دفاع از پایان نامه دکتری

دفاع از پایان نامه دکتری

دفاع از پایان نامه دکتری ، چقدر پروژه خود را می شناسید؟ سالها آزمایش، تجزیه و تحلیل نتایج، و هزاران مطالعه ادبیات، شما را به میزان شناخت مطالعه تحقیقاتی خود هدایت می کند. و دفاع از انجام پایان نامه دکتری پایانی برای سال های دکتری شماست. اغلب، محققان این سوال را مطرح می کنند که چگونه در دفاع از پایان نامه خود برتری داشته باشند و ساعت های بی شماری را صرف آن کنند. روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و احتمالاً سال‌ها تمرین برای تکمیل دکترای خود، باید از مانع دفاع از پایان‌نامه پیشی بگیرید.

در این مقاله، جزئیاتی در مورد چگونگی برتری در دفاع از انجام پایان نامه دکتری و نکات جالب برای آماده شدن برای دفاع از انجام پایان نامه را ذکر خواهیم کرد.

دفاع از پایان نامه دکتری
دفاع از پایان نامه دکتری – تزیسمی

فهرست مطالب

دفاع از انجام پایان نامه چیست؟- دفاع از پایان نامه دکتری

دفاع از پایان نامه یا دفاع از پایان نامه فرصتی برای دفاع از مطالعه تحقیقاتی خود در میان متخصصان دانشگاهی است که کار آکادمیک شما را ارزیابی می کنند. در حالی که گاهی اوقات دفاع از پایان نامه می تواند مانند یک جلسه امتحان متقابل باشد، اما در واقعیت نباید از فرآیند دفاع از انجام پایان نامه ترسید و به خوبی آماده باشید.

انتظارات اعضای کمیته چیست؟

انتخاب کمیته انجام پایان نامه یکی از مهمترین تصمیمات یک دانشجوی پژوهشی است. با این حال، زمانی که انتظارات اعضای کمیته را درک کنید، قرار دادن کمیته پایان نامه آسان تر می شود.

وظیفه اصلی کمیته پایان نامه شما این است که شما را در فرآیند پیشنهاد، نوشتن و بازنگری انجام پایان نامه راهنمایی کند. علاوه بر این، اعضای کمیته به عنوان راهنما خدمت می کنند، بازخورد سازنده ای را در مورد نوشته و تحقیق شما ارائه می دهند، همچنین تلاش های بازنگری شما را هدایت می کنند.

کمیته انجام پایان نامه معمولاً پس از تکمیل دوره آموزشی تشکیل می شود. علاوه بر این، زمانی که تحقیقات پایان نامه خود را شروع می کنید، با اعضای هیئت علمی که در کمیته پایان نامه شما خدمت خواهند کرد، آشنا می شوید. در نهایت، اینکه چه کسی در کمیته انجام پایان نامه شما خدمت می کند به شما بستگی دارد.

برخی از دانشگاه ها به یک متخصص خارجی (یک استاد سابق یا مربی دانشگاهی) اجازه می دهند در کمیته شما خدمت کند. توصیه می شود یکی از اعضای هیئت علمی را انتخاب کنید که شما و کارهای تحقیقاتی شما را بشناسد.

چگونه یک عضو کمیته انجام پایان نامه را انتخاب کنیم؟

. از اعضای هیئت علمی محبوب و برجسته دوری کنید
. یکی را انتخاب کنید که به خوبی می شناسید و می توانید هر زمان که به آنها نیاز داشتید نزدیک شوید
. یک عضو هیئت علمی که می توانید از او بیاموزید مناسب است.
. اعضای کمیته می توانند مربیان آینده، همکاران و همکاران پژوهشی شما باشند. آنها را با در نظر گرفتن آینده خود انتخاب کنید.

چگونه برای دفاع از انجام پایان نامه آماده شویم؟

1. آماده سازی خود را زودتر شروع کنید

دفاع از پایان نامه تمرین 3 یا 6 ماهه نیست. منتظر نمانید تا تمام اهداف تحقیقاتی خود را تکمیل کنید. آماده سازی خود را از قبل شروع کنید و مطمئن شوید که تمام پیچیدگی های پایان نامه و دلایل تمام آزمایشات تحقیقاتی خود را می دانید.

2. در ارائه های دیگر نامزدها شرکت کنید

مراقب ارائه پایان نامه های باز در دانشگاه خود باشید. در واقع، شما می توانید در ارائه انجام پایان نامه های باز در سایر دانشگاه ها نیز شرکت کنید. اولا، این به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چگونه دفاع از انجام پایان نامه یک فرآیند ترسناک نیست. ثانیاً، ترفندها و هک هایی را در مورد نحوه دفاع سایر محققان از انجام پایان نامه خود دریافت خواهید کرد. در نهایت متوجه خواهید شد که چرا دفاع از پایان نامه برای دانشگاه و همچنین جامعه علمی ضروری است.

3. زمان کافی برای آماده سازی اسلایدها صرف کنید

فرآیند دفاع از پایان نامه سخت تر از ارسال انجام پایان نامه خود قبل از مهلت مقرر است. در حالت ایده آل، می توانید پس از نهایی کردن پایان نامه خود، آماده سازی اسلایدها را شروع کنید. زمان بیشتری را برای تهیه اسلایدها صرف کنید. مطمئن شوید که داده‌های مناسبی را در اسلایدها دریافت کرده‌اید و استنتاج‌های خود را مجدداً بیان کنید تا یک جریان منطقی برای ارائه خود ایجاد کنید.

4. ساختار ارائه

در طراحی ارائه خود تصادفی نباشید. برای ایجاد یک ارائه ساختاریافته خوب زمان بگذارید. علاوه بر این، اسلایدهایی با کیفیت بالا ایجاد کنید که اعضای کمیته را تحت تاثیر قرار دهد. اسلایدهایی بسازید که توجه مخاطبان را به خود جلب کند. ارائه را کامل و دقیق نگه دارید و از هنر هوشمند برای ایجاد اسلایدهای بهتر استفاده کنید.

5. تکنیک های تنفس را تمرین کنید

چند ویدیوی سخنرانی TED را تماشا کنید و متوجه خواهید شد که سخنرانان و سخنرانان به سخنرانی خود بسیار مسلط هستند. در واقع، شما متوجه نفس کشیدن یا تنگی نفس آنها نخواهید شد. تنها دلیل پشت چنین مهارت سخنرانی بدون زحمت، تمرین است – تمرین در تکنیک تنفس.

علاوه بر این، هر سخنران می داند که چگونه نفس خود را کنترل کند. نفس های طولانی و ثابت بسیار مهم است. به تنفس خود توجه کنید و سرعت آن را کاهش دهید. تمام چیزی که نیاز دارید قبل از این لحظه کمی تمرین کنید.

دفاع از پایان نامه دکتری
دفاع از پایان نامه دکتری – تزیسمی

6. یک مقدمه تاثیرگذار ایجاد کنید

مخاطب از شما انتظار زیادی دارد. بنابراین بیانیه آغازین شما باید مخاطب را مجذوب خود کند. علاوه بر این، پایان نامه شما باید بر اعضا تأثیر بگذارد. آنها باید از انجام پایان نامه شما و نحوه افشای آن هیجان زده شوند.

مقدمه به مهمترین سؤالات و مهمتر از همه پاسخ می دهد: “آیا این ارائه ارزش وقت گذاشتن را دارد؟” بنابراین، مهم است که اولین تاثیر خوبی داشته باشید، زیرا چند دقیقه اول لحن کل ارائه شما را تعیین می کند.

7. فهرست سوالات خود را حفظ کنید

هنگام آماده شدن برای ارائه، تمام سوالاتی را که از خود می پرسید یادداشت کنید. سعی کنید به تمام سوالات از دیدگاه خواننده نزدیک شوید. می‌توانید وانمود کنید که موضوع را نمی‌دانید و به سؤالاتی فکر کنید که می‌تواند به شما در شناخت بهتر موضوع کمک کند.

فهرست سوالات شما را برای سوالاتی که ممکن است اعضا در حین تلاش برای درک تحقیق شما مطرح کنند، آماده می کند. شرکت در بحث آزاد سایر کاندیداها همچنین به شما در پاسخگویی به سوالات دفاع از انجام پایان نامه کمک می کند.

8. گفتار و زبان بدن را تمرین کنید

پس از آماده سازی موفقیت آمیز اسلایدها و تمرین، می توانید بر روی ظاهر خود در هنگام ارائه پایان نامه تمرکز کنید. این تمرین برای ظاهر شما نیست، بلکه برای دانستن زبان بدن و در صورت نیاز آرامش است.

به زبان بدن خود توجه کنید. با پشت صاف بایستید، اما شانه های خود را شل کنید. وضعیت صحیح بدن به شما احساس اعتماد به نفس می دهد. بنابراین، خود را در آینه مشاهده کنید و به حرکاتی که انجام می دهید توجه کنید.

9. ارائه ساختگی

ارائه دفاع آزمایشی از قبل تمرین خوبی است. مهمترین عامل برای دفاع ساختگی شباهت آن به دفاع واقعی شماست، به طوری که تجربه ای را به دست آورید که برای دفاع واقعی آماده می شود.

10. یاد بگیرید چگونه با اشتباهات کنار بیایید

هرکسی اشتباه می کند. با این حال، مهم است که ادامه دهید. اجازه ندهید اشتباهات بر دفاع از پایان نامه شما تأثیر بگذارد. نفس عمیق بکشید و به نقطه بعدی بروید.

11. از طریق ارائه اجرا نکنید

اگر عصبی هستید، بهتر است ارائه را در اسرع وقت پایان دهید. با این حال، این وضعیت باعث اضطراب می شود و شما خیلی سریع صحبت می کنید و جزئیات ضروری را نادیده می گیرید. در نهایت، ایجاد شکست در دفاع از انجام پایان نامه شما.

12. استراحت کافی داشته باشید

از میان نکات آماده سازی دفاع از پایان نامه، این یکی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. بدیهی است که خوابیدن یک روز قبل از رویداد بزرگ سخت است، اما باید تمرکز کنید و زود به رختخواب بروید، با این هدف که استراحتی را که لایق آن هستید به دست آورید.

13. خود را در حال دفاع از انجام پایان نامه خود مجسم کنید

این تمرین ساده تاثیر زیادی بر اعتماد به نفس شما می گذارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که خود را تجسم کنید که هر روز عصر قبل از خواب یک سخنرانی موفق ارائه می دهید. هر روز تا روز دفاع از انجام پایان نامه خود را ببینید که در مقابل مخاطب ایستاده اید و از نقطه ای به نقطه دیگر می روید.

این تمرین به تعهد و پشتکار زیادی نیاز دارد، اما نتایج در نهایت ارزش آن را دارد. تجسم باعث می شود که خود را در حال انجام کار ترسناک دفاع از انجام پایان نامه خود ببینید.

اگر تمام این نکات را در نظر گرفته اید، برای روز بزرگ خود آماده اید. شما بی وقفه برای مدرک دکتری خود تلاش کرده اید و قطعاً در این مرحله نهایی بهترین تلاش خود را خواهید کرد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *