در پایان نامه کارشناسی ارشد خود گیر کرده اید؟

در پایان نامه کارشناسی ارشد خود گیر کرده اید؟

در پایان نامه کارشناسی ارشد خود گیر کرده اید؟ ، حتی فداکارترین علما نیز در نهایت در یک زمان یا آن زمان به مانعی برمی‌خورند – گاهی اوقات در کمترین زمان مناسب. اگر برای شروع پایان نامه کارشناسی ارشد خود با مشکل مواجه هستید، احتمالاً احساس ناامیدی کمی دارید. اما شما نیز تنها نیستید. خوشبختانه برای شما، ما چند نکته و ترفند امتحان شده و واقعی را برای پیاده شدن و دویدن در مسیر درست جمع آوری کرده ایم.

در پایان نامه کارشناسی ارشد خود گیر کرده اید؟
در پایان نامه کارشناسی ارشد خود گیر کرده اید؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه کارشناسی ارشد چیست؟

بر خلاف پروژه های پایان نامه برای دوره کارشناسی، که از نظر طول و دامنه کوتاه تر هستند، پایان نامه کارشناسی ارشد یک مقاله علمی گسترده است که به شما امکان می دهد یک موضوع را بررسی کنید، آن را گسترش دهید و نشان دهید که چگونه به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در طول برنامه رشد کرده اید. مدارس تحصیلات تکمیلی اغلب نیاز به پایان نامه برای دانش آموزان در مقاطع تحصیلی پژوهش محور دارند تا مهارت های عملی خود را قبل از رسیدن به اوج به کار گیرند.

به عنوان مثال، یک رشته روانشناسی ممکن است بررسی کند که رنگ ها چگونه بر خلق و خو تأثیر می گذارند، یا یک رشته تحصیلی ممکن است در مورد یک استراتژی آموزشی جدید بنویسد. بسته به برنامه شما، هیئت علمی ممکن است بخش عمده تحقیقات شما را متفاوت ارزیابی کند.

در پایان نامه کارشناسی ارشد خود گیر کرده اید؟

1. متعهد به انتخاب موضوع مناسب باشید

انتخاب موضوع برای پایان نامه کارشناسی ارشد شما چیزی جز یک فرآیند دلخواه است. پس از همه، شما برای مدت طولانی با آن گیر خواهید کرد. با این حال، اگر مانند اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد هستید، احتمالاً در مقطع کارشناسی ارشد هستید زیرا به یک حوزه یا موضوع خاص علاقه دارید. فرآیند طوفان فکری شما از اینجا شروع می شود.

فهرستی از تمام ایده های ممکن را بنویسید و از خلاقیت در طول فرآیند استقبال کنید. یک ذهن باز و رویکرد گسترده ضروری هستند: در حالی که برخی از ایده های شما ممکن است عملی نباشند، برخی دیگر ممکن است به مسیرهای غیرمنتظره ای منتهی شوند.

همچنین هنگام محدود کردن فهرست موضوعات بالقوه، در نظر گرفتن اهداف شغلی خود مفید است. در حالی که ممکن است در حال حاضر به نظر برسد که جستجوی کار خیلی دور است، قبل از اینکه متوجه شوید اینجا خواهد بود و یک پایان نامه مرتبط می تواند به شما برتری بدهد.

و در حالی که فرآیند تولید ایده ممکن است یک فرآیند انفرادی باشد، فرآیند انتخاب الزامی نیست. همه از همکلاسی ها گرفته تا مشاور پایان نامه شما می توانند برای بررسی ایده های بالقوه ایده آل باشند.

آخرین چیزی که باید در نظر داشت؟ یافتن موضوع “عالی” را فراموش کنید. چرا؟ چون وجود ندارد به هر حال هنوز نه

2. یک پیشنهاد جامد بنویسید

پروپوزال استاد شما طرح تکمیل آن را مشخص می کند. هرچه پروپوزال شما جامع تر باشد، مسیر شما در طول فرآیند تحقیق و نگارش روشن تر خواهد بود. در عین حال، صرف زمان ناکافی برای پروپوزال شما، نه تنها در پیشرفت شما اختلال ایجاد می کند، بلکه ممکن است در زمان بررسی کمیته، عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد.

اگر هنوز در مورد موضوع خود مطمئن نیستید، انجام تجزیه و تحلیل موضوع می تواند کمک کند. یک نسخه ساده از یک پروپوزال، یک تجزیه و تحلیل موضوع می تواند به شما کمک کند یک موضوع را آزمایش کنید تا قبل از اینکه خیلی در مسیر قدم بردارید، تعیین کنید که آیا ارزش دارد یا خیر. این مرحله شامل شناسایی فرضیه یا سوال است. ارزیابی اهمیت موضوع؛ ارزیابی اهمیت کار قبلی روی موضوع؛ تعیین روش یا رویکرد برنامه ریزی شده شما؛ و پیش بینی نتایج احتمالی همراه با اهمیت آنها.

خودتان را به یک تحلیل موضوعی محدود نکنید. کاوش در چندین جهت مختلف می تواند به شما کمک کند تا بهترین موضوع را بررسی کنید، که سپس می تواند به یک پیشنهاد قوی تبدیل شود.

3. نقش مشاور خود را دست کم نگیرید

بهترین مشاوران دانشجوی کارشناسی ارشد از آغاز تا تکمیل با فرآیند تحقیق درگیر هستند. در حالی که نقش ممکن است ماهیت نظارتی داشته باشد، می تواند کاملاً فعال نیز باشد. انتخاب مشاوری که به موضوع شما علاقه دارد و در این زمینه تخصص دارد بسیار مهم است. از این گذشته، مشاورانی که در کار شما سهمی دارند، احتمالاً مفیدترین راهنمایی و کمک را ارائه می دهند.

علاوه بر مصاحبه با مشاوران بالقوه، وقت بگذارید و با مشاوران آنها صحبت کنید، که می توانند بینش ارزشمندی را در تعیین همه چیز از میزان در دسترس بودن یک مشاور خاص تا نوع بازخورد ارائه شده ارائه دهند. سؤالات دیگری که باید بپرسید ممکن است مربوط به سبک مدیریت، مهارت‌های تسهیلگری، فضای کاری، انتظارات و میانگین زمانی است که برای پایان دادن به یک مشاور خاص صرف می‌شود.

همچنین ضروری است به یاد داشته باشید که مشاوران تعهداتی برای خود دارند. اطمینان از اینکه انتظارات متقابل شما از قبل در یک راستا قرار دارند، می تواند از درد دل و سردرد شما جلوگیری کند.

4. شروع به نوشتن و پیگیری کنید

در حالی که روند نوشتن هر فرد متفاوت است، همه پایان نامه های کارشناسی ارشد حداقل یک چیز مشترک دارند: نوشتن باید از جایی شروع شود. با شروع جلسات طوفان فکری اولیه خود، یک دفترچه تحقیقاتی با هدف جمع آوری تمام ایده ها، منابع، مشاهدات و برداشت ها و مشکلات خود در یک مکان مرکزی نگه دارید.

باز هم، هرچه دقیق تر باشید، این دفترچه یادداشت ارزشمندتر خواهد بود — نه تنها به عنوان یک منبع، بلکه به عنوان یک رکورد و مرجع. در حالی که این دفترچه در تمام مراحل نگارش پایان نامه شما مورد استفاده قرار می گیرد، دفترچه یادداشت پایان نامه شما به ویژه هنگامی که در حال آماده سازی کتابنامه خود هستید مفید خواهد بود.

5. هدف گذاری کنید و به خود پاداش دهید

هنگامی که موضوع خود را انتخاب کردید و شروع به نوشتن کردید، پایان نامه شما می تواند همه جانبه شود. و در حالی که حرکت خوب است، می تواند منجر به فرسودگی شغلی نیز شود.

بسیاری از نویسندگان متوجه می شوند که ایجاد یک برنامه — هم برای شروع و هم برای توقف! — یک راه مفید برای افزایش بهره وری در حالی که به طور همزمان در زمان استراحت ضروری ایجاد می شود. توقف در فواصل زمانی معین برای استراحت و شارژ مجدد بخش مهمی از فرآیند نگارش پایان نامه است، مانند تعیین هدف. مانند بسیاری از چیزهای زندگی، هرچه اهداف شما واقع بینانه تر و قابل کنترل تر باشند، احتمال دستیابی به آنها بیشتر خواهد بود. بله، شما در این روند بسیار جلوتر خواهید بود، اما هر بار که به نقطه عطف دیگری برسید و ادامه دهید، یک تقویت ذهنی مفید نیز دریافت خواهید کرد.

در حالی که نوشتن پایان نامه زمان و انرژی کمی نمی گیرد و همیشه موانعی در این راه وجود خواهد داشت، این پنج نکته می تواند به شما کمک کند تا چالش ها را طی کنید و از مسیری بهینه برای موفقیت در نوشتن پایان نامه لذت ببرید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *