تجزیه و تحلیل داده های کیفی

تجزیه و تحلیل داده های کیفی

تجزیه و تحلیل داده های کیفی ، داده‌های کیفی اطلاعاتی هستند که معیارهای عینی، مانند اعداد، نمی‌توانند به اندازه کافی آن را دریافت کنند. در عوض، از تعامل با افراد از طریق روش‌هایی مانند مشاهدات، مصاحبه‌ها و پرسشنامه‌ها ناشی می‌شود که نگاهی عمیق به آنچه مصرف‌کنندگان در مورد یک موضوع خاص فکر می‌کنند ارائه می‌کند. اگر در زمینه بازاریابی یا هوش تجاری کار می کنید، ممکن است علاقه مند به یادگیری در مورد منابعی باشید که می توانید از آنها برای بهبود فرآیندهای تجزیه و تحلیل داده های کیفی استفاده کنید.

در این مقاله به توضیح اهمیت تحلیل کیفی داده‌ها و معرفی ابزارهای مفید برای بهبود تحلیل داده‌ها می‌پردازیم و هر یک را شرح کامل می‌دهیم.

تجزیه و تحلیل داده های کیفی
تجزیه و تحلیل داده های کیفی – تزیسمی

فهرست مطالب

چرا تجزیه و تحلیل داده های کیفی مهم است؟

تجزیه و تحلیل داده های کیفی به شما امکان می دهد بینش هایی را استخراج کنید که می تواند منجر به تصمیم گیری های تجاری بهتر شود. از طریق تجزیه و تحلیل، می توانید عواملی مانند ویژگی های انواع مشتری خاص، طرز فکر و رویکرد آنها به هزینه، ترجیحات آنها و نظرات آنها در مورد موضوعات خاص را تشخیص دهید. اگر بتوانید داده‌های کیفی ارائه شده توسط آنها را درک کنید، می‌توانید از آن برای پیش‌بینی رفتار مصرف‌کننده و انتخاب‌هایی استفاده کنید که احتمالاً منجر به موفقیت می‌شوند. همچنین می توانید از داده های کیفی برای شناسایی مشکلات و راه حل های بالقوه استفاده کنید.

14 ابزار برای تجزیه و تحلیل داده های کیفی

در زیر 14 ابزاری وجود دارد که می توانید برای بهبود تحلیل داده های کیفی خود از آنها استفاده کنید:

1. ATLAS.ti

ATLAS.ti به شما امکان می دهد حجم زیادی از داده ها را تجزیه و تحلیل کنید، خواه این داده ها مبتنی بر متن، صوتی و تصویری یا گرافیکی باشند. با طیف وسیعی از انواع رسانه سازگار است. با فرمت هایی مانند TXT، DOC، ODT و PDF، می توانید جستجوهای خودکار را در چندین سند انجام دهید. همچنین از چندین فرمت صوتی و فرمت های ویدئویی رایج پشتیبانی می کند. شما حتی می توانید داده ها را از برنامه های یادداشت برداری، پلتفرم های رسانه های اجتماعی و مدیران مرجع برای انجام بررسی ادبیات وارد کنید. اگر می‌خواهید پاسخ‌های باز را مشاهده و تجزیه و تحلیل کنید، می‌توانید کل نظرسنجی‌ها را نیز وارد کنید.

با یک مجوز، می‌توانید به ATLAS.ti در تمام پلتفرم‌های سازگار دسترسی داشته باشید. شما می توانید یک مجوز چند کاربره خریداری کنید، اگرچه ATLAS.ti از استفاده متوالی از مجوز تک نفره توسط چندین کاربر پشتیبانی می کند. علاوه بر این، می‌توانید مجوز خود را موقتاً متوقف کنید و فقط برای زمانی که از آن استفاده کرده‌اید پرداخت کنید.

2. Dedoose

Dedoose یک برنامه کاربردی مبتنی بر ابر چند پلتفرمی است که برای تجزیه و تحلیل داده‌های کیفی و داده‌های حاصل از تحقیقات ترکیبی مفید است. این امکان را به شما می دهد که چنین داده هایی را از منابع مختلف، از جمله فایل های صوتی، فایل های ویدئویی، متن، تصاویر، نظرسنجی ها و ارزیابی ها وارد کنید. به عنوان یک برنامه کاربردی مبتنی بر ابر، دسترسی گسترده، حتی در تلفن همراه، و قابلیت های مشترک مانند همکاری بلادرنگ و کنترل امتیازات دسترسی را فراهم می کند. با آن، شما همچنین می توانید داده های خود را به صورت نمودار، جداول یا نمودار تجسم کنید و این فایل ها را به صورت محلی صادر کنید.

کاربران Dedoose از زمینه های مختلف حرفه ای، از جمله تحقیقات بازار، تحقیقات محصول، روانشناسی، جامعه شناسی و تحصیلات هستند. برنامه به صورت اشتراک در دسترس است. هرچه تعداد کاربران بیشتری را با حساب خود مرتبط کرده باشید، هزینه آن برای هر کاربر کمتر است.

3. F4Analyse

F4analyse یک ابزار تجزیه و تحلیل داده های کیفی آسان برای یادگیری است که در تحقیقات مبتنی بر متن تخصص دارد. این برنامه متن هایی را که وارد برنامه می کنید می خواند و تجزیه و تحلیل می کند و به شما امکان می دهد بخش های روشنگری را شناسایی کنید، بینش خود را سازماندهی کنید و یافته های خود را در قالب های مختلف صادر کنید. برخی از ویژگی های مهم عبارتند از توانایی نوشتن یادداشت و خلاصه، ادغام اسناد و مقایسه و فیلتر محتوا در متون.

F4analyse با چندین سیستم عامل سازگار است و چندین گزینه مجوز ارائه می دهد. یک مجوز یک کامپیوتر در چهار دوره، یک مجوز USB، یک مجوز برای دانشجویان در مدت دو سال یا شش ماه و مجوزهای شبکه وجود دارد که به شما امکان می دهد نرم افزار را خریداری کنید، آن را به مدت 12 ماه اجاره کنید یا اگر آن را ارتقا دهید. شما نسخه قبلی دارید

4. تحقیقات بیش از حد

HyperReSEARCH می‌تواند ابزار مفیدی برای تجزیه و تحلیل داده‌های مبتنی بر متن، به‌ویژه آن‌هایی که از نظرسنجی‌ها و رونوشت‌های گروه‌های متمرکز به دست می‌آیند، باشد. این برنامه محتوای این منابع داده را نمایه می کند و اطلاعات را با کد به یک ایده یا موضوع اصلی پیوند می دهد، که به راحتی به شما امکان می دهد بازخورد گروه های مختلف مردم را مقایسه کنید. علاوه بر متن، این برنامه همچنین قادر به کار با فایل های صوتی، فایل های ویدئویی و گرافیکی است.

HyperRESEARCH یک برنامه کاربردی بین پلتفرمی است که به کاربران اجازه می دهد بدون توجه به سیستم عاملی که استفاده می کنند، داده ها را مبادله کنند. این نرم افزار در چهار سطح قیمت – تجاری، دولتی و غیرانتفاعی، آموزشی و دانشجویی – با قیمت خود نرم افزار، منهای هر گونه ارتقاء یا بسته، از 199 تا 999 دلار در دسترس است.

5. MAXQDA

MAXQDA که در ابتدا در سال 1989 منتشر شد، یک نرم افزار شناخته شده است که هدف آن محققان در بخش های مختلف است. این به شما امکان می‌دهد با انواع مختلفی از داده‌های مشتری در قالب‌های مختلف – از جمله متن، تصاویر، صدا، ویدئو، وب‌سایت‌ها، پست‌های آنلاین، بحث‌ها و نظرسنجی‌های گروه متمرکز – کار کنید و در یک مکان مرکزی به آن دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید پس از وارد کردن داده‌های خود، آن‌ها را دسته‌بندی کنید، آن‌ها را برچسب‌گذاری کنید و نظرات خود را برای مشاهده دیگران بگذارید، که امکان سازماندهی، ردیابی و مسئولیت‌پذیری آسان را فراهم می‌کند.

MAXQDA در سه نسخه استاندارد، پلاس و آنالیتیکس پرو موجود است. نسخه پلاس شامل ویژگی هایی برای کاوش متن بصری، تعریف دسته بندی عبارات جستجو و تجزیه و تحلیل محتوا و واژگان است. نسخه Analytics Pro توانایی انجام محاسبات آماری با داده های شما را اضافه می کند.

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: عوامل کیفی چیست؟

6. MonkeyLearn

MonkeyLearn یک نرم افزار تجزیه و تحلیل متن بدون کد است که می تواند به شما کمک کند تا داده ها را سریعتر و راحت تر تجسم و تجزیه و تحلیل کنید. این برنامه از یادگیری ماشینی برای خواندن و ترسیم بینش از داده های مبتنی بر متن بدون ساختار استفاده می کند. شما با انتخاب الگوهای تجزیه و تحلیل متن یا ساختن قالب خود قبل از وارد کردن داده های خود و اجرای تجزیه و تحلیل با ابزارهایی مانند استخراج کننده کلمات کلیدی، تحلیلگر احساسات و طبقه بندی کننده بازخورد شروع می کنید. سپس می توانید نتایج تجزیه و تحلیل را به صورت تصویری در داشبورد تعاملی برنامه مشاهده کنید.

MonkeyLearn در یک نسخه تیمی و یک نسخه تجاری در دسترس است. نسخه Team به شما اجازه می دهد تا حساب کاربری را با سه عضو به اشتراک بگذارید، در حالی که نسخه Business تعداد نامحدودی از کاربران را در حساب کاربری مجاز می کند.

7. NVivo

NVivo که برای تحقیقات کیفی و ترکیبی مفید است، به شما کمک می‌کند تا از منابع داده‌ای مانند ادبیات، مصاحبه‌ها، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، محتوای وب و سؤالات باز سازمان‌دهی، ذخیره، تجزیه و تحلیل و ترسیم کنید. این به شما امکان می دهد انواع فایل های مختلف مانند فایل های ویدئویی، تصاویر، نظرسنجی ها، ایمیل ها و صفحات گسترده را وارد کنید. همچنین می توانید نرم افزار را با ماژول های NVivo ارتقا دهید. ماژول Collaboration به شما امکان می‌دهد داده‌ها و بینش‌های خود را در بین تیم‌های مختلف به اشتراک بگذارید، و ماژول Transcription امکان رونویسی سریع و دقیق فایل‌های صوتی و تصویری را فراهم می‌کند.

مخاطبان هدف NVivo متخصصان دانشگاهی، دولتی و بخش های تجاری، بهداشتی و غیرانتفاعی هستند. قیمت نرم افزار به صنعت شما بستگی دارد، اینکه آیا آن را برای خودتان یا برای یک سازمان خریداری می کنید و چند کاربر قصد دارید با مجوز مرتبط شوید.

8. ماینر QDA

QDA Miner با داده های کیفی و تحقیقات ترکیبی کار می کند تا به محققان کمک کند اطلاعات را تجزیه و تحلیل و مدیریت کنند. این نرم افزار که توسط Provalis Research توسعه یافته است، به شما امکان می دهد داده ها را از منابع متعددی مانند اسناد، فایل های داده، رسانه های اجتماعی، ایمیل ها، نرم افزارهای آماری، نظرسنجی ها، رونوشت ها و تصاویر وارد کنید. حتی می توانید اسناد را به زبان های دیگر وارد کنید، از جمله آنهایی که از راست به چپ خوانده می شوند. برخی از ویژگی های اضافی توانایی ایجاد و ویرایش کتاب کد و کد خود و حاشیه نویسی متون و تصاویر روی صفحه است. علاوه بر این، Provalis ماژول هایی را ارائه می دهد که امکان تجزیه و تحلیل آماری و متن کاوی را فراهم می کند.

QDA Miner یک برنامه فقط ویندوز است. گزینه های قیمت گذاری برای استفاده دانشگاهی، استفاده تجاری و استفاده دولتی یا غیر دولتی در دسترس هستند. می توانید مجوز نرم افزار را برای یک یا سه سال یا از نسخه قبلی ارتقا دهید.

9. قیققا

Qiqqa یک مدیر تحقیق و مرجع است که با PDF کار می کند. با Qiqqa، می‌توانید فایل‌های PDF خود را در چندین دستگاه جستجو کنید و به راحتی آن‌ها را برای مکان آسان‌تر فایل‌های مورد نظرتان برچسب‌گذاری یا دسته‌بندی کنید. همچنین می توانید به راحتی هر یادداشت یا حاشیه نویسی را که ایجاد کرده اید پیدا کنید، گزارش حاشیه نویسی ایجاد کنید و در مورد تحقیقات بعدی راهنمایی دریافت کنید.

Qiqqa در سه نسخه موجود است. اولین نسخه یک نسخه رایگان با پشتیبانی از تبلیغات با 2 گیگابایت فضای ذخیره سازی است. نسخه دوم نسخه Premium بدون تبلیغات است که از 6.67 دلار در ماه شروع می شود. آخرین مورد که برای مشاغل هدف گذاری شده است، Premium + است که از 41.67 دلار در ماه شروع می شود.

تجزیه و تحلیل داده های کیفی
تجزیه و تحلیل داده های کیفی – تزیسمی

10. Qualtrics XM

Qualtrics XM پلت فرمی برای جمع آوری، سازماندهی و تجزیه و تحلیل داده ها است که می تواند به بهبود تجربیات مشتریان و ذینفعان کمک کند. “XM” در Qualtrics XM مخفف “مدیریت تجربه” است، فرآیندی که هدف آن بهبود تجارب مشتری و ذینفعان با استفاده از بینش های برگرفته از بازخورد است. پلت فرم شامل چندین ویژگی کلیدی است. برای مثال، ویژگی iQ مجموعه‌ای از ابزارها است که داده‌های شما را می‌خواند و از یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی برای ارائه بینش و پیشنهاد مراحل بعدی استفاده می‌کند. می تواند با داده های منابع مختلف، از جمله نظرسنجی ها، رسانه های اجتماعی، چت بات ها و وب سایت ها کار کند.

Qualtrics XM راه حل ها را بر اساس نیازهای شما سفارشی می کند و محصول را بر اساس آن قیمت گذاری می کند. علاقه مندان به Qualtrics XM می توانند یک نسخه نمایشی درخواست کنند.

11. Quirkos

Quirkos یک ابزار تجزیه و تحلیل داده های کیفی است که بر سادگی استفاده و یک رابط بصری تأکید دارد. بدون توجه به نسخه ای که استفاده می کنید، طراحی و ویژگی های یکسانی را دریافت می کنید. همچنین با دستگاه های تلفن همراه بدون نصب اضافی سازگار است. دو مورد از ویژگی‌های کلیدی، یک تحلیلگر متن است که به شما امکان می‌دهد کلمات کلیدی را در انواع رسانه‌های مختلف شناسایی کنید و یک ابزار ابری کلمه که به صورت بصری عبارات پرکاربرد را از داده‌های متنی خوشه‌بندی می‌کند.

برای خرید، شما می توانید مجوز ابر یا مجوز آفلاین را داشته باشید. مجوز آفلاین شامل یک بار هزینه است و هرگز منقضی نمی شود. Quirkos Cloud حداقل به یک اشتراک سه ماهه نیاز دارد. داده های ابری تا شش ماه پس از انقضای مجوز شما در دسترس و قابل دانلود باقی می مانند. بسته به اینکه نسخه دانشجویی، آکادمیک، تجاری یا عمومی را بخرید، قیمت متفاوت است.

12. چشم کلاغ

Raven’s Eye در رونویسی و تجزیه و تحلیل داده های کیفی تخصص دارد. از تجزیه و تحلیل زبان طبیعی برای ایجاد اکتشاف نه زبان گفتاری مختلف و 65 زبان نوشتاری مختلف استفاده می کند. محققان می‌توانند از آن برای کاوش داده‌ها بر اساس یک گروه خاص بر اساس ویژگی‌هایی مانند سن، وضعیت مشتری، موقعیت جغرافیایی و تعیین‌های جمعیتی مختلف دیگر استفاده کنند. همچنین می توانید کاوش خود را بر اساس ویژگی های فردی مانند علایق مشترک، تمایلات شناختی، توانایی فکری، ترجیحات یا نیازها، ویژگی های شخصیتی و انگیزه ها محدود کنید. با این ویژگی ها می توانید به راحتی بینش عمیق و چندوجهی در مورد مشتریان به دست آورید.

Raven’s Eye در طیف گسترده ای از گزینه های اشتراک ارائه می شود و احتمالاً بدون توجه به محدودیت های مالی شما، ترجیحات شما را برآورده می کند. اشتراک ها می توانند ماهانه یا سالانه باشند و هر کدام 100 دقیقه از خدمات رونویسی Raven’s Eye را ارائه می دهند.

13. تاگوت

Taguette یک ابزار منبع باز برای تحقیقات کیفی است. شما می توانید Taguette را به صورت محلی یا روی یک سرور کار کنید. این نرم افزار به شما این امکان را می دهد که داده ها را در قالب های مختلف آپلود کنید و مطالب تحقیق خود را برچسب گذاری کنید. همچنین گزینه های صادرات مختلفی را ارائه می دهد. جدا از صادرات کل پروژه خود، می توانید فقط کتاب کد، نقل قول های برجسته یا مطالب برجسته شده خود را فقط برای یک برچسب خاص صادر کنید. Taguette رایگان است و با تمام سیستم عامل ها سازگار است.

14. ترانسانا

Transana نرم افزاری برای تجزیه و تحلیل کیفی است که معمولاً توسط محققان در مؤسسات دانشگاهی، شرکت های تحقیقاتی، سازمان های غیرانتفاعی و شرکت های تجاری استفاده می شود. با Transana، می‌توانید چندین منبع داده – متن، تصویر، صدا و ویدیو را ادغام کنید – بخش‌های داده را دسته‌بندی و کدگذاری کنید، به سرعت از منابع ویدیویی و صوتی رونویسی کنید، در زمان واقعی همکاری کنید و گزارش‌های مربوط به داده‌های خود را در قالب‌های مختلف مشاهده کنید. Transana همچنین قادر به تجزیه و تحلیل داده های پیچیده مانند فایل های ویدئویی چند دوربینی بدون رونوشت است.

Transana در سه طبقه موجود است. نسخه Basic که برای دانش آموزان طراحی شده است، فقط با داده های تصویری و صوتی کار می کند. نسخه حرفه ای، برای محققانی که با داده های پیچیده کار می کنند، همه ویژگی ها را دارد و می تواند با ویدئو، صدا، متن و تصاویر کار کند. نسخه Multiuser همان پیشنهادات Professional را دارد اما گروه‌هایی از محققان را هدف قرار می‌دهد که با مجموعه‌های مشابهی از داده‌ها کار می‌کنند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *