داده های کیفی چیست؟

داده های کیفی چیست؟

داده های کیفی چیست؟ ، داده های کیفی ویژگی ها و کیفیت یک شی را توصیف می کنند و محققان یا تحلیلگران از آن برای کمک به توسعه بینش برای بهبود فرآیندها یا تصمیمات یک کسب و کار استفاده می کنند. این داده ها در بسیاری از صنایع کاربرد ارزشمندی دارد و شما می توانید از روش های مختلفی برای جمع آوری آن استفاده کنید. یادگیری بیشتر در مورد داده های کیفی می تواند به شما کمک کند مهارت های تحلیلی خود را بهبود بخشید و صلاحیت های شغلی خود را افزایش دهید.

در این مقاله به این می پردازیم که داده های کیفی چیست، رایج ترین انواع آن را فهرست کرده و 26 نمونه از این نوع داده ها را ارائه می دهیم.

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: داده های کمی چیست؟

داده های کیفی چیست؟
داده های کیفی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

داده های کیفی چیست؟

داده های کیفی اطلاعات غیر عددی هستند که می توانید مشاهده و ثبت کنید. برخی افراد از آن به عنوان داده های طبقه بندی یاد می کنند زیرا می توانید آن ها را در چندین دسته گروه بندی کنید. افراد در بسیاری از صنایع معمولاً از آن برای به دست آوردن درک بهتری از رفتار مصرف کننده استفاده می کنند، به ویژه احساسی که در مورد یک محصول یا خدمات دارند و احتمالاً چگونه از آن استفاده می کنند.

اهمیت داده‌های کیفی- داده های کیفی چیست؟

اهمیت داده های کیفی در چیست؟ داده کیفی در تعیین فراوانی خاص صفات یا ویژگی‌ها مهم هستند. این داده‌ها به آماردانان یا محققان اجازه می‌دهد پارامترهایی را تشکیل دهند که از طریق آن‌ها می‌توان مجموعه داده‌های بزرگ‌تری را مشاهده کرد. داده کیفی ابزاری را فراهم می‌کند که ناظران می‌توانند جهان پیرامون خود را کمی کنند. برای یک محقق بازار، جمع آوری داده کیفی به پاسخگویی به سوالاتی کمک می‌کند، این که مشتری آن‌ها چه کسانی هستند، با چه موضوعاتی روبرو هستند و کجا باید توجه خود را متمرکز کنند، بنابراین مشکلات یا موانع برطرف می‌شوند. داده کیفی در مورد احساسات یا ادراک افراد، احساساتی است که دارند. در داده‌های کمی، این برداشت ها و احساسات ثبت شده است. این به محققان بازار کمک می‌کند زبانی را که مصرف کنندگانشان صحبت می‌کنند درک کنند و به طور موثر و کارآمد با این مشکل کنار بیایند.

داده های کیفی چگونه جمع آوری می شوند؟- داده های کیفی چیست؟

برخی از روش های متداول جمع آوری داده های کیفی برای اهداف مختلف عبارتند از:

. پرسشنامه ها و نظرسنجی های باز: این روش شامل پرسیدن یک سری سؤالات باز درباره یک موضوع از شرکت کنندگان است. این به پاسخ دهندگان اجازه می دهد تا بدون تعداد از پیش تعیین شده پاسخ هایی که آنها را محدود می کند، پاسخ دهند.
. مصاحبه های یک به یک: این روش شامل گفتگوی غیررسمی با یک شرکت کننده در مورد موضوعی خاص است. داشتن یک مکالمه باز می تواند به شما در دریافت پاسخ های دقیق و اطلاعات شخصی کمک کند.
. گروه های کانونی: این روش شبیه مصاحبه انفرادی است، اما تفاوت اصلی این است که شما آن را در یک محیط گروهی انجام می دهید. اگر زمان یا منابع لازم برای انجام چند مصاحبه فردی را ندارید، می تواند روشی مفید برای ارزیابی نظرات متعدد باشد.
. مشاهده: این روش شامل مشاهده یک موضوع در حین انجام فعالیت های منظم خود و ثبت آنها است. این به شما کمک می کند رفتار طبیعی سوژه را درک کنید، که می تواند به شما در پیش بینی رفتار مصرف کننده آنها کمک کند.
. مطالعات موردی: این روش شامل تجزیه و تحلیل منابع متعدد داده های کیفی در مورد یک موضوع خاص است. می تواند به شما کمک کند تا درک کامل تری از موقعیت ها و رفتارهای خاص به دست آورید.

انواع رایج داده های کیفی

در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد سه نوع اصلی داده های کیفی آورده شده است:

دودویی

داده های باینری شامل دو پارامتر متقابل منحصر به فرد است، به این معنی که آنها نمی توانند به طور همزمان رخ دهند. مثال های رایج درست یا غلط، خوب یا بد و سخت یا نرم هستند. هنگام انجام تحقیق، می‌توانید از این نوع داده‌های کیفی برای ایجاد مدل‌های آماری استفاده کنید که هدف آن پیش‌بینی این است که آیا یک موضوع خاص به هر طریقی عمل می‌کند یا خیر.

اسمی

داده‌های اسمی به هر نوعی گفته می‌شود که می‌توانید بدون استفاده از اعداد، آن‌ها را به چندین دسته دسته‌بندی کنید. شما می توانید از این نوع داده های کیفی برای ایجاد دسته بندی های مرتبط برای تحقیق خود مانند رنگ ها، نام ها، ملیت ها و طعم ها استفاده کنید. هنگامی که این دسته بندی ها را تشکیل دادید، می توانید از روش های کمی برای مقایسه آنها استفاده کنید.

ترتیبی

داده‌های ترتیبی نوعی داده است که می‌توانید آن‌ها را به ترتیب معین یا در مقیاس سازماندهی کنید. شما می توانید از آن برای ارزیابی دیدگاه گروهی از پاسخ دهندگان در مورد یک موضوع خاص با ارائه سطوح مختلف اندازه گیری به آنها برای انتخاب استفاده کنید. به عنوان مثال، شما می توانید سطح رضایت یک گروه هدف را با ارائه چهار سطح اندازه گیری به آنها ارزیابی کنید که ممکن است بسیار ناراضی، ناراضی، راضی و بسیار راضی باشد. همچنین می توانید از آن برای طبقه بندی متغیرها یا موضوعات بر اساس گروه هایی مانند کودک، نوجوان، بزرگسال و سالمند استفاده کنید.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: تحقیق کیفی در مقابل تحقیقات کمی: تفاوت چیست؟

26 نمونه از داده های کیفی

روش های مختلفی برای استفاده از داده های کیفی وجود دارد. این نمونه های رایج از داده های کیفی را در موقعیت های مختلف در نظر بگیرید:

داده های کیفی در توضیحات

در اینجا چند نمونه از استفاده از داده های کیفی برای توصیف جنبه ها و موقعیت های خاص آورده شده است:

1. مرد موهای بلوند و چشمان سبز دارد.
2. زن یک اسب سوار است.
3. اتاق تاریک و مرطوب با کاغذ دیواری قهوه ای بود.
4. گل های سفید بوی زردآلو و وانیل می داد.
5. گربه کرکی و نارنجی پنجه های تیز داشت.
6. آب نبات های زرد و قرمز گرد و صمغی بودند.
7. قهوه سیاه مایل به جوهر داغ بود.
8. روی جنگل بزرگ همیشه سبز، توده کوچکی از درختان برگریز رشد کرد.
9. تاجر کانادایی کت و شلوار جیر آبی پوشیده بود.
10. کاناپه چرمی سفید خنک و صاف بود.

داده های کیفی در محل کار

در اینجا نمونه هایی از نحوه استفاده افراد در صنایع مختلف از مشاهدات کیفی برای انجام کار خود آورده شده است:

11. دانشمند: “وقتی سرکه اضافه کردیم محلول قرمز شد.”

12. روانشناس: “کودک بی حال بود و به اسباب بازی هایش بی علاقه بود.”

13. محقق بازار: «چند سالته؟ بخش مورد علاقه شما در کنفرانس چه بود؟”

14. روزنامه نگار: “نظر شما در مورد دادگاه جدید چیست؟”

15. باستان شناس: “کوزه بزرگ سفالی سبز، آبی و قهوه ای است. احتمالاً متعلق به مصریان بوده و احتمالاً از آن برای حمل آب از رودخانه به خانه های خود استفاده می کردند.”

16. جانورشناس: “گورخرها به نظافت متقابل مشغول بودند، سپس به سرعت به داخل علف ها تاختند که صدای یک فیل آنها را مبهوت کرد.”

17. محقق پزشکی: “بیماران مبتلا به مشکلات قلبی معمولاً دارای اضافه وزن هستند، مردان میانسال با سطوح بالایی از استرس در زندگی خود.”

18. معلم: “تلفظ شما واضح است و با لحن روان و ملایم صحبت می کنید.”

داده های کیفی در تحقیق

محققان از داده های کیفی برای توصیف موضوعات خود و قرار دادن پدیده های خاص در زمینه استفاده می کنند. سپس از داده ها برای ایجاد نظریه ها و مدل ها استفاده می کنند. نمونه هایی از جمع آوری داده های کیفی در تحقیق عبارتند از:

19. سوال باز: کشور مبدا شما چیست؟

20. سوال بسته: بالاترین سطح تحصیلات شما چیست: لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا؟

21. تجزیه و تحلیل رقبا: از کدام نرم افزار آفیس بیشتر استفاده می کنید: SuperSuite، PowerOffice، Connekt یا OpenTable؟

22. پرسشنامه ها و نظرسنجی ها: خدمات مشتریان هتل را چگونه ارزیابی می کنید: ضعیف، کمتر از متوسط، متوسط، بالاتر از متوسط یا استثنایی؟

داده های کیفی در آمار

داده های کیفی می توانند آمارهای مهمی در مورد مشتریان، جمعیت و محصولات به موسسات مختلف ارائه دهند. نمونه هایی از جمع آوری داده های کیفی برای اهداف آماری عبارتند از:

23. ترجیحات جمعیتی و سیاسی رای دهندگان در طول انتخابات برای تعیین اینکه چه نوع رای دهنده ای کدام نامزد را ترجیح می دهد.

24. منشاء، جنسیت و سایر مشخصات جمعیتی مهاجران، بنابراین یک دولت می تواند جمعیت یک کشور را طبقه بندی کند.

25. نام، جنسیت و حرفه افرادی که در یک رویداد برای دسته بندی مخاطبان میزبان شرکت می کنند.

26. جنسیت، نژاد و محدوده سنی کارکنانی که برای یک شرکت کار می کنند تا تنوع را تعیین کند.

داده های کیفی چیست؟
داده های کیفی چیست؟ – تزیسمی

چطور می‌توان کاری کرد که دیگران به اندازه داده‌های کمی به داده‌های کیفی نیز اهمیت بدهند؟

اعداد کیفیت جالبی در ذهن انسان‌ها دارند. مثلاً اختصاص یک مقدار عددی به هر چیز – مثلاً کیفیت یک فیلم سینمایی یا کیفیت بازی یک بازیکن بیسبال یا اینکه چقدر برای امتحانات دانشگاه آماده هستید – باعث می‌شود تا ارزیابی شما به ظاهر شکلی عینی، رسمی و بدون خطا به خود بگیرد. در عین حال هر گونه توصیف متنی و کلامی از آن چیز باعث می‌شود تا داده‌ها تنها به شکل نظر شخصی وانمود شوند.

اگر بگویم «با جمعی از افراد در مورد یک رستوران صحبت کردیم و بیشتر آن‌ها نظر مثبتی درباره آن داشتند» خواهید گفت: بسیار خوب اما این فقط نظر شخصی آن‌ها است. اما اگر بگوییم «نمره این رستوران ۴.۳ از ۵ است» ناگهان این واقعیت که رتبه و نمره این رستوران یک مقدار کمی است باعث می‌شود تا اطلاعات ما در مورد کیفیت آن شکلی رسمی به خود بگیرد – حتی با اینکه می‌دانیم این رتبه بندی ها و نمره‌ها بیشتر بر اساس ترجمان ذهنی افراد از نظرات خود در قالب یک مقیاس عددی قراردادی بیان شده‌اند که متفاوت از ذهن افراد شرکت کننده در این سیستم نمره دهی است.

داده، داده است. نمی‌توان گفت که اعداد ذاتاً داده‌هایی درست تر یا رسمی تر از داده های کیفی هستند. این ایده که هر چیزی به عنوان داده‌های صرفاً عینی وجود دارد خود یک مغلطه به شمار می‌رود چه رسد به اینکه باور داشته باشیم که تنها داده‌های کمی می‌توانند اطلاعات عینی در اختیار ما قرار دهند.

داده‌ها به صورت خود انگیخته به وجود نمی آیند. باید داده‌ها را سنجش و جمع‌آوری کرد و این مراحل توسط افراد یا ماشین‌هایی که به طور خودکار برنامه‌های ایجاد شده توسط انسان‌ها را انجام می‌دهند به مرحله اجرا می رسد. در تمامی این زنجیره گردآوری داده‌ها، انسان‌ها برای اینکه چه داده‌هایی را ثبت کنند، هر چند وقت یکبار اقدام به ثبت داده‌ها کنند، چه چیزهایی را مستثنی کنند، چطور داده‌ها را با هم تجمیع کنند، چطور داده‌ها را نرمالیزه کنند، چه میزان از آن را به اشتراک بگذارند و امثال این مباحث، تصمیم گیری می کنند.

تمام این مسائل خواه داده‌های مورد بحث کمی باشند یا کیفی، در خصوص داده‌ها صدق می کند. در‌واقع می‌توان گفت که کار روی داده های کیفی به مراتب سخت تر از داده‌های کمی است چرا که تجمیع یا فیلتر آن دشوار تر است. در نهایت این ایده که اعداد، داده‌های قابل باور هستند اما کلمات این‌گونه نیستند، یک سوتفاهم است.

روش های جمع آوری داده های کیفی

جمع آوری داده های کیفی اکتشافی است. این شامل تجزیه و تحلیل و تحقیق عمیق است. روش‌های جمع‌آوری آن عمدتاً بر کسب بینش، استدلال و انگیزه متمرکز است. از این رو، آنها در تحقیق عمیق تر می شوند. از آنجایی که این داده‌ها قابل اندازه‌گیری نیستند، محققان روش‌ها یا ابزارهای جمع‌آوری داده‌ها را ترجیح می‌دهند که به میزان محدودی ساختار یافته باشند.

1. مصاحبه یک به یک: یکی از رایج ترین ابزارهای جمع آوری داده ها برای تحقیقات کیفی است که عمدتاً به دلیل رویکرد شخصی آن است. مصاحبه کننده یا محقق داده ها را مستقیماً از مصاحبه شونده به صورت یک به یک جمع آوری می کند. روش مصاحبه ممکن است غیر رسمی و بدون ساختار – محاوره ای باشد. اکثراً سؤالات باز به صورت خودجوش پرسیده می شوند و مصاحبه کننده به جریان مصاحبه اجازه می دهد سؤالاتی را که باید پرسیده شود دیکته کند.

2. گروه های کانونی: این کار در یک محیط بحث گروهی انجام می شود. گروه محدود به 6-10 نفر است و یک ناظر برای تعدیل بحث در حال انجام تعیین شده است.

بسته به داده هایی که مرتب شده اند، اعضای یک گروه ممکن است چیزی مشترک داشته باشند. به عنوان مثال، محققی که مطالعه ای در مورد دوندگان پیست انجام می دهد، ورزشکارانی را انتخاب می کند که دونده پیست هستند یا دونده پیست بوده و دانش کافی از موضوع را دارند.

3. نگهداری سوابق: این روش از اسناد قابل اعتماد موجود و منابع مشابه اطلاعاتی به عنوان منبع داده استفاده می کند. از این داده ها می توان در تحقیق جدید استفاده کرد. شبیه رفتن به کتابخانه است. در آنجا می‌توان به کتاب‌ها و سایر منابع مرجع برای جمع‌آوری داده‌های مرتبط که می‌تواند در تحقیق استفاده شود، مراجعه کرد.

4. فرآیند مشاهده: در این روش جمع آوری داده ها، محقق خود را در محیطی که پاسخ دهندگانش هستند غوطه ور می کند و شرکت کنندگان را زیر نظر دارد و یادداشت برداری می کند. این به عنوان فرآیند مشاهده شناخته می شود.

علاوه بر یادداشت برداری، می توان از سایر روش های مستندسازی مانند ضبط ویدیویی و صوتی، عکاسی و روش های مشابه استفاده کرد.

5. مطالعات طولی: این روش جمع آوری داده ها بر روی یک منبع داده به طور مکرر در یک دوره طولانی انجام می شود. این یک روش تحقیق مشاهده ای است که برای چند سال ادامه دارد و در برخی موارد می تواند حتی برای چندین دهه ادامه یابد. هدف این روش گردآوری داده ها یافتن همبستگی از طریق مطالعه تجربی افراد دارای صفات مشترک است.

6. مطالعات موردی: در این روش، داده ها با تجزیه و تحلیل عمیق مطالعات موردی جمع آوری می شود. تطبیق پذیری این روش در نحوه استفاده از این روش برای تجزیه و تحلیل موضوعات ساده و پیچیده نشان داده شده است. نقطه قوت این روش این است که چگونه عاقلانه از ترکیب یک یا چند روش جمع آوری داده های کیفی برای استنتاج استفاده می کند.

4 دیدگاه برای “داده های کیفی چیست؟”

  1. بازتاب: روش مقایسه ثابت | توضیح و مثال - تزیسمی

  2. بازتاب: جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن - تزیسمی

  3. بازتاب: نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده - تزیسمی

  4. بازتاب: راهنمای کامل برای تجزیه و تحلیل داده های پایان نامه - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *