نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده

نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده

نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده ، عبارت “نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش” دانش غنی و مفصلی را در زمینه آموزش نشان می دهد، جایی که درک خلاقیت و بینش باعث پیشرفت می شود. در حالی که داده‌های کمی اغلب مورد توجه قرار می‌گیرند، همتای کیفی آن برای درک چگونگی عملکرد محیط‌های یادگیری پیچیده اهمیت دارد.

در این وبلاگ، به اهمیت داده‌های کیفی در آموزش می‌پردازیم و نمونه‌هایی را ارائه می‌کنیم که کاربردهای آن را در پرورش تعالی آموزشی نشان می‌دهد.

نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده
نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده – تزیسمی

فهرست مطالب

داده های کیفی چیست؟- نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده

داده‌های کیفی نوعی از داده‌ها هستند که قابل تفسیر هستند و می‌توانند به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند – هم به عنوان معیار کیفیت و هم به عنوان مبنای تجزیه و تحلیل.

به‌جای اینکه چه اتفاقی می‌افتد، وضعیت چیزها را توصیف می‌کند و به شما می‌گوید که چرا چیزی اتفاق می‌افتد (به عنوان مثال، اگر دانش‌آموزی در ریاضیات خوب عمل نمی‌کند، داده‌های کیفی دلایلش را برای این موضوع به شما می‌گویند)، نه اینکه ویژگی‌های آن را توصیف کند. یا چقدر از آن وجود دارد.

داده های کیفی عددی نیستند و معنای مشخصی ندارند که تجزیه و تحلیل آن را دشوار می کند. درک چگونگی استفاده مؤثر از جمع آوری داده های کیفی در آموزش می تواند برای مؤسسات آموزشی بسیار مهم باشد.

استفاده از داده های کیفی در محیط های آموزشی- نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده

داده های کیفی بینشی در مورد تجربه یادگیری ارائه می دهد که همیشه نمی تواند از طریق اعداد بیان شود. این به شما امکان می دهد با پرسیدن سؤالات باز و گوش دادن دقیق به پاسخ های آنها، درک بهتری از نحوه یادگیری دانش آموزان داشته باشید.

وقتی از داده‌های کیفی استفاده می‌کنید، می‌توانید زمینه‌های خاص مورد توجه سازمان خود را بررسی کنید و در صورت نیاز برنامه‌های اقدام را تدوین کنید. همچنین داده های کیفی تعدادی از کاستی های تحقیقات کمی را برطرف می کند.

به عنوان مثال، داده‌های کمی می‌توانند نشان دهند که نمرات آزمون یک ناحیه مدرسه خاص از سایر مناطق مدرسه منطقه‌ای بهتر است، اما نمی‌تواند توضیح دهد که چرا این مورد است.

نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش

در اینجا چند نمونه از داده های کیفی در آموزش آورده شده است:

. مشاهدات میدانی

معلمان و مدیران می توانند کلاس درس را در ساعات مختلف روز، در نقاط مختلف سال یا زمانی که رویداد خاصی در حال وقوع است، مشاهده کنند.

. تحقیق مستند

سازمان‌های مدرسه می‌توانند زمانی را صرف بررسی دقیق اسناد فعلی خود کنند تا درباره دانش‌آموزان بیشتر بیاموزند.

. گروه های متمرکز

انجام بحث‌های گروهی متمرکز با دانش‌آموزان، معلمان یا والدین می‌تواند بینش‌های کیفی در مورد ادراکات، تجربیات و نظرات مربوط به شیوه‌ها و سیاست‌های آموزشی ارائه دهد.

. کارنامه های دانشجویی

بررسی کارنامه‌های دانش‌آموزی که کار، تکالیف و پروژه‌های آنها را در طول زمان به نمایش می‌گذارد، داده‌های کیفی در مورد پیشرفت، رشد و سفر یادگیری آنها ارائه می‌دهد.

. بررسی و بازخورد همکار

تشویق دانش‌آموزان به ارائه نظرات همتایان و بازخورد درباره کار یکدیگر، داده‌های کیفی در مورد توانایی آنها در ارزیابی انتقادی و ارائه ورودی سازنده ایجاد می‌کند.

. یادداشت های روزانه

مانند ژورنال‌ها، یادداشت‌های روزانه دانش‌آموزان را تشویق می‌کند تا تجربیات، چالش‌ها و پیروزی‌های روزانه‌شان را مستند کنند و بینش‌های کیفی در مورد مشارکت و پیشرفت‌شان ارائه دهند.

. کنفرانس های اولیا و مربیان

مکالمات در طول کنفرانس های والدین و معلمان داده های کیفی در مورد نقاط قوت، ضعف و رشد کلی دانش آموز از هر دو دیدگاه خانه و مدرسه ارائه می دهد.

. انجمن های گفتگوی آنلاین

تجزیه و تحلیل تعاملات در پلتفرم‌های آنلاین که در آن دانش‌آموزان و مربیان درباره موضوعات مرتبط با درسی بحث می‌کنند، بینش‌های کیفی در مورد درک، سؤالات و همکاری آنها ارائه می‌کند و یکی از بهترین نمونه‌های داده‌های کیفی در آموزش است.

. مصنوعات کلاس درس

بررسی مصنوعات کلاس درس مانند تابلوهای اعلانات، آثار هنری دانش آموز، و نمایش پروژه داده های کیفی را در مورد محیط یادگیری، خلاقیت دانش آموزان و ادغام موضوعات مختلف ارائه می دهد.

. ضبط های صوتی و تصویری

ضبط بحث‌ها، ارائه‌ها یا فعالیت‌های گروهی، داده‌های کیفی در مورد مهارت‌های ارتباطی، همکاری و عمق درک دانش‌آموز را ضبط می‌کند.

. نظرسنجی دانش آموزان با سوالات باز

گنجاندن سؤالات باز در نظرسنجی های دانش آموزان به آنها امکان می دهد افکار، نظرات و پیشنهادات خود را به زبان خودشان بیان کنند و داده های کیفی را به دست آورند که نتایج کمی را تکمیل می کند.

. مجلات تأملی معلم

معلمانی که مجلات تأملی درباره تجربیات تدریس، چالش ها و رویکردهای نوآورانه خود را حفظ می کنند، داده های کیفی در مورد رشد حرفه ای و استراتژی های آموزشی تولید می کنند.

. مصاحبه های دانشجویی

مصاحبه انفرادی با دانش آموزان یکی از رایج ترین نمونه های داده های کیفی در آموزش و پرورش است. می‌تواند بینش‌های کیفی در مورد تجربیات یادگیری، علایق و انگیزه‌های آن‌ها ارائه کند و به مربیان کمک کند تا آموزش را با نیازهای فردی تطبیق دهند.

نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده
نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده – تزیسمی

چگونه یک ابزار نظرسنجی می تواند به تحلیل داده های کیفی در آموزش کمک کند؟

ابزار نظرسنجی ابزار تحقیقی مفیدی است که می تواند به تحلیل داده های کیفی در آموزش کمک کند. داده های کیفی به بهترین وجه از طریق بازرسی دقیق و پرسیدن سؤالات برای درک علل ریشه ای پدیده ها تجزیه و تحلیل می شوند، اما این یک فرآیند زمان بر است.

یک پرسشنامه نظرسنجی که به خوبی طراحی شده باشد، می تواند تجزیه و تحلیل کیفی را با ارائه بینشی در مورد آنچه که بیشتر به گروه شما مربوط می شود، ساده کند و به شما کمک کند تا پاسخ های خود را اولویت بندی کنید.

مراحل کلیدی استفاده از ابزار نظرسنجی: برای استفاده موفقیت آمیز از ابزار نظرسنجی، باید:

. هدف خود را مشخص کنید

برای انجام چه چیزی تلاش می کنید؟ اگر نمی‌دانید که می‌خواهید یافته‌های پروژه تحقیقاتی کیفی خود به کجا منتهی شود، ارائه بازخورد برای افراد دشوار خواهد بود و تجزیه و تحلیل نتایج برای شما دشوار خواهد بود.

. روش تحقیق کیفی خود را انتخاب کنید

گزینه های شما چیست؟ چگونه مردم برای ارائه بازخورد دعوت می شوند و این بازخورد از کجا می آید؟ شناسایی اینکه چگونه از شرکت کنندگان/پاسخ دهندگان/کاربران درباره تجربیاتشان سوال می شود اولین قدم مهم است.

. طراحی سوالات نظرسنجی

سؤالات نظرسنجی متفکرانه و مرتبط را بسازید که با اهداف تحقیق شما همسو باشد. از ترکیبی از سؤالات بسته برای جمع آوری داده های کمی و سؤالات باز برای جمع آوری بینش های کیفی اطمینان حاصل کنید.

از زبان واضح و مختصر برای جلوگیری از ابهام استفاده کنید و از منطق پرش یا شاخه‌بندی استفاده کنید تا تجربه نظرسنجی را بر اساس پاسخ‌های شرکت‌کنندگان تنظیم کنید. سوالات خوب طراحی شده، روند تجزیه و تحلیل داده ها را روان تر می کند.

. توزیع و جمع آوری پاسخ ها

از ابزار نظرسنجی برای توزیع نظرسنجی در بین مخاطبان هدف خود، چه دانش آموزان، معلمان، والدین یا مدیران استفاده کنید. می توانید از کانال های توزیع مختلف مانند ایمیل، رسانه های اجتماعی یا وب سایت های مدرسه استفاده کنید.

پاسخ ها را به محض ورود دنبال کنید و روند جمع آوری داده ها را زیر نظر بگیرید. نظرسنجی را برای مدت زمان مناسب باز نگه دارید تا از طیف متنوعی از پاسخ ها اطمینان حاصل کنید.

. تجزیه و تحلیل داده های کیفی

پس از جمع آوری تعداد کافی پاسخ، فرآیند تحلیل داده های کیفی را آغاز کنید. با دسته بندی و کدگذاری پاسخ های باز شروع کنید. به دنبال مضامین، الگوها و روندهای تکرارشونده در داده های کیفی باشید.

می توانید از ابزارهایی مانند تحلیل موضوعی برای شناسایی موضوعات کلیدی که از پاسخ های شرکت کنندگان بیرون می آیند استفاده کنید. نرم افزارهایی مانند NVivo یا حتی اکسل می توانند به سازماندهی و تجزیه و تحلیل موثر داده های کیفی کمک کنند.

. مثلث با داده های کمی

اگر نظرسنجی شما شامل سؤالات بسته با پاسخ های کمی بود (مثلاً مقیاس لیکرت)، می توانید تحلیل خود را با مقایسه بینش های کیفی با داده های کمی غنی کنید. این مثلث بندی می تواند درک جامع تری از موضوع تحقیق ارائه دهد.

برای مثال، اگر شرکت‌کنندگان احساسات منفی درباره جنبه خاصی از آموزش ابراز می‌کنند، می‌توانید این احساس را با رتبه‌بندی کمی مربوطه ارجاع دهید تا ببینید آیا همبستگی وجود دارد یا خیر.

روش های تجزیه و تحلیل داده های کیفی- نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده

روش‌های تحقیق کیفی سنگ بنای درک تجربیات انسانی را تشکیل می‌دهند و از مجموعه‌ای از روش‌های جمع‌آوری داده‌ها برای کندوکاو در تفاوت‌های ظریف دیدگاه‌ها استفاده می‌کنند. از مصاحبه‌ها و گروه‌های متمرکز گرفته تا مطالعات قوم‌نگاری و تحلیل محتوا، این روش‌های کیفی با هم هماهنگ می‌شوند تا تابلوی پیچیده روایت‌های انسانی را آشکار کنند.

اکنون، چگونگی همگرایی این روش‌ها را آشکار می‌کنیم و سمفونی از بینش‌هایی را ایجاد می‌کنیم که درک ما از شرایط انسانی را عمیق‌تر می‌کند.

. تحلیل محتوا

محتوای داده ها با بررسی دقیق و تفسیر متون، تصاویر، ویدئو، صدا و سایر مطالب مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. این شامل نگاه کردن به کلمات در یک سند، برای مثال، و تصمیم گیری در مورد معنای آنها است.

. نظریه پایه

برای ایجاد یک نظریه پایه، آنچه را که در یک موقعیت خاص اتفاق می‌افتد مطالعه می‌کنید و سعی می‌کنید نظریه‌ای درباره چرایی وقوع آن تدوین کنید. این فرآیند اغلب با یک فرض یا سوال اولیه آغاز می شود که در طول زمان مورد آزمایش قرار می گیرد. به عنوان مثال: “چگونه بفهمیم که این فرآیند تجزیه و تحلیل به پایان رسیده است؟”

. پدیدارشناسی

پدیدارشناسی به تجربیات از دیدگاه کسانی می نگرد که آن ها را تجربه می کنند. سعی می کند بفهمد که این تجربیات به جای خود رویدادها برای مردم چه معنایی دارند. این برای درک تجربیات یادگیری دانش آموزان در یک محیط آموزشی مرتبط است.

. تحلیل چارچوب

تحلیل چارچوب یک گفتگو با شرکت کنندگان و سپس استفاده از محتوای آن بحث برای تجزیه و تحلیل داده ها است. ممکن است از افراد بپرسید: “دانشی که از این پروژه به دست آوردید چه بود؟” و سپس پاسخ های آنها را ناشناس کنید تا از شروع مقاله خود با داستان های شخصی خودداری کنید.

. تحلیل گفتمان

تحلیل گفتمان به چگونگی استفاده افراد از زبان و پیامدهای آن استفاده می‌پردازد. این می تواند در محیط کلاسی مفید باشد که در آن دانش آموزان از صدای خود برای بیان خود در مورد فرآیند یادگیری خود در دیوارهای دانشگاه استفاده می کنند.

. تحلیل پدیدارشناختی تفسیری

تجزیه و تحلیل پدیدارشناختی تفسیری (IPA) به شما کمک می کند تا درک کنید که داده های کیفی نوعی از داده های باز و قابل تفسیر هستند که می توانند به طرق مختلف مورد استفاده قرار گیرند. چه بخواهید در مورد تجارب مشتری یا فرآیند آموزشی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، تجزیه و تحلیل کیفی به دریافت بینش در مورد آنچه برای پروژه شما مهم است کمک می کند.

نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده
نمونه هایی از داده های کیفی در آموزش: نحوه استفاده – تزیسمی

5 راه برای شروع استفاده از داده های کیفی برای حمایت از دانش آموزان

تحقیق کیفی می تواند زمان بر باشد و نیاز به برنامه ریزی و اجرای دقیق دارد. با این حال، بینش به دست آمده از داده های کیفی می تواند در بهبود آموزش و یادگیری بسیار ارزشمند باشد.

در اینجا پنج پیشنهاد برای شروع به کار وجود دارد:

شماره 1: یک روش مشترک برای جمع آوری و ثبت داده ها ایجاد کنید

داشتن یک اجماع کلی در میان تیم خود در مورد نحوه رویکرد به فرآیند جمع آوری داده ها ضروری است. آیا می خواهید نظرسنجی شخصی انجام دهید یا یادداشت های مشاهده را با هم مقایسه کنید؟

داشتن یک روش توافق شده به شما این امکان را می دهد که یک استاندارد عملکرد مشخص ایجاد کنید و در تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها سازگار باشید. همچنین، در مورد یک فرم مشترک در یک پلتفرم تصمیم بگیرید که همه همکاران به آن دسترسی داشته باشند.

هر گزینه ای را که انتخاب می کنید، به همکاران خود اجازه دهید به راحتی دسترسی داشته باشند و در صورت نیاز برای تصمیم گیری در مورد مراحل بعدی، ورودی اضافه کنند.

شماره 2: یک پروتکل برای پرچم های قرمز ایجاد کنید

اطمینان حاصل کنید که فرآیندی برای پاسخگویی به هرگونه نگرانی آشکار در مورد داده ها وجود دارد. به عنوان مثال، چه کسی باید بداند که آیا یک دانش آموز خود گزارش می دهد که به شدت احساس افسردگی می کند و در معرض خطر آسیب زدن به خود است؟ آیا این حادثه نیاز به توجه مشاور یا مدیر مدرسه دارد؟

وجود پروتکل مناسب برای تشدید تشدید، زمانی که نیاز به درگیر شدن چندین طرف باشد، آسان‌تر می‌شود.

همچنین برای همه کارکنان مدرسه بسیار مهم است که با عوامل خطر و علائم هشدار دهنده رفتار مضر آشنا باشند و در جهت ایجاد یک محیط امن برای دانش آموزان برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات تلاش کنند.

شماره 3: روندها را بر اساس داده های فعلی خود کشف کنید

جمع آوری داده ها فقط اولین قدم است. در مرحله بعد، باید نتایج را تفسیر کنید.

هنگام بررسی داده ها، چه الگوها یا روندهایی را می توانید شناسایی کنید؟ داده ها در مورد نیازهای دانش آموزان در حال حاضر به شما چه می گوید؟

با نگاهی دقیق به داده‌های خود، ممکن است متوجه شوید که دانش‌آموزان به حمایت‌های بیشتر یا متفاوتی از آنچه انتظار داشتید نیاز دارند. شاید این افزایش فرصت‌ها برای همکاری، ملاقات‌های غیررسمی‌تر یا انگیزه‌های جدید برای درگیر شدن مجدد با یادگیری باشد.

یکی از عوامل اصلی موفقیت در هر محیط آموزشی، توانایی تطبیق سریع و چرخش در صورت لزوم است.

شماره 4: از داده ها برای برنامه ریزی از قبل استفاده کنید

اکنون از داده های خود برای برنامه ریزی برای سال تحصیلی آینده استفاده کنید. ببینید چه تغییراتی را می‌توانید در طول تابستان انجام دهید تا بهتر برای حمایت از دانش‌آموزان در پاییز امسال آماده شوید، خواه آنها به ساختمان‌های مدرسه بازگردند یا از راه دور به یادگیری ادامه دهند.

شاید داده های کیفی نشان می دهد که تعداد بیشتری از دانش آموزان تحت تأثیر ترومای مربوط به بیماری همه گیر قرار گرفته اند. با تیم خود ملاقات کنید تا تصمیم بگیرید که آیا زمان آن رسیده است که روی توسعه حرفه ای بیشتر سرمایه گذاری کنید یا کارکنان متخصص بیشتری را استخدام کنید.

شماره 5: مطمئن شوید که با سایر داده‌های کل فرزند زندگی می‌کند

داده های کیفی نباید در خلاء یا سیلو وجود داشته باشد. در حالت ایده‌آل، پلتفرم شما باید بتواند همه داده‌های تحصیلی، رفتاری، اجتماعی-عاطفی و فرهنگی دانش‌آموزان شما را در یک مکان – از جمله داده‌های کمی و کیفی- در یک مکان قرار دهد.

این به شما امکان می دهد تمام قطعات را با هم مرور کنید تا تصویر کامل تری از هر دانش آموز به دست آورید. شما می‌توانید داده‌های اجتماعی-عاطفی را در کنار معیارهای عملکرد مشاهده کنید و شاخص بهتری از سلامت کلی دانش‌آموز به شما ارائه دهد.

اگر سیستم شما در حال حاضر اجازه نمی‌دهد که دانش‌آموزان شما به طور کامل مشاهده شوند، با تیم و/یا مدیران خود صحبت کنید تا تعیین کنید آیا این مشکلی است که می‌تواند قبل از شروع سال تحصیلی جدید حل شود یا خیر.

نتیجه

داده های کیفی در آموزش گنجینه ای از بینش هایی است که به مربیان و مدیران برای ایجاد تجربیات یادگیری جامع توانمند می شود.

مؤسسات آموزشی با استفاده از روش هایی مانند مصاحبه، مشاهدات و تأملات می توانند درک عمیق تری از نیازهای دانش آموزان، استراتژی های تدریس و اثربخشی برنامه به دست آورند. ادغام داده های کمی و کیفی فرآیندهای تصمیم گیری را غنی می کند و راه را برای بهبود مستمر در آموزش هموار می کند.

اگر برای تجزیه و تحلیل جنبه های کیفی پروژه های تحقیقاتی خود کمک می خواهید، ما اینجا هستیم تا با ابزار نظرسنجی خود به شما کمک کنیم! اگر نیاز به اطلاعات دیگری وجود دارد به ما اطلاع دهید و ما در اسرع وقت برای ارائه پاسخ کار خواهیم کرد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *