داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها

داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها

داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها ، در دنیای گسترده داده ها، داده های عددی به عنوان یکی از ضروری ترین و همه کاره ترین انواع برجسته هستند. این یک جزء اساسی از زندگی روزمره ما است. در تجزیه و تحلیل آماری، تحقیقات علمی، هوش تجاری و بسیاری از زمینه های دیگر اساسی است.

در این وبلاگ، داده‌های عددی، ویژگی‌های کلیدی و انواع مختلف آن را بررسی می‌کنیم و مثال‌هایی در دنیای واقعی برای نشان دادن اهمیت آن ارائه می‌کنیم.

داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها
داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها – تزیسمی

فهرست مطالب

داده های عددی چیست؟

داده های عددی، همانطور که از نام آن پیداست، از اعداد تشکیل شده است. این اطلاعات کمی را نشان می دهد و می تواند اندازه گیری و شمارش شود. این نوع داده اغلب برای انجام عملیات ریاضی و تحلیل های آماری استفاده می شود.

با استفاده از مدل های پیش بینی جمعیت داده ها، جمعیت شناسان می توانند رشد جمعیت آینده را با دقت بیشتری تخمین بزنند. این سنگ بنای تصمیم گیری آگاهانه، نتیجه گیری و کشف الگوها است. یک متغیر عددی چیزی است که یک مقدار بی نهایت را مسدود می کند.

به عنوان مثال، نتایج تست سن و وزن. متغیرهای عددی در صورتی متغیر پیوسته محسوب می شوند که ویژگی های داده پیوسته داشته باشند و باشند.

ویژگی های داده های عددی- داده های عددی: چیست، ویژگی ها، انواع و مثال ها

درک ویژگی های داده های عددی برای کار موثر با آن بسیار مهم است:

. داده های عددی دارای دو دسته هستند: داده های گسسته و داده های پیوسته، که در آن دومی بیشتر به داده های بازه ای و داده های نسبت طبقه بندی می شود.
. داده های عددی ماهیت کمی دارند زیرا برای داده ها مقادیر کمی می گیرند.
. داده‌های عددی به ما اجازه می‌دهند تا عملیات‌های حسابی مانند جمع و تفریق را روی آنها انجام دهیم. همچنین می تواند از هر گونه محاسبات تحلیل آماری استفاده کند.
. می توان آن را تخمین زد و برشمرد. زمانی که داده های عددی دقیق باشد، شمارش می شود، یا در غیر این صورت تخمین زده می شود.
. اختلاف فاصله بین هر داده عددی وقتی در مقیاس عددی قرار می گیرد، برابر است. یک ساعت، یک دماسنج نمونه های عالی برای این هستند.
. داده های عددی را می توان با استفاده از دو روش توصیفی و استنباطی تجزیه و تحلیل کرد.
. داده های عددی تجسم را آسان می کند. از تکنیک های تجسم داده ها مانند نمودار پراکندگی، نمودار نقطه، نمودار نقطه انباشته، هیستوگرام استفاده می کند.

انواع داده های عددی- داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها

متغیرهای داده های عددی را می توان بیشتر به دو نوع اصلی دسته بندی کرد: داده های گسسته و پیوسته.

1. داده های گسسته

داده های گسسته از مقادیر مجزا و مجزا تشکیل شده است. این مقادیر معمولاً اعداد صحیح هستند و اجزای کسری یا اعشاری ندارند. برخی از نمونه های رایج داده های گسسته عبارتند از:

. تعداد دانش آموزان در یک کلاس: شما نمی توانید کسری از دانش آموز داشته باشید. یک عدد کامل است
. تعداد خودروها در یک پارکینگ: شما نمی توانید نصف ماشین داشته باشید.
. تعداد شکایات مشتری: شکایات معمولاً به صورت اعداد کامل حساب می شوند.

داده های گسسته اغلب به صورت یک شمارش یا یک عدد کامل نشان داده می شوند و برای کارهایی که شامل شمارش و شمارش هستند مناسب است.

2. داده های پیوسته

از طرف دیگر داده های پیوسته می توانند هر مقداری را در یک محدوده خاص بگیرند. این مقادیر می توانند اعداد صحیح یا اعشاری باشند. چند نمونه از داده های پیوسته عبارتند از:

. ارتفاع افراد: ارتفاع ها می توانند هر مقداری در محدوده خاصی باشند و دارای اجزای کسری باشند (مثلاً 5.7 فوت).
. دما: دما را می توان با مقادیر اعشاری اندازه گیری کرد و هر مقدار را در یک محدوده اندازه گیری کرد.
. وزن محصولات: وزن محصولات می تواند به طور مداوم تغییر کند و شامل مقادیر اعشاری باشد.

داده های پیوسته برای اندازه گیری هایی با امکانات بی نهایت در یک محدوده معین مناسب است. اغلب در کاربردهای علمی و مهندسی استفاده می شود.

داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها
داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها – تزیسمی

اهمیت داده های عددی

داده های عددی برای تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل حیاتی هستند. در اینجا دلیل اهمیت آن است:

. بینش های کمی: بینش های کمی را ارائه می دهد و انجام محاسبات، مقایسه ها و تجزیه و تحلیل های آماری را آسان تر می کند.
. تصمیم گیری عینی: با کاهش تأثیر ذهنیت به تصمیم گیری های عینی کمک می کند. بدون تعصب قابل تحلیل است.
. مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده: اغلب در مدل‌سازی پیش‌بینی برای پیش‌بینی روندهای آینده، چه در امور مالی، آب‌وهوا یا رفتار مشتری استفاده می‌شود.
. کنترل کیفیت: در تولید، کنترل کیفیت با اندازه گیری و تجزیه و تحلیل پارامترهای مختلف به نظارت و حفظ کیفیت محصول کمک می کند.
. تصمیمات مبتنی بر داده: کسب‌وکارها و سازمان‌ها باید رقابتی باقی بمانند و تصمیمات استراتژیک را در دنیای داده‌محور اتخاذ کنند، که به انجام آن کمک می‌کند.

مزایای داده های عددی

. پیش‌بینی جمعیت – محققان می‌توانند از داده‌های عددی برای جمع‌آوری تولد نوزادان در یک دوره زمانی خاص استفاده کنند و سپس از آن داده‌ها برای پیش‌بینی جمعیت کشور استفاده کنند.
. بازاریابی و تبلیغات – قبل از شروع استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات سطحی، محققان از تحلیل SWOT برای تعیین متغیرهای خارجی و داخلی که می‌توانند بر آن استراتژی‌ها تأثیر بگذارند، استفاده می‌کنند.
. تحقیق – داده های عددی به دلیل سهولت در محاسبه آماری، رویه رایجی در بین محققین است.
. توسعه محصول – محققان از تجزیه و تحلیل TURF در مراحل توسعه محصول برای تعیین محدوده محصول جدید در بازار استفاده می کنند.
. آموزش – همانطور که در مثال های مختلف در بالا ذکر شد، داده های فاصله زمانی در مدارس و کالج ها برای ارزیابی عملکرد دانش آموزان در امتحانات استفاده می شود.
. پزشکی – پزشکان به طور منظم از دماسنج برای بررسی دمای بدن بیمار استفاده می کنند. این نیز تحت داده های بازه ای قرار می گیرد.

نمونه هایی از داده های عددی

اکنون که ویژگی ها و انواع داده های عددی را پوشش داده ایم. بیایید چند مثال در دنیای واقعی را برای نشان دادن نحوه استفاده از داده ها در زمینه های مختلف بررسی کنیم:

. سن – سن یک فرد تحت داده های عددی شمارش می شود زیرا می تواند مقادیر عددی قابل شمارش را بگیرد. مثال: یک کودک 10 ساله از 7 سال پیش شروع به راه رفتن کرد.
. زمان – زمان یک داده عددی است و قابل شمارش و محدود است. مثال: زمانی که یک دونده 10 دور از زمین را می دود.
. قد – قد یک فرد می تواند هر مقدار قابل شمارش را داشته باشد و با گذشت زمان به رشد خود ادامه می دهد. مثال: قد یک فرد را می توان بر حسب متر، اینچ، فوت یا سانتی متر اندازه گیری کرد.
. درآمد – درآمد یک فرد یا درآمد یک خانواده یک داده عددی است. در بازار از این امر برای تعیین توانایی خرید مشتریان استفاده می شود.
. نمرات آزمون – نمرات آزمون دانش آموزان با اعداد مشخص می شود و سپس بر اساس نمره آنها رتبه بندی می شود. به عنوان مثال: دانش آموزان با نمرات 80-100 کلاس ممتاز محسوب می شوند. 60-80 نفر درجه یک و دانش آموزان زیر 60 سال درجه دوم هستند.

داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها
داده های عددی: چیست، انواع و مثال ها – تزیسمی

نتیجه

داده های عددی پایه و اساس تصمیم گیری مبتنی بر داده در حوزه های مختلف است. ویژگی ها، انواع و نمونه های واقعی آن، تطبیق پذیری و اهمیت آن را نشان می دهد. این ماهیت داده های کمی است که امکان آمار توصیفی عمیق، تجزیه و تحلیل آماری و تصمیم گیری دقیق را فراهم می کند.

چه یک تحلیلگر، دانشمند، صاحب کسب و کار، یا صرفاً فردی که علاقه مند به درک جهان از طریق داده ها هستید، درک کامل این داده ها ضروری است.

کار با این نوع داده ها در دنیایی که به طور فزاینده ای به داده ها متکی است، مهارت ارزشمندی است و افراد و سازمان ها را قادر می سازد تا انتخاب های آگاهانه داشته باشند و باعث پیشرفت شوند. بنابراین، دفعه بعد که با یک مجموعه داده عددی روبرو می‌شوید، انبوهی از اطلاعات و بینش‌هایی را که می‌تواند باز کند، به خاطر بسپارید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *