استفاده از فرامردم نگاری در پژوهش کیفی: تکنیک ها و مثال ها

حفظ پایان نامه دکتری خود

حفظ پایان نامه دکتری خود ، نوشتن پایان نامه برای دکترا سخت ترین بخش مدرک دکترا است، با این حال، دستیابی به دکترا خود سخت ترین کار برای تکمیل است. دکترای فلسفه بهترین امتیاز در هر سیستم آموزشی است. شهرت دانشگاه ها برگرفته از داوطلبان دکتری آن است که چقدر در دنیای واقعی خوب عمل خواهند کرد.

دلیل اهمیت درجه دکترا این است که پس از اعطای یک نامزد، مسئولیت حل مشکل دنیای واقعی با هوش منطقی خود را بر عهده دارد.

بنابراین بدیهی است که گرفتن دکترا کار سختی است. پایان نامه دکتری یک عنصر کلیدی در کل برنامه دانشگاهی است زیرا یک مدرک کتبی از کار شما است. یک پایان نامه خوب باید واضح، خود توضیحی و بدون خطا باشد.

پایان نامه دکتری شما نحوه انجام تحقیقات خود را در طول دوره تصدی برای داور روشن می کند. اگر یک تحقیق عالی انجام داده اید اما نمی توانید آن را به درستی از طریق نوشته خود نشان دهید، باور کنید، باید یک سال دیگر را پشت سر بگذارید.

حفظ پایان نامه دکتری خود
حفظ پایان نامه دکتری خود – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه دکتری چیست؟- حفظ پایان نامه دکتری خود

به طورکلی پایان‌نامه یا تز یا رساله، پژوهشی است که دانشجویان در مقطع ارشد و دکترا با کیفیت های متفاوت قرار است در طی مدت زمانی مشخص انجام دهند. برای انجام پایان نامه، نیاز به یادگیری مهارت های علمی و تخصصی می باشد که در دوره انجام پروپوزال و سپس انجام دوره پایان نامه، این مراحل به صورت کاملا تخصصی به شما آموزش داده شده است.

همه چیز درباره انجام پایان نامه دکتری- حفظ پایان نامه دکتری خود

رساله و تز دکتری آخرین مرحله تحصیل یک دانشجو است. بنابراین دانشجو باید زمان و انرژی زیادی را بگذارد تا بتواند به نتیجه ی دلخواه برسد. اولین گامی که یک دانشجو باید برای نوشتن یک رساله دکتری قوی بردارد، آشنایی کامل با روش تحقیق است. یک روش تحقیق صحیح دانشجو را در رسیدن به هدف خود در نوشتن یک رساله خوب یاری می دهد.

1- نحوه انتخاب موضوع پایان نامه دکترا

موضوعات مختلف تحقیقاتی، روش انجام پایان نامه دکتری را نیز تغییر می دهند. برای انجام یک رساله دکتری می توان به موضوعات مختلفی مانند تحلیلی، عددی، آزمایشگاهی، کیفی و کمی و غیره اشاره کرد.
در رشته های مهندسی و علوم پایه برای انجام پایان نامه دکتری بیشتر از روش های تحلیلی و عددی استفاده می شود. در رشته های فنی و پزشکی از روش آزمایشگاهی استفاده می شود و در رشته های علوم انسانی و برخی از رشته های پزشکی از روش های کیفی و کمی مانند دکتری مدیریت استفاده می شود.
برای انجام پایان نامه دکترا و نوشتن آن لازم است ابتدا با استاد راهنما و مشاور خود در مورد موضوعی که قرار است در مورد آن کار کنید صحبت و مشورت کنید و سپس نسبت به انتخاب موضوع و پروپوزال نویسی اقدام کنید.

در نهایت شما می توانید با ثبت موضوع خود در دانشگاه نسبت به دفاع از آن اقدام کنید.
پس از اینکه پروپوزال شما مورد تایید دانشگاه قرار گرفت، باید اقدام به جمع آوری داده های مناسب و مرتبط با موضوع کار و سپس نگارش فصول پایان نامه کنید. البته باید قبل از نگارش پایان نامه کارهای مربوط به مقاله خود را انجام دهید، زیرا نوشتن مقاله خیلی زمان بر است و از سوی دیگر تا وقتی مقاله ای در کار نباشد به شما مجوز دفاع از رساله دکتری داده نمی شود.

2- شروع تحقیق و پژوهش

مرحله پژوهش و تحقیقات برای پایان نامه اصلی ترین مرحله ای است که باید طی کنید و هر چه تحقیقات شما در این مرحله موثرتر باشد در نتیجه نهایی شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. از آنجایی که تحقيق شما باید موثر و علمی باشد و برای جلوگیری از اینکه زمانتان را با بررسی منابع غیرمرتبط هدر دهید، این نکات می تواند به شما کمک کند تحقیق موثر تری داشته باشید.

3- یک جدول زمانی برای مرحله تحقیق ایجاد کنید

خیلی مهم است که برای جمع آوری اطلاعات درباره موضوعی که انتخاب کرده اید از منابع کافی استفاده کنید اما شما قرار نیست تمام زمانتان را به روی این مرحله بگذارید و بالاخره باید یکجا این کار را متوقف کنید. بنابراین تصمیم بگیرید، چقدر می خواهید برای این کار زمان بگذارید؟

یک جدول زمانبندی شده تهیه کنید و بر اساس آن برای تحقیقات و مطالعاتتان زمان بگذارید. هدف اصلی این مرحله این است که نشان دهید موضوعات مختلفی را مرور کرده اید و مطالعات پیشین انجام شده را مطالعه نموده اید اما شما زمان برای مطالعه و یادداشت برداری از تمامی مطالعات و پژوهش های انجام شده نخواهید داشت بنابراین باید در انتخاب آن ها نیز دقت داشته باشید تا تحقیقات شما مفید و موثر باشد.

4- در جای مناسب به دنبال منابع مورد نظرتان بگردید

بدون شک جستجو در اینترنت اولین جاییست که برای رسیدن به منابع خاص موضوع مورد نظرتان به آن مراجعه می کنید. اما این را نیز باید در نظر داشته باشید هر آنچه در اینترنت با آن برخورد می کنید لزوما صحیح نیست و شما باید منبع موثق تری برای مطالعاتتان داشته باشید.

حفظ پایان نامه دکتری خود
حفظ پایان نامه دکتری خود – تزیسمی

10 نکته برای حفظ پایان نامه دکتری خود

1) نترسید و معطل نکنید.

من دروغ نمی گویم، نوشتن کار بزرگی است، و برخی بیش از دیگران تلاش می کنند تا افکار خود را روی کاغذ بیاورند. به جای اینکه آن را به تعویق بیندازید و حواس پرتی را پیدا کنید (یک فنجان قهوه مطمئناً کمک می کند، اینطور نیست؟)، از همان ابتدا شروع به نوشتن کنید. هرکسی که با آنها صحبت کردم در این مورد اتفاق نظر داشتند.

دکتر Candice Majewski، معاون دانشکده تحصیلات تکمیلی مهندسی در دانشگاه شفیلد، می‌گوید: «در حین حرکت، ادبیات خود را بنویسید، به محض اینکه بخش‌های روش‌شناسی خود را تعریف کردید، بنویسید و نتایج و تجزیه و تحلیل خود را قبل از شروع کار بنویسید. بخش بعدی کار آزمایشی. نوشتن به صورت تکه‌تکه‌ای بسیار آسان‌تر از تلاش و انجام یک‌باره آن است.»

2) یک شبکه حمایتی برای کمک به شما در طول سفر ایجاد کنید.

دکتر مت کر، مدیر تجربه دانشجویی، می‌گوید: “تحصیل دکترا می‌تواند یک امر بسیار انفرادی باشد. یک شبکه حمایتی برای کمک به شما در طول سفر ایجاد کنید، خواه در یک گروه تحقیقاتی، بخش یا از طریق رسانه‌های اجتماعی باشد. شنیدن نظرات دیگران در یک قایق می تواند باعث شود کمتر احساس تنهایی کنید.”

3) برنامه ریزی، برنامه ریزی، برنامه ریزی.

این برای هر نوشته ای صدق می کند، واقعا. دانستن آنچه می خواهید بگویید قبل از شروع تلاش برای گفتن، راهی عالی برای اطمینان از اینکه همه چیز را پوشش داده اید و از وافل کردن خودداری می کنید. برای برنامه ریزی ساختار پایان نامه خود و ایجاد پیش نویس های خشن در حین حرکت، با استاد راهنما همکاری نزدیک داشته باشید.

4) برای بازنویسی هر فصل آماده باشید.

پیش نویس اول هرگز کامل نیست. دور از آن. به خواندن مجدد مطالبی که نوشته اید ادامه دهید، بخش هایی را که کاملاً از آنها راضی نیستید برجسته کنید و آماده باشید که آنها را به طور کامل حذف کنید و در صورت لزوم دوباره شروع کنید. ممکن است لازم باشد چندین بار چیزها را دوباره بنویسید قبل از اینکه کاملاً از آنها راضی باشید، همه نویسندگان خوب این کار را انجام می دهند.

5) به سخنان سرپرست خود گوش دهید.

به آنچه سرپرستتان به شما می گوید گوش دهید. اگر واقعاً به هر دلیلی با آنها موافق نیستید، نظر دوم را از استاد راهنما دوم خود (اگر دارید) یا یک دانشگاه با تجربه دیگر دریافت کنید.

با این حال، سرپرست شما فقط برای صحبت با شما نیست. حتما با آنها هم صحبت کنید. نه فقط در مورد کار، بلکه در مورد شما و کار. باز کن. اگر مشکل دارید، به آنها اطلاع دهید – آنها برای کمک و حمایت شما هستند.

6) تصدیقات خود را دوباره بنویسید.

به گفته دکتر بورلی گیبز، مدیر آموزش و یادگیری، “وقتی گیر می کنید/ناامید/پریشان هستید، تقدیرنامه های خود را (دوباره) بنویسید. مهم نیست که چند بار آنها را بنویسید، از نظر روانی شما را در جایی قرار می دهد که تمام شد.”

7) به عمد یا سهوا سرقت ادبی نکنید.

اگر از دیگران نقل قول می کنید، مطمئن شوید که نقل قول دقیق است (از جمله املا و دستور زبان – حتی اگر با سبک انتخابی شما متفاوت باشد (برای مثال -ise در مقابل -ize)). با دقت یادداشت بردارید و از همان ابتدا منابع خود را پیگیری کنید. اگر مطلبی را در متن خود ذکر می کنید، مطمئن شوید که آن را در قسمت منابع خود نیز در پایان قرار داده اید. نقل‌قول‌های نادرست می‌تواند به منزله سرقت ادبی باشد، بنابراین مهم است که این موضوع را به درستی دریافت کنید. نرم افزاری وجود دارد که به شما در انجام این کار کمک می کند، اما می توانید از یک صفحه گسترده ساده نیز استفاده کنید.

اگر ترجمه می کنید، مطمئن شوید که از تمام کلمات خود استفاده می کنید. اگر بیش از دو کلمه را کلمه به کلمه بنویسید، باید از علامت نقل قول استفاده کنید.

همیشه قبل از ارائه پایان نامه خود را از نظر سرقت ادبی بررسی کنید.

8) در سبک نوشتاری خود ثابت قدم باشید.

این موضوع بسیار مهمی است زیرا ناهماهنگی ها واقعاً می توانند حواس خواننده را پرت کنند. برای خود یک شیوه نامه بسازید (مثل من) که مواردی مانند سبک های عنوان، املای بریتانیا/ایالات متحده، خط فاصله، قالب بندی برچسب ها و عناوین و غیره را پوشش می دهد و هنگامی که ویرایش نهایی خود را انجام می دهید از آن استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که سبک شما در همه جا ثابت است. مطمئن شوید که در پیام خود نیز ثابت هستید – نمی خواهید با یافته های خود تناقض داشته باشید!

9) خودتان ویرایش کنید، و سپس از شخص دیگری بخواهید برای شما تصحیح کند.

همه نویسندگان نیاز به ویرایش دارند و استیون کینگ در کتاب خود در مورد نوشتن توصیه می کند: «عزیزان خود را بکشید». فقط به این دلیل که شما یک متن خاص را دوست دارید، به این معنی نیست که پایان نامه شما لزوماً مکان مناسبی برای آن است. واقعاً وحشیانه رفتار کنید، اگر مناسب نیست، یا دیگر مرتبط نیست، آن را بردارید. لازم نیست برای همیشه از دست برود. آن را در جای دیگری ذخیره کنید – ممکن است هنگام نوشتن کتابتان مفید باشد. هنگامی که پایان نامه خود را دوباره می خوانید، از خود بپرسید: آیا نوشته شما به اصل مطلب می چسبد؟ آیا تمام ادعاهای خود را با شواهد و مدارک تأیید کرده اید؟ و آیا اشتباه تایپی احمقانه ای انجام داده اید که به طور بالقوه می تواند کل معنای یک بخش را تغییر دهد.

وقتی از کار خود راضی بودید، از شخص دیگری بخواهید آن را بخواند. اگر توانایی مالی دارید، به یک مصحح حرفه ای #(مثل من) پول بدهید که تمام جنبه های کار شما را از املا و دستور زبان گرفته تا نحو، قوام، تکرار و مراجع بررسی می کند. اگر انگلیسی زبان اول شما نباشد، این امر به ویژه مهم است.

10) بدانید چه زمانی نوشتن را متوقف کنید.

دکتر گری وود، استاد دانشگاه در مهارت های حرفه ای می گوید: «دو نوع پایان نامه وجود دارد: پایان نامه کامل و پایان نامه تمام شده».

اگر همیشه منتظر کامل بودن کار خود هستید، هرگز به ارسال کار خود نخواهید رسید زیرا هرگز باور نمی کنید که زمان آن فرا رسیده است. در یک نقطه، شما باید یک خط بکشید، بدانید که تمام تلاش خود را کرده اید و بگویید: «تمام کردم!»، اما نوشتن آن نقطه آخر می تواند به سختی همان کلمه اول باشد. اتفاقاً این برای هر نوشته ای صدق می کند.

حفظ پایان نامه دکتری خود
حفظ پایان نامه دکتری خود – تزیسمیر

ویژگی های یک پایان نامه دکتری خوب- حفظ پایان نامه دکتری خود

از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های انجام پایان نامه دکتری خوب، داشتن خلاقیت و نوآوری می باشد که این نوآوری خود را در ایده، محتوا و کلید واژه های انتخاب شده نشان می دهد. پس بسیار مهم است که در هنگام انجام پایان نامه دکترا هیچ گونه سرقت ادبی یا کپی کردن وجود نداشته باشد.
یکی از کارهای مهم در نوشتن رساله دکتری و انجام پایان نامه دکتری، مطالعه جدیدترین پژوهش ها و مقالات در زمینه کاری خود می باشد. در بسیاری از مقالات در بخش نتیجه گیری و پیشنهادات از محدودیت های این روش و پیشنهاداتی برای کارهای آینده صحبت شده است که شما می توانید با کمی خلاقیت و نوآوری موضوع و محتوای مورد نظر خود را پیدا کنید.
بهترین کار در هنگام انجام پایان نامه دکتری این است که از جدیدترین مقالات کار شده از موضوع کاری خود مطلع باشید. از دیگر آیتم های مهم و تاثیر گذار در رساله دکتری وجود بخش بحث و نتیجه گیری است.

بخش بحث و نتیجه گیری از مهم ترین بخش های هر تحقیق علمی و یا پایان نامه می باشد. تمامی کارهایی که در یک تحقیق علمی انجام می شود، نتایج، روش ها، محدودیت ها و غیره همگی در بخش بحث و نتیجه گیری قرار داده می شوند. بنابراین یک پایان نامه و رساله دکتری که از لحاظ کیفیت و اعتبار حرفی برای گفتن دارد باید بخش بحث و نتیجه گیری آن از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

بررسی نکات کلیدی قبل از شروع انجام پایان نامه دکتری- حفظ پایان نامه دکتری خود

1. مهم ترین ویژگی یک دانشجوی دکتری، روحیه تحقیق و جستجوگری اوست که با توان و شرایط فکری بهتری نسبت به دوره کارشناسی ارشد به کار تحقیق و پژوهش بپردازد.

2. بررسی تمامی جوانب تحقیقاتی موضوع و اینکه آیا شما توانایی حل و رفع مشکلات مربوط به این موضوع را دارید.

3. انتخاب یک موضوع کاربردی و مهم برای تز دوره دکتری از اهمیت بالایی برخوردار است. اینجا دیگر وقت اشتباه کردن نیست. زیرا اعتبار علمی شما به موضوع کار شما بستگی دارد.

4. یکی دیگر از موضوعات مهم بحث هزینه های مالی پروژه می باشد. اگر رساله شما با هزینه همراه است پس به دنبال موسسات تحقیقاتی برای پشتیبانی مالی از کار خود باشید در غیر این صورت به دنبال یک موضوع دیگر باشید.

5. برای داشتن دلایل و شواهد کافی و محکم برای کار کردن بر روی یک موضوع، نوشتن یک پروپوزال قوی با تمام مستندات و شواهد الزامی است.

6. انتخاب استاد راهنما یکی از عوامل مهم در انجام پایان نامه دکتری موفق است. پس به دنبال اساتیدی باشید که بر موضوع کاری شما مسلط باشند و اینکه حداقل با موضوعاتی مشابه و نزدیک به این موضوع کار کرده باشند.

7. انجام پایان نامه دکتری و رساله دکتری شما باید به صورتی باشد که بتوان چندین مقاله اعم از ژورنالی و کنفرانسی از آن به دست آورد. همچنین مجددا یادآور می شویم که یکی از شروط دفاع از پایان نامه دکتری داشتن اکسپت یا پذیرش از مقاله در مجلات معتبر می باشد.

8. به طور کلی انجام رساله دکتری زمان بر است و چیزی در حدود 2 تا 3 سال شما را درگیر خود می کند. پس زمان کافی را برای آن تعیین کنید.

9. یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود رعایت دستورات نگارشی و دستوری می باشد. در یک رساله دکتری نباید هیچ گونه اشکالات دستوری و خطای نگارشی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *