جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن

جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن

جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن ، جمع آوری داده های کیفی در تحقیقات کیفی حیاتی است. این به محققان کمک می کند تا نگرش ها، باورها و رفتارهای افراد را در یک زمینه خاص درک کنند.

روش‌های مختلفی برای جمع‌آوری داده‌های کیفی از جمله مصاحبه، نظرسنجی، گروه‌های متمرکز و مشاهدات استفاده می‌شود. درک روش های مختلف مورد استفاده برای جمع آوری داده های کیفی برای تحقیقات کیفی موفق ضروری است.

در این پست به داده های کیفی و روش های جمع آوری آن می پردازیم.

جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن
جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن – تزیسمی

فهرست مطالب

داده های کیفی چیست؟- جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن

داده های کیفی به عنوان داده هایی تعریف می شود که تقریب و مشخص می کنند. قابل مشاهده و ثبت است.

این نوع داده ماهیت غیر عددی دارد. این نوع داده ها از طریق روش های مشاهده، مصاحبه تک به تک، انجام گروه های متمرکز و روش های مشابه جمع آوری می شود.

داده‌های کیفی در آمار به عنوان داده‌های طبقه‌ای نیز شناخته می‌شوند – داده‌هایی که می‌توانند بر اساس ویژگی‌ها و ویژگی‌های یک چیز یا یک پدیده مرتب شوند.

درک تفاوت بین داده های کمی و کیفی بسیار آسان است. داده‌های کیفی اعداد را در تعریف صفات شامل نمی‌شوند، در حالی که داده‌های تحقیقات کمی تماماً در مورد اعداد هستند.

. رنگ کیک نارنجی، آبی و مشکی (کیفی) است.
. ماده ها موهای قهوه ای، مشکی، بلوند و قرمز دارند (کیفی).

جمع آوری داده های کیفی چیست؟- جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن

جمع آوری داده های کیفی عبارت است از جمع آوری اطلاعات غیر عددی مانند کلمات، تصاویر و مشاهدات برای درک نگرش ها، رفتارها، باورها و انگیزه های افراد در یک زمینه خاص. رویکردی است که در تحقیقات کیفی مورد استفاده قرار می گیرد. به دنبال درک پدیده های اجتماعی از طریق کاوش و تحلیل عمیق دیدگاه ها، تجربیات و روایت های مردم است. در تجزیه و تحلیل آماری، تمایز بین داده‌های طبقه‌بندی و داده‌های عددی ضروری است، زیرا داده‌های طبقه‌بندی شامل دسته‌ها یا برچسب‌های مجزایی است، در حالی که داده‌های عددی شامل مقادیر قابل اندازه‌گیری است.

داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق روش‌های کیفی اغلب ذهنی، باز و بدون ساختار هستند و می‌توانند درک غنی و ظریفی از پدیده‌های پیچیده اجتماعی ارائه دهند.

نیاز به جمع آوری داده های کیفی چیست؟- جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن

تحقیق کیفی نوعی مطالعه است که با رویکرد کیفی برای درک دلایل اکتشافی و سنجش چگونگی و چرایی عملکرد یک برنامه یا پدیده خاص در نحوه عملکرد آن انجام می شود. یک محقق می تواند به روش های جمع آوری داده های کیفی متعددی که به نظر او مرتبط هستند دسترسی داشته باشد.

روش‌های جمع‌آوری داده‌های کیفی، مانند تحلیل موضوعی، هدف اصلی جمع‌آوری داده‌های متنی برای تحقیق و تجزیه و تحلیل است. داده های جمع آوری شده تحقیق برای بررسی:

1. دانش در مورد یک موضوع خاص یا یک برنامه، تجربه افراد.
2. معنا و روابط.
3. هنجارهای اجتماعی و اعمال زمینه ای یا فرهنگی افراد را تحقیر می کند یا بر یک علت تأثیر می گذارد.

داده های کیفی متنی یا غیر عددی هستند. این بیشتر تصاویر، ویدئوها، متون و کلمات نوشته شده یا گفته شده توسط مردم را پوشش می دهد. شما می توانید هر روش گردآوری داده های دیجیتالی را انتخاب کنید، مانند نظرسنجی های ساختاریافته یا نیمه ساختاریافته، یا به رویکرد سنتی شامل مصاحبه های فردی، بحث های گروهی و غیره بسنده کنید.

جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن
جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن – تزیسمی

روش های جمع آوری داده های کیفی موثر

داده های موجود منجر به فرآیندی روان می شود که اطمینان حاصل می کند که تمام تصمیمات اتخاذ شده برای بهبود کسب و کار است. تنها در صورت داشتن اطلاعات مرتبط قادر به تصمیم گیری آگاهانه خواهید بود.

خوب! با داده های با کیفیت، کیفیت تصمیم گیری را بهبود خواهید بخشید. اما کیفیت نتایج مورد انتظار از هر تلاشی را نیز افزایش خواهید داد.

روش های جمع آوری داده های کیفی اکتشافی است. آن‌ها معمولاً بیشتر بر روی دستیابی به بینش و درک دلایل اساسی از طریق کاوش عمیق‌تر متمرکز هستند.

اگرچه داده های کمی را نمی توان کمی کرد، اندازه گیری آن یا تجزیه و تحلیل داده های کیفی ممکن است به یک مشکل تبدیل شود. به دلیل فقدان قابلیت اندازه‌گیری، روش‌های جمع‌آوری داده‌های کیفی عمدتاً در موارد نادری ساختاریافته یا ساختاریافته هستند – آن هم تا حدی.

بیایید رایج ترین روش های مورد استفاده برای جمع آوری داده های کیفی را بررسی کنیم:

مصاحبه انفرادی

این یکی از قابل اعتمادترین، پرکاربردترین و آشناترین روش های جمع آوری داده های کیفی است که عمدتاً به دلیل رویکرد آن است. مصاحبه انفرادی یا حضوری، گفتگوی مستقیم بین دو نفر با ساختار و هدفی خاص است.

پرسشنامه مصاحبه به گونه ای طراحی شده است که دانش یا دیدگاه مصاحبه شونده را در رابطه با موضوع، برنامه یا موضوعی استخراج کند.

در مواقعی، بسته به رویکرد مصاحبه‌گر، گفتگو می‌تواند بدون ساختار یا غیررسمی باشد، اما بر درک باورها، ارزش‌ها، درک، احساسات، تجربیات و دیدگاه‌های فرد در مورد یک موضوع متمرکز است.

بیشتر اوقات، مصاحبه‌گر تصمیم می‌گیرد در مصاحبه‌های فردی سؤالات باز بپرسد. اگر مصاحبه‌شونده پاسخ‌ها را از میان مجموعه‌ای از گزینه‌های داده شده انتخاب کند، به یک پاسخ ساختاریافته، ثابت یا یک بحث جانبدارانه تبدیل می‌شود.

مصاحبه فردی یک روش ایده آل برای جمع آوری داده های کیفی است. به ویژه زمانی که محققان اطلاعات بسیار شخصی سازی شده ای از شرکت کنندگان می خواهند. در صورتی که مصاحبه گر تصمیم به بررسی بیشتر و پرسیدن سوالات بعدی برای به دست آوردن بینش بیشتر داشته باشد، مصاحبه انفرادی روشی قابل توجه است.

نظرسنجی های کیفی

برای ایجاد یک فرضیه آگاهانه، بسیاری از محققین از نظرسنجی های تحقیقاتی کیفی برای جمع آوری داده ها یا جمع آوری بخشی از اطلاعات دقیق در مورد یک محصول یا یک موضوع استفاده می کنند. اگر می‌خواهید پرسشنامه‌هایی برای جمع‌آوری داده‌های متنی یا کیفی ایجاد کنید، سؤالات باز بیشتری بپرسید.

برای پاسخ به این گونه سوالات تحقیق کیفی، پاسخ دهنده باید نظر یا دیدگاه خود را در مورد موضوع یا موضوع خاصی بنویسد. برخلاف سایر روش‌های جمع‌آوری، نظرسنجی‌های آنلاین دامنه وسیع‌تری دارند. مردم می توانند داده های با کیفیتی را که بسیار معتبر و با ارزش هستند به شما ارائه دهند.

. نظرسنجی های کاغذی
نظرسنجی های کاغذی اغلب برای جمع آوری داده های کیفی از شرکت کنندگان استفاده می شود. این نظرسنجی شامل سوالات متنی کوتاه است که اغلب باز هستند.

انگیزه این سوالات این است که تا حد امکان اطلاعات دقیق را از زبان خود پاسخ دهندگان جمع آوری کند. اغلب، پرسشنامه‌های نظرسنجی برای جمع‌آوری داده‌های استاندارد طراحی می‌شوند و از این رو برای جمع‌آوری پاسخ‌ها از جمعیت بزرگ‌تر یا حجم نمونه بزرگ‌تر استفاده می‌شوند.

. نظرسنجی های آنلاین
یک نظرسنجی آنلاین یا یک نظرسنجی وب با استفاده از یک نرم افزار بررسی آنلاین برجسته تهیه می شود و یا در یک وب سایت آپلود می شود یا با هدف جمع آوری داده های آنلاین قابل اعتماد به حجم نمونه انتخابی ایمیل می شود.

به جای نوشتن پاسخ ها، پاسخ دهندگان از رایانه و صفحه کلید برای تایپ پاسخ های خود استفاده می کنند. با یک پرسشنامه نظرسنجی آنلاین، جمع آوری داده های کیفی آسان تر و روان تر می شود.

علاوه بر آن، نظرسنجی‌های آنلاین دامنه وسیع‌تری دارند و پاسخ‌دهنده تحت نظارت مصاحبه‌گر برای پاسخ به هر سؤال تحت فشار قرار نمی‌گیرد. یکی از مزایای قابل توجهی که نظرسنجی های آنلاین ارائه می دهند این است که به پاسخ دهندگان این امکان را می دهد تا در هر دستگاهی نظرسنجی را انجام دهند.

بحث های گروهی متمرکز

بحث های گروهی متمرکز را نیز می توان نوعی مصاحبه در نظر گرفت، اما در یک محیط بحث گروهی انجام می شود. معمولاً گروه تمرکز شامل 8 تا 10 نفر است (اندازه ممکن است بسته به نیاز محقق متفاوت باشد). محققان اطمینان حاصل می کنند که فضای مناسبی در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد تا در مورد یک موضوع یا موضوع در یک زمینه بحث کنند. شرکت کنندگان مجاز به موافقت یا مخالفت با نظرات یکدیگر هستند.

با یک بحث گروهی متمرکز، محققان می دانند که گروه خاصی از شرکت کنندگان چگونه موضوع را درک می کنند. محققان آنچه را که شرکت کنندگان در مورد یک موضوع فکر می کنند، طیف نظرات بیان شده و ایده های مورد بحث را تجزیه و تحلیل می کنند. داده ها با یادداشت کردن تغییرات یا ناسازگاری ها (در صورت وجود) در شرکت کنندگان، به ویژه از نظر اعتقاد، تجربیات و عمل جمع آوری می شود.

شرکت کنندگان در بحث های گروهی متمرکز بر اساس موضوع یا موضوعاتی انتخاب می شوند که محقق برای آن بینش عملی می خواهد. به عنوان مثال، اگر تحقیق در مورد بهبودی دانشجویان از اعتیاد به مواد مخدر باشد. شرکت کنندگان باید دانشجویانی باشند که در حال تحصیل و بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر هستند.

پارامترهای دیگری مانند سن، صلاحیت، سابقه مالی، حضور اجتماعی و جمعیت شناسی نیز در نظر گرفته می شوند، اما نه در درجه اول، زیرا گروه به شرکت کنندگان متنوعی نیاز دارد. اغلب، داده‌های کیفی جمع‌آوری‌شده از طریق بحث گروهی متمرکز، توصیفی‌تر و با جزئیات بالا هستند.

نگهداری سوابق

این روش از اسناد قابل اعتماد و سایر منابع اطلاعاتی استفاده می کند که قبلاً به عنوان منبع داده وجود دارد. این اطلاعات می تواند به مطالعه جدید کمک کند. خیلی شبیه رفتن به کتابخانه است. در آنجا می‌توانید کتاب‌ها و منابع دیگر را جستجو کنید تا اطلاعاتی را بیابید که می‌توانید در تحقیق خود از آنها استفاده کنید.

مطالعات موردی

در این روش، داده ها با نگاهی دقیق به مطالعات موردی جمع آوری می شود. انعطاف پذیری این روش با این واقعیت نشان داده می شود که می توان از آن برای تجزیه و تحلیل موضوعات ساده و پیچیده استفاده کرد. نقطه قوت این روش این است که چگونه از ترکیبی از یک یا چند روش جمع آوری داده های کیفی نتیجه گیری می کند.

مشاهدات

مشاهده یکی از روش های سنتی جمع آوری داده های کیفی است. محققان برای جمع‌آوری داده‌های تحلیل توصیفی با مشاهده افراد و رفتار آن‌ها در رویدادها یا در محیط‌های طبیعی استفاده می‌کنند. در این روش، محقق با اتخاذ موضعی مشارکتی برای یادداشت برداری، کاملاً در تماشای افراد غرق می شود.

دو نوع اصلی مشاهده وجود دارد:

. پنهان: در این روش، ناظر بدون اینکه کسی بداند در حال مشاهده است، پنهان می شود. به عنوان مثال، محققی که آیین های عروسی را در قبایل کوچ نشین مطالعه می کند، باید به عنوان مهمان به آنها ملحق شود و بی سر و صدا همه چیز را ببیند.
. آشکار: در این روش همه متوجه می شوند که تحت نظر هستند. به عنوان مثال، محقق یا ناظری می خواهد آیین عروسی یک قبیله کوچ نشین را مطالعه کند. برای ادامه تحقیقات، ناظر یا محقق می تواند دلیل حضور خود در مراسم ازدواج را آشکار کند و حتی از دوربین فیلمبرداری برای فیلمبرداری از همه چیز اطراف خود استفاده کند.

مشاهده روشی مفید برای جمع‌آوری داده‌های کیفی است، به‌ویژه زمانی که می‌خواهید فرآیند، موقعیت یا واکنش‌های جاری در مورد یک موضوع خاص مرتبط با افراد تحت مشاهده را مطالعه کنید.

هنگامی که می خواهید رفتار افراد یا نحوه تعامل آنها در یک جامعه یا جمعیت شناسی خاص را درک کنید، می توانید به داده های مشاهده تکیه کنید. به یاد داشته باشید، اگر از طریق نظرسنجی، مصاحبه های کیفی یا بحث های گروهی موفق به دریافت داده های با کیفیت نشدید، به مشاهده تکیه کنید.

این بهترین و قابل اعتمادترین روش جمع آوری داده های کیفی برای تولید داده های کیفی است زیرا به همان اندازه نیاز به هیچ تلاشی از سوی شرکت کنندگان ندارد.

جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن
جمع آوری داده های کیفی: چیست + روش های انجام آن – تزیسمی

تجزیه و تحلیل داده های کیفی

شما زمان و پول خود را برای به دست آوردن داده های خود سرمایه گذاری کرده اید، پس آن ها را تجزیه و تحلیل کنید. لازم است بعد از تمام تلاش های خود در تاریکی خودداری کنید. تجزیه و تحلیل داده های کیفی با دانستن دو تکنیک اساسی آن شروع می شود، اما هیچ قاعده ای وجود ندارد.

. رویکرد قیاسی: تحلیل داده های قیاسی از ساختار تعریف شده توسط محقق برای تجزیه و تحلیل داده های کیفی استفاده می کند. این روش زمانی سریع و آسان است که محقق بداند جامعه نمونه چه خواهد گفت.
. رویکرد استقرایی: تکنیک استقرایی ساختار یا چارچوبی ندارد. هنگامی که یک محقق اطلاعات کمی در مورد رویداد دارد، یک رویکرد استقرایی اعمال می شود.

چه بخواهید داده های کیفی را از یک مصاحبه انفرادی یا یک نظرسنجی تجزیه و تحلیل کنید، این مراحل ساده تجزیه و تحلیل داده های کیفی جامع را تضمین می کند.

مرحله 1: داده های خود را مرتب کنید

پس از جمع آوری تمام داده ها، اغلب بدون ساختار و گاهی اوقات نامشخص است. مرتب سازی داده های شما اولین مرحله در تجزیه و تحلیل داده های کیفی است. بنابراین، محققان باید داده ها را قبل از تجزیه و تحلیل رونویسی کنند.

مرحله 2: تمام داده های خود را سازماندهی کنید

پس از تبدیل و مرتب سازی داده های خود، مرحله بعدی سازماندهی آن ها است. یکی از بهترین راه ها برای سازماندهی داده ها این است که به اهداف تحقیق خود فکر کنید و سپس داده ها را بر اساس سؤالات تحقیقی که پرسیده اید سازماندهی کنید.

مرحله 3: یک کد برای داده های جمع آوری شده تنظیم کنید

تنظیم کدهای مناسب برای داده های جمع آوری شده شما را یک قدم به شما نزدیکتر می کند. کدگذاری یکی از موثرترین روش ها برای فشرده سازی حجم عظیمی از داده ها است. این به شما امکان می دهد تا نظریه هایی را از یافته های تحقیقاتی مرتبط استخراج کنید.

مرحله 4: داده های خود را اعتبار سنجی کنید

موفقیت تحلیل داده های کیفی مستلزم اعتبارسنجی داده ها است. اعتبار سنجی داده ها باید در طول فرآیند تحقیق انجام شود، نه فقط یک بار. اعتبارسنجی داده ها دو جنبه دارد:

. دقت طرح یا روش تحقیق شما.
. قابلیت اطمینان – اینکه رویکردها تا چه اندازه داده های دقیق را ارائه می دهند.

مرحله 5: نتیجه گیری فرآیند تجزیه و تحلیل

در نهایت، داده های خود را در یک گزارش قابل ارائه جمع بندی کنید. گزارش باید روش های تحقیق شما، مزایا و معایب آنها و محدودیت های تحقیق را شرح دهد. گزارش شما باید شامل یافته ها، استنباط ها و تحقیقات آینده باشد.

مزایای جمع آوری داده های کیفی

جمع آوری داده های کیفی دارای چندین مزیت است، از جمله:

. درک عمیق: اطلاعات عمیقی در مورد نگرش ها و رفتارها ارائه می دهد که منجر به درک عمیق تر تحقیق می شود.
. انعطاف‌پذیری: این روش‌ها به محققان اجازه می‌دهند تا در صورت ظهور اطلاعات جدید، سؤالات را اصلاح کنند یا جهت خود را تغییر دهند.
. زمینه‌سازی: داده‌های تحقیق کیفی در زمینه است که به ارائه درک عمیق از تجربیات و دیدگاه‌های افراد کمک می‌کند.
. داده های غنی: اغلب اطلاعات غنی، دقیق و ظریف تولید می کند که نمی تواند از طریق داده های عددی جمع آوری شود.
. تعامل: روش هایی مانند مصاحبه و گروه های متمرکز شامل جلسات فعال با شرکت کنندگان است که منجر به درک عمیق تر می شود.
. منظرهای چندگانه: این می تواند نماهای مختلف و آرایه ای غنی از صداها را ارائه دهد و عمق و پیچیدگی را اضافه کند.
. تنظیم واقع گرایانه: اغلب در محیط های واقع گرایانه رخ می دهد و تجربیات و رفتارهای معتبرتری را ارائه می دهد.

نتیجه

تحقیق کیفی یکی از بهترین روش ها برای شناسایی رفتار و الگوهای حاکم بر شرایط، مسائل یا موضوعات اجتماعی است. این یک گام جلوتر از داده های کمی است زیرا نمی تواند دلایل و منطق پشت یک پدیده را توضیح دهد، اما داده های کیفی به سرعت این کار را انجام می دهند.

تحقیق کیفی یکی از بهترین ابزارها برای شناسایی رفتارها و الگوهای حاکم بر شرایط اجتماعی است. با ارائه دلایل و منطق پشت پدیده ای که نمی توان آن را به صورت کمی بررسی کرد، یک گام فراتر از داده های کمی می رود.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *