توصیه هایی در پایان نامه شما

توصیه هایی در پایان نامه شما

توصیه هایی در پایان نامه شما ، نوشتن پایان نامه یا مقاله یک مسیر دشوار است. فرد باید دانش و خلاقیت کافی برای انجام یک کار عالی داشته باشد. انجام یک پایان نامه معصوم از نظر بسیاری از دانشجویان دشوار است. علیرغم داشتن تخصص فوق العاده در یک موضوع خاص، اکثر دانشجویان به سختی می توانند یک پایان نامه را به طور کامل انجام دهند. اگرچه یک پایان نامه عمدتاً مبتنی بر تحقیقات و تئوری است، اما ارائه منظم آنها باعث می شود هر پایان نامه یا مقاله ای متمایز شود.

علاوه بر مواد و دانش منابع با کیفیت بالا، تکنیک مناسب برای قالب بندی و ساختار پایان نامه عاملی حیاتی است که فرد اغلب تمایل به نادیده گرفتن آن دارد. پایان نامه ای که به درستی شکل گرفته و ساختار مناسبی دارد، تلاشی را که برای نشان دادن محتوای اصلی سند انجام می شود، توجیه می کند. برای انجام کامل هر پایان نامه یا مقاله باید به جنبه های متعددی که در فرآیند نگارش یک پایان نامه دخیل است توجه و اهمیت یکسانی داشت.

به غیر از متن اصلی سند، سایر ویژگی های مهم هر پایان نامه یا مقاله عبارتند از: صفحه عنوان، مقدمه، صفحه فهرست مطالب، صفحه تقدیرنامه، واژه نامه، فهرست اختصارات، فهرست مراجع، نتیجه گیری، توصیه ها و غیره. همه این ویژگی ها به ارائه کل سند به عنوان یک بسته کامل کمک می کند. این جنبه ها همچنین به سند نظم می بخشد و آن را برای خوانندگان بالقوه جذاب می کند.

عدم شفافیت در مورد اهدافی که این ویژگی ها در خدمت آنها هستند یکی از موانع دانشجویان برای انجام کامل پایان نامه است. بسیاری از دانش‌آموزان حتی نمی‌توانند شخصیت و ارزش مهمی را که این ویژگی‌ها به هر سند اضافه می‌کنند، درک کنند. اگرچه این ویژگی‌ها ممکن است در هیچ دستورالعمل مجموعه‌ای تجویز نشده باشند، اما معمولاً ویژگی‌هایی هستند که توسط متخصصان و متخصصان انجام می‌شود. برای اینکه کارها کمی پیچیده تر شود، سعی می کنیم جنبه های مختلف نوشتن یک اثر علمی بی عیب و نقص را به تفصیل توضیح دهیم. در اینجا، در این مقاله، ما با یکی از جنبه های مهم – توصیه ها – سروکار خواهیم داشت.

توصیه هایی در پایان نامه شما
توصیه هایی در پایان نامه شما – تزیسمی

فهرست مطالب

توصیه در رابطه با پایان نامه نویسی چیست؟

به عنوان یک واقعیت رایج، یک پایان نامه عمدتاً محصول تحقیقات فرد است یا بر اساس برخی تحقیقات قبلی انجام شده است. برای درک نقش توصیه ها در پایان نامه یا پایان نامه، ابتدا باید هدف اصلی نوشتن هر پایان نامه یا مقاله یا مقاله پژوهشی را درک کرد. پایان نامه روشی واقعی برای ارزیابی دانش و تخصص فرد در زمینه خاصی از آموزش است. این نه تنها یک نامزد را بر اساس دانش او ارزیابی می کند، بلکه به همان اندازه توانایی داوطلب را برای استفاده از آن دانش در شرایط واقعی در نظر می گیرد.

بنابراین، هنگامی که از فرد خواسته می شود پایان نامه یا مقاله ای ارائه کند، نه تنها لازم است اطلاعات ارائه کند، بلکه مهارتی را که در اجرای چنین اطلاعاتی در سناریوهای واقعی دارد، به نمایش بگذارد. بنابراین، پایان نامه مستلزم استفاده گسترده از تحقیقات است. بنابراین پژوهش(ها) اساس پایان نامه و نتیجه ای را تشکیل می دهد که پایان نامه به دنبال دستیابی به آن است.

بنابراین، توصیه‌ها یافته‌ها یا نتایج نویسنده هستند که ممکن است در طول دوره نگارش پایان نامه کشف کند. توصیه‌ها اساساً برای مراجع خوانندگان و راه‌حل‌هایی که ممکن است در آن قطعه کار خاص جستجو کنند، نوشته شده‌اند.

چگونه توصیه ها را بنویسیم؟

به طور کلی، یک نویسنده توصیه هایی را در هر پایان نامه ای برای مجموعه خاصی از مخاطبان ارائه می دهد. به طور کلی زمانی نوشته می شود که یک پایان نامه به طور خاص ماهیت عینی داشته باشد و به دنبال پاسخ یا راه حل برای مجموعه خاصی از مسائل باشد. یا هنگامی که پایان نامه برای خدمت به مشتری یا سازمان خاص به منظور دستیابی به نتایج برای آنها نوشته می شود، توصیه ها ممکن است نقش بسیار مهمی داشته باشند.

توصیه ها از ویژگی های غیر اجباری نگارش پایان نامه هستند و گنجاندن آنها در سند کاملاً به خواسته نویسنده یا نیاز خود پایان نامه بستگی دارد. در صورتی که فردی بخواهد توصیه هایی را در سند خود لحاظ کند، باید درست انجام شود. در زیر چند نکته مهم وجود دارد که ممکن است به فرد در نوشتن توصیه‌های مناسب کمک کند:

تنها پس از تکمیل متن اصلی پایان نامه، باید فرآیند نوشتن توصیه ها را آغاز کرد. با معرفی موضوعی که کل پایان نامه بر آن استوار است شروع کنید. سپس تمام یافته هایی را که ممکن است در طول دوره نگارش پایان نامه کشف کرده باشید، درج کنید. همچنین یافته‌ها یا هر کشف جدیدی از تحقیقات یا مطالعات انجام شده قبلی را که ممکن است در حین انجام این مقاله بررسی کرده باشید، درج کنید.
کاستی ها و خلأهای تحقیق خود را ذکر کنید. این زمینه را برای هر گونه اصلاح و اصلاح برای درون نگری بعدی باز می گذارد. حتی ممکن است به خوانندگان خود پیشنهاد دهید که یافته های شما را اصلاح یا تکمیل کنند. هر شکستی که ممکن است در حین تحقیق با آن مواجه شده اید را برجسته کنید.
حتی ممکن است در مورد سختی‌ها و چالش‌هایی که ممکن است هنگام پرداختن به یک موضوع خاص برای او پیش بیاید، بنویسید. روش هایی را که برای غلبه بر چنین موانعی اتخاذ کرده اید، پیشنهاد دهید.
یک توصیه نباید خیلی طولانی باشد. یک پایان نامه استاندارد ممکن است حداکثر شامل پنج تا هفت توصیه باشد. به یاد داشته باشید که آن را با اطلاعات بیش از حد پر نکنید. بخش توصیه‌ها فقط به مجموعه خاصی از خوانندگان پاسخ می‌دهد. اساساً تمام نوشته شما را به پایان می رساند و بنابراین باید کوتاه و واضح باشد.
یک صفحه توصیه معمولاً بعد از متن اصلی پایان نامه ظاهر می شود، ترجیحاً قبل از صفحه پایانی اصلی. در اینجا باید توجه داشت که یک توصیه کاملاً متفاوت از نتیجه است. اگرچه ممکن است این دو از نظر ظاهری مشابه به نظر برسند، اما اهداف کاملاً متمایزی را دنبال می کنند.

توصیه هایی در پایان نامه شما
توصیه هایی در پایان نامه شما – تزیسمی

ویژگی هایی شبیه به توصیه ها اما متمایز هستند:

بسیاری از دانشجویان اغلب جنبه های مختلفی را که در نگارش پایان نامه دخیل هستند اشتباه می گیرند و به جای یکدیگر از آنها استفاده می کنند. درک نقش و اهمیت هر یک از جنبه های پایان نامه مهم است. ما فهرستی از ویژگی هایی که ممکن است شبیه به لیست اختصارات به نظر برسند اما کاملاً متفاوت هستند را به دقت مرتب شده برای شما آورده ایم:

نتیجه گیری: همانطور که در بالا بحث شد، یک نتیجه گیری بسیار نزدیک به توصیه ها است. یک خط بسیار نازک وجود دارد که این دو را از هم جدا می کند. اگرچه برخی از افراد هر دو را ترکیب کرده و یک ویژگی واحد ایجاد می کنند. اما توصیه می شود که از آنجایی که هر دو متمایز هستند بنابراین باید از هر دو به طور مناسب و دقیق استفاده شود. به یاد داشته باشید، “همه چیز خوب است که پایان خوبی داشته باشد”، پس پایان نامه خود را با ورودی های قوی به پایان برسانید. یک نتیجه گیری خوب می تواند عیب های قبلی شما را بپوشاند. در به اشتراک گذاشتن نظرات خود دریغ نکنید زیرا به ارزش پروژه شما می افزاید. به خاطر داشته باشید که نتیجه گیری شما نباید مبهم باشد. باید واضح باشد و هیچ گونه تناقضی را منعکس نکند.
فهرست مرجع: بسیاری از دانش آموزان اغلب فهرست مرجع را با توصیه ها اشتباه می گیرند. لازم به ذکر است که این دو به هیچ وجه به هم نزدیک نیستند. هر دو اهداف بسیار متمایز برای خدمت دارند. توصیه هایی برای بیان نتایج نهایی شما یا ارائه کل تجربه نگارش پایان نامه ارائه می شود. در همین حال، یک لیست مرجع باید شامل ذکر تمام کمک های شخص ثالث باشد، هرچند ناچیز باشد، که شما در تکمیل پروژه خود به دنبال آن بوده اید. فهرست مرجع استفاده شما از کار شخص دیگری را تأیید می کند. این کار شما را از سرقت ادبی محافظت می کند و کار شما را معتبر می کند.

ویژگی یک پایان نامه خوب چیست؟

در زمان نگارش یک پایان نامه همواره مشاوران به شما توصیه می کنند که سعی کنید به مخاطبان خودتان توجه کنید و شیوه نگارش و نحوه ارائه مطالب را متناسب با مخاطبان خودتان قرار دهید. با توجه به اینکه پایان نامه یک پژوهش کاربردی است و مخاطبان آن ممکن است در مواردی افراد متخصص نباشند، بنابراین ضروری است که مفاهیم به صورت شفاف، کاملا قابل فهم و قابل اجرا برای آنها بیان شود. شاید این موضوع یکی از برجسته ترین و مهمترین ویژگی های یک پایان نامه خوب باشد ولی معمولا یک پایان نامه خوب ویژگی های دیگری دارد که عبارتند از:

1. عنوان و چکیده شفاف، قابل فهم و مشخص: یکی از ویژگی های برجسته هر پایان نامه ای وجود شفافیت در مفاهیم و عبارات بکار رفته در آن است. سعی کنید هرگز از اصطلاحات، کلمات اختصاری، مفاهیم تخصصی ناآشنا و غیرقابل فهم در عنوان پژوهش و یا چکیده استفاده نکنید. چرا که اولین برخورد مخاطبان با تحقیق و یا پایان نامه شما از طریق عنوان و چکیده است و زمانی که نتوانند متوجه منظور شما در این دو بخش شوند براحتی تحقیق شما را کنار خواهند گذاشت. برای اینکار می توانید لیست کلیدواژه های تحقیق را در بهترین حالت ممکن برای بدست آمدن یک عنوان قابل فهم ترکیب کنید و در بخش چکیده نیز در کنار استفاده از کلمات اختصار سعی کنید واژه اصلی آن را نیز استفاده نمایید.

2. ساختاربندی و سازماندهی مناسب: دومین ویژگی یک پایان نامه خوب وجود ساختاربندی و سازماندهی در مطالب و مفاهیم ارائه شده در تحقیق است. زمانی که با یک مطلب 150 یا 200 صفحه ای سروکار داریم باید سازماندهی و ساختاربندی مطالب را اولویت اصلی کار خودمان قرار دهیم. بسیار از مشاوران و اساتید به دانشجویان تذکر میدهند که مطالب موجود در پایان نامه باید مثل یک سفر مخاطب را با خودشان همراه کنند بدین معنا که افراد بتوانند همگام با ساختار موجود در تحقیق مرحله به مرحله با شما پیش رفته و مفاهیم را درک کنند.

3. انسجام محتوایی بسیار بالا: مهمترین نکته در هر تحقیق علمی اعم از مقاله، پروپوزال، پایان نامه و یا تز دکتری وجود انسجام محتوایی و ساختاری است. تمامی مطالب و سرفصل هایی که در پایان نامه بیان می شوند باید حول محور موضوع تحقیق بوده و از آن خارج نشوند. چنانچه قصد دارید مبانی و مفاهیم مختلفی را در پایان نامه پوشش دهید باید در مرحله اول بررسی کنید این مفاهیم تا چه اندازه در چارچوب تحقیق قرار می گیرند و در مرحله بعد اقدام به تشریح آنها کنید. همچنین باید سعی کنید ارتباط جملات و محتوای هر بخش را با هم حفظ کنید. برای مثال زمانی که در حال توصیف یک پدیده در جمله یا سطر اول هستید نمیتوانید در جمله یا سطر بعدی بلافاصله به دنبال توصیف پدیده دیگری بروید.

توصیه هایی در پایان نامه شما
توصیه هایی در پایان نامه شما – تزیسمی

4. دقت بالا در جمله بندی و عدم وجود مشکلات گرامری: یک پایان نامه باکیفیت نشان دهنده دقت بالای نویسنده در انتخاب کلمات و تعداد غلطهای املایی بسیار کم است. معمولا پایان نامه هایی که با عجله، از روی بی حوصلگی یا عدم تمرکز نگارش می شوند مشکلات گرامری و ویراستاری زیادی داشته و از کیفیت پایینی برخوردار خواهند بود. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت پایان نامه وجود پلاجریسم یا سرقت ادبی در متن پایان نامه است که به هیچ وجه قابل توضیح و توجیه نخواهد بود.

5. رفرنس دهی بسیار دقیق بر اساس استانداردهای موجود: رفرنسدهی یعنی اعتباربخشی به متن و محتوای پایان نامه. هر چه رفرنس های استفاده شده در متن پایان نامه مرتبطتر و جدیدتر باشند در نهایت نشان دهنده کیفیت و اعتبار بالای پایان نامه شما است. سعی کنید برای رفرنسدهی از یکی از نرم افزارهای پرکاربرد در این زمینه مانند مندلی یا اندنوت بهره ببرید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *