تفکر سیستمی

تفکر سیستمی

تفکر سیستمی ، روشی جامع برای بررسی عوامل و تعاملاتی است که می تواند به یک نتیجه احتمالی کمک کند. تفکر سیستمی بیش از یک تمرین تجویز شده، درک درستی از اینکه چگونه افراد می توانند در انواع مختلف تیم ها با هم کار کنند و از طریق این درک، بهترین فرآیندهای ممکن را برای انجام تقریباً هر چیزی ایجاد کنند، فراهم می کند.

در اطراف ما سیستم هایی وجود دارد، اگر بدانیم به کجا نگاه کنیم.

واحد خانواده یک سیستم است، در حالی که جامعه ای که در آن زندگی می کنیم سیستم دیگری است. آن جامعه بخشی از سیستم بزرگتر یک شهرستان یا شهر است. تمام بخش های یک دانشگاه سیستم های مختلفی را در کل تشکیل می دهند. کمک های مالی، کلاس درس و کتابخانه سیستم های مختلفی را تشکیل می دهند.

با یادگیری نگاه کردن به جهان به عنوان مجموعه ای از سیستم ها، و با درک نقش خود در درون آنها، می توانیم تصمیمات بهتری بگیریم، هم تیمی های بهتری باشیم و راه های بی نهایتی برای بهره وری بیشتر در همه زمینه های زندگی خود پیدا کنیم.

تفکر سیستمی
تفکر سیستمی – تزیسمی

فهرست مطالب

تفکر سیستمی چیست؟

استیو براون، معاون مدیر یادگیری مشارکتی و بینش استراتژیک در دانشگاه نیوهمپشایر جنوبی (SNHU) به طور خلاصه، “تفکر سیستمی در مورد بررسی مجموعه ای از عوامل و تعاملات است که به یک نتیجه احتمالی کمک می کنند یا می توانند به آن کمک کنند.”

کریستینا دومنگ و متن کریستینا دومنگ. براون گفت: «تفکر سیستمی برای کمک به تیم‌ها برای آگاهی بیشتر از نحوه تعاملشان با یکدیگر و درون تیم مفید است و به آنها کمک می‌کند تا نتایجی را که تولید می‌کنند درک کنند.

کاربرد گسترده ای برای تفکر در این نوع روش کل نگر وجود دارد. کریستینا دومنگ، معاون برنامه‌های کسب‌وکار، می‌گوید: «تفکر در مورد تأثیر هر سیستمی که به تصمیم‌گیری مربوط می‌شود، برای درک دامنه وسیع‌تر نحوه اتصال همه بخش‌ها در سازمان شما مهم است».

 

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: اقدام پژوهی

نمونه ای از تفکر سیستمی چیست؟

در حالی که هر تیمی در محل کار یا در بازی یک سیستم است، شاید بزرگترین سیستم سیستمی باشد که ما با آن بیشتر آشنا هستیم: محیط طبیعی.

براون گفت: “در مورد تعاملات مختلف اکوسیستم و چگونگی تغییر آنها فکر کنید.” هنگامی که یکی از جنبه های اکوسیستم تغییر می کند، یک اثر دومینو بر بقیه سیستم وجود دارد، گاهی اوقات به روش هایی که نمی توانستیم پیش بینی کنیم.

اکنون، این تفکر را در محل کار اعمال کنید. به عنوان مثال پرستاری را در نظر بگیرید.

Dumeng گفت: “شما متخصصانی دارید که برای انجام کار خود نیاز به درک جامعی از بسیاری از سیستم های مختلف دارند.” آنها باید در مورد بدن انسان و همچنین جامعه، جمعیت و مدیریت اطلاعات بدانند. متخصصان پرستاری باید بتوانند نقاط را در سراسر این سیستم‌های مختلف به هم وصل کنند تا بهترین نتیجه را برای درمان بیمار ارائه دهند.

چگونه از تفکر سیستمی استفاده می کنید؟

به گفته براون، تفکر سیستمی ابزاری عالی برای یادآوری این است که همیشه تصویر بزرگتر را در نظر بگیریم. در حالی که دیدن نحوه جدا کردن چیزها آسان است، اما درک اینکه چگونه بخش‌های جداگانه برای ایجاد تصویر بزرگ با هم تعامل دارند، می‌تواند بسیار چالش‌برانگیزتر باشد.

قبل از اینکه به تنهایی یا با یک تیم برای طراحی یک پروژه، ایجاد تغییر یا حل یک مشکل بنشینید، سیستم های مختلفی را در نظر بگیرید که ایده های شما می تواند تأثیر بگذارد.

براون می‌گوید: «به‌کارگیری طرز تفکر سیستمی می‌تواند به شفافیت همه عوامل مختلف تأثیرگذار بر نتایج کمک کند.» این نوع تفکر همچنین به شما کمک می‌کند تا زمینه‌های مشکل بالقوه را شناسایی کرده و حس دیدگاه را در اختیار شما قرار دهد.

ویژگی های تفکر سیستمی چیست؟

تفکر کل نگر یکی از ویژگی های کلیدی تفکر سیستمی است. دومنگ گفت: «کل را روی اجزا در نظر بگیرید. الگوهای رفتاری را که ممکن است ببینید، مطالعه کنید و به طور کلی در مورد پروژه خود فکر کنید تا مطمئن شوید که بهترین تصمیم را می گیرید. همه ذینفعان احتمالی را که ممکن است بینش داشته باشند یا ممکن است تحت تأثیر مثبت یا منفی تغییر پیشنهادی شما قرار بگیرند را در نظر بگیرید.

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی تفکر سیستمی، تمایل به پرسیدن سوالات درست است. براون پیشنهاد می‌کند که با نام‌گذاری مشکل شروع کنید و سپس عواملی را که ممکن است بر مشکل تأثیر بگذارند در نظر بگیرید. در طول پرس و جو سعی کنید در تعیین پاسخ ها نظم و انضباط داشته باشید. تمایل به پرسیدن سؤالات درست و در نظر گرفتن همه پاسخ های ممکن، و همچنین صرف زمان برای آزمایش برای یافتن پاسخ ها به جای حدس زدن پاسخ ها، کلیدی است.

 

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: انجام پایان نامه با کیفیت و حرفه‌ای: راهنمایی‌هایی برای بهترین نتیجه

چرا مهم است که یک متفکر سیستمی باشید؟

دنیا پیچیده است، پس تفکر ما نیز باید پیچیده باشد. با تبدیل عادت به در نظر گرفتن و بازنگری در مورد اینکه چگونه نقش خودمان ممکن است با دیگران مرتبط باشد، می‌توانیم تأثیرات را کاهش دهیم و برای ایجاد راه‌حل‌های بهتر با هم کار کنیم.

براون گفت: «اگر فقط سعی کنید مشکلی را با تمرکز بر روی بخشی که نیاز به تعمیر دارد برطرف کنید و در نظر نگیرید که چگونه آن قسمت در وهله اول شکسته شده است، یا اینکه چگونه ممکن است این تعمیر روی دیگران تأثیر بگذارد، در معرض خطر یک مشکل جدید هستید. یا بعداً دوباره با همان مشکل مواجه می شوید.”

تفکر سیستمی
تفکر سیستمی – تزیسمی

سیستم های ابزار تفکر چیست؟

نمودار RACI یک ابزار عالی برای تفکر سیستمی است. RACI مخفف:

. مسئول
. پاسخگو
. مشورت شد
. مطلع

Dumeng گفت: در نظر گرفتن هر یک از این عناصر هنگام تلاش برای حل هر مشکلی “به شما کمک می کند تا به طور مداوم بپرسید که چه کسی مسئول این تصمیم است و تعیین کنید که چه افرادی مناسب هستند که باید قبل از تصمیم گیری یا تغییر مطلع شوند.”

برای براون، استعاره کوه یخ یک ابزار کلاسیک است. او گفت: «نتایج‌هایی که ما می‌بینیم تنها چیزی است که بالای سطح آب است.

هنگامی که استعاره کوه یخ را برای هر مشکلی به کار می برید، این سوالات را بپرسید:

. چه چیزی ممکن است زیر سطح باشد؟
. قوانین، خط مشی ها یا سایر اطلاعات ممکن که بر مشکلی که می خواهید حل کنید، تأثیر می گذارد؟
. چه مسائل یا نگرانی های احتمالی ممکن است به آنچه در بالای آب می بینید منجر شود؟

همیشه با چیزی که می دانید شروع کنید، اما استعاره کوه یخ را به عنوان یادآوری به کار ببرید تا سوالات زیادی در مورد آنچه در زیر در کمین است بپرسید.

مزایای تفکر سیستمی چیست؟

مزایای تفکر سیستمی بسیار گسترده است.

درگیر کردن ذینفعان مناسب از ابتدا باعث صرفه جویی در زمان، انرژی و در نهایت پول در هنگام اتخاذ هر تصمیم تجاری می شود. Dumeng گفت: “تفکر سیستمی به شما کمک می کند تا در یک تصمیم منطقی حرکت کنید، و به طور مداوم بپرسید که آیا این تصمیم بر افراد خارج از محدوده تأثیر می گذارد یا خیر.”

هنگام اجرای تغییر، مدیران باید قبل از اقدام، همه سهامداران را در کل سیستم تحت تأثیر قرار دهند. دومنگ گفت: «در غیر این صورت، ما با طراحی خود به فرضیات برمی گردیم و این مؤثرترین راه برای خلق چیزی ارزشمند نیست.»

مفاهیم کلیدی نظریه سیستم ها چیست؟

دومنگ و براون هر دو موافقند که ویژگی بارز تفکر سیستمی روشی است که این طرز فکر تفکر غیر خطی را وادار می کند. Dumeng گفت: “شامل دیدگاه های خارج از محدوده محدود شما به گسترش چارچوب دید شما کمک می کند و به شما کمک می کند تا نتایجی را ببینید که ممکن است در نظر نگرفته باشید.”

اتخاذ یک تفکر سیستمی هرگز به معنای برنده شدن در یک نبرد یا درست بودن نیست. تفکر سیستمی به هر فرد کمک می کند تا دیدگاه های مختلف را مدیریت کند تا آنها را به بهترین شکل ممکن گرد هم آورد. در نظر گرفتن این موضوع می تواند به شما در حل موثر هر مشکلی کمک کند.

ابزارهایی برای متفکران سیستمی: 6 مفهوم اساسی تفکر سیستمی

در این مجموعه درباره تفکر سیستمی، من بینش‌ها و ابزارهای کلیدی مورد نیاز برای توسعه و پیشبرد ذهنیت سیستمی برای مقابله با حل مشکلات پیچیده و انتقال به اقتصاد دایره‌ای را به اشتراک می‌گذارم.

من هزاران ساعت کارگاه آموزشی در زمینه سیستم‌ها، پایداری و طراحی آموزش داده‌ام، و در طول سال‌ها روش‌هایی را برای درگیر کردن سریع افراد با ذهنیت سه بعدی مورد نیاز برای تفکر و کار در سیستم‌های دایره‌ای، اصلاح کرده‌ام. انگیزه من برای نوشتن این جعبه ابزار آنلاین کمک به گسترش توانایی حرفه ای ها برای پذیرش سریع ذهنیت سیستمی برای تأثیر مثبت است.

کلمات قدرت دارند، و در تفکر سیستمی، ما از کلمات بسیار خاصی استفاده می کنیم که عمداً مجموعه متفاوتی از کنش ها را برای تفکر جریان اصلی تعریف می کنند. کلماتی مانند «سنتز»، «ظهور»، «ارتباط متقابل» و «حلقه بازخورد» ممکن است برای برخی افراد طاقت‌فرسا باشد. از آنجایی که آنها معانی بسیار خاصی در رابطه با سیستم ها دارند، به من اجازه دهید با کاوش در شش موضوع کلیدی* شروع کنم.

*بیش از شش مورد وجود دارد، اما من مهمترین آنها را انتخاب کردم که شما قطعاً باید بدانید، و با پیشرفت در این مجموعه جعبه ابزار تفکر سیستمی، برخی از اصطلاحات کلیدی دیگر را که یک طرز فکر سیستمی را تشکیل می دهند، توضیح خواهم داد.

1. به هم پیوستگی

تفکر سیستمی مستلزم تغییر در طرز فکر، دور از خطی به دایره ای است. اصل اساسی این تغییر این است که همه چیز به هم مرتبط است. ما در مورد پیوستگی نه به روش معنوی، بلکه به روش علوم زیستی صحبت می کنیم.

اساساً، همه چیز برای بقا به چیز دیگری وابسته است. انسان ها برای حفظ بدن ما به غذا، هوا و آب نیاز دارند و درختان برای رشد به دی اکسید کربن و نور خورشید نیاز دارند. هر چیزی برای زنده ماندن به چیز دیگری نیاز دارد، اغلب مجموعه ای پیچیده از چیزهای دیگر.

اجسام بی جان به چیزهای دیگری نیز متکی هستند: یک صندلی برای تامین چوب خود به درختی نیاز دارد تا رشد کند، و یک تلفن همراه برای تامین انرژی به توزیع برق نیاز دارد. بنابراین، وقتی می گوییم «همه چیز به هم مرتبط است» از دیدگاه تفکر سیستمی، یک اصل اساسی از زندگی را تعریف می کنیم. از این رو، ما می‌توانیم شیوه‌ای که جهان را می‌بینیم، از یک «جهان‌بینی مکانیکی» خطی و ساختار یافته به مجموعه‌ای پویا، آشفته و به هم پیوسته از روابط و حلقه‌های بازخورد تغییر دهیم.

یک متفکر سیستمی از این طرز فکر برای گره گشایی و کار در پیچیدگی زندگی روی زمین استفاده می کند.

2. سنتز

به طور کلی سنتز به ترکیب دو یا چند چیز برای ایجاد چیزی جدید اشاره دارد. وقتی صحبت از تفکر سیستمی می شود، هدف سنتز است، در مقابل تجزیه و تحلیل، که تجزیه پیچیدگی به اجزای قابل مدیریت است. تجزیه و تحلیل با جهان بینی مکانیکی و تقلیل گرایانه مطابقت دارد، جایی که جهان به بخش هایی تقسیم می شود.

اما همه سیستم ها پویا و اغلب پیچیده هستند. بنابراین، ما به یک رویکرد جامع تر برای درک پدیده ها نیاز داریم. سنتز در مورد درک کل و اجزاء در یک زمان، همراه با روابط و پیوندهایی است که پویایی کل را تشکیل می دهند.

اساساً سنتز توانایی دیدن پیوستگی است.

3. ظهور

از منظر سیستمی، ما می دانیم که چیزهای بزرگتر از اجزای کوچکتر پدید می آیند: ظهور نتیجه طبیعی گرد هم آمدن چیزها است. در انتزاعی ترین معنای، ظهور مفهوم جهانی چگونگی ظهور زندگی از عناصر بیولوژیکی فردی را به روش های متنوع و منحصر به فرد توصیف می کند.

ظهور نتیجه هم افزایی قطعات است. این در مورد غیر خطی بودن و خودسازماندهی است و ما اغلب از اصطلاح “ظهور” برای توصیف نتیجه تعامل چیزها با هم استفاده می کنیم.

یک مثال ساده از ظهور یک دانه برف است. از عوامل محیطی و عناصر بیولوژیکی تشکیل می شود. وقتی دما مناسب باشد، ذرات آب یخ زده به شکل الگوهای فراکتال زیبایی در اطراف یک مولکول ماده مانند یک ذره آلودگی، یک هاگ یا حتی سلول های مرده پوست شکل می گیرند.

از نظر مفهومی، مردم اغلب ظهور را کمی مشکل می‌دانند تا سرشان را به اطراف برسانند، اما وقتی آن را به دست می‌آورید، مغز شما شروع به تشکیل نتایج اضطراری از چیزهای متفاوت و اغلب عجیب و غریبی می‌کند که در دنیا با آن مواجه می‌شوید.

4. حلقه های بازخورد

از آنجایی که همه چیز به هم مرتبط است، حلقه های بازخورد ثابت و جریان بین عناصر یک سیستم وجود دارد. هنگامی که نوع و پویایی حلقه‌های بازخورد را فهمیدیم، می‌توانیم مشاهده، درک و مداخله کنیم.

دو نوع اصلی از حلقه های بازخورد تقویت کننده و متعادل کننده هستند. چیزی که می تواند گیج کننده باشد این است که یک حلقه بازخورد تقویت کننده معمولا چیز خوبی نیست. این زمانی اتفاق می‌افتد که عناصر موجود در یک سیستم بیشتر موارد مشابه را تقویت کنند، مانند رشد جمعیت یا رشد جلبک‌ها به صورت تصاعدی در حوضچه. در حلقه‌های تقویت‌کننده، فراوانی یک عنصر می‌تواند به طور مداوم خود را اصلاح کند، که اغلب منجر به تسخیر آن می‌شود.

با این حال، یک حلقه بازخورد متعادل، جایی است که عناصر درون سیستم همه چیز را متعادل می کنند. طبیعت اساساً این موضوع را با وضعیت شکارچی/شکار به یک سه راه رساند – اما اگر یک حیوان را بیش از حد از یک اکوسیستم بیرون بیاورید، نکته بعدی که می دانید، انفجار جمعیت دیگری خواهید داشت که نوع دیگر بازخورد است. – تقویت کننده

5. علیت

درک حلقه‌های بازخورد مربوط به دستیابی به دیدگاه علیت است: اینکه چگونه یک چیز در یک سیستم پویا و دائماً در حال تکامل به چیز دیگری منجر می‌شود (همه سیستم‌ها به نوعی پویا هستند و دائماً در حال تغییر هستند؛ این جوهر زندگی است).

علت و معلول مفاهیم بسیار رایج در بسیاری از حرفه ها و به طور کلی زندگی هستند – والدین سعی می کنند این نوع درس حیاتی زندگی را به فرزندان خود بیاموزند و مطمئن هستم که شما می توانید زمان اخیری را که تحت تأثیر تأثیر قرار گرفته اید به یاد بیاورید. یک اقدام ناخواسته

علیت به عنوان یک مفهوم در تفکر سیستمی در واقع به این است که بتوان روشی را که چیزها بر یکدیگر تأثیر می گذارند در یک سیستم رمزگشایی کرد. درک علیت منجر به دیدگاه عمیق تری در نمایندگی، حلقه های بازخورد، ارتباطات و روابط می شود که همه بخش های اساسی نقشه برداری سیستم ها هستند.

6. نقشه برداری سیستم ها

نگاشت سیستم یکی از ابزارهای کلیدی متفکر سیستمی است. راه‌های زیادی برای نقشه‌برداری وجود دارد، از نگاشت خوشه‌ای آنالوگ تا تحلیل پیچیده بازخورد دیجیتال. با این حال، اصول و شیوه های اساسی نقشه برداری سیستم ها جهانی هستند. عناصر «اشیاء» را در یک سیستم شناسایی و نقشه برداری کنید تا بفهمید چگونه آنها به یکدیگر متصل می شوند، ارتباط برقرار می کنند و در یک سیستم پیچیده عمل می کنند، و از اینجا می توان از بینش ها و اکتشافات منحصر به فرد برای توسعه مداخلات، تغییرات یا تصمیمات سیاستی استفاده کرد که به طور چشمگیری تغییر خواهد کرد. سیستم به موثرترین روش

این مقدمه بر شش مفهوم کلیدی، بلوک‌های ساختمانی حیاتی برای توسعه چشم‌اندازی دقیق از نحوه عملکرد جهان از دیدگاه سیستمی است و توانایی شما را برای تفکر متفاوت و خلاقانه برای تأثیر مثبت افزایش می‌دهد.

فکر کردن به سیستم های کار و آموزش برای سال ها باعث شده است که ابزارهای جدید دیگری را توسعه دهم و همچنین از این مفاهیم قدیمی از پیشگامان استفاده کنم.

چیزی که برای من مهم است تا تأثیر مثبت بگذارم، توانایی توسعه عاملیت و اقدامات فردی شماست. برای انجام این کار، ابتدا باید سر خود را در اطراف مفاهیم اصلی بپیچید.

تفاوت بین تفکر طراحی و تفکر سیستمی چیست؟

قبل از اینکه بتوانید طراحی را ایجاد کنید، درک سیستم بسیار مهم است. استفاده از تفکر سیستمی قبل از طراحی یک پروژه مفید است، زیرا “شما می توانید از تفکر سیستمی برای در نظر گرفتن اینکه کدام سهامداران بیشتر تحت تاثیر پروژه پیشنهادی شما قرار می گیرند استفاده کنید.”

با انجام این کار، می توانید از بازخورد آنها برای طراحی پروژه استفاده کنید. Dumeng گفت: “به این ترتیب، شما بر اساس آنچه که ذینفعان واقعاً به آن نیاز دارند، طراحی خود را پایه گذاری می کنید، نه آنچه فکر می کنید آنها نیاز دارند.”

یک دیدگاه جدید

یادگیری نحوه اتخاذ یک تفکر سیستمی می تواند یک چالش باشد. گنجاندن بسیاری از سهامداران در شروع هر پروژه می تواند زمان بر و دست و پا گیر باشد. اما، با صرف زمان برای در نظر گرفتن سیستم هایی که با آن ها کار می کنیم، هر طراحی پروژه ای بسیار قوی تر خواهد بود و راه حلی ماندگار خواهد داشت. با یادگیری اینکه چگونه به طور مداوم از خود بپرسیم که چگونه به عنوان یک قطعه در کل سیستم های اطرافمان جا می گیریم، می توانیم به عنوان هم تیمی، همکار و مباشر محیط خود بهتر با هم کار کنیم.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *