تفاوت بین پایان نامه و مقاله تحقیقاتی

تفاوت بین پایان نامه و مقاله تحقیقاتی

تفاوت بین پایان نامه و مقاله تحقیقاتی ، تفاوت اصلی بین پایان نامه و مقاله پژوهشی این است که پایان نامه یک مقاله علمی طولانی است که معمولاً به عنوان پروژه نهایی برای یک مدرک دانشگاهی عمل می کند، در حالی که مقاله پژوهشی یک قطعه نوشته دانشگاهی در مورد یک موضوع خاص است.

به طور خلاصه، هم پایان نامه و هم مقاله پژوهشی از انواع نوشته های دانشگاهی هستند که دانشجویان باید در زندگی تحصیلی خود تکمیل کنند. در حالی که شباهت های زیادی بین این دو وجود دارد، از جمله استفاده از نوشتار دانشگاهی و ساختار، آنها یکسان نیستند.

تفاوت بین پایان نامه و مقاله تحقیقاتی
تفاوت بین پایان نامه و مقاله تحقیقاتی – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

پایان نامه یک مقاله طولانی است که معمولاً به عنوان پروژه نهایی برای یک مدرک دانشگاهی عمل می کند. ارائه پایان نامه عموماً برای تکمیل مدارک فوق لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا الزامی است. پایان نامه ها بسیار طولانی هستند و ممکن است شامل صدها صفحه باشند. آنها همچنین ماهیت علمی دارند و به دانش آموزان اجازه می دهد تا تحقیقات ارزشمندی را در زمینه تحصیلی خود انجام دهند.

علاوه بر این، بخش عمده ای از کار پایان نامه شامل تحقیق و نگارش است. به طور کلی دارای طراحی و تحلیل تحقیقاتی پیشرفته است. هنگام نوشتن یک پایان نامه، دانش آموزان باید یک فرضیه را اثبات یا رد کنند، و نتیجه گیری آنها باید توسط تحقیقات گسترده و توصیف روشنگرانه و آموخته شده از نحوه رسیدن به آن نتیجه پشتیبانی شود. در برخی از برنامه‌های تحصیلی، دانشجویان باید دفاع شفاهی از مقاله پایان‌نامه را در مقابل گروهی از کارشناسان انجام دهند.

اجزای یک پایان نامه

اینها اجزایی هستند که معمولاً در یک مقاله پایان نامه پیدا می کنید.

. صفحه عنوان
. خلاصه
. فهرست مطالب
. فهرست ارقام
. لیست جداول
. معرفی
. مواد و روش ها
. نتایج
. بحث
. نتیجه گیری
. توصیه ها
. سپاسگزاریها
. منابع
. ضمیمه ها

مقاله پژوهشی چیست؟

مقاله پژوهشی نوعی نوشته دانشگاهی است که شامل تحقیق، ارزیابی منبع، تفکر انتقادی، سازماندهی و ترکیب است. علاوه بر این، از طریق یک مقاله تحقیقاتی، دانش آموزان می توانند منابع مرتبط با یک موضوع خاص را کشف، تفسیر و ارزیابی کنند. در واقع منابع اولیه و ثانویه اجزای بسیار مهم یک مقاله پژوهشی هستند. اما توجه به این نکته مهم است که یک مقاله تحقیقاتی فقط خلاصه ای از یک موضوع با استفاده از منابع اولیه و ثانویه نیست. این فقط یک مقاله نظری یا یک مقاله توضیحی نیست که حاوی نظرات و دیدگاه های نویسنده باشد. مقاله پژوهشی نوعی نوشتار است که نیاز به ارزیابی منابع مختلف و تفسیر اطلاعات این منابع از دریچه خود دارد. علاوه بر این، هدف اصلی از این نوع نوشتن، ارائه دیدگاهی منحصر به فرد در مورد یک موضوع است که به تجزیه و تحلیل و ارزیابی آنچه دیگران قبلاً در مورد آن گفته اند، می باشد.

علاوه بر این، انواع مختلفی از مقالات تحقیقاتی وجود دارد. مقالات تحقیقی استدلالی و پژوهشی تحلیلی دو نوع اصلی مقاله تحقیقاتی هستند.

تفاوت بین پایان نامه و مقاله پژوهشی

تعریف

پایان نامه یا پایان نامه یک مقاله علمی طولانی است که معمولاً به عنوان پروژه نهایی برای یک مدرک دانشگاهی عمل می کند، در حالی که مقاله پژوهشی نوعی نوشته دانشگاهی است که شامل تحقیق، ارزیابی منبع، تفکر انتقادی، سازماندهی و ترکیب است.

در یک زمینه دانشگاهی

در یک زمینه آکادمیک، ممکن است از دانش آموزان خواسته شود که مقالات تحقیقاتی را برای تکالیف و تکالیف بنویسند، اما پایان نامه معمولاً پروژه نهایی است.

طول

یک پایان نامه طولانی تر از یک مقاله تحقیقاتی است. در واقع، تکمیل یک پایان نامه ممکن است چندین ماه و گاهی سال ها طول بکشد.

نظارت

پایان نامه تحت نظارت یک یا چند استاد راهنما نوشته می شود در حالی که مقالات پژوهشی معمولاً استاد راهنما ندارند.

هدف

دانشجویان برای تکمیل مدرک خود باید یک پایان نامه را تکمیل کنند، در حالی که دانشجویان برای گسترش دانش خود مقالات تحقیقاتی می نویسند.

نتیجه

به طور خلاصه، تفاوت اصلی بین پایان نامه و مقاله تحقیقاتی این است که پایان نامه یک مقاله تحقیقاتی طولانی است که معمولاً به عنوان پروژه نهایی برای یک مدرک دانشگاهی عمل می کند، در حالی که مقاله پژوهشی یک قطعه نوشته دانشگاهی در مورد یک موضوع خاص است. علاوه بر این، در یک زمینه آکادمیک، ممکن است از دانش آموزان خواسته شود که مقالات تحقیقاتی را برای تکالیف و تکالیف بنویسند. اما پایان نامه معمولاً پروژه نهایی است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *