تفاوت بین پایان نامه و رساله چیست؟

تفاوت بین پایان نامه و رساله چیست؟

تفاوت بین پایان نامه و رساله چیست؟ ، در دانشگاه، به نظر می رسد که مردم اغلب از اصطلاحات «پایان نامه» و «رساله» تقریباً به جای هم استفاده می کنند، اما در سطح اداری، آنها معانی متمایزی دارند. معانی همچنین بین ایالات متحده و سایر کشورها، مانند اروپا، متفاوت است.

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- تفاوت بین پایان نامه و رساله چیست؟

پاسخ این سوال به کشور هم بستگی دارد. در بسیاری از کشورها، مدرکی که داوطلبان دکتری به عنوان آخرین گام برای اخذ دکتری ارائه می کنند. پایان نامه نامیده می شود. این می‌تواند یک اثر در حد یک کتاب باشد، یا می‌تواند چارچوب و خلاصه‌ای از مقالات علمی قبلاً منتشر شده‌ای باشد که داوطلب دکتری تهیه کرده است، همراه با مقالات ضمیمه شده به آن. با این حال، در ایالات متحده، اصطلاح «پایان‌نامه» معمولاً برای یک سند نسبتاً کوتاه‌تر که مردم به عنوان مرحله پایانی مدرک کارشناسی ارشد می‌نویسند، محفوظ است.

تفاوت بین پایان نامه و رساله چیست؟
تفاوت بین پایان نامه و رساله چیست؟ – تزیسمی

رساله چیست؟

پاسخ به این سوال بستگی به کشور دارد. در ایالات متحده، رساله یک کار علمی قوی است که معمولاً در طول کتاب است، که یک داوطلب دکترا آن را به عنوان آخرین گام برای کسب مدرک دکترا ارسال و از آن دفاع می کند. در کشورهای دیگر، رساله اغلب با مدارک غیر دکترا، مانند مدرک لیسانس یا فوق لیسانس همراه است.

شباهت های بین پایان نامه و رساله چیست؟

چه یک دانشجوی فارغ التحصیل در حال کار بر روی پایان نامه یا رساله باشد، این دو سند شباهت هایی دارند. معمولاً انتظار می رود که آنها آثاری علمی باشند که ایده های اصلی و اغلب تحقیقات و یافته های اصلی را ارائه می دهند. آنها همچنین معمولاً از دستورالعمل هایی پیروی می کنند که مؤسسه اعطای مدرک ایجاد کرده است. هر کسی که روی یک پایان نامه یا رساله کار می کند باید از مشاور یا مدیر خود در مورد این دستورالعمل ها سوال کند.

سبک نگارش پایان نامه و رساله نیز مشابه است که باید رسمی و آکادمیک باشد. هر نوع سند تقریباً همیشه شامل کتابشناسی آثار ذکر شده یا مبنای کار توصیف شده است.

در بسیاری از مؤسسات، نویسنده یک پایان نامه یا رساله باید آن را به صورت عمومی ارائه کند. در برخی موارد، ارائه با یک جلسه پرسش و پاسخ با مخاطبان دنبال می شود. در موارد دیگر، ارائه به یک کمیته مشورتی خواهد بود که سپس سؤالات دشوار یا چالش برانگیز در مورد اثر ارائه شده را مطرح می کند که نویسنده باید به آنها بپردازد. به این فرآیند «دفاع از پایان نامه» یا «دفاع از رساله» می گویند.

این نشریات نیز می توانند قسمت های مشابهی داشته باشند. آنها می توانند شامل یک بخش قدردانی باشند، جایی که مناسب است از هر کسی که شما را در رسیدن به این نقطه کمک کرده است تشکر کنید، از جمله اعضای خانواده، و کمی آرام باشید و قدردانی شخصی کنید. بقیه به زبانی است که آکادمیک و رسمی است، معمولاً با یک خلاصه یا چکیده شروع می شود، سپس یک مقدمه، رویکرد به تحقیق، خلاصه ای از یافته ها و نتیجه گیری، همراه با مراجع، جداول، و شکل ها در صورت لزوم ارائه می شود.

در نهایت، بخش‌هایی از پایان‌نامه یا رساله که قبلاً در یک مجله معتبر منتشر نشده‌اند، می‌توانند برای بررسی ارسال شوند. در علوم انسانی، چاپ طولانی این متون به صورت کتاب غیر معمول نیست. اکثر دانشگاه ها نسخه آکادمیک را برای کسب مدرک به صورت صحافی و بایگانی یا آرشیو دیجیتالی به عنوان سابقه کار ارائه می کنند. دانش آموزان اغلب مسئول انجام صحافی و ارسال نسخه صحافی شده هستند.

تفاوت آنها چیست؟

یک پایان نامه و یک رساله عمدتاً در چیزی که نشان می دهند (سند مربوط به اخذ مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا، بسته به محل موسسه)، طول آنها، انتظارات برای محتوای اصلی و سطح جزئیات آنها متفاوت است. برای مثال، برای سندی که برای مدرک کارشناسی ارشد ارائه می‌شود، نویسنده احتمالاً اثر کوتاه‌تری را با ارجاعات کمتر و عناصر دیگر مانند شکل‌ها یا جداول تولید می‌کند.

برای سندی که برای دکترا در حال توسعه است، نویسنده به احتمال زیاد جزئیات بیشتری را ارائه خواهد کرد، از جمله از کارهایی که چندین نشریه علمی جداگانه را در مجلات معتبر به ویژه در علوم تشکیل می دهد. نویسنده لزوماً مجبور نیست که همه این انتشارات توسط یک مجله پذیرفته شده یا در یک مجله منتشر شود، اما انتظار معمول این است که در نهایت پذیرفته شوند. سندی که همه آنها را ترکیب می کند، سابقه سازمانی کار را تشکیل می دهد.

از کجا می توانم نمونه ها را پیدا کنم؟

اگرچه نمونه هایی از فرم کلی یک پایان نامه یا رساله به صورت آنلاین در دسترس است، مفیدترین نمونه برای شما انتشارات اخیر از موسسه خودتان خواهد بود. می‌توانید نمونه‌های دیجیتالی یک پایان‌نامه یا رساله را در جستجوی آنلاین کتابخانه مؤسسه خود بیابید یا از کتابدار دانشگاه سؤال کنید، که کاملاً آگاه و خوشحال خواهد شد که به شما کمک کند. مشاور شما نیز باید بتواند راهنمایی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *