تعریف تحقیق توصیفی و چگونگی استفاده از آن

تعریف تحقیق توصیفی و چگونگی استفاده از آن ، درک اینکه چه کسی، چه چیزی و در کجای یک موقعیت یا گروه هدف، بخش مهمی از تحقیقات مؤثر و اتخاذ تصمیمات تجاری آگاهانه است.

برای مثال ممکن است بخواهید بدانید چند درصد از مدیران عامل دارای مدرک لیسانس یا بالاتر هستند. یا ممکن است بخواهید بدانید که چند درصد از خانواده‌های کم درآمد از حمایت دولتی برخوردار می‌شوند – یا چه نوع حمایتی دریافت می‌کنند.

تحقیق توصیفی همان چیزی است که در این نوع مطالعات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در این راهنما، مسائل اصلی مربوط به تحقیقات توصیفی را بررسی خواهیم کرد تا درک بهتری از چیستی آن، و چگونگی و چرایی استفاده از آن به شما ارائه دهیم.

تعریف تحقیق توصیفی و چگونگی استفاده از آن
تعریف تحقیق توصیفی و چگونگی استفاده از آن – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق توصیفی چیست؟- تعریف تحقیق توصیفی و چگونگی استفاده از آن

تحقیق توصیفی روش تحقیقی است که برای تعیین ویژگی های یک جمعیت یا پدیده خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از تحقیقات توصیفی می‌توانید الگوهایی را در ویژگی‌های یک گروه شناسایی کنید تا اساساً همه چیزهایی را که برای درک آن نیاز دارید، جدا از اینکه چرا اتفاقی افتاده است، مشخص کنید.

محققان بازار از تحقیقات توصیفی برای طیف وسیعی از اهداف تجاری برای هدایت تصمیمات کلیدی استفاده می کنند.

به عنوان مثال می توانید از تحقیقات توصیفی برای درک روند مد در یک شهر خاص هنگام برنامه ریزی مجموعه لباس های خود برای سال استفاده کنید. با استفاده از تحقیقات توصیفی می توانید تجزیه و تحلیل عمیقی را در مورد ترکیب جمعیتی منطقه مورد نظر خود انجام دهید و از تجزیه و تحلیل داده ها برای ایجاد الگوهای خرید استفاده کنید.

با این حال، انجام تحقیقات توصیفی به شما نمی گوید که چرا خریداران نوع خاصی از کالای مد را خریداری می کنند.

طرح تحقیق توصیفی- تعریف تحقیق توصیفی و چگونگی استفاده از آن

طرح تحقیق توصیفی از طیف وسیعی از تحقیقات کیفی و داده های کمی استفاده می کند (اگرچه تحقیقات کمی روش تحقیق اولیه است) برای جمع آوری اطلاعات برای پیش بینی دقیق در مورد یک مشکل یا فرضیه خاص.

به عنوان یک روش پیمایشی، طرح های تحقیق توصیفی به محققان کمک می کند تا ویژگی های بازار هدف یا جمعیت خاص خود را شناسایی کنند.

این ویژگی ها در نمونه جامعه را می توان شناسایی، مشاهده و اندازه گیری کرد تا تصمیم گیری شود.

ویژگی های تحقیق توصیفی

در حالی که تعدادی روش تحقیق توصیفی وجود دارد که می توانید برای جمع آوری داده ها به کار ببرید، تحقیقات توصیفی دارای تعدادی ویژگی قابل پیش بینی است.

در اینجا چند مورد از مواردی است که باید در نظر بگیرید:

روند داده ها را با نتایج آماری اندازه گیری کنید

تحقیقات توصیفی اغلب برای تحقیقات پیمایشی محبوب است، زیرا پاسخ هایی را به صورت آماری تولید می کند، که انجام یک تحلیل آماری ساده برای تفسیر آنچه داده ها می گویند را برای محققان آسان می کند.

طرح تحقیق توصیفی برای تحقیقات بیشتر ایده آل است

از آنجایی که گردآوری داده‌ها برای تحقیقات توصیفی نتایج آماری ایجاد می‌کند، می‌توان از آن به عنوان داده‌های ثانویه برای تحقیق دیگری نیز استفاده کرد.

به علاوه، داده‌های جمع‌آوری‌شده از تحقیقات توصیفی را می‌توان در معرض انواع دیگر تجزیه و تحلیل داده‌ها قرار داد.

متغیرهای کنترل نشده

یکی از اجزای اصلی روش تحقیق توصیفی استفاده از متغیرهای تصادفی است که توسط محقق کنترل نمی شود. زیرا هدف تحقیق توصیفی درک رفتار طبیعی موضوع تحقیق است.

در محیط طبیعی انجام می شود

تحقیقات توصیفی اغلب در یک محیط طبیعی انجام می شود. این به این دلیل است که هدف محققان جمع‌آوری داده‌ها در یک محیط طبیعی برای جلوگیری از تغییر دادن پاسخ‌دهندگان است.

داده ها را می توان با استفاده از پرسش های نظرسنجی یا نظرسنجی های آنلاین جمع آوری کرد.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید روند مد را که قبلاً ذکر کردیم، درک کنید، مطالعه‌ای را راه‌اندازی می‌کنید که در آن یک محقق افراد را در محیط طبیعی پاسخ‌دهنده مشاهده می‌کند تا عادات و ترجیحات آنها را درک کند.

تحقیق توصیفی امکان مطالعه مقطعی را فراهم می کند

به دلیل ماهیت طرح تحقیق توصیفی و تصادفی بودن گروه نمونه مشاهده شده، تحقیق توصیفی برای مطالعات مقطعی ایده آل است – اساساً جمعیت شناسی گروه می تواند بسیار متفاوت باشد و هدف شما کسب بینش از درون گروه است.

زمانی که به دنبال درک رفتارها یا ترجیحات جمعیت وسیع‌تری هستید، این می‌تواند بسیار سودمند باشد.

مزایای تحقیق توصیفی- تعریف تحقیق توصیفی و چگونگی استفاده از آن

استفاده از تحقیقات توصیفی مزایای زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

اثربخشی هزینه

از آنجایی که عناصر مورد نیاز برای طراحی تحقیق توصیفی خاص یا بسیار هدفمند نیستند (و در محیط طبیعی پاسخگو رخ می‌دهند)، انجام این نوع مطالعه نسبتاً ارزان است.

انواع مختلفی از داده ها را می توان جمع آوری کرد

مزیت بزرگ این نوع تحقیق این است که می توانید از آن برای جمع آوری داده های کمی و کیفی استفاده کنید. این بدان معنی است که می توانید از آمارهای جمع آوری شده برای شناسایی آسان الگوهای اساسی در رفتار پاسخ دهندگان خود استفاده کنید.

معایب تحقیق توصیفی

مشکلات بالقوه قابلیت اطمینان

هنگام انجام تحقیقات توصیفی، مهم است که سؤالات نظرسنجی اولیه به درستی فرموله شوند. در غیر این صورت، می تواند پاسخ ها را غیر قابل اعتماد کند و اعتبار مطالعه شما را به خطر بیندازد.

محدودیت های بالقوه

همانطور که اشاره کردیم، طراحی تحقیق توصیفی برای درک چیستی، چه کسی یا کجای یک موقعیت یا پدیده ایده آل است.

با این حال، نمی تواند به شما در درک علت یا معلول رفتار کمک کند. این بدان معناست که شما باید تحقیقات بیشتری را انجام دهید تا تصویر کامل تری از یک موقعیت بدست آورید.

تعریف تحقیق توصیفی و چگونگی استفاده از آن
تعریف تحقیق توصیفی و چگونگی استفاده از آن – تزیسمی

روش تحقیق توصیفی

از آنجایی که روش های تحقیق توصیفی شامل طیف وسیعی از تحقیقات کمی و کیفی است، روش های تحقیق متعددی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

از مطالعات موردی استفاده کنید

مطالعات موردی در تحقیقات توصیفی شامل انجام مطالعات عمیق و دقیق است که در آن محققین از یک فرد یا مورد خاص برای پاسخ به سؤالات استفاده می کنند.

از مطالعات موردی نباید برای تولید نتایج استفاده شود، بلکه باید برای ساختن یا ایجاد فرضیه ای استفاده شود که می توانید آن را به تحقیقات بیشتر در بازار گسترش دهید. برای مثال می‌توانید داده‌های دقیق درباره یک پدیده تجاری خاص جمع‌آوری کنید و سپس از این درک عمیق‌تر از آن مورد خاص استفاده کنید.

از روش های مشاهده ای استفاده کنید

این نوع مطالعه از مشاهدات کیفی برای درک رفتار انسان در یک گروه خاص استفاده می کند. با درک چگونگی پاسخ دموگرافیک های مختلف در نمونه خود، می توانید الگوها و روندها را شناسایی کنید. به عنوان یک روش مشاهده‌ای، تحقیقات توصیفی علت هیچ رفتار خاصی را به شما نمی‌گوید، اما می‌توان آن را با تحقیقات بیشتر مشخص کرد.

از تحقیقات پیمایشی استفاده کنید

نظرسنجی یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها برای جمع آوری داده های توصیفی است. یک نظرسنجی یا پرسشنامه آنلاین می تواند در مطالعات توصیفی برای جمع آوری اطلاعات کمی در مورد یک مشکل خاص استفاده شود. اگر از تحقیقات توصیفی به عنوان تحقیقات اولیه خود استفاده می کنید، تحقیق پیمایشی ایده آل است.

نمونه های تحقیق توصیفی

تحقیقات توصیفی برای تعدادی از اهداف تجاری یا زمانی که سازمان ها نیاز به درک رفتارها یا نظرات یک جمعیت دارند استفاده می شود.

یکی از بزرگترین نمونه های تحقیقات توصیفی که در هر کشور دموکراتیک مورد استفاده قرار می گیرد، در زمان انتخابات است.

با استفاده از تحقیقات توصیفی، محققان از نظرسنجی ها برای درک اینکه رای دهندگان به احتمال بیشتری از بین احزاب یا نامزدهای موجود انتخاب می کنند، استفاده خواهند کرد.

با استفاده از داده های ارائه شده، محققان می توانند داده ها را تجزیه و تحلیل کنند تا بفهمند نتیجه انتخابات چه خواهد بود. در یک محیط تجاری، خرده فروشان اغلب از تحقیقات توصیفی برای کشف روند خرید و تصمیمات خرید استفاده می کنند.

با جمع آوری اطلاعات در مورد عادات خریداران، خرده فروشان می توانند درک بهتری از خریدهای انجام شده پیدا کنند. نمونه دیگری که به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود، سرشماری ملی است که برای درک جمعیت انجام می شود.

این تحقیق تصویر دقیق تری از ترکیب جمعیتی یک جمعیت ارائه می دهد و به درک تغییرات در طول زمان در زمینه هایی مانند سن جمعیت، سطح سلامت و سطح تحصیلات کمک می کند.

جایی که Qualtrics به تحقیقات توصیفی کمک می کند

هر نوع تحقیقی که می خواهید انجام دهید، یک نوع نظرسنجی وجود دارد که کارساز خواهد بود.

Qualtrics می تواند به شما در تعیین روش مناسب کمک کند و اطمینان حاصل کند که مطالعه ای را طراحی می کنید که بینش های مورد نیاز را ارائه می دهد.

کارشناسان ما می‌توانند به شما در رفع نیازهای تحقیقات بازار کمک کنند و اطمینان حاصل کنند که از نرم‌افزار تحقیقات بازار Qualtrics برای طراحی، راه‌اندازی و تجزیه و تحلیل داده‌های خود بیشترین بهره را می‌برید تا تصمیمات بهتر و دقیق‌تری را برای سازمان خود راهنمایی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *