10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه

10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه

10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه ، اگر شما دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری هستید و پروپزال شما نیز تصویب شده است، وقت آن رسیده که نوشتن پایان نامه خود را شروع کنید. اما متاسفانه برخی از دانشجویان مدت زیادی مثلا 5 ماه را به تحقیق و جمع آوری اطلاعات می پردازند و قصد دارند در کمتر از یک ماه کل پایان نامه خود را از نوشتن تا صحافی را انجام دهند که کار سخت و استرس آوری خواهد بود. به همین خاطر توصیه می شود که از ماه اول نوشتن پایان نامه خود را با توجه به مطالب گفته شده شروع کنید.

10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه
10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- 10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود. پایان‌نامه با عنوان و محتوای تکراری در هیچ سیستم آموزشی و در هیچ مقطع تحصیلی‌ای تعریف نشده‌است و همهٔ دانشجویان موظف به نگارش پایان‌نامه با موضوع و محتوای جدید هستند. اغلب پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی به صورت نوشتاری حاصل از گردآوری تحقیقات دیگر می‌باشد. در حالی که پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری لزوماً باید موضوع جدیدی را مورد هدف قرار دهد.

10 توصیه ی طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه

1- خود را در نوشتن غرق کنید و یاد بگیرید چگونه برای جذب منابع مالی پروپوزال بنویسید

بعضی معتقدند نوشتن این پروپوزال‌ها بعد از دوره دکترا مهم هستند. من توصیه می‌کنم شما در این تله نیفتید. نوشتن اینگونه پروپوزال‌ها، مشابه نوشتن پایان‌نامه و یا مقاله علمی‌نیست. جذب منابع مالی از طریق این پروپوزال‌ها این امکان را به شما می‌دهد که هزینه‌های نوشتن پایان‌نامه و دانشگاهی خود را در دوره دکترا پوشش بدهید. به علاوه، موفقیت شما در جذب منابع مالی می‌تواند به جذاب‌ترین بخش رزومه شما تبدیل شود. برای مثال خیلی از موسسات و سازمان‌های دولتی هستند که الویت‌های پژوهشی مشابه زمینه تحقیقاتی شما دارند، که این امکان را به شما می‌دهند که هزینه‌های نوشتن پایان‌نامه خود را از آن‌ها تامین کنید.

2- یک مربی قوی پیدا کنید

بیان اینکه این موضوع چقدر مهم است قابل وصف نیست. مربی شما باید کسی باشد که بازخوردهای دقیق و مهمی‌در مورد کارتان به شما ارائه دهد و شما را تشویق کند. من خوشبخت بودم که دوستان زیادی دانشگاه داشتم که دوره دکترای خود را تمام کرده بودند و دور خودم را با این دانش‌آموختگان پر کردم تا بفهمم چگونه باید از روی مصائب این دوره فائق بیایم تا کارم کند نشود. مهم‌ترین توصیه‌ای که آن‌ها به من داشتند پیدا کردن مربی‌ای بود که بازخوردهای مداوم به من در مورد کارم بدهد و اینکه بداند چگونه به شما انگیره بدهد که کارتان را سریع‌تر تمام کنید. این مربی می‌تواند از استادان دانشگاه و یا همکارانتان باید باشد تا دید بی‌طرفانه‌ای داشته باشد نه اینکه مانند یک دوست به شما فقط بگوید همه چیز عالی است.

3- پوست کلفت شوید و پذیرای انتقادات سازنده‌ی بی‎‌رحمانه باشید

اینکه سال اول کمی‌ناامید شوید موضوع مهمی‌نیست (به خصوص وقتی سال اول دوره دکترا می‌فهیم شاید قرار نیست جایزه نوبل را ببریم)، اما سریع بر این موضوع غلبه کنید و از آن تجربه کسب کنید. بیشتر اساتید و راهنماها به صورت مفیدی می‌توانند شما را در طراحی روش تحقیق، نوشتن مقاله برای چاپ علمی‌و یافتن منابع مالی کمک کنند. یک جمله ارزشمند قدیمی‌هست که من به دانشجویان و همکاران خودم همیشه گوشزد می‌کنم “همیشه به یاد داشته باشید هرچه معلم سخت‌گیرتر باشد، شما بیشتر یاد می‌گیرید”.

4- استاد راهنمای مناسب برای نوشتن پایان‌نامه‌ تان انتخاب کنید

من همیشه به دانشجویان جدید دکترا می‌گویم مدیر گروه، استاد تازه به دانشگاه آمده و اساتید با ۳۰ سال سابقه شاید بهترین گزینه برای استاد راهنمایی شما نباشد. به آن‌ها می‌گویم تحقیق کنید که آیا آن‌ها به دانشجویان اجازه فارغ‌التحصیل شدن در زمان مقرر را می‌دهند؟، آیا در زمینه تحقیقاتی خود شناخته شده هستند؟ آیا روحیه همکاری‌کننده‌ای دارند؟

یکی از راه‌های پیدا کردن استاد راهنمای مناسب تحقیق از طریق اینترنت و یا مشورت با دانشجویان سال بالاتر در مورد اساتید است. گاهی دانشکده‌ها در این زمینه همکاری می‌کنند و آمار و اطلاعات هر استاد را منتشر می‌کنند. برای مثال اطلاعاتی در مورد میانگین طول مدت فارغ التحصیل شدن دانشجویان آن استاد و یا اینکه نسبت تعداد دانشجویان انصراف داده‌اش چند درصد است. به نظر من اساتید تازه‌کار که دغدغه‌های دیگری در ابتدای کار دارند و یا اساتید در شرف بازنشستگی که ممکن است توجه و دلسوزی مناسب به کار شما ندارند نباید انتخاب کنید. اینکه شما را آموزش دهند و در طول فرآیند تحقیق تنها نگذارند تمام چیزی است که باید از استاد راهنما بخواهید، پس اگر چنین استادی سخت‌گیر بود از انتخاب او رویگردان نباشید. اساتید راهنما نقش والد برای شما دارند، آن‌ها قرار نیست دوست شما باشند، آن‌ها باید والدین شما باشند!

5- پروژه‌های تحقیقاتی درسی و دروس اختیاری خود را در راستای نوشتن پایان‌نامه انتخاب کنید

این نصیحت شماره یک من به دانشجویان است. اگر این امکان وجود دارد که مرور ادبیات و یا پایلوت پروژه تحقیقاتی دروس آموزشی دکترا را مرتبط با پایان‌نامه خود انتخاب کنید، حتما این کار را بکنید. این کار به شما کمک می‌کند زمان زیادی در شروع پایان‌نامه برای خود ذخیره کنید. من سه پروژه تحقیقاتی مستقل خودم (با اساتید آتی کمیته پایان‌نامه) را به نه واحد درسی دوره دکترا تبدیل کردم و در ضمن توانستم دو فصل پایان‌نامه خودم را با آن‌ها تکمیل کنم. اجازه بدهید بیشتر توضیح دهم.

من از ابتدا می‌دانستم که می‌خواهم در مورد چه چیزی تحقیق کنم، پس ابتدا به سراغ مدیر گروه دانشکده رفتم و در مورد دروس اختیاری که می‌توانم انتخاب کنم که در راستای مرور ادبیات و پایلوت تحقیق من باشند و اینکه شانس جذب منابع مالی برای آن‌ها وجود داشته باشد سوال کردم. زمانی که به مرحله پروپوزال رسیدم در واقع دو فصل اول پایان‌نامه را نوشته بودم.

6- موضوع پایان‌نامه خود را تا جای ممکن خیلی عمیق نکنید

ممکن است شما بخواهید دنیا را نجات دهید، اما آیا می‌خواهید دوره دکترا را ۱۰ سال کش بدهید؟ شما بعد از دکترا هم زمان پژوهش و تحقیق برای نجات دنیا دارید. اگر مصممید برای پایان‌نامه خود جایزه نوبل بگیرید، حتما این کار را بکنید، اما باید برای یک کار طولانی آماده باشید.

ممکن است به نظر برسد این پایان‌نامه‌های ساده و محدود حرف زیادی برای گرفتن نداشته باشد، اما هرچه بیشتر تجربه کسب می‌کنم، کارهای ساده‌ای که قوی انجام شده‌اند بیشتر برایم ارزشمند می‌شوند. به نظرم پژوهشگران فعال در زمینه خود را پیدا کنید و با آن‌ها در مورد نیازها و اولویت‌های تحقیقاتی مشورت کنید. بپرسید آیا موضوع و تحقیقی هنوز هست که کاری رویش انجام نشده باشد؟ چه موارد و تئوری‌هایی مورد پرسش هستند که لازم باشد روی آن‌ها کار کرد؟ این‌ها راه‌هایی هستند که می‌توانید موضوعات محدود اما مرتبط و ضروری را پیدا کنید. در ضمن این موضوعات در مجلات با استقبال روبرو می‌شوند.

7- نیمی‌از دانشجویان دکترا در مرحله “همه کار جز نوشتن پایان‌نامه” هستند

سخت‌کوش بودن و تمام کردن کار دو موضوع اساسی هستند که که دانشجو باید بعد از تمام کردن دروس آموزشی در دکترا انجام دهد. این چیزی است که من به فرزندان خودم می‌گویم “شکست طبیعی است، اما فرار کردن اصلا”. یک لیست و برنامه زمان‌بندی با استاد راهنمای خود تهیه کنید و به آن پایبند باشید، و استاد خود را به آن پایبند نگه دارید. من استاد راهنمای خودم را هر سه هفته ملاقات می‌کردم و در عرض یک سال و نیم کارم را تمام کردم. این کار شدنی است. اجازه ندهید خودتان و استادتان از این ملاقات‌های منظم قصر در بروید. برای این کار طبق برنامه زمان‌بندی حتما زمان بگذارید. من معمولا به استاد خود قول می‌دادم قبل از هر جلسه قسمتی از هر فصل را انجام بدهم.

شب قبل از ملاقات مطالب جدید را برای استاد ایمیل نکنید تا فردا روی آن‌ها به شما بازخورد بدهد. حتما زمان کافی حداقل یک هفته‌ای برای مرور کار قبل از ملاقات به آن‌ها بدهید. آن‌ها مانند شما سرشان شلوغ است و اگر زمان کافی برای مرور کار شما از قبل داشته باشند این کار نتیجه بهتری خواهد داست.

8- روی مرحله بعد تمرکز کنید و خودتان را تشویق کنید- 10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه

این که آیا می‌توانید کل نوشتن پایان‌نامه را انجام دهید و اضطراب نداشته باشید. ممکن است کوه چک‌لیست‌ها و کارهایی که باید انجام دهید شما را بترساند. این در ادامه نکته شماره ۷ است. لیست و برنامه‌ زمان‌بندی آماده کنید و به اولین کاری که باید در لیست انجام دهید توجه کنید. اولین کار انتخاب اعضای کمیته پایان‌نامه است. این کار را انجام دهید و جشن بگیرید. حالا به سراغ مرحله بعد بروید:

1. پروپوزال/روش تحقیق
2. تصویب پروپوزال
3. پایلوت تحقیق
4. جمع‌آوری داده
5. تحلیل
6. نوشتن، نوشتن و نوشتن با هدف براساس برنامه‌ زمان‌بندی
7. دفاع کردن
8. پایان!

9- از تعدادی محقق قوی در طراحی روش تحقیق خود کمک بگیرید

این تصمیم حساسی است، انجام دادن درست و به موقع این نکته باعث می‌شود از نوشتن پایان‌نامه خودتان متنفر نباشید. براساس تجربه من ضعیف‌ترین و بی‌معنی‌ترین پایان‌نامه‌ها، روش‌های تحقیق ضعیفی داشته‌اند. اگر کسی در دانشگاه می‌شناختید که بتواند به شما در این زمینه کمک کند، حتما سراغش بروید، اما این فرد باید خارج از کمیته پایان‌نامه شما باشد.

اگر از روش‌های تحقیق ترکیبی استفاده می‌کنید حتما این موضوع مشورت را جدی بگیرید. من دوست خوبی دارم که پژوهشگر قوی‌ای است و توانسته جوایز متعددی ببرد و منابع مالی از موسسات مختلفی برنده شود. او همیشه تاکید می‌کند بزرگترین نقطه ضعف نوشتن پایان‌نامه‌ها روش تحقیق ضعیف است. این یک موضوع فراگیر است پس آن را نادیده نگیرید. اگر نیاز دارید حتما کمک بگیرید. این کار به سریع‌تر تمام کردن نوشتن پایان‌نامه کمک می‌کند و کار شما را مرتبط و چاپ آن‌ را ساده‌تر می‌کند.

10- کار خود را تبلیغ کنید و در مورد آن با دیگران صحبت کنید

ممکن است این توصیه مرتبط به نظر نرسد. اما من به شما می‎گویم شما این کار را نه تنها در دانشکده خود، که باید در تمام فروم‌های تحقیقاتی، ارائه‌های علمی، موسسات حرفه‌ای و با همکاران هم‌زمینه انجام دهید. در دنیای امروز این کار را با یک وبلاگ خوب هم می‌توانید انجام دهید. این کار باعث می‌شود ارائه قوی از کارتان داده باشید و ممکن به پیدا کردن شغل در مراحل آخرین پایان‌نامه منجر شود.

خب، بروید و الان این کارها ارا انجام دهید. روی هر مرحله تمرکز کنید و آن را تمام کنید. موفقیت با سخت‌کوشی و ثبات قدم به دست می‌آید. فرق “تقریبا تمام شده” و “به بهترین نحو انجام شده” در تلاش شما است. براساس تجربه من هیچ‌چیزی در این‌راه مهم‌تر از پیگیر بودن نیست.

10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه
10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه – تزیسمی

مراحل نوشتن یک رساله یا پایان نامه قوی- 10 توصیه طلایی برای تسریع نوشتن پایان نامه

. انتخاب موضوع و طرح یک پرسش مناسب برای پایان‌نامه

اولین و مهم‌ترین قدم برای نوشتن پایان‌نامه انتخاب یک موضوع درست است. موضوع انتخابی شما باید جدید و خلاقانه باشد و نباید درگذشته انجام شده باشد. برای انتخاب موضوع می‌توانید از منابع مختلف مانند اینترنت، اخبار روز و همایش‌ها استفاده کنید. بهتر است موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکترا مشابه باشند. پس از انتخاب موضوع، پرسشی مناسب در ارتباط با موضوعتان مطرح کنید. طرح یک پرسش مناسب یکی مهم‌ترین مراحل نوشتن یک پایان‌نامه درست است چرا که با این کار تحقیق متمرکز، سازمان‌یافته و جالب باقی خواهد ماند.

. انتخاب منابع تحقیق

مرحله بعدی انتخاب و فهرست‌بندی منابع است. برای انتخاب منابع مناسب بهتر است کتب و مقالات مرتبط با موضوع پایان نامتان را بررسی کنید. بعد از انتخاب منابع آن هارا فهرست‌بندی کنید. فراموش نکنید که منبعی که در مقاله و یا پایان‌نامه استفاده شده باشد باید در انتهای آن مقاله ذکر گردد.

. انتخاب نوع نگارش

انتخاب نوع نگارش قدمی مهم در نوشتن پایان‌نامه است چرا که بسته به نوع مقاله نوع نگارش متفاوت خواهد بود. در حالت کلی نوع نگارش مقاله یا پایان‌نامه می‌تواند سنتی یا پیچیده باشد. مقاله‌های پیچیده‌ای که معمولاً بیشتر از یک موضوع دارند بهتر است به شیوه نگارش پیچیده نوشته شده باشند. این مقالات معمولاً با یک مقدمه و بررسی ادبیات آغاز می‌شوند در ادامه محقق با یک روش کلی و بررسی گزارش‌های فردی پژوهش خود را ادامه می‌دهد. در ساختارهای سنتی مقاله شامل معرفی، مرور ادبیات، مواد و روش‌ها، نتایج، بحث و نتیجه‌گیری می‌باشد.

. رعایت چارچوب درست

به‌طورکلی شکل رایج نگارش پایان‌نامه به این شکل است: مقدمه، فصل‌ها، فصل آخر (نتایج و برداشت‌ها)،پیوست‌ها، جدول‌ها و نمودارها و مرجع‌ها و ماخذ

مقدمه
در این قسمت باید در مورد هدف پایان‌نامه، روش‌ها و نحوه انجام تحقیق توضیح دهید. در ادامه بهتر است با توضیحی مختصر ساختار پایان‌نامه را شرح دهید.

فصل‌ها
در چند فصل بعدی بهتر است با استاد راهنمای خود مطالب را دسته‌بندی کنید.

فصل آخر
در این قسمت باتوجه‌به مقدمه و موضوع انتخاب شده باید توضیحی کوتاه در مورد نتایج مقاله ارائه دهید همچنین بهتر است در ادامه دستیابی‌های نوین پایان‌نامه را تجزیه‌وتحلیل کنید.

پیوست‌ها
به‌جای اینکه در متن پایان‌نامه خود از داده و محاسبات غیرضروری استفاده کنید بهتر است آنهارا در قسمت پیوست‌ها قرار دهید.

جدول‌ها و نمودارها
بهتر است تا جای ممکن جداول را در کنار متن‌ها مربوطه قرار دهید و برای آنها عناوینی مناسب انتخاب کنید.

مرجع‌ها و ماخذ ها
درصورتی‌که از هرگونه منبعی برای نوشتن پایان‌نامه خود استفاده کرده باشید باید آن را در انتهای پایان‌نامه ذکر کنید. شکل نوشتن منابع به این‌گونه است ابتدا نام منبع را به ترتیب شماره در انتهای پایان‌نامه بنویسید سپس شماره آن منبع را در داخل قلاب کنار آن مطلب بنویسید. همچنین باید مطلب مربوطه در داخل یک گیومه قرار دهید.

. شکل کلی نگارش پایان‌نامه

رنگ جلد پایان‌نامه برای کارشناسی ارشد سبز سدری و برای دکترا مشکی می‌باشد. همچنین ورق پایان‌نامه باید A۴ باشد. در حالت کلی، شکل نگارش کلی پایان‌نامه به ترتیب شماره صفحه به‌صورت فرم زرکوب روی جلد به فارسی، فرم داخلی جلد به فارسی، بسم ا…الرحمن الرحیم، تقدیم (اختیاری)، تأییدیه هیئت داوران، اظهارنامه دانشجو، حق چاپ و تکثیر و مالکیت نتایج (Copyright and Ownership)، تقدیر و تشکر (اختیاری)، چکیده پایان، فهرست مطالب، فهرست جدول‌ها، نمودارها و اشکال، فهرست علائم و اختصارات، متن پایان‌نامه، نتایج و تحقیقات آتی، پیوست‌ها (ضمیمه ۱،‌ضمیمه ۲،…)، لیست مقالات ارائه شده، مرجع‌ها و ماخذ، چکیده پایان نامه به انگلیسی، فرم داخلی جلد به انگلیسی، فرم زرکوب روی جلد به انگلیسی و عطف جلد (عنوان پایان نامه و نام نویسنده) می‌باشد.

. دسته‌بندی فهرست‌ها

طبق استاندارد اکثر رشته‌ها معمولاً پایان‌نامه‌ها در پنج فصل نگارش می‌شوند که در ادامه به آن ها می‌پردازیم.

فصل اول
بخش اول پایان‌نامه‌ها بخش مقدمه نام دارد و برخلاف اکثر مقالات پژوهشی که فقط چند سطر مقدمه دارند مقدمه پایان‌نامه می‌تواند تا 20 صفحه باشد. به همین دلیل محقق فضای بیشتری برای بررسی مقاله خود دارد. در این بخش باید تا جای ممکن خواننده را به خواندن ادامه مطلب تشویق کنید به همین جهت نیز این بخش نسبت با سایر بخش‌ها اهمیت زیادی دارد و نیازمند دقت و تمرکز بیشتری است چراکه اگر مقدمه را دلسردکننده شروع کنید از نظر مخاطب بقیه مطالب نیز جذابیت کمتر خواهند داشت.

فصل دوم
فصل دوم مرور منابع می‌باشد. در فصل دوم در واقع باید پیشینه تحقیق خود را به‌صورت کامل مورد تحلیل قرار دهید. همچنین در این فصل باید صحت ادعاهای پایان‌نامه خود را اثبات کنید. ازآنجایی‌که این بخش نیازمند ارائه رفرنس‌های مختلف است کار مطالعاتی زیادی می‌طلبد.

فصل سوم
فصل سوم روش‌شناسی یا research methodology نام دارد. در این فصل باید روش تحقیق و شیوه جمع‌آوری اطلاعات را تجزیه‌وتحلیل کنید و همچنین متغیرهایی که در طول مقاله اندازه‌گیری می‌شوند را معرفی کرده و ارائه دهید.

فصل چهارم
این قسمت از پایان‌نامه بخش ارائه نتایج نام دارد و باید نتایج حاصل از حل معادلات و انجام آزمایش‌ها را در این بخش ارائه دهید.

فصل پنجم
در فصل آخر، این بخش خلاصه مطالب ارائه شده در طول مقاله است و به طور و اجمالی هرآنچه در گزارش تحقیق بیان شده است را بازگو می‌کند. در این فصل مخاطب می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان به مطالب و نکات اصلی مقاله پی ببرد.

. توصیه‌ها و نکات مهم

– برای نوشتن پایان‌نامه و فهرست‌بندی مطالب بهتر است از استاد راهنمای خود کمک بگیرید.
– سعی کنید زمان زیادی را به انتخاب موضوع پایان نامه اختصاص دهید.
– متن اصلی را باید با قلم 14 بنویسید.
– بهتر است به‌جای تصاویر رنگی از اشکال سیاه‌ وسفید استفاده گردد.
– پایان‌نامه باید مطابق قواعد دستور زبان فارسی نوشته شده باشد.
– فاصله بین سطرهای متون پایان‌نامه باید یک سانتی‌متر باشد.
– باید در نگارش تمامی متون پایان از یک فونت استفاده شود.
– به یاد داشته باشید که متن یا فرمول دست‌نویس به‌هیچ‌عنوان پذیرفته نمی‌شود.
– صفحات داخل جلد و بسم ا…الرحمن الرحیم،‌شماره گذاری نمی شوند.
– بهتر است در طول مقاله نوآوری موضوع پایان‌نامه نسبت به سایر پژوهش هارا مشخص کنید.
– قبل از شروع پایان‌نامه سعی کنید حداقل چکیده مقالات مرتبط را مطالعه کنید.
– ارائه یک پایان‌نامه خوب در مهاجرت تحصیلی تأثیر زیادی دارد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *