تحلیل کیفی چیست؟

تحلیل کیفی چیست؟

تحلیل کیفی چیست؟ ، تحلیل کیفی (Qualitative Analysis) شیوه‌ای نظام‌مند برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های گردآوری شده در روش تحقیق کیفی می‌باشد. این روش داده‌های گردآوری شده از نوع داده‌های کیفی‌اند، البته ممکن است داده‌های تجربی کمی نیز باشند، در این صورت باید از این داده‌ها طبق منطق تحلیل کیفی استفاده کرد.

از آنجایی که پژوهشگر ابزار عمده در جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های کیفی است، پیش‌نیاز مهم هر تحلیل کیفی داشتن برخی ویژگی‌ها، پیش از شروع بررسی مسئله مورد نظر است. مهم‌ترین این ویژگی‌ها آن است که پژوهشگر باید تلاش نماید، پیش‌داوری‌ها، دیدگاه‌ها و یا مفروضاتی را که ممکن است در تجزیه و تحلیل داده‌ها تداخل ایجاد کند کاهش داده و یا از آن‌ها آگاه شود. داشتن این ویژگی به پژوهشگر کمک می‌کند تا دیدگاه‌های شخصی خود را در هنگام آنالیز محتوا کمتر دخالت داده و یک پدیده را همان‌گونه که هست مورد بررسی قرار دهد.

در این مطلب به آموزش تحلیل کیفی برای دانشجویان دوره دکتری مدیریت پرداخته شده است. تحلیل کیفی روش‌های مختلفی دارد که تحلیل محتوا، تحلیل مضمون (تِم) و گراندد تئوری (نظریه‌پردازی داده‌بنیاد) از مهمترین روش‌های آن است. با آموزش روش تحقیق کیفی دانشجویان دوره دکتری مدیریت می‌توانند بخش کیفی تحقیق را انجام دهند. بخش کیفی مقدمه‌ای بر ورود به بخش کمی در یک تحقیق آمیخته است. در این آموزش به حوزه‌های تحلیل کیفی، روش‌های تحلیل کیفی و انواع کدگذاری تحقیق کیفی پرداخته شده است.

تحلیل کیفی چیست؟
تحلیل کیفی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

تحلیل کیفی چیست؟

تحلیل کیفی ابزار تحقیقی است که در کسب و کارها به منظور تجزیه و تحلیل ارزش کلی یک سازمان بر اساس شاخص های غیرقابل سنجش استفاده می شود. شاخص‌های غیرقابل اندازه‌گیری می‌توانند اطلاعاتی در مورد موارد درون یک سازمان مانند چرخه صنعت، تخصص مدیریت، پاسخگویی به سؤالات، قدرت عملکردهای تجاری، روابط کار یا حتی دیده شدن آنها در رسانه‌ها باشند.

تحلیل کیفی از نظر اندازه گیری با تحلیل کمی متفاوت است. اولی اطلاعات غیر عددی مانند نمونه های استفاده شده در بالا را اندازه گیری می کند، در حالی که دومی داده های عددی مانند اعداد صورت سود و زیان را اندازه گیری می کند.

در بیشتر موارد، هر دو تحلیل کمی و کیفی با هم به منظور بررسی گسترده مسیر و پتانسیل سازمان مورد استفاده قرار می گیرند، که هر دو شاخص های بسیار مهمی هستند که برای تعیین فرصت های سرمایه گذاری استفاده می شوند.

جنبه های کیفی- تحلیل کیفی چیست؟

داده های کیفی شامل جنبه های خاصی است که با سایر اشکال داده ها متفاوت است. به عنوان مثال، داده های کیفی برای توصیف اشیاء یا مشاهدات استفاده می شود. چنین مشاهداتی شامل داده هایی است که از حواس شما استفاده می کند، مانند بینایی، لامسه و شنوایی.

داده‌های کیفی به جنبه‌هایی اشاره نمی‌کنند که بتوان آنها را اندازه‌گیری یا شماره‌گذاری کرد. به عنوان مثال، اعداد مندرج در اظهارنامه مالیاتی یا ترازنامه کیفی در نظر گرفته نمی شوند.

مشاهدات و داده های کیفی به دلیل پیامدهایی که می توانند داشته باشند، می توانند برای کسب و کارها و سرمایه گذاران بسیار مفید باشند. به عنوان مثال، اگر سازمانی تعیین کند که رضایت کارکنان یک شاخص حیاتی است که بر بهره وری تأثیر می گذارد، کسب و کار را ده برابر بهبود می بخشد.

تحلیل کیفی در امور مالی

تحلیل کیفی در صنعت مالی برای اندازه‌گیری عملکرد شرکت، کمک به سازمان‌ها در تصمیم‌گیری حیاتی و کمک به سرمایه‌گذاران در مورد سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

رایج ترین استفاده در امور مالی، کمک به سرمایه گذار در تصمیم گیری های بزرگ، با آشنایی گسترده با سیستم مدیریت آغاز می شود. تحلیلگران پژوهشی و سرمایه گذاران این کار را با بررسی چندین متغیر کیفی مانند رضایت کارکنان، رضایت مشتری، تضمین کیفیت، شناخت بازار و سایر جنبه های دقیق مانند خدمات به مشتری و بازده انجام می دهند.

در اکثر موارد، بررسی متغیرهای کیفی به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات می تواند فوق العاده سخت باشد. بسیاری از سرمایه گذاران به گزارش های خبری و پرونده های شرکت تکیه می کنند تا به فلسفه سازمان و نحوه خدمت رسانی به مشتریان خود دست یابند. به طور خاص، سرمایه گذاران بخش بحث مدیریت و تجزیه و تحلیل (MD&A) گزارش 10-k سازمان را تجزیه و تحلیل می کنند که از نظر قانونی باید برای سهامداران منتشر شود.

تحلیل کیفی کسب و کار- تحلیل کیفی چیست؟

تجزیه و تحلیل کیفی یک ابزار تحقیقاتی بسیار برجسته است که به دلیل پیامدهای گسترده ای که می تواند روی داده های آماری ایجاد کند، در تجارت استفاده می شود. محققان متغیرهای کیفی را در یک سازمان اندازه‌گیری می‌کنند تا طیف گسترده‌ای از شاخص‌ها مانند مسیر، مهارت و رضایت را بررسی کنند، که همگی به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا در مورد پتانسیل سرمایه‌گذاری کلی شرکت تصمیم بگیرند.

در مورد تحقیق واقعی، بررسی متغیرهای کیفی به دلیل ماهیت غیر عددی بسیار پیچیده‌تر است. برای حل این مشکل، مقادیر عددی را به داده های کیفی متصل می کنیم.

به عنوان مثال، فرض کنید شرکت ABC می خواهد رضایت مشتریان خود را از محصولات خود تجزیه و تحلیل کند. اندازه‌گیری رضایت عددی نیست، اما اگر به هر سطح رضایت اعدادی نسبت دهیم، می‌توانیم متغیر را با موفقیت بررسی کنیم.

تحلیل مالی کیفی

تحلیل مالی کیفی یک روش تحقیق در تجارت است که از ریاضیات و نرم افزارهای آماری به منظور تعیین ارزش اقلام مالی خاص در یک شرکت استفاده می کند.

از سطح پایه، تحلیل مالی کیفی بسیار ذهنی است. تحلیلگران سرمایه گذاری برای تعیین ارزش کلی به دنبال عوامل مختلفی هستند.

این عوامل می تواند شامل روندهای صنعت، اثربخشی مدیریت، قدرت خط محصول یا برند و نظر مصرف کننده باشد، اما محدود به آن نیست. از آنها در تحلیل مالی کیفی برای کمک به سرمایه گذار یا کسب و کار کمک می کنند تا در مورد ارزش شرکت و سهام آن نظر دهد.

کاربردهای تحلیل کیفی- تحلیل کیفی چیست؟

در زیر کاربردهای متعدد تحلیل کیفی ذکر شده است:

. پروفایل های مصرف کننده گسترده ایجاد کنید
. تجزیه و تحلیل اطلاعات تجاری که معمولا مورد بررسی قرار نمی گیرند
. تاثیر رضایت مشتری و کارکنان را تعیین کنید
. مسیر یک تجارت را بهتر درک کنید
. به سرمایه گذاران کمک کنید تا تصمیمات سودآورتری بگیرند
. اهمیت نظرسنجی ها و گروه های متمرکز را بیاموزید
. مشخص کنید که آیا بازاری برای محصولات و خدمات شرکت شما وجود دارد یا خیر
. نیازهای بازار هدف و مخاطب را تعیین کنید
. درک مؤثرتر سیستم های مدیریتی و چگونگی تأثیر آن بر عملیات
. کسب مزیت رقابتی نسبت به سایر سازمان ها و سرمایه گذاران

تحلیل کیفی چیست؟
تحلیل کیفی چیست؟ – تزیسمی

4 گام ساده برای انجام تحلیل کیفی- تحلیل کیفی چیست؟

مرحله 1: بازخورد خود را جمع آوری کنید

اولین قدم برای انجام تجزیه و تحلیل کیفی داده های شما، جمع آوری تمام نظرات و بازخوردهایی است که می خواهید تجزیه و تحلیل کنید.

این داده‌ها ممکن است در قالب‌های مختلف مانند روی کاغذ یا یادداشت‌های ارسالی یا در انجمن‌ها و نظرسنجی‌های آنلاین جمع‌آوری شوند، بنابراین مهم است که همه محتوای خود را در یک مکان واحد قرار دهید.

برای این فعالیت، ممکن است یک صفحه گسترده اصلی را به عنوان مکانی برای جمع آوری تمام بازخوردهای خود در نظر بگیرید یا ممکن است ابزارهای دیجیتال دیگری مانند EngagementHQ برای کمک به سازماندهی محتوای خود داشته باشید.

مرحله 2: رمزگذاری نظرات- تحلیل کیفی چیست؟

گام بعدی در این فرآیند، کدگذاری نظرات شما و از همه مهمتر خواندن و تصمیم گیری در مورد نحوه سازماندهی هر یک است.

دو راه برای نزدیک شدن به این وجود دارد؛

روش اول فرض می کند که شما به دنبال مجموعه ای از پیش تعریف شده یا فهرستی از موضوعات یا موضوعات هستید، در حالی که روش دیگر بر باز کردن مضامین بدون داشتن هیچ گونه انتظار قبلی در مورد آنچه باید باشد متمرکز است.

برای روش اول، بسیار مهم است که افسانه کدنویسی خود را بیان کنید. یک راه خوب برای انجام این کار، ایجاد یک جدول ساده است که مشخص می کند هر کد چیست و چه چیزی را پوشش می دهد. این را می توان به مناطقی که باید در مورد آنها گزارش دهید یا اجزای کلیدی پروژه خود ترسیم کرد.

در این افسانه، می‌توانید موضوع و توضیحات خود را مشخص کنید و اگر می‌خواهید یک قدم جلوتر بروید، حتی ممکن است مسائلی را به عنوان یک برچسب ثانویه در یک موضوع اضافه کنید. اگر تصمیم دارید که روش جایگزین را انجام دهید و داده های کیفی خود را باز کنید تا مضامین لیست کد خود را استخراج کنید، باید نمونه ای از نظرات خود را بخوانید.

توصیه می کنیم حداقل 25 درصد از نظرات خود را بخوانید و در مورد جایی که هر قطعه بازخورد ممکن است قضاوت کنید. هنگامی که این را کامل کردید، باید از یک همکار بخواهید که همان نمونه را بخواند و بررسی کند که آیا با کدنویسی شما موافق است یا خیر. هنگامی که این کار کامل شد، به موضوعاتی که شناسایی کرده اید مراجعه کنید و مطابق با بالا یک برگه کدگذاری تکمیل کنید.

صرف نظر از اینکه کدام گزینه را انتخاب می کنید، باید نظرات خود را بخوانید و در مورد آنها تصمیم بگیرید. با خواندن هر نظر، کدنویسی خود را کامل کنید، استفاده از افسانه راهنمای شما خواهد بود. اگر چیزی خارج از لیست کدنویسی شما قرار دارد، به سادگی آن را با یک شناسه مانند “مطمئن” علامت گذاری کنید و بعداً به آن بازگردید.

دانش صمیمی از بازخورد اغلب با ابرهای برچسب خودکار و تجزیه و تحلیل احساسات نادیده گرفته می شود و می تواند تمرین تنبل را تشویق کند و ناخواسته شما را به نتیجه گیری های نادرست سوق دهد.

این فرآیند کدنویسی همچنین می‌تواند با استفاده از ابزار تحلیل نظرات EngagementHQ تکمیل شود و به شما امکان می‌دهد نظرات و بازخوردها را به صورت دیجیتالی در تمام نه ابزار تعامل، از جمله سؤالات مقاله و متن تک خطی در نظرسنجی‌ها کدنویسی کنید.

مرحله 3: درخواست های خود را اجرا کنید

هنگامی که تمام داده های خود را کدگذاری کردید، نوبت به اجرای پرس و جوهای خود می رسد. در اصل، این به معنای جستجوی بینش در داده های خود است. الزامات گزارش شما میزان و نوع پرس و جوهایی را که در این مرحله اجرا می کنید تعیین می کند.

در زیر برخی از پرس و جوهای توصیه شده برای اجرا بر روی داده های شما آورده شده است:

. کدها یا تم ها بیشترین استفاده را دارند؟ این را به صورت بصری نشان دهید تا درک مهم‌ترین مناطق را به دست آورید.
. مردم چگونه از طریق فرمت های مختلف پاسخ دادند؟ آیا تفاوت هایی در دیدگاه ها بر اساس نوع ارسال وجود داشت؟
. کدام مسائل بیشتر مورد توجه بخش های مختلف جمعیتی است؟
. آیا رابطه ای بین مسائل وجود دارد؟ یعنی آیا افرادی که درگیر یک موضوع هستند بیشتر به موضوع دیگری توجه دارند؟

هنگامی که پرس و جوهای خود را اجرا کردید و داده های خود را کاوش کردید، باید یک پایه خوب و بینش کافی برای شروع گزارش خود داشته باشید.

مرحله 4: گزارش

مرحله آخر گزارش یافته های خود است.

این یک گام حیاتی است زیرا فرصتی برای شماست تا داستان چیزهایی را که از مشاوره خود آموخته اید بگویید. اگر این مرحله را به خوبی انجام ندهید، جامعه شما کاملاً اعتماد خود را به روند شما از دست خواهد داد و حتی ممکن است با خشم بالقوه جامعه روبرو شوید. شفاف بودن و به موقع بودن بهترین راه برای جلوگیری از این وضعیت است.

از بینش خود برای ایجاد روایتی در مورد مسائل و فرصت هایی که جامعه شما شناسایی کرده است استفاده کنید. هنگامی که بینش خود را چارچوب بندی می کنید، ممکن است از موارد زیر به عنوان روشی مفید برای صحبت و کمی کردن یافته های خود استفاده کنید.

شرکت‌کنندگان اغلب در مورد انعطاف‌پذیری در تعریف «اضافات دلسوزانه» با برخی از شرکت‌کنندگان که پیشنهاد می‌کردند تغییر ساختمان‌های میراثی به هر نحوی می‌تواند بر شخصیت محله تأثیر بگذارد، ابراز نگرانی کردند.

“بسیاری از شرکت کنندگان اظهار داشتند که حداکثر ارتفاع سه طبقه برای ناحیه شرقی دهکده فیوچرویل به جای چهار طبقه ترجیح داده می شود.”

«بیشتر شرکت‌کنندگان محدودیت ارتفاع ترجیحی سه طبقه را در خیابان هویت به جای چهار طبقه پیشنهاد کردند. نگرانی اصلی این بود که این امر بر «جو روستایی» خیابان تأثیر بگذارد.»

شما همچنین باید نمودارها و تصاویر نسبی را برای کمک به جامعه خود در کاوش بیشتر داده های خود اضافه کنید. اینها را در یک صفحه گسترده یا سایر برنامه های نرم افزاری تجسم داده مانند Microsoft Power BI، Google Studio یا Qualtrics ایجاد کنید.

هنگامی که گزارش خود را گردآوری و منتشر کردید، تمرین خوبی است که دوباره از جامعه خود برای نظرات و ورودی نهایی بخواهید.

در این مرحله می‌توانید بررسی کنید که آیا نگرانی‌ها و مسائل آن‌ها را به‌درستی چارچوب‌بندی کرده‌اید و به خودتان اجازه دهید قبل از ارائه گزارش نهایی و تصمیم‌گیری، تغییرات نهایی را اعمال کنید.

نتیجه

همانطور که می بینید، این چهار مرحله یک فرآیند ساده را برای سازماندهی داده های شما، تعیین جداول کدنویسی، اجرای پرس و جوها و گزارش گیری در مورد مشاوره ارائه می دهد.

این مراحل را بخشی از فرآیند برنامه ریزی پروژه خود قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که همیشه قبل از شروع مشاوره، تصویری کامل از نحوه جمع آوری و گزارش داده های خود دارید.

2 دیدگاه دربارهٔ «تحلیل کیفی چیست؟»

  1. بازتاب: تحلیل روایی - تزیسمی

  2. بازتاب: تحلیل محتوای مستقیم در تحقیقات کیفی چیست؟ - تزیسمی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *