تحلیل مقطعی چیست؟

تحلیل مقطعی چیست؟

تحلیل مقطعی چیست؟ ، چه در صنعت مالی کار کنید و چه به دنبال سرمایه گذاری هستید، روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای ارزیابی عملکرد یک شرکت استفاده کنید. یکی از روش‌های رایج، تحلیل مقطعی است که مردم اغلب از آن برای مقایسه معیارهای مشخصی از یک شرکت به شرکت دیگر استفاده می‌کنند. کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش می تواند به شما کمک کند در استفاده از آن برای ارزیابی یک شرکت یا ارائه مشاوره و توصیه های مالی احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

در این مقاله به تحلیل مقطعی، رایج ترین کاربردهای آن و تفاوت آن با تحلیل سری های زمانی می پردازیم و نمونه ای از تحلیل را ارائه می دهیم و نمونه های مطالعه مقطعی را هم مطالعه کنید.

خوراکی های کلیدی:

. تجزیه و تحلیل مقطعی به افرادی که در زمینه های مختلف کار می کنند اجازه می دهد تا شرکت خود را با رقبای اصلی خود در صنعت مقایسه کنند.
. اگرچه در شرکت های مالی رایج است، اما آموزش، خرده فروشی، دولت ها و حوزه های مراقبت های بهداشتی نیز می توانند از این مطالعات برای بهبود عملکرد خود استفاده کنند.
. استفاده از تجزیه و تحلیل مقطعی با تجزیه و تحلیل سری های زمانی می تواند به شما در ارزیابی فرصت های سرمایه گذاری یا مشاوره به مشتریان در مورد گزینه های سرمایه گذاری کمک کند.

تحلیل مقطعی چیست؟
تحلیل مقطعی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

تحلیل مقطعی چیست؟

تحلیل مقطعی روشی برای تجزیه و تحلیل داده های مربوط به یک جمعیت یا موضوع از پیش تعریف شده در یک زمان خاص است. افراد در صنعت مالی اغلب از تجزیه و تحلیل مقطعی برای مقایسه شرکت ها استفاده می کنند. به عنوان مثال، تحلیلگران مالی، سرمایه گذاران یا مدیران پرتفوی ممکن است از این روش برای ارزیابی فرصت های سرمایه گذاری یا مقایسه عملکرد شرکت استفاده کنند.

برخی افراد از تحلیل مقطعی به عنوان مطالعه مقطعی، مطالعه عرضی یا مطالعه شیوع یاد می کنند. هنگام انجام این تحلیل، افراد درگیر معمولاً حداقل یک متغیر مشترک دارند. در امور مالی، این متغیر ممکن است این باشد که همه آنها شرکت هایی در یک صنعت هستند یا محصول یا خدمات یکسانی را ارائه می دهند.

نحوه استفاده صنعت مالی از تحلیل مقطعی- تحلیل مقطعی چیست؟

کارشناسان مالی می توانند از تحلیل مقطعی برای بررسی یک صنعت و شناسایی و تجزیه و تحلیل معیارهای یکسان از هر شرکت در گروه هدف استفاده کنند. داده‌هایی که برای این تحلیل جمع‌آوری می‌کنند اغلب از صورت‌های مالی شرکت‌ها، مانند ترازنامه، صورت‌های درآمد و صورت‌های جریان نقدی به دست می‌آیند، اگرچه می‌توانند سایر حوزه‌های کسب و کار را نیز شامل شوند. اگرچه تجزیه و تحلیل مقطعی بینشی در مورد علت عملکرد بالا یا پایین ارائه نمی دهد، اما ممکن است نشان دهنده نیاز به انجام تجزیه و تحلیل یا تحقیقات اضافی برای کسب اطلاعات بیشتر باشد.

با ارزیابی نقاط قوت و ضعف هر سازمان، افراد می توانند به خود یا مشتریان خود کمک کنند تا تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه تری بگیرند. رهبران کسب و کار همچنین می توانند سازمان خود را با همتایان خود مقایسه کنند تا رقابت خود را درک کنند، زمینه های بالقوه برای بهبود را شناسایی کنند و اهداف سازمانی را تعیین کنند. معیارهای بسیاری وجود دارد که افراد یا نهادها می توانند در هنگام ارزیابی یک سازمان، بسته به نیازها یا علایق خاص خود، به آنها نگاه کرده و اندازه گیری کنند. در اینجا چند نمونه از آنچه آنها ممکن است بررسی کنند آورده شده است:

. ارزش گذاری: ارزش گذاری یک کسب و کار نشان دهنده میزان ارزش آن است و روش ها و نسبت های مختلفی وجود دارد که افراد می توانند برای تعیین ارزش آن استفاده کنند. درک ارزش گذاری یک سازمان می تواند هنگام تصمیم گیری در مورد خرید، فروش یا سرمایه گذاری در آن مفید باشد.
. بار بدهی: بار بدهی نشان دهنده کل بدهی است که یک سازمان یا نهاد حمل می کند، و اغلب می توانید این رقم را در ترازنامه یک شرکت دولتی بیابید. سرمایه گذاران بالقوه ممکن است بدهی یک شرکت را در ترکیب با عوامل دیگر، مانند جریان نقدی، تجزیه و تحلیل کنند تا ارزیابی کنند که آیا می تواند بدهی های خود را پرداخت کند و آیا بدهی آن نشان دهنده ریسک قابل توجهی است یا خیر.
. بهره وری عملیاتی: بهره وری عملیاتی میزان بهره وری یک شرکت را بر اساس هزینه های عملیاتی خود اندازه گیری می کند. بهره وری عملیاتی بالاتر نشان دهنده یک شرکت سودآورتر است زیرا می تواند با هزینه های مشابه یا کمتر درآمد بیشتری ایجاد کند.
. بازده حقوق صاحبان سهام: بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) درآمد شرکت را در مقایسه با حقوق صاحبان سهام اندازه گیری می کند که بیانگر ادعای مالکان از دارایی ها پس از پرداخت بدهی است. سرمایه گذاران معمولاً ROE یک سازمان را با همتایان خود مقایسه می کنند تا آن را ارزیابی کنند، با یک ROE خوب برابر یا بالاتر از میانگین گروه.

کاربردهای دیگر برای تحلیل مقطعی- تحلیل مقطعی چیست؟

چندین صنعت دیگر از تحلیل مقطعی به عنوان روشی برای تحقیق مشاهده ای استفاده می کنند. مطالعات مشاهده ای بیانگر فرآیندی است که در آن شخص یا سازمانی موضوعی را بدون دستکاری یا تأثیرگذاری بر آن یا هر یک از عوامل مطالعه مطالعه می کند. این نوع تحلیل مقطعی مستلزم انتخاب موضوع و مقایسه آن با موضوعات مشابه در زمان معین است. این موضوعات اغلب حداقل یک چیز مشترک دارند. در اینجا چند نمونه از کاربردهای دیگر برای تحلیل مقطعی آورده شده است:

. آموزش: افراد در آموزش و پرورش می توانند از تحلیل های مقطعی برای ارزیابی عملکرد دانش آموزان خود در یک مدرسه یا منطقه استفاده کنند. به عنوان مثال، یک منطقه ممکن است نمرات یک آزمون استاندارد ایالتی را جمع آوری کند و نتایج کودکان را از سطوح مختلف درآمد یا مدارس داخل منطقه مقایسه کند.
. خرده فروشی: تحقیقات بازار در صنعت خرده فروشی ممکن است از تحلیل مقطعی برای ارزیابی روند مشتری استفاده کند. به عنوان مثال، یک فروشگاه خرده‌فروشی ممکن است از خریداران بخواهد تا یک نظرسنجی درباره تجربیات خرید ترجیحی یا سبک‌های پوشاک خود پر کنند.
. دولت: مقامات و مردم می توانند داده ها را از منابع مختلف دولتی برای ارزیابی جمعیت جمع آوری کنند. به عنوان مثال، سیاست گذاران ممکن است به داده های بیکاری هر ماه نگاه کنند تا عملکرد ایالت های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنند.
. مراقبت های بهداشتی: سازمان های پزشکی یا مراقبت های بهداشتی ممکن است از تجزیه و تحلیل مقطعی برای تعیین شیوع یک بیماری در یک جمعیت استفاده کنند. به عنوان مثال، یک سازمان ممکن است در مورد شیوع دیابت در جمعیت سالمند تحقیق کند و داده ها را از یک ایالت به ایالت دیگر مقایسه کند.

تحلیل مقطعی چیست؟
تحلیل مقطعی چیست؟ – تزیسمی

تحلیل مقطعی در مقابل تحلیل سری زمانی- تحلیل مقطعی چیست؟

تجزیه و تحلیل مقطعی و تجزیه و تحلیل سری زمانی دو روش رایج تجزیه و تحلیل سهام را نشان می دهد که به افراد امکان می دهد بازار سهام را بررسی کرده و فرصت های خرید و فروش سهام را ارزیابی کنند. اگرچه این روش ها اهداف مشابهی دارند، اما این روش ها بر اساس تمرکز و روش شناسی متفاوت هستند:

تحلیل مقطعی

هنگام انجام تحلیل مقطعی، افراد از یک نقطه زمانی به داده ها نگاه می کنند. آنها معیارهایی را که می‌خواهند از یک شرکت هدف تجزیه و تحلیل کنند، تعریف می‌کنند، سپس شرکت‌های دیگر را برای مقایسه داده‌ها، مانند شرکت‌های همتای آن در صنعت، تعیین می‌کنند. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است بخواهد عملکرد سه خرده فروش بهبود خانه را مقایسه کند تا مشخص کند کدام یک بهترین گزینه سرمایه گذاری است. هنگامی که آنها معیارهای اندازه گیری و سطح مقطع شرکت ها را برای مقایسه تعیین می کنند، داده ها را از یک زمان تعیین شده، مانند ترازنامه برای یک ماه خاص، تجزیه و تحلیل می کنند.

تحلیل سری های زمانی

به جای مقایسه یک شرکت یا گروه هدف در یک مقطع زمانی، یک تجزیه و تحلیل سری زمانی یک شرکت را در یک دوره طولانی تر بررسی می کند. برخی افراد از این تحلیل به عنوان تحلیل روند یاد می کنند. استفاده از این روش می تواند به کسی اجازه دهد تا یک سازمان را بر اساس عملکرد گذشته و حال آن ارزیابی کند. آنها ممکن است یک یا چند معیار را برای ارزیابی انتخاب کنند، سپس آنها را در یک دوره نظارت و تجزیه و تحلیل کنند تا ارزیابی کنند که آیا بهبود می یابند. سرمایه گذاران و تحلیلگران مالی اغلب از ترکیبی از تحلیل های مقطعی و سری های زمانی برای به دست آوردن بینش جامع تری در مورد یک سازمان و عملکرد آن استفاده می کنند.

تجزیه و تحلیل مقطعی چگونه کار می کند؟- تحلیل مقطعی چیست؟

هنگام انجام یک تحلیل مقطعی، تحلیلگر از معیارهای مقایسه ای برای شناسایی ارزش گذاری، بار بدهی، چشم انداز آینده و/یا کارایی عملیاتی یک شرکت هدف استفاده می کند. این به تحلیلگر اجازه می دهد تا کارایی شرکت هدف را در این زمینه ها ارزیابی کند و بهترین انتخاب سرمایه گذاری را در میان گروهی از رقبا در کل صنعت انجام دهد.

تحلیلگران به جای ایجاد روابط، یک تحلیل مقطعی را برای شناسایی ویژگی های خاص در گروهی از سازمان های قابل مقایسه اجرا می کنند. اغلب تجزیه و تحلیل مقطعی بر یک ناحیه خاص مانند قفسه سینه جنگی یک شرکت تأکید می کند تا مناطق پنهان قدرت و ضعف در این بخش را آشکار کند. این نوع تحلیل مبتنی بر گردآوری اطلاعات است و به دنبال درک «چی» به جای «چرا» است. تجزیه و تحلیل مقطعی به محقق اجازه می دهد تا مفروضاتی را شکل دهد و سپس با استفاده از روش های تحقیق، فرضیه خود را آزمایش کند.

نمونه ای از تحلیل مقطعی

افراد در صنعت مالی اغلب از یک تحلیل مقطعی برای مقایسه عملکرد یک شرکت با شرکت دیگر استفاده می کنند. در اینجا یک مثال از نحوه کار این است:

دیپا یک تحلیلگر مالی است که می‌خواهد موقعیت مالی دو شرکت را که Happy Camp و Sunlight Adventurer هستند ارزیابی و مقایسه کند تا به مشتری کمک کند تا در مورد سرمایه‌گذاری در یکی از آنها کمک کند. برای انجام تجزیه و تحلیل مقطعی، دیپا به ترازنامه پایان سال آنها برای سال 2021 نگاه می کند. دیپا تعیین می کند که می خواهد نسبت های بدهی را اندازه گیری و مقایسه کند، که نشان می دهد چه بخشی از بدهی شرکت وجوه دارایی های آن، از هر شرکت به چه میزان است. به ارزیابی سلامت مالی آنها کمک کند. برای پیدا کردن این، او کل بدهی را بر کل دارایی ها تقسیم می کند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *