تحلیل روایی

تحلیل روایی

تحلیل روایی ، اگر در تحقیق تازه کار هستید، مجموعه روش های تحلیل کیفی موجود در دسترس شما می تواند کمی طاقت فرسا باشد. در این پست، موضوع بعضاً لغزنده تحلیل روایت را باز می کنیم. ما توضیح می دهیم که چیست، نقاط قوت و ضعف آن را در نظر می گیریم، و بررسی می کنیم که چه زمانی و چه زمانی از این روش تجزیه و تحلیل استفاده نکنیم.

تحلیل روایی
تحلیل روایی – تزیسمی

فهرست مطالب

تحلیل روایی چیست؟

به بیان ساده، تحلیل روایی یک روش تحلیل کیفی است که بر تفسیر تجربیات و انگیزه‌های انسانی با نگاه دقیق به داستان‌هایی (روایت‌هایی) که افراد در یک زمینه خاص تعریف می‌کنند، متمرکز است.

به عبارت دیگر، یک تحلیل روایی پاسخ‌های طولانی شرکت‌کننده یا داستان‌های نوشته شده را به عنوان داده تفسیر می‌کند تا مضامین و معانی را کشف کند. این داده‌ها را می‌توان از مصاحبه‌ها، مونولوگ‌ها، داستان‌های مکتوب یا حتی ضبط‌شده گرفت. به عبارت دیگر، تحلیل روایی می‌تواند بر روی داده‌های اولیه و ثانویه برای ارائه شواهدی از تجربیات توصیف‌شده استفاده شود.

همه اینها کاملاً مفهومی است، بنابراین بیایید به مثالی از چگونگی استفاده از تحلیل روایی نگاه کنیم.

فرض کنید شما علاقه مند به تحقیق در مورد اعتقادات یک نویسنده خاص در مورد فرهنگ عامه هستید. در این صورت، ممکن است شخصیت ها، خطوط داستانی، نمادها و موتیف های مورد استفاده در داستان های آنها را شناسایی کنید. سپس می توانید از تحلیل روایی برای تجزیه و تحلیل اینها در ترکیب و در پس زمینه زمینه مربوطه استفاده کنید.

این به شما امکان می دهد معانی و مفاهیم اساسی در نوشته آنها و آنچه را که آنها در مورد اعتقادات نویسنده آشکار می کنند تفسیر کنید. به عبارت دیگر، شما باید با تجزیه و تحلیل روایت‌هایی که در آثار نویسنده وجود دارد، دیدگاه‌های نویسنده را درک کنید.

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: روایی صوری

 

تحلیل روایی در تحقیقات کیفی چیست؟

محققان از تجزیه و تحلیل روایت استفاده می کنند تا بفهمند که شرکت کنندگان در تحقیق چگونه داستان و روایت را از تجربه شخصی خود می سازند. یعنی در تحلیل روایی لایه ای دوگانه از تفسیر وجود دارد. ابتدا شرکت کنندگان در تحقیق زندگی خود را از طریق روایت تفسیر می کنند. سپس محقق ساخت آن روایت را تفسیر می کند.

روایت‌ها را می‌توان از مجلات، نامه‌ها، گفتگوها، زندگی‌نامه‌ها، متن مصاحبه‌های عمیق، گروه‌های متمرکز یا دیگر انواع تحقیقات کیفی روایتی استخراج کرد و سپس در تحقیقات روایی استفاده کرد.

نمونه هایی از روایت های شخصی

روایات شخصی به اشکال مختلف می آیند و همه می توانند در تحقیقات روایی مورد استفاده قرار گیرند.

داستان های موضوعی

یک داستان محدود در مورد یک لحظه خاص در زمان با طرح، شخصیت ها و صحنه، اما تمام زندگی یک فرد را در بر نمی گیرد. مثال: پاسخ یک شرکت کننده تحقیق به یک سوال مصاحبه

روایت شخصی

روایت های شخصی از یک مصاحبه طولانی یا مجموعه ای از مصاحبه های داستانی طولانی که شرحی طولانی از زندگی یک فرد ارائه می دهد، می آید. به عنوان مثال: محققی که یک مصاحبه عمیق انجام می دهد، یا یک سری مصاحبه عمیق با یک فرد در مدت زمان طولانی.

کل داستان زندگی

برگرفته از مجموعه ای از مصاحبه ها، مشاهدات، و اسناد در مورد زندگی یک فرد. مثال: مورخی که شرح حال زندگی شخصی را از مصنوعات گذشته کنار هم می گذارد.

گرفتن داده های روایی

در حالی که انسان ها به طور طبیعی هنگام تفسیر زندگی خود، روایت ها و داستان ها را خلق می کنند، برخی از روش های جمع آوری داده ها برای درک احساس مشارکت کنندگان در تحقیق شما از خود روایت مفیدتر است. به عنوان مثال، مصاحبه های نیمه ساختار یافته به مصاحبه شونده این فضا را می دهد تا به مماس های روایی ادامه دهد و روایت های درونی خود را به طور کامل منتقل کند. مصاحبه‌های ساختاریافته‌ای که از فرمت پرسش و پاسخ یا نظرسنجی‌های کتبی پیروی می‌کنند، کمتر احتمال دارد که داده‌های روایی را جمع‌آوری کنند.

رونویسی داده های روایی

همانطور که قبلا ذکر شد، تحلیل روایی دارای لایه های دوگانه تفسیری است. پژوهشگران نباید مصاحبه های روایی را به صورت واقعی انجام دهند، زیرا آنها صرفاً روایت خود یک شرکت کننده در تحقیق را خلاصه نمی کنند. در عوض، محققان باید به طور فعال تفسیر کنند که چگونه مصاحبه‌شونده این روایت خود را ایجاد کرده است. بنابراین تحلیل روایت بر رونویسی کلمه به کلمه مصاحبه‌های روایی تأکید می‌کند، جایی که شامل مکث‌ها، کلمات پرکننده و جملات سرگردان مانند «اوم….» است.

کدگذاری در تحلیل روایی

روش های زیادی برای کدگذاری داده های روایتی وجود دارد. آنها از کدگذاری قیاسی که در آن با لیستی از کدها شروع می‌کنید، و کدگذاری استقرایی در جایی که این کار را نمی‌کنید، متغیر هستند. همچنین می‌توانید در مورد روش‌های دیگر برای کدنویسی در راهنمای ضروری ما برای کدگذاری داده‌های کیفی بیاموزید یا در دوره رایگان ما در مورد تجزیه و تحلیل داده‌های کیفی شرکت کنید.

تحقیق روایی چیست؟

علاوه بر تجزیه و تحلیل روایی، می‌توانید تحقیق روایی را نیز تمرین کنید، که نوعی مطالعه است که با استفاده از روش‌های عمیق برای کشف معانی مرتبط با تجربیات زیسته افراد، به دنبال درک و گنجاندن تجربه انسانی است. شما می توانید از طرح تحقیق روایی برای یادگیری این مفاهیم استفاده کنید. از تحلیل روایی می توان در تحقیق روایی و همچنین رویکردهای دیگری مانند نظریه زمینه ای، اقدام پژوهی، قوم شناسی و غیره استفاده کرد.

تحلیل روایی
تحلیل روایی – تزیسمی

روش استقرایی برای تحلیل روایت

با روش روایت استقرایی آشنا شوید:

معمولاً روش‌های استقرایی تحلیل روایت، بلوک‌های بسیار بزرگ‌تری از متن را نسبت به روش‌های کدگذاری سنتی کدگذاری می‌کنند. تحلیل روایت با سایر روش‌های تحلیل کیفی متفاوت است، زیرا تلاش می‌کند تا روایت‌های فردی را دست نخورده نگه دارد. در بسیاری از روش‌های کدگذاری، تقسیم روایت مصاحبه‌شونده به قطعات کوچک‌تر و گروه‌بندی آن‌ها بر اساس موضوع با اظهارات دیگر مصاحبه‌شونده معمول است. این روایت شخصی فرد را در هم می شکند.

تجزیه و تحلیل روایت، یک داستان کامل را به عنوان تک تک داده‌ای که شما در حال تحلیل آن هستید، در نظر می‌گیرد. بنابراین در روش استقرایی تحلیل روایت، باید کل بلوک متن را برای هر یک از داستان‌های شرکت‌کنندگان در تحقیق کدنویسی کنید. این بخش از متن “بلاک روایت” نامیده می شود.

بحث ورودی و خروجی

ترفندهایی برای شناسایی بلوک های روایت در مصاحبه های روایی شرکت کنندگان در تحقیق شما وجود دارد. ریسمن توصیه کرد که به دنبال “گفتگوی ورودی و خروجی” باشید. شرکت کنندگان شما ممکن است هنگام شروع و پایان داستان به شما نکات شفاهی بدهند.

یک داستان ممکن است با این عبارات شروع شود:

. «این یک بار بود…»

. “بگذارید برای شما مثالی بزنم”،

. و “همیشه به یاد خواهم داشت که …”

به همین ترتیب، می‌توانید پایان داستان‌ها را با گفتگوی خروج مانند:

. “پس اینطوری تمام شد…”

. “این یک نمونه بسیار کلاسیک از…”

. و “و این پایان آن بود.”

شما همیشه نمی توانید به “گفتگوهای ورودی و خروجی” وابسته باشید، زیرا همیشه از آنها استفاده نمی شود. علاوه بر این، مصاحبه های نیمه ساختاریافته فیلمنامه نیستند. روایت‌ها همیشه به‌عنوان بلوک‌های روایی منظم و زیبا وجود ندارند. شرکت کنندگان ممکن است پیچ خورده و بر روی مماس حرکت کنند. اما روایت از طریق خط ممکن است هنوز وجود داشته باشد. و با استفاده از کدگذاری، روایتی را که در یک مصاحبه پخش شده است، گروه بندی می کنید.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: اشباع نظری

 

روش قیاسی برای تحلیل روایت

با روش روایت قیاسی آشنا شوید:

چارچوب های ساختار داستانی زیادی وجود دارد. با روش قیاسی تحلیل روایی، محققان می توانند از چارچوب ساختار داستان و به عنوان مجموعه اولیه کدهای خود استفاده کنند. این می تواند به سادگی “شروع”، “وسط” و “پایان” باشد. پترسون در «انجام تحقیقات روایی» از کدهای زیر برای ساختار روایی خود استفاده کرد.

. چکیده: پایان نامه اصلی داستان، خلاصه

.. جهت گیری: زمان، مکان، موقعیت و شخصیت ها

. کنش پیچیده: توالی وقایع، طرح

. ارزیابی: چگونه داستان‌نویس درباره معنا نظر می‌دهد

. وضوح: نتیجه داستان

. کودا: پایان داستان

در Delve، زمانی که تحلیل روایی انجام می‌دهیم، «دایره داستان» را برای مجموعه اولیه کدهای خود ترجیح می‌دهیم:

1. شما – یک شخصیت در منطقه راحتی است

2. نیاز – اما آنها چیزی می خواهند.

3. برو – آنها وارد یک موقعیت ناآشنا می شوند،

4. جستجو – با آن سازگار شوید،

5. پیدا کنید – آنچه را که می خواستند بدست آورید،

6. بگیر/پرداخت – بهای سنگینی برای آن بپرداز،

7. بازگشت – سپس به وضعیت آشنای خود بازگردند،

8. تغییر – در حال تغییر.

تحلیل ترکیبی استقرایی و قیاسی روایت

همانطور که در روش های دیگر تحلیل کیفی رایج است، ترکیب استقرایی و قیاسی می تواند مفید باشد. برای تجزیه و تحلیل روایت، این ابتدا شامل کدگذاری استقرایی بلوک‌های روایت در رونوشت‌های شما می‌شود. سپس در آن بلوک‌های روایی، با استفاده از چارچوب ساختار داستان، به صورت قیاسی کدنویسی کنید. در بخش های بعدی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

نحوه تجزیه و تحلیل داده ها در یک مصاحبه روایی

تحلیل روایت، مانند بسیاری از روش‌های کیفی، مجموعه‌ای از داده‌ها را مانند مصاحبه می‌گیرد و به یافته‌های انتزاعی تقلیل می‌دهد. تفاوت در این است که در حالی که هدف بسیاری از روش های کیفی رایج کاهش مصاحبه ها به مجموعه ای از موضوعات یا یافته های اصلی است، تحلیل روایی با هدف کاهش مصاحبه ها به مجموعه ای از روایت های اصلی است.

یک روایت اصلی، یک روایت کلی است که بر اساس داستان های شرکت کنندگان در تحقیق شما بنا شده است. این به این معنا نیست که تمام داستان‌های مطالعه روایی شما کاملاً توسط یک روایت اصلی محصور می‌شوند. نقاط پرت و تفاوت های ظریف وجود خواهد داشت. و مانند تمام تحلیل‌های کیفی، پذیرش و برقراری ارتباط این بخش مهمی از فرآیند است.

تحلیل روایی
تحلیل روایی – تزیسمی

رویکرد گام به گام برای تحلیل روایت و یافتن روایت های اصلی

هیچ روش مورد توافقی برای تحلیل روایی یا روش تحقیق روایی وجود ندارد. انواع مختلفی از طرح های تحقیق روایی وجود دارد. با توجه به آنچه گفته شد، ما فکر کردیم که ارائه یک رویکرد روایتی گام به گام برای حداقل یکی از روش‌های تحلیل روایت که به شما در یافتن روایت‌های اصلی در تحقیق کمک می‌کند مفید باشد.

مرحله 1: بلوک های روایت کد

بلوک‌های روایتی را که در مصاحبه‌های خود پیدا می‌کنید به صورت استقرایی کدگذاری کنید. شما باید بلوک‌های روایی مربوط به «رویدادهای زندگی» مشابه را با همان کد کدنویسی کنید.

به عنوان مثال، داستان هایی در مورد اینکه چگونه شخصی تصمیم به بچه دار شدن گرفت را می توان به عنوان “روایت هایی درباره تصمیم به بچه دار شدن” رمزگذاری کرد.

مرحله 2: گروه و خواندن با Live-Event

تمام روایت‌هایی را که با همان رمز «رویداد زندگی» رمزگذاری کرده‌اید، بخوانید. در حین انجام این کار، به شباهت ها و تفاوت های آنها توجه کنید. این شروع تحلیل شماست!

مرحله 3: کدهای ساختار داستانی تودرتو ایجاد کنید

برای هر کد “رویداد زندگی”، کدهایی را بر اساس چارچوب ساختار داستان انتخابی خود ایجاد و لانه کنید. مثلا:

. روایت‌هایی درباره تصمیم‌گیری برای بچه‌دار شدن (این رمز رویداد زندگی شما است که به صورت استقرایی ایجاد شده‌اید)

چکیده (این کدها بر اساس ساختار داستان هستند)

گرایش

عمل پیچیده

ارزیابی

وضوح

کودا

به طور کلی تر:

. کد رویداد زندگی

کد ساختار داستان 1

کد ساختار داستان 2

مرحله 4: به ساختار داستان بپردازید

اکنون می توانید هر رویداد زندگی را بر اساس کد ساختار داستان آن جمع آوری کنید. برای مثال در «روایت‌هایی درباره تصمیم‌گیری برای بچه‌دار شدن»، می‌توانید روی «جهت‌یابی» تمرکز کنید. در تمام داستان‌های مربوط به تصمیم‌گیری برای بچه‌دار شدن، می‌توانید نحوه‌ی طراحی داستان‌های شرکت‌کنندگان مختلف در تحقیق را با هم مقایسه و مقایسه کنید. شباهت ها و تفاوت ها را می توان با مشاهده آنها یادداشت کرد. برای کمک به تجزیه و تحلیل بعدی، می توان تفاوت ها را بیشتر کدگذاری کرد. به عنوان مثال، اگر برای شرکت کنندگان شما معمول بود که در مورد وضعیت تاهل والدین خود صحبت کنند، ممکن است با ساختار کد زیر مواجه شوید.

. تصمیم گیری برای بچه دار شدن

خلاصه

گرایش

طلاق والدین

پدر و مادر هنوز با هم هستند

و غیره…

مرحله 5: مقایسه ساختار داستان

همانطور که بلوک های روایت خود را بر اساس ساختار داستان جدا می کنید، روایت فراگیر را از دست ندهید. بین خواندن بلوک های روایت خود به عنوان یک کل، و فرو رفتن در هر کد ساختار داستان جداگانه جابجا شوید. به نحوه ارتباط کدهای ساختار داستان با یک رویداد زندگی توجه کنید.

برای مثال، شرکت‌کنندگانی که در مورد طلاق والدین خود صحبت می‌کنند، ممکن است معنای متفاوتی نسبت به کسانی که والدینشان با هم بوده‌اند، بسازند. ممکن است این یافته را با مقایسه “جهت گیری” با “ارزیابی” کشف کنید.

مرحله 6: روایت اصلی را بگویید

در پایان این مراحل، هر بلوک روایت را به طور کامل بررسی خواهید کرد. شما درک عمیقی از اینکه شرکت کنندگان در تحقیق خود چگونه زندگی خود را روایت می کنند، خواهید داشت. مشاهده خواهید کرد که داستان های شرکت کنندگان چگونه به هم مربوط می شوند، اما همچنین نحوه واگرایی آنها را مشاهده خواهید کرد. و در طی این فرآیند، ممکن است یک نظریه داشته باشید که چرا این داستان ها از هم جدا می شوند.

برای هر رویداد زندگی ساختاری را که استفاده کردید (در مثال ما چکیده، جهت‌گیری، و غیره پترسون) را در نظر بگیرید و یک روایت اصلی بنویسید که اشتراکات بین شرکت‌کنندگان شما را در بر می‌گیرد. اگر تفاوت‌های اساسی در پایگاه تحقیقاتی خود پیدا کرده‌اید، می‌توانید آن تفاوت‌های ظریف را در یک روایت اصلی دریافت کنید. از طرف دیگر، می توانید یک رویداد زندگی را به دو روایت اصلی تقسیم کرده و آنها را با هم مقایسه کنید. در مثال بالا، ممکن است یک روایت اصلی را از دیدگاه شرکت‌کنندگانی بنویسیم که والدینشان طلاق گرفته‌اند و دیدگاه دیگری از شرکت‌کنندگانی که والدینشان کنار هم مانده‌اند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *