تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی

تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی

تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی ، تحقیقات کمی و کیفی دو مطالعه رایجی هستند که می توانید برای تجزیه و تحلیل و درک رویدادهای مختلف از آنها استفاده کنید. هر دو روش تحقیق می توانند بینش هایی در مورد مشکلات، روندها و مفاهیم ارائه دهند و به شما در تصمیم گیری آگاهانه تر کمک کنند. یادگیری نحوه مقایسه این نوع تحقیقات می تواند به شما کمک کند تا مدارک خود را بهبود بخشید و در حرفه تحقیقاتی موفق شوید.

در این مقاله تحقیقات کمی و کیفی را تعریف کنید و شباهت ها و تفاوت های آنها را شرح دهید تا به درک بهتر این اصطلاحات کمک کنید.

تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی
تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق کمی چیست؟- تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی

تحقیق کمی نوعی تجزیه و تحلیل داده است که بر استفاده از اعداد، آمار و احتمالات تمرکز دارد. محققان از این روش برای توصیف رابطه بین متغیرها و پیش بینی روابط بین متغیرها استفاده می کنند. تحقیقات کمی اغلب فرضیه ها را با جمع آوری داده ها از شرکت کنندگان و تجزیه و تحلیل آنها برای تعیین اینکه آیا برخی عوامل بر دیگران تأثیر می گذارد یا خیر، آزمایش می کند.

این تحقیق به شما امکان می دهد الگوهایی مانند روندهای مشتری یا تغییرات جمعیت در یک جامعه را شناسایی کنید. داده های کمی به جای کیفی، عددی هستند و محققان ممکن است آن را به صورت اعداد یا درصد بیان کنند. داده های کمی به شما امکان می دهد با استفاده از اطلاعات موجود پیش بینی و نتیجه گیری کنید.

 

روش های جمع آوری داده های کمی- تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی

سه روش اصلی جمع آوری داده های کمی وجود دارد که عبارتند از:

نظرسنجی ها

اینها مجموعه‌ای از سوالات هستند که می‌توانید از آنها برای دریافت پاسخ‌های کمی استفاده کنید و می‌توانید آنها را از طریق تلفن، ایمیل یا آنلاین انجام دهید. ایجاد یک نظرسنجی به شما این امکان را می دهد که سؤالات هدفمندی را ایجاد کنید که بیشترین پاسخ را به نیازهای شما می دهد. مزیت اصلی این روش این است که نظرسنجی ها اغلب سریع و آسان ایجاد می شوند. هنگام استفاده از آنها، سعی کنید مردم را تشویق کنید تا برای صحت داده های شما صادقانه و جامع پاسخ دهند.

تجزیه و تحلیل

این روش شامل بررسی یک مجموعه داده و تلاش برای یافتن نتیجه گیری بر اساس آن است. این به شما امکان می دهد داده های مربوطه را شناسایی و استخراج کنید که ممکن است به حل مسئله یا ایده پردازی کمک کند. تحلیلگران حرفه ای اغلب داده هایی را که شخص ثالث برای آنها فراهم می کند ارزیابی می کنند. برای مثال، می‌توانید از نرم‌افزاری برای ردیابی تعداد افرادی که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند و اغلب به چه صفحاتی نگاه می‌کنند، استفاده کنید. این می تواند برای تعیین محتوای بعدی ایجاد شود یا اینکه طرح یا طراحی سایت را تغییر دهید تا آن را برای بازدیدکنندگان جذاب تر کند.

آزمایش

انجام آزمایش راهی برای تعیین روابط علت و معلولی است که به شما امکان می دهد یک فرضیه را آزمایش کنید و داده ها را جمع آوری کنید تا تشخیص دهید که آیا نظریه اولیه شما درست است یا خیر. به عنوان مثال، می توانید آزمایشی انجام دهید تا ببینید گیاهان لوبیا چگونه به سطوح مختلف آب و نور خورشید واکنش نشان می دهند. افراد معمولاً از آزمایش‌هایی در محیط‌های آکادمیک، علمی یا توسعه محصول استفاده می‌کنند که بر روش علمی برای یافتن پاسخ‌های کمی برای سؤالات تکیه می‌کنند.

 

تحقیق کیفی چیست؟- تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی

تحقیق کیفی یک روش مطالعه است که بر صفات یا پاسخ‌های غیرقابل سنجش تمرکز دارد، مانند نظرات در مورد یک رویداد یا مصاحبه‌ها در مورد تجربیات شخصی. هدف این روش تشریح رویدادهای مختلف و در عین حال ایجاد نظریه ها و یادگیری علل ایجاد آنها و تأثیرات آنهاست.

صنایع مختلف از جمله آموزش، جامعه شناسی، روانشناسی، بازاریابی، مطالعات ارتباطات و مردم شناسی از تحقیقات کیفی استفاده می کنند. داده‌های کیفی، اطلاعاتی بدون پایان و ذهنی هستند. می توانید آن را از طریق مصاحبه، گروه های متمرکز، مشاهدات یا یادداشت های میدانی جمع آوری کنید. هدف اصلی داده‌های کیفی، افشای معنای پشت رویدادها و تجربیات است.

 

روش های جمع آوری داده های کیفی- تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی

در اینجا نمونه‌هایی از روش‌های جمع‌آوری داده‌ها برای استفاده در تحقیقات کیفی آورده شده است:

مشاهده

مشاهده فرآیندی است برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد یک پدیده با مشاهده وقوع آن. این روشی برای یادگیری در مورد تعاملات اجتماعی و ارتباطات است. برای مثال، اگر به نحوه تعامل افراد علاقه مند هستید، ممکن است یک مطالعه مشاهده ای انجام دهید که در آن مشاهده کنید مردم چگونه با یکدیگر صحبت می کنند. می توانید آنچه را که به یکدیگر می گویند و نحوه پاسخ آنها به دیگران را مشاهده کنید و از این مشاهدات برای هدایت تحقیق خود استفاده کنید.

مصاحبه عمیق

مصاحبه مستقیم با افراد می‌تواند راهی عالی برای جمع‌آوری اطلاعات کیفی باشد، زیرا افراد ممکن است در یک بحث فردی صادق‌تر از یک محیط گروهی باشند. مصاحبه ها امکان داده های کیفی را فراهم می کند زیرا سؤالات عموماً باز هستند. با این حال، می توانید برای به دست آوردن اطلاعات کمی در طول این مکالمات، داده های خاصی را درخواست کنید. اینها می توانند به ویژه در هنگام تلاش برای درک اینکه چرا افراد تصمیمات خاصی می گیرند یا به روش های خاصی رفتار می کنند مفید باشند.

گروه های متمرکز

گروه تمرکز نمونه‌ای از افرادی است که عموم مردم را نمایندگی می‌کنند یا جمعیت‌شناسی خاصی که شما علاقه‌مند به آزمایش آن هستید. در طول یک جلسه گروه متمرکز، از این افراد نظرشان را درباره موضوعی می‌پرسید. به عنوان مثال، آزمایش گروه متمرکز می‌تواند استقبال عمومی از یک محصول جدید را ارزیابی کند یا آنچه ساکنان درباره یک پیشنهاد عمومی فکر می‌کنند را ارزیابی کند. شما می توانید این موارد را به صورت آنلاین یا حضوری انجام دهید.

مطالعات موردی

مطالعات موردی یک روش تحقیقی است که شامل مطالعه دقیق یک فرد، گروه یا رویداد است. اینها اغلب جنبه‌های مختلف یک موقعیت را از یک دیدگاه بررسی می‌کنند، که آن را از سایر روش‌های تحقیق که ممکن است دیدگاه‌های متعددی را مشاهده کنند، متفاوت می‌کند. هدف مطالعه موردی توصیف تجربیات و رویدادهایی است که به عنوان بخشی از موضوع مورد تحقیق شما رخ می دهد.

 

شباهت های کمی و کیفی تحقیق- تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی

شباهت های بین تحقیقات کمی و کیفی عبارتند از:

. ارزیابی: تحقیقات کیفی کیفیت یک موضوع تحقیق را ارزیابی می‌کند و تحقیقات کمی می‌تواند ارزیابی کیفیت را با رتبه‌بندی عملکردها در مقیاس عددی ارائه دهد. این ابزارهای مختلف تفسیر، هر دو به دنبال ارزش دادن به موضوع یا متغیرهای موجود در آن هستند.
. شناسایی: هر دو سبک تحقیق می توانند روندهای یک جامعه را شناسایی کنند. یک رویکرد کیفی از مکالمات اجتماعی استفاده می کند که سؤالات خاصی را مطرح می کند، در حالی که رویکرد کمی تغییرات در داده های مشاهده شده را بررسی می کند.
. کاربرد: تحقیقات کمی و تحقیقات کیفی هر دو روش های همه کاره برای ارزیابی اطلاعات هستند. محققان می توانند آنها را در طیف وسیعی از صنایع و موقعیت های شغلی به کار گیرند.

 

تفاوت بین تحقیقات کمی و کیفی

برخی از قابل توجه ترین تفاوت های بین این سبک های تحقیقاتی عبارتند از:

. تحقیق: نحوه جمع آوری اطلاعات برای هر روش اغلب متفاوت است. تحقیقات کمی حاوی دستورات مستقیم برای تولید داده‌های قابل اندازه‌گیری عددی است، در حالی که کیفی به احتمال زیاد گزینه‌های باز را نشان می‌دهد تا به پاسخ‌دهندگان اجازه دهد نظرات خود را در کلمات خود بیان کنند.
. پاسخ: تحقیقات کمی از مقادیر عددی برای همه ارزیابی‌ها برای ایجاد پاسخ‌های دقیق استفاده می‌کند. تحقیقات کیفی، مانند مصاحبه‌های باز، اغلب بر اندازه‌گیری‌های نادقیق مانند کلمات یا عبارات توصیفی تکیه می‌کنند.
. فرآیند: داده های حاصل از ارزیابی های کیفی می تواند در ایجاد نظریه ها مفید باشد. سپس ارزیابی‌های کمی آن نظریه‌ها را با مشاهده اینکه آیا داده‌ها از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، آزمایش می‌کنند.

تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی
تحقیق کمی و کیفی: راهنمای قطعی – تزیسمی

انتخاب زمان مناسب برای انجام تحقیقات کمی و کیفی

داده‌ی کمی یک تصویر کلی از نتایج نظرسنجی برای شما ترسیم می‌کند که می توانید به صورت مستقیم در نرم افزار Help Desk خود برای ارائه هرچه بهتر خدمات پشتیبانی از آنها استفاده کنید. داده‌ی کیفی نیز به بیان جزئیات و نیز افکار و نظرات مردم در نتایج نظرسنجی می‌پردازد. اکنون باید بدانید که چگونه از هر روش در یک پروژه‌ی تحقیقاتی استفاده می‌شود.

فرمول‌بندی فرضیه‌ها:

تحقیق کیفی به شما کمک می‌کند که اطلاعات دقیق و جزئی را پیرامون یک موضوع جمع‌آوری کنید. شما می‌توانید با کشف مشکلات و فرصت هایی که مردم در مورد آن فکر می‌کنند، از این روش برای شروع تحقیق خود استفاده کنید. ایده‌ها و نظرات مردم می‌توانند همان فرضیه‌های تحقیق کیفی در نظر گرفته شوند.

اثبات فرضیه‌ها:

تحقیق کمی، اعدادی که برای تحلیل آماری جهت اثبات فرضیه‌ها به آنها نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد (به عنوان نمونه برای اثبات فرضیه‌ی “آیا مشکلاتی که مردم عنوان کرده‌اند، واقعیت دارد یا تنها یک دیدگاه شخصی است؟” به یک تحلیل آماری بر مبانی داده‌های تحقیق کمی نیاز داریم). حقایق بدست آمده از این تحقیق، به شما کمک می‌کند تا بر اساس مشاهدات عینی خود تصمیم‌گیری نمایید.

یافتن پاسخ‌های کلی:

تحقیقات کمی معمولاً تعداد پاسخ‌دهندگان بیشتری نسبت به تحقیقات کیفی دارند، زیرا طراحی یک نظرسنجی با سوالات چندگزینه‌ای به مراتب ساده‌تر از انجام تحقیقات کیفی (مانند مصاحبه‌هایی که در آن در مورد نظرات، دیدگاه‌ها و باورهای مردم سوال می‌شود) می‌باشد. بنابراین، تحقیقات کمی بطور قطع به شما کمک می‌کند تا پاسخ تعداد زیادی از پرسش‌ها را پیدا کنید. برای مثال پرسش‌هایی همچون: آیا مردم شما را به رقبایتان ترجیح می‌دهند؟ کدامیک از خدمات شرکت شما اهمیت بیشتری دارد؟ یا کدام تبلیغات برای مردم جذاب‌تر است؟

گنجاندن ویژگی‌های فردی در تحقیق کمی و کیفی:

تحقیقات کیفی در آخرین مرحله‌ی پروژه نیز می‌تواند به شما کمک کند. پاسخ‌های بدست‌آمده از پرسش‌های تشریحی می‌تواند اطلاعات فردی اشخاص را نیز به داده‌های آماری موجود در نتایج تحقیق اضافه کند. مشتریان با پاسخ دادن به پرسش‌های تشریحی، به نوعی شرکت شما را به زبان خود توصیف کرده و پرده از حقایق پنهان کسب و کار شما برمی‌دارند. این حقایق از داده‌های کیفی استخراج می‌شوند.

 

چگونه تحقیقات کمی و کیفی را با یکدیگر سازگار کنیم؟

روش‌های تحقیق ذکر شده، نه تنها با یکدیگر هیچ‌گونه تداخلی نداشته بلکه اگر همزمان با یکدیگر انجام شوند نتایج بهتری خواهند داشت. در دنیای کلان‌داده‌ها مجموعه‌ای ارزشمند از آمار و ارقام وجود دارند که می‌توانند پایه‌ی محکمی برای تصمیم‌گیری‌های شما باشند. اما این آمار و ارقام به تنهایی کافی نبوده و مادامی که با اطلاعات واقعی بدست آمده از مردم همراه نباشند، بی‌معنا هستند. بر همین اساس در ادامه به نحوه‌ی انجام دو روش ذکر شده با یکدیگر می‌پردازیم.

تحقیقات کیفی اغلب در زمان‌هایی که به دنبال یافتن فرصت‌ها و مشکلات جدید برای انجام بهتر تحقیقات بعدی هستید، به عنوان نقطه‌ی شروع کار تحقیقاتی شما در نظر گرفته می‌شوند. داده‌های کمی نیز یک معیار سنجش برای تاًیید و درک بهتر فرصت‌ها و مشکلات کشف شده ارائه می‌دهند.

برای مثال فرض کنید که شما یک شرکت ارائه‌دهنده‌ی نرم افزارهای خدمات فناوری اطلاعات هستید و قصد دارید سمیناری در خصوص معرفی نرم افزارهای Help Desk خود جهت گرفتن بازخورد از شرکت‌کنندگان برگزار کنید. در این حالت شما ممکن است بتوانید مواردی از قبیل تعداد شرکت‌کنندگان، رضایت کلی آنها، کیفیت صدای بلندگو، ارزش اطلاعات داده شده و غیره را از قبل با انجام تحقیقات کمی مورد سنجش قرار دهید. تمام این سوالات را می‌توان بصورت بسته (closed-ended) و با یک روش قابل سنجش ارائه نمود. اما این امکان نیز وجود دارد که شما بخواهید یک سری سوالات باز (open-ended) یا به عبارتی سوالات مورد نیاز برای انجام تحقیق کیفی جهت فهمیدن دیدگاه‌ شرکت‌ کنندگان در مورد سمینار تعیین کنید. در این شرایط شما می‌توانید از سوالاتی مانند موارد زیر استفاده نمایید:

کدام بخش از سمینار برای شما جذاب‌تر بود؟

ما چگونه می‌توانیم تجربه‌ی شما را بهبود بخشیم؟

آیا بازخوردی در مورد سمینار وجود دارد که فکر می‌کنید ما باید از آن آگاه باشیم؟

اگر شما موارد مشترکی در پاسخ‌های شرکت‌کنندگان به سوالات پیدا کنید، در آن صورت می‌توانید تصمیم‌گیری کنید که آیا در خصوص این موارد بیشتر تحقیق کنید، یا تغییراتی در سمینار بعدی خود اعمال کنید. همچنین می‌بایست چند نمونه سوال کمی در خصوص این موارد، به سوالاتی که پس از سمینار بعدی می‌خواهید برگزار کنید، اضافه نمایید.

 

چه زمانی از تحقیقات کمی و کیفی با هم استفاده کنیم؟

دو شکل تحقیق می توانند یک فرآیند دو مرحله ای موفق برای جمع آوری داده ها را تشکیل دهند. استفاده از هر دو روش می تواند اطمینان حاصل کند که از هر یک از پتانسیل کامل خود استفاده می کنید و از نقاط قوت آن بهره می برید. این روش‌های تحقیق با هم می‌توانند درک جامعی از یک آزمون را در اختیار شما قرار دهند و داده‌های قابل اعتمادی را ارائه دهند که از طریق آن می‌توانید تصمیمات آگاهانه بگیرید.

مثال: یک شرکت یک گروه متمرکز را سازماندهی می کند تا کمپین های تبلیغاتی بالقوه را نشان دهد و اثربخشی آنها را بر اساس پاسخ های شرکت کنندگان بسنجد. با استفاده از این اطلاعات، شرکت یک رویکرد عملی را برای کمپین انتخاب می کند. هنگامی که شرکت کمپین تبلیغاتی را اجرا کرد، سپس می‌تواند معیارهای عملکرد کمی آگهی را نظارت کند و بر اساس داده‌ها تنظیماتی را برای بهینه‌سازی عملکرد انجام دهد.

 

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله تفاوت تحقیق کمی و کیفی را از تمامی جهات مورد بررسی قرار دادیم. باید این موضوع را در نظر بگیرید که در ابزارهای روش تحقیق کمی رگه‌هایی از تحقیق کیفی وجود دارد اما به دلایلی که در بالا ذکر شد، این نباید باعث اشتباه گرفتن آن با تحقیق کیفی شود. به عنوان مثال، در یک مصاحبه‌ی تلفنی با کمک کامپیوتر می‌توانیم سؤالات بازی مانند این بپرسیم: «اگر بگویم ماشین، سه برندی که قبل از هر برند دیگری به ذهن‌‌تان می‌رسند کدام هستند؟»، پاسخ به این سؤال رگه‌هایی از تحقیق کیفی در خود دارد اما این هیچ ارتباطی به تحقیق کیفی ندارد، زیرا در نهایت این داده‌‌ها به صورت کتبی درمی‌آیند و به اعداد تبدیل می‌شوند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *