تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها

تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها

تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها ، پژوهش عبارت است از مطالعه دقیق یک مسئله یا نگرانی خاص پژوهشی با استفاده از روش علمی. یک نظریه برای هر پروژه تحقیقاتی ضروری است زیرا به آن جهت می دهد و به اثبات یا رد چیزی کمک می کند. مبانی نظری به ما کمک می کند بفهمیم کارها چگونه کار می کنند و چرا کارهای خاصی را انجام می دهیم.

تحقیق نظری به شما امکان می‌دهد با استفاده از ایده‌های فلسفی و ساختارهای نظری انتزاعی، یک موضوع تحقیق را مورد بررسی و بحث قرار دهید.

در تحقیقات نظری، نمی‌توانید مستقیماً به موضوع تحقیق نگاه کنید. با کمک ادبیات تحقیق، هدف تحقیق شما تعریف و ترسیم مدل‌های مفهومی، توضیحات و ساختارهای موضوع انتخابی است.

تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها
تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق نظری چیست؟

تحقیق نظری عبارت است از بررسی سیستماتیک مجموعه ای از باورها و مفروضات.

هدف آن کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک موضوع و کمک به درک بهتر آن است. اطلاعاتی که از این طریق جمع آوری می شود برای چیز خاصی استفاده نمی شود زیرا هدف این نوع تحقیق کسب اطلاعات بیشتر است.

همه متخصصان مانند زیست شناسان، شیمیدانان، مهندسان، معماران، فیلسوفان، نویسندگان، جامعه شناسان، مورخان و غیره می توانند تحقیقات نظری انجام دهند. مهم نیست در چه زمینه ای کار می کنید، تحقیقات نظری پایه و اساس ایده های جدید است.

سعی می شود به سوالات اساسی در مورد افراد پاسخ دهد، به همین دلیل است که این نوع تحقیق در هر زمینه دانشی مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال، یک محقق با این ایده شروع می کند که ما باید دنیای اطراف خود را درک کنیم. برای انجام این کار، او با یک فرضیه شروع می کند و آن را از طریق آزمایش هایی آزمایش می کند که به او کمک می کند تا ایده های جدید را توسعه دهد.

چارچوب نظری چیست؟- تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها

چارچوب نظری یک جزء حیاتی در تحقیق است که مبنایی ساختاریافته برای بررسی یک موضوع یا مشکل خاص فراهم می‌کند. مجموعه ای از نظریه های به هم پیوسته، نظریه های موجود و مفاهیمی را در بر می گیرد که کل فرآیند تحقیق را هدایت می کند.

چارچوب نظری یک درک جامع از موضوع را معرفی می کند. همچنین چارچوب نظری اعتبار تحقیق را تقویت کرده و عناصر کلیدی مورد بررسی را مشخص می‌کند. علاوه بر این، ایده ها و نظریه های مختلف را به هم متصل می کند و ساختار منسجمی را تشکیل می دهد که زیربنای تلاش تحقیق است.

یک چارچوب نظری کامل شامل شبکه‌ای از نظریه‌ها، نظریه‌های موجود و مفاهیمی است که مجموعاً جهت یک مطالعه پژوهشی را شکل می‌دهند.

چارچوب نظری اصل اساسی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اعتبار تحقیق را با همسو کردن آن با دانش تثبیت شده تقویت می‌کند، متغیرهای مورد بررسی را مشخص می‌کند و جنبه‌های مختلف تحقیق را برای ایجاد یک رویکرد واحد به هم متصل می‌کند.

چارچوب های نظری، داربست فکری هستند که پژوهش بر روی آن ساخته می شود. این دریچه ای است که محققان از طریق آن به موضوع خود می نگرند و انتخاب روش ها، جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل و تفسیر آنها را هدایت می کند. با ادغام نظریه موجود و مفاهیم تثبیت شده، یک چارچوب نظری نه تنها پژوهش را پایه گذاری می کند، بلکه یک نقشه راه منسجم برای کشف پیچیدگی های موضوع انتخاب شده ارائه می دهد.

فواید تحقیق نظری- تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها

تحقیقات نظری مزایای فراوانی را در زمینه های مختلف، از علوم اجتماعی گرفته تا توسعه منابع انسانی و علوم سیاسی، به همراه دارد. در اینجا به تفکیک این مزایا در حین ترکیب موضوعات درخواستی آمده است:

قدرت پیش بینی

مدل های نظری سنگ بنای تحقیقات نظری هستند. آنها به ما قدرت پیش بینی می دهند و ما را قادر می سازند تا رفتارهای پیچیده را در سیستم های پیچیده، مانند تعاملات اجتماعی، پیش بینی کنیم. به عنوان مثال، در علوم سیاسی، یک مدل نظری به پیش بینی نتایج بالقوه تغییرات سیاست کمک می کند.

درک رفتار انسان

برگرفته از نظریه های کلیدی علوم اجتماعی، به ما در رمزگشایی رفتار انسانی و پویایی های اجتماعی کمک می کند. به عنوان مثال، در زمینه توسعه منابع انسانی، نظریه های مرتبط با انگیزش و روانشناسی بینش هایی را در مورد چگونگی مدیریت موثر نیروی کار متنوع ارائه می دهند.

بهینه سازی نیروی کار

در حوزه توسعه منابع انسانی، بینش های به دست آمده از تحقیقات نظری، همراه با پایگاه دانش روش های تحقیق، به ایجاد برنامه های آموزشی هدفمند کمک می کند. با درک روش های مختلف یادگیری و عوامل روانشناختی، سازمان ها می توانند آموزش نیروی کار را برای نتایج بهتر بهینه کنند.

ساختن بر پایه ها

به صورت مجزا وجود ندارد؛ بر اساس نظریه های موجود است. به عنوان مثال، در کتاب راهنمای توسعه منابع انسانی، تحقیقات نظری مفاهیم تثبیت شده را گسترش می‌دهد و کاربرد آنها را برای چالش‌های سازمانی معاصر اصلاح می‌کند.

تدوین خط مشی اخلاقی

در علوم سیاسی، تحقیقات نظری به ساختارهای حاکمیتی محدود نمی شود. این به ملاحظات اخلاقی گسترش می‌یابد و به سیاست‌گذاران در ایجاد سیاست‌هایی کمک می‌کند که خیر جمعی را با حقوق فردی متعادل می‌کند و حکومت عادلانه و عادلانه را تضمین می‌کند.

تحقیقات دقیق

تحقیقات نظری بر اهمیت پایگاه دانش روش های تحقیق تاکید می کند. این دانش محققان را در روش‌های تحقیق نظریه‌سازی و سایر زمینه‌ها برای طراحی روش‌های تحقیق قوی، به دست آوردن داده‌های دقیق و بینش‌های معتبر مجهز می‌کند.

تاثیر طولانی مدت

تحقیقات نظری تأثیری ماندگار بر جای می گذارد. مدل‌های نظری و بینش‌های نظریه‌های کلیدی علوم اجتماعی، چارچوب‌های پایداری را برای تحقیقات بعدی فراهم می‌کنند و به رشد تجمعی دانش در این زمینه‌ها کمک می‌کنند.

نوآوری و کاربردهای عملی

صرفاً نظری باقی نمی ماند. این الهام بخش نوآوری و کاربردهای عملی است. با ادغام بینش‌ها از نظریه‌ها و زمینه‌های مختلف، متخصصان توسعه منابع انسانی استراتژی‌های نوآورانه‌ای را برای تقویت رشد و رفاه کارکنان ابداع می‌کنند.

تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها
تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها – تزیسمی

روش تحقیق نظری- تحقیق نظری: تعریف، روشها، مثالها

محققان هنگام انجام تحقیق از روش های بسیاری پیروی می کنند. دو نوع روش تحقیق نظری وجود دارد.

. روش های علمی
. روش علوم اجتماعی

بیایید آنها را در زیر بررسی کنیم:

روش علمی

روش های علمی نکات مهمی دارند که باید بدانید. بیایید آنها را در زیر مشخص کنیم:

. مشاهده: هر بخشی را که بخواهید توضیح دهید از طریق مشاهده پیدا می شود. به تعریف حوزه تحقیق کمک می کند.
. فرضیه: فرضیه ایده ای است که در قالب کلمات بیان می شود و به ما کمک می کند آنچه را که می بینیم بفهمیم.
. آزمایش: فرضیه‌ها از طریق آزمایش‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا درستی آن‌ها مشخص شود. این آزمایش ها برای هر تحقیق متفاوت است.
. تئوری: وقتی نظریه ای ایجاد می کنیم، آن را انجام می دهیم زیرا معتقدیم که فرضیه های احتمال بالاتر را توضیح می دهد.
. نتیجه گیری: نتیجه گیری ها آموخته هایی هستند که ما از تحقیقات خود به دست می آوریم.

روش های علوم اجتماعی

روش های مختلفی برای تحقیق نظری علوم اجتماعی وجود دارد. این شامل نظرسنجی، اسناد و تجزیه و تحلیل آماری است.

. نظرسنجی: فرآیندی است که در آن محقق از پرسشنامه موضوعی خاص برای جمع آوری داده ها استفاده می کند. هیچ تغییری در محیط یا پدیده ای که نظرسنجی ها در آن انجام می شود برای به دست آوردن دقیق ترین نتایج ایجاد نمی شود. نظرسنجی های زنده QuestionPro یک راه عالی برای مشارکت و مشارکت مخاطبان زنده است.
. مستندسازی: مستندسازی یک تکنیک مفید و ارزشمند است که به محقق کمک می کند تا در مورد موضوع بیشتر بیاموزد. این به معنای بازدید از کتابخانه ها یا مکان های تخصصی دیگر مانند مراکز اسناد و مدارک برای مشاهده کتابشناسی موجود است.

با مستندات، می توانید دریابید که چه چیزی قبل از موضوع مورد بررسی قرار گرفته است و چه تحقیقات دیگری یافته اند. این مرحله مهم است زیرا نشان می دهد که آیا تحقیقات مشابه قبلا انجام شده است یا خیر و نتایج چه بوده است.
. تجزیه و تحلیل آماری: آمار شاخه ای از ریاضیات است که به رویدادها و تفاوت های تصادفی می پردازد. از قوانینی پیروی می کند که بر اساس احتمال ایجاد می شوند. در تحقیقات جامعه شناسی و زبان بسیار استفاده می شود.

نمونه هایی از تحقیقات نظری

در قسمت قبل در مورد روش های مطالعه نظری صحبت کردیم. ما چند مثال به شما می‌دهیم تا به شما در درک بهتر آن کمک کند.

مثال 1: تحقیقات نظری در مورد مزایای سلامتی کنف

اصول فعال این گیاه استخراج و ارزیابی می شود و با مطالعه اجزای آنها می توان مشخص کرد که حاوی چه چیزی هستند و آیا می توانند به طور بالقوه به عنوان دارو عمل کنند.

مثال 2: تحقیقات زبانشناسی

بررسی کنید تا مشخص شود چند نفر در کشور باسک باسکی صحبت می کنند. از نظرسنجی ها می توان برای تعیین تعداد باسک زبانان بومی و کسانی که باسکی به عنوان زبان دوم صحبت می کنند استفاده کرد.

مثال 3: تحقیق فلسفی

درباره سیاست و اخلاق آنگونه که در نوشته های هانا آرنت از منظر نظری ارائه شده است تحقیق کنید.

نتیجه

از بحث فوق با تحقیق نظری و روش های آن آشنا شدیم و مثال هایی زدیم. مطالب را تبیین می کند و به خاطر معرفت به شناخت بیشتر می انجامد. این نوع تحقیق سعی می کند اطلاعات بیشتری در مورد یک چیز یا یک ایده پیدا کند، اما نتایج ممکن است زمان ببرد تا در دنیای واقعی مفید باشد.

این تحقیق را گاهی تحقیقات بنیادی می نامند. تحقیق نظری فرآیند مهمی است که داده های ارزشمندی را با بینش به محققان می دهد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *