تحقیق مشتری چیست؟

تحقیق مشتری چیست؟

تحقیق مشتری چیست؟ ، تحقیقات مشتری ابزار مفیدی برای کسب‌وکارها است تا درباره مشتریانی که محصولات یا خدمات را از آن‌ها خریداری می‌کنند یا درباره افرادی که می‌خواهند مشتری شوند، اطلاعات بیشتری کسب کنند. شرکت ها می توانند با درک بهتر مشتریان خود و تطبیق جنبه های مختلف کسب و کار خود با نیازهای آن مشتریان، کسب و کار خود را توسعه دهند. اگر یک کسب و کار را مدیریت می کنید یا در زمینه بازاریابی کار می کنید، احتمالاً تحقیقات مشتری بخش مهمی از کار شما خواهد بود.

در این مقاله توضیح می‌دهیم که تحقیق درباره مشتری چیست، چرا اهمیت دارد، انواع مختلف تحقیقات مشتری چیست و چه راه‌هایی برای انجام تحقیقات مشتری وجود دارد و همچنین می توانید تحقیق اکتشافی را هم مطالعه کنید.

تحقیق مشتری چیست؟
تحقیق مشتری چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق مشتری چیست؟

تحقیقات مشتری نوعی تحقیق است که کسب‌وکارها به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتریان خود انجام می‌دهند، از جمله اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی از کسب‌وکارشان استفاده می‌کند، چه احساسی نسبت به کسب‌وکار دارند و برنامه‌های آینده‌شان چیست. این نیز مشابه تحقیقات بازار است، اگرچه تحقیقات بازار اغلب گسترده تر از تحقیقات مشتری است. تحقیقات مشتری به کسب و کارها کمک می کند تا برای گسترش یا ارائه محصولات جدید و همچنین افزایش آگاهی از محصولات یا خدمات فعلی خود برنامه ریزی کنند. تحقیقات مشتری می تواند بر یک کسب و کار تأثیر مثبت بگذارد و آن را موفق تر کند.

چرا تحقیق مشتری مهم است؟- تحقیق مشتری چیست؟

تحقیقات مشتری ابزاری موثر برای شرکت‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتریانی است که دارند و مشتریانی که در راه هستند. اگرچه گاهی اوقات ممکن است وقت گیر باشد، اما همچنین می تواند اتلاف وقت برای محصولات یا خدماتی را که برای مشتریان جذاب نیستند یا صرف هزینه برای تبلیغات به گونه ای که به جمعیت هدف شرکت نمی رسد کاهش دهد. تحقیقات مشتری به شرکت ها اجازه می دهد تا مشتریان خود را بهتر درک کنند.

انواع تحقیقات مشتری- تحقیق مشتری چیست؟

چهار نوع تحقیق درباره مشتری وجود دارد که می توان آنها را به روش های مختلف ترکیب کرد تا تصویر کاملی از مشتریان یک کسب و کار به دست آورد:

تحقیق کمی

تحقیقات کمی شامل هر داده ای است که یک داده واقعی است. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید اطلاعات مربوط به سن مشتریان خود را جمع‌آوری کنید، این داده‌ها کمی هستند. با این حال، اگر می خواهید تحلیل کنید که مشتریان چه احساسی در مورد برند شما دارند، این داده های کمی نیست. تجزیه و تحلیل داده های کمی معمولاً آسان است زیرا ساده و واقعی هستند. جایی برای بحث در مورد اینکه یک نفر چند سال دارد یا در ماه گذشته چقدر در تجارت شما هزینه کرده است وجود ندارد. این می تواند به شما کمک کند روندهای مربوط به مشتریان خود و انواع خاصی از رفتارهای مشتری را ببینید.

تحقیق کیفی

تحقیقات کیفی بیشتر ذهنی است، زیرا اغلب بر اساس نظرات است. تحقیقات کیفی اغلب شامل سوالات باز است که به مشتری اجازه می دهد احساسات و افکار خود را توضیح دهد. به عنوان مثال، ممکن است از مشتریان بپرسید آخرین تجربه آنها با کسب و کار شما چگونه بوده است. تجزیه و تحلیل این می تواند کمی دشوارتر باشد، زیرا مشتریان به راحتی با یکدیگر گروه بندی نمی شوند، زمانی که هر مشتری ممکن است پاسخ متفاوتی داشته باشد. با این حال، تحقیقات کیفی می تواند چیزهای زیادی در مورد اینکه چگونه کسب و کار شما توسط مشتریان شما دیده می شود به شما بگوید.

تحقیقات اولیه

تحقیقات اولیه نوعی تحقیق است که توسط یک کسب و کار به طور مستقیم با مشتریان انجام می شود. تحقیقات اولیه همیشه شامل پرسیدن مستقیم سؤالات از یک فرد است، نه دریافت بازخورد آن شخص از طریق طرف دیگر. به عنوان مثال، اگر نظرسنجی را برای مشتری ارسال کنید تا در مورد محصولات یا خدمات کسب و کار خود بازخورد دریافت کنید، این یک تحقیق اولیه خواهد بود. استفاده یا خرید داده های تحقیقاتی که سازمان دیگری انجام داده است، اولیه نیست.

تحقیق ثانویه

تحقیق ثانویه تحقیقاتی است که توسط سازمانی غیر از کسب و کار شما انجام شده است. این ممکن است به این معنی باشد که شما از داده‌هایی استفاده می‌کنید که به صورت آنلاین در مورد صنعت خود در دسترس است یا ممکن است به این معنی باشد که داده‌هایی را از شرکتی خریداری کرده‌اید که اطلاعات مربوط به شرکت شما را دارد. به عنوان مثال، ممکن است از داده‌های مربوط به روندهای صنعت برای درک بهتر مشتریانی که از مشاغلی مانند شما استفاده می‌کنند استفاده کنید.

راه های انجام تحقیقات مشتری- تحقیق مشتری چیست؟

در اینجا برخی از روش هایی وجود دارد که می توانید برای انجام تحقیقات مشتری از آنها استفاده کنید:

مصاحبه ها

مصاحبه با مشتریان ممکن است از طریق تلفن یا حضوری انجام شود و نوعی تحقیق اولیه است. این مصاحبه ها می تواند اطلاعات مفید زیادی را در مورد اینکه مشتریان فردی درباره برند و محصولات یا خدمات شما چه فکر می کنند، در اختیار شما قرار دهد. برای اینکه درک کاملی از احساس مشتریانتان در مورد شرکتتان داشته باشید، معمولاً مصاحبه با بیشترین تعداد ممکن از مشتریان مؤثر است. بزرگترین دلیل آن این است که نظرات می تواند در بین مشتریان متفاوت باشد، و هر چه حجم نمونه شما بزرگتر باشد، داده های شما برای درک همه مشتریان مفیدتر است.

نظرسنجی ها

نظرسنجی می تواند روشی نسبتاً ساده و مؤثر برای دریافت اطلاعات از مشتریان شما باشد. شما می توانید نظرسنجی ها را از طریق پست ارسال کنید، آنها را در وب سایت خود ارائه دهید، آنها را در پایان تماس های تلفنی در دسترس داشته باشید و حتی مشتریان را به یک نظرسنجی آنلاین در رسید آنها ارجاع دهید. نظرسنجی‌ها می‌توانند داده‌های کمی و کیفی را جمع‌آوری کنند و می‌توانند به تعداد یا تعداد کمتری از مشتریان ارسال شوند.

گروه های متمرکز

گروه های کانونی زمانی هستند که یک شرکت گروهی از افراد را جمع می کند تا در مورد شرکت به عنوان یک کل یا یک محصول یا خدمات خاص بحث کنند. بسته به اهداف گروه تمرکز، ممکن است گروهی از افراد مشابه بر اساس جمعیت شناسی باشد یا ممکن است ترکیبی هدفمند از انواع مختلف افراد باشد. معمولاً گروه تمرکز در معرض کسب و کار یا جنبه‌ای از کسب‌وکار قرار می‌گیرد که در مورد آن بازخورد لازم است و سپس با آنها مصاحبه می‌شود تا مشخص شود که چه فکر می‌کنند. این یک روش تحقیق اولیه است و معمولاً به داده های کیفی تری منجر می شود.

جوامع آنلاین

جوامع آنلاین می توانند راهی مناسب و کم هزینه برای یک شرکت برای دریافت بازخورد از مشتریان یا جمعیت هدف باشند. این ممکن است به این معنی باشد که بسته به نیاز شرکت، به دنبال گفتگوهای صفحه پیام درباره یک محصول خاص یا تجزیه و تحلیل بحث های رسانه های اجتماعی مرتبط با یک صنعت باشید. در حالی که داده‌های جمع‌آوری‌شده ممکن است مفید باشند، گاهی اوقات جمع‌آوری مقدار مناسب اطلاعات از این منابع می‌تواند زمان‌بر باشد.

مشاهدات

گاهی اوقات، مشاغل به سادگی رفتار مشتریان خود را مشاهده می کنند و از آن داده ها در تصمیم گیری استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک فروشگاه خرده‌فروشی ممکن است کارمندی داشته باشد که چند بار مشتریان به یک صفحه نمایش خاص نزدیک می‌شوند تا مشخص کند که چقدر جذاب است و سپس آن داده‌ها را با تعداد مشتریانی که خرید کرده‌اند، اعم از کل یا اقلام موجود در آن نمایشگر، مقایسه می‌کند. نتایج این نوع تحقیقات ممکن است برای انواع خاصی از مشاغل مفید باشد، اما مستلزم آن است که یک کارمند برای انجام مشاهدات در دسترس باشد.

تحلیل داده ها

تجزیه و تحلیل داده ها یکی از معدود اشکال تحقیقات ثانویه در این لیست است، زیرا شامل استفاده از داده های موجود اما تجزیه و تحلیل آنها با در نظر گرفتن اولویت ها و نیازهای شرکت شما است. به عنوان مثال، شرکتی که محصولاتی را با نام تجاری دانشگاه ایجاد می کند، ممکن است تصمیم بگیرد داده های مربوط به دانشجویان ورودی را برای یک دانشگاه خاص تجزیه و تحلیل کند. سپس این می تواند به آنها اجازه دهد تا تعیین کنند که چه نوع محصولاتی را می خواهند برای آن سال تولید کنند.

فرآیند تحقیقات مشتری

فرآیند تحقیقات مصرف کننده به عنوان بسط فرآیند تحقیقات بازار آغاز شد. همانطور که از یافته های تحقیقات بازار برای بهبود ظرفیت تصمیم گیری یک سازمان یا کسب و کار استفاده می شود، تحقیقات مصرف کننده نیز مشابه است.

فرآیند تحقیق مصرف کننده را می توان به مراحل زیر تقسیم کرد:

1. توسعه اهداف تحقیق: اولین گام برای فرآیند تحقیق مصرف کننده این است که هدف تحقیق، هدف تحقیق، چرایی تحقیق انجام شده و درک چیستی را به وضوح تعریف کنیم؟ بیان واضح هدف می تواند به تأکید بر هدف کمک کند.
2. جمع‌آوری داده‌های ثانویه: ابتدا داده‌های ثانویه را جمع‌آوری کنید، به درک اینکه آیا تحقیقات زودتر انجام شده است یا خیر و آیا شواهد مرتبط با موضوع وجود دارد که می‌تواند توسط یک سازمان برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد مصرف‌کنندگان استفاده شود، کمک می‌کند.
3. تحقیقات اولیه: در تحقیقات اولیه، سازمان‌ها یا کسب‌وکارها داده‌های خود را جمع‌آوری می‌کنند یا از شخص ثالثی برای جمع‌آوری داده‌ها از طرف خود استفاده می‌کنند. این تحقیق از روش‌های مختلف جمع‌آوری داده‌ها (کیفی و کمی) استفاده می‌کند که به محققین کمک می‌کند تا داده‌ها را دست اول جمع‌آوری کنند.
4. جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها: داده ها جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شود و برای درک رفتار مصرف کننده و الگوی خرید استنباط می شود.
5. تهیه گزارش: در نهایت با تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده گزارشی برای تمامی یافته ها تهیه می شود تا سازمان ها بتوانند آگاهانه تصمیم بگیرند و به تمامی احتمالات مربوط به رفتار مصرف کننده فکر کنند. با عملی کردن این مطالعه، سازمان ها می توانند مشتری محور شوند و محصولاتی تولید کنند یا خدماتی را ارائه دهند که به آنها در دستیابی به رضایت مشتری عالی کمک می کند.

تحقیق مشتری چیست؟
تحقیق مشتری چیست؟ – تزیسمی

پس از فرآیند تحقیقات مشتری

هنگامی که توانستید فرآیند تحقیقات مصرف کننده را با موفقیت انجام دهید، پارادایم ها را بررسی کنید و آن ها را بشکنید. آنچه مصرف کنندگان نیاز دارند باید بخشی از تحقیقات بازار باشد و باید به طور منظم انجام شود. تحقیقات مصرف کننده اطلاعات عمیق تری در مورد نیازها، خواسته ها، انتظارات و تحلیل رفتار مشتریان ارائه می دهد.

با شناسایی موفقیت‌آمیز این اطلاعات، می‌توان استراتژی‌هایی را که برای جذب مصرف‌کنندگان استفاده می‌شود، بهتر ساخت و کسب‌وکارها می‌توانند با دانستن اینکه دقیقاً چه چیزی مصرف‌کنندگان می‌خواهند، سود کسب کنند. همچنین درک و شناخت کامل رفتار خرید مصرف کنندگان برای شناخت نگرش آنها نسبت به برندها و محصولات بسیار مهم است.

شناسایی نیازهای مصرف کننده و همچنین ترجیحات آنها به یک کسب و کار اجازه می دهد تا با تجارت جدید سازگار شود و یک برنامه بازاریابی دقیق ایجاد کند که مطمئناً کارساز خواهد بود. نکات زیر می تواند کمک کند. تکمیل این فرآیند به شما کمک می کند:

. مشتریان بیشتری را جذب کنید
. بهترین قیمت را برای محصولات خود تعیین کنید
. پیام بازاریابی مناسب ایجاد کنید
. افزایش مقداری که تقاضای مشتریان خود را برآورده می کند
. دفعات بازدید از مشتریان خود را افزایش دهید
. فروش خود را افزایش دهید
. کاهش هزینه های
. رویکرد خود را برای خدمات مشتری اصلاح کنید.

روش های تحقیق مشتری

مصرف کنندگان دلیلی برای راه اندازی و شکوفایی یک تجارت هستند. جمع‌آوری اطلاعات کافی در مورد مصرف‌کنندگان هرگز به هیچ کسب‌وکاری لطمه نمی‌زند، در واقع، تنها اطلاعاتی را که یک کسب‌وکار برای ارتباط با مصرف‌کنندگانش و تولید محصولاتی نیاز دارد که به اصلاح و رشد کسب‌وکارشان کمک می‌کند، اضافه می‌کند.

در زیر روش‌های تحقیق مصرف‌کننده وجود دارد که اطمینان حاصل می‌کند که شما با مصرف‌کنندگان همسو هستید و نیازهای آنها را درک می‌کنید:

مطالعات رضایت مشتری

می توان میزان رضایت مصرف کنندگان را در رابطه با کیفیت محصولات از طریق موارد زیر تعیین کرد:

. روش های غیررسمی مانند گفتگو با کارکنان در مورد محصولات و خدمات با توجه به داشبورد.
. پرسشنامه ها/نظرسنجی های گذشته و حال که مصرف کنندگان ممکن است پر کرده باشند و نیازهای آنها را مشخص کند.

بررسی فرآیند تصمیم گیری مصرف کننده

دانستن نیازهای مصرف کننده، انگیزه خرید آنها و نحوه انجام فرآیند تصمیم گیری بسیار جالب است.

. استقرار نظرسنجی های مرتبط و دریافت پاسخ از مخاطبان مورد نظر.

اثبات مفهوم

کسب‌وکارها می‌توانند میزان پذیرش ایده‌های بازاریابی خود را با موارد زیر آزمایش کنند:

. استفاده از نظرسنجی برای یافتن اینکه آیا مصرف کننده فعلی یا بالقوه محصولات شما را به عنوان یک مزیت منطقی و مفید می بینند.
. انجام مصاحبه های شخصی یا جلسات گروه متمرکز با مشتریان برای درک چگونگی پاسخ آنها به ایده های بازاریابی.

شناخت موقعیت خود در بازار

شما می توانید دریابید که مشتریان فعلی و بالقوه شما چگونه محصولات شما را می بینند و چگونه آن را با رقبای شما مقایسه می کنند:

. ارقام فروش بلندتر از هر جنبه دیگری صحبت می کنند، هنگامی که با مقایسه در ارقام فروش آشنا شدید، به راحتی می توانید موقعیت بازار خود را در بخش بازار درک کنید.
. نگرش مصرف کنندگان هنگام خرید نیز به درک وضعیت بازار کمک می کند.

تست های برندینگ و تجربه کاربری

شما می‌توانید احساس مشتریان خود را با نام‌های تجاری و محصولاتشان با موارد زیر تعیین کنید:

. استفاده از گروه‌های متمرکز و نظرسنجی‌هایی که برای ارزیابی واکنش‌های احساسی به محصولات و برندهای شما طراحی شده‌اند.
. مشارکت محققان برای بررسی عملکرد برند خود در بازار از طریق تحقیقات برند موجود و موجود.

تغییرات قیمت

می‌توانید با استفاده از فرمول‌هایی که درآمد را اندازه‌گیری می‌کنند – با ضرب تعداد اقلامی که فروخته‌اید، در قیمت هر کالا، بررسی کنید که چگونه مشتریانتان تغییرات قیمت را می‌پذیرند یا نه. این تست ها به شما امکان می دهد محاسبه کنید که آیا کل درآمد شما پس از ایجاد تغییرات قیمت افزایش یا کاهش می یابد:

. محاسبه تغییرات در مقادیر محصولات مورد تقاضای مشتریان به همراه تغییرات در قیمت محصول.
. تاثیر قیمت بر تقاضای محصول را با توجه به نیاز مشتری اندازه گیری کنید.

نظارت بر رسانه های اجتماعی

راه دیگری برای اندازه گیری بازخورد و خدمات مشتری، کنترل تعهد شما به رسانه های اجتماعی و بازخورد است. شبکه های اجتماعی (به ویژه فیس بوک) در حال تبدیل شدن به عنصر رایج تجاری سازی بسیاری از مشاغل هستند و به طور فزاینده ای توسط مشتریان آنها برای ارائه اطلاعات در مورد نیازهای مشتری، تجارب خدمات، به اشتراک گذاری و ثبت شکایات مشتریان استفاده می شوند. همچنین می توان از آن برای اجرای نظرسنجی ها و آزمایش مفاهیم استفاده کرد. اگر به خوبی مدیریت شود، می تواند یکی از قدرتمندترین ابزارهای تحقیقاتی مدیریت مشتری باشد. همچنین توصیه می کنم بخوانید: نحوه انجام تحقیقات بازار از طریق شبکه های اجتماعی.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *