تحقیق رفتاری: اهمیت و بهترین روش ها

تحقیق رفتاری: اهمیت و بهترین روش ها

تحقیق رفتاری: اهمیت و بهترین روش ها ، صرف نظر از اینکه دوست داریم یا نه، تاریخچه، عادات و احساسات ما همگی نقش مهمی در رفتار ما دارند. تحقیقات رفتاری از اندازه گیری و تفسیر برای کشف و درک رفتار فردی و اجتماعی استفاده می کند. در این وبلاگ، چرایی اهمیت تحقیقات رفتاری و روش‌های انجام آن را مورد بحث قرار خواهیم داد.

تحقیق رفتاری: اهمیت و بهترین روش ها
تحقیق رفتاری: اهمیت و بهترین روش ها – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق رفتاری چیست؟- تحقیق رفتاری: اهمیت و بهترین روش ها

پژوهش رفتاری ترکیبی از روش‌های کمی و کیفی برای اندازه‌گیری رفتار انسان، به دست آوردن داده‌های جدید و تجزیه و تحلیل اثرات موقعیت‌های درمانی فعال بر رفتار انسان است.

رفتار انسان افراد زیادی را مجذوب خود می کند. چه چیزی باعث رفتار ما می شود؟ چه چیزی رفتار ما را تحت تاثیر قرار می دهد یا اندازه گیری می کند؟ و چرا تغییر رفتار آنقدر سخت است؟

تحقیقات رفتار انسانی نقش بسزایی در ارتقای معیشت افراد مبتلا به بیماری های روانی و اختلالات رفتاری داشته است. همچنین به پیشرفت هایی در رشد کودک، نظارت بر فرهنگ سازمانی و سلامت عمومی کمک کرده است. متخصصان علاقه مند به یادگیری نحوه تجزیه و تحلیل رفتار انسان می خواهند بدانند که چرا افراد برای درک بهتر فرآیند تصمیم گیری تصمیم می گیرند.

اهمیت تحقیقات رفتاری چیست؟- تحقیق رفتاری: اهمیت و بهترین روش ها

تحلیل رفتار کاربردی (ABA) یک موضوع علوم رفتاری است که اصول رفتار، یادگیری، انگیزه و راهبردهای تغییر رفتار را مطالعه می کند. مدارس، خدمات بالینی و موسسات بهداشت رفتاری از جمله مکان هایی هستند که تحلیلگران رفتار کاربردی می توانند در آنها کار کنند.

کار آنها شامل طراحی و اجرای استراتژی های اصلاح رفتار بر اساس مشاهده و تجزیه و تحلیل داده ها است. مشاوره، روانشناسی و آموزش های ویژه نیز تخصص هایی هستند که قطعا بخشی از تحلیل رفتار کاربردی هستند.

تحقیقات رفتار انسانی طیف وسیعی از رشته های علمی و اجتماعی را در بر می گیرد. علم رفتاری توسط انجمن روانشناسی آمریکا به عنوان هر موضوعی (مثلاً روانشناسی، جامعه شناسی یا انسان شناسی) تعریف می شود که از آزمایش ها و مشاهده برای کشف کنش ها و واکنش های انسانی و غیر انسانی به شیوه ای علمی استفاده می کند.

علوم رفتاری شامل طیف وسیعی از زمینه ها از جمله انسان شناسی، رفتار اقتصادی، روانشناسی شناخت، رفتار مصرف کننده، روانشناسی تعامل اجتماعی و جامعه شناسی است.

برخی از دانشمندان علوم رفتاری ایده‌ها، مفاهیم و رویکردهای مختلف را برای درک کامل پیچیدگی‌های رفتار انسانی ترکیب می‌کنند.

دانشمندان علوم رفتاری بررسی می‌کنند که چرا انسان‌ها گاهی اوقات به شیوه‌هایی رفتار می‌کنند که برای رفاه آنها مضر است. آنها به چگونگی تأثیرات تصادفی محیطی به انتخاب ها، باورها و نگرش های ما نگاه می کنند. محققان همچنین به دنبال این هستند که چگونه مشتریان ممکن است ترغیب شوند تا تصمیمات خرید خود را بپذیرند، اجتناب کنند یا آنها را تنظیم کنند.

روش های تحقیق رفتار انسانی

1. دیدگاه های رفتاری

به گفته رفتارشناسان، همه رفتارها از طریق تجربه آموخته می شوند و از طریق تماس با محیط ما آموخته می شوند. کلاسیک و عامل دو ایده کلیدی در یادگیری رفتارهای جدید هستند.

چیزی تازه با چیزی طبیعی در تهویه کلاسیک ترکیب می شود. پس از مدتی، محرک جدید همان واکنش تحریک قبلی را برمی انگیزد و منجر به تداعی جدید می شود.

مقایسه تحقیقات کمی و کیفی

انواع دستگاه های تحقیقاتی برای اندازه گیری رفتار انسان در دسترس هستند. این ابزارها به عنوان معیارهای کیفی یا کمی طبقه بندی می شوند.

. تحقیق کیفی
با بررسی علل، باورها و انگیزه های زمینه ای، معیارهای کیفی به محققان در درک بهتر رفتار انسان کمک می کند. هدف آن توضیح “چگونه” و “چرا” افراد به روشی است که انجام می دهند.

گفتگوهای عمیق، بحث های گروه متمرکز، مشاهدات و نظرسنجی های بدون ساختار با سؤالات باز نمونه هایی از روش های اندازه گیری داده های کیفی هستند. تحقیقات کیفی به طور ایده آل باید در یک موقعیت طبیعی انجام شود.

. تحقیق کمی
از سوی دیگر، معیارهای کمی برای اندازه‌گیری ترجیحات، دیدگاه‌ها، حقایق، اقدامات و انواع دیگر داده‌های تجزیه‌وتحلیل‌شده و برای اعمال نتایج از یک گروه نمونه گسترده‌تر استفاده می‌شوند. این برای ارائه پاسخ‌های عددی به سوالاتی مانند «چند؟»، «چند وقت؟» و «چقدر؟» استفاده می‌شود.

نظرسنجی ها، پرسشنامه های ساختاریافته و نظرسنجی های اینترنتی با پرسش های بسته نمونه هایی از روش های جمع آوری این اطلاعات هستند.

2. مشاهده

انجام مشاهدات یک عنصر حیاتی در تحقیق در مورد تحقیقات رفتاری انسان است. چه روشی بهتر از مشاهده اعمال یک نفر برای درک اعمال آنها؟ شرکت کننده آزمون شما چه تعاملی با یک بچه، یک بیمار یا یک کامپیوتر دارد؟

تحقیقات مشاهده ای معمولاً در خانه، محل کار یا در یک آزمایشگاه مشاهده مجهز انجام می شود. مشاهده محجوب بهترین تکنیک برای مشاهده رفتار واقعی شخص است.

یکی دیگر از تکنیک‌های مشاهده رفتار افراد، بررسی درون آنها، به‌ویژه مغز اوست. از آنجایی که بیشتر فعالیت‌هایی که در داخل اتفاق می‌افتند برای همه ما قابل مشاهده نیستند، مطالعه فعالیت مغز می‌تواند بینش تازه‌ای در مورد رفتار انسان ارائه دهد.

هنگام تحقیق در مورد مغز زخمی و تأثیر آن بر بیمار، می توانیم ارتباط بین رفتار و فعالیت مغز را مشاهده کنیم. در شرایط خاص، شواهد مغزی به حل معماهای روانشناختی طولانی مدت کمک می کند.

تحقیق رفتاری: اهمیت و بهترین روش ها
تحقیق رفتاری: اهمیت و بهترین روش ها – تزیسمی

3. اقداماتی که آشکار نیست

در حالی که پرسشنامه‌ها برای جمع‌آوری ایده‌ها، ویژگی‌های شخصیتی و نگرانی‌های سلامت (روانی) عالی هستند، اما دارای اشکالات قابل توجهی هستند.

تقریباً 95 درصد از اعمال ما ناخودآگاه و خودکار هستند. محققان روش هایی برای ثبت افکار، احساسات و اعمال ناخودآگاه ما ابداع کرده اند. آزمایش‌های غیرمستقیم مستلزم این هستند که افراد به سرعت به ورودی‌های مختلف واکنش نشان دهند. تفاوت در زمان واکنش نشان می دهد که شما در مورد چیزی یا کسی چه احساسی دارید.

4. تحقیقات پزشکی

همه چیز به کیفیت زندگی و در نتیجه کیفیت مراقبت در زمینه تحقیقات پزشکی مربوط می شود. طبق ویکی‌پدیا، «کیفیت زندگی رفاه» ارزیابی می‌کند که چگونه یک بیماری، ناتوانی یا بیماری ممکن است در طول زمان به رفاه فرد آسیب برساند. بزرگترین هدف ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بهبود کیفیت زندگی بیمار با ارائه قابل قبول ترین درمان موجود است.

تماس پزشک و بیمار، معماری اتاق عمل، آموزش شبیه سازی، اثربخشی تیم و ارتباط، و مقابله با احساسات، همگی موضوعات ممکن برای تحقیقات مراقبت های بهداشتی هستند. همه این عوامل بر کیفیت مراقبت و در نتیجه زندگی تأثیر می‌گذارند.

5. تحقیق در مورد تعلیم و تربیت

از طریق آموزش، دانش آموزان حقایق، رویدادها، ارزش ها، ایده ها، مفاهیم اساسی، اصول و چیزهای دیگر را می آموزند. از سوی دیگر، آموزش روشی برای کسب توانایی هاست تا صرفاً یادگیری حقایق. آموزش بر کاربرد عملی، از جمله تجربه عملی متمرکز است. آنها به افراد در اجرای یک سیستم جدید، بهبود یک توانایی خاص یا ارتقای مهارت خود در هر چیزی کمک می کنند.

آموزش و پرورش ممکن است در مشاغل و مکان‌های مختلفی از جمله کلاس‌های درس و آزمایشگاه‌های مهارت رخ دهد. در یک فضای امن و کنترل شده، این نظریه ممکن است عملی شود.

6. تحقیق رفتار مصرف کننده

باورنکردنی ترین روش برای درک رفتار تصمیم گیری مشتری و ترجیحات آن، شناسایی مخاطب هدف است. مشتریان چگونه با یک محصول تعامل می کنند؟ چرا آنها در وهله اول تصمیم به خرید کالا گرفتند؟ به خاطر بسته بندی بود یا چیدمان فروشگاه؟ یا آیا احساسات ناخودآگاه در بازی وجود داشت؟

نتیجه

کنش انسانی یک موضوع چندوجهی و پویا در مطالعه تحقیقات رفتاری است که برای ارائه بینش نیاز به چندین خط تحقیق دارد. فرآیندهای یادگیری چارچوبی را برای تصمیم گیری در مورد بسیاری از اقدامات ما تعیین می کند. با این حال، ما دائماً در واکنش به محیط خود در حال تکامل هستیم.

درک اقدامات ما یک تعهد پیچیده است، اما کاری است که به تکمیل آن نزدیک می شویم. رویکردهای تحقیقاتی سنتی چیزهای زیادی به ما آموخته اند و اکنون روش های تشخیص می توانند ما را راهنمایی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *