تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها

تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها

تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها ، در دنیای تحقیق، دو نوع اصلی از منابع داده وجود دارد: اولیه و ثانویه. در حالی که تحقیقات اولیه شامل جمع آوری داده های جدید به طور مستقیم از افراد یا منابع است، تحقیقات ثانویه شامل تجزیه و تحلیل داده های موجود است که قبلاً توسط شخص دیگری جمع آوری شده است. امروز در مورد تحقیقات ثانویه بحث خواهیم کرد.

یکی از منابع رایج این تحقیق، گزارش های تحقیقاتی منتشر شده و اسناد دیگر است. این مطالب را اغلب می توان در کتابخانه های عمومی، در وب سایت ها یا حتی به عنوان داده های استخراج شده از نظرسنجی های انجام شده قبلی یافت. علاوه بر این، بسیاری از سازمان‌های دولتی و غیردولتی مخازن داده‌های گسترده‌ای را نگهداری می‌کنند که برای اهداف تحقیقاتی قابل دسترسی هستند.

در حالی که تحقیقات ثانویه ممکن است سطح کنترل مشابه تحقیقات اولیه را ارائه ندهد، می تواند ابزار بسیار ارزشمندی برای به دست آوردن بینش و شناسایی روندها باشد. محققان می توانند با استفاده از منابع داده موجود در زمان و منابع صرفه جویی کنند و در عین حال اطلاعات مهم را کشف کنند.

تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها
تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق ثانویه چیست: تعریف

تحقیق ثانویه یک روش تحقیقی است که شامل استفاده از داده های موجود است. داده های موجود برای افزایش اثربخشی کلی پژوهش خلاصه و گردآوری می شوند.

یکی از مزایای کلیدی تحقیق ثانویه این است که به ما امکان می دهد بدون نیاز به جمع آوری داده های جدید، بینش به دست آوریم و نتیجه گیری کنیم. این می تواند در زمان و منابع صرفه جویی کند و همچنین به ما امکان می دهد دانش و تخصص موجود را بسازیم.

هنگام انجام تحقیقات ثانویه، مهم است که در رویکرد خود دقیق و متفکر باشیم. این به معنای انتخاب دقیق منابع و اطمینان از قابل اعتماد بودن و مرتبط بودن داده های مورد تجزیه و تحلیل با سؤال تحقیق است. همچنین به معنای انتقادی و تحلیلی بودن در تحلیل و تشخیص هرگونه سوگیری یا محدودیت بالقوه در داده ها است.

تحقیقات ثانویه بسیار مقرون به صرفه تر از تحقیقات اولیه است، زیرا از داده های موجود استفاده می کند، بر خلاف تحقیقات اولیه، که در آن داده ها به صورت دست اول توسط سازمان ها یا مشاغل جمع آوری می شوند یا می توانند شخص ثالثی را برای جمع آوری داده ها از طرف خود به کار گیرند.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: راهنمای تحقیق ثانویه: روش ها، مثال ها، مزایا

روش تحقیق ثانویه با مثال- تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها

تحقیقات ثانویه مقرون به صرفه است، یکی از دلایلی که انتخاب محبوب در بین بسیاری از کسب و کارها و سازمان ها است. هر سازمانی قادر به پرداخت مبلغ هنگفتی برای انجام تحقیقات و جمع آوری داده ها نیست. بنابراین، به درستی تحقیقات ثانویه نیز “تحقیق میز” نامیده می شود، زیرا داده ها را می توان از نشستن پشت میز بازیابی کرد.

روش‌ها و نمونه‌های رایج تحقیق ثانویه زیر استفاده می‌شوند:

1. داده های موجود در اینترنت

یکی از محبوب ترین راه ها برای جمع آوری داده های ثانویه اینترنت است. داده ها به راحتی در اینترنت در دسترس هستند و با کلیک یک دکمه قابل دانلود هستند.

این داده ها عملاً بدون هزینه هستند، یا ممکن است مجبور باشید مبلغ ناچیزی برای دانلود داده های موجود بپردازید. وب سایت ها دارای اطلاعات زیادی هستند که کسب و کارها یا سازمان ها می توانند مطابق با نیازهای تحقیقاتی خود از آنها استفاده کنند. با این حال، سازمان ها برای جمع آوری اطلاعات باید فقط وب سایت معتبر و قابل اعتماد را در نظر بگیرند.

2. ادارات دولتی و غیردولتی

داده‌های تحقیقات ثانویه را می‌توان از برخی سازمان‌های دولتی و غیردولتی نیز جمع‌آوری کرد. به عنوان مثال، دفتر چاپ دولت ایالات متحده، اداره سرشماری ایالات متحده، و مراکز توسعه کسب و کارهای کوچک داده های ارزشمند و مرتبطی دارند که مشاغل یا سازمان ها می توانند از آنها استفاده کنند.

برای دانلود یا استفاده از داده‌های موجود با این آژانس‌ها هزینه مشخصی وجود دارد. داده های به دست آمده از این آژانس ها معتبر و قابل اعتماد هستند.

3. کتابخانه های عمومی

کتابخانه های عمومی منبع خوب دیگری برای جستجوی داده های این تحقیق هستند. کتابخانه های عمومی نسخه هایی از تحقیقات مهمی دارند که قبلاً انجام شده است. آنها انباری از اطلاعات و اسناد مهم هستند که می توان اطلاعات را از آنها استخراج کرد.

خدمات ارائه شده در این کتابخانه های عمومی از کتابخانه ای به کتابخانه دیگر متفاوت است. اغلب، کتابخانه ها دارای مجموعه عظیمی از نشریات دولتی با آمار بازار، مجموعه بزرگی از فهرست های تجاری و خبرنامه هستند.

4. مؤسسات آموزشی

اهمیت جمع آوری داده ها از موسسات آموزشی برای تحقیقات ثانویه اغلب نادیده گرفته می شود. با این حال، تحقیقات بیشتری در کالج ها و دانشگاه ها نسبت به سایر بخش های تجاری انجام می شود.

داده هایی که توسط دانشگاه ها جمع آوری می شود عمدتاً برای تحقیقات اولیه است. با این حال، کسب‌وکارها یا سازمان‌ها می‌توانند به مؤسسات آموزشی مراجعه کرده و از آنها اطلاعات درخواست کنند.

5. منابع اطلاعات تجاری

روزنامه‌های محلی، مجلات، مجلات، ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی منبع خوبی برای به دست آوردن داده‌ها برای تحقیقات ثانویه هستند. این منابع اطلاعات تجاری اطلاعات دست اولی در مورد تحولات اقتصادی، دستور کار سیاسی، تحقیقات بازار، تقسیم بندی جمعیتی و موضوعات مشابه دارند.

کسب‌وکارها یا سازمان‌ها می‌توانند برای به دست آوردن داده‌هایی که بیشترین ارتباط را با مطالعه آنها دارند، درخواست کنند. کسب‌وکارها نه تنها این فرصت را دارند که مشتریان احتمالی خود را شناسایی کنند، بلکه می‌توانند در مورد راه‌های تبلیغ محصولات یا خدمات خود از طریق این منابع نیز بدانند زیرا دسترسی گسترده‌تری دارند.

تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها
تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها – تزیسمی

تفاوت های کلیدی بین تحقیقات اولیه و تحقیقات ثانویه- تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها

درک تمایز بین تحقیقات اولیه و تحقیقات ثانویه برای تعیین اینکه کدام روش تحقیق برای پروژه شما بهترین است ضروری است. اینها دو نوع اصلی روش تحقیق هستند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در این بخش، تفاوت های اساسی بین این دو و زمان مناسب استفاده از آنها را بررسی خواهیم کرد.

تحقیقات اولیه

. تحقیقات دست اول برای به دست آوردن داده ها انجام می شود. محقق “مالک” داده های جمع آوری شده است.
. تحقیقات اولیه بر اساس داده های خام است.
. داده های جمع آوری شده متناسب با نیازهای یک محقق، سفارشی سازی شده است. داده ها بر اساس نیازهای مطلق سازمان ها یا مشاغل جمع آوری می شود.
. محقق برای جمع آوری داده ها در تحقیقات اولیه عمیقاً درگیر تحقیق است.
. تحقیقات اولیه یک فرآیند پرهزینه است و زمان زیادی را برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها صرف می کند.

تحقیق ثانویه

. تحقیق بر اساس داده های جمع آوری شده از تحقیقات قبلی است.
. تحقیقات ثانویه مبتنی بر داده های آزمایش شده و آزمایش شده است که قبلاً تجزیه و تحلیل و فیلتر شده است.
. داده ها ممکن است مطابق با نیاز یک محقق باشد یا نباشد.
. برخلاف تحقیقات اولیه، تحقیقات ثانویه سریع و آسان است. هدف آن دستیابی به درک وسیع تری از موضوع است.
. تحقیقات ثانویه یک فرآیند سریع است زیرا داده ها از قبل در دسترس هستند. محقق باید بداند که کجا باید کاوش کند تا مناسب ترین داده را به دست آورد.

این مقاله را هم مطالعه بفرمایید: تحقیقات اولیه در مقابل تحقیقات ثانویه: تفاوت چیست؟

چگونه می توان تحقیقات ثانویه را انجام داد؟- تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها

ما قبلاً در مورد تفاوت بین تحقیقات اولیه و ثانویه یاد گرفته ایم. اکنون، بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه انجام آن بیندازیم.

تحقیق ثانویه ابزار مهمی برای جمع آوری اطلاعاتی است که قبلاً توسط دیگران جمع آوری و تجزیه و تحلیل شده است. می تواند به ما در صرفه جویی در زمان و هزینه کمک کند و به ما امکان می دهد تا در مورد موضوعی که در حال تحقیق هستیم، بینشی به دست آوریم. بنابراین، در این بخش، به چند روش و نکات رایج برای اجرای موثر آن می پردازیم.

در اینجا مراحل انجام تحقیقات ثانویه وجود دارد:

1. موضوع تحقیق را مشخص کنید: قبل از شروع تحقیق ثانویه، موضوعی را که نیاز به تحقیق دارد مشخص کنید. پس از انجام این کار، ویژگی های تحقیق و هدف آن را فهرست کنید.

2. شناسایی منابع تحقیق: در مرحله بعد، منابع اطلاعاتی را که مرتبط ترین داده ها و اطلاعات قابل اجرا برای تحقیق شما را ارائه می دهند، محدود کنید.

3. جمع‌آوری داده‌های موجود: هنگامی که منابع جمع‌آوری داده‌ها محدود شدند، داده‌های قبلی موجود را که ارتباط نزدیکی با موضوع دارد بررسی کنید. داده های مربوط به تحقیق را می توان از منابع مختلفی مانند روزنامه ها، کتابخانه های عمومی، سازمان های دولتی و غیر دولتی و غیره به دست آورد.

4. ترکیب و مقایسه: پس از جمع آوری داده ها، داده ها را برای هر گونه تکراری ترکیب و مقایسه کنید و داده ها را در قالب قابل استفاده جمع آوری کنید. اطمینان حاصل کنید که داده ها را از منابع معتبر جمع آوری کنید. داده های نادرست می تواند تحقیقات را به شدت مختل کند.

5. تجزیه و تحلیل داده ها: داده های جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل کنید و مشخص کنید که آیا به همه سؤالات پاسخ داده شده است. اگر نه، اگر نیاز به تمرکز بیشتر در بینش های عملی وجود دارد، این روند را تکرار کنید.

مزایای تحقیق ثانویه- تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها

تحقیقات ثانویه چندین مزیت را به محققین ارائه می دهد، از جمله کارایی، توانایی ایجاد دانش موجود، و توانایی انجام تحقیق در شرایطی که ممکن است تحقیقات اولیه ممکن یا اخلاقی نباشد. با انتخاب دقیق منابع و اندیشیدن در رویکرد خود، محققان می توانند از تحقیقات ثانویه برای تأثیرگذاری و پیشرفت این حوزه استفاده کنند. برخی از مزایای کلیدی به شرح زیر است:

1. بیشتر اطلاعات در این تحقیق به راحتی در دسترس است. منابع زیادی وجود دارد که می‌توان داده‌های مرتبط را از آنها جمع‌آوری و استفاده کرد، برخلاف تحقیقات اولیه، که در آن داده‌ها باید از ابتدا جمع‌آوری شوند.

2. این فرآیند کم‌هزینه‌تر و زمان‌برتر است زیرا داده‌های مورد نیاز به راحتی در دسترس هستند و در صورت استخراج از منابع معتبر هزینه زیادی ندارند. حداقل هزینه برای به دست آوردن داده ها مرتبط است.

3. داده‌هایی که از طریق تحقیقات ثانویه جمع‌آوری می‌شوند، به سازمان‌ها یا کسب‌وکارها ایده‌ای درباره اثربخشی تحقیقات اولیه می‌دهند. از این رو، سازمان‌ها یا کسب‌وکارها می‌توانند فرضیه‌ای تشکیل دهند و هزینه‌های انجام تحقیقات اولیه را ارزیابی کنند.

4. تحقیقات ثانویه به دلیل در دسترس بودن داده ها سریعتر انجام می شود. بسته به هدف کسب‌وکار یا مقیاس داده‌های مورد نیاز، می‌تواند ظرف چند هفته تکمیل شود.

همانطور که می بینیم، این تحقیق فرآیند تجزیه و تحلیل داده هایی است که قبلاً توسط شخص دیگری جمع آوری شده است و می تواند مزایای زیادی را برای محققان ارائه دهد.

معایب تحقیق ثانویه

از سوی دیگر، ما با انجام تحقیقات ثانویه معایبی داریم. برخی از بدنام ترین آنها موارد زیر است:

1. اگرچه داده ها به راحتی در دسترس هستند، ارزیابی اعتبار باید برای درک صحت اطلاعات موجود انجام شود.

2. همه منابع داده ثانویه آخرین گزارش ها و آمار را ارائه نمی دهند. حتی زمانی که داده ها دقیق باشند، ممکن است به اندازه کافی به روز نشوند تا با جدول زمانی اخیر مطابقت داشته باشد.

3. تحقیق ثانویه نتیجه گیری خود را از داده های تحقیقات اولیه جمعی به دست می آورد. موفقیت تحقیق شما تا حد زیادی به کیفیت تحقیقاتی که قبلاً توسط تحقیقات اولیه انجام شده است بستگی دارد.

تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها
تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها – تزیسمی

نمونه هایی از تحقیقات ثانویه

1. انتخاب مکان

نمونه ای از تحقیقات ثانویه می تواند تجزیه و تحلیل 15 منطقه تعیین شده بازار (DMA) یا مناطق مترو باشد.

15 بازار از قبل توسط مشتری تعیین می شود. برای منبع داده‌ها، از منابع داده‌های مختلف پولی و اشتراکی و اطلاعات در دسترس عموم استفاده می‌شود.

موضوعات تحقیق ثانویه عبارتند از:

. ظرفیت استخدام: با استفاده از داده های سرشماری ایالات متحده و منابع ایالتی
. عرضه و تقاضای شغلی: آمار اداره کار
. عوامل سیاسی: مقالات و اطلاعات ارسال شده توسط منابع دولتی و محلی
. داده های رقابتی: وب سایت های رقیب، بازاریابی، کیت های رسانه ای و اطلاعات قیمت
. سایر موارد: حداکثر 3 عامل دیگر که باید در محدوده بررسی شوند

هر شاخص از نظر اهمیت وزن داده می شود. ماتریس از آن وزن ها استفاده می کند و برای هر عامل و بازار یک امتیاز یا رتبه بندی در سطح بالا ایجاد می کند.

نتیجه نهایی برای این تحقیق ایجاد یک پایگاه داده جامع اکسل از داده ها و اطلاعات برای هر یک از شاخص ها است.

2. درک جمعیت شناسی هدف

در اینجا نمونه دیگری از انجام جستجوی ثانویه وجود دارد.

فرض کنید می خواهید در مورد جمعیت شناسی کارگران ساختمانی در ایالات متحده بدانید، ممکن است با جستجوی آنلاین این کلمات کلیدی شروع کنید.

یکی از نتایج می تواند یک مطالعه تحقیقاتی اخیر در مورد مشخصات کارگران ساختمانی باشد. هنگامی که می توانید مطمئن شوید منبع قابل اعتماد است، این اطلاعات می تواند بلیطی برای پاسخ به سوالات شما باشد.

داده هایی مانند جنسیت، قومیت، درآمد و زبانی که در خانه صحبت می شود اکنون به طور فرضی در اختیار شماست.

یک گزارش تحقیقی در نیویورک تایمز می تواند اطلاعات ارزشمندی را از آن جستجوی اولیه آنلاین به شما بدهد.

نتیجه

در نتیجه، تحقیق ثانویه ابزار مهمی برای محققانی است که موضوعات مختلف را بررسی می کنند. با استفاده از منابع داده موجود، محققان می توانند در زمان و منابع صرفه جویی کنند، دانش موجود را توسعه دهند و در شرایطی که تحقیقات اولیه ممکن است امکان پذیر نباشد، تحقیق کنند.

روش‌ها و نمونه‌های مختلفی برای تحقیق ثانویه وجود دارد، از تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های عمومی گرفته تا بررسی مقالات تحقیقاتی منتشر شده قبلی. به عنوان دانشجویان و محققین مشتاق، مهم است که مزایا و محدودیت‌های این تحقیق را درک کنید و با تفکر و انتقاد به آن برخورد کنید. با انجام این کار، می‌توانیم به پیشرفت درک خود از دنیای اطرافمان ادامه دهیم و در تحقیقات معناداری که تأثیر مثبتی بر جامعه دارد، مشارکت کنیم.

1 دیدگاه برای “تحقیق ثانویه: تعریف، روشها و مثالها”

  1. بازتاب: نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *