تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال

تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال

تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال ، تحقیق توصیفی پیمایشی روشی کمی است که بر توصیف ویژگی‌های یک پدیده تمرکز می‌کند تا علت وقوع آن را بپرسد. انجام این کار به ما کمک می کند تا ماهیت آن را بهتر درک کنیم و پایه خوبی برای تحقیقات بیشتر فراهم می کند.

تحقیقات بازار توصیفی یکی از رایج ترین روش های بررسی روندها و تغییرات بازار است. این آسان، کم هزینه است و اطلاعات عمیق و ارزشمندی را در مورد موضوع انتخاب شده ارائه می دهد.

این مقاله به بررسی اصول اولیه مطالعه توصیفی پیمایشی می پردازد و نحوه ساخت بهترین نمونه پرسشنامه پیمایشی توصیفی و نحوه انجام پژوهش موثر را نشان می دهد.

تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال
تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق توصیفی پیمایشی چیست؟- تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال

تحقیقات توصیفی پیمایشی اغلب به تحقیقات کمی گفته می شود که به جای چرایی، بیشتر بر چیستی، چگونه، چه زمانی و کجا تمرکز می کند. اما در واقع این به چه معناست؟

پاسخ ساده است. با انجام تحقیقات توصیفی پیمایشی، ما بر ماهیت یک پدیده تمرکز می کنیم بدون اینکه بپرسیم علل آن چیست.

هدف اصلی تحقیق توصیفی پیمایشی، روشن کردن اصل مسئله تحقیق و درک بهتر آن است. این تکنیک قبل از بررسی چرایی وجود آن، دانش عمیقی از چیستی مشکل تحقیق ارائه می دهد.

روش تحقیق توصیفی پیمایشی و جمع آوری داده ها- تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال

روش های تحقیق توصیفی بر اساس جمع آوری داده ها می تواند متفاوت باشد. ما سه روش اصلی جمع آوری داده ها را متمایز می کنیم: مطالعه موردی، روش مشاهده ای و روش پیمایش توصیفی.

از این سه روش تحقیق توصیفی پیمایشی بیشتر در زمینه هایی مانند تحقیقات بازار، تحقیقات اجتماعی، روانشناسی، سیاست و غیره استفاده می شود.

روش مشاهده ای

گاهی اوقات روش توصیفی مشاهده ای نیز نامیده می شود، این روش به سادگی نظارت بر افراد است در حالی که آنها با یک موضوع خاص درگیر هستند. هدف بررسی رفتار واقعی افراد با حفظ یک محیط طبیعی است که رفتار پاسخ دهندگان را تغییر نمی دهد زیرا آنها نمی دانند که آنها مشاهده می شوند.

اغلب در زمینه هایی مانند تحقیقات بازار، روانشناسی یا تحقیقات اجتماعی استفاده می شود. به عنوان مثال، مشتریان می توانند هنگام صرف غذا در رستوران شما یا مرور محصولات موجود در فروشگاه شما تحت نظر باشند.

روش مطالعه موردی

هنگام انجام مطالعات موردی، محققان معاینات کاملی از افراد یا گروه ها انجام می دهند. روش مطالعه موردی برای جمع آوری اطلاعات کلی در مورد یک موضوع خاص استفاده نمی شود. در عوض، درک عمیقی از یک موضوع خاص به دست می دهد و می تواند منجر به نتیجه گیری های جالب و فرضیه های جدید شود.

اصطلاح مطالعه موردی همچنین می تواند به یک گروه نمونه اشاره کند، که گروه خاصی از افراد مورد بررسی قرار می گیرند و پس از آن، یافته ها به گروه بزرگتری از افراد تعمیم می یابد. با این حال، این نوع تعمیم بسیار خطرناک است زیرا همیشه دقیق نیست.

علاوه بر این، به دلیل سوگیری احتمالی از سوی محقق، نمی توان از مطالعات موردی برای تعیین علت و معلول استفاده کرد.

تحقیق توصیفی پیمایشی

روش تحقیق توصیفی پیمایشی شامل ایجاد پرسشنامه یا نظرسنجی و توزیع آنها بین پاسخ دهندگان است که سپس به سؤالات (معمولاً ترکیبی از سؤالات باز و بسته) پاسخ می دهند.

نظرسنجی ساده ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای به دست آوردن بازخورد در مورد یک موضوع خاص است. می توانید آنها را به صورت آنلاین یا آفلاین انجام دهید، اندازه نمونه خود را انتخاب کنید و آنها را از طریق کانال های مختلف توزیع کنید.

هنگام انجام تحقیقات بازار، می توانید از آنها برای درک جمعیت شناختی یک بازار یا جمعیت خاص، تعیین مخاطبان هدف خود، پیگیری تغییرات در بازار و کسب اطلاعات در مورد تجربه مشتری و رضایت از محصولات و خدمات خود استفاده کنید.

انواع مختلفی از تحقیقات توصیفی پیمایشی وجود دارد که بر اساس رویکرد مورد استفاده طبقه بندی می شوند:

. نظرسنجی های توصیفی اطلاعاتی را در مورد یک موضوع خاص جمع آوری می کنند.
. پیمایش های توصیفی-هنجاری درست مانند پیمایش توصیفی اطلاعات را جمع آوری می کنند و پس از آن نتایج آن با یک هنجار مقایسه می شود.
. نظرسنجی های همبستگی رابطه بین دو متغیر را بررسی می کنند و نتیجه می گیرند که آیا مثبت، خنثی یا منفی است.

ویژگی ها و مزایای پرسشنامه پیمایشی توصیفی- تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال

استفاده از طرح نظرسنجی توصیفی مزایای زیادی دارد. اول از همه، انجام آن ارزان و آسان است. شما می توانید یک نمونه بزرگ داشته باشید و داده های گسترده را به سرعت و کم هزینه جمع آوری کنید.

داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنید هم اطلاعات کمی و هم کیفی را ارائه می‌کنند که درک جامعی از موضوع را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، می توان از آن در تحقیقات بیشتر در مورد این یا سایر موضوعات مرتبط استفاده کرد.

در اینجا به برخی از مهمترین مزایای انجام تحقیق توصیفی پیمایشی اشاره می شود:

کمی و کیفی

در طرح تحقیق توصیفی پیمایشی از دو روش تحقیق کمی و کیفی استفاده شده است. در درجه اول برای انجام تحقیقات کمی و جمع آوری داده هایی استفاده می شود که تجزیه و تحلیل آماری آسان است. با این حال، همچنین می تواند داده های کیفی را ارائه دهد که به شما در توصیف و درک موضوع تحقیق کمک می کند.

متغیرهای کنترل نشده

تحقیق توصیفی به بررسی بیش از یک متغیر می پردازد. با این حال، بر خلاف تحقیقات تجربی، طراحی تحقیق توصیفی پیمایشی به شما امکان کنترل متغیرها را نمی دهد. در عوض از روش های مشاهده ای در طول تحقیق استفاده می کنید. حتی اگر این متغیرها می توانند تغییر کنند و تأثیر غیرمنتظره ای بر درخواست شما داشته باشند، به شما امکان دسترسی به پاسخ های صادقانه را می دهند.

محیط طبیعی

تحقیق توصیفی در محیط طبیعی انجام شده است. به این ترتیب، پاسخ هایی که از پاسخ های خود جمع آوری می کنید صادقانه تر هستند زیرا ماهیت تحقیق بر آنها تأثیر نمی گذارد.

پایه محکمی برای تحقیقات بیشتر فراهم می کند

داده‌هایی که از طریق تحقیقات توصیفی جمع‌آوری می‌کنید می‌توانند برای کشف بیشتر موضوعات مشابه یا مرتبط مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این، می تواند به شما کمک کند خط بعدی تحقیق را پیدا کنید و بهترین روش را برای استفاده تصمیم بگیرید.

تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال
تحقیق توصیفی پیمایشی: روش، طرح و مثال – تزیسمی

مثال پیمایشی توصیفی: چه زمانی می توان از پرسشنامه تحقیق توصیفی استفاده کرد؟

طرح تحقیق توصیفی می تواند برای اهداف بسیاری مورد استفاده قرار گیرد. عمدتاً برای آزمایش یک فرضیه، تعریف ویژگی های یک پدیده خاص و بررسی همبستگی بین آنها استفاده می شود.

تحقیقات بازار یکی از زمینه های اصلی است که در آن از روش های توصیفی برای انجام مطالعات استفاده می شود. در اینجا آنچه می توانید با استفاده از این روش انجام دهید:

یک گروه را توصیف کنید و ویژگی های آن را تعریف کنید

درک نیازها و خواسته های مشتری کلید موفقیت کسب و کار شما است. اگر واقعاً اینها را درک کنید، می توانید دقیقاً آنچه را که مشتریان نیاز دارند ارائه دهید و آنها به رقبای شما روی نمی آورند.

با استفاده از یک نظرسنجی توصیفی، می توانید ویژگی های مختلف مشتریان خود مانند ویژگی ها، نظرات یا الگوهای رفتاری آنها را تعیین کنید. با این داده‌ها، می‌توانید انواع مختلف مشتریان و پروفایل‌های آن‌ها را تعریف کنید، بر علایق و رفتاری که از خود نشان می‌دهند تمرکز کنید و از این اطلاعات برای توسعه محصولات و خدمات جدیدی که می‌فروشند استفاده کنید.

روند داده ها را با انجام تحقیقات بازاریابی توصیفی اندازه گیری کنید

اندازه گیری روند داده ها بسیار مهم است. با انجام این کار، بازار را کاوش می‌کنید و بینش‌های ارزشمندی در مورد اینکه چگونه علایق مصرف‌کنندگان در طول زمان تغییر می‌کند و همچنین نحوه رقابت شما در بازار به دست می‌آورید.

داده های جمع آوری شده از یک پرسشنامه توصیفی در طول زمان می تواند مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گیرد. این به شما بینش ارزشمندی در مورد بازار می دهد.

درک کنید که مشتریان شما چگونه برند شما را درک می کنند

یکی دیگر از جنبه های مهمی که باید در نظر گرفت آگاهی از برند است. مردم باید درباره برند شما بدانند و باید نظر مثبتی درباره آن داشته باشند. بهترین راه برای کشف درک آنها از برند شما، انجام یک نظرسنجی از برند است که به شما بینش عمیق تری از آگاهی، ادراک، هویت و وفاداری مشتریان به برند شما می دهد.

طرح تحقیق توصیفی پیمایشی: چگونگی ساخت بهترین پرسشنامه توصیفی

هنگام انجام تحقیقات توصیفی پیمایشی، چند مرحله اساسی وجود دارد که باید برای موفقیت نظرسنجی خود انجام دهید:

. اهداف تحقیق را مشخص کنید.
. در مورد روش تحقیق تصمیم بگیرید.
. جامعه نمونه را تعریف کنید.
. پرسشنامه خود را طراحی کنید.
. سوالات خاص بنویسید
. پرسشنامه را توزیع کنید.
. داده ها را تجزیه و تحلیل کنید.
. یک گزارش نظرسنجی تهیه کنید.

ابتدا باید اهداف تحقیق خود را مشخص کنید. با تعیین اهداف روشن، می توانید تمام مراحل دیگر را انجام دهید. این به شما کمک می کند تا نمونه پرسشنامه توصیفی کاملی داشته باشید و فقط داده های ارزشمند را جمع آوری کنید.

در مرحله بعد، باید در مورد روش تحقیقی که استفاده می کنید، در این مورد، روش توصیفی پیمایشی تصمیم بگیرید. سپس، جامعه نمونه را برای تحقیق خود (یعنی مخاطب هدف خود) تعریف کنید. پس از آن، باید به خود طرح و سوالاتی که در نظرسنجی خود خواهید پرسید فکر کنید.

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، ما شما را تحت پوشش قرار داده ایم! به عنوان یک نرم افزار نظرسنجی رایگان، SurveyPlanet به شما تم های از پیش ساخته شده ای را ارائه می دهد که تمیز و چشم نواز هستند، و همچنین سوالات از پیش ساخته شده ای که شما را از دردسر ایجاد تم های خود نجات می دهد.

به سادگی در کتابخانه ما حرکت کنید و نمونه پرسشنامه نظرسنجی توصیفی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. با این حال، اگر می‌خواهید همه این کارها را خودتان انجام دهید، رابط کاربر پسند ما به شما کمک می‌کند تا فرآیند را به راحتی و کارآمد طی کنید و نمونه طرح تحقیق نظرسنجی توصیفی خود را بسازید.

وقتی نظرسنجی خود را انجام دادید، باید آن را به مخاطبان هدف خود تحویل دهید. این به راحتی با قابلیت جاسازی نظرسنجی ما انجام می شود. می توانید نظرسنجی ها را در وب سایت و ایمیل های خود جاسازی کنید یا آنها را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

وقتی همه پاسخ ها را جمع آوری کردید، وقت آن است که آنها را تجزیه و تحلیل کنید. از SurveyPlanet برای فیلتر کردن آسان داده ها و انجام تجزیه و تحلیل مقطعی استفاده کنید. در نهایت، فقط نتایج را صادر کنید و گزارش نظرسنجی خود را تهیه کنید.

انجام تحقیقات توصیفی پیمایشی بهترین راه برای به دست آوردن دانش عمیق تر از موضوع مورد علاقه و ایجاد مبنایی مناسب برای تحقیقات بیشتر شماست. برای یک حساب رایگان SurveyPlanet ثبت نام کنید و همین امروز شروع به بهبود کسب و کار خود کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *