تاپسیس

تحقیق توسعه ای

تحقیق توسعه ای ، اکنون با برخی از ابزارهای مورد استفاده برای انجام تحقیقات در مورد توسعه انسانی آشنا هستید. به یاد داشته باشید که روش های تحقیق ابزاری هستند که برای جمع آوری اطلاعات استفاده می شوند. اما به راحتی می توان روش تحقیق و طراحی تحقیق را با هم اشتباه گرفت. طراحی تحقیق استراتژی یا طرح اولیه برای تصمیم گیری در مورد نحوه جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات است. طراحی تحقیق تعیین می کند که کدام روش ها و چگونه استفاده شوند. طرح های تحقیق توسعه ای تکنیک هایی هستند که به ویژه در تحقیقات توسعه طول عمر مورد استفاده قرار می گیرند. هنگامی که ما سعی می کنیم توسعه و تغییر را توصیف کنیم، طرح های تحقیق اهمیت ویژه ای پیدا می کنند زیرا ما علاقه مندیم که با افزایش سن چه چیزی تغییر می کند و چه چیزی ثابت می ماند. این تکنیک ها سعی می کنند بررسی کنند که سن، گروه، جنسیت و طبقه اجتماعی چگونه بر رشد تأثیر می گذارد.

تحقیق توسعه ای
تحقیق توسعه ای – تزیسمی

فهرست مطالب

تعریف تحقیق توسعه ای

تحقیقات رشدی می‌تواند چگونگی رشد انسان‌ها را در زمینه‌های بی‌شماری از زندگی (به عنوان مثال، شناخت، یادگیری، حافظه) و در مراحل مختلف زندگی بررسی کند، یک تعریف کلی این است:

تحقیقات رشدی در روانشناسی مطالعه رشد و تغییر در طول عمر انسان است.

این تحقیق می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام شود و شامل یک یا چند گروه از افراد می‌شود که به ویژگی‌های خاصی نگاه می‌کنند تا بفهمند مردم چگونه رشد می‌کنند.

چرا ضروری است؟ | تحقیقاتی توسعه ای

هر طراحی مشکلات خاصی را برطرف می کند. بنابراین، بررسی و تجزیه و تحلیل کامل برای درک محدودیت های طراحی مهم است. تحقیقات اغلب برای دانشگاهیان منسجم است، اگرچه بیشتر سیستماتیک و مرتبط با تجزیه و تحلیل موضوعات خاص است. تحقیق در عمل حرفه ای جریان کار را توسعه می دهد. در یک استودیوی طراحی، این فرآیند یادگیری برای همه کسانی که در پروژه مشارکت دارند مفید است.

مردم عقاید، ایدئولوژی ها و دیدگاه های متفاوتی دارند. با توجه به این که این ذهن های منحصر به فرد با هم کار می کنند، استراتژی های مختلفی را برای رسیدگی به مشکلات کنار هم قرار می دهد. توسعه تحقیقات زمانی معتبر می شود که اکثریت افراد درگیر آن را تأیید کرده و با موفقیت به کار گیرند. مشابه تحقیقات آکادمیک، طراح جوان‌تر را نیز راهنمایی می‌کند تا موضوع مشابهی را آغاز کند که می‌تواند بیشتر توسعه دهد.

ویژگی های تحقیق توسعه ای

جنبه های مختلفی از زندگی وجود دارد که محققان رشد مشتاق به درک بیشتر در مورد آنها هستند. برخی از موضوعات بررسی شده می توانند با سایر حوزه های مورد مطالعه در روانشناسی همپوشانی داشته باشند، اما ویژگی های اصلی تحقیقات رشدی عبارتند از:

. تحقیقات مرتبط با سن – اندازه گیری و مقایسه تغییرات عصبی، شناخت یا حافظه در کودکان و بزرگسالان.
. تفاوت های جنسیتی – بررسی اینکه آیا پسران و دختران در آزمایش های مشابه نتایج متفاوتی دریافت می کنند یا خیر.
. اثرات طبیعت در مقابل پرورش – بررسی اینکه آیا کودکان به دلیل غرایز ذاتی یا رفتارهای آموخته شده از افراد در محیط خود به روش‌های خاصی رفتار می‌کنند و رشد می‌کنند.
. رفتار اجتماعی و انواع دلبستگی – نگاهی به نحوه تعامل کودکان در سنین و پیشینه‌های مختلف با دیگران، اغلب بر اساس نوع روابطی که با مراقبان خود دارند.
. اثرات محرومیت شدید در دوران نوزادی – مطالعات موردی فشرده در تحقیقات رشدی، چگونگی رشد کودکانی را که ترک و ترومای شدید را تجربه کرده‌اند، مطالعه می‌کنند.

روش تحقیق در روانشناسی رشد

روش‌های تحقیق، تکنیک‌های جمع‌آوری داده‌ها است که توسط محققان تجربی در روان‌شناسی استفاده می‌شود. اینها می توانند روش های تحقیق کمی یا کیفی یا حتی گاهی اوقات ترکیبی از هر دو باشند.

روش های تحقیق خاص مورد استفاده در روانشناسی رشد بسته به سوالی که محقق سعی در پاسخ به آن دارد متفاوت است. یک روش مناسب برای تحقیق نیز تحت تأثیر سن شرکت کنندگان درگیر است، مصاحبه با کودک نوپا که هنوز صحبت کردن را یاد نگرفته است استفاده کارآمدی از زمان نخواهد بود! روش‌های کمی و کیفی معمول مورد استفاده در تحقیقات توسعه عبارتند از:

. مشاهدات – توجه به زمان و نحوه رفتار و واکنش کودکان در موقعیت های مختلف

. مصاحبه ها – پرسیدن از مراقبین، کودکان بزرگتر و بزرگسالان در مورد رفتار خود یا فرزندشان

. خود گزارش دهی – وادار کردن مراقبین، کودکان بزرگتر و بزرگسالان برای نوشتن جزئیات رفتار خود یا فرزندشان

. مطالعات موردی – می تواند شامل ترکیبی از روش های فوق برای ایجاد نگاهی فشرده به شرایط خاص یک فرد یا گروه باشد.

تحقیق توسعه ای
تحقیق توسعه ای – تزیسمی

طرح های پژوهشی در روانشناسی رشد

طرح‌های پژوهشی به نحوه سازماندهی روش جمع‌آوری داده‌ها (مشاهده، مصاحبه و غیره) برای پاسخ به یک سؤال خاص تحقیق و جمع‌آوری بیشترین مقدار داده‌های مرتبط اشاره دارد. نمونه هایی از طرح های تحقیقاتی که معمولاً در روانشناسی رشد استفاده می شوند عبارتند از:

. طولی – این نوع مطالعات گروهی (به نام کوهورت) از شرکت کنندگان هم سن را در یک دوره طولانی (می تواند از چند سال تا چند دهه متغیر باشد) دنبال می کند. انجام مشاهدات در مورد تغییرات و شباهت های بین شرکت کنندگان در بازه زمانی انتخاب شده.

. مقطعی – شامل گروه‌هایی از سنین مختلف است که در یک تحقیق مورد بررسی قرار می‌گیرند، بنابراین می‌توان تفاوت‌ها و شباهت‌ها را با هم مقایسه کرد.

. متوالی – یک طرح تحقیقاتی ترکیبی است که از روش های طولی و مقطعی تشکیل شده است. گروه‌های مختلف به طور همزمان در یک دوره طولانی مورد مطالعه قرار می‌گیرند، و این باعث می‌شود که مقایسه بین تفاوت‌های فردی یا رویدادهای تجربه شده توسط گروه آسان‌تر تشخیص داده شود.

. میکرو ژنتیکی – به سادگی به یک گروه از کودکان در یک دوره کوتاه نگاه می کند تا به سرعت تغییرات رفتاری را ارزیابی کند.

طرح های تحقیقاتی توسعه ای

این طرح ها بررسی می کنند که چه چیزی در زندگی انسان تغییر می کند و چه چیزی ثابت می ماند. سن تقویمی، عضویت در گروه و زمان اندازه‌گیری عناصر اساسی طرح‌های تحقیقاتی هستند که به توسعه نگاه می‌کنند. نکته ناامید کننده در مورد انجام این نوع تحقیق این است که شما فقط می توانید دو مورد از این سه عنصر را در یک زمان تغییر دهید. دو موردی که انتخاب می کنید عنصر سوم را تعیین می کند. بنابراین هیچ مطالعه واحدی نمی تواند به طور قطعی در مورد چگونگی رشد انسان به شما بگوید. با این حال، ترکیب نتایج مطالعات متعدد و استفاده از طرح‌های پیچیده‌تر، مانند طرح‌های متقابل، می‌تواند به ما کمک کند تا به حقیقت نزدیک‌تر شویم.

. تحقیقات مقطعی شامل شروع با نمونه‌ای است که نشان‌دهنده مقطعی از جامعه است. ممکن است از پاسخ دهندگانی که از نظر سن، جنسیت، قومیت و طبقه اجتماعی متفاوت هستند، خواسته شود تا یک نظرسنجی در مورد ترجیحات برنامه تلویزیونی یا نگرش نسبت به استفاده از اینترنت تکمیل کنند. سپس نگرش های مردان و زنان را می توان با نگرش های بر اساس سن مقایسه کرد. در تحقیقات مقطعی، پاسخ دهندگان تنها یک بار اندازه گیری می شوند. این روش بسیار کم‌هزینه‌تر از تحقیقات طولی است، اما به محقق اجازه نمی‌دهد بین تأثیر سن و اثر کوهورت تمایز قائل شود. برای مثال، نگرش های مختلف در مورد اینترنت ممکن است به اندازه تجارب زندگی افراد به عنوان اعضای یک گروه، با سن بیولوژیکی افراد تغییر نکند.

. تحقیقات طولی شامل شروع با گروهی از افراد که ممکن است هم سن و پیشینه باشند، و اندازه گیری مکرر آنها در یک دوره زمانی طولانی است. یکی از مزایای این نوع تحقیقات این است که افراد را می توان در طول زمان دنبال کرد و با آنها در دوران جوانی مقایسه کرد. مشکل این نوع تحقیق این است که بسیار پرهزینه است و ممکن است موضوعات در طول زمان از مطالعه خارج شوند. (فیلم 49 بالا نمونه ای از دنبال کردن افراد در طول زمان است. می بینید که چگونه افراد در طول زمان از نظر فیزیکی، عاطفی و اجتماعی تغییر می کنند.) معایب حضور در یک مطالعه طولی چیست؟ 49 Up چطور؟ آیا می خواهید هر 7 سال یک بار فیلمبرداری کنید؟ مزایا و معایب آن چه خواهد بود؟ آیا می توانید تصور کنید که چرا برخی ادامه می دهند و برخی دیگر از پروژه خارج می شوند؟

. تحقیقات متقابل متوالی شامل ترکیب جنبه های دو تکنیک قبلی است. با یک نمونه مقطعی شروع می شود و آنها را در طول زمان اندازه گیری می کند. این مدل عالی برای بررسی سن، جنسیت، طبقه اجتماعی و قومیت است. اما در اینجا معایب هزینه های بالا و فرسایش نیز اینجاست.

نتیجه گیری تحقیق توسعه

در یک نگاه کلی، تحقیقات توسعه ای به فرآیند توسعه طراحی کمک می کند، که به نوبه خود این امکان را برای طراح فراهم می کند که با اطمینان مفهوم طراحی خود را اثبات کند. تمامی پروژه های طراحی، به صورت سیستماتیک و فنی، آکادمیک و صنعتی هستند. نقطه شروع هر تحقیق، بررسی مداوم و بازخورد از کاربر است. اینگونه است که طراحان می دانند کجا باید تمرکز کنند. با این حال، بسته شدن مناسب هر تحقیق توسعه ای زمانی است که افراد درگیر آن باشند تا موفقیت خود طرح.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *