تحقیق بنیادی

تحقیق بنیادی

تحقیق بنیادی ، تحقیق از نظر علمی فعالیت منظم و هدف‌داری است که برای یافتن پاسخ و رسیدن به حقیقت در مورد یک پدیده و یا یک مسئله انجام می‌دهیم. درواقع تجزیه‌ و تحلیل و ثبت مشاهدات عینی که به پیش‌بینی و یا کنترل رویدادها منجر شود را می‌توان تحقیق نامید. تحقيق، از ريشه « حق » است. حق يعني آن‌چه كه درست و استوار و ثابت باشد. تحقيق، يك تلاش فكري و علمي براي « يافتن » مطلب درست و حق، و « ارائه» و « اثبات » آن است.

تحقیق بنیادی
تحقیق بنیادی – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق بنیادی چیست؟

هدف اساسی این نوع تحقیقات، آزمون نظریه ها، تبیین روابط بین پدیده ها و افزودن به مجموعه دانش موجود در یک زمینه خاص است. تحقیقات بنیادی، نظریه ها را بررسی کرده، آنها را تأیید، تعدیل یا رد می کند. با تبیین روابط میان پدیده ها، تحقیق بنیادی به کشف قوانین و اصول علمی می پردازد. با این اهداف، تحقیق بنیادی، درصدد توسعه مجموعه دانسته های موجود درباره اصول و قوانین علمی است. این نوع تحقیقات، نتیجه گرا بوده، در رابطه با نیازهای تصمیم گیری انجام نمی شوند؛ برای مثال، بررسی تحول استدلال منطقی کودکان را می توان یک نوع تحقیق بنیادی دانست.

انواع تحقیق بنیادی

تحقیقات بنیادی بر اساس روش تحلیل به دو دسته تقسیم می­شوند:

1- تحقیقات بنیادی تجربی: در این تحقیقات داده­ ها و اطلاعات اولیه با استفاده از روش­ های آزمایش، مشاهده، مصاحبه و… گردآوری می‌­شود و با استفاده از روش­ ها و تکنیک­ های آماری و معیارهای پذیرفته شده مورد تجزیه و تحلیل قرار می­ گیرد. البته عقل و فکر پژوهشگر در نحوۀ به کارگیری روش ­ها و نیز تحلیل نتایج به دست آمده سهم زیادی دارد.

2- تحقیقات بنیادی نظری: در این تحقیقات اطلاعات و مواد اولیۀ تحلیل به روش کتابخانه­ ای گردآوری می‌­شود و سپس با روش ­های مختلف استدلال مورد تجزیه و تحلیل عقلانی قرار گرفته، نتیجه ­گیری می ­شود.

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟

تحقیقات بنیادی کجا استفاده می شود؟

شما هر روز، هر زمان که می‌خواهید در مورد چیزی بیشتر بدانید، از روش‌های تحقیق پایه استفاده می‌کنید. هنگام یادگیری نحوه استفاده از یک ابزار آشپزخانه جدید یا جستجوی اطلاعات در مورد تأثیر کافئین بعد از ساعت 3 بعد از ظهر، ممکن است تحقیقات اساسی انجام دهید. شما حتی با خواندن این مقاله در حال انجام تحقیقات اولیه در مورد تحقیقات پایه هستید، زیرا در حال ایجاد دانش خود در مورد این موضوع هستید.

نمونه هایی از تحقیقات بنیادی چیست؟

. مطالعه چگونگی حرکت مشتری در فرآیند قیف فروش

. بررسی اجزای یک سلول

. تجزیه و تحلیل عملکرد قبل و بعد از مصرف قهوه

. نگاهی به اینکه چگونه استرس بر بهره وری تاثیر می گذارد

. تعیین اینکه کدام مناطق یک کشور خشک ترین و مرطوب ترین هستند

. درک چگونگی تشخیص سلامت روان توسط پزشک

مزایا و معایب تحقیق بنیادی

تحقیقات پایه برای گسترش مخزن دانش در هر رشته ای حیاتی است. دوره مقدماتی معمولاً دوره سختی ندارد و دغدغه پژوهشگر معمولاً آنها را راهنمایی می کند. نتیجه گیری درس بنیادی به طور کلی در طیف وسیعی از موارد و طرح ها قابل اجرا است.

در عین حال، مطالعه پایه دارای معایبی نیز می باشد. یافته‌های این نوع مطالعه، نتیجه‌گیری سازنده محدودی دارد یا هیچ نتیجه‌گیری ندارد. به عبارت دیگر، مطالعات بنیادی مشکلات پیچیده و قطعی کسب و کار را حل نمی کند، اما به شما کمک می کند تا آنها را بهتر درک کنید.

انجام اقدامات و تصمیم گیری بر اساس نتایج این نوع تحقیقات، تأثیر این بینش ها را بر مشکل مورد مطالعه افزایش می دهد، در صورتی که این هدف باشد.

روش های تحقیق بنیادی چیست؟

شما می توانید با استفاده از چندین روش مختلف تحقیقات اولیه را انجام دهید. بهترین روش بستگی به این دارد که در حال مطالعه چه چیزی هستید و به چه سوالاتی می خواهید پاسخ دهید.

برخی از روش های موجود برای تحقیقات پایه عبارتند از:

. آزمایش

. انجام یک نظرسنجی یا مصاحبه

. مشاهده

ارزش تحقیقات بنیادی چیست؟

تحقیقات پایه به ما درباره دنیای اطرافمان می آموزد. این به ما کمک می کند تا داده های اولیه بیشتری در مورد یک موضوع جمع آوری کنیم که می توانیم بعداً در تحقیقات کاربردی از آنها استفاده کنیم. بدون آن اطلاعات اولیه در مورد یک موضوع، ما داده هایی را که برای تصمیم گیری آگاهانه نیاز داریم، نداشتیم.

به همین دلیل است که تحقیقات پایه را اغلب تحقیقات بنیادی می نامند. اطلاعاتی که از طریق تحقیقات پایه به دست می‌آوریم، پایه‌ای از دانشی را به ما می‌دهد که می‌توانیم در آینده بر روی آن بسازیم.

تحقیقات بنیادی کیفی است یا کمی؟

تحقیقات پایه می تواند کیفی، کمی و یا هر دو باشد.

داده های کمی با کمیت ها یا اعداد سروکار دارند. می توانید این داده ها را با استفاده از اندازه گیری هایی مانند:
. وزن
. سن
. درآمد
. واحد پول
. سایر داده های عددی

داده های کیفی با کیفیت ها سروکار دارند. بیشتر بر زبان و احساسات موجود در موارد زیر تمرکز دارد:
. پاسخ های مصاحبه
. مشاهدات در مورد رفتار انسان
. پاسخ شفاهی به نظرسنجی ها

بسته به آنچه در حال تحقیق هستید و روش هایی که استفاده می کنید، می توانید داده های کمی و کیفی را از تحقیقات پایه به دست آورید.

تحقیقات بنیادی در مقابل تحقیقات کاربردی

در جایی که تحقیقات پایه اطلاعات و داده‌ها را در مورد یک موضوع جمع‌آوری می‌کند، تحقیقات کاربردی از این داده‌ها برای جستجوی پاسخ سؤالات استفاده می‌کند. پژوهش کاربردی داده‌های به‌دست‌آمده در تحقیقات پایه را می‌گیرد و برای پاسخ به یک سؤال و ارائه راه‌حل ممکن به کار می‌برد.

سه نوع تحقیق کاربردی وجود دارد:
. تحقیق ارزیابی: تعیین میزان کارکرد یک چیز یا ارزش آن
. اقدام پژوهی: درک چگونگی بهبود فرآیند، به عنوان مثال در آموزش یا تجارت
. تحقیق و توسعه: نگاه کردن به محصولات و خدمات جدیدی که مشاغل می توانند برای حل یک مشکل به مصرف کنندگان ارائه دهند

تحقیقات کاربردی اغلب به داده های جمع آوری شده در طول تحقیقات پایه بستگی دارد. به عنوان مثال، ممکن است اطلاعاتی در مورد نحوه حرکت مشتریان از طریق قیف فروش جمع آوری کنید. اطلاعاتی که در مورد سفر مشتری می آموزید از تحقیقات اولیه شما می آید که ممکن است از طریق تجزیه و تحلیل وب سایت و مصاحبه با مشتری جمع آوری کنید.

اکنون می خواهید بهترین روش را برای جذب افراد بیشتر به قیف فروش بدانید. می‌توانید از تحقیقات کاربردی برای تعیین اینکه آیا بهتر است هزینه‌های تبلیغات دیجیتال خود را افزایش دهید، ایمیل‌های بیشتری ارسال کنید یا از بازاریابی تلفنی برای جذب مشتریان بیشتر استفاده کنید، استفاده کنید.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: تحقیق داده بنیاد چست؟

تحقیق بنیادی
تحقیق بنیادی – تزیسمی

تحقیقات کاربردی کجا استفاده می شود؟

از آنجایی که تحقیقات کاربردی مبتنی بر راه حل است، آژانس های مرتبط با تحقیقات پزشکی، روانشناسی و آموزش همگی از آن برای بهبود زندگی استفاده می کنند. برای مشاغل، تحقیقات کاربردی پایه و اساس بخش های تحقیق و توسعه (R&D) است که به دنبال ایجاد محصولات و خدمات مصرف کننده جدید هستند.

همچنین می توانید از تحقیقات کاربردی در زندگی روزمره خود استفاده کنید. شما ممکن است از تحقیقات پایه برای جمع آوری داده هایی در مورد اینکه چگونه کافئین بر الگوهای خواب شما تأثیر می گذارد استفاده کنید، سپس از تکنیک های تحقیقاتی کاربردی برای تعیین چگونگی خواب بهتر در شب استفاده کنید.

نمونه هایی از تحقیقات کاربردی

نمونه هایی از تحقیقات کاربردی عبارتند از:

. شناسایی محصولات جدید برای کمک به سالمندان که در خانه ایمن بمانند
. بررسی راه‌هایی برای درمان ایمن یک بیماری پزشکی
. تعیین نحوه ماندگاری محصولات
. بررسی بهترین راه های پیشگیری از دیابت نوع 2
. درک نحوه مشارکت نوجوانان در کلاس های ریاضی
. نحوه بازاریابی یک محصول برای Gen Z
. درک اینکه چگونه کسب و کارها می توانند به کاهش تأثیر خود بر تغییرات آب و هوا کمک کنند

ارزش تحقیق کاربردی چیست؟

ارزش تحقیقات کاربردی در توانایی آن در کمک به حل مشکلات با راه حل های مبتنی بر داده است. با این حال، بدون تحقیقات اساسی جامع در ابتدا، ما اطلاعات لازم برای یافتن این راه حل ها را نداشتیم. این نشان می دهد که چرا تحقیقات پایه و تحقیقات کاربردی اغلب دست به دست هم می دهند و از تلاش های تحقیقاتی حمایت می کنند و نتایج بهتر را تأیید می کنند.

تفاوت های کلیدی بین تحقیقات کاربردی و تحقیقات بنیادی

چندین تفاوت کلیدی بین تحقیقات کاربردی و تحقیقات پایه وجود دارد:

. اهداف: هدف اولیه پژوهش کاربردی حل مسائل عملی است، در حالی که هدف اولیه پژوهش پایه تولید دانش و درک جدید است.
. روش‌ها: پژوهش کاربردی متمرکزتر و اختصاصی‌تر است و از روش‌های متنوعی برای جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن برای دستیابی به نتایج عملی استفاده می‌کند. از سوی دیگر، تحقیقات پایه بیشتر اکتشافی و ساختار کمتری دارد و اغلب شامل آزمایش فرضیه‌های جدید و کاوش ایده‌ها و مفاهیم جدید است.
. تامین مالی: تحقیقات کاربردی اغلب توسط صنعت، دولت یا سایر سازمان هایی که به دنبال توسعه فناوری ها، محصولات یا خدمات جدید هستند، تامین می شود. از سوی دیگر، تحقیقات پایه اغلب توسط مؤسسات دانشگاهی و سازمان‌های دولتی که به دنبال گسترش دانش و درک انسانی هستند، تأمین می‌شود.
. چارچوب زمانی: تحقیقات کاربردی اغلب بازه زمانی کوتاه‌تر و نتایج عملی فوری‌تری دارند، در حالی که تحقیقات پایه اغلب بازه زمانی طولانی‌تری دارند و ممکن است ارتباط عملی فوری نداشته باشند.

نتیجه

در نتیجه، تحقیقات کاربردی و تحقیقات بنیادی دو نوع تحقیق اساساً متفاوت هستند که هر کدام فواید و اهداف منحصر به فرد خود را دارند. در حالی که تحقیقات کاربردی بر حل مشکلات عملی و بهبود سیستم های موجود تمرکز دارد، تحقیقات پایه بر تولید دانش و درک جدید تمرکز دارد.

درک تفاوت‌های بین این دو نوع تحقیق برای محققان، سازمان‌های تأمین مالی و سایر ذینفعان در فرآیند تحقیق بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که منابع به طور مؤثر تخصیص داده شده و اهداف تحقیق محقق می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *