راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی

راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی

راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی ، دانش قدرت است، به ویژه در هنگام طراحی یک محصول جدید یا بهبود محصول موجود. ممکن است سوالاتی داشته باشید مانند اینکه چه کسی از محصول شما استفاده خواهد کرد. چه بازاری به این محصول نیاز دارد؟ مشتریان چگونه به محصول پاسخ خواهند داد؟ کجا محصول نیاز به بهبود دارد؟

شما می توانید از طریق تحقیقات اکتشافی به همه این سوالات پاسخ دهید. بیاموزید که چگونه تحقیقات اکتشافی می تواند به شما کمک کند به سوالاتی که منجر به تجربه مشتری راضی می شود پاسخ دهید.

راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی
راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق اکتشافی چیست؟- راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی

وقتی دنبال یک مفهوم جدید می روید، به سوالات پاسخ داده شده و مشکلات حل شده نیاز دارید. تحقیقات اکتشافی به شما کمک می کند تا مشکلات را بهتر درک کنید و راه حل هایی را ارائه دهید که می توانید روی آن تمرکز کنید تا ایده را به واقعیت تبدیل کنید.

نمونه طرح تحقیق اکتشافی چیست؟- راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی

وقتی ایده ای در مورد یک محصول جدید دارید، در مورد این احتمال که مشتریان برای خرید آن در درب منزل صف بکشند هیجان زده می شوید. قبل از صرف هزینه برای طراحی و توسعه، تعیین کنید که آیا مشتریان آن را به اندازه شما دوست خواهند داشت یا خیر.

شما می خواهید تحقیقات اکتشافی انجام دهید تا مشخص کنید مردم چگونه به محصول شما پاسخ خواهند داد. داده های شما ممکن است نشان دهد که مشتریان بالقوه شما نظر متفاوتی با آنچه شما انتظار داشتید دارند. هنگامی که داده ها را دریافت کردید، درک شما از نحوه ادامه طراحی محصول آشکارتر می شود.

روش ها و انواع تحقیق اکتشافی- راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی

درک روش‌های تحقیق اکتشافی و نحوه دستیابی به مشتریان بالقوه می‌تواند داده‌های ارزشمندی را برای تصور محصول ارائه دهد. دو روش اولیه برای انجام تحقیقات اکتشافی وجود دارد: تحقیق اولیه و تحقیق ثانویه.

تحقیقات اولیه

تحقیقات اولیه شامل تعامل مستقیم با پایگاه مشتری شما است. این می تواند شامل انجام نظرسنجی، میزبانی گروه های متمرکز یا مصاحبه های انفرادی باشد.

هدف تحقیق اولیه جمع آوری اطلاعات دست اول در مورد نیازها، ترجیحات و نظرات مشتریان شماست. شما می توانید با تعامل مستقیم با مخاطبان هدف خود، بینش ارزشمندی در مورد رفتارها و فرآیندهای تصمیم گیری آنها به دست آورید.

تحقیق ثانویه

تحقیق ثانویه شامل جمع آوری اطلاعاتی است که دیگران قبلاً جمع آوری کرده اند. این می تواند شامل انجام جستجوهای آنلاین، بررسی گزارش های صنعت، یا بازدید از کتابخانه برای خواندن کتاب ها و مجلات باشد. هدف تحقیق ثانویه جمع آوری اطلاعاتی است که می تواند به شما در درک بهتر بازار هدف و روندهای صنعت کمک کند.

جمع آوری داده های تحقیق اکتشافی- راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی

جمع آوری داده ها در مورد یک موضوع جدید می تواند دشوار باشد. اما تحقیقات اکتشافی می تواند با کمک به تمرکز بر یک موضوع خاص و ایجاد یک فرضیه و بیان مسئله روشن، کار را آسان تر کند. همچنین یک نمای کلی از موضوع را به شما ارائه می دهد.

تحقیق اکتشافی شامل دو نوع روش جمع آوری داده ها است: تحقیق اولیه و ثانویه. هر دو روش از یک مدل برای تجزیه و تحلیل داده ها پیروی می کنند.

روشهای تحقیق اولیه

این روش تحقیق شامل برقراری ارتباط با افراد به روش های مختلف برای جمع آوری اطلاعات از جمله:

. مشاهدات

. مصاحبه ها

. گروه های متمرکز

. نظرسنجی ها

ممکن است مدل‌ها، نقشه‌ها یا نمونه‌های اولیه محصول خود را برای آزمایش آماده کنید. سپس، می توانید یک گروه نمونه هدف را برای تعامل با آن جمع آوری کنید. با مشاهده تعاملات آنها و گوش دادن به سوالات، پاسخ ها و نظرات آنها، می توانید تغییرات لازم را در محصول شناسایی کنید. این فرآیند همچنین به شما بینشی در مورد نحوه پاسخ مشتریان به آن هنگام راه اندازی می دهد.

سوالات تحقیق اکتشافی

هنگامی که مشخص کردید از کدام روش تحقیق اولیه استفاده خواهید کرد، آن روش ها را برای بازیابی داده هایی که به سؤالات مربوط به پیشرفت محصول شما پاسخ می دهد، تنظیم کنید.

این سوالات می تواند شامل موارد زیر باشد:

. چه کسی با استفاده از محصول بیشترین سود را خواهد برد؟

. مشتریان به احتمال زیاد از چه ویژگی های محصول استفاده می کنند یا استفاده نمی کنند؟

. آیا استفاده از محصول آسان است یا خیلی پیچیده است؟

. چگونه می توان محصول را بهبود بخشید؟

روشهای تحقیق ثانویه

این روش تحقیق در ارائه درک دقیق از عملکرد محصول در میان مشتریان بالقوه محدود است. با این وجود، می تواند به شما کمک کند تا دریابید که آیا مفاهیم مشابه قبلاً آزمایش شده اند و میزان موفقیت آنها. برای جمع آوری چنین داده هایی می توانید به این منابع مراجعه کنید:

. مطالعات موردی

. ادبیات موجود

. منابع آنلاین

ویژگی های تحقیق اکتشافی- راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی

هنگام بررسی نوع داده ای که برای پروژه خود نیاز دارید، ویژگی های تحقیق اکتشافی را در نظر بگیرید. بررسی کنید که آیا ویژگی های زیر با نیازهای پروژه شما مطابقت دارد یا خیر.

تعیین کمیت مشکل است

تعیین کمیت داده های بدون ساختار بسیار دشوار است. این نوع داده معمولاً حاوی متغیرهای رایجی برای مقایسه نقاط داده مربوطه نیست. با این حال، اگر مطالعات با حجم نمونه به اندازه کافی بزرگ انجام شود، می توان نقاط داده های کمی را استخراج کرد. فقط تجزیه و تحلیل به میزان قابل توجهی زمان می برد. با این حال، داده های بدون ساختار ارزشمندتر هستند زیرا بازخورد کیفی باز است که به هدایت پروژه شما کمک می کند.

کم هزینه، تعاملی، باز

صرف زمان برای بودجه برای تحقیقات اکتشافی اهمیت بسیار خوبی در صرفه جویی در هزینه دارد. هزینه طراحی و توسعه محصولی که ممکن است عملکرد خوبی در بازار نداشته باشد، می تواند بیشتر از هزینه ای باشد که هنگام انجام تحقیقات اکتشافی خرج می کنید.

و لازم نیست تحقیق پس از یک نظرسنجی یا یک گروه متمرکز متوقف شود. شما می توانید این نوع تحقیقات تعاملی را با گروه هدف یا پایگاه مشتری خود در تمام مراحل توسعه محصول ادامه دهید. این شامل مراحل طراحی، ساخت، معرفی بازار و تجربه مشتری است.

زمان بر

اگرچه انجام تحقیقات اکتشافی زمان بر است، اما در مقایسه با زمانی که می توانید برای تولید محصولی که ممکن است عموم مردم به خوبی آن را دریافت نکنند، تلف کنید، چیزی نیست. برای ایجاد طرح‌های تحقیقاتی اکتشافی که داده‌های باکیفیت بالا را با مراحلی که شامل موارد زیر است، درو می‌کند، وقت بگذارید:

. پرداختن به مشکلاتی که باید حل کنید

. شناسایی گروه نمونه هدف

. طراحی قالب جمع آوری داده ها

. جمع آوری داده ها

. دسته بندی داده ها به اطلاعات مفید

. گنجاندن اطلاعات در فرآیند طراحی

بسته به اینکه گروه نمونه هدف شما چقدر گسترده است و از چه قالب هایی برای جمع آوری داده ها استفاده می کنید، این ممکن است بر مدت زمانی که طول می کشد تا اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید نیز تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، یک قالب نظرسنجی ممکن است زمان کمتری نسبت به ساختار مصاحبه داشته باشد. و اگر به جای 1000 نفر از 15000 نفر نظرسنجی می کنید، دریافت و بررسی نتایج ممکن است کمی طول بکشد.

زمان استفاده از تحقیقات اکتشافی

تحقیقات اکتشافی نه تنها برای مسائل طراحی محصول بلکه برای تعیین هدف بازار ایده آل و بهبود تجربه مشتری با محصول یا خدمات شما قابل استفاده است.

به عنوان مثال، فرض کنید کسب و کار شما یک وب سایت یا اپلیکیشن دارد. در آن صورت، می‌توانید از تحقیقات اکتشافی برای تعیین تجربه کاربر در زمانی که مشتریان از آنها استفاده می‌کنند، استفاده کنید.

راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی
راهنمای طراحی تحقیق اکتشافی – تزیسمی

نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

در انجام تحقیقات اکتشافی، در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید دنبال کنید:

مرحله 1: مشکل خود را شناسایی کنید

با توجه به طراحی محصول، اولین گام شناسایی موانع، چالش‌ها یا انگیزه‌هایی است که محصول شما برای ماندگار شدن مشتریان در بازار حل می‌کند.

مرحله 2: فرضیه راه حل

انجام تحقیقات ثانویه در مورد محصولات مشابه شما می تواند بینش های ارزشمندی را ارائه دهد که می تواند به شما در ایجاد یک راه حل موفق کمک کند. با بررسی راه‌اندازی و عملکرد این محصولات، می‌توانید فرضیه‌هایی در مورد اینکه چه چیزی ممکن است برای محصول شما مفید باشد، ایجاد کنید.

ممکن است بخواهید ویژگی هایی را به محصول خود اضافه کنید که موفق تلقی می شدند یا ویژگی هایی را که موفق نبودند حذف کنید.

مرحله 3: روش یا فرآیند خود را طراحی کنید

در مرحله بعد، مشخص کنید که در چه نقاطی و چگونه می خواهید بازخورد محصول خود را هنگام طراحی و تکرار آن جمع آوری کنید. شاید، نظرسنجی ها به اندازه کافی داده های مورد نیاز شما را در مرحله مفهومی تولید کنند، و اجرای یک گروه تمرکز می تواند قبل از انتشار آلفا بهتر باشد.

فرآیندها و روش شناسی به منابع، نقاط قوت تیم شما و اینکه در کدام نقطه از فرآیند توسعه بیشتر به جهت گیری نیاز دارید بستگی دارد.

مرحله 4: جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها

تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده این است که چگونه یافته های خود را عملی کنیم. تکنیک هایی مانند تحلیل محتوا، تحلیل موضوعی یا نظریه زمینه ای به شناسایی الگوها و مضامین موجود در داده ها کمک می کند.

اگر موضوعی را شناسایی کنیم که در آن مشتریان بالقوه به طور مداوم رقیب ما را به جای ما انتخاب می کنند، ممکن است نشان دهنده ویژگی خاصی باشد که آنها ترجیح می دهند. برای پرداختن به این موضوع، باید کاوش و تحلیل بیشتری انجام دهیم تا دلیل این ترجیح را مشخص کنیم. بر اساس یافته‌های ما، ممکن است نیاز به ساخت و طراحی ویژگی‌های مشابه برای رقابت بهتر با رقبای خود داشته باشیم.

گاهی اوقات، تجزیه و تحلیل می تواند آنچه را که ممکن است داده های تحقیر آمیز به نظر برسد نشان می دهد. داده‌هایی که شاید مفهوم ما را تأیید نمی‌کنند، اما ثابت می‌کنند که در بازار قابل دوام نیستند. اما این هنوز هم داده هایی است که می توان بر اساس آنها عمل کرد. در واقع، بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری که امروزه رشد می‌کنند، بر اساس داده‌های تحقیرآمیز اولیه، بر این اساس متمرکز شدند. اینها شامل رفتن Burbn از یک برنامه دیگر برای ورود به اینستاگرام امروزی است.

مرحله 5: راه هایی برای تحقیقات آینده

اگر تحقیقاتی که انجام دادید به فرآیند طراحی محصول شما کمک می کند، اکنون یک راه اثبات شده برای تحقیقات آینده در زمینه طراحی محصول، تولید، معرفی بازار و تجربیات مشتری برای کسب و کار خود دارید.

مزایای تحقیق اکتشافی

تحقیقات اکتشافی باعث صرفه جویی قابل توجه در هزینه و صرفه جویی در زمان در پروژه ها می شود. اگر پروژه ای به دلیل عدم انجام تحقیقات اکتشافی ناموفق باشد، در آینده منجر به هزینه و زمان بسیار بیشتری خواهد شد. و هنگامی که یک فرآیند تحقیق اکتشافی اثبات شده ایجاد کردید، انجام تحقیقات بیشتر در صورت نیاز آسان تر خواهد بود.

چالش های تحقیق اکتشافی

هنگام انجام تحقیقات اکتشافی، انعطاف پذیری کلیدی است. اگر تمایلی به پاسخگویی به نتایج ندارید، سوگیری می تواند در تفسیر داده ها نقش داشته باشد و داده ها را بی فایده کند. همچنین، اگر به طور تصادفی یک مطالعه سریع را با یک نمونه کوچک جمع آوری کنید، حجم نمونه ممکن است نشان دهنده مخاطب هدف نباشد.

تلاش اضافی تحقیقات اکتشافی ارزش آن را دارد

اکنون که اهمیت تحقیقات اکتشافی و تأثیر آن بر توسعه محصول موفق و تجربه مشتری را می‌دانید، زمان آن رسیده است که طراحی تحقیقات اکتشافی خود را آغاز کنید. و برای سازماندهی تلاش‌های تحقیقاتی اکتشافی خود، پلتفرمی را پیدا کنید که به شما کمک می‌کند تحقیقات، بازخوردها و بینش‌های مشتری را همه در یک مکان ذخیره کنید.

سوالات متداول

تحقیق اکتشافی در مقابل توصیفی چیست؟

تحقیقات اکتشافی موضوعات یا مشکلات بررسی نشده را مطالعه می کند. تحقیق توصیفی ویژگی های یک موضوع را برای مقایسه و مقایسه با سایر موضوعات مشاهده شده در همان مطالعه توصیف می کند.

کدام تحقیق اکتشافی سریعترین و کم هزینه ترین است؟

روش های تحقیق ثانویه سریع ترین و کم هزینه ترین هستند. با این حال، آنها اطلاعات جامع یا مشخصی را ارائه نمی دهند که به توسعه طراحی محصول کمک کند. روش‌های تحقیق اولیه می‌توانند گران‌تر از روش‌های ثانویه باشند، اما انجام آنها با بودجه ممکن است.

کدام نوع طراحی تحقیق بیشتر طول می کشد؟

تحقیقات اولیه به دلیل مراحل لازم برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، طولانی ترین زمان را می برد. همچنین بستگی به این دارد که چقدر از شبکه ای را برای جمع آوری داده ها استفاده می کنید. هر چه افراد بیشتری در نظرسنجی ها، گروه های متمرکز و مصاحبه ها شرکت کنند، استخراج و تجزیه و تحلیل داده ها زمان بیشتری را می طلبد.

حجم نمونه تحقیق اکتشافی چقدر است؟

حجم نمونه تعداد افرادی است که در طرح تحقیق اکتشافی شما شرکت می کنند. حجم نمونه باید معرف مخاطب هدف محصول شما باشد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *