تحقیق اکتشافی چیست؟

تحقیق اکتشافی چیست؟

تحقیق اکتشافی چیست؟ ، پژوهش اکتشافی همان طور که از نامش پیداست، صرفاً به بررسی سؤالات تحقیق می پردازد و قصد ارائه راه حل های نهایی و قطعی برای مسائل موجود را ندارد. این نوع تحقیقات معمولاً برای بررسی مشکلی انجام می شود که هنوز به وضوح تعریف نشده است. تحقیقات اکتشافی که به منظور تعیین ماهیت مشکل انجام می شود، برای ارائه شواهد قطعی نیست، بلکه به ما کمک می کند تا درک بهتری از مسئله داشته باشیم.

هنگام انجام تحقیقات اکتشافی، محقق باید تمایل داشته باشد که در نتیجه افشای داده های جدید و بینش های جدید، جهت خود را تغییر دهد. بر این اساس، مطالعات اکتشافی اغلب با استفاده از روش‌های تحقیق تفسیری انجام می‌شود و به سؤالاتی مانند چیستی، چرایی و چگونه پاسخ می‌دهد.

هدف طراحی تحقیق اکتشافی ارائه پاسخ های نهایی و قطعی به سؤالات تحقیق نیست، بلکه صرفاً موضوع تحقیق را با سطوح مختلف عمق بررسی می کند. اشاره شده است که «تحقیق اکتشافی، تحقیق اولیه است که اساس تحقیقات قطعی‌تر را تشکیل می‌دهد. حتی می‌تواند در تعیین طرح تحقیق، روش نمونه‌گیری و روش جمع‌آوری داده‌ها کمک کند.» تحقیقات اکتشافی «مایل به مقابله با مشکلات جدیدی است که تحقیقات قبلی در مورد آنها کم یا هیچ تحقیقی انجام نشده است».

مصاحبه های بدون ساختار رایج ترین روش جمع آوری داده های اولیه با مطالعات اکتشافی است. علاوه بر این، نظرسنجی، گروه های متمرکز و روش های مشاهده می تواند برای جمع آوری داده های اولیه برای این نوع مطالعات استفاده شود.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: مطالعه مشاهده ای

تحقیق اکتشافی چیست؟
تحقیق اکتشافی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

مطالعه اکتشافی چیست؟

مطالعه اکتشافی تحقیقاتی است که موضوع یا موضوع جدیدی را بررسی می‌کند، یا موضوعی را که هنوز از تحقیقات کامل بهره نبرده است. هدف آنها تجزیه و تحلیل عوامل خاص در مورد پدیده های موجود، مانند اثرات گرانش در خلاء یا واکنش های خاص بیماران به داروها است. برای بسیاری از زمینه ها مانند پزشکی، تحقیقات علمی و بازاریابی، مطالعات اکتشافی به شکل گیری پایه ای برای تحقیقات آینده در زمینه های موضوعی یا موضوعات مختلف کمک می کند. آنها این کار را با شناسایی اطلاعات جدید و به روز رسانی فرضیه ها یا نظریه های قبلی در مورد شی یا رویداد انجام می دهند.

از آنجایی که تحقیقات اکتشافی معمولاً قطعی نیست، به سایر محققان این فرصت را می‌دهد تا اطلاعات مربوطه را بعداً در فرآیند تحقیق بیابند. داده ها یا بینش های جدید می توانند روند مطالعه اکتشافی و جهت تحقیق را تغییر دهند. این بدان معناست که محققان باید سازگار و آماده باشند تا تغییرات را در زمان وقوع بپذیرند.

ویژگی های مطالعات اکتشافی- تحقیق اکتشافی چیست؟

تمایز مطالعات اکتشافی از سایر تحقیقات علمی می تواند به شما در تعیین نوع تحقیقی که ممکن است یک مشکل نیاز داشته باشد کمک کند. در اینجا برخی از ویژگی ها و ویژگی های مشترک یک مطالعه اکتشافی آورده شده است:

. شواهد غیرقطعی ارائه می کند
. با ظهور اطلاعات جدید تغییر می کند
. مسائل یا پدیده های جدید یا مبهم را بررسی می کند
. انعطاف پذیری و سازگاری را نشان می دهد
. اطلاعات کیفی یا ذهنی تولید می کند
. زمینه ای برای تحقیقات آینده فراهم می کند
. نیاز به سرمایه گذاری پولی کمی دارد
. ساختار تعریف شده ای ندارد
. به سوالاتی مانند “چرا؟” پاسخ می دهد. و چطور؟”

تکنیک های تحقیق اکتشافی- تحقیق اکتشافی چیست؟

انجام تحقیقات اکتشافی به تکنیک ها و دانش خاصی در مورد یک موضوع نیاز دارد. پژوهشگران اغلب تحقیقات اکتشافی را به دو دسته تقسیم می کنند: روش های تحقیق اولیه و ثانویه. در حالی که تحقیقات اولیه به اطلاعاتی اشاره دارد که محققان مستقیماً از افراد یا آزمایش‌ها جمع‌آوری می‌کنند، تحقیقات ثانویه به اطلاعاتی از منابع ثانویه مانند مطالعات موردی اشاره دارد. در اینجا چند تکنیک رایج تحقیق اکتشافی در تحقیقات اولیه و ثانویه آورده شده است:

تکنیک های تحقیق اولیه

در اینجا برخی از تکنیک های تحقیق اولیه آورده شده است:

مصاحبه ها
مصاحبه ها جلسات شخصی با موضوعی هستند که در آن یکی از طرفین سؤالات تحقیقاتی دیگری را مطرح می کند. به عنوان مثال، بیمار در حال آزمایش یک داروی جدید ممکن است عوارض جانبی خاصی را تجربه کند. پزشکانی که آن دارو را مطالعه می کنند می توانند با بیمار مصاحبه کنند تا در مورد عوارض جانبی از دیدگاه بیمار بیشتر بدانند. این اطلاعات دست اول و ذهنی در مورد رویداد یا شی در اختیار شما قرار می دهد. با استفاده از این اطلاعات، محققان می توانند نتیجه گیری کنند، الگوها را کشف کنند و مشکلاتی را که ممکن است به وجود بیاید را شناسایی کنند.

مشاهده
مشاهده عبارت است از مطالعه دست اول یک موضوع یا رویداد برای اطلاعات کیفی. اطلاعات کیفی یا ذهنی همان چیزی است که محققان با حواس خود جمع آوری می کنند. با استفاده از همان تشبیه بیمار، پزشکان ممکن است مشاهده کنند که بیمار تب دارد، اما دیگر راش ندارد، یا ممکن است با افزایش دوز دارو، تغییر رفتاری را مشاهده کنند. مشاهده می تواند به شما کمک کند در مورد نحوه واکنش رویدادها، اشیاء یا سوژه ها به محیط یا ویژگی های فیزیکی آنها بیشتر بدانید.

گروه های متمرکز
گروه متمرکز یک تکنیک تحقیقی است که در آن داده ها را از یک بحث گروهی تسهیل شده جمع آوری می کنید. محققان اغلب افراد، اشیا یا رویدادها را با ویژگی های مشترک با هم گروه بندی می کنند تا گروه های کانونی ایجاد کنند. گروه های تمرکز به شما امکان می دهند اطلاعاتی در مورد روندهای رایج در رفتار یا ویژگی ها جمع آوری کنید. آنها همچنین به شما کمک می کنند تا در مورد اینکه چرا گروه های خاصی ویژگی های قابل مشاهده مانند رفتارها یا ویژگی های خاص را نشان می دهند، نتیجه گیری کنید. برای مثال، می‌توانید همان دارو را فقط بر روی مردان آفریقایی-آمریکایی یا زنان قفقازی آزمایش کنید تا در مورد چگونگی تأثیر نژاد و جنسیت بر عوارض جانبی دارو بیشتر بدانید.

نظرسنجی ها
نظرسنجی ها به شما این امکان را می دهند که مستقیماً از چندین موضوع اطلاعات جمع آوری کنید. بسته به نیاز مطالعه، نظرسنجی ها ممکن است مختصر یا دقیق تر باشند. ممکن است تصمیم بگیرید برای هر کسی که از داروی جدیدی استفاده می کند که نمی تواند برای مشاهده مستقیم وارد آزمایشگاه شود، نظرسنجی بفرستید.

تکنیک های تحقیق ثانویه

در اینجا چند تکنیک تحقیق ثانویه وجود دارد:

منابع دیجیتال
محققان اغلب از منابع آنلاین یا دیجیتالی مانند کتاب های الکترونیکی برای تحقیق در مورد موضوعات استفاده می کنند. این شامل آرشیوهای وب، وب‌سایت‌های فعال و سایر منابع یا پایگاه‌های اطلاعاتی است که می‌توانند به صورت آنلاین به آنها دسترسی داشته باشند. وب منابع و اطلاعات زیادی را برای استفاده شما فراهم می کند. همچنین به شما کمک می کند تا با موضوعات آنها یا سایر محققان در سراسر جهان ارتباط برقرار کنید.

ادبیات
هر چیزی که در کتاب نوشته شود منبع ثانویه است. پژوهشگران از ادبیات استفاده می کنند تا درباره حوزه مطالعاتی خود و مشارکت سایر محققان قبل از آنها اطلاعات بیشتری کسب کنند. کتاب ها ممکن است از منابع دیجیتال یا وب خاص قابل اعتمادتر باشند. آنها همچنین به شما این فرصت را می دهند که از کتابشناسی کتاب برای مطالعه منابع آن استفاده کنید.

مطالعات موردی
مطالعه موردی تجزیه و تحلیل عمیق یک فرد، گروه یا رویداد است. با استفاده از مطالعات موردی موجود، می‌توانید درباره شباهت‌ها یا تفاوت‌های گروه‌ها و متغیرهای کنترل نتیجه‌گیری کنید. مطالعات موردی به ایجاد یک خط پایه از تحقیقات کمک می کند و می تواند به شناسایی روندهای قبلی کمک کند. حتی ممکن است یافته‌های خود را در یک مطالعه آینده برای محقق یا تیم تحقیقاتی بعدی قرار دهید تا بعداً از آنها استفاده کنند.

نحوه تکمیل یک مطالعه اکتشافی- تحقیق اکتشافی چیست؟

هنگامی که یک مطالعه اکتشافی را کامل می کنید، مهم است که مجموعه ای از مراحل را دنبال کنید. انجام این کار تضمین می کند که از تمام اطلاعات صحیح استفاده می کنید و روش علمی را دنبال می کنید. در اینجا مراحل تکمیل یک مطالعه اکتشافی آمده است:

1. مشکل را شناسایی کنید

مشکلی را که می خواهید حل کنید شناسایی کنید. اساساً به سؤال «چه» پاسخ دهید: با تحقیق خود چه کاری انجام می دهید؟ ممکن است سعی کنید یک مشکل پیچیده را حل کنید، یک روش جدید ایجاد کنید یا روندها را در مجموعه های خاصی از داده ها شناسایی کنید.

2. یک فرضیه تشکیل دهید

پس از شناسایی مشکل خود یا آنچه که امیدوارید با تحقیقات اکتشافی خود به آن برسید، یک فرضیه تشکیل دهید. فرضیه شما باید جزئیاتی را بیان کند که فکر می کنید ممکن است در طول تحقیق چه اتفاقی بیفتد یا به چه سوالاتی می توانید پاسخ دهید. به عنوان مثال، اگر می خواهید بدانید که چه نوع مشتری محصولات یک شرکت را خریداری می کند، ممکن است سوالاتی مانند “مشتریان ایده آل ما چه محصولات مشابهی را خریداری کنند؟” یا “مشتری ایده آل ما چگونه به نظر می رسد؟” بپرسید.

سوال پرسیدن به شما کمک می کند تا یک فرضیه بسازید، که به عنوان مبنایی برای سنجش موفقیت تحقیق عمل می کند. اگر فرض می کنید که مشتریان یک شرکت زنان میانسال هستند، می توانید آن را با نتایج نهایی مقایسه کنید تا از فرضیه اصلی خود حمایت کنید یا دوباره تعریف کنید.

3. انجام تحقیق

تحقیقات اولیه و ثانویه را در مورد موضوع خود انجام دهید. همه چیز را در یک سند یا رسانه دیگری برای بررسی کامپایل کنید. به طور معمول، تحقیق نیاز به بررسی توسط محققین دیگر یا گروه دیگری برای تأیید صحت آن و تعیین اعتبار آن در جامعه علمی و تحقیقاتی بزرگتر دارد.

4. نتیجه گیری کنید

نتیجه تحقیق شما یا از فرضیه اصلی پشتیبانی می کند یا نیاز به فرضیه جدیدی دارد. در حالی که مطالعات اکتشافی معمولاً نتیجه‌گیری‌های سطحی را تولید می‌کنند، می‌توانید از این نتایج به عنوان ابزاری برای شواهد قطعی در آینده از طریق اندازه‌گیری‌های کمی استفاده کنید. نتیجه گیری را بنویسید و آنها را با فرضیه خود مقایسه کنید تا ببینید آیا نیاز به انجام تحقیقات یا آزمایش بیشتری دارید یا خیر.

نمونه مطالعه اکتشافی- تحقیق اکتشافی چیست؟

در اینجا یک مثال کوتاه از آنچه که یک مطالعه اکتشافی به نظر می رسد آورده شده است:

مشکل 20 درصد از مشتریان شرکت نسبت به خط تولید جدید ابراز بی‌علاقگی می‌کنند.

فرضیه
خط تولید جدید حاوی مواد با کیفیت پایین‌تری است که باعث می‌شود مشتریان احساس کنند ارزش کمتری از محصول دریافت می‌کنند.

پژوهش
تیم تحقیقاتی با 100 مشتری درباره خط تولید جدید مصاحبه کرد و اکثریت آنها کیفیت پایین محصول را دلیل بی‌علاقگی خود عنوان کردند.
این تیم پس از آزمایش در دماهای شدید، کاهش یکپارچگی مواد را مشاهده کردند.
این تیم مشاهده کردند که تولید کننده مواد جدید هزینه های خود را با کاهش زمان تولید با موادی که به دست آوردن آنها آسان تر است کاهش می دهد.

نتیجه
تیم تحقیقاتی به این نتیجه می رسد که تولید کننده مواد اولیه شرکت برای خط تولید جدید از مواد با کیفیت پایین تر برای کاهش هزینه ها استفاده می کند که بر کیفیت کلی محصولات جدید تأثیر می گذارد و باعث نارضایتی مشتریان می شود.

تحقیق اکتشافی چیست؟
تحقیق اکتشافی چیست؟ – تزیسمی

مزایای مطالعات اکتشافی- تحقیق اکتشافی چیست؟

مطالعات اکتشافی ساده هستند و مزایای بسیاری را برای محققان به ارمغان می‌آورند. برخی از این مزایا عبارتند از:

انعطاف‌پذیری: با تحقیقات اکتشافی، انعطاف‌پذیری زیادی دارید و می‌توانید با پیشرفت تحقیقات با بسیاری از تغییرات سازگار شوید.
اساس تحقیق را تشکیل می دهد: یک مطالعه اکتشافی می تواند به شکل گیری پایه ای از تحقیقات برای مطالعات آینده کمک کند. این مطالعات ممکن است از ابزارها یا ابزارهایی برای جمع آوری اطلاعات کمی و ایجاد نتایج قطعی تر استفاده کنند.
تنوع: با مطالعات اکتشافی، محققان می توانند بر مجموعه اطلاعات متنوع تری تمرکز کنند. استفاده از حواس پنج گانه برای کشف یک مشکل فرصت های بیشتری برای تحقیقات بیشتر ایجاد می کند و می تواند مجموعه ای متنوع و کامل از داده ها را ایجاد کند.

معایب تحقیق اکتشافی- تحقیق اکتشافی چیست؟

. حتی اگر می تواند شما را در جهت درست به سمت پاسخ قرار دهد، اما معمولاً بی نتیجه است.
. عیب اصلی تحقیقات اکتشافی این است که داده های کیفی را ارائه می دهند. تفسیر چنین اطلاعاتی می تواند قضاوتی و مغرضانه باشد.
. اغلب اوقات، تحقیقات اکتشافی شامل یک نمونه کوچکتر است، از این رو نتایج را نمی توان به طور دقیق برای یک جمعیت تعمیم یافته تفسیر کرد.
. در بسیاری از مواقع، اگر داده ها از طریق تحقیقات ثانویه جمع آوری شوند، احتمال قدیمی بودن و به روز نشدن آن داده ها وجود دارد.

اهمیت تحقیق اکتشافی- تحقیق اکتشافی چیست؟

تحقیقات اکتشافی زمانی انجام می شود که موضوعی نیاز به درک عمیق داشته باشد، به خصوص اگر قبلاً انجام نشده باشد. هدف از چنین تحقیقی، بررسی مسئله و پیرامون آن است و در واقع نتیجه گیری از آن نیست. چنین تحقیقی محقق را قادر می‌سازد تا پایه‌ای قوی برای بررسی ایده‌های خود، انتخاب طرح تحقیق مناسب و یافتن متغیرهایی که در واقع برای تجزیه و تحلیل مهم هستند، قرار دهد. مهمتر از همه، چنین تحقیقی می تواند به سازمان ها یا محققین کمک کند تا زمان و منابع زیادی را صرفه جویی کنند، زیرا به محقق این امکان را می دهد که بداند آیا ارزش پیگیری دارد یا خیر.

تفاوت بین تحقیق اکتشافی و قطعی

تفاوت بین تحقیقات اکتشافی و قطعی توسط ساندورسن ترسیم شده است به گونه ای که مطالعات اکتشافی منجر به طیفی از علل و گزینه های جایگزین برای حل یک مشکل خاص می شود، در حالی که مطالعات قطعی اطلاعات نهایی را مشخص می کند. تنها راه حل برای یک مشکل تحقیقاتی موجود

به عبارت دیگر، طراحی تحقیق اکتشافی صرفاً سؤالات تحقیق را بررسی می کند و فضایی را برای تحقیقات بعدی باز می گذارد، در حالی که هدف طراحی تحقیق قطعی ارائه یافته های نهایی برای تحقیق است.

علاوه بر این، بیان شده است که «یک مطالعه اکتشافی ممکن است به اندازه روش‌شناسی که در مطالعات قطعی استفاده می‌شود، دقیق نباشد و حجم نمونه کوچک‌تر باشد. اما اگر قرار است برای تصمیم گیری های عمده در مورد روشی که قرار است مطالعه بعدی خود را انجام دهیم، به انجام مطالعه اکتشافی تا حد امکان روشمند کمک می کند.»

مطالعات اکتشافی معمولاً زمینه ای را برای تحقیقات آینده ایجاد می کند و تحقیقات آینده ممکن است طراحی قطعی داشته باشد. به عنوان مثال، “مطالعه ای در مورد پیامدهای همه گیری COVID-19 در اقتصاد جهانی” یک تحقیق اکتشافی است. همه گیری COVID-19 یک پدیده اخیر است و مطالعه می تواند دانش اولیه در مورد پیامدهای اقتصادی این پدیده ایجاد کند.

یک مطالعه بعدی، مبتنی بر یافته‌های این تحقیق «مطالعه‌ای در مورد تأثیرات همه‌گیری COVID-19 بر درآمدهای گردشگری در مراکش» یک تحقیق قطعی علّی است. تحقیق دوم می‌تواند یافته‌های پژوهشی را تولید کند که می‌تواند کاربرد عملی برای تصمیم‌گیری داشته باشد.

3 دیدگاه برای “تحقیق اکتشافی چیست؟”

  1. بازتاب: تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها - تزیسمی

  2. بازتاب: نحوه استفاده از تحقیقات اکتشافی برای تصمیم گیری های تجاری بهتر - تزیسمی

  3. بازتاب: نحوه انجام تحقیقات اکتشافی - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *