تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها

تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها

تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها ، سناریویی را در نظر بگیرید که در آن یک صاحب آبمیوه احساس می کند که افزایش تنوع آبمیوه ها باعث افزایش مشتریان می شود. با این حال، او مطمئن نیست و به اطلاعات بیشتری نیاز دارد. مالک قصد دارد تحقیقات اکتشافی انجام دهد تا دریابد؛ از این رو، او تصمیم می گیرد تحقیقات اکتشافی انجام دهد تا دریابد که آیا گسترش انتخاب آب میوه های آنها او را قادر می سازد مشتریان بیشتری به دست آورد یا ایده بهتری وجود دارد.

نمونه دیگری از تحقیقات اکتشافی یک الگوی نظرسنجی پادکست است که می تواند برای جمع آوری بازخورد در مورد معیارهای مصرف پادکست هم از شنوندگان موجود و هم از دیگر شنوندگان پادکست که در حال حاضر مشترک این کانال نیستند استفاده شود. این به نویسنده پادکست کمک می‌کند تا محتوای سرپرستی ایجاد کند که مخاطبان بیشتری را به دست آورد. بیایید این موضوع را بررسی کنیم.

تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها
تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق اکتشافی: تعریف- تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها

تحقیق اکتشافی به عنوان تحقیقی تعریف می‌شود که برای بررسی مسئله‌ای که به وضوح تعریف نشده است استفاده می‌شود. برای درک بهتر مشکل تحقیق موجود انجام شده است، اما نتایج قطعی ارائه نخواهد کرد. برای چنین تحقیقی، محقق با یک ایده کلی شروع می کند و از این تحقیق به عنوان رسانه ای برای شناسایی موضوعات استفاده می کند که می تواند محور تحقیقات آینده باشد. یک جنبه مهم در اینجا این است که محقق باید تمایل داشته باشد که مسیر خود را با توجه به افشای داده ها یا بینش جدید تغییر دهد. چنین تحقیقی معمولاً زمانی انجام می شود که مشکل در مرحله مقدماتی باشد. اغلب از آن به عنوان رویکرد نظریه پایه یا تحقیق تفسیری یاد می شود زیرا برای پاسخ به سؤالاتی مانند چیستی، چرایی و چگونه استفاده می شود.

انواع و روش شناسی تحقیق اکتشافی- تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها

در حالی که ممکن است تحقیق در مورد چیزی که اطلاعات بسیار کمی در مورد آن دارد دشوار به نظر برسد، روش‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند به محقق کمک کند تا بهترین طرح تحقیق، روش‌های جمع‌آوری داده‌ها و انتخاب موضوعات را پیدا کند. انجام تحقیق به دو صورت اولیه و ثانویه وجود دارد. در این دو نوع روش های متعددی وجود دارد که محقق می تواند از آنها استفاده کند. داده های جمع آوری شده از این تحقیقات می تواند کیفی یا کمی باشد. برخی از پرکاربردترین طرح‌های تحقیقاتی شامل موارد زیر است:

روشهای تحقیق اولیه

تحقیق اولیه اطلاعاتی است که مستقیماً از موضوع جمع آوری می شود. این می تواند از طریق یک گروه از افراد یا حتی یک فرد باشد. چنین تحقیقی می‌تواند مستقیماً توسط خود محقق انجام شود یا شخص ثالثی را برای انجام آن از طرف خود به کار گیرد. تحقیقات اولیه به طور خاص برای کشف یک مشکل خاص انجام می شود که نیاز به مطالعه عمیق دارد.

. نظرسنجی/نظرسنجی: نظرسنجی ها/نظرسنجی ها برای جمع آوری اطلاعات از یک گروه از پیش تعریف شده از پاسخ دهندگان استفاده می شود. یکی از مهمترین روشهای کمی است. انواع مختلف نظرسنجی ها یا نظرسنجی ها می توانند برای بررسی نظرات، روندها و غیره استفاده شوند. با پیشرفت تکنولوژی، نظرسنجی ها اکنون می توانند به صورت آنلاین ارسال شوند و دسترسی به آنها بسیار آسان است. به عنوان مثال، استفاده از یک برنامه نظرسنجی از طریق تبلت، لپ تاپ یا حتی تلفن همراه. این اطلاعات نیز به صورت بلادرنگ در اختیار محقق قرار می گیرد. امروزه، بیشتر سازمان‌ها نظرسنجی‌های کوتاه مدت و پاداش‌هایی را به پاسخ‌دهندگان ارائه می‌کنند تا به نرخ پاسخ بالاتری دست یابند.

به عنوان مثال: یک نظرسنجی برای یک مجموعه معین از مخاطبان ارسال می شود تا نظرات آنها را در مورد اندازه تلفن همراه هنگام خرید بفهمند. بر اساس چنین اطلاعاتی، سازمان می تواند عمیق تر به موضوع بپردازد و تصمیمات مربوط به کسب و کار را اتخاذ کند.

. مصاحبه ها: در حالی که ممکن است اطلاعات زیادی از منابع عمومی دریافت کنید، اما گاهی اوقات یک مصاحبه حضوری می تواند اطلاعات عمیقی در مورد موضوع مورد مطالعه ارائه دهد. چنین تحقیقی یک روش تحقیق کیفی است. مصاحبه با یک متخصص موضوع می تواند بینش های معناداری به شما بدهد که یک منبع عمومی عمومی قادر به ارائه آنها نیست. مصاحبه ها به صورت حضوری یا تلفنی انجام می شود که دارای سؤالات باز است تا اطلاعات معناداری در مورد موضوع به دست آید.
به عنوان مثال: مصاحبه با یک کارمند می تواند بینش های بیشتری برای اطلاع از میزان رضایت شغلی به شما بدهد، یا مصاحبه با یک متخصص موضوع نظریه کوانتومی می تواند اطلاعات عمیقی در مورد آن موضوع به شما بدهد.

. گروه های کانونی: گروه کانونی یکی دیگر از روش های پرکاربرد در تحقیقات اکتشافی است. در چنین روشی، گروهی از افراد انتخاب می‌شوند و اجازه داده می‌شوند تا بینش خود را در مورد موضوع مورد مطالعه بیان کنند. اگرچه، مهم است که اطمینان حاصل شود که در هنگام انتخاب افراد در یک گروه متمرکز، آنها باید پیشینه مشترک و تجربیات قابل مقایسه داشته باشند.
به عنوان مثال: یک گروه متمرکز به یک تحقیق کمک می کند تا نظرات مصرف کنندگان را در صورت خرید گوشی شناسایی کند. چنین تحقیقی می تواند به محقق کمک کند تا درک کند که مصرف کننده هنگام خرید تلفن چه ارزشی دارد. ممکن است اندازه صفحه نمایش، ارزش برند یا حتی ابعاد باشد. بر اساس آن سازمان می تواند درک کند که نگرش خرید مصرف کننده، نظرات مصرف کننده و غیره چیست.

. مشاهدات: تحقیقات مشاهده ای می تواند مشاهده کیفی یا مشاهده کمی باشد. چنین تحقیقی برای مشاهده یک فرد و نتیجه گیری از واکنش او به پارامترهای خاص انجام می شود. در چنین تحقیقی تعامل مستقیمی با موضوع وجود ندارد.
به عنوان مثال: یک شرکت FMCG می‌خواهد بداند مصرف‌کننده چگونه به شکل جدید محصول خود واکنش نشان می‌دهد. محقق ابتدا واکنش مشتریان را مشاهده می‌کند و داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند که سپس برای استنتاج از اطلاعات جمعی استفاده می‌شود.

تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها
تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها – تزیسمی

روشهای تحقیق ثانویه- تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها

تحقیق ثانویه جمع آوری اطلاعات از تحقیقات اولیه منتشر شده قبلی است. در چنین تحقیقی شما اطلاعاتی را از منابعی مانند مطالعات موردی، مجلات، روزنامه ها، کتاب ها و غیره جمع آوری می کنید.

. تحقیق آنلاین: در دنیای امروز، این یکی از سریع ترین راه ها برای جمع آوری اطلاعات در مورد هر موضوعی است. بسیاری از داده ها به راحتی در اینترنت در دسترس است و محقق می تواند هر زمان که نیاز داشته باشد آن را دانلود کند. یکی از جنبه های مهمی که برای چنین تحقیقی باید به آن اشاره کرد، اصالت و اعتبار وب سایت های منبعی است که محقق اطلاعات را از آنها جمع آوری می کند.
به عنوان مثال: یک محقق باید دریابد که چند درصد از مردم یک گوشی برند خاص را ترجیح می دهند. محقق فقط اطلاعات مورد نیاز خود را در یک موتور جستجو وارد می کند و چندین لینک با اطلاعات و آمار مرتبط به دست می آورد.

. ادبیات پژوهی: ادبیات پژوهی یکی از کم هزینه ترین روش هایی است که برای کشف یک فرضیه استفاده می شود. حجم عظیمی از اطلاعات در کتابخانه ها، منابع آنلاین یا حتی پایگاه های داده تجاری موجود است. منابع می توانند شامل روزنامه ها، مجلات، کتاب های کتابخانه، اسناد سازمان های دولتی، مقالات مرتبط با موضوع خاص، ادبیات، گزارش های سالانه، آمار منتشر شده از سازمان های تحقیقاتی و غیره باشند.
با این حال، هنگام تحقیق از این منابع، چند نکته را باید در نظر داشت. سازمان‌های دولتی اطلاعات معتبری دارند، اما گاهی اوقات ممکن است هزینه‌های اسمی داشته باشند. همچنین تحقیقات موسسات آموزشی به طور کلی نادیده گرفته می شود، اما در واقع موسسات آموزشی بیش از هر نهاد دیگری تعداد تحقیقات انجام می دهند.

علاوه بر این، منابع تجاری اطلاعاتی را در مورد موضوعات اصلی مانند برنامه های سیاسی، جمعیت شناسی، اطلاعات مالی، روندها و اطلاعات بازار و غیره ارائه می دهند.

به عنوان مثال: یک شرکت فروش پایینی دارد. اگر مشکل مربوط به بازار یا سازمانی باشد و یا موضوع مورد مطالعه مربوط به وضعیت مالی کشور باشد به راحتی می توان از آمارهای موجود و ادبیات بازار آن را بررسی کرد، آنگاه می توان به داده های تحقیق از طریق اسناد دولتی یا منابع تجاری دست یافت.

. تحقیق موردی: تحقیق موردی می تواند به محقق کمک کند تا اطلاعات بیشتری را از طریق تجزیه و تحلیل دقیق موارد موجود که مشکل مشابهی را پشت سر گذاشته اند، بیابد. چنین تجزیه و تحلیل داده های اکتشافی به ویژه در دنیای تجارت امروز بسیار مهم و حیاتی است. محقق فقط باید مطمئن شود که با توجه به همه متغیرهای موجود در پرونده قبلی در برابر پرونده خودش، مورد را با دقت تجزیه و تحلیل می کند. معمولاً توسط سازمان های تجاری یا بخش علوم اجتماعی یا حتی در بخش بهداشت استفاده می شود.

به عنوان مثال: یک جراح ارتوپد خاص بیشترین میزان موفقیت را برای انجام جراحی های زانو دارد. بسیاری از بیمارستان ها یا پزشکان دیگر این مورد را برای درک و ارزیابی روشی که در آن این جراح این روش را انجام می دهد تا میزان موفقیت آنها را افزایش دهد، در نظر گرفته اند.

تحقیق اکتشافی: مراحل انجام یک تحقیق- تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها

. شناسایی مشکل: یک محقق موضوع تحقیق را شناسایی می کند و با انجام روش های متعدد برای پاسخ به سؤالات، به مشکل پرداخته می شود.
. ایجاد فرضیه: زمانی که محقق متوجه شد که هیچ مطالعه قبلی وجود ندارد و مشکل به طور دقیق حل نشده است، محقق در هنگام شناسایی مشکل، بر اساس سؤالات به دست آمده فرضیه ایجاد می کند.
. تحقیق بیشتر: پس از به دست آمدن داده ها، پژوهشگر از طریق بررسی توصیفی به مطالعه خود ادامه می دهد. از روش های کیفی برای مطالعه بیشتر موضوع و بررسی دقیق و صحت یا عدم صحت اطلاعات استفاده می شود.

ویژگی های تحقیق اکتشافی- تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها

. آنها مطالعات ساختاری نیستند
. معمولا کم هزینه، تعاملی و باز است.
. این یک محقق را قادر می سازد به سؤالاتی مانند مشکل چیست؟ هدف از مطالعه چیست؟ و چه موضوعاتی قابل مطالعه است؟
. برای انجام تحقیقات اکتشافی، عموماً هیچ تحقیق قبلی انجام نشده است یا تحقیقات موجود به اندازه کافی به مشکل پاسخ نمی دهند.
. این یک تحقیق وقت گیر است و نیاز به صبر دارد و خطرات مرتبط با آن دارد.
. محقق باید تمام اطلاعات موجود را برای مطالعه خاصی که انجام می دهد بررسی کند.
. هیچ مجموعه ای از قوانین برای انجام تحقیق وجود ندارد، زیرا آنها انعطاف پذیر، گسترده و پراکنده هستند.
. تحقیق باید دارای اهمیت یا ارزش باشد. اگر مشکل در صنعت مهم نباشد، تحقیقات انجام شده بی اثر است.
. پژوهش همچنین باید دارای چند نظریه باشد که بتواند از یافته های آن حمایت کند زیرا ارزیابی آن را برای محقق آسان تر می کند و در مطالعه خود پیش می رود.
. چنین تحقیقاتی معمولاً داده‌های کیفی تولید می‌کند، اما در موارد خاص می‌توان داده‌های کمی را با استفاده از نظرسنجی و آزمایش برای نمونه‌های بزرگ‌تری تعمیم داد.

تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها
تحقیق اکتشافی: انواع و ویژگیها – تزیسمی

مزایای تحقیق اکتشافی

. محقق انعطاف پذیری زیادی دارد و می تواند با پیشرفت تحقیق خود را با تغییرات تطبیق دهد.
. معمولا کم هزینه است.
. این به پایه گذاری یک تحقیق کمک می کند که می تواند منجر به تحقیقات بیشتر شود.
. محقق را قادر می سازد تا در مراحل اولیه بفهمد که آیا موضوع ارزش سرمایه گذاری زمان و منابع را دارد و آیا ارزش دنبال کردن را دارد یا خیر.
. این می تواند به سایر محققین کمک کند تا دلایل احتمالی مشکل را بیابند، که می تواند با جزئیات بیشتر مورد مطالعه قرار گیرد تا مشخص شود که کدام یک از آنها محتمل ترین علت مشکل است.

معایب تحقیق اکتشافی

. حتی اگر می تواند شما را در جهت درست به سمت پاسخ قرار دهد، اما معمولاً بی نتیجه است.
. عیب اصلی تحقیقات اکتشافی این است که داده های کیفی را ارائه می دهند. تفسیر چنین اطلاعاتی می تواند قضاوتی و مغرضانه باشد.
. اغلب اوقات، تحقیقات اکتشافی شامل یک نمونه کوچکتر است، از این رو نتایج را نمی توان به طور دقیق برای یک جمعیت تعمیم یافته تفسیر کرد.
. در بسیاری از مواقع، اگر داده ها از طریق تحقیقات ثانویه جمع آوری شوند، احتمال قدیمی بودن و به روز نشدن آن داده ها وجود دارد.

اهمیت تحقیق اکتشافی

تحقیقات اکتشافی زمانی انجام می شود که موضوعی نیاز به درک عمیق داشته باشد، به خصوص اگر قبلاً انجام نشده باشد. هدف از چنین تحقیقی، بررسی مسئله و پیرامون آن است و در واقع نتیجه گیری از آن نیست. چنین تحقیقی محقق را قادر می‌سازد تا پایه‌ای قوی برای کاوش ایده‌های خود، انتخاب طرح تحقیق مناسب و یافتن متغیرهایی که در واقع برای تحلیل عمیق مهم هستند، قرار دهد. مهمتر از همه، چنین تحقیقی می تواند به سازمان ها یا محققین کمک کند تا زمان و منابع زیادی را صرفه جویی کنند، زیرا به محقق این امکان را می دهد که بداند آیا ارزش پیگیری دارد یا خیر.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *