تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها

تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها

تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها ، همانطور که به کاوش در دنیای تحقیقات هیجان انگیز ادامه می دهیم، با دو رویکرد داده اولیه و ثانویه روبرو خواهیم شد. این مقاله بر روی تحقیقات اولیه تمرکز خواهد کرد – چیست، چگونه انجام می شود، و چرا ضروری است.

ما روش های مورد استفاده برای جمع آوری داده های دست اول و نمونه هایی از نحوه استفاده از آن در زمینه های مختلف را مورد بحث قرار خواهیم داد. برای کشف اینکه چگونه می توان از این تحقیق برای حل مشکلات تحقیق، پاسخ به سؤالات و ایجاد نوآوری استفاده کرد، آماده شوید.

تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها
تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیقات اولیه چیست: تعریف

تحقیق اولیه روشی است که محققان برای جمع‌آوری مستقیم داده‌ها به جای وابسته به داده‌های جمع‌آوری‌شده از تحقیقات انجام‌شده قبلی استفاده می‌کنند. از نظر فنی، آنها “مالک” داده ها هستند. تحقیقات اولیه صرفاً برای رسیدگی به یک مشکل خاص انجام می شود که نیاز به تجزیه و تحلیل عمیق دارد.

دو شکل تحقیق وجود دارد:

. تحقیقات اولیه
. تحقیق ثانویه

کسب و کارها یا سازمان ها می توانند تحقیقات اولیه را انجام دهند یا شخص ثالثی را برای انجام تحقیقات استخدام کنند. یکی از مزیت های اصلی تحقیقات اولیه این است که این نوع تحقیقات “نقطه دار” هستند. تحقیقات فقط بر یک موضوع یا مشکل خاص و دستیابی به راه حل های مرتبط متمرکز است.

به عنوان مثال، یک برند در حال راه اندازی یک مدل جدید تلفن همراه است و می خواهد در مورد ظاهر و ویژگی هایی که به زودی معرفی می کند تحقیق کند.

سازمان ها می توانند نمونه ای واجد شرایط از پاسخ دهندگان را که شباهت زیادی به جامعه دارند انتخاب کنند و تحقیقات اولیه را با آنها انجام دهند تا نظرات آنها را بدانند. بر اساس این تحقیقات، این برند اکنون می تواند راه حل های احتمالی برای ایجاد تغییرات لازم در ظاهر و ویژگی های تلفن همراه بیاندیشد.

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: تحقیقات اولیه در مقابل تحقیقات ثانویه: تفاوت چیست؟

روش تحقیق اولیه با مثال- تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها

در این دنیای فناوری محور، داده های معنادار از طلا ارزشمندتر هستند. سازمان ها یا مشاغل برای تصمیم گیری آگاهانه به داده های بسیار معتبر نیاز دارند. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت ها در جمع آوری داده های خود فعال هستند تا صحت داده ها حفظ شود و داده های دست اول را بدون هیچ گونه تغییری دریافت کنند.

در اینجا برخی از روش های تحقیق اولیه که سازمان ها یا مشاغل برای جمع آوری داده ها استفاده می کنند آورده شده است:

1. مصاحبه (تلفنی یا حضوری)

انجام مصاحبه یک روش تحقیق کیفی برای جمع‌آوری داده‌ها است و از دیرباز روشی رایج بوده است. این مصاحبه ها می تواند به صورت حضوری (حضوری) یا تلفنی انجام شود. مصاحبه روشی باز است که شامل گفتگو یا تعامل بین مصاحبه کننده (محقق) و مصاحبه شونده (پاسخگو) است.

گفته می شود که انجام یک روش مصاحبه حضوری، پاسخ بهتری را از پاسخ دهندگان ایجاد می کند، زیرا یک رویکرد شخصی تر است. با این حال، موفقیت مصاحبه‌های حضوری به شدت به توانایی محقق در پرسیدن سؤال و تجربه او در انجام چنین مصاحبه‌هایی در گذشته بستگی دارد. انواع سوالاتی که در این نوع تحقیق مورد استفاده قرار می گیرند، اکثراً سوالات باز هستند. این سوالات به دستیابی به بینش عمیق در مورد نظرات و ادراک پاسخ دهندگان کمک می کند.

مصاحبه های شخصی بسته به موضوع تحقیق معمولا تا 30 دقیقه یا حتی بیشتر طول می کشد. اگر محققی با کمبود زمان مواجه باشد، انجام مصاحبه های تلفنی نیز می تواند برای جمع آوری داده ها مفید باشد.

2. نظرسنجی آنلاین

نظرسنجی‌ها زمانی که با قلم و کاغذ انجام می‌شوند، از آن زمان به بعد راه زیادی را طی کرده‌اند. امروزه اکثر محققان از نظرسنجی های آنلاین برای ارسال به پاسخ دهندگان استفاده می کنند تا اطلاعاتی از آنها جمع آوری کنند. نظرسنجی های آنلاین راحت هستند و می توانند از طریق ایمیل ارسال شوند یا به صورت آنلاین پر شوند. اینها را می‌توان در دستگاه‌های دستی مانند تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، آی‌پدها و دستگاه‌های مشابه در دسترس قرار داد.

پس از اجرای یک نظرسنجی، مدت زمان مشخصی به پاسخ دهندگان داده می شود تا به سؤالات نظرسنجی پاسخ دهند و آنها را برای محقق ارسال کنند. برای به دست آوردن حداکثر اطلاعات از پاسخ دهندگان، نظرسنجی ها باید ترکیب خوبی از سؤالات باز و سؤالات پایانی داشته باشند. نظرسنجی نباید طولانی باشد. پاسخ دهندگان علاقه خود را از دست می دهند و تمایل دارند آن را نیمه کاره رها کنند.

این یک تمرین خوب است که به پاسخ دهندگان برای پر کردن موفقیت آمیز نظرسنجی ها برای وقت و تلاش و اطلاعات ارزشمندشان پاداش دهید. اغلب سازمان‌ها یا کسب‌وکارها معمولاً کارت‌های هدیه از برندهای معتبر را اهدا می‌کنند که پاسخ‌دهندگان می‌توانند بعداً از آنها استفاده کنند.

3. گروه های متمرکز

این روش تحقیقاتی رایج برای جمع‌آوری داده‌ها از گروه کوچکی از افراد، معمولاً به 6 تا 10 نفر استفاده می‌شود. گروه کانونی افرادی را گرد هم می آورد که در موضوعی که تحقیق برای آن انجام می شود متخصص هستند.

گروه کانونی یک ناظم دارد که بحث را بین اعضا تحریک می کند تا بینش بیشتری به دست آورند. سازمان‌ها و کسب‌وکارها می‌توانند از این روش استفاده کنند، به‌ویژه برای شناسایی بازارهای خاص برای آشنایی با گروه خاصی از مصرف‌کنندگان.

4. مشاهدات

در این روش تحقیق اولیه، هیچ تعامل مستقیمی بین محقق و فرد/مصرف‌کننده مشاهده‌شده وجود ندارد. محقق واکنش های یک موضوع را مشاهده می کند و یادداشت می کند.

برای ثبت واکنش ها از ناظران یا دوربین های آموزش دیده استفاده می شود. مشاهدات در یک موقعیت از پیش تعیین شده یادداشت می شوند. برای مثال، یک برند نانوایی می‌خواهد بداند مردم چگونه به بیسکویت‌های جدیدش واکنش نشان می‌دهند، یادداشت‌هایی را در مورد اولین واکنش‌های مصرف‌کنندگان مشاهده می‌کند، و داده‌های جمعی را برای استنتاج ارزیابی می‌کند.

تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها
تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها – تزیسمی

تحقیقات اولیه در مقابل تحقیقات ثانویه – تفاوت ها- تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها

تحقیقات اولیه و ثانویه دو رویکرد مجزا برای جمع آوری اطلاعات هستند که هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند.

در حالی که تحقیقات اولیه شامل انجام نظرسنجی برای جمع‌آوری داده‌های دست اول از مشتریان بالقوه است، تحقیقات بازار ثانویه برای تجزیه و تحلیل گزارش‌های صنعت موجود و داده‌های رقبا استفاده می‌شود و زمینه و معیارهای ارزشمندی برای یافته‌های نظرسنجی فراهم می‌کند.

جزئیات بیشتر در مورد تفاوت ها را بیابید:

1. تعریف

. تحقیقات اولیه: شامل جمع آوری مستقیم داده های اصلی به طور خاص برای پروژه تحقیقاتی در دست است. به عنوان مثال می توان به بررسی، مصاحبه، مشاهده و آزمایش اشاره کرد.
تحقیق ثانویه: شامل تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها، ادبیات یا اطلاعات موجود است. این می تواند شامل منابعی مانند کتاب، مقاله، پایگاه داده و گزارش باشد.

2. منبع داده

. تحقیقات اولیه: داده‌ها مستقیماً از افراد، آزمایش‌ها یا مشاهدات جمع‌آوری می‌شوند.
. تحقیق ثانویه: داده ها از منابع موجود جمع آوری می شوند.

3. زمان و هزینه

. تحقیقات اولیه: به دلیل نیاز به طراحی و اجرای ابزارهای تحقیق و جمع آوری داده های جدید، اغلب وقت گیر و می تواند پرهزینه باشد.
. تحقیقات ثانویه: به طور کلی زمان و مقرون به صرفه تر است، زیرا بر داده های به راحتی در دسترس متکی است.

4. سفارشی سازی

. تحقیقات اولیه: اطلاعات اختصاصی و خاص را ارائه می دهد و به محققان اجازه می دهد تا به سؤالات تحقیقاتی منحصر به فرد بپردازند.
. تحقیق ثانویه: اطلاعاتی را ارائه می دهد که از قبل وجود داشته و ممکن است مطابق با نیازهای خاص محقق نباشد.

5. کنترل

. تحقیقات اولیه: پژوهشگران بر فرآیند تحقیق از جمله طراحی مطالعه، روش های جمع آوری داده ها و انتخاب شرکت کنندگان کنترل دارند.
. تحقیقات ثانویه: کنترل محدود، زیرا محققان به داده های جمع آوری شده توسط دیگران متکی هستند.

6. اصالت

. تحقیقات اولیه: داده های اصلی را تولید می کند که قبلاً تجزیه و تحلیل نشده است.
. تحقیق ثانویه: شامل تجزیه و تحلیل داده هایی است که قبلا جمع آوری و تجزیه و تحلیل شده است.

7. مرتبط بودن و به موقع بودن

. تحقیقات اولیه: اغلب داده ها یا اطلاعات به روز و مرتبط تری را ارائه می دهد.
. تحقیقات ثانویه: این ممکن است شامل داده هایی باشد که قدیمی هستند، اما همچنان می تواند برای زمینه تاریخی یا روندهای گسترده ارزشمند باشد.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: توصیفی همبستگی: تحقیق توصیفی در مقابل همبستگی

مزایای تحقیقات اولیه- تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها

تحقیقات اولیه چندین مزیت نسبت به سایر روش‌های تحقیقاتی دارد و آن را به ابزاری ضروری برای هر کسی که به دنبال درک بازار هدف خود، بهبود محصولات یا خدمات خود و جلوتر از رقبا است تبدیل می‌کند. بنابراین بیایید به بررسی مزایای بسیاری از تحقیقات اولیه بپردازیم.

1. یکی از مهمترین مزیت ها این است که داده های جمع آوری شده دست اول و دقیق هستند. به عبارت دیگر، رقیق شدن داده ها وجود ندارد. همچنین، این روش تحقیق می تواند متناسب با نیازها و نیازهای شخصی سازمان ها یا کسب و کارها سفارشی شود.
2. این به طور عمده بر روی مشکل در دست تمرکز دارد، به این معنی که تمام توجه معطوف به یافتن راه حل های احتمالی برای یک موضوع مشخص شده است. تحقیقات اولیه به محققان اجازه می دهد تا در مورد یک موضوع عمیق شده و همه گزینه های قابل پیش بینی را مطالعه کنند.
3. داده های جمع آوری شده قابل کنترل است. فناوری اطلاعات ابزاری برای کنترل نحوه جمع آوری و استفاده از داده ها می دهد. این به صلاحدید کسب‌وکارها یا سازمان‌هایی است که در حال جمع‌آوری داده‌ها هستند که چگونه از داده‌ها برای به دست آوردن بینش‌های تحقیقاتی معنادار استفاده کنند.
4. این یک روش آزمایش شده با زمان است، بنابراین می توان به نتایجی که از انجام این نوع تحقیقات به دست می آید تکیه کرد.

تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها
تحقیق اولیه: چیست، هدف و روشها + مثالها – تزیسمی

معایب تحقیقات اولیه

در حالی که تحقیقات اولیه ابزار قدرتمندی برای جمع آوری داده های منحصر به فرد و دست اول است، محدودیت هایی نیز دارد. همانطور که معایب را بررسی می کنیم، درک عمیق تری از اینکه چه زمانی ممکن است تحقیقات اولیه بهترین گزینه نباشد و چگونه روی چالش های آن کار کنیم، به دست خواهیم آورد.

1. یکی از معایب عمده تحقیقات اولیه این است که انجام آن می تواند بسیار گران باشد. بسته به راه اندازی یا روش تحقیق اولیه مورد استفاده، ممکن است نیاز به خرج کردن مبلغ هنگفتی باشد. ممکن است همه کسب و کارها یا سازمان ها نتوانند مقدار قابل توجهی پول خرج کنند.
2. این نوع تحقیق می تواند زمان بر باشد. انجام مصاحبه ها و ارسال و دریافت نظرسنجی های آنلاین می تواند یک فرآیند کاملاً جامع باشد و نیاز به سرمایه گذاری زمان و صبر برای کارکرد این فرآیند دارد. علاوه بر این، ارزیابی نتایج و به کارگیری یافته ها برای بهبود یک محصول یا خدمات به زمان بیشتری نیاز دارد.
3. گاهی اوقات، تنها استفاده از یک روش تحقیق اولیه ممکن است کافی نباشد. در چنین مواردی، استفاده از بیش از یک روش مورد نیاز است و این ممکن است هم زمان مورد نیاز برای انجام تحقیق و هم هزینه های مرتبط با آن را افزایش دهد.

نتیجه

هر تحقیقی با هدفی انجام می شود. تحقیقات اولیه توسط سازمان ها یا کسب و کارها انجام می شود تا از شرایط در حال تغییر بازار و ادراک مصرف کنندگان مطلع شوند. رضایت مشتری عالی (CSAT) به هدف و هدف اصلی بسیاری از سازمان ها تبدیل شده است.

یک سازمان مشتری محور اهمیت ارائه محصولات و خدمات استثنایی به مشتریان خود را برای افزایش وفاداری مشتری و کاهش ریزش مشتری می داند. سازمان ها داده ها را جمع آوری کرده و با انجام تحقیقات اولیه به تجزیه و تحلیل آن ها می پردازند تا نتایج و نتیجه گیری های بسیار ارزیابی شده را بدست آورند. با استفاده از این اطلاعات، سازمان ها قادر به تصمیم گیری آگاهانه بر اساس بینش های واقعی داده گرا هستند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *