تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا

تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا

تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا ، تحقیقات نظرسنجی آنلاین با توجه به سهولت دسترسی و صرفه جویی در هزینه، بسیار تأثیرگذارتر از تحقیقات سنتی است. نرخ پاسخ دریافت شده برای تحقیقات آنلاین بسیار بالاتر از سایرین است زیرا پاسخ دهندگان اطمینان دارند که هویت آنها محافظت می شود.

با پیشرفت‌هایی که در اینترنت و رسانه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد، در زمینه تحقیقات نظرسنجی آنلاین پیشرفت مداومی وجود دارد. رسانه های اجتماعی یک کاتالیزور در کل فرآیند تحقیقات آنلاین در مورد دسترسی به پایگاه های داده و آزمایش هایی است که می توان بر روی این پلت فرم انجام داد.

تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا
تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق آنلاین چیست؟- تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا

تحقیق آنلاین یک روش تحقیقی است که شامل جمع آوری اطلاعات از اینترنت است. با ظهور اینترنت، روش‌های سنتی پژوهشی با قلم و کاغذ، جای خود را برای طراحی تحقیقات آنلاین باز کرده است.

نظرسنجی های آنلاین، نظرسنجی های آنلاین، پرسشنامه ها، فرم ها و گروه های متمرکز ابزارهای مختلف تحقیقات آنلاین هستند که در جمع آوری اطلاعات ضروری برای تحقیقات بازار حیاتی هستند. اینترنت راه های چشمگیری را برای مشاغل کوچک و بزرگ ایجاد کرده است تا با سرمایه گذاری صفر تا حداقل، تحقیقات بازار را انجام دهند. تحقیقات آنلاین را می توان برای آزمایش محصول، هدف قرار دادن مخاطب، استخراج پایگاه داده، رضایت مشتری و دیگران انجام داد.

 

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: جمع آوری داده ها در تحقیق

5 روش و تکنیک تحقیق آنلاین:- تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا

محققان و آماردانان با استفاده از تکنیک های مختلف تحقیق آنلاین داده ها را از پاسخ دهندگان جمع آوری می کنند. آنها را اغلب تحقیق اینترنتی یا روش های تحقیق مبتنی بر وب می نامند. بسیاری از این روش های تحقیقاتی در حال حاضر به روشی مورد استفاده قرار می گیرند، اما برای رسانه های آنلاین احیا می شوند. آخرین در این خط از روش‌های تحقیق آنلاین در تحقیقات رسانه‌های اجتماعی، زیرا سطوح گسترده‌ای از پیچیدگی‌ها و در نتیجه راه‌های جدید برای تحقیق را ارائه می‌دهد.

به دلیل ماهیت دقیق نتایج ارائه شده، محققان به طور گسترده از 5 روش تحقیق آنلاین استفاده می کنند.

. گروه تمرکز آنلاین: زیرمجموعه‌ای از تکنیک‌های تحقیق آنلاین، گروه‌های تمرکز آنلاین روش‌هایی هستند که معمولاً برای تحقیقات B2B، تحقیقات مصرف‌کننده و تحقیقات سیاسی استفاده می‌شوند. یک ناظر برای هدایت و نظارت بر گروه تمرکز منصوب می شود که از شرکت کنندگان از پیش انتخاب شده و واجد شرایطی که حوزه خاصی از علاقه را نمایندگی می کنند دعوت می کند تا در یک زمان خاص بخشی از این گروه تمرکز باشند. معمولاً پاسخ دهندگان تشویق می شوند تا در بحث شرکت کنند که معمولاً یک ساعت و 90 دقیقه است.

. مصاحبه آنلاین: این روش تحقیق آنلاین کاملاً شبیه به روش های مصاحبه حضوری است اما از نظر شیوه های استاندارد مورد نیاز، درک با پاسخ دهندگان و نمونه گیری متفاوت است. مصاحبه های آنلاین با استفاده از ارتباطات مختلف رایانه ای (CMC)، اساساً پیامک یا ایمیل سازماندهی می شوند. بر اساس زمان پاسخ برای این مصاحبه ها، آنها به روش های همزمان و ناهمزمان طبقه بندی می شوند. مصاحبه های آنلاین همزمان از طریق رسانه هایی مانند چت آنلاین انجام می شود، جایی که پاسخ ها در زمان واقعی دریافت می شوند. مصاحبه‌های آنلاین ناهمزمان آنهایی هستند که از طریق ایمیل انجام می‌شوند، جایی که پاسخ‌ها معمولاً در زمان واقعی نیستند. درست مانند مصاحبه‌های حضوری، مصاحبه‌های آنلاین به بررسی افکار و بازخورد پاسخ‌دهندگان درباره یک موضوع خاص می‌پردازند تا بینش‌هایی در مورد تجربیات، ایده‌ها یا نگرش‌های آنها به دست آورند.

. تحقیقات کیفی آنلاین: به غیر از گروه های متمرکز آنلاین و مصاحبه های آنلاین، جنبه های مختلفی از تحقیقات کیفی آنلاین وجود دارد. این جنبه‌ها شامل وبلاگ‌ها، خاطرات تلفن همراه و جوامع است. این روش ها به صرفه جویی در هزینه و زمان کمک می کنند و برای محققان برای جمع آوری اطلاعات برای موضوعات تحقیقاتی خود بسیار راحت هستند. سطح پیچیدگی که روش‌های تحقیق کیفی آنلاین در جدول به ارمغان می‌آورند، برتر از سایر اشکال سنتی است، زیرا پاسخ‌دهندگان را می‌توان از پایگاه‌های داده موجود یا پانل‌ها یا با انجام نظرسنجی اضافه کرد.

. تجزیه و تحلیل متن آنلاین: این تکنیک تجزیه و تحلیل توسعه ای از تجزیه و تحلیل متن است که از قرن هفدهم وجود دارد و مجموعه ای از نمونه های مختلف تحقیقات آنلاین است که برای استخراج بینش از محتوای موجود آنلاین استفاده می شود. با استفاده از این روش تحقیق آنلاین، محققان می توانند قالب های ارتباطی قلمی، کلامی یا گرافیکی را توضیح دهند. مقوله هایی مانند صفحات وب، پاراگراف ها، جملات، شبه جملات، اسناد و غیره. بیشتر برای تحقیقات کمی استفاده می شود اما برای تفسیر بهتر متن، محققان از تکنیک های کیفی نیز استفاده می کنند.

. تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی: تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی یک تکنیک تحقیقاتی آنلاین نوظهور است که به دلیل افزایش پذیرش پلت فرم های شبکه های اجتماعی مورد پذیرش قرار گرفته است. با انجام تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی، یک محقق می تواند با استفاده از نظریه گراف، جریان ها و روابط بین افراد، سازمان ها، URL ها، گروه ها یا رایانه ها را نقشه برداری و اندازه گیری کند. به عنوان مثال، آخرین فرهنگ میم ساختارهای اجتماعی جدیدی را ایجاد کرده است که در آن افراد مرتبط به عنوان “گره” نامیده می شوند و میم ها “پیوندهای” بین این گره ها هستند.

انواع تحقیق آنلاین:- تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا

1. تحقیقات رضایت مشتری: قبلاً این نوع تحقیقات از طریق تماس تلفنی انجام می شد، اما امروزه مشتریان به دریافت نامه هایی عادت کرده اند که از آنها بخواهند نظرات خود را در مورد تجربه اخیر خود با یک سازمان ارائه دهند. به عنوان مثال، اگر صاحب یک رستوران تازه افتتاح شده هستید، می خواهید رضایت مشتری را بدانید. می‌توانید یک نظرسنجی آماده داشته باشید تا بعد از صرف غذا آن را پر کنند، پس از گرفتن آدرس ایمیل آن‌ها را ارسال کنید یا از برنامه آفلاین برای انجام نظرسنجی استفاده کنید.
2. تحقیق در مورد محصول جدید: عرضه یک محصول جدید می تواند ناراحت کننده باشد. درک اینکه آیا یک محصول جدید با مخاطب هدف موفق خواهد شد یا خیر بسیار مورد نیاز است. تحقیقات محصول جدید را می توان با آزمایش محصول با گروهی از خوکچه های هندی منتخب و جمع آوری بازخورد تقریباً بلافاصله انجام داد. این می تواند هنگام انجام تحقیقات برای یک مرکز خرید جدید (بخوانید: Walmart!)، راه اندازی یک نوع خودرو، یا معرفی گزینه های جدید کارت اعتباری بسیار موثر باشد.
3. درک وفاداری به برند: بسیاری از کسب و کارهای کوچک و بزرگ صرفاً با وفاداری به برند زنده می مانند. بدون شک این یک معامله بزرگ است، اما هر سازمانی باید روی آن کار کند تا آن را حفظ یا بهبود بخشد. تحقیق آنلاین انجام دهید تا بدانید چه چیزی مشتری را به یک برند خاص جذب می کند یا نکاتی را که در حال حاضر مانع از وفاداری آنها به برند شما می شود.
4. تحقیق درگیری کارکنان و رضایت کارکنان: درک اینکه کارکنان در مورد کار با سازمان شما چه فکر می کنند، کلید موفقیت است. روحیه و روحیه کارکنان باید به طور منظم پیگیری شود تا به طور موثر به رشد شرکت کمک کنند. نظرسنجی ها باید برای بهبود مشارکت کارکنان و همچنین تلاش برای حفظ رضایت کارکنان ارسال شوند.

تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا
تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا – تزیسمی

مواردی که برای تحقیق در نظرسنجی آنلاین باید در نظر داشت- تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا

تحقیق نظرسنجی آنلاین یکی از مؤثرترین روش‌ها برای انجام تحقیقات مبتنی بر وب است که نتایج مؤثری را به همراه دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که همه سازمان ها در طراحی نظرسنجی آنلاین برای تحقیق باید به آنها توجه کنند:

سوالات باز را از دست ندهید:

یک پاسخ دهنده باید قبل از ارسال سؤالات باز فکر کند، بنابراین زمان صرف شده برای تکمیل می تواند افزایش یابد. این می تواند آنها را به حدی آزار دهد که به سادگی از نظرسنجی خارج شوند. پرسش‌های بله-نه، سؤالات چند گزینه‌ای یا سؤالات رتبه‌بندی برای پاسخ‌دهندگان بسیار ساده‌تر خواهد بود و به اندازه سؤالات باز مؤثر است.

فوریت را نشان دهید، اما در عین حال مدارا کنید:

در صورتی که می خواهید برای چیزی مهم پاسخ دهید، ارسال بیش از یک دعوت نامه برای پاسخ دهندگان برای تکمیل آن مشکلی ندارد. اما لازمه این امر این است که پایگاه داده شما باید به خوبی از این موضوع آگاه باشد و هیچ اعتراضی به آن نداشته باشند. مهمتر از همه، پس از انجام یک نظرسنجی آنلاین، در مورد نتایج صبور باشید. فردی را از تیم منصوب کنید که تمام مراحل انجام این نظرسنجی را بر عهده خواهد داشت.

نظرسنجی های دقیق نتایج بهتری به دست می دهند:

نظرسنجی‌کنندگان می‌توانند در یک نظرسنجی شرکت کنند که حداکثر 25 دقیقه طول می‌کشد. آنها معمولاً ترک می‌کنند تا هرگز برنگردند، حتی برای نظرسنجی‌هایی که ممکن است در آینده بفرستید. گنجاندن سؤالات کشویی یا سؤالات چند گزینه ای (با گزینه های دقیق) به کاهش اندازه نظرسنجی و در نتیجه زمان سرمایه گذاری شده توسط نظرسنجی کمک می کند.

 

مطالعه کنید: نحوه انتخاب موضوع تحقیق برای پایان نامه دکتری

مزایای تحقیق آنلاین:

. دسترسی به داده ها در سرتاسر جهان: اینترنت بستری پیچیده برای محققان است تا زمان خود را برای بازیابی اطلاعات مهمی که در غیر این صورت زمان زیادی از آنها را می گیرد، صرف کنند. انجام مهارت های پژوهشی برای آنها ساده است حتی اگر روی مبل خود تنبل باشند و ضرب الاجل داشته باشند.
. حداقل سرمایه‌گذاری در زمان و منابع: رسانه‌های آنلاین به وسیله‌ای برای افراد در جستجوی اطلاعات برای گسترش افق‌های دانش خود تبدیل شده‌اند. اطلاعات روزانه به روز می شود و محققان به نفع خود از این اطلاعات استفاده می کنند. روند انتشار و جمع آوری اطلاعات را آسان کرده و در نتیجه در زمان و هزینه صرفه جویی می کند.
. مجموعه مرکزی حقایق و ارقام: محققان و آماردانان به جستجوی اطلاعات به روز در مورد موضوعات مختلف و مهم می پردازند. دانش آموزان اینترنت را برای اهداف آکادمیک کاوش می کنند، که مهم ترین مزیت اینترنت است.
. ابزارهای توانمند برای جمع‌آوری اطلاعات: نظرسنجی‌ها، پرسشنامه‌ها و نظرسنجی‌ها از طریق رسانه‌های آنلاین مانند ایمیل‌ها یا کدهای QR یا وب‌سایت‌های تعبیه‌شده برای جمع‌آوری یا انتشار اطلاعات حیاتی انجام می‌شوند.

معایب تحقیق آنلاین

مسائل در همه انواع گردآوری داده ها، از جمله هنگام استفاده از تحقیقات آنلاین وجود دارد.

رضایت آگاهانه و هویت شرکت‌کننده جنبه‌های ضروری هستند که هنگام جمع‌آوری داده‌های آنلاین باید در نظر گرفته شوند. تحقیقات آنلاین مستعد عدم ناشناس بودن و ناتوانی در دادن رضایت کامل آگاهانه است.

افراد ممکن است هنگام پاسخ دادن به این نظرسنجی ها و غیره برای بهتر ظاهر شدن یا ترس از قضاوت، صادقانه پاسخ ندهند. این مفاهیم به عنوان مطلوبیت اجتماعی شناخته می شوند و بر پایایی و اعتبار داده ها تأثیر می گذارند.

تحقیقات آنلاین – نکات کلیدی

. روش‌های تحقیق آنلاین در روان‌شناسی به محققان اجازه می‌دهد تا داده‌ها را از طریق اینترنت جمع‌آوری کنند و نمونه‌های متنوع‌تری را ممکن می‌سازند.
. داده های کیفی آنلاین را می توان از طریق گروه های متمرکز مجازی و مصاحبه های سیستم چت جمع آوری کرد. اینها به ویژه در جمع آوری داده های مشاهده ای از طریق سبک های تحقیقاتی شخصی و محاوره ای مفید هستند.
. نمونه‌های تحقیق آنلاین روش‌های کمی، تحقیقات مقطعی آنلاین و تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی است.
. مزایای کلیدی تحقیق آنلاین این است که مقرون به صرفه است، داده ها از طریق مجموعه ای از اطلاعات انبوه در دسترس هستند، می توانند گروه های متنوع تری از مردم را هدف قرار دهند و انجام تحقیقات آنلاین به طور کلی اعتبار خارجی داده ها را افزایش می دهد.
. تحقیق آنلاین مهم است زیرا به موضوعاتی می‌پردازد که شاید روش‌های تحقیق سنتی نادیده گرفته شده‌اند. این به طور ناگهانی بستری را برای گروه‌هایی از مردم فراهم می‌کند که ممکن است در تحقیقات روان‌شناختی کمتر حضور داشته باشند.

تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا
تحقیق آنلاین: تعریف، روش ها، انواع و اجرا – تزیسمی

5 راه برای آسان‌تر کردن تحقیق آنلاین

وقتی در حال نوشتن مقاله و انجام پروژه هستید، آنلاین شدن برای انجام تحقیق، کار بیهوده ای است. اما همه انتخاب هایی که در نوک انگشتان شما قرار دارند گاهی اوقات ممکن است طاقت فرسا به نظر برسند. دانستن نحوه ارزیابی و انتخاب منابع آنلاین می تواند به شما در جلوگیری از سردرد و اتلاف وقت کمک کند.

در اینجا 5 روش برای آسان کردن و مؤثرتر کردن تحقیق آنلاین تا حد امکان وجود دارد:

1. از مدرسه شروع کن. از معلمان یا کتابدار خود بپرسید که کدام منابع را برای پروژه شما توصیه می کنند. به این ترتیب می توانید مطمئن شوید که منابع مورد تایید مدرسه هستند و اطلاعات دقیق هستند. در برخی موارد، مدرسه یا معلم شما ممکن است اشتراک مجلات یا وب سایت های آنلاین را پرداخت کرده باشد. اینها می توانند اطلاعاتی را به شما بدهند که از طریق جستجوی معمولی در اینترنت به دست نمی آورید.

مگر اینکه معلم شما چیز دیگری بگوید، استفاده از اینترنت باید یک ابزار اضافی باشد، نه تنها ابزار شما برای تحقیق در مورد یک موضوع. کتابخانه مدرسه شما مملو از کتاب، مجلات و سایر منابع است که به شما کمک می کند.

بسیاری از مدارس دسترسی به تصاویر یا وب سایت هایی را که ممکن است برای تحقیق شما ارزشمند باشند مسدود می کنند. بنابراین برنامه ریزی کنید که بخشی از زمان تحقیق آنلاین خود را در خانه یا کتابخانه محلی خود یا هر جای دیگری که دسترسی آنلاین دارید بگذرانید.

2. جدا کردن واقعیت از داستان. قبل از شروع تحقیق، فهرستی از انواع سایت هایی که برای موضوع شما مناسب هستند تهیه کنید. آیا وب سایت قابل اعتماد و به روز است؟ بررسی کنید که آیا نویسنده شناسایی شده و منابع ذکر شده است یا خیر. سایت های دولتی که به .gov ختم می شوند و سایت های آموزشی که به .edu ختم می شوند معمولاً شرط های مطمئنی هستند. سایت های تاسیس شده مرتبط با اخبار نیز مشکلی ندارند، اما مطمئن شوید که از منبع اصلی استفاده می کنید. اگر در مقاله‌ای در روزنامه منبع دیگری ذکر شده است، مانند یک سازمان یا وب‌سایت، برای یافتن اطلاعات مستقیماً به آن منبع بروید.

در وب سایت های تجاری که به .com ختم می شوند، بررسی کنید که آیا سایت دارای تبلیغات است یا خیر. اگر این کار را انجام دهد، ممکن است مغرضانه باشد زیرا سعی در فروش یک محصول دارد. و وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌های شخصی و سایت‌های رسانه‌های اجتماعی (مانند یوتیوب، دیگ، تامبلر، پینترست یا فیس‌بوک) به احتمال زیاد به جای حقایق، نظرات شخصی را ارائه می‌دهند.

3. هوشمندانه جستجو کنید. با یک موتور جستجوی معتبر مانند گوگل یا بینگ شروع کنید. اگرچه موتورهای جستجو معمولاً کار خوبی برای حدس زدن آنچه شما نیاز دارید انجام می دهند، اما زمانی که از عبارات خاص تری استفاده کنید، نتایج بهتری دریافت خواهید کرد. جستجوهای جایگزین را با کلمات مختلف امتحان کنید و از عملگرهای جستجو، نمادها یا جستجوی پیشرفته برای محدود کردن نتایج خود استفاده کنید. اگر می خواهید روش های بیشتری برای بهبود جستجوهای خود بیاموزید، از معلم یا کتابدار خود راهنمایی بخواهید.

بسیاری از موتورهای جستجو برای قرار دادن برخی نتایج به عنوان تبلیغات پول می گیرند. گاهی اوقات این تبلیغات در بالای صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شود. تبلیغات با نتایج معمولی متفاوت به نظر می رسند (مثلاً در پس زمینه سایه دار ظاهر می شوند) و باید به وضوح به عنوان تبلیغات علامت گذاری شوند. حتی زمانی که نتایج برتر تبلیغات نباشند، باز هم ممکن است بهترین انتخاب ممکن نباشند. به همین دلیل است که به شما کمک می کند تا بهترین سایت ها را برای نیازهای خود بشناسید (نقطه شماره 2 در بالا).

4. متمرکز بمان. هنگامی که برای بررسی وب‌سایت‌ها یا رفتن به موتورهای جستجو مانند Google آماده هستید، با خارج شدن از شبکه‌های اجتماعی و ایمیل (و خاموش کردن تلفن!) بر روی تحقیقات خود متمرکز شوید. اگر نیاز به استراحت دارید، قبل از اینکه از رایانه خود دور شوید، مکان خود را یادداشت کنید. استراحت 5 یا 10 دقیقه ای از کامپیوتر در هر ساعت برای اکثر مردم خوب است. از زمان برای حرکت و کمی کشش استفاده کنید.

5. درست استناد کنید. وقتی به صورت آنلاین تحقیق می‌کنید، می‌توانید متن را کپی و جای‌گذاری کنید، سپس ذکر منبع را فراموش کنید یا به عقب برگردید و بعداً فکر خود را با کلمات خود بیان کنید. همانطور که معلمان می توانند صدای شما را در کلاس تشخیص دهند، بیشتر آنها می توانند صدای شما را در نوشته شما تشخیص دهند. حتی سرقت ادبی تصادفی می تواند عواقب جدی برای نمرات شما داشته باشد – بنابراین شانس را از دست ندهید. قبل از اینکه به بقیه مقاله خود بروید، متنی را که نقل کرده اید شناسایی کنید و نقل قول را اضافه کنید. فرمت استناد به منابع آنلاین با منابع چاپی متفاوت است، بنابراین حتماً سبک خاصی را که معلم شما می خواهد برای استنادهای اینترنتی استفاده کنید، بررسی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *