تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟

تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟

تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟ ، تصمیمات مبتنی بر داده برای یک کسب و کار موفق حیاتی هستند. تحقیق اولین گام در جمع آوری داده ها است. این ویدئو دو نوع تحقیق اصلی را تقسیم می‌کند: تحقیقات کاربردی و تحقیقات بنیادی.

انواع مختلفی از روش های تحقیق برای کمک به متخصصان برای به دست آوردن اطلاعات مورد نظر وجود دارد. دو روش تحقیق اصلی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد، تحقیق پایه است که به گسترش دانش موجود کمک می کند و تحقیق کاربردی که راه حلی برای یک مشکل موجود ارائه می دهد. درک تفاوت‌های بین این دو نوع می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب کنید کدام یک برای مطالعه بعدی شما بهترین است.

در این مقاله به تعریف تحقیقات پایه و تحقیقات کاربردی می پردازیم، نمونه هایی از هر یک را ارائه می دهیم و تفاوت های این دو نوع تحقیق را مورد بحث قرار می دهیم.

تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟
تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق پایه چیست؟- تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟

تحقیقات بنیادی یا تحقیقات بنیادی، نوعی تحقیق است که بر بهبود درک یک پدیده، مطالعه یا قانون طبیعت خاص متمرکز است. این نوع تحقیق داده ها را برای یافتن ناشناخته ها و تحقق حس کنجکاوی بررسی می کند. معمولاً این سؤالات شامل سؤالات «چگونه»، «چه» و «چرا» برای توضیح وقایع است. تحقیقات پایه به چگونگی عملکرد فرآیندها یا مفاهیم می پردازد. اطلاعات به دست آمده از تحقیقات پایه اغلب پایه ای برای مطالعات کاربردی ایجاد می کند.

نمونه هایی از تحقیقات پایه- تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟

در اینجا چند نمونه از تحقیقات پایه آورده شده است:

. مطالعه ای که به چگونگی تأثیر مصرف الکل بر مغز می پردازد
. مطالعه ای برای کشف اجزای سازنده DNA انسان
. مطالعه ای در مورد اینکه آیا سطوح استرس افراد را پرخاشگرتر می کند یا خیر
. مطالعه ای به دنبال این است که ببیند آیا کلیشه های جنسیتی منجر به افسردگی می شود یا خیر
. مطالعه ای در جستجوی عوامل ایجاد کننده سرطان
. بررسی روند رشد درختان بلوط
. مطالعه ای که در تلاش است تا دریابد که پروتون از چه چیزی تشکیل شده است
. مطالعه ای که نشان می دهد کدام مناطق ایالات متحده بیشترین بارندگی را دارند
. مطالعه ای که بررسی می کند آیا رژیم گیاهخواری سالم تر از رژیم غذایی با گوشت است یا خیر
. مطالعه ای در مورد پیدایش ارزهای دیجیتال
. مطالعه ای بر روی انواع کیوی های کشت شده در شیلی

مزایای انجام تحقیقات پایه- تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟

گسترش دانش از طریق تحقیقات پایه می تواند مزایای متعددی داشته باشد. برخی از مزایای انجام تحقیقات پایه عبارتند از:

. درک سیستم های زنده و فرآیندهای زندگی
. کمک به آمادگی برای آینده با تجهیز جامعه برای مسائلی که ممکن است پیش بیاید
. ایجاد بستری برای تحقیقات کاربردی
. منجر به پیشرفت های پزشکی می شود

تحقیق کاربردی چیست؟- تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟

تحقیق کاربردی نوعی آزمون است که به دنبال یافتن راه حل های عملی برای مشکلات موجود است. اینها می تواند شامل چالش هایی در محل کار، آموزش و جامعه باشد. این نوع تحقیق از روش‌های تجربی مانند آزمایش‌ها برای جمع‌آوری داده‌های بیشتر در یک منطقه مورد مطالعه استفاده می‌کند. یافته ها قابل اجرا هستند و معمولاً پس از اتمام مطالعه اجرا می شوند. تحقیقات کاربردی بر پاسخ دادن به یک سوال خاص برای مشتری یا حامی تمرکز دارد. این یک نوع روش تحقیق برای به کارگیری علوم طبیعی در زندگی واقعی برای بهبود وضعیت انسان است. سه نوع تحقیق کاربردی وجود دارد:

. اقدام پژوهی: اقدام پژوهی به کسب و کارها کمک می کند تا راه حل های عملی برای مشکلات را با راهنمایی آنها بیابند.
. تحقیق ارزیابی: در تحقیقات ارزیابی، محققان اطلاعات موجود را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا به مشتریان در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کنند.
. تحقیق و توسعه: تحقیق و توسعه بر ایجاد محصولات یا خدمات جدید برای برآوردن نیازهای بازار هدف متمرکز است.

نمونه هایی از تحقیقات کاربردی

در اینجا چند نمونه از سناریوهای تحقیقات کاربردی بالقوه آورده شده است:

. بررسی چگونگی بهبود بی سوادی در نوجوانان
. مطالعه ای که به دنبال راه هایی برای بازاریابی محصولات برای نسل هزاره است
. مطالعه ای در تلاش برای کاهش تقلب در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی
. مطالعه ای که در جستجوی راه هایی برای تشویق فارغ التحصیلان دبیرستان به حضور در کالج است
. مطالعه ای برای یافتن راه هایی برای ماندگاری بیشتر لاستیک خودرو
. مطالعه‌ای در حال بررسی راه‌های پخت غذاهای بدون گلوتن با بودجه محدود
. مطالعه ای در مورد نحوه درمان بیماران مبتلا به بی خوابی
. مطالعه ای به دنبال راه هایی برای بهبود حفظ بیمار در مطب دندانپزشکی است
. بررسی روش های تشخیص بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی
. مطالعه ای که راه حل هایی برای نحوه آموزش سگ ها برای ماندن در حیاطشان ارائه می دهد
. مطالعه ای در مورد چگونگی جلوگیری از خارش نیش پشه
. مطالعه ای برای یافتن راهبردهای بازاریابی برای استفاده در محوطه های دانشگاهی

مزایای تحقیقات کاربردی

تحقیقات کاربردی علاوه بر اینکه راهی برای حل مشکلات موجود است، مزایای متعددی نیز دارد. در اینجا برخی از مزایای استفاده از تحقیقات کاربردی وجود دارد:

. صرفه جویی در پول کسب و کار با کمک به آنها در تصمیم گیری بهتر
. ایجاد اهداف جدید
. طراحی محصولات و خدمات جدید
. ارائه داده های بی طرفانه از طریق آزمایش شواهد تجربی

تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی

هم تحقیقات پایه و هم تحقیقات کاربردی روشهایی برای یافتن اطلاعات معین هستند. محققان این روش ها از استدلال استقرایی و قیاسی برای حمایت از فرضیه های تحقیق خود استفاده می کنند. هنگام انجام تحقیقات پایه و تحقیقات کاربردی، محققان تمایل دارند از روش های جمع آوری داده های مشابه استفاده کنند، اما اهداف نهایی آنها متفاوت است. برخی از تفاوت های بین تحقیقات پایه و کاربردی عبارتند از:

کنجکاوی محور در مقابل راه حل محور

هر نوع تحقیق هدف متفاوتی دارد که سعی در دستیابی به آن دارد. تحقیقات پایه به جای حل یک مشکل، بر پیشرفت دانش متمرکز است. با این حال، تحقیقات کاربردی تلاش های خود را به سمت یافتن راه حلی برای یک مشکل خاص هدایت می کند. در تحقیقات کاربردی، محققان اغلب برای کمک به مشتری کار می کنند و بر اساس خواسته های مشتری هدایت می شوند. تحقیقات پایه تمایل به خودآغازی دارد و ناشی از انگیزه فرد برای یادگیری بیشتر در مورد یک منطقه است.

گسترش دانش موجود در مقابل یافتن دانش جدید

از آنجایی که کنجکاوی پژوهشگران را برای انجام تحقیقات پایه برمی انگیزد، آنها به دنبال پر کردن شکاف های موجود در اطلاعات هستند. این نوع تحقیق به دنبال توسعه دانش و پیش بینی است. تحقیقات کاربردی بر کشف اطلاعات جدید متمرکز است. این دو اغلب زمانی با هم همپوشانی دارند که تحقیقات پایه یک درک اساسی برای کمک به تحقیقات کاربردی ارائه می دهد.

ماهیت نظری در مقابل ماهیت عملی

اطلاعات به دست آمده از طریق تحقیقات پایه می تواند به توسعه نظریه ها کمک کند، در حالی که اطلاعات بدست آمده از طریق تحقیقات کاربردی می تواند به حل مشکلات خاص کمک کند. از آنجایی که تحقیقات کاربردی به حل یک مشکل کمک می کند، به عنوان یک روش تحقیق کاربردی تر دیده می شود. با این حال، تحقیقات پایه می تواند به محققان در توسعه نظریه ها و پیش بینی ها کمک کند.

اطلاعات در مقابل سود تجاری

در حالی که تحقیقات پایه به جامعه کمک می کند تا در مورد یک رشته تحصیلی خاص اطلاعات بیشتری کسب کند، تحقیقات کاربردی بیشتر سود تجاری دارد. این به این دلیل است که تحقیقات کاربردی این پتانسیل را دارد که منجر به سود پولی شود و می تواند به ایجاد محصولات جدید کمک کند. اغلب، دولت ها و صنایع، تحقیقات کاربردی را به تحقیقات پایه ترجیح می دهند. تحقیقات پایه در زمینه هایی مانند جامعه شناسی، زیست شناسی، فلسفه نجوم و الهیات محبوبیت بیشتری دارد زیرا به توضیح اینکه چرا موارد خاصی رخ می دهد کمک می کند.

دامنه جهانی در مقابل دامنه خاص

پژوهش پایه از آنجایی که در مفاهیم مختلف کاربرد دارد، یک روش تحقیق جهانی تر است. با این حال، از آنجایی که تحقیقات کاربردی بر حل یک مشکل خاص متمرکز است، تمایل به استفاده از ابزار خاص تری دارد. تحقیقات کاربردی اطلاعاتی را برای یک موضوع انتخابی پیدا می کند.

تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟
تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی: تفاوت چیست؟ – تزیسمی

چگونه تعیین می کنید که چه زمانی از تحقیقات پایه در مقابل تحقیقات کاربردی استفاده کنید؟

هم تحقیقات پایه و هم تحقیقات کاربردی می توانند ابزارهای مفیدی برای به دست آوردن اطلاعاتی باشند که نمی دانید، اما هر کدام در تنظیمات مختلف بهترین کار را دارند. زمانی که به دنبال پاسخی برای سوالات نظری و جهانی هستید، تحقیقات پایه می تواند به شما کمک کند. به طور معمول، زمانی این نوع تحقیق را انجام می دهید که امیدوارید دانش موجود را گسترش دهید و پیش بینی ایجاد کنید.

زمانی که در تلاش برای یافتن راه حل هستید، تحقیقات کاربردی سودمندتر است. در اینجا، می توانید از یافته های خود برای توسعه فناوری های جدید و بهبود سیستم های موجود استفاده کنید. اگر سوال خاصی دارید که به دنبال پاسخ دادن به آن هستید، این تحقیق بهترین نتیجه را دارد. هنگام انتخاب نوع تحقیق برای استفاده، در نظر بگیرید که آیا به دنبال گسترش دانش موجود هستید یا امیدوارید که دانش کاملاً جدیدی برای حل یک مشکل پیدا کنید.

مشاغلی که از تحقیقات پایه و تحقیقات کاربردی استفاده می کنند

بسیاری از صنایع از طریق استفاده از تحقیقات پایه، تحقیقات کاربردی یا هر دو به جستجوی داده می‌پردازند. نوع تحقیقی که آنها استفاده می کنند بستگی به کشف نهایی آنها دارد. در اینجا برخی از مشاغلی که از این دو روش تحقیق استفاده می کنند آورده شده است:

. محقق: یک محقق ممکن است از تحقیقات پایه برای تجزیه و تحلیل روندها استفاده کند و بسته به صنعتی که در آن کار می کند، ممکن است برای یافتن راه حلی برای یک مشکل از طریق استفاده از تحقیقات کاربردی تلاش کند.
. روانشناسان: تحقیقات اساسی به روانشناسان کمک می کند تا انواع مختلف شرایط سلامت روان را درک کنند، در حالی که تحقیقات کاربردی می تواند به آنها کمک کند تا راه حل های ممکنی برای کمک به بیماران خود برای مقابله با این شرایط پیدا کنند.
. تحلیلگران تحقیقات بازار: تحلیلگران تحقیقات بازار از تحقیقات پایه برای کمک به پیش بینی روند فروش استفاده می کنند و از تحقیقات کاربردی برای دستیابی به راه های جدیدی برای جمع آوری داده ها از مشتریان برای استفاده در استراتژی های بازار استفاده می کنند.
. دستیار پژوهشی: مانند محققین، یک دستیار پژوهشی ممکن است زمانی که به دنبال گسترش دانش در یک حوزه مطالعاتی است از تحقیقات پایه و زمانی که به دنبال یافتن راه حلی برای یک مشکل است از تحقیقات کاربردی استفاده کند.
. جامعه‌شناسان: یک جامعه‌شناس معمولاً زمانی که سعی می‌کند درباره گروه خاصی از افراد، مانند دانش‌آموزان راهنمایی، اطلاعات بیشتری کسب کند، از تحقیقات پایه استفاده می‌کند و همچنین ممکن است از تحقیقات کاربردی برای یافتن راه‌حل‌هایی برای مشکلات یک گروه استفاده کند.

7 نمونه فرق بین تحقیق پایه و تحقیق کاربردی

در تحقیق کاربردی، باید به گونه ای پدیده ها را مورد مطالعه قرار داد که راهکاری کشف شود. انگیزه اصلی از انجام آن حس کنجکاوی و نیاز درونی به جستجوی ناشناخته ها است. این دو نوع تحقیق شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. لازم است که همه پژوهشگران این تفاوت ها و شباهت ها را دریابند. ما در این مقاله به مقایسه تحقیق پایه و کاربردی اشاره خواهیم کرد.

1- تفاوت تحقیق پایه و کاربردی به لحاظ ویژگی

نخست آنکه تحقیق پایه نظریه گرا است. اما تحقیق کاربردی راه حل گرا است.
تحقیق کاربردی در ذات خود عمل گرا و ترکیبی است. درحالی که تحقیق پایه ذاتا توصیفی و تحلیلی است.

2- مزایای تحقیق پایه که در تحقیق کاربردی دیده نمی شود

تحقیق پایه کمک می کند تا دانش جدیدی به دست آید و دانش فعلی نیز گسترده تر گردد. ولی تحقیق کاربردی هرگز به دنبال گسترش دانش نیست. دغدغه تحقیق کاربردی فقط حل مشکلات مربوط به یک زمان و یک مکان است. بیشتر اوقات این یافته های تحقیقات پایه هستند که انقلابی را در درک ما از زمینه های علمی گوناگون پدید می آورند. بنابراین تحقیقات پایه در ذات خود فراگیر و جامع اند، اما تحقیقات کاربردی محدود می باشند.

3- مزایای تحقیق کاربردی که در تحقیق پایه دیده نمی شود

خوبی تحقیق کاربردی آن است که بسیاری از سازمان ها و افراد به کمک آن مشکلات خاص خود را حل می کنند. برخلاف تحقیق پایه که بدون پیش نهادن هیچ گونه راه حلی برای مشکلات عملی، تنها به دنبال گسترش دانش محض است. البته نباید خیلی در حق تحقیقات پایه کم لطفی کنیم؛ چراکه گاه یافته های حاصل از این تحقیقات هم می توانند راه حل هایی را برای برخی مشکلات خاص ارائه کنند. تحقیق کاربردی لزوما بر پایه شواهد دقیق تجربی انجام می شود. برخلاف تحقیق پایه که می توان به نوعی آن را شهودی دانست. تحقیق کاربردی معمولاً تهی از هرگونه سوگیری و پیش داوری است. چراکه در این رویکرد، شواهد تجربی با روش های علمی استاندارد به دقت ارزیابی می شوند. بنابراین اعتبار تحقیق های کاربردی بیشتر است.

4- محیط تحقیقاتی

تحقیقات پایه را معمولا در محیط های تحقیقاتی کنترل شده مانند آزمایشگاه ها انجام می دهند. اما بیشتر تحقیق های کاربردی در محیط های طبیعی صورت می گیرند. علت محدود بودن محیط تحقیقاتی برای تحقیقات پایه آن است که پژوهشگر بتواند رفتار و خصوصیات موضوع تحقیقاتی خود را به دقت مشاهده و اندازه گیری کند. از سوی دیگر، محققی که تحقیقات کاربردی انجام می دهد اجازه می دهد تا انواع متغیرهای وابسته و مستقل در یک محیط نامحدود آزادانه با هم تعامل داشته باشند و هر عامل مازادی که هست بتواند اثر بگذارد. بدین ترتیب محقق می تواند دید خود را درباره موضوع مطالعاتی گسترده تر نماید و به راه حل هایی معتبر و مستحکم دست یابد که در هر شرایطی عمل می کنند.

5- دامنه تحقیقات

یکی از موارد مهم تفاوت تحقیق پایه و کاربردی دامنه تحقیقات است. عموما دامنه تحقیقات کاربردی در مقایسه با دامنه تحقیقات پایه محدودتر است. چراکه تحقیقات پایه را می توان برای مفاهیم و پدیده های علمی کلی و جزئی به کار برد. اما تحقیقات کاربردی تنها بر موضوع محدود و خاصی تمرکز می کنند و یافته های آن ها نیز فقط به همان موضوع مربوط است. تحقیقات پایه را به دلیل سروکار داشتن با انواع و اقسام مفاهیم از همه زمینه های علمی در دسته تحقیقات فراگیر قرار می دهند. این نوع از تحقیقات همیشه ابعاد علمی گوناگونی را مورد بررسی قرار می دهد تا اطلاعات تازه ای به دست آورد و گستره دانش موجود را پهناورتر سازد.

6- فرمول بندی نظریه

تمرکز تحقیقات پایه بر آن است تا برای توضیح دادن یافته های خود نظریه هایی را فرمول بندی کند. بدین طریق گستره دانش را بزرگ تر می سازد. اما هدف از تحقیقات کاربردی آن است که یافته ها بتوانند مشکلات عملی خاصی را حل کنند. سروکار تحقیقات پایه با اصول و نظریه های علمی است. درحالی که تحقیقات کاربردی با راه حل ها دست و پنجه نرم می کنند. افراد در تحقیقات پایه به دنبال آن هستند تا نظریه خود را تعمیم دهند. به این روش می توان یک مفهوم، موضوع یا پدیده را به صورت کلی و تاییدپذیر توضیح داد. اما سازوکار تحقیقات کاربردی به این صورت است که پژوهشگران می خواهند شواهد تجربی را مطالعه کرده و یافته های حاصل را برای حل یک مشکل خاص به کار گیرند.

7- خروجی های تحقیقاتی

در تحقیقات کاربردی، محقق در آغاز فرضیه هایی را مطرح می کند. سپس با آزمودن شواهد تجربی می کوشد تا این فرضیات را که مرتبط با مشکل یا مسئله مربوطه هستند، تأیید یا رد کند. یافته های حاصل از این تحقیق، پرسش های تحقیقاتی بخصوصی را پاسخ خواهند داد. بدین ترتیب مشکل مربوطه حل خواهد شد. اما در مورد تحقیقات پایه، هدف آن است که نظریه های تازه ای کشف شده، ابعادی نو به نظریه های فعلی افزوده شده یا اطلاعات جدیدی به دست آید. خروجی تحقیقات پایه هرگز به حل مشکل بخصوصی کمک نمی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *