تحقیقات محیطی چیست؟

تحقیقات محیطی چیست؟

تحقیقات محیطی چیست؟ ، موضوعات تحقیقات محیطی موضوعات و ایده های مرتبط با اکوسیستم و زیست شناسی است. دانشمندان و فعالان ممکن است این تحقیق را برای افزایش آگاهی یا یافتن راه حل هایی برای حفظ محیط زیست و موجودات موجود در آن انجام دهند. یادگیری در مورد این موضوعات می تواند به شما کمک کند تا ایده هایی را برای تحقیق و یا ایجاد علاقه در حفظ محیط زیست ایجاد کنید.

در این مقاله، موضوعات تحقیقات محیطی را تعریف می‌کنیم، دلایلی برای روش تحقیق در مورد آن‌ها بررسی می‌کنیم و نمونه‌هایی از موضوعات مورد بررسی را ارائه می‌کنیم.

تحقیقات محیطی چیست؟
تحقیقات محیطی چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

موضوعات تحقیقات محیطی چیست؟- تحقیقات محیطی چیست؟

موضوعات تحقیقات محیطی به شرایط جنبه های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی محیط اشاره دارد. این می تواند شامل فعالیت های انسانی، موجودات زنده، آب و هوا و مکان های دیدنی طبیعی باشد. تحقیقات محیطی عمدتاً بر حفاظت یا پیشگیری تمرکز دارد. بسیاری از متخصصان ممکن است تحقیقات زیست محیطی انجام دهند، مانند بوم شناسان، هواشناسان، دانشمندان محیط زیست و مدیران حیات وحش.

دلایل انجام تحقیقات زیست محیطی- تحقیقات محیطی چیست؟

تحقیقات زیست محیطی موضوع جالبی برای کسانی است که نگران محیط زیست و موجودات روی زمین هستند. چه برای کار، مدرسه یا یک سرگرمی، دلایل مختلفی برای انجام این نوع یا تحقیق وجود دارد، از جمله:

حفاظت از محیط زیست

تحقیقات زیست محیطی برای حفاظت حیاتی است. این نوع تحقیقات می تواند به شما کمک کند تا روش های ایمن برای تولید و مصرف را برای کاهش اثرات منفی فعالیت های انسانی بر محیط زیست بیابید. تحقیق در مورد رویدادهای طبیعی مانند آتش سوزی یا حیات وحش نیز می تواند به شما در ایجاد اقدامات پیشگیرانه یا بهینه سازی استفاده از منابع طبیعی مانند باد و آب کمک کند.

تکمیل مدرک

برخی از مدارک در محیط زیست، محیط زیست یا تحقیقات ممکن است دانشجویان را ملزم به تکمیل یک مقاله تحقیقاتی قبل از اینکه بتوانند مدرک خود را در آن رشته تحصیلی کسب کنند، داشته باشند. برای این منظور، می توانید تحقیقات زیست محیطی انجام دهید. یک استاد ممکن است موضوعی را که در مورد آن می نویسید تعیین کند، اما شما اغلب می توانید موضوع مورد نظر خود را برای تحقیق انتخاب کنید. تکمیل یک مقاله تحقیقاتی در مورد محیط می تواند به شما در توسعه مهارت های شغلی، مانند توانایی تجزیه و تحلیل داده ها، انجام تحقیقات، استفاده از تفکر انتقادی و برقراری ارتباط موثرتر کمک کند.

دریافت فرصت سفر

یک دلیل دیگر برای انجام تحقیقات زیست محیطی، به دست آوردن فرصت سفر است. محققان ممکن است مجبور شوند برای مطالعه وقایع طبیعی در جهان یا برای آشنایی با یک اکوسیستم خاص به مکان‌های مختلف سفر کنند. به عنوان مثال، اگر نیاز به تحقیق در مورد جنگل‌زدایی در جنگل‌های بارانی دارید، ممکن است به آمریکای جنوبی سفر کنید تا شاهد جنگل‌زدایی در این منطقه باشید و تأثیرات آن بر محیط‌زیست را بهتر درک کنید.

15 نمونه از موضوعات تحقیقات محیطی- تحقیقات محیطی چیست؟

اگر در حال انجام تحقیقات زیست محیطی برای حرفه خود یا برای دوره ای هستید که در حال تحصیل هستید، در اینجا 15 نمونه از موضوعات تحقیقات زیست محیطی که باید در نظر بگیرید آورده شده است:

1. تغییر آب و هوا

تغییر اقلیم عبارت است از افزایش دمای جهانی و تغییرات در الگوهای آب و هوایی در نتیجه انتشار گازهای گلخانه ای انسانی و گازهای گلخانه ای. از آنجایی که تغییرات آب و هوایی بر همه افراد تأثیر می گذارد و بر تغییرات محیطی تمرکز می کند، این موضوع بسیار خوبی برای تحقیق است. شما می توانید در مورد علل و اثرات یا تغییرات آب و هوا یا روش های پیشگیری از تحقیق برای شرکت ها و افراد تحقیق کنید.

2. انرژی های تجدید پذیر

انرژی تجدیدپذیر از منابعی می آید که منبع نامحدود یا قابل استفاده مجدد دارند، مانند باد یا خورشید. استفاده از انرژی های تجدیدپذیر یکی از راه های کاهش اثرات تغییرات اقلیمی است زیرا زباله و آلودگی کم تولید می کند. اگر انرژی های تجدیدپذیر را به عنوان موضوع تحقیق انتخاب کنید، ممکن است سعی کنید کشف کنید که کدام انرژی تجدیدپذیر برای مناطق مختلف بهترین است یا بیاموزید که چگونه هر نوع انرژی تجدیدپذیر بر محیط خود تأثیر می گذارد.

3. آلودگی صوتی

آلودگی صوتی قرار گرفتن در معرض سطوح بالای صدا برای مدت طولانی است. سؤالات پژوهشی ممکن است شامل علل رایج آلودگی صوتی، چگونگی تأثیر آن بر موجودات موجود در محیط و چگونگی کاهش آلودگی صوتی توسط مردم باشد. این موضوع از تحقیقات زیست محیطی جدیدتر است و انجام مطالعات می تواند به بهبود زندگی و اکوسیستم انسان کمک کند.

4. زیست شناسی حفاظت

زیست شناسی حفاظت موضوع گسترده ای از تحقیقات زیست محیطی است زیرا مدیریت و حفظ اکوسیستم ها و موجودات را پوشش می دهد. با استفاده از این موضوع، می‌توانید سؤالات پژوهشی مانند چگونگی تأثیر فعالیت‌های انسانی بر تنوع زیستی و آنچه مردم برای جلوگیری از انقراض گونه‌ها در طبیعت انجام دهند را بررسی کنید. روش‌های حفاظتی خاصی که ممکن است در مورد آنها تحقیق کنید شامل پرورش، جلوگیری از فرسایش، ایجاد ذخایر طبیعی یا حفاظت از زیستگاه‌ها است.

5. سیستم های اطلاعات جغرافیایی

یک سیستم اطلاعات جغرافیایی به ترسیم الگوهای جغرافیایی کمک می کند. دانشمندان می توانند از این سیستم ها برای پیش بینی، نظارت بر تغییرات، شناسایی مسائل و پاسخ به رویدادهای جغرافیایی استفاده کنند. می توانید از این موضوع به عنوان موضوع تحقیق برای گزارش در مورد اینکه چگونه فناوری در پیش بینی رویدادهای طبیعت کمک می کند و چگونه این نقشه ها می توانند به محافظت از محیط زیست کمک کنند، استفاده کنید. این همچنین یک موضوع تحقیقاتی محیطی خوب برای انجام تحقیقات عمیق در مورد صنایع مختلفی است که از این سیستم های اطلاعاتی استفاده می کنند، مانند مراقبت های بهداشتی، بیمه، تولید و ارتباطات.

6. بوم شناسی شهری

بوم شناسی شهری چگونگی وقوع فرآیندهای اکولوژیکی در شهرها و سایر مناطق پرجمعیت را مطالعه می کند. این موضوع ممکن است شامل دستیابی به پایداری، کاهش آلودگی و مدیریت جمعیت زمین باشد. با ادامه رشد شهرها، این موضوع برای دوستداران محیط زیست در حال ظهور است. مطالعه چگونگی تعامل موجودات زنده در اکوسیستم های شهری به منظور طراحی روش های زندگی مشترک برای تمام زندگی آینده روی زمین بسیار مهم است.

7. اکولوژی آتش

اکولوژی آتش نشانی مطالعه آتش سوزی های جنگلی و چگونگی تأثیر آنها بر محیط است. اگر این موضوع را برای تحقیقات زیست محیطی انتخاب کنید، می توانید علل آتش سوزی جنگلی، نحوه پیشگیری و مدیریت آن و اثرات آن بر محیط زیست را مطالعه کنید. اگر تصمیم به تحقیق در مورد اکولوژی آتش سوزی دارید، ممکن است روی سه موضوع اصلی تمرکز کنید: سوخت، اکسیژن و گرما.

8. عدالت زیست محیطی

عدالت زیست محیطی به برابری در تدوین و اجرای قوانین برای حفاظت و مدیریت محیط زیست اشاره دارد. این موضوع مهمی برای حفاظت از محیط زیست در همه مناطق، صرف نظر از جمعیت یا ثروت است. سؤالات پژوهشی ممکن است شامل تأثیرات سیاست ها در مناطق خاص یا راه هایی باشد که سیاست گذاران می توانند جوامع را درگیر کنند. عدالت زیست‌محیطی همچنین تضمین می‌کند که تولید، عملیات تجاری و سیاست‌ها به طور نامتناسب بر جوامع تأثیر نمی‌گذارند.

9. اکوسیستم ها

یک اکوسیستم شامل یک محیط فیزیکی و روابط موجودات زنده در آن ناحیه است. این یک موضوع گسترده برای تحقیقات محیطی است زیرا می توانید هر مکان و تعاملات موجودات زنده و طبیعت در آن محیط را مطالعه کنید. درک اکوسیستم ها برای حفاظت حیاتی است، که تمرکز اکثر تحقیقات زیست محیطی است. به عنوان یک موضوع تحقیقاتی، می‌توانید اهمیت جنبه‌های یک اکوسیستم را مطالعه کنید، موجوداتی که در اکوسیستم‌های متعدد وجود دارند و موجوداتی که فقط در اکوسیستم‌های خاصی می‌توانند زنده بمانند.

10. گونه های در حال انقراض

گونه های در معرض خطر گیاهان و جانورانی هستند که در حال انقراض هستند. برای تحقیقات زیست محیطی، می توانید به دیگران درباره چیستی این گونه ها و نحوه محافظت از آنها آموزش دهید. تحقیقات همچنین ممکن است شامل این باشد که چگونه فعالیت های انسانی بر گونه های دیگر تأثیر می گذارد یا اینکه چگونه از دست دادن این گونه ها می تواند برای محیط آنها مضر باشد.

11. جنگل زدایی

جنگل زدایی از بین رفتن انبوه درختان برای تولید یا توسعه زمین است. می تواند اثرات منفی زیادی بر روی اکوسیستم ها داشته باشد و با تحقیقات زیست محیطی می توانید دیگران را بیشتر از این علل و اثرات آگاه کنید. سؤالات موضوعی که در تحقیق شما باید به آنها پاسخ دهید ممکن است شامل مناطقی باشد که جنگل زدایی بیشترین تأثیر را دارد، نحوه ترمیم محیط هایی که در آن جنگل زدایی رخ می دهد و نحوه حفاظت از جنگل ها. بحث درباره فواید جنگل ها و درختان برای مردم و حیوانات ممکن است مفید باشد.

12. تعمیر ازن

آسیب به ازن به تغییرات آب و هوایی کمک می کند، بنابراین این یک موضوع جالب برای تحقیقات زیست محیطی است. در تحقیقات خود می توانید گزینه هایی را برای ترمیم یا کاهش آسیب به لایه اوزون بررسی کنید. این لایه اتمسفر بالای زمین است که در اثر ماهواره ها و سفرهای فضایی آسیب می بیند. به عنوان موضوعی برای تحقیقات زیست‌محیطی، می‌توانید در مورد احتمالات سفرهای فضایی آینده و پرتاب ماهواره‌ها صحبت کنید یا راه‌حل‌هایی برای نحوه مدیریت اثرات ازن آسیب‌دیده ایجاد کنید.

13. مدیریت آب

مدیریت آب مطالعه ای در مورد چگونگی مدیریت منابع آب از جمله اقیانوس ها، دریاچه ها و آب های زیرزمینی است. تحقیقات زیست‌محیطی در مورد مدیریت آب ممکن است شامل ایجاد راه‌هایی برای بهینه‌سازی استفاده از این منبع باشد، زیرا برای همه اشکال حیات حیاتی است. در تحقیقات خود، ممکن است نحوه تمیز کردن و قابل استفاده مجدد آب برای آشامیدن، نحوه مدیریت و توزیع آب و یا نحوه استفاده بهینه از آب در هر یک از چرخه های آن را مطالعه کنید.

14. پالئواکولوژی

پالئواکولوژی موجودات زنده و روابط آنها را در طول تاریخ مطالعه می کند. برای تحقیقات زیست محیطی، می توانید فسیل ها و تکامل را مطالعه کنید. دانشمندان می‌توانند از گذشته برای تصمیم‌گیری درباره محیط زیست استفاده کنند، که محصول جانبی مفیدی از انجام تحقیقات زیست‌محیطی در دیرینه‌اکولوژی است.

15. اکولوژی حیات وحش

اکولوژی حیات وحش مطالعه ای است در مورد چگونگی حفاظت، مدیریت و رشد جمعیت حیوانات وحشی در زیستگاه های طبیعی آنها. این یک موضوع محبوب برای پارک های ملی است و به مطالعات گونه های در معرض خطر مربوط می شود. یک مقاله تحقیقاتی زیست محیطی در مورد این موضوع ممکن است بر اقدامات پیشگیرانه ای که مردم می توانند برای حفظ زیستگاه های حیات وحش انجام دهند، ارائه اطلاعات در مورد اکوسیستم در مناطق خاص یا توضیح اثرات فعالیت های انسانی بر اکولوژی حیات وحش تمرکز کند. شما ممکن است انتخاب کنید که در مورد یک حیوان، منطقه یا اثر خاص تحقیق کنید.

تحقیقات محیطی چیست؟
تحقیقات محیطی چیست؟ – تزیسمی

روش های نمونه گیری در تحقیقات محیطی- تحقیقات محیطی چیست؟

روش تحقیق نیز با انتخاب نمونه آن تعریف می شود، مانند:

. نمونه‌برداری تصادفی یا سیستماتیک در مکان‌های خاص: نمونه‌هایی که در فواصل تصادفی یا مشخص با استفاده از کوادرات (مناطق با اندازه‌های مختلف به شکل مستطیل)، ترانسکت‌ها (انتخاب موجودات در امتداد خطوط) و غیره گرفته می‌شوند.

. تعداد و فراوانی نمونه ها: به عنوان مثال. چند بار باید DNA از یک گونه یا فرد انتخاب شده استخراج شود.

. اندازهی نمونه: گرفتن نمونه به طور مستقیم از موضوع مورد مطالعه برای تحقیق حیاتی است. تله‌های حیوانات، مانند تورها و تله‌های دام، به دریافت داده‌های اولیه بدون آسیب رساندن به ارگانیسم کمک می‌کنند، تا زمانی که دستورالعمل‌های بهترین عمل رعایت شود.

گام های بعدی در تحقیقات محیطی

پس از انتخاب روش، محقق باید برنامه و بودجه جمع آوری داده ها را تدوین کند.

ممکن است قبل از شروع هر بررسی میدانی، یک مطالعه مقدماتی روی میز مورد نیاز باشد.

در نهایت، محقق باید داده ها را تجزیه و تحلیل کند و گزارشی برای انتقال یافته ها بنویسد. بسیاری از این گزارش‌ها به این امید منتشر می‌شوند که پس از آن بتوانند به مخاطبان بیشتری دست یابند و آگاهی و همچنین بازخورد را به همراه داشته باشند. هر چه تحقیقات زیست محیطی بودجه بیشتری دریافت کند، درک علمی و عمومی از آن بهتر می شود.

هیچ روش تحقیق محیطی واحدی کامل نیست، اما با ترکیب رویکردهای مختلف می‌توان به درک کامل‌تری از تعاملات پیچیده بین دنیای طبیعی و فعالیت‌های انسانی دست یافت. طراحی تحقیقات زیست محیطی برای حصول اطمینان از اینکه تحقیقات زیست محیطی به گونه ای انجام می شود که نتایج قابل اعتماد و معتبری تولید کند ضروری است.

تحقیقات زیست محیطی مهم است زیرا به ما کمک می کند تا نحوه تعامل انسان با محیط را درک کنیم. با درک بهتر محیط و اثرات فعالیت های انسانی بر آن، تحقیقات زیست محیطی می تواند به ما در یافتن راه هایی برای محافظت از سیاره و ساکنان آن کمک کند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *