نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله

نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله

نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله ، اگر در حال خواندن این راهنما هستید، به احتمال زیاد به جای تحقیقات اولیه، برای پایان نامه خود در حال انجام تحقیقات ثانویه هستید. اگر این واقعاً شما هستید، پس این خبر خوب است: تحقیق ثانویه ساده ترین نوع تحقیق است! تبریک می گویم!

به طور خلاصه، تحقیق ثانویه بسیار ساده تر است. در واقع به قدری ساده که ما توانستیم نحوه انجام آن را به طور کامل تنها در 4 مرحله توضیح دهیم (به زیر مراجعه کنید). اگر هیچ چیز دیگری نباشد، تحقیقات ثانویه از تلاش های بسیار طاقت فرسا که معمولاً در تحقیقات اولیه انجام می شود اجتناب می کند. مانند استخدام شرکت کنندگان، انتخاب و آماده سازی اقدامات خود، و صرف روزها (یا ماه ها) برای جمع آوری داده های خود.

با این حال، شما هنوز باید بدانید که چگونه تحقیق ثانویه انجام دهید. این همان چیزی است که شما برای آن اینجا هستید. بنابراین، یک لیوان با اندازه مناسب از نوشیدنی داغ مورد علاقه خود درست کنید (یک لیوان آب نیز در نظر بگیرید) سپس برگردید و راحت باشید.

در اینجا چیزی است که ما در این راهنما پوشش خواهیم داد:

. اصول اولیه: تحقیق ثانویه در مورد چیست؟
. درک تحقیق ثانویه
. مزایای تحقیق ثانویه
. معایب تحقیق ثانویه
. روش ها و اهداف تحقیق ثانویه
. انواع داده های ثانویه
. منابع داده های ثانویه
. فرآیند تحقیق ثانویه در 4 مرحله
. مرحله 1: پرسش(های) تحقیق خود را توسعه دهید
. مرحله 2: یک مجموعه داده ثانویه را شناسایی کنید
. مرحله 3: یک مجموعه داده ثانویه را ارزیابی کنید
. مرحله 4: داده های ثانویه را آماده و تجزیه و تحلیل کنید
. خلاصه

نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله
نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق ثانویه چیست؟- نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله

تحقیق ثانویه یک روش تحقیقی است که شامل استفاده از داده های موجود است. داده های موجود برای افزایش اثربخشی کلی پژوهش خلاصه و گردآوری می شوند.

یکی از مزایای کلیدی تحقیق ثانویه این است که به ما امکان می دهد بدون نیاز به جمع آوری داده های جدید، بینش به دست آوریم و نتیجه گیری کنیم. این می تواند در زمان و منابع صرفه جویی کند و همچنین به ما امکان می دهد دانش و تخصص موجود را بسازیم.

هنگام انجام تحقیقات ثانویه، مهم است که در رویکرد خود دقیق و متفکر باشیم. این به معنای انتخاب دقیق منابع و اطمینان از قابل اعتماد بودن و مرتبط بودن داده های مورد تجزیه و تحلیل با سؤال تحقیق است. همچنین به معنای انتقادی و تحلیلی بودن در تحلیل و تشخیص هرگونه سوگیری یا محدودیت بالقوه در داده ها است.

نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله

اصول اولیه: تحقیق ثانویه در مورد چیست؟

درک تحقیق ثانویه
بنابراین، وقتی می گوییم “پژوهش ثانویه” دقیقاً منظورمان چیست؟
برای پاسخ به این سوال، اجازه دهید ابتدا منظورمان از تحقیقات اولیه را به خاطر بیاوریم. همانطور که احتمالاً می دانید، تحقیقات اولیه زمانی است که محقق خودش داده ها را جمع آوری می کند. محقق از داده های به اصطلاح “زمان واقعی” استفاده می کند، به این معنی که داده ها در طول یک پروژه تحقیقاتی خاص جمع آوری می شوند و تحت کنترل مستقیم محقق هستند.

در مقابل، تحقیقات ثانویه شامل داده هایی است که قبلاً توسط شخص دیگری جمع آوری شده است. این نوع داده‌ها «داده‌های گذشته» نامیده می‌شوند و معمولاً از طریق محققان گذشته، سوابق دولتی و منابع مختلف آنلاین و آفلاین قابل دسترسی هستند.

بنابراین برای جمع بندی، تحقیقات ثانویه شامل تجزیه و تحلیل مجدد، تفسیر یا بررسی داده های گذشته است. نقش محقق همیشه این است که مشخص کند این داده های گذشته چگونه تحقیق فعلی او را مطلع می کند.

در مقایسه با تحقیقات اولیه، تحقیقات ثانویه آسان‌تر است، به ویژه به این دلیل که محقق کمتر درگیر فرآیند واقعی جمع‌آوری داده‌ها است. علاوه بر این، تحقیقات ثانویه به زمان کمتر و هزینه کمتری نیاز دارد (به عنوان مثال، شما نیازی به پرداخت غرامت برای شرکت کنندگان خود ندارید یا هزینه های دیگر تحقیق را پرداخت می کنید).

مزایای تحقیق ثانویه
هر نوع تحقیقی که انجام می دهید، همیشه از نقاط قوت و محدودیت های آن آگاه باشید. اگر به جدول بالا نگاه کنید، باید قبلاً بتوانید برخی از مزایای تحقیقات ثانویه را تشخیص دهید.
یکی از بارزترین مزیت ها این است که در مقایسه با تحقیقات اولیه، تحقیقات ثانویه ارزان است. تحقیقات اولیه معمولاً مستلزم صرف هزینه زیادی است. به عنوان مثال، به اعضای تیم تحقیقاتی باید حقوق پرداخت شود. اغلب هزینه های سفر و حمل و نقل وجود دارد. ممکن است لازم باشد هزینه فضای اداری و تجهیزات را بپردازید و شرکت کنندگان خود را برای شرکت در آن غرامت بپردازید. ممکن است هزینه های سربار دیگری نیز وجود داشته باشد.

این هزینه ها هنگام انجام تحقیقات ثانویه وجود ندارد. اگرچه ممکن است محققین نیاز به خرید مجموعه داده های ثانویه داشته باشند، اما این هزینه همیشه کمتر از زمانی است که تحقیق از ابتدا انجام شود.

به عنوان یک دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد، پروژه پایان نامه شما نیازی به تلاش پرهزینه ندارد. بنابراین، دانستن این نکته مفید است که می‌توانید با استفاده از مجموعه داده‌های ثانویه رایگان در دسترس، هزینه‌ها را کاهش دهید.

اما این تنها مورد توجه نیست.

اکثر دانش‌آموزان به یکی دیگر از مزایای مهم تحقیق ثانویه اهمیت می‌دهند و آن این است که تحقیقات ثانویه باعث صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود. تحقیقات اولیه معمولاً مستلزم صرف ماه‌ها صرف استخدام شرکت‌کنندگان، ارائه پرسشنامه، مصاحبه یا سایر اقدامات، پاکسازی مجموعه داده‌ها و تجزیه و تحلیل نتایج است. با تحقیقات ثانویه، می توانید از بسیاری از این وظایف دلهره آور صرف نظر کنید. در عوض، شما فقط باید یک مجموعه داده موجود را انتخاب، آماده و تجزیه و تحلیل کنید.

علاوه بر این، احتمالاً برای به دست آوردن مجموعه داده های ثانویه خود به زمان زیادی نیاز نخواهید داشت، زیرا داده های ثانویه معمولاً به راحتی قابل دسترسی هستند. در گذشته، دانش‌آموزان باید به کتابخانه‌ها می‌رفتند و ساعت‌ها برای یافتن مجموعه داده‌های مناسب تلاش می‌کردند. فن آوری های جدید باعث می شود این فرآیند بسیار زمان بر باشد. در بیشتر موارد، می توانید داده های ثانویه خود را از طریق موتورهای جستجوی آنلاین یا با تماس با محققان قبلی از طریق ایمیل پیدا کنید.

سومین مزیت مهم تحقیقات ثانویه این است که می توانید پروژه خود را بر اساس دامنه وسیعی از داده ها قرار دهید. اگر می‌خواهید خودتان مجموعه‌ای از داده‌های بزرگ به دست آورید، باید تلاش زیادی را صرف کنید. علاوه بر این، اگر شما در حال انجام تحقیقات اولیه بودید، هرگز نمی‌توانید از داده‌های طولی در پروژه تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی خود استفاده کنید، زیرا تکمیل آن سال‌ها طول می‌کشد. این به این دلیل است که داده های طولی شامل ارزیابی و ارزیابی مجدد گروهی از شرکت کنندگان در دوره های زمانی طولانی است.

با این حال، هنگام استفاده از داده های ثانویه، شما این فرصت را دارید که با مجموعه داده های بسیار بزرگی که شخص دیگری قبلاً جمع آوری کرده است، کار کنید. بنابراین، شما همچنین می توانید با داده های طولی مقابله کنید، که ممکن است به شما امکان دهد روندها و تغییرات پدیده ها را در طول زمان کشف کنید.

با تحقیقات ثانویه، شما نه تنها بر دامنه وسیعی از داده‌ها، بلکه بر داده‌های جمع‌آوری‌شده حرفه‌ای نیز تکیه می‌کنید. این یکی دیگر از مزایای تحقیقات ثانویه است. به عنوان مثال، داده‌هایی که برای پروژه تحقیقاتی ثانویه خود استفاده خواهید کرد توسط محققانی جمع‌آوری شده است که احتمالاً سال‌ها تجربه در استخدام نمونه‌های شرکت‌کننده نماینده، طراحی مطالعات و استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری خاص داشته‌اند.

اگر خودتان این داده‌ها را جمع‌آوری کرده بودید، مجموعه داده‌های شما احتمالاً نقص‌های بیشتری داشت، صرفاً به دلیل سطح تخصص پایین‌تر شما در مقایسه با این محققان حرفه‌ای.

معایب تحقیق ثانویه- نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله
تا به حال ممکن است به این نتیجه رسیده باشید که استفاده از داده های ثانویه یک گزینه عالی برای پایان نامه کارشناسی ارشد یا کارشناسی شما است. با این حال، بیایید معایب انجام تحقیقات ثانویه را دست کم نگیریم.
اولین نقطه ضعف این است که داده های ثانویه شما ممکن است تا حد زیادی برای اهداف تحقیقاتی شما نامناسب باشد. این فقط به این دلیل است که شما خودتان داده ها را جمع آوری نکرده اید.

وقتی داده‌های خود را شخصاً جمع‌آوری می‌کنید، این کار را با در نظر گرفتن یک سؤال تحقیقاتی خاص انجام می‌دهید. این امر به دست آوردن اطلاعات مربوطه را آسان می کند. با این حال، داده های ثانویه همیشه به منظور تحقق اهداف و مقاصد دیگر محققین جمع آوری می شد.

بنابراین، اگرچه داده‌های ثانویه ممکن است دامنه وسیعی از داده‌های حرفه‌ای جمع‌آوری‌شده را در اختیار شما قرار دهند، اما بعید است که این داده‌ها کاملاً برای سؤال تحقیق شما مناسب باشند. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است به داده های یک جمعیت خاص، در یک منطقه جغرافیایی خاص و جمع آوری شده در یک بازه زمانی خاص علاقه مند باشید. با این حال، داده‌های ثانویه شما ممکن است روی جمعیت کمی متفاوت متمرکز شده باشد، ممکن است در منطقه جغرافیایی متفاوتی جمع‌آوری شده باشد، یا ممکن است مدت‌ها پیش جمع‌آوری شده باشد.

جدا از اینکه به طور بالقوه برای اهداف تحقیقاتی شما نامناسب هستند، داده های ثانویه می توانند فرمت متفاوتی نسبت به نیاز شما داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است ترجیح داده باشید سن شرکت کنندگان به شکل یک متغیر پیوسته باشد (یعنی می خواهید شرکت کنندگان شما سن خاص خود را مشخص کرده باشند). اما مجموعه داده های ثانویه ممکن است شامل یک متغیر سنی باشد. برای مثال، شرکت‌کنندگان ممکن است گروه سنی خود را مشخص کرده باشند (مانند 20-29، 30-39، 40-49، و غیره). یا مثال دیگری: مجموعه داده‌های ثانویه ممکن است شامل دسته‌های قومی بسیار کمی باشد (مانند «سفید» و «سایر»)، در حالی که شما در حالت ایده‌آل طیف وسیع‌تری از دسته‌های نژادی را می‌خواهید (به عنوان مثال، «سفید»، «سیاه‌پوست یا آمریکایی آفریقایی‌تبار» ، “سرخپوست آمریکایی” و “آسیایی”). چنین تفاوت هایی به این معنی است که داده های ثانویه ممکن است کاملاً برای تحقیق شما مناسب نباشند.

دو نقطه ضعف بالا ممکن است منجر به یکی دیگر شوند: مجموعه داده‌های موجود ممکن است به سؤالات تحقیقاتی شما به روشی ایده‌آل پاسخ ندهد. همانطور که در بالا ذکر شد، داده‌های ثانویه با در نظر گرفتن یک سؤال تحقیق متفاوت جمع‌آوری شده‌اند، و این ممکن است کاربرد آن را محدود به هدف تحقیق شما کند.

متأسفانه لیست معایب به اینجا ختم نمی شود. یک ضعف اضافی در داده‌های ثانویه این است که شما بر کیفیت داده‌ها کنترل ندارید. همه محققان باید ثابت کنند که داده های آنها قابل اعتماد و معتبر است. اما اگر محققین اصلی پایایی و اعتبار داده های خود را ثابت نکرده باشند، ممکن است اعتبار و اعتبار آن را برای تحقیق شما نیز محدود کند. برای ایجاد قابلیت اطمینان و اعتبار، معمولاً به شما توصیه می شود که نحوه جمع آوری، تجزیه و تحلیل و ارائه داده ها را به طور انتقادی ارزیابی کنید.

اما نقطه ضعف نهایی انجام تحقیقات ثانویه در اینجا نهفته است: محققان اصلی ممکن است اطلاعات کافی در مورد نحوه انجام تحقیقات خود را ارائه ندهند. ممکن است با کمبود اطلاعات در مورد روش های استخدام، نمایندگی نمونه، روش های جمع آوری داده ها، ابزارهای اندازه گیری به کار رفته و تجزیه و تحلیل های آماری و مواردی از این دست مواجه شوید. در صورت امکان، ممکن است شما را ملزم به انجام اقدامات اضافی برای به دست آوردن چنین اطلاعاتی کنید.

نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله
نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله – تزیسمی

روش ها و اهداف تحقیق ثانویه- نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله
تا اینجا تحقیقات ثانویه را تعریف کردیم و مزایا و معایب آن را بیان کردیم.
در این مرحله باید پرسید: روش های تحقیق ثانویه چیست؟ و “چه زمانی از هر یک از این روش ها استفاده می کنیم؟” در اینجا می‌توان بین سه روش تحقیق ثانویه تفاوت قائل شد: استفاده از مجموعه داده‌های ثانویه به صورت مجزا، ترکیب دو مجموعه داده ثانویه، و ترکیب مجموعه داده‌های ثانویه و اولیه. بیایید هر یک از این روش ها را به طور جداگانه شرح دهیم، و همچنین توضیح دهیم که چه زمانی باید از هر یک از این روش ها استفاده کنیم.

در ابتدا، می توانید از یک مجموعه داده ثانویه به صورت مجزا استفاده کنید – یعنی بدون ترکیب آن با سایر مجموعه های داده. شما می کاوشید و مجموعه داده ای را پیدا می کنید که برای اهداف تحقیقاتی شما مفید باشد و سپس کل تحقیقات خود را بر اساس آن مجموعه داده ها قرار دهید. این کار را زمانی انجام می‌دهید که می‌خواهید مجموعه داده‌ای را با در نظر گرفتن یک سؤال تحقیقاتی متفاوت دوباره ارزیابی کنید.

بیایید این را با یک مثال ساده توضیح دهیم. فرض کنید که در تحقیقات خود می خواهید بررسی کنید که آیا زنان باردار از ملیت های مختلف سطوح مختلفی از اضطراب را در مراحل مختلف بارداری تجربه می کنند یا خیر. بر اساس ادبیات، شما این ایده را شکل داده اید که ملیت ممکن است در رابطه بین بارداری و اضطراب مهم باشد.

اگر می‌خواهید این رابطه را با جمع‌آوری داده‌ها خودتان آزمایش کنید، باید زنان باردار بسیاری از ملیت‌های مختلف را استخدام کنید و سطح اضطراب آنها را در طول بارداری ارزیابی کنید. برای تکمیل این پروژه تحقیقاتی حداقل یک سال طول می کشد.

بنابراین، به جای انجام این تلاش طولانی، تصمیم می گیرید یک مجموعه داده ثانویه پیدا کنید – مجموعه ای که (به عنوان مثال) طیفی از مشکلات تجربه شده توسط زنان باردار را در یک نمونه سراسری بررسی می کند. سوال اصلی پژوهشی که این تحقیق را هدایت کرد می‌توانست این باشد: “زنان باردار تا چه حد طیفی از مشکلات سلامت روان، از جمله استرس، اضطراب، اختلالات خلقی و افکار پارانوئید را تجربه می‌کنند؟” محققان اولیه ممکن است ملیت زنان را مشخص کرده باشند، اما به طور خاص علاقه ای به بررسی ارتباط بین ملیت زنان و اضطراب در مراحل مختلف بارداری نداشتند. بنابراین، شما در حال ارزیابی مجدد مجموعه داده های آنها با در نظر گرفتن سؤال تحقیق خود هستید.

با این حال، تحقیقات شما ممکن است از شما بخواهد که دو مجموعه داده ثانویه را ترکیب کنید. هنگامی که می خواهید رابطه بین متغیرهای خاصی را در دو مجموعه داده بررسی کنید یا زمانی که می خواهید یافته های دو مطالعه گذشته را مقایسه کنید، از این نوع روش استفاده خواهید کرد.

برای مثال: یکی از مجموعه داده‌های ثانویه شما ممکن است بر تمایل جمعیت هدف به کشیدن سیگار تمرکز کند، در حالی که مجموعه داده‌های دیگر بر تمایل همان جمعیت به نوشیدن الکل متمرکز است. بنابراین، در تحقیقات خود، ممکن است به دنبال این باشید که آیا بین سیگار کشیدن و نوشیدن الکل در این جمعیت همبستگی وجود دارد یا خیر.

در اینجا یک مثال دوم وجود دارد: دو مجموعه داده ثانویه شما ممکن است بر روی یک متغیر نتیجه متمرکز شوند، مانند درجه ای که مردم برای تعطیلات تابستانی به یونان می روند. با این حال، یک مجموعه داده می‌توانست در بریتانیا و دیگری در آلمان جمع‌آوری شود. با مقایسه این دو مجموعه داده، می توانید بررسی کنید که کدام کشور تمایل بیشتری به بازدید از یونان دارد.

در نهایت، پروژه تحقیقاتی شما ممکن است شامل ترکیب داده های اولیه و ثانویه باشد. ممکن است زمانی تصمیم بگیرید که این کار را انجام دهید.

بیایید از یک مثال ساده دیگر استفاده کنیم و بگوییم که پروژه تحقیقاتی شما بر نگرش آمریکایی ها در مقابل بریتانیایی ها نسبت به تبعیض نژادی متمرکز است. بیایید بگوییم که شما توانستید یک مطالعه اخیر پیدا کنید که نگرش های آمریکایی ها از این نوع را بررسی می کند، که با مجموعه ای از معیارها ارزیابی شده است. با این حال، جستجوی شما هیچ مطالعه جدیدی در مورد نگرش بریتانیایی ها پیدا نمی کند. اجازه دهید همچنین بگوییم که شما در لندن زندگی می‌کنید و ارزیابی نگرش آمریکایی‌ها در مورد این موضوع برای شما دشوار است، اما انجام تحقیقات اولیه در مورد نگرش‌های بریتانیا بسیار ساده‌تر است.

در این مورد، می توانید به سادگی از داده های مطالعه آمریکایی استفاده مجدد کنید و دقیقاً همان اقدامات را با شرکت کنندگان انگلیسی خود اتخاذ کنید. داده های ثانویه شما با داده های اولیه شما ترکیب می شود. از طرف دیگر، زمانی که نقش داده‌های ثانویه شما ترسیم اطلاعات توصیفی است که از تحقیق شما پشتیبانی می‌کند، می‌توانید این نوع داده‌ها را ترکیب کنید. به عنوان مثال، اگر پروژه شما بر روی نگرش به غذای مک دونالد تمرکز دارد، ممکن است بخواهید از تحقیقات اولیه خود با داده های ثانویه حمایت کنید که مشخص می کند چه تعداد از مردم در کشور انتخابی شما مک دونالد می خورند.

انواع داده های ثانویه- نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله
دو نوع رایج از تحقیقات ثانویه مانند همه انواع داده ها، کمی و کیفی هستند. بنابراین، تحقیقات ثانویه را می توان با استفاده از مجموعه داده های کمی یا کیفی انجام داد.
ما قبلاً چندین نمونه از استفاده از داده های ثانویه کمی را در بالا ارائه کرده ایم. این نوع داده‌ها زمانی استفاده می‌شود که مطالعه اصلی تمایل جمعیتی به سیگار یا نوشیدن الکل، میزان رفتن افراد از ملیت‌های مختلف برای تعطیلات تابستانی خود به یونان یا میزان اضطراب زنان باردار را بررسی کرده باشد.

در تمامی این مثال‌ها، متغیرهای پیامد توسط پرسشنامه مورد ارزیابی قرار گرفتند و بنابراین داده‌های به‌دست‌آمده عددی بودند.

تحقیقات ثانویه کمی بسیار رایج تر از تحقیقات ثانویه کیفی است. با این حال، این بدان معنا نیست که نمی توانید از داده های ثانویه کیفی در پروژه تحقیقاتی خود استفاده کنید. این نوع داده‌های ثانویه زمانی استفاده می‌شود که می‌خواهید اطلاعات جمع‌آوری‌شده قبلی به تحقیق فعلی شما اطلاع دهد. به طور خاص، زمانی استفاده می شود که بخواهید اطلاعات به دست آمده از طریق تحقیقات کیفی را با اجرای یک روش کمی آزمایش کنید.

به عنوان مثال، یک مطالعه کیفی گذشته ممکن است بر دلایلی تمرکز داشته باشد که چرا مردم زندگی در قایق را انتخاب می کنند. این مطالعه ممکن است با حدود 30 شرکت‌کننده مصاحبه کرده باشد و به چهار دلیل مهم زندگی مردم در قایق اشاره کرده است: (1) آنها می‌توانند سبک زندگی گذرا داشته باشند، (2) احساس آزادی بیشتری دارند، (3) آنها احساس می‌کنند که ” شهروندان جهان» و (4) آنها می توانند به راحتی با اعضای خانواده خود که در مکان های مختلف زندگی می کنند ملاقات کنند. بنابراین، در تحقیقات خود، می‌توانید از این داده‌های کیفی برای تشکیل پرسشنامه استفاده مجدد کنید، که سپس آن را به جمعیت بیشتری از افرادی که در قایق زندگی می‌کنند ارائه می‌دهید. این به شما کمک می کند تا نتایج کیفی به دست آمده قبلی را به جمعیت وسیع تری تعمیم دهید.

مهمتر از همه، شما همچنین می توانید یک مجموعه داده های کیفی را در تحقیق خود دوباره ارزیابی کنید، نه اینکه از آن به عنوان مبنایی برای تحقیقات کمی خود استفاده کنید. بیایید بگوییم که تحقیقات شما بر روی نوع زبانی متمرکز است که افرادی که در قایق زندگی می کنند هنگام توصیف سبک زندگی گذرا خود استفاده می کنند. پژوهش اصلی به خودی خود بر این سؤال تحقیق متمرکز نبود – با این حال، می‌توانید از اطلاعات مصاحبه‌ها برای «استخراج» انواع توصیف‌های یک سبک زندگی گذرا که توسط شرکت‌کنندگان ارائه شده است، استفاده مجدد کنید.

منابع داده های ثانویه- نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله
دو نوع رایج از منابع داده ثانویه به عنوان داخلی و خارجی برچسب گذاری می شوند.
منابع داخلی داده آنهایی هستند که درون سازمان مورد نظر هستند. به عنوان مثال، اگر شما در حال انجام یک پروژه تحقیقاتی برای یک سازمان (یا موسسه تحقیقاتی) هستید که در آن کارآموز هستید و می خواهید از برخی از داده های گذشته آنها استفاده مجدد کنید، باید از منابع داده داخلی استفاده کنید.

مزیت استفاده از این منابع این است که به راحتی در دسترس هستند و هیچ هزینه مالی مرتبطی برای به دست آوردن آنها وجود ندارد.

از سوی دیگر، منابع خارجی داده، آنهایی هستند که خارج از یک سازمان یا یک موسسه تحقیقاتی هستند. این نوع داده ها توسط «کسی دیگر» به معنای واقعی کلمه جمع آوری شده است. مزیت منابع خارجی داده این است که داده های جامعی را ارائه می دهند – با این حال، ممکن است گاهی اوقات برای به دست آوردن آن به تلاش (یا پول) بیشتری نیاز داشته باشید.

بیایید اکنون بر انواع مختلف منابع داده ثانویه داخلی و خارجی تمرکز کنیم.

انواع مختلفی از منابع داخلی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر تحقیقات شما بر سودآوری یک سازمان متمرکز باشد، ممکن است از داده های فروش آنها استفاده کنید. هر سازمانی سوابق فروش خود را ردیابی می کند و بنابراین داده های شما ممکن است اطلاعاتی در مورد فروش بر اساس منطقه جغرافیایی، نوع مشتری، قیمت محصول، نوع بسته بندی محصول، زمان سال و مواردی از این دست ارائه دهد.

از طرف دیگر، می توانید از داده های مالی یک سازمان استفاده کنید. هدف از استفاده از این داده ها می تواند انجام یک تحلیل هزینه، فایده و درک فرصت ها یا نتایج اقتصادی ناشی از استخدام افراد بیشتر، خرید وسایل نقلیه بیشتر، سرمایه گذاری در محصولات جدید و غیره باشد.

نوع دیگری از داده های داخلی، داده های انتقال است. در اینجا، می‌توانید روی مشخص کردن ایمن‌ترین و مؤثرترین مسیرهای حمل‌ونقل یا وسایل نقلیه مورد استفاده یک سازمان تمرکز کنید.

از طرف دیگر، ممکن است به داده های بازاریابی تکیه کنید، جایی که هدف شما ارزیابی مزایا و نتایج عملیات ها و استراتژی های مختلف بازاریابی است.

برخی از ایده‌های دیگر استفاده از داده‌های مشتری برای تعیین نوع ایده‌آل مشتری، یا استفاده از داده‌های ایمنی برای بررسی میزان تبعیت کارکنان از مقررات ایمنی سازمان است.

فهرست انواع منابع داخلی داده های ثانویه می تواند گسترده باشد. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که این داده‌ها از خود یک سازمان خاص می‌آیند، که در آن شما تحقیقات خود را به صورت داخلی انجام می‌دهید.

فهرست منابع داده ثانویه خارجی می تواند به همان اندازه گسترده باشد. یک مثال، داده های به دست آمده از طریق منابع دولتی است. اینها می تواند شامل بررسی های اجتماعی، داده های بهداشتی، آمار کشاورزی، آمار هزینه های انرژی، سرشماری جمعیت، داده های واردات/صادرات، آمار تولید و موارد مشابه باشد. سازمان‌های دولتی تمایل به انجام تحقیقات زیادی دارند، بنابراین تقریباً هر موضوعی را که فکرش را بکنید پوشش می‌دهد.

یکی دیگر از منابع خارجی داده‌های ثانویه، موسسات ملی و بین‌المللی از جمله بانک‌ها، اتحادیه‌های کارگری، دانشگاه‌ها، سازمان‌های بهداشتی و غیره هستند. مانند دولت، چنین موسساتی تلاش زیادی را برای انجام تحقیقات به‌روز اختصاص می‌دهند، بنابراین شما فقط باید سازمانی را پیدا کنید که داده ها را در مورد موضوع مورد علاقه خود جمع آوری کرده است.

از طرف دیگر، می توانید داده های ثانویه خود را از انجمن های تجاری، تجاری و حرفه ای دریافت کنید. این‌ها معمولاً مجموعه‌ای از داده‌ها در مورد موضوعات مرتبط با کسب‌وکار دارند و احتمالاً در صورت درک اهمیت تحقیق شما، تمایل دارند داده‌های ثانویه را در اختیار شما قرار دهند. اگر تحقیقات شما بر اساس مطالعات آکادمیک گذشته باشد، ممکن است به مجلات علمی به عنوان منبع داده خارجی نیز تکیه کنید.

هنگامی که مشخص کردید به چه نوع داده های ثانویه نیاز دارید، می توانید با نویسندگان مطالعه اصلی تماس بگیرید.

به عنوان نمونه نهایی یک منبع داده ثانویه، می توانید به داده های سازمان های تحقیقاتی تجاری تکیه کنید. اینها معمولاً تحقیقات خود را بر روی آمار رسانه‌ها و اطلاعات مصرف‌کننده متمرکز می‌کنند، که ممکن است به عنوان مثال، اگر تحقیقات شما در مطالعات رسانه‌ای باشد یا رفتار مصرف‌کننده را بررسی کنید، مرتبط باشد.

نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله
نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله – تزیسمی

فرآیند تحقیق ثانویه در 4 مرحله- نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله

در بخش‌های قبلی این راهنما، برخی از جنبه‌های اساسی انجام تحقیقات ثانویه را پوشش داده‌ایم. ما داده های ثانویه را تعریف کرده ایم، مزایا و معایب آن را بیان کرده ایم، روش ها و اهداف تحقیق ثانویه را معرفی کرده ایم و انواع و منابع داده های ثانویه را بیان کرده ایم.
در این مرحله، شما باید درک روشن تری از تحقیقات ثانویه به طور کلی داشته باشید.

اکنون ممکن است تمرکز بر روند واقعی انجام تحقیقات ثانویه مفید باشد. این بخش بعدی برای آشنایی شما با هر مرحله از این فرآیند سازماندهی شده است تا بتوانید هنگام برنامه ریزی مطالعه خود به این راهنما اعتماد کنید.

مرحله 1: پرسش(های) تحقیق خود را توسعه دهید

تحقیقات ثانویه دقیقاً مانند هر نوع تحقیقی آغاز می شود: با ایجاد سؤال(های) تحقیق شما.
برای پایان نامه کارشناسی، اغلب یک سوال تحقیقاتی خاص توسط استاد راهنما به شما ارائه می شود. اما برای بسیاری از انواع دیگر تحقیقات، و به خصوص اگر در حال انجام پایان نامه تحصیلات تکمیلی خود هستید، باید خودتان به یک سوال تحقیقاتی برسید.

اولین قدم در اینجا این است که حوزه تحقیقاتی کلی را که تحقیقات شما در آن قرار می گیرد، مشخص کنید. به عنوان مثال، ممکن است به موضوع اضطراب در دوران بارداری یا گردشگری در یونان یا سبک زندگی گذرا علاقه داشته باشید. از آنجایی که قبلاً از این مثال‌ها استفاده کرده‌ایم، ممکن است برای توضیح بحث خود دوباره به آنها تکیه کنیم.

هنگامی که موضوع کلی خود را مشخص کردید، گام بعدی شما شامل خواندن مقالات موجود است تا ببینید آیا شکافی در ادبیات وجود دارد که تحقیق شما می تواند پر کند. در این مرحله، ممکن است متوجه شوید که تحقیقات قبلی تفاوت‌های ملی در تجارب اضطراب در دوران بارداری، یا تفاوت‌های ملی در تمایل به رفتن به یونان برای تعطیلات تابستانی را بررسی نکرده است، یا اینکه هیچ ادبیاتی وجود ندارد که یافته‌های مربوط به انتخاب افراد را تعمیم دهد. برای زندگی در قایق

پس از یافتن موضوع مورد علاقه خود و شناسایی شکاف در ادبیات، باید سؤال تحقیق خود را مشخص کنید. در سه مثال ما، سؤالات تحقیق به روش زیر مشخص می شود: (1) “آیا زنان با ملیت های مختلف سطوح مختلفی از اضطراب را در طول مراحل مختلف بارداری تجربه می کنند؟”، (2) “آیا تفاوت هایی در علاقه به زبان یونانی وجود دارد. گردشگری بین آلمانی‌ها و بریتانیایی‌ها؟» و (3) «چرا مردم روی قایق زندگی می‌کنند؟».

مرحله 2: یک مجموعه داده ثانویه را شناسایی کنید- نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله

همانطور که در بالا ذکر کردیم، بیشتر تحقیقات با مشخص کردن آنچه قبلاً در مورد موضوع شناخته شده است و به نظر می رسد چه دانشی از دست رفته است آغاز می شود. این فرآیند شامل در نظر گرفتن نوع داده هایی است که قبلاً در مورد موضوع جمع آوری شده است.
در این مرحله، پس از بررسی ادبیات و مشخص کردن سؤالات تحقیقی خود، ممکن است تصمیم بگیرید که بر داده های ثانویه تکیه کنید. اگر متوجه شوید که داده‌های گذشته وجود دارد که کاملاً قابل استفاده مجدد در تحقیقات شما هستند، این کار را انجام می‌دهید، بنابراین به شما کمک می‌کند تا به سؤال تحقیق خود به طور کامل (و آسان‌تر) پاسخ دهید.

اما چگونه می توانید کشف کنید که آیا داده های گذشته وجود دارد که می تواند برای تحقیق شما مفید باشد؟ شما این کار را از طریق بررسی ادبیات موضوع مورد علاقه خود انجام می دهید. در طول این فرآیند، شما سایر محققان، سازمان ها، آژانس ها یا مراکز تحقیقاتی را که موضوع تحقیق شما را بررسی کرده اند شناسایی خواهید کرد.

در جایی، ممکن است یک مجموعه داده ثانویه مفید را کشف کنید. سپس باید با نویسندگان اصلی تماس بگیرید و برای استفاده از داده های آنها اجازه بگیرید. (با این حال، توجه داشته باشید که این تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که به منابع خارجی داده‌های ثانویه تکیه کنید. اگر تحقیقات خود را به صورت داخلی انجام می‌دهید (به عنوان مثال، در یک سازمان خاص)، نیازی به جستجو در ادبیات برای داده‌های ثانویه ندارید. مجموعه – شما فقط می توانید از برخی از داده های گذشته که در خود سازمان جمع آوری شده است دوباره استفاده کنید.)

در هر صورت، باید اطمینان حاصل کنید که مجموعه داده های ثانویه برای سؤال تحقیق شما مناسب است. وقتی مشخص کردید که اینطور است، باید دلایلی را که چرا تصمیم به تکیه بر داده های ثانویه گرفته اید را مشخص کنید.

به عنوان مثال، انتخاب شما برای تکیه بر داده‌های ثانویه در مثال‌های بالا ممکن است به شرح زیر باشد: (1) یک مطالعه اخیر بر طیفی از مشکلات ذهنی تجربه شده توسط زنان در یک نمونه چند ملیتی متمرکز شده است و این داده‌ها می‌توانند دوباره مورد استفاده قرار گیرند. (2) داده های موجود در مورد علاقه آلمانی ها و بریتانیایی ها به گردشگری یونان وجود دارد و این مجموعه داده ها را می توان با هم مقایسه کرد. و (3) تحقیقات کیفی موجود در مورد دلایل انتخاب زندگی در قایق وجود دارد، و می توان به این داده ها برای انجام تحقیقات کمی بیشتر اعتماد کرد.

مرحله 3: یک مجموعه داده ثانویه را ارزیابی کنید- نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله

اگر بحث قبلی ما در مورد مضرات داده‌های ثانویه را به خاطر بیاورید، به یاد خواهید آورد که مشخص کردیم: (1) داده‌های ثانویه ممکن است کاملاً برای اهداف تحقیقاتی شما مناسب نباشند، (2) داده‌های ثانویه ممکن است فرمت متفاوتی با آنچه شما نیاز دارید داشته باشند. 3) داده های ثانویه ممکن است فاقد اعتبار و اعتبار باشند، (4) داده های ثانویه ممکن است به سؤال تحقیق شما پاسخ ندهند و (5) نویسندگان اصلی ممکن است اطلاعات کافی در مورد تحقیق خود ارائه نکرده باشند.
از آنجایی که چنین مضراتی از داده های ثانویه می تواند اثربخشی تحقیق شما را محدود کند، بسیار مهم است که مجموعه داده های ثانویه را ارزیابی کنید. برای سهولت این فرآیند، ما در اینجا یک رویکرد بازتابی را بیان می کنیم که به شما امکان می دهد داده های ثانویه را به صورت گام به گام ارزیابی کنید.

مرحله 3 (الف): هدف مطالعه اولیه چه بود؟
هنگام ارزیابی داده های ثانویه، ابتدا باید هدف مطالعه اصلی را مشخص کنید. این مهم است زیرا اهداف نویسندگان اصلی بر چندین جنبه مهم تحقیق آنها تأثیر گذاشته است، از جمله جامعه انتخابی، نمونه، ابزار اندازه گیری به کار گرفته شده، و زمینه کلی تحقیق.
در طول این مرحله، شما همچنین باید به هر گونه تفاوت در اهداف تحقیق و سؤالات تحقیق بین مطالعه اصلی و تحقیق خود توجه دقیق داشته باشید. همانطور که قبلاً بحث کردیم، اغلب متوجه می‌شوید که مطالعه اصلی سؤال تحقیقاتی متفاوتی در ذهن داشته است و مشخص کردن این تفاوت برای شما مهم است.

بیایید این مرحله از شناسایی هدف مطالعه اصلی را با مراجعه به سه نمونه تحقیقاتی خود در عمل انجام دهیم. هدف از اولین نمونه تحقیق بررسی مشکلات روانی (مانند استرس، اضطراب، اختلالات خلقی و افکار پارانوئید) در یک نمونه چند ملیتی از زنان باردار بود.

این هدف چه تفاوتی با هدف تحقیق شما دارد؟ خوب، شما به دنبال استفاده مجدد از این مجموعه داده ها برای بررسی تفاوت های ملی در اضطراب تجربه شده توسط زنان در مراحل مختلف بارداری هستید. وقتی نوبت به نمونه تحقیق دوم می رسد، شما تحقیقات خود را بر اساس دو مجموعه داده ثانویه قرار می دهید – یکی که با هدف بررسی علاقه آلمانی ها به گردشگری یونان و دیگری با هدف بررسی علاقه بریتانیایی ها به گردشگری یونان انجام می شود.

در حالی که این دو مطالعه بر روی جمعیت‌های ملی خاص متمرکز شده‌اند، هدف تحقیق شما مقایسه تمایل آلمانی‌ها و بریتانیایی‌ها برای بازدید از یونان برای تعطیلات تابستانی است. در نهایت، در مثال سوم ما، تحقیق اولیه یک تحقیق کیفی در مورد دلایل زندگی در قایق بود. سوال تحقیق شما متفاوت است، زیرا، اگرچه شما به دنبال انجام همان تحقیق هستید، اما مایلید این کار را با استفاده از روش کمی انجام دهید.

نکته مهم این است که در هر سه مثال، به این نتیجه رسیدید که داده‌های ثانویه ممکن است در واقع به سؤال تحقیق شما پاسخ دهند. اگر غیر از این نتیجه می گیرید، ممکن است عاقلانه باشد که مجموعه داده های ثانویه دیگری را بیابید یا تحقیقات اولیه را انتخاب کنید.

مرحله 3 (ب): چه کسی داده ها را جمع آوری کرده است؟
مرحله بعدی در ارزیابی مجموعه داده های ثانویه این است که از خود بپرسید چه کسی داده ها را جمع آوری کرده است. نویسندگان به چه نهادی وابسته بودند؟ آیا نویسندگان اصلی به اندازه کافی حرفه ای بودند که به تحقیقات خود اعتماد کنند؟ معمولاً از طریق جستجوهای آنلاین سریع می توانید این اطلاعات را به دست آورید.
بیایید بگوییم که در نمونه تحقیق ما در مورد بارداری، داده‌ها توسط دولت بریتانیا جمع‌آوری شده است. که در نمونه تحقیق ما در مورد گردشگری یونان، داده ها توسط یک آژانس مسافرتی جمع آوری شده است. و اینکه در نمونه تحقیق ما در مورد دلایل انتخاب زندگی در قایق، داده ها توسط محققان یک دانشگاه بریتانیا جمع آوری شده است.

این را هم بگوییم که سوابق این سازمان‌ها و محققان را بررسی کرده‌اید و به این نتیجه رسیده‌اید که همه آنها به‌جز آژانس مسافرتی، سوابق کافی حرفه‌ای دارند. با توجه به اینکه تحقیقات این آژانس منجر به انتشار (به عنوان مثال) نشده است، و با توجه به اینکه چیز زیادی در مورد نویسندگان تحقیق نمی توان یافت، نتیجه می گیرید که حرفه ای بودن این منبع داده نامشخص است.

مرحله 3 (ج): کدام اقدامات به کار گرفته شد؟
اگر مطالعه ای که بر اساس آن تحقیق خود را پایه گذاری می کنید به شیوه ای حرفه ای انجام شده است، می توانید انتظار داشته باشید که به تمام اطلاعات ضروری در مورد این تحقیق دسترسی داشته باشید.
نویسندگان اصلی باید تمام ویژگی های نمونه، اقدامات، رویه ها و پروتکل های خود را مستند کرده باشند. این اطلاعات را می توان یا در گزارش تحقیقات نهایی آنها یا از طریق تماس مستقیم با نویسندگان به دست آورد.

برای شما مهم است که بدانید چه نوع داده‌هایی جمع‌آوری شده است، از چه معیارهایی استفاده شده است و آیا این معیارها قابل اعتماد و معتبر هستند (اگر معیارهای کمی بودند). شما همچنین باید یک طرح کلی از نوع داده های جمع آوری شده و به ویژه داده های مربوط به تحقیق خود ایجاد کنید.

فرض کنید که در اولین مثال ما، محققان (در میان سایر متغیرهای ارزیابی شده) از یک معیار جمعیت شناختی برای یادداشت ملیت زنان استفاده کرده اند و از پرسشنامه اضطراب دولتی برای ارزیابی سطوح اضطراب زنان در مراحل مختلف بارداری استفاده کرده اند، که هر دو نتیجه می گیرید معتبر هستند و ابزار قابل اعتماد در مثال دوم ما، نویسندگان ممکن است معیار خود را برای ارزیابی علاقه به گردشگری یونان ایجاد کرده باشند، اما ممکن است اعتبار و پایایی ثابتی برای این معیار وجود نداشته باشد. و در مثال سوم ما، نویسندگان از مصاحبه های نیمه ساختاریافته استفاده کرده اند که مهمترین دلایل تمایل به زندگی در قایق را پوشش می دهد.

مرحله 3 (د): چه زمانی داده ها جمع آوری شد؟
هنگام ارزیابی داده های ثانویه، باید به زمان جمع آوری داده ها نیز توجه داشته باشید. دلیل این امر ساده است: اگر داده‌ها مدت‌ها پیش جمع‌آوری شده‌اند، ممکن است به این نتیجه برسید که قدیمی است. و اگر داده ها قدیمی هستند، پس استفاده مجدد از آن چه فایده ای دارد؟
در حالت ایده آل، شما می خواهید که داده های ثانویه شما در پنج سال گذشته جمع آوری شده باشند. به خاطر مثال های ما، اجازه دهید بگوییم که هر سه مطالعه اصلی در این بازه زمانی انجام شده است.

مرحله 3 (ه): چه روش شناسی برای جمع آوری داده ها استفاده شد؟
هنگام ارزیابی کیفیت یک مجموعه داده ثانویه، ارزیابی روش بکار گرفته شده ممکن است حیاتی ترین مرحله باشد.
قبلاً متذکر شدیم که باید پایایی و اعتبار معیارهای به کار گرفته شده را ارزیابی کنید. علاوه بر این، باید ارزیابی کنید که چگونه نمونه به دست آمده است، آیا نمونه به اندازه کافی بزرگ است، آیا نمونه نماینده جامعه است، آیا هیچ پاسخی در مورد اقدامات به کار رفته وجود ندارد، آیا عوامل مخدوش کننده کنترل شده اند یا خیر، و آیا تجزیه و تحلیل های آماری به کار گرفته شده مناسب بود. هر گونه اشکال در روش اصلی ممکن است تحقیقات خود را نیز محدود کند.

برای مثال‌های ما، فرض کنید که مطالعه مشکلات روانی در زنان باردار، نمونه‌ای نماینده از زنان باردار (یعنی دارای ملیت‌های مختلف، زمینه‌های اقتصادی متفاوت، سطوح تحصیلات مختلف و غیره) در زایشگاه‌های هفت بیمارستان انتخاب شد. ; که نمونه به اندازه کافی بزرگ بود (N = 945). تعداد مقادیر از دست رفته کم بود. که بسیاری از عوامل مخدوش کننده کنترل می شوند (به عنوان مثال، سطح تحصیلات، سن، حضور مشارکت و غیره)؛ و آنالیزهای آماری مناسب بودند (به عنوان مثال، از تحلیل رگرسیون استفاده شد).

اجازه دهید بگوییم که نمونه تحقیق دوم ما روش شناسی کمی کمتری داشت. اگرچه تعداد شرکت کنندگان در دو نمونه به اندازه کافی زیاد بود (N1 = 453؛ N2 = 488)، تعداد مقادیر از دست رفته کم بود، و تجزیه و تحلیل های آماری مناسب بود (آمار توصیفی)، نویسندگان نتوانستند نحوه استخدام شرکت کنندگان خود را گزارش کنند. و اینکه آیا آنها هیچ عامل مخدوش کننده ای را کنترل می کنند یا خیر.

بیایید بگوییم که این نویسندگان همچنین نتوانستند اطلاعات بیشتری را از طریق ایمیل به شما ارائه دهند. در نهایت، اجازه دهید فرض کنیم که نمونه تحقیق سوم ما نیز دارای روش شناسی کافی بود، با حجم نمونه به اندازه کافی بزرگ برای یک تحقیق کیفی (N = 30)، نمایندگی نمونه بالا (شرکت کنندگان با پیشینه های مختلف، از جوامع مختلف قایق)، و تجزیه و تحلیل کافی ( تحلیل موضوعی).

توجه داشته باشید که از آنجایی که این یک بررسی کیفی بود، نیازی به ارزیابی تعداد مقادیر از دست رفته و استفاده از مخدوش کننده ها نیست.

مرحله 3(f): ارزیابی نهایی
با در نظر گرفتن تمام موارد ذکر شده در مراحل بالا، در مورد کیفیت مجموعه داده های ثانویه خود چه نتیجه ای می توانید بگیرید؟ دوباره، بیایید سه مثال خود را در نظر بگیریم.
نتیجه می گیریم که داده های ثانویه از اولین نمونه تحقیق ما کیفیت بالایی دارند. داده‌ها اخیراً توسط متخصصان جمع‌آوری شده است، معیارهای بکار گرفته شده هم قابل اعتماد و هم معتبر بوده و روش‌شناسی بیش از حد کافی بوده است. ما می‌توانیم مطمئن باشیم که سؤال تحقیق جدید ما می‌تواند به اندازه کافی با داده‌های موجود پاسخ داده شود. بنابراین، مجموعه داده برای مثال اول ما ایده آل است.

با این حال، دو مجموعه داده ثانویه از نمونه تحقیق دوم ما، کمتر از ایده آل به نظر می رسند. اگرچه می‌توانیم بر اساس این مجموعه داده‌های اخیر به سؤالات پژوهشی خود پاسخ دهیم، داده‌ها توسط یک منبع غیرحرفه‌ای جمع‌آوری شده‌اند، پایایی و اعتبار معیار بکار گرفته شده نامشخص است و روش بکار گرفته شده دارای چند اشکال قابل توجه است.

در نهایت، داده‌های مثال سوم ما هم برای پاسخ به سؤال تحقیق ما و هم از نظر ارزیابی‌های خاص کافی به نظر می‌رسد (داده‌ها اخیراً توسط یک منبع حرفه‌ای جمع‌آوری شده‌اند، مصاحبه‌های نیمه‌ساختارمند به خوبی انجام شده‌اند و روش بکارگیری شده کافی بوده است).

آخرین سؤالی که باید پرسید این است: “اگر ارزیابی ما عدم تناسب داده های ثانویه را آشکار کند، چه کاری می توان انجام داد؟”. پاسخ متأسفانه «هیچ» است. در این مثال، شما فقط می‌توانید اشکالات مجموعه داده‌های اصلی را یادداشت کنید، محدودیت‌های آن را ارائه کنید و به این نتیجه برسید که تحقیقات شما ممکن است به اندازه کافی مستدل نباشد.

مرحله 4: داده های ثانویه را آماده و تجزیه و تحلیل کنید- نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله

در طول فرآیند ارزیابی داده های ثانویه، شما با تحقیق اصلی آشنا خواهید شد. پس از انجام این کار، گام بعدی شما تهیه یک مجموعه داده ثانویه است.
اولین مرحله فرعی شما در اینجا (اگر در حال انجام تحقیقات کمی هستید) این است که همه متغیرهای مورد علاقه را که در مطالعه خود استفاده خواهید کرد، مشخص کنید. در مثال اول ما، می‌توانید حداقل پنج متغیر مورد علاقه داشته باشید: (1) ملیت زنان، (2) سطح اضطراب در ابتدای بارداری، (3) سطح اضطراب در سه ماه بارداری، (4) سطح اضطراب در شش ماه های بارداری و (5) سطح اضطراب در نه ماهگی بارداری. در مثال دوم ما، شما دو متغیر مورد علاقه خواهید داشت: (1) ملیت شرکت کنندگان، و (2) درجه علاقه به رفتن به یونان برای تعطیلات تابستانی. هنگامی که متغیرهای مورد علاقه شما شناسایی شدند، باید این داده ها را به یک فایل SPSS یا Excel جدید منتقل کنید. به یاد داشته باشید که این داده ها را به سادگی در فایل جدید کپی کنید – ضروری است که آنها را تغییر ندهید!

پس از انجام این کار، باید داده های از دست رفته را بررسی کنید (آنها را شناسایی و برچسب گذاری کنید) و در صورت لزوم متغیرها را مجدداً کدگذاری کنید (به عنوان مثال، دادن مقدار 1 به شرکت کنندگان آلمانی و مقدار 2 به شرکت کنندگان بریتانیایی). همچنین ممکن است لازم باشد برخی از موارد را معکوس کنید، به طوری که نمرات بالاتر در همه موارد نشان دهنده درجه بالاتری از آنچه در حال ارزیابی است، باشد.

بیشتر اوقات، شما همچنین نیاز به ایجاد متغیرهای جدید دارید – یعنی برای محاسبه نمرات نهایی. به عنوان مثال، در نمونه تحقیق ما در مورد اضطراب در دوران بارداری، داده‌های شما شامل امتیازات مربوط به هر مورد از فهرست اضطراب دولتی است که در زمان‌های مختلف بارداری تکمیل شده است. شما باید امتیازات نهایی اضطراب را برای هر بار تکمیل اندازه گیری محاسبه کنید.

مرحله نهایی شما شامل تجزیه و تحلیل داده ها است. شما همیشه باید در مورد مناسب ترین تکنیک تجزیه و تحلیل برای مجموعه داده های ثانویه خود تصمیم بگیرید. در اولین مثال تحقیقاتی ما، شما باید به MANOVA تکیه کنید (برای اینکه ببینید آیا زنان با ملیت های مختلف سطوح استرس متفاوتی را در آغاز، در سه ماهگی، در شش ماهگی و در نه ماهگی بارداری تجربه می کنند). و در مثال دوم ما، از آزمون t-test نمونه های مستقل استفاده می کنید (برای اینکه ببینید آیا علاقه به گردشگری یونان بین آلمانی ها و بریتانیایی ها متفاوت است).

اگر داده های ثانویه شما کیفی باشند، فرآیند تهیه و تجزیه و تحلیل مجموعه داده های ثانویه کمی متفاوت است. در مثال ما در مورد دلایل زندگی در قایق، ابتدا باید تمام دلایل زندگی در قایق را که توسط تحقیقات کیفی اصلی تشخیص داده شده است، بیان کنید. سپس باید پرسشنامه ای تهیه کنید که این دلایل را در جمعیت وسیع تری ارزیابی کند.

در نهایت، شما باید داده ها را با استفاده از تجزیه و تحلیل های آماری تجزیه و تحلیل کنید.

توجه داشته باشید که این مثال داده های کمی و کیفی را ترکیب می کند. اما اگر از داده‌های کیفی استفاده مجدد می‌کنید، مانند مثال قبلی ما از کدگذاری مجدد مصاحبه‌های مطالعه ما برای کشف زبان مورد استفاده در هنگام توصیف سبک زندگی گذرا، چه؟ در اینجا، شما به سادگی نیاز به کدگذاری مجدد مصاحبه ها و انجام یک تحلیل موضوعی دارید.

به طور خلاصه…

این ممکن است برای همراهی با فنجان قهوه یا چای شما طولانی خوانده شده باشد، اما باید بدانید که چگونه تحقیقات ثانویه خود را انجام دهید. امیدواریم به این نتیجه رسیده باشید که انجام تحقیقات ثانویه چندان سخت نیست.

1 دیدگاه برای “نحوه انجام تحقیقات ثانویه پایان نامه در 4 مرحله”

  1. بازتاب: منابع اولیه و ثانویه توضیح داده شده: کلید تحقیق مؤثر - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *