تحقیقات تجربی چیست؟

تحقیقات تجربی چیست؟

تحقیقات تجربی چیست؟ ، اگر علاقه مند به حل مسائل مربوط به شرکت خود هستید، استفاده از نوع روش تحقیق مناسب می تواند به شما در یافتن راه حل موثر کمک کند. یادگیری در مورد تحقیقات تجربی می تواند شما را برای شناسایی یک مشکل و ثبت مشاهدات خود برای به دست آوردن نتایج خاص و قابل اندازه گیری آماده کند. بسته به تحقیقاتی که انجام می دهید، می توانید از نتایج برای کمک به بهبود استراتژی توسعه محصول شرکت، میزان حفظ کارکنان و سطح رضایت مشتری استفاده کنید. در این مقاله، تحقیق تجربی را بررسی می‌کنیم، یاد می‌گیریم که چگونه آن را به طور مؤثر انجام دهیم و روش‌های تحقیقی را که می‌توانید استفاده کنید، کشف می‌کنیم.

فهرست مطالب

تحقیق تجربی چیست؟

تحقیق تجربی نوعی از تحقیقات کاربردی است که می توانید برای جمع آوری داده های قابل مشاهده و اندازه گیری انجام دهید. هنگام انجام تحقیقات تجربی، یک محقق ممکن است مشاهده کند و یک مشکل را شناسایی کند. سپس آنها یک فرضیه را ایجاد می کنند که پیش بینی نتایج مطالعه است. در مرحله بعد، آنها فرضیه خود را برای تشخیص درست بودن آن آزمایش می کنند.

تحقیقات تجربی چیست؟
تحقیقات تجربی چیست؟ – تزیسمی

نحوه انجام تحقیقات تجربی- تحقیقات تجربی چیست؟

در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید برای انجام تحقیقات تجربی دنبال کنید:

1. سوال تحقیق را انتخاب کنید

برای انجام تحقیقات تجربی مؤثر، تعیین سؤال تحقیقی که مطالعه شما به دنبال پاسخ به آن است، مهم است. برای افزایش شانس خود برای پاسخ دادن به آن، به جای یک سوال کلی، یک سوال خاص را فرموله کنید. به عنوان مثال، اگر شرکت شما نرخ گردش مالی بالایی را تجربه می کند، ممکن است یک سوال تحقیقاتی بپرسید تا مشخص شود کارکنان شرکت به دنبال چه غرامت و مزایایی هستند.

2. مطالب مرتبط را جمع آوری کنید

گام بعدی این است که به دنبال ایده ها، مقالات یا مطالعات مرتبطی بگردید که سایر محققین تکمیل کرده اند. اگر شما اولین کسی هستید که موضوع خاصی را مطالعه می کنید، انتشارات مربوط به صنعت را برای مقالات مرتبط با تحقیق خود بررسی کنید. این مرحله مقدماتی ممکن است به شما در پیش‌بینی و انتخاب روش‌های تحقیق کمک کند.

3. فرضیه خود را ایجاد کنید

در مرحله بعد، می توانید با تشکیل یک فرضیه، آنچه را که انتظار دارید با تحقیق خود کشف کنید، پیش بینی کنید. شما می توانید با استفاده از عبارت if-then و شامل اندازه گیری های خاص، یک فرضیه موثر ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر کارکنان یک شرکت 10٪ افزایش حقوق دریافت کنند، در آن صورت نرخ حفظ کارمندان ممکن است 80٪ در طی یک سال افزایش یابد.

4. روش تحقیق خود را انتخاب کنید

محققان از دو روش برای انجام تحقیقات تجربی استفاده می کنند: کیفی و کمی. آنها هنگام جمع آوری داده هایی که شامل اعداد نیستند از روش های تحقیق کیفی و در هنگام جمع آوری داده های عددی از روش های تحقیق کمی استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر آنها در حال تحقیق در مورد رضایت مشتری برای یک محصول خاص هستند، یک محقق ممکن است از یک روش تحقیق کیفی استفاده کند.

5. داده ها را تجزیه و تحلیل کنید- تحقیقات تجربی چیست؟

برای آماده شدن برای تجزیه و تحلیل داده ها، می توانید داده هایی را که جمع آوری کرده اید سازماندهی کنید. سپس می توانید داده ها را با فرضیه خود مقایسه کنید. اگر نتایج تحقیق شما از پیش بینی شما پشتیبانی کند، پس فرضیه خود را ثابت کرده اید.

6. داده ها را اعمال کنید

پس از تایید یا رد فرضیه خود، می توانید بر اساس نتایج تحقیق خود عمل کنید. شما می توانید این کار را با ارائه نتایج تحقیقات خود به تیم مدیریت شرکت خود انجام دهید. همچنین می توانید برای ایجاد و آزمایش یک فرضیه جدید، برای ادامه تحقیقات خود زمان درخواست کنید. به عنوان مثال، اگر افزایش حقوق کارمندان کمترین تأثیر را بر حفظ کارکنان داشت، می‌توانید با بررسی اینکه آیا تنظیم زمان استراحت رضایت کارکنان را افزایش می‌دهد، به تحقیق خود ادامه دهید.

روشهای تحقیق تجربی= تحقیقات تجربی چیست؟

هنگام انجام تحقیقات تجربی برای شرکت خود، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

روش تحقیق کیفی

می توانید از تحقیقات کیفی برای یادگیری رفتارها، نظرات و سایر داده های مشاهده ای استفاده کنید. نمونه هایی از روش های تحقیق کیفی که می توانید استفاده کنید عبارتند از:

گروه های متمرکز
گروه‌های کانونی جلساتی با گروه‌های کوچکی از افراد هستند که برای بحث درباره افکار و احساسات خود در مورد یک موضوع خاص گرد هم می‌آیند. محققان معمولاً گروهی از افراد با شباهت را انتخاب می کنند تا متغیرها را از تحقیقات خود حذف کنند. به عنوان مثال، یک گروه متمرکز در یک شرکت ممکن است فقط شامل کارکنان بازاریابی باشد.

گروه های کانونی معمولاً مطالعات کوتاه مدت هستند. محققان اغلب مطالعه را در چند جلسه کامل می کنند. آنها ممکن است برای وقت خود به شرکت کنندگان پول پرداخت کنند یا شکل دیگری از انگیزه مانند کارت هدیه به آنها ارائه دهند.

مشاهده
در هنگام استفاده از این روش تحقیق، محقق ممکن است گروهی از افراد را مشاهده کرده و رفتار آنها را در یک موقعیت خاص ثبت کند. محقق معمولاً یک فرضیه در مورد اینکه شرکت کنندگان چگونه ممکن است عمل کنند ایجاد می کند. سپس آنها با مقایسه اقدامات شرکت کنندگان با فرضیه خود تعیین می کنند که آیا پیش بینی آنها درست بوده است یا خیر.

مصاحبه ها
محققان می توانند از مصاحبه به عنوان ابزاری برای کسب دانش کیفی استفاده کنند. آنها ممکن است سؤالات خاصی در مورد یک موضوع خاص بپرسند تا در مورد نظرات، تجربیات یا احساسات یک شرکت کننده اطلاعات کسب کنند. آنها ممکن است شرکت کنندگانی را با چندین شباهت انتخاب کنند تا تعداد متغیرهای مطالعه را کاهش دهند. به عنوان مثال، یک محقق ممکن است با کارمندان جدید در بخش منابع انسانی یک شرکت صحبت کند تا نظرات آنها را در مورد فرهنگ فعلی شرکت بیاموزد.

روشهای تحقیق کمی- تحقیقات تجربی چیست؟

محققان هنگام جمع آوری داده های عددی از تحقیقات کمی استفاده می کنند. چند نمونه از تحقیقات کمی عبارتند از:

مطالعات همبستگی
هنگامی که محققان مطالعات همبستگی را انجام می دهند، سعی می کنند ارتباط بین متغیرها را بیابند. آنها همچنین ممکن است سعی کنند تعداد متغیرها را در مطالعه محدود کنند تا روابط بین مهم ترین متغیرها را روشن کنند. این می تواند به آنها در ایجاد فرضیه های دقیق کمک کند، که می تواند منجر به آزمایش های موفقیت آمیز شود.

نظرسنجی ها
محققان از نظرسنجی ها برای پرسیدن سوالات شرکت کنندگان و جمع آوری پاسخ های آنها استفاده می کنند. بسته به نتایجی که به دنبال آن هستند، ممکن است نظرسنجی هایی را برای شرکت کنندگان خاص یا تصادفی ارسال کنند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است از مشتریان خود بخواهد که به نظرسنجی در مورد محصولاتی که خریداری کرده اند پاسخ دهند تا میزان رضایت مشتری را تعیین کند.

علّی- مقایسه ای
برای آگاهی از اینکه چگونه یک موقعیت بر دو یا چند گروه متفاوت تأثیر می گذارد، یک محقق ممکن است از روش تحقیق علی- مقایسه ای استفاده کند. آنها ممکن است از این نوع تحقیقات برای تعیین علت یک رفتار خاص استفاده کنند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است از روش علی-مقایسه‌ای استفاده کند تا بداند چرا چندین بخش ممکن است به روش‌های مختلف به پاداش عملکرد پاسخ دهند.

نظرسنجی ها
محققان می توانند از نظرسنجی ها برای جمع آوری اطلاعات در مورد افکار عمومی در مورد یک موضوع خاص استفاده کنند. مانند نظرسنجی ها، نظرسنجی ها شامل فهرستی از سوالاتی است که شرکت کنندگان می توانند به آنها پاسخ دهند. با این حال، آنها معمولاً داده ها را در مورد موضوعات خاص تری نسبت به نظرسنجی جمع آوری می کنند. به عنوان مثال، یک کمپین سیاسی ممکن است از یک نظرسنجی برای تعیین اینکه رأی دهندگان به کدام نامزد علاقه دارند، استفاده کند.

تحقیقات تجربی چیست؟
تحقیقات تجربی چیست؟ – تزیسمی

مراحل انجام تحقیقات تجربی- تحقیقات تجربی چیست؟

از آنجایی که تحقیقات تجربی مبتنی بر مشاهده و گرفتن تجربیات است، برنامه ریزی مراحل انجام آزمایش و نحوه تجزیه و تحلیل آن حائز اهمیت است. این امر محقق را قادر می سازد تا مشکلات یا موانعی را که ممکن است در طول آزمایش رخ دهد حل کند.

مرحله اول: هدف تحقیق را مشخص کنید

این مرحله ای است که محقق باید به سوالاتی مانند اینکه دقیقاً چه چیزی را می خواهم بدانم پاسخ دهد؟ بیان مشکل چیست؟ آیا از نظر در دسترس بودن دانش، داده ها، زمان یا منابع مشکلی وجود دارد؟ آیا این تحقیق سودمندتر از هزینه آن خواهد بود؟

قبل از ادامه، یک محقق باید هدف خود را برای تحقیق به وضوح مشخص کند و برنامه ای برای انجام وظایف بعدی تنظیم کند.

مرحله شماره 2: حمایت از نظریه ها و ادبیات مرتبط

محقق باید دریابد که آیا نظریه هایی وجود دارد که بتوان با مشکل تحقیق او مرتبط کرد یا خیر. او باید دریابد که آیا نظریه‌ای می‌تواند به او کمک کند تا یافته‌هایش را پشتیبانی کند. همه نوع ادبیات مربوطه به محقق کمک می کند تا دریابد که آیا افراد دیگری قبلاً در این مورد تحقیق کرده اند یا مشکلاتی که در طول این تحقیق با آن مواجه شده اند. محقق همچنین باید مفروضاتی را تنظیم کند و همچنین دریابد که آیا سابقه ای در رابطه با مشکل تحقیقی او وجود دارد یا خیر

مرحله سوم: ایجاد فرضیه و اندازه گیری

قبل از شروع تحقیق واقعی، او باید یک فرضیه کاری برای خود ارائه کند یا حدس بزند که نتیجه احتمالی چه خواهد بود. محقق باید متغیرها را تنظیم کند، محیط تحقیق را تعیین کند و دریابد که چگونه می تواند بین متغیرها ارتباط برقرار کند.

محقق همچنین باید واحدهای اندازه گیری، درجه قابل تحمل برای خطاها را تعریف کند و دریابد که آیا اندازه گیری انتخاب شده توسط دیگران قابل قبول است یا خیر.

مرحله چهارم: روش شناسی، طراحی تحقیق و جمع آوری داده ها

در این مرحله محقق باید راهبردی برای انجام تحقیق خود تعریف کند. او باید آزمایش‌هایی را برای جمع‌آوری داده‌ها ترتیب دهد که او را قادر به ارائه فرضیه می‌کند. محقق تصمیم خواهد گرفت که آیا برای انجام تحقیق به روش تجربی یا غیر تجربی نیاز دارد. نوع طرح تحقیق بسته به زمینه ای که تحقیق در آن انجام می شود متفاوت خواهد بود. آخرین اما نه کم‌اهمیت، محقق باید پارامترهایی را بیابد که بر اعتبار طرح تحقیق تأثیر می‌گذارد. جمع آوری داده ها با توجه به سوال تحقیق باید با انتخاب نمونه های مناسب انجام شود. برای انجام تحقیق می تواند از یکی از روش های نمونه گیری متعدد استفاده کند. پس از تکمیل گردآوری داده ها، محقق داده های تجربی خواهد داشت که نیاز به تجزیه و تحلیل دارد.

مرحله پنجم: تجزیه و تحلیل داده ها و نتیجه

تجزیه و تحلیل داده ها به دو صورت کیفی و کمی انجام می شود. محقق باید دریابد که به چه روش کیفی یا روش کمی نیاز است یا به ترکیبی از هر دو نیاز دارد. بسته به تجزیه و تحلیل داده های خود، او متوجه خواهد شد که آیا فرضیه او تایید یا رد شده است. تجزیه و تحلیل این داده ها مهمترین بخش برای تأیید فرضیه وی است.

مرحله ششم: نتیجه گیری

باید گزارشی با یافته های تحقیق تهیه شود. محقق می تواند نظریات و ادبیاتی را ارائه دهد که تحقیق او را پشتیبانی می کند. او می تواند پیشنهادات یا توصیه هایی را برای تحقیقات بیشتر در مورد موضوع خود ارائه دهد.

چرا نیاز به تحقیقات تجربی وجود دارد؟- تحقیقات تجربی چیست؟

تحقیقات تجربی در دنیای امروز مهم است زیرا اکثر مردم به چیزی اعتقاد دارند که فقط می توانند ببینند، بشنوند یا تجربه کنند. برای اعتبار سنجی فرضیه های متعدد و افزایش دانش بشر و ادامه انجام آن برای ادامه پیشرفت در زمینه های مختلف استفاده می شود.

به عنوان مثال: شرکت های داروسازی از تحقیقات تجربی برای آزمایش یک داروی خاص در گروه های کنترل شده یا گروه های تصادفی برای مطالعه اثر و علت استفاده می کنند. به این ترتیب، آنها نظریه های خاصی را که برای داروی خاص ارائه کرده بودند، اثبات می کنند. چنین تحقیقاتی بسیار مهم است زیرا گاهی اوقات می تواند منجر به یافتن درمانی برای بیماری هایی شود که سال هاست وجود داشته است. این در علم و بسیاری از زمینه های دیگر مانند تاریخ، علوم اجتماعی، تجارت و غیره مفید است.

با پیشرفت در دنیای امروز، تحقیقات تجربی در بسیاری از زمینه ها برای حمایت از فرضیه و کسب دانش بیشتر، حیاتی و یک هنجار شده است. روش های ذکر شده در بالا برای انجام چنین تحقیقاتی بسیار مفید است. با این حال، با منحصر به فرد شدن یا تغییر ماهیت سؤالات تحقیقی جدید، تعدادی از روش‌های جدید همچنان مطرح خواهند شد.

یک منبع واحد از داده های واقعی با یک پلت فرم ساخته شده برای بینش ایجاد کنید. داده‌های گذشته را ذخیره کنید، بخش‌هایی از بینش‌ها را اضافه کنید، و داده‌های تحقیقاتی را از منابع مختلف به یک CRM برای اطلاعات بینش وارد کنید. با استفاده از یک داشبورد بی‌درنگ در یک پلت‌فرم مدیریت تحقیقاتی یکپارچه، بر اساس تحقیقات در حال رشد برای تبدیل بینش به دانش.

1 دیدگاه برای “تحقیقات تجربی چیست؟”

  1. بازتاب: تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *