تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی

تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی

تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی ، هنگام طراحی تحقیق، باید روش های مختلف و انواع تحقیقات تجربی موجود را در نظر بگیرید.

دو نوع اصلی تحقیق وجود دارد: غیر تجربی و آزمایشی. درک مزایا و معایب هر نوع به منظور انتخاب بهترین گزینه برای اهداف تحقیقاتی شما بسیار مهم است.

تحقیق تجربی نوعی تحقیق کمی است که متغیرها را به منظور آزمون فرضیه کنترل می کند. تحقیقات غیرتجربی متغیرها را کنترل نمی کند، بلکه به عوامل طبیعی بدون دستکاری آنها برای آزمایش یک فرضیه نگاه می کند.

این مقاله بیشتر در مورد مزایا و معایب تحقیقات تجربی در مقابل تحقیقات غیر تجربی توضیح می دهد تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای پروژه شما مناسب است.

تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی
تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق تجربی چیست؟- تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی

تحقیق تجربی یک روش علمی است که در آن محقق متغیرهای موجود در آزمایش را دستکاری می کند تا ببیند چگونه این امر بر یافته ها تأثیر می گذارد. در تحقیقات تجربی، آزمودنی(ها) تحقیق در حالی که اثرات این دستکاری ها تحت نظارت است، تحت یک یا چند دستکاری متغیرهای کنترلی خود قرار می گیرند. از آنجا که تنظیم متغیرهای کنترل را امکان پذیر می کند، به خوبی شناخته شده است.

هدف آزمایش آزمایش یک فرضیه است. داده های جمع آوری شده در طول آزمایش به شما کمک می کند تا بفهمید فرضیه شما چقدر دقیق است.

آزمایش ها نوعی تحقیق کمی هستند که هدف آن کنترل تمامی متغیرها به منظور آزمون دقیق یک فرضیه است. آزمایش‌ها معمولاً در علوم اجتماعی مانند روان‌شناسی، اقتصاد یا جامعه‌شناسی استفاده می‌شوند. رشته‌های دیگر مانند زیست‌شناسی نیز از تحقیقات تجربی استفاده می‌کنند، اما اغلب از روش متفاوتی به نام «آزمایش‌های آزمایشگاهی کنترل‌شده» استفاده می‌کنند.

از آزمایش‌ها در تحقیقات تجاری نیز استفاده می‌شود، اما کسب‌وکارها اغلب از نوع متفاوتی از تحقیقات تجربی به نام «آزمایش‌های میدانی» استفاده می‌کنند.

ویژگی های تحقیقات تجربی- تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی

ویژگی های کلیدی تحقیق تجربی این است که محقق تمام جنبه های مطالعه را کنترل می کند، به ویژه آنچه شرکت کنندگان در طول مطالعه تجربه می کنند. به طور خاص، محقق متغیرهای پیش بینی کننده (IVs) را دستکاری یا تغییر می دهد و سپس به متغیر نتیجه (DV) اجازه می دهد تا به طور طبیعی تغییر کند. ایده در اینجا این است که به طور عمدی پیش بینی کننده ها (IVs) را تغییر دهیم تا ببینیم آیا آنها اثرات علی بر نتایج دارند یا خیر. علاوه بر این، برای اطمینان از اینکه هیچ شانسی وجود ندارد که چیزی غیر از متغیرهای پیش‌بینی‌کننده نتایج را ایجاد کند، بقیه چیزها ثابت نگه داشته می‌شوند یا به روش دیگری «متعادل» هستند تا اطمینان حاصل شود که تأثیری بر نتایج ندارند. در عمل، فکر کردن به هر چیز دیگری که ممکن است بر نتیجه آزمایش تأثیر بگذارد تقریباً غیرممکن است، چه رسد به ثابت نگه داشتن آن. راه‌حل استاندارد برای این، تصادفی‌سازی است: یعنی افراد را به‌طور تصادفی به گروه‌های مختلف اختصاص می‌دهیم، و سپس به هر گروه رفتار متفاوتی می‌دهیم (یعنی مقادیر متفاوتی از متغیرهای پیش‌بینی‌کننده را به آنها اختصاص می‌دهیم). بعداً در این دوره بیشتر در مورد تصادفی‌سازی صحبت خواهیم کرد، اما در حال حاضر، کافی است بگوییم که آنچه تصادفی‌سازی انجام می‌دهد این است که احتمال وجود تفاوت سیستماتیک بین گروه‌ها را به حداقل می‌رساند (اما نه حذف می‌کند).

بیایید یک مثال بسیار ساده، کاملا غیر واقعی و به شدت غیراخلاقی را در نظر بگیریم. فرض کنید می خواهید بفهمید که آیا سیگار باعث سرطان ریه می شود یا خیر. یکی از راه‌های انجام این کار، یافتن افرادی است که سیگار می‌کشند و افرادی که سیگار نمی‌کشند، و بررسی کنید که آیا افراد سیگاری دارای نرخ بالاتر سرطان ریه هستند یا خیر. این آزمایش درستی نیست، زیرا محقق کنترل زیادی بر سیگاری بودن و نبودن آن ندارد. و این واقعاً مهم است: برای مثال، ممکن است افرادی که سیگار کشیدن را انتخاب می‌کنند، رژیم غذایی ضعیفی داشته باشند، یا شاید تمایل دارند در معادن آزبست کار کنند، یا هر چیز دیگری. نکته اینجاست که گروه‌ها (سیگاری‌ها و غیرسیگاری‌ها) در بسیاری از موارد، نه فقط سیگار کشیدن، تفاوت دارند. بنابراین ممکن است بروز بیشتر سرطان ریه در میان افراد سیگاری ناشی از چیز دیگری باشد، نه به خودی خود سیگار کشیدن. در اصطلاح فنی، به این چیزهای دیگر (مثلاً رژیم غذایی) “گیج کننده” گفته می شود و ما در یک لحظه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

در همین حال، بیایید اکنون در نظر بگیریم که یک آزمایش مناسب چگونه می‌تواند باشد. به یاد بیاورید که نگرانی ما این بود که افراد سیگاری و غیرسیگاری ممکن است از جهات زیادی با هم متفاوت باشند. راه حل، تا زمانی که اخلاق ندارید، کنترل این است که چه کسی سیگار می کشد و چه کسی سیگار نمی کشد. به طور خاص، اگر شرکت‌کنندگان را به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم کنیم و نیمی از آنها را مجبور به سیگاری شدن کنیم، بعید است که گروه‌ها از هر نظر متفاوت باشند غیر از این که نیمی از آنها سیگار می‌کشند. به این ترتیب، اگر گروه سیگاری ما با نرخ بالاتری نسبت به گروه غیرسیگاری به سرطان مبتلا شوند، می توانیم کاملاً مطمئن باشیم که (الف) سیگار باعث سرطان می شود و (ب) ما قاتل هستیم.

تحقیق غیر تجربی چیست؟- تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی

تحقیقات غیرتجربی مستقیماً متغیرها را دستکاری تجربی نمی کند. در عوض، عوامل طبیعی را بدون آزمایش با آنها بررسی می کند. تحقیقاتی که غیرتجربی هستند، متغیر کنترل یا متغیر مستقل را دستکاری نمی کنند. در تحقیقات غیرتجربی، متغیرها بدون هیچ گونه دستکاری اضافی اندازه گیری می شوند.

این نوع تحقیقات معمولاً کمی هستند زیرا متغیرها را دستکاری نمی کنند، اما از همان رویکرد تجربی به عنوان یک آزمایش استفاده نمی کنند. برای انجام تحقیقات غیرتجربی ابتدا باید جامعه ای را که می خواهید مطالعه کنید تعریف کنید. سپس، داده‌های نمونه‌ای را از آن جمعیت می‌گیرید تا بفهمید نتایج چیست.

هدف از تحقیقات غیرتجربی این است که بدون دستکاری مستقیم چیزی در محیط، کشف کنیم که چه چیزی به طور طبیعی در محیط رخ می دهد. به این معنی که محقق در طول فرآیند تحقیق هیچ متغیری را تغییر نمی دهد. تحقیقات غیر تجربی اغلب در زمینه هایی مانند علوم اجتماعی یا اقتصاد استفاده می شود که در آن دستکاری تجربی متغیرها دشوار است.

ویژگی های تحقیق غیر تجربی- تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی

تحقیق غیر تجربی یک اصطلاح گسترده است که “هر مطالعه ای را که در آن محقق به اندازه آزمایشی کنترل دارد” را در بر می گیرد. بدیهی است که کنترل چیزی است که دانشمندان دوست دارند داشته باشند، اما همانطور که مثال قبلی نشان می دهد، موقعیت های زیادی وجود دارد که در آن شما نمی توانید یا نباید تلاش کنید تا آن کنترل را به دست آورید. از آنجایی که وادار کردن افراد به سیگار کشیدن به منظور تشخیص اینکه آیا به سرطان مبتلا می شوند، کاملا غیراخلاقی است (و تقریباً به طور قطع مجرمانه)، این نمونه خوبی از موقعیتی است که در آن واقعاً نباید سعی کنید کنترل آزمایشی به دست آورید. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد. حتی اگر مسائل اخلاقی را کنار بگذاریم، «آزمایش سیگار کشیدن» ما چند مشکل دیگر دارد. به عنوان مثال، وقتی پیشنهاد کردم نیمی از مردم را «اجبار» کنیم تا سیگاری شوند، باید از نمونه‌ای از افراد غیرسیگاری شروع کنیم و سپس آنها را مجبور کنیم که سیگاری شوند. در حالی که این طراحی آزمایشی محکم و شیطانی به نظر می رسد که یک دانشمند دیوانه آن را دوست دارد، اما ممکن است روش چندان مناسبی برای بررسی اثر در دنیای واقعی نباشد. به عنوان مثال، فرض کنید سیگار کشیدن تنها زمانی باعث سرطان ریه می شود که افراد رژیم غذایی نامناسبی داشته باشند، و همچنین فرض کنید افرادی که به طور معمول سیگار می کشند تمایل به رژیم غذایی ضعیف دارند. با این حال، از آنجایی که «سیگاری‌ها» در آزمایش ما سیگاری‌های «طبیعی» نیستند (به عنوان مثال، ما غیرسیگاری‌ها را مجبور کردیم که سیگاری شوند؛ آن‌ها همه ویژگی‌های عادی و واقعی زندگی واقعی را که افراد سیگاری ممکن است داشته باشند، به خود نگرفتند. ) احتمالاً رژیم غذایی بهتری دارند. به این ترتیب، در این مثال احمقانه، آنها به سرطان ریه مبتلا نمی‌شوند، و آزمایش ما با شکست مواجه خواهد شد، زیرا ساختار دنیای «طبیعی» را نقض می‌کند (نام فنی این یک نتیجه «مصنوعی» است؛ بعداً ببینید).

یکی از تمایزهایی که بین دو نوع تحقیق غیرتجربی ارزش قائل شد، تفاوت بین تحقیقات شبه تجربی و مطالعات موردی است. مثالی که قبلاً بحث کردم – که در آن می‌خواستیم بروز سرطان ریه را در میان افراد سیگاری و غیرسیگاری بررسی کنیم، بدون اینکه بخواهیم کنترل کنیم چه کسی سیگار می‌کشد و چه کسی – یک طرح شبه تجربی است. یعنی همان آزمایش است، اما پیش‌بینی‌کننده‌ها (IVs) را کنترل نمی‌کنیم. ما هنوز هم می توانیم از آمار برای تجزیه و تحلیل نتایج استفاده کنیم، فقط باید بسیار مراقب باشیم.

رویکرد جایگزین، مطالعات موردی، با هدف ارائه توصیف بسیار دقیق از یک یا چند نمونه است. به طور کلی، شما نمی توانید از آمار برای تجزیه و تحلیل نتایج مطالعات موردی استفاده کنید، و معمولاً نتیجه گیری کلی در مورد “مردم به طور کلی” از چند مثال مجزا بسیار دشوار است. با این حال، مطالعات موردی در برخی شرایط بسیار مفید است. اولا، شرایطی وجود دارد که شما هیچ جایگزینی ندارید: عصب روانشناسی این موضوع را بسیار دارد. گاهی اوقات، شما نمی توانید تعداد زیادی از افراد مبتلا به آسیب مغزی را در یک منطقه خاص پیدا کنید، بنابراین تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که مواردی را که دارید با جزئیات و با دقت بیشتری که می توانید توصیف کنید. با این حال، برخی از مزایای واقعی برای مطالعات موردی نیز وجود دارد: از آنجایی که شما افراد زیادی برای مطالعه ندارید، می توانید زمان و تلاش زیادی را صرف درک عوامل خاص در هر مورد کنید. این کار بسیار ارزشمندی است. در نتیجه، مطالعات موردی می‌توانند رویکردهای آماری بیشتری را که در طرح‌های تجربی و شبه تجربی مشاهده می‌کنید، تکمیل کنند. ما در این سخنرانی ها زیاد در مورد مطالعات موردی صحبت نمی کنیم، اما با این وجود آنها ابزار بسیار ارزشمندی هستند!

تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی
تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی – تزیسمی

فواید تحقیق تجربی

تحقیقات تجربی چندین مزیت دارد.

. اول، به شما این امکان را می دهد که بسیاری از عوامل مختلف را برای آزمایش صحت فرضیه خود کنترل کنید. این بدان معنی است که اگر از روش های مناسب استفاده کنید، می توانید نتیجه تحقیق خود را کاملاً کنترل کنید.
. تحقیقات تجربی همچنین به شما این امکان را می دهد که تحقیق را در مدت زمان کوتاهی انجام دهید، به این معنی که می توانید به سرعت به نتایج دقیق برسید. این برای مشاغلی که نیاز به تصمیم گیری سریع در مورد محصولات یا خدمات دارند، مهم است.
. تحقیقات تجربی اغلب به ایجاد محصولات یا راه حل های جدید منجر می شود زیرا محققان می توانند چندین راه حل را همزمان آزمایش کنند. بسیاری از کسب‌وکارها از تحقیقات تجربی برای ایجاد محصولات یا خدمات جدید استفاده می‌کنند، زیرا به آنها اجازه می‌دهد تا متغیرهای مختلفی را آزمایش کنند که در غیر این صورت کنترل آنها در یک محیط تحقیقاتی غیرتجربی دشوار است.

معایب تحقیق تجربی

تحقیقات تجربی با چند معایب همراه است.

. اول، انجام آن می تواند بسیار گران باشد و ممکن است به تجهیزات یا کارمندان تخصصی نیاز داشته باشد. همچنین باید افراد حرفه ای را برای ایجاد یک فرضیه و انجام آزمایش استخدام کنید.
. تحقیقات تجربی نیز می تواند زمان بر باشد. شما باید شرایط مناسبی را ایجاد کنید تا مطمئن شوید که متغیرهای مناسب در حال آزمایش هستند. این می تواند مدت زیادی طول بکشد.
. کنترل تحقیقات تجربی نیز می تواند دشوار باشد. اگر شرایط مناسب را نداشته باشید، ممکن است نتایج دقیقی دریافت نکنید. محققان همچنین باید مطمئن شوند که عوامل دیگر بر نتیجه آزمایش تأثیر نمی‌گذارند.
. همچنین اگر محقق اشتباه کند یا شرایط برای آزمایش مناسب نباشد، تحقیقات تجربی می تواند به یافته های نادرستی منجر شود.

فواید تحقیق غیر تجربی

. تحقیقات غیر تجربی نیازهای مالی یا زمانی مشابه تحقیقات تجربی را ندارد. شما می توانید تحقیقات غیر تجربی را با حداقل منابع انجام دهید و برای انجام آن نیازی به ایجاد فرضیه ندارید. این بدان معنی است که شما مجبور نیستید متخصصانی را استخدام کنید یا به اندازه ای که برای آزمایش هزینه می کنید، پول خرج کنید.
. کنترل تحقیقات غیرتجربی نیز آسانتر از آزمایش است زیرا لازم نیست یک محیط کنترل شده ایجاد کنید. در عوض، شما به سادگی آنچه را که به طور طبیعی در محیط رخ می دهد مشاهده می کنید. این بدان معناست که شما لازم نیست نگران عوامل خارجی موثر بر نتیجه تحقیق باشید.
. تحقیقات غیرتجربی نیز نسبت به آزمایش ریسک کمتری دارد زیرا لازم نیست نگران اشتباه کردن باشید. اگر در طول تحقیق مشکلی پیش بیاید، لازم نیست آزمایش را دوباره شروع کنید. در عوض، می توانید به سادگی آن را یادداشت کرده و به تحقیق ادامه دهید.

معایب تحقیق غیر تجربی

تحقیقات غیرتجربی دارای چند معایب است.

. اولاً، به شما اجازه نمی دهد که فرضیه خود را به دقت تحقیقات تجربی آزمایش کنید. این بدان معنی است که شما واقعاً نمی دانید که آیا محصول یا ایده شما در دنیای واقعی کار خواهد کرد یا خیر.
. تحقیقات غیر تجربی نیز با تعداد متغیرهایی که به طور طبیعی در محیط وجود دارند محدود می شود. این بدان معناست که ممکن است نتوانید داده ها یا عوامل مناسبی را برای آزمایش فرضیه خود بیابید.
. اگر می خواهید چندین متغیر مختلف را به طور همزمان آزمایش کنید، انجام تحقیقات غیرتجربی ممکن است دشوار شود. سپس باید داده ها را جدا کنید تا بفهمید کدام عامل بر یافته های شما تأثیر می گذارد.

تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی
تفاوت بین تحقیقات تجربی و غیر تجربی – تزیسمی

نحوه انجام تحقیقات تجربی

در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید برای انجام تحقیقات تجربی دنبال کنید:

۱. سوال تحقیق را انتخاب کنید

برای انجام تحقیقات تجربی مؤثر، تعیین سؤال تحقیقی که مطالعه شما به دنبال پاسخ به آن است، مهم است. برای افزایش شانس خود برای پاسخ دادن به آن، به جای یک سوال کلی، یک سوال خاص را فرموله کنید. به عنوان مثال، اگر شرکت شما نرخ گردش مالی بالایی را تجربه می کند، ممکن است یک سوال تحقیقاتی بپرسید تا مشخص شود کارکنان شرکت به دنبال چه حق‌الزحمه و مزایایی هستند.

۲. مطالب مرتبط را جمع آوری کنید

گام بعدی این است که به دنبال ایده ها، مقالات یا مطالعات مرتبطی بگردید که سایر محققین تکمیل کرده اند. اگر شما اولین کسی هستید که موضوع خاصی را مطالعه می کنید، انتشارات مربوط به صنعت را برای مقالات مرتبط با تحقیق خود بررسی کنید. این مرحله مقدماتی ممکن است به شما در پیش‌بینی و انتخاب روش‌های تحقیق کمک کند.

۳. فرضیه خود را ایجاد کنید

در مرحله بعد، می توانید با تشکیل یک فرضیه، آنچه را که انتظار دارید با تحقیق خود کشف کنید، پیش بینی کنید. شما می توانید با استفاده از عبارت if-then و شامل اندازه گیری های خاص، یک فرضیه موثر ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر کارکنان یک شرکت ۱۰٪ افزایش حقوق دریافت کنند، در آن صورت نرخ حفظ کارمندان ممکن است ۸۰٪ در طی یک سال افزایش یابد.

۴. روش تحقیق خود را انتخاب کنید

محققان از دو روش برای انجام تحقیقات تجربی استفاده می کنند: کیفی و کمی. آنها هنگام جمع آوری داده هایی که شامل اعداد نیستند از روش های تحقیق کیفی و در هنگام جمع آوری داده های عددی از روش های تحقیق کمی استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر آنها در حال تحقیق در مورد رضایت مشتری برای یک محصول خاص هستند، یک محقق ممکن است از یک روش تحقیق کیفی استفاده کند.

۵. داده ها را تجزیه و تحلیل کنید

برای آماده شدن برای تجزیه و تحلیل داده ها، می توانید داده هایی را که جمع آوری کرده اید سازماندهی کنید. سپس می توانید داده ها را با فرضیه خود مقایسه کنید. اگر نتایج تحقیق شما از پیش بینی شما پشتیبانی کند، پس فرضیه خود را ثابت کرده اید.

۶. داده ها را اعمال کنید

پس از تایید یا رد فرضیه خود، می توانید بر اساس نتایج تحقیق خود عمل کنید. شما می توانید این کار را با ارائه نتایج تحقیقات خود به تیم مدیریت شرکت خود انجام دهید. همچنین می توانید برای ایجاد و آزمایش یک فرضیه جدید، برای ادامه تحقیقات خود زمان درخواست کنید. به عنوان مثال، اگر افزایش حقوق کارمندان کمترین تأثیر را بر حفظ کارکنان داشت، می‌توانید با بررسی اینکه آیا تنظیم زمان استراحت رضایت کارکنان را افزایش می‌دهد، به تحقیق خود ادامه دهید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *