راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه ، برای بسیاری از دانشجویان، از جمله کسانی که در مقطع کارشناسی ارشد هستند یا در فرآیند پایان نامه به خوبی آشنا هستند، چشم انداز تحقیقات اولیه می تواند تا حدودی دلهره آور باشد.

اما ما اینجا هستیم تا به رفع اعصاب مزاحمی که ممکن است در صورت مواجهه با انجام تحقیقات اولیه برای پایان نامه خود احساس کنید، کمک کنیم.

اکنون، این یک راهنمای نهایی است و بنابراین حاوی اطلاعات زیادی است. برای سهولت در هضم و پرش بین بخش ها، خلاصه ای از محتویات آن در اینجا آمده است:

. مرحله 1: در مورد نوع داده تصمیم بگیرید
. مرحله 2: در مورد روش تحقیق اولیه تصمیم بگیرید
. اگر یک روش کیفی را انتخاب کرده اید، مراحل 3 تا 8
. اگر روش کمی را انتخاب کرده اید، مراحل 3 تا 8
. اگر روش ترکیبی را انتخاب کرده اید، مراحل 3 تا 8
. مراحل دیگری که باید در نظر بگیرید
. خلاصه

(توجه: مراحل 1 و 2 و 9 و 10 صرف نظر از روش جمع آوری داده ها که انتخاب می کنید اعمال می شود.)

دلایلی که دانش‌آموزان می‌توانند نسبت به تحقیقات اولیه بسیار محتاطانه احساس کنند، می‌تواند بسیار زیاد باشد. از فقدان آگاهی از روش‌های تحقیق اولیه، تا بیزاری از آمار، یا فقدان مهارت‌های کافی مورد نیاز… ترسی که دانش‌آموزان می‌توانند نسبت به تحقیقات اولیه برای پایان نامه خود احساس کنند، اغلب با سطوح تقریباً غیرقابل عبور استرس قبل از امتحان قابل مقایسه است.

و با این حال، تفاوت قابل توجهی بین انجام تحقیقات اولیه و امتحانات نشسته وجود دارد. اولی بسیار جذاب‌تر، ارزشمندتر، متنوع‌تر است و به جرات می‌توان گفت، حتی سرگرم‌کننده‌تر. شما در صندلی رانندگی هستید و می توانید سؤالات را بپرسید. علاوه بر این، دانش‌آموزانی که تحقیقات اولیه را انجام می‌دهند، این فرصت را دارند که مشارکت‌های کوچکی در زمینه خود داشته باشند، که می‌تواند واقعاً رضایت‌بخش باشد – برای بسیاری، این اولین ذائقه آنها از محقق بودن است، نه فقط یک یادگیرنده.

اکنون، اگر در حال خواندن این مطلب هستید و اشتیاق ثابت ما برای تحقیقات اولیه را مسخره می‌کنید، ما به شما اجازه می‌دهیم تا یک راز کوچک را در میان بگذارید – انجام تحقیق در واقع آنقدرها هم سخت نیست. این یک مورد یادگیری پیروی از رویه های خاص و دانستن زمان تصمیم گیری خاص است.

جایی که این راهنما وارد می شود. مشاوره گام به گام در مورد این رویه ها و تصمیمات ارائه می دهد، بنابراین می توانید از آن برای حمایت از شما قبل و در طول فرآیند تحقیق پایان نامه خود استفاده کنید.

همانطور که در زیر توضیح داده شده است، روش های تحقیق اولیه مختلفی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. دو مرحله اول برای هر روشی که انتخاب می کنید یکسان است. پس از آن، مراحلی که برمی‌دارید به روشی که انتخاب کرده‌اید بستگی دارد.

راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه
راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیقات اولیه پایان نامه چیست؟- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

تحقیق اولیه داده هایی است که دست اول به دست می آید. این بدان معنی است که محقق خود تحقیق را انجام می دهد یا داده ها را به نمایندگی از آنها جمع آوری می کند. تحقیق اولیه به معنای رفتن مستقیم به منبع، به جای تکیه بر نمونه های داده های از قبل موجود است.

راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

مرحله 1: در مورد نوع داده تصمیم بگیرید

اولین گام تحقیق اولیه شما تصمیم گیری در مورد نوع داده هایی است که مطالعه شما استفاده خواهد کرد. به طور کلی، شما می توانید از داده های اولیه، داده های ثانویه و داده های بزرگ انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این راهنما بر تحقیقات اولیه متمرکز است – یعنی روی تحقیقاتی که از داده های اولیه استفاده می کند. با این وجود، دانستن اندکی در مورد هر یک از این رویکردهای داده مفید است.
داده های اولیه توسط خود محقق جمع آوری شده است. هنگام انجام تحقیقات اولیه برای مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، معمولاً بر این نوع داده ها تکیه می کنید. اغلب گفته می شود که داده های اولیه داده های “زمان واقعی” هستند، به این معنی که در زمان پروژه تحقیقاتی جمع آوری شده اند. در اینجا جمع آوری داده ها تحت کنترل مستقیم محقق می باشد.

داده های ثانویه توسط شخص دیگری در گذشته جمع آوری شده است و معمولاً از طریق محققان گذشته، منابع دولتی و سوابق مختلف آنلاین و آفلاین قابل دسترسی است. به این نوع داده ها به عنوان «داده های گذشته» گفته می شود، زیرا در گذشته جمع آوری شده است. استفاده از داده های ثانویه نسبتاً آسان است زیرا نیازی به جمع آوری هیچ داده ای ندارید. با این حال، همیشه مطمئن نیست که داده‌های ثانویه 100٪ برای پروژه شما مرتبط باشند، زیرا با در نظر گرفتن یک سؤال تحقیقاتی متفاوت جمع‌آوری شده‌اند. علاوه بر این، ممکن است در مورد صحت داده های ثانویه سوالاتی وجود داشته باشد.

کلان داده پیچیده ترین نوع داده است، به همین دلیل است که تقریباً هرگز در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد از آن استفاده نمی شود. داده‌های بزرگ با سه نقطه مشخص می‌شوند: حجم بالای داده، تنوع گسترده در نوع داده‌ها و سرعت بالایی که داده‌ها با آن پردازش می‌شوند. به دلیل پیچیدگی داده های بزرگ، رویه های استاندارد پردازش داده اعمال نمی شود و برای یادگیری نحوه پردازش آن به آموزش شدید نیاز دارید.

مرحله 2: در مورد روش تحقیق اولیه تصمیم بگیرید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

هنگام انجام تحقیقات اولیه، انتخابی دارید که بر روش‌شناسی کیفی، کمی یا ترکیبی تکیه کنید. هر یک از این موارد به طور جداگانه توضیح داده خواهد شد و سپس به مراحل خاصی که باید بسته به روش انتخابی خود تکمیل کنید، نگاه خواهیم کرد.
پژوهش کیفی ماهیت اکتشافی دارد. این بدان معنی است که تحقیقات کیفی اغلب زمانی انجام می شود که تحقیقات کمی در مورد موضوع وجود نداشته باشد و شما برای اولین بار به دنبال کشف موضوع هستید. این کاوش با در نظر گرفتن دیدگاه افراد خاص به دست می آید. شما نگران معانی خاصی هستید که واقعیتی پویا (و نه ثابت) را منعکس می کنند. با مشاهده یا مصاحبه با افراد، می توانید به درک خود از واقعیت دست یابید.

تحقیقات کمی ماهیت تاییدی دارد. بنابراین هدف اصلی تایید یا رد فرضیه ها با تکیه بر تحلیل های آماری است. در تحقیقات کمی، شما با داده‌های عددی سروکار دارید که واقعیتی ثابت و قابل اندازه‌گیری (و نه پویا) را منعکس می‌کنند. با استفاده از نمونه های بزرگ و آزمایش شرکت کنندگان خود از طریق ابزارهای قابل اعتماد، به دنبال تعمیم یافته های خود به جمعیت گسترده تر هستید.

تحقیقات ترکیبی ترکیبی از روش‌شناسی کیفی و کمی است. هدف دستیابی به درک کامل تر از یک موضوع است که با تکیه بر یک رویکرد روش شناختی واحد امکان پذیر است. معمولاً یک روش ترکیبی ابتدا شامل انجام تحقیقات کیفی می شود که سپس با تحقیقات کمی تکمیل می شود.

بنابراین، ابتدا یک پدیده را از طریق یک مطالعه در مقیاس پایین که بر معانی افراد خاص متمرکز است، کاوش می کنید و سپس به دنبال تشکیل یک فرضیه و آزمایش آن با یک نمونه بزرگتر هستید. می‌توانید به روش‌های ترکیبی دیگری نیز اعتماد کنید که بعداً توضیح داده خواهد شد.

اگر روش کیفی را انتخاب کرده اید چه باید کرد؟- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

مرحله 3: از نقاط قوت و محدودیت ها آگاه باشید

یکی از نقاط قوت اصلی تحقیق کیفی این است که شما می توانید یک موضوع را با جزئیات و عمیق بررسی کنید. این به این دلیل است که ذره بین خود را روی افراد یا رویدادهای خاص آموزش می دهید. با تمرکز بر این دیدگاه عمیق، می توانید معانی، رخدادها، رفتارها، افکار و شرایط خاص مرتبط با موضوع تحقیق خود را درک کنید. اطلاعات به دست آمده در تحقیقات کیفی بسیار جزئی تر از تحقیقات کمی است.
با این حال، چیزهای زیادی وجود دارد که با تحقیق کیفی نمی توان به آنها دست یافت. از آنجایی که شما در حال بررسی یک گروه منتخب از افراد هستید، نمی توانید یافته های خود را به جمعیت گسترده تر تعمیم دهید. با روش شناسی کیفی، تعیین کیفیت تحقیق نیز دشوارتر است. در اینجا، کیفیت به مهارت های خود و توانایی شما برای جلوگیری از سوگیری در هنگام تفسیر یافته ها بستگی دارد. در نهایت، تحقیقات کیفی شامل تفسیر دیدگاه‌های متعدد است که دستیابی به اجماع و ایجاد یک «خط پایین» از نتایج و نتیجه‌گیری‌های شما را دشوارتر می‌کند.

مرحله 4: یک روش کیفی خاص را انتخاب کنید

انواع مختلفی از روش های کیفی وجود دارد و شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک به سوال تحقیق شما مرتبط است. رایج ترین روش های کیفی مشاهده، مصاحبه، گروه های متمرکز و مطالعات موردی است. بیایید به هر یک از این موارد جداگانه بپردازیم.
مشاهده، همانطور که از نامش پیداست، شامل مشاهده گروهی از افراد در محیط خود است. به عنوان یک محقق، نقش شما این است که در این محیط غوطه ور شوید و رفتار مورد علاقه را مشاهده کنید. شما ممکن است با شرکت کنندگان خود درگیر شوید، بنابراین نقش مشارکتی را ایفا کنید، یا می توانید به عنوان یک تماشاگر و ناظر عمل کنید. شما باید یک چک لیست مشاهده را تکمیل کنید، که از قبل تهیه کرده اید، که در آن نحوه رفتار شرکت کنندگان خود را یادداشت کنید.

مصاحبه رایج ترین روش کیفی است. در مصاحبه ها، نقش شما تکیه بر سوالات از پیش تعیین شده است که درک، نظرات، نگرش ها، احساسات و موارد مشابه شرکت کنندگان را بررسی می کند. بسته به موضوع تحقیق خود، ممکن است از ساختار سؤال خود نیز منحرف شوید تا هر آنچه را که در لحظه کنونی مرتبط به نظر می رسد بررسی کنید. هدف اصلی همیشه درک دیدگاه های ذهنی خود شرکت کنندگان است.

گروه های کانونی مانند مصاحبه هستند، با این تفاوت که با بیش از یک نفر انجام می شود. شرکت‌کنندگان در یک گروه متمرکز، افراد مختلفی هستند که معمولاً از زمینه‌های جمعیتی متفاوت هستند. نقش شما این است که آنها را در یک بحث آزاد مشارکت دهید و درک آنها از یک موضوع را کشف کنید.

هم در مصاحبه ها و هم در گروه های متمرکز، باید جلسات خود را ضبط کرده و سپس آن ها را رونویسی کنید.

مطالعات موردی بر یک شخص یا سازمان خاص مرتبط با موضوع تحقیق شما متمرکز است. دلیل انتخاب چنین افراد و سازمان‌هایی برای مطالعه موردی این است که مجموعه‌ای از شرایط جالب، غیرمعمول یا آشکارکننده را ارائه می‌دهند. نقش شما این است که بررسی کنید که چگونه مطالعه موردی به تحقیقات شما اطلاع می دهد.

مرحله 5: شرکت کنندگان را انتخاب کنید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

هنگام انتخاب شرکت کنندگان، ابتدا باید از خود بپرسید که شرکت کنندگان شما چه کسانی هستند. همانطور که در بالا ذکر شد، شرکت کنندگان شما گروهی از افراد هنگام انجام مشاهدات، مصاحبه ها و گروه های متمرکز و یک فرد یا سازمان واحد در هنگام انجام مطالعه موردی خواهند بود.
برای تعیین اینکه این افراد (یا سازمان) چه کسانی خواهند بود، باید با سؤال تحقیق خود مشورت کنید. همچنین باید در مورد تعداد شرکت کنندگان که معمولاً در تحقیقات کیفی کم است تصمیم بگیرید و تصمیم بگیرید که آیا شرکت کنندگان باید از پیشینه های مشابه یا متفاوت باشند. از خود بپرسید: چه چیزی باید آنها را به هم متصل کند و چه چیزی باید آنها را متمایز کند؟

انتخاب شرکت کنندگان شما مستلزم تصمیم گیری در مورد نحوه استخدام آنها است. یک مطالعه مشاهده ای، معمولاً دارای یک زمینه از پیش تعیین شده است که شرکت کنندگان شما در آن فعالیت می کنند، و این امر استخدام را ساده می کند زیرا می دانید شرکت کنندگان شما کجا هستند. مطالعه موردی نیازی به استخدام ندارد، زیرا موضوع تحقیق شما یک شخص یا سازمان از پیش تعریف شده است.

با این حال، مصاحبه ها و گروه های متمرکز نیاز به رویکرد دقیق تری برای استخدام دارند، زیرا شرکت کنندگان شما باید نماینده یک گروه هدف خاص باشند. یک روش متداول استخدام در اینجا تکنیک گلوله برفی است که در آن شرکت کنندگان فعلی شما شرکت کنندگان بیشتری را جذب می کنند. در غیر این صورت، باید مشخص کنید که چه چیزی شرکت کنندگان شما را به هم متصل می کند و سعی کنید آنها را در مکانی که همه آنها در آنجا فعالیت می کنند استخدام کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که شرکت کنندگان شما همیشه نیاز به امضای رضایت آگاهانه دارند، بنابراین با شرکت در تحقیق موافقت می کنند (برای اطلاعات بیشتر در مورد رضایت آگاهانه و اخلاق تحقیق به مرحله 9 زیر مراجعه کنید).

مرحله 6: اقدامات را انتخاب کنید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

تحقیقات کیفی شامل استفاده از معیارها است، اگرچه این معیارها بسیار ساده تر از اقدامات مورد استفاده در تحقیقات کمی هستند.
مطالعات مشاهده معمولا شامل چک لیستی است که مشاهدات خود را در آن یادداشت می کنید. گروه های کانونی، مصاحبه ها و بیشتر مطالعات موردی از مصاحبه های ساختاریافته یا نیمه ساختاریافته استفاده می کنند. مصاحبه‌های ساختاریافته بر مجموعه‌ای از سؤالات از پیش تعیین‌شده تکیه می‌کنند، در حالی که مصاحبه‌های نیمه‌ساخت‌یافته سؤالات از پیش تعیین‌شده را با فرصتی برای بررسی بیشتر پاسخ‌ها ترکیب می‌کنند.

در بیشتر شرایط، شما می خواهید از مصاحبه های نیمه ساختاریافته استفاده کنید، زیرا آنها شما را قادر می سازند تا پاسخ های دقیق تری دریافت کنید.

هنگام استفاده از مشاهدات، باید چک لیست مشاهده خود را تهیه کنید. هنگام استفاده از مصاحبه، باید سوالات مصاحبه خود را بسازید. چک لیست های مشاهده به راحتی ایجاد می شوند، زیرا دربرگیرنده کانون های مشاهده از پیش تعیین شده شما هستند. اینها ممکن است شامل نام شرکت کنندگان (یا شماره اگر بخواهند ناشناس بمانند)، ویژگی های جمعیت شناختی آنها، و هر چیزی که مشاهده می کنید باشد.

هنگام تهیه سؤالات مصاحبه، باید به سؤال تحقیق خود و گاهی اوقات نیز ادبیات مربوطه مراجعه کنید. به عنوان مثال، اگر مصاحبه‌های شما بر انگیزه‌های انجام بازی‌های رایانه‌ای متمرکز است، می‌توانید سؤالات کلی مرتبط با سؤال تحقیق خود ایجاد کنید – مانند “چه چیزی شما را بیشتر از همه انگیزه بازی‌های رایانه‌ای را دارد؟”

با این حال، با جستجو در ادبیات مربوطه، ممکن است متوجه شوید که برخی از افراد به دلیل اینکه احساس شایستگی می‌کنند، بازی می‌کنند و سپس تصمیم می‌گیرند از آزمودنی‌های خود بپرسند، “آیا بازی کردن نیاز شما به شایستگی را برآورده می‌کند؟”

مهم نیست که چه چیزی از ایجاد یک چک لیست مشاهده یا سؤالات مصاحبه خبر می دهد، همیشه باید برای مشاوره با سرپرست خود مشورت کنید.

مرحله 7: تجزیه و تحلیل را انتخاب کنید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

هنگام تجزیه و تحلیل نتایج تحقیقات کیفی، نیازی به تکیه بر آمارهای پیچیده ندارید. این به این دلیل است که شما از هیچ داده عددی استفاده نکرده اید. (البته توجه داشته باشید که باید میانگین سنی شرکت کنندگان و توزیع درصد شرکت کنندگان بر اساس جنسیت، سابقه تحصیلی، قومیت و موارد مشابه را محاسبه کنید).
با تحقیقات کیفی، تجزیه و تحلیل داده های شما بر کدگذاری و یافتن مضامین در داده های شما متکی است.

فرآیند کدنویسی باید ساده باشد. شما فقط باید چک لیست مشاهده یا متن مصاحبه خود را بخوانید و زیر هر مشاهده یا پاسخ جالب خط بکشید.

یافتن مضامین در داده‌های شما شامل گروه‌بندی مشاهدات/پاسخ‌های رمزگذاری‌شده در الگوها است. این یک فرآیند ساده برای گروه بندی کدها است که ممکن است به زمان نیاز داشته باشد، اما معمولاً کار جالبی است. هنگام کدنویسی و یافتن مضامین در داده های خود، روش های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. اینها شامل تحلیل موضوعی، تحلیل پدیدارشناختی تفسیری، تحلیل تطبیقی ثابت، تحلیل روایی و تحلیل گفتمان است. بیایید هر یک از اینها را تعریف کنیم.

تحلیل موضوعی رایج ترین روش مورد استفاده است. هدف کدگذاری داده‌ها، جستجوی مضامین در میان کدها، بررسی مضامین و نام‌گذاری مضامین است. تحلیل پدیدارشناختی تفسیری به همان شیوه تحلیل موضوعی انجام می شود، اما با تمرکز ویژه بر درک اینکه چگونه یک فرد معین، در یک زمینه معین، یک پدیده را معنا می کند.

در تجزیه و تحلیل تطبیقی ثابت، یک تکه از داده ها (یک موضوع، یک بیانیه) برای تشخیص شباهت ها یا تفاوت ها با همه داده ها مقایسه می شود. هدف این مقایسه درک روابط بین داده ها است. تحلیل روایی نیز مضامین را استخراج می‌کند، اما بر شیوه‌ای تمرکز دارد که شرکت‌کنندگان تجربیات خود را از نظر زبانی بازنمایی می‌کنند.

در نهایت، تحلیل گفتمان نیز بر زبان متمرکز است، اما هدف این است که بفهمیم زبان چگونه با تأثیراتی که افکار و رفتار افراد را شکل می‌دهد، ارتباط دارد.

مرحله 8: درک روش- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

روش انجام تحقیقات کیفی کاملاً ساده است. هنگامی که شرکت کنندگان خود را به کار گرفتید، باید زمانی را برنامه ریزی کنید که آنها را مشاهده کنید (در مورد مشاهدات) یا با آنها مصاحبه کنید (در مورد مصاحبه، گروه های متمرکز و مطالعات موردی).
در طول مشاهدات و مصاحبه ها، شما در حال جمع آوری داده های خود هستید. همانطور که قبلا ذکر شد، شما همیشه باید مصاحبه های خود را ضبط کرده و سپس آنها را رونویسی کنید. چک لیست های مشاهده فقط باید در طول مشاهدات تکمیل شوند.

پس از جمع آوری داده های شما، می توانید نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید و پس از آن باید آماده نوشتن گزارش نهایی خود باشید.

راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه
راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه – تزیسمی

اگر روش کمی را انتخاب کرده اید چه باید کرد؟- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

مرحله 3: از نقاط قوت و محدودیت ها آگاه باشید

تحقیقات کمی مزایای بسیاری دارد. با تکیه بر رویه‌های انتخاب شرکت‌کننده به‌خوبی توسعه‌یافته، می‌توانید نمونه‌ای را انتخاب کنید که نماینده جامعه مورد بررسی باشد. این، همراه با استفاده از تجزیه و تحلیل آماری، به شما کمک می کند تا نتایج خود را به جامعه مورد نظر تعمیم دهید.
تحقیقات کمی همچنین شما را قادر می سازد تا فرضیه ها را آزمایش کرده و علیت را تعیین کنید. تعیین علیت ممکن است زیرا یک روش کمی به شما امکان می دهد تا متغیرهای خارجی (مخاطب کننده) را که ممکن است بر رابطه بین متغیرهای خاص تأثیر بگذارند، کنترل کنید. در نهایت، با استفاده از روش‌های استاندارد، مطالعه کمی شما می‌تواند در آینده هم توسط شما یا توسط سایر محققان تکرار شود.

در عین حال، تحقیقات کمی نیز دارای محدودیت‌های خاصی است. به عنوان مثال، این نوع تحقیق در درک عمیق ادراکات افراد مؤثر نیست، صرفاً به این دلیل که به دنبال میانگین‌گیری پاسخ‌های آن‌ها و دریافت «خط پایین» از پاسخ‌های آن‌ها است.

علاوه بر این، تحقیقات کمی اغلب از معیارهای خود گزارشی استفاده می کند و هرگز نمی توان اطمینان داشت که شرکت کنندگان صادق بوده اند. گاهی اوقات، تحقیقات کمی شامل اطلاعات زمینه ای کافی برای تفسیر نتایج نمی شود. در نهایت، شکست در انتخاب صحیح شرکت‌کنندگان، معیارها و تحلیل‌های شما ممکن است تعمیم‌پذیری و دقت یافته‌های شما را کاهش دهد.

مرحله 4: یک روش کمی خاص را انتخاب کنید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

روش های کمی متفاوتی برای انتخاب وجود دارد و انتخاب شما به سوال تحقیق شما بستگی دارد. به طور کلی می توانید از میان انجام تحقیقات توصیفی، همبستگی، تجربی یا شبه تجربی انتخاب کنید.
بیایید هر یک از اینها را جداگانه بررسی کنیم.

تحقیقات توصیفی زمانی استفاده می شود که بخواهید ویژگی های یک جمعیت یا یک پدیده را توصیف کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید توضیح دهید که چه تعداد از دانشجویان از مواد مخدر استفاده می کنند و کدام داروها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، می توانید از تحقیقات توصیفی استفاده کنید.

شما به دنبال ایجاد رابطه بین متغیرهای مختلف نیستید، بلکه صرفاً به دنبال توصیف پدیده مورد نظر هستید. بنابراین، هرگز از تحقیقات توصیفی برای ایجاد علیت استفاده نمی شود.

تحقیقات همبستگی زمانی استفاده می شود که شما در حال بررسی رابطه بین دو یا چند متغیر هستید. مفهوم متغیرهای مستقل و وابسته برای تحقیقات همبستگی مهم است.

یک متغیر مستقل، متغیری است که شما آن را برای آزمایش اثرات روی متغیر وابسته کنترل می کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید ببینید هوش چگونه بر تفکر انتقادی افراد تأثیر می‌گذارد، هوش متغیر مستقل شما و تفکر انتقادی متغیر وابسته شما است.

در اصطلاح علمی، همبستگی آزمایش می کند که آیا یک متغیر مستقل با سطوح متغیر(های) وابسته مرتبط است یا خیر. توجه داشته باشید که همبستگی هرگز علیت را ایجاد نمی کند – فقط رابطه بین متغیرها را آزمایش می کند.

شما همچنین می توانید اثر متغیر سوم را که متغیر کمکی یا متغیر مخدوش کننده نامیده می شود، کنترل کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید بعد از کنترل استدلال انتزاعی افراد، ببینید آیا هوش به تفکر انتقادی مربوط می شود یا خیر.

دلیل اینکه ممکن است بخواهید این متغیر را کنترل کنید این است که استدلال انتزاعی هم با هوش و هم به تفکر انتقادی مرتبط است. بنابراین، شما در تلاش هستید تا با حذف متغیری که «در این بین مداخله می کند» رابطه مستقیم تری بین هوش و تفکر انتقادی مشخص کنید.

هدف آزمایش ها ایجاد علیت است. این همان چیزی است که آنها را از تحقیقات توصیفی و همبستگی متمایز می کند. برای ایجاد علیت، آزمایش ها متغیر مستقل را دستکاری می کنند.

یا به بیان دیگر، آزمایش‌ها دو یا چند شرط از متغیر مستقل دارند و تأثیر خود را بر روی متغیر وابسته آزمایش می‌کنند. در اینجا یک مثال آورده شده است: شما می خواهید آزمایش کنید که آیا یک مکمل جدید (متغیر مستقل) تمرکز افراد را افزایش می دهد (متغیر وابسته). شما به یک نقطه مرجع نیاز دارید – چیزی که این اثر را با آن مقایسه کنید. بنابراین، با دادن یک قرص قندی به برخی از شرکت کنندگان، اثر یک مکمل را با دارونما مقایسه می کنید.

اکنون متغیر مستقل شما نوع درمان است، با دو شرط – مکمل و دارونما. با مقایسه سطوح غلظت (متغیر وابسته) بین شرکت‌کنندگانی که مکمل دریافت کرده‌اند در مقابل دارونما (متغیر مستقل)، می‌توانید تعیین کنید که آیا مکمل باعث افزایش تمرکز شده است یا خیر.

آزمایش ها می توانند دو نوع طرح داشته باشند: بین موضوعی و درون موضوعی. مثال بالا طراحی بین آزمودنی‌ها را نشان می‌دهد، زیرا سطوح تمرکز بین شرکت‌کنندگانی که مکمل دریافت کرده‌اند و افرادی که دارونما دریافت کرده‌اند، مقایسه شده است.

اما می توانید مقایسه درون موضوعی نیز انجام دهید. برای مثال، ممکن است بخواهید ببینید که آیا مصرف مکمل قبل یا بعد از غذا بر سطح تمرکز تأثیر متفاوتی دارد یا خیر. در اینجا، متغیر مستقل شما زمان مصرف مکمل است (با دو شرط: قبل و بعد از غذا). سپس از همان گروه از شرکت کنندگان بخواهید که در روز اول مکمل را قبل از غذا و در روز دوم بعد از غذا مصرف کنند.

از آنجایی که هر دو شرط برای همه شرکت کنندگان شما اعمال می شود، شما در حال مقایسه درون موضوعی هستید. صرف نظر از نوع طرحی که استفاده می کنید، هنگام اختصاص دادن شرکت کنندگان به یک شرط، باید مطمئن شوید که این کار را به صورت تصادفی انجام می دهید.

شبه آزمایش یک آزمایش واقعی نیست. این آزمایش با یک آزمایش واقعی متفاوت است زیرا فاقد تخصیص تصادفی به شرایط مختلف است. هنگامی که شرکت کنندگان شما بر اساس یک ویژگی از پیش تعیین شده در شرایط مختلف گروه بندی می شوند، از یک شبه آزمایش استفاده می کنید.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید ببینید که آیا احتمال تقلب در آزمون کودکان نسبت به نوجوانان کمتر است یا خیر. در اینجا، شما شرکت کنندگان خود را بر اساس سن آنها دسته بندی می کنید و بنابراین نمی توانید از انتساب تصادفی استفاده کنید. به همین دلیل، اغلب گفته می شود که شبه آزمایش ها نمی توانند علیت را به درستی ایجاد کنند.

با این وجود، آنها ابزار مفیدی برای بررسی تفاوت‌های بین گروه‌های از پیش تعیین‌شده شرکت‌کنندگان هستند.

مرحله 5: شرکت کنندگان را انتخاب کنید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

نمونه شما در تحقیقات کمی معمولاً شامل تعداد بسیار بیشتری از شرکت کنندگان نسبت به تحقیقات کیفی است. همانطور که قبلاً ذکر شد، داشتن حجم نمونه بزرگ در تحقیقات کمی به شما کمک می کند تا یافته های خود را به جامعه گسترده تر تعمیم دهید.
یک روش بسیار خوب این است که به تجزیه و تحلیل G-Power برای محاسبه حجم نمونه خود تکیه کنید تا دقت یافته های خود را افزایش دهید. تجزیه و تحلیل G-Power، که برای آن می‌توانید برنامه‌ای را به صورت آنلاین دانلود کنید، بر اساس در نظر گرفتن اندازه‌های تأثیر، سطوح اهمیت و قدرت مطالعات قبلی است.

بنابراین، شما باید مطالعه‌ای را پیدا کنید که اثر مشابهی را بررسی کند، اندازه اثر گزارش‌شده، سطح اهمیت و قدرت آن را کشف کنید و این پارامترها را در تجزیه و تحلیل G-Power وارد کنید. راهنماهای زیادی به صورت آنلاین در مورد نحوه انجام این کار وجود دارد.

هنگام انتخاب شرکت کنندگان برای تحقیقات کمی خود، همچنین باید اطمینان حاصل کنید که آنها نماینده جامعه هدف هستند. شما می توانید این کار را با تعیین معیارهای ورود و خروج خود انجام دهید.

به عنوان مثال، اگر جمعیت هدف شما شامل زنان جوانی باشد که زایمان کرده‌اند و مبتلا به افسردگی هستند، شما فقط زنان زایمان کرده، جوان‌تر از 35 سال و مبتلا به افسردگی را شامل می‌شوید. در نتیجه، شما زنانی را که این معیارها را رعایت نمی کنند، حذف خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که در اینجا، درست مانند تحقیقات کیفی، شما نیاز به رضایت آگاهانه از شرکت کنندگان خود دارید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که آنها با شرکت در تحقیق موافقت کرده اند.

مرحله 6: اقدامات را انتخاب کنید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

تحقیقات کمی همه چیز در مورد استفاده از ابزارهای اندازه گیری است. بنابراین، تمام متغیرهایی که در تحقیق خود استفاده می کنید با استفاده از معیارهای خاص “عملیاتی” می شوند. این معیارها شامل پرسشنامه های پایا و روایی است که در تحقیقات گذشته مورد استفاده قرار گرفته است.
یک پرسشنامه زمانی قابل اعتماد است که به نتایج ثابتی در سراسر مطالعات منجر شده باشد، و زمانی معتبر است که آنچه را که قرار است اندازه گیری کند، اندازه گیری کند. زمانی می توانید ادعا کنید که یک پرسشنامه روایی و پایایی دارد که مطالعات قبلی روایی و پایایی آن را ثابت کرده باشند (البته باید به این مطالعات استناد کنید).

علاوه بر این، می توانید پایایی یک پرسشنامه را خودتان با محاسبه مقدار آلفای کرونباخ آن در یک برنامه آماری، مانند SPSS، آزمایش کنید. مقادیر بالاتر از 0.7 نشان دهنده پایایی قابل قبول، مقادیر بالاتر از 0.8 نشان دهنده پایایی خوب و مقادیر بالاتر از 0.9 نشان دهنده قابلیت اطمینان عالی است. هر چیزی کمتر از 0.7 نشان دهنده عدم اطمینان است.

شما همیشه می توانید در مورد اینکه از چه پرسشنامه هایی در مطالعه خود استفاده کنید، با سرپرست خود مشورت کنید. از طرف دیگر، می‌توانید پرسشنامه‌ها را خودتان با مشاهده مطالعات قبلی و نوع معیارهایی که آنها به کار می‌برند جستجو کنید.

هر پرسشنامه ای که تصمیم به استفاده از آن دارید از شما می خواهد که نمرات نهایی را محاسبه کنید. شما می توانید دستورالعمل های محاسبه نمرات نهایی را در مطالعات قبلی که از یک پرسشنامه استفاده می کردند به دست آورید. این محاسبه را با تکیه بر یک برنامه آماری کامل خواهید کرد.

اغلب اوقات، این محاسبه شامل امتیازدهی معکوس برخی موارد می شود. به عنوان مثال، یک پرسشنامه ممکن است بپرسد “آیا امروز احساس خوبی دارید؟”، که در آن پاسخ شماره 5 به معنای “کاملاً موافقم” است. سپس می توانید سؤال دیگری داشته باشید که می پرسد “آیا امروز احساس بدی دارید؟”، که در آن شماره پاسخ 5 دوباره به معنای “کاملاً موافقم” است. اگر پرسشنامه شما اندازه گیری می کند که آیا یک فرد احساس خوبی دارد یا خیر، باید دومین سوال را معکوس کنید تا پاسخ های بالاتر نشان دهنده احساس خوب بیشتر (و نه کمتر) باشد. این را می توان با استفاده از یک برنامه آماری نیز انجام داد.

مرحله 7: تجزیه و تحلیل را انتخاب کنید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

تجزیه و تحلیل های آماری، که مرحله ضروری تحقیقات کمی است، اغلب دانش آموزان را دچار سردرد می کند.
با این حال، دلیلی وجود ندارد که آنها باید انجام دهند، زیرا کل فرآیند انجام تجزیه و تحلیل های آماری چندان دشوار نیست – فقط باید بدانید که از کدام تجزیه و تحلیل برای چه هدفی استفاده کنید و دستورالعمل هایی در مورد نحوه انجام تجزیه و تحلیل های خاص (آنلاین و در کتاب) بخوانید. ). بیایید مثال های مشخصی ارائه دهیم.

اگر در حال انجام تحقیقات توصیفی هستید، تجزیه و تحلیل شما بر آمار توصیفی و/یا فراوانی تکیه خواهد داشت.

آمار توصیفی شامل محاسبه میانگین و انحراف معیار برای متغیرهای پیوسته و آمار فراوانی شامل محاسبه تعداد و درصد فراوانی پاسخ‌ها بر روی متغیرهای طبقه‌بندی می‌شود.

متغیرهای پیوسته آنهایی هستند که نمرات نهایی در آنها دامنه وسیعی دارد. به عنوان مثال، سن شرکت کنندگان یک متغیر پیوسته است، زیرا نمرات نهایی می تواند از 1 سال تا 100 سال متغیر باشد. در اینجا، شما یک میانگین را محاسبه می کنید و می گویید که شرکت کنندگان شما به طور متوسط 37.7 سال داشتند (مثلا).

مثال دیگری از یک متغیر پیوسته پاسخ های پرسشنامه است که در آن باید نمره نهایی را محاسبه کنید. به عنوان مثال، اگر پرسشنامه شما میزان رضایت از خدمات پزشکی را در مقیاسی از 1 (اصلاً) تا 5 (به طور کامل) ارزیابی کرده باشد و ده سوال در پرسشنامه وجود داشته باشد، برای هر شرکت کننده نمره نهایی خواهید داشت. که از 10 تا 50 متغیر است. این یک متغیر پیوسته است و شما می توانید میانگین امتیاز نهایی (و انحراف معیار) را برای کل نمونه خود محاسبه کنید.

متغیرهای طبقه‌ای آنهایی هستند که به نمرات نهایی نمی‌رسند، اما منجر به دسته‌بندی شرکت‌کنندگان در دسته‌های خاص می‌شوند. نمونه ای از متغیرهای طبقه بندی جنسیت است، زیرا شرکت کنندگان شما به عنوان مرد یا زن دسته بندی می شوند. در اینجا، گزارش نهایی شما چیزی شبیه به “50 (50٪) شرکت کنندگان مرد و 50 (50٪) زن بودند.”

لطفاً توجه داشته باشید که در همه انواع تحقیقات کمی باید آمار توصیفی و فراوانی انجام دهید، حتی اگر تحقیقات شما فی نفسه تحقیقات توصیفی نباشد. زمانی که ویژگی های جمعیت شناختی نمونه خود را توصیف می کنید (سن، جنسیت، سطح تحصیلات و موارد مشابه) به آنها نیاز است.

هنگام انجام تحقیقات همبستگی، یک تحلیل همبستگی یا رگرسیون انجام خواهید داد. تحلیل همبستگی زمانی انجام می شود که بخواهید ببینید آیا سطوح یک متغیر مستقل با سطوح یک متغیر وابسته مرتبط است یا خیر (مثلاً «آیا هوش با تفکر انتقادی مرتبط است؟»).

شما باید بررسی کنید که آیا داده های شما به طور معمول توزیع شده اند یا خیر – یعنی هیستوگرام که داده ها را خلاصه می کند منحنی زنگوله ای دارد یا خیر. این را می توان با ایجاد یک هیستوگرام در یک برنامه آماری انجام داد، دستورالعمل هایی که می توانید به صورت آنلاین پیدا کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که داده های شما به طور معمول توزیع شده است، بر تحلیل همبستگی پیرسون تکیه خواهید کرد. اگر داده های شما به طور معمول توزیع نشده باشد، از تحلیل همبستگی اسپیرمن استفاده خواهید کرد. شما همچنین می توانید یک متغیر کمکی (مانند استدلال انتزاعی افراد) را وارد کنید و ببینید آیا همبستگی بین دو متغیر پس از کنترل یک متغیر کمکی وجود دارد یا خیر.

تحلیل رگرسیون زمانی انجام می شود که بخواهید ببینید آیا سطوح متغیر(های) مستقل، سطوح متغیر وابسته را پیش بینی می کنند (به عنوان مثال، “آیا هوش تفکر انتقادی را پیش بینی می کند؟”). رگرسیون مفید است زیرا به شما امکان می دهد تا عوامل مخدوش کننده مختلف را به طور همزمان کنترل کنید. بنابراین، می‌توانید بررسی کنید که آیا هوش پس از کنترل استدلال انتزاعی، سن، جنسیت، سطح تحصیلات و موارد مشابه، تفکر انتقادی را پیش‌بینی می‌کند یا خیر. می توانید منابع آنلاین در مورد نحوه تفسیر تحلیل رگرسیون پیدا کنید.

هنگامی که آزمایش‌ها و شبه آزمایش‌ها را انجام می‌دهید، از آزمون‌های t، ANOVA (تحلیل واریانس) یا MANCOVA (تحلیل واریانس چند متغیره) استفاده می‌کنید.

آزمون‌های t نمونه‌های مستقل زمانی استفاده می‌شوند که شما یک متغیر مستقل با دو شرط (مانند دادن مکمل در مقابل دارونما) و یک متغیر وابسته (مانند سطح غلظت) داشته باشید. این آزمون «نمونه‌های مستقل» نامیده می‌شود، زیرا در دو شرایط خود شرکت‌کنندگان متفاوتی دارید.

همانطور که در بالا ذکر شد، این یک طراحی بین موضوعات است. بنابراین، با یک آزمون t-test نمونه‌های مستقل، به دنبال این هستید که مشخص کنید آیا شرکت‌کنندگانی که مکمل دریافت کرده‌اند، در مقایسه با کسانی که دارونما دریافت کرده‌اند، سطوح غلظت متفاوتی را نشان می‌دهند یا خیر. اگر طراحی درون موضوعی دارید، از آزمون t-test نمونه های زوجی استفاده خواهید کرد. این آزمون “جفتی” نامیده می شود زیرا شما گروه مشابهی از شرکت کنندگان را در دو شرایط زوجی (مانند مصرف مکمل قبل و بعد از غذا) مقایسه می کنید.

بنابراین، با آزمون t-test نمونه‌های زوجی، مشخص می‌کنید که آیا سطوح غلظت (متغیر وابسته) در زمان 1 (مصرف مکمل قبل از غذا) با زمان 2 (مصرف مکمل بعد از غذا) متفاوت است یا خیر.

دو نوع اصلی آنالیز ANOVA وجود دارد. ANOVA یک طرفه زمانی استفاده می شود که بیش از دو شرط از یک متغیر مستقل داشته باشید.

به عنوان مثال، شما می توانید از یک ANOVA یک طرفه در طراحی بین آزمودنی ها استفاده کنید، جایی که در حال آزمایش اثرات نوع درمان (متغیر مستقل) بر روی سطوح غلظت (متغیر وابسته) هستید، در حالی که سه شرط متغیر مستقل را دارید. مانند مکمل (شرط 1)، دارونما (شرط 2)، و تمرین تمرکز (شرط 3).

از سوی دیگر، ANOVA دو طرفه زمانی استفاده می شود که بیش از یک متغیر مستقل داشته باشید.

برای مثال، ممکن است بخواهید ببینید که آیا تعاملی بین نوع درمان (متغیر مستقل با سه شرط: مکمل، دارونما و تمرین تمرکز) و جنسیت (متغیر مستقل با دو شرط: مرد و زن) بر تمرکز شرکت‌کنندگان وجود دارد یا خیر. (متغیر وابسته).

در نهایت، MANCOVA زمانی استفاده می‌شود که یک یا چند متغیر مستقل داشته باشید، اما بیش از یک متغیر وابسته نیز داشته باشید.

برای مثال، اگر در حال آزمایش اثر نوع درمان (متغیر مستقل با سه شرط: مکمل، دارونما و تمرین تمرکز) هستید، از MANCOVA بر روی دو متغیر وابسته (مانند تمرکز و توانایی به خاطر سپردن صحیح اطلاعات) استفاده می‌کنید.

مرحله 8: درک روش- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

روش انجام تحقیقات کمی آسان است.
اگر در حال انجام آزمایش هستید، پس از اینکه شرکت کنندگان خود را به کار گرفتید، باید آنها را به طور تصادفی به شرایط اختصاص دهید. اگر شما در حال انجام تحقیقات شبه تجربی هستید، رویه خاصی برای از پیش تعیین اینکه کدام شرکت کننده به کدام شرایط می رود، خواهید داشت. به عنوان مثال، اگر کودکان را با نوجوانان مقایسه می کنید، آنها را بر اساس سنشان دسته بندی می کنید. در مورد تحقیقات توصیفی و همبستگی، شما نیازی به دسته بندی شرکت کنندگان خود ندارید.

علاوه بر این، با تمام مراحل، باید شرکت کنندگان خود را به تحقیق معرفی کنید و به آنها رضایت آگاهانه بدهید. سپس اقدامات خاصی را که استفاده می کنید در اختیار آنها قرار می دهید.

گاهی اوقات، متعادل کردن ترتیب پرسشنامه ها تمرین خوبی است. این بدان معنی است که برخی از شرکت کنندگان ابتدا پرسشنامه 1 را دریافت می کنند و به برخی دیگر ابتدا پرسشنامه 2 داده می شود.

تعادل برای حذف احتمال “اثرات نظم” مهم است، که به موجب آن ترتیب ارائه پرسشنامه ها بر نتایج تأثیر می گذارد.

در پایان مطالعه خود، شرکت کنندگان خود را “توضیح” می کنید، به این معنی که هدف واقعی تحقیق را برای آنها توضیح می دهید. پس از انجام تجزیه و تحلیل آماری، باید یک گزارش نهایی بنویسید.

راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه
راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه – تزیسمی

اگر روش ترکیبی را انتخاب کرده اید چه باید کرد؟- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

مرحله 3: از نقاط قوت و محدودیت ها آگاه باشید

نقطه قوت اصلی تحقیقات ترکیبی این است که بر محدودیت های خاص تحقیقات کمی و کیفی غلبه می کند. به عنوان مثال، تحقیقات کیفی محدود است، زیرا در هنگام تفسیر نتایج مستعد سوگیری است و به این دلیل که نتایج را نمی توان به جامعه گسترده تر تعمیم داد – این چیزی است که تحقیقات کمی آن را جبران می کند.
از سوی دیگر، تحقیقات کمی محدود است، زیرا به درک عمیق معانی و زمینه های خاص منجر نمی شود – چیزی که تحقیقات کیفی آن را جبران می کند. بنابراین، با استفاده از روش ترکیبی، نقاط قوت هر رویکرد، نقاط ضعف مربوطه را جبران می کند. بنابراین، می توانید اطلاعات بیشتری در مورد سؤال تحقیق خود به دست آورید تا اینکه به یک روش تکیه کنید.

با این حال، تحقیقات ترکیبی دارای محدودیت هایی است. یکی از محدودیت های اصلی آن این است که طراحی تحقیق می تواند بسیار پیچیده باشد. همچنین ممکن است زمان بیشتری برای برنامه ریزی تحقیقات ترکیبی نسبت به برنامه ریزی تحقیقات کمی یا کیفی صرف شود.

گاهی اوقات، ممکن است در پیوند دادن نتایج خود با مشکلاتی مواجه شوید زیرا باید نتایج تحقیقات کمی و کیفی را با هم ترکیب کنید. در نهایت، ممکن است برای شما دشوار باشد که تناقضاتی را که هنگام تفسیر نتایج خود رخ می دهد، حل کنید.

به این دلایل، تحقیقات ترکیبی باید با دقت انجام شود و تفسیر شود.

مرحله 4: یک روش ترکیبی خاص را انتخاب کنید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

انواع مختلفی از روش های ترکیبی وجود دارد. آنها بر اساس چگونگی و زمان انجام عناصر کمی و کیفی تحقیق متمایز می شوند. این روش ها طراحی اکتشافی متوالی، طراحی توضیحی متوالی، طراحی مثلثی همزمان و طراحی تودرتوی همزمان نامیده می شوند.
بیایید به هر یک از این موارد جداگانه بپردازیم.

طراحی اکتشافی متوالی روشی است که در آن ابتدا تحقیقات کیفی و در مرحله دوم تحقیقات کمی انجام می شود. با پیروی از این ترتیب می توانید ابتدا یک موضوع را عمیقاً بررسی کنید و سپس آن را با داده های عددی تکمیل کنید. اگر می‌خواهید عناصر یک نظریه را که از تحقیقات کیفی نشات می‌گیرد و می‌خواهید یافته‌های کیفی را به نمونه‌های مختلف جامعه تعمیم دهید، آزمایش کنید، این روش مفید است.

طرح تبیینی متوالی زمانی است که ابتدا تحقیقات کمی و در مرحله دوم تحقیقات کیفی انجام شود. در اینجا اولویت با داده های کمی است. هدف از جمع آوری بعدی داده های کیفی کمک به تفسیر داده های کمی است. این طرح زمانی استفاده می شود که بخواهید در توضیح عمیق، تفسیر و زمینه سازی یافته های کمی شرکت کنید. متناوباً، زمانی که نتایج غیرمنتظره ای از تحقیقات کمی به دست می آورید، می توانید از آن استفاده کنید، که سپس می خواهید از طریق داده های کیفی آن را روشن کنید.

طراحی مثلثی همزمان شامل استفاده همزمان از جمع آوری داده های کیفی و کمی است. در اینجا وزن یکسانی به هر دو روش داده شده و تجزیه و تحلیل هر دو نوع داده به صورت جداگانه و همزمان انجام می شود.

این طرح زمانی استفاده می شود که می خواهید اطلاعات دقیقی در مورد یک موضوع به دست آورید و زمانی که می خواهید یافته های خود را تأیید کنید. اعتبارسنجی متقابل یک روش آماری برای تخمین عملکرد یک مدل نظری است که چیزی را پیش‌بینی می‌کند. اگرچه ممکن است تصمیم بگیرید که از مثلث سازی همزمان در طول تحقیق خود استفاده کنید، احتمالاً از شما خواسته نمی شود که یافته ها را تأیید کنید، زیرا این یک روش پیچیده است.

طراحی تودرتوی همزمان زمانی است که داده‌های کمی و کیفی را به طور همزمان جمع‌آوری می‌کنید، اما از یک روش غالب (کیفی یا کمی) استفاده می‌کنید که روش کمتر غالب را در تودرتو یا جاسازی می‌کند (مثلاً اگر روش غالب کمی باشد، غالب کمتر خواهد بود. کیفی باشد).

معنی این تودرتو این است که روش کمتر مسلط شما به یک سوال تحقیقاتی متفاوت با روش غالب شما پاسخ می دهد. سپس نتایج دو نوع روش در خروجی کار نهایی ترکیب می شوند. طراحی تودرتوی همزمان پیچیده‌ترین شکل طرح‌های ترکیبی است، به همین دلیل است که از شما انتظار نمی‌رود در طول تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد از آن استفاده کنید، مگر اینکه به طور خاص از شما خواسته شده باشد.

مرحله 5: شرکت کنندگان را انتخاب کنید- راهنمای کامل تحقیقات اولیه پایان نامه

هنگام انجام تحقیقات ترکیبی، اغلب دو گروه از شرکت کنندگان خواهید داشت – یکی که در تحقیقات کیفی شرکت می کند و دیگری که در تحقیقات کمی شرکت می کند. لطفاً بخش های بالا را در مورد نحوه انتخاب شرکت کنندگان بسته به کیفی یا کمی بودن تحقیق مطالعه کنید.
به طور خلاصه، شرکت کنندگان در بخش کیفی تحقیق، چندین نفر خواهند بود که با پروژه تحقیقاتی شما مرتبط هستند. برعکس، حجم نمونه شما برای بخش کمی تحقیق بیشتر خواهد بود، از جمله تعداد زیادی از شرکت کنندگان که به عنوان نماینده جامعه هدف شما انتخاب شده اند.

همچنین هنگام انتخاب شرکت کنندگان برای تحقیقات کیفی در مقابل کمی، باید به استراتژی های مختلف استخدام تکیه کنید.

مرحله 6: اقدامات را انتخاب کنید

از آنجایی که تحقیقات ترکیبی روش‌شناسی کیفی و کمی را ترکیب می‌کند، شما باید از دو نوع معیار استفاده کنید – آنهایی که برای تحقیقات کیفی مناسب هستند و آنهایی که برای تحقیقات کمی مناسب هستند.
توضیح عمیق این اقدامات در بخش های بالا که به ترتیب با تحقیقات کمی و کیفی سروکار دارند، ارائه شده است.

به طور خلاصه، تحقیقات کیفی بر استفاده از مشاهدات یا مصاحبه‌ها تکیه می‌کند که معمولاً باید خودتان آن‌ها را بسازید. تحقیق کمی مبتنی بر استفاده از پرسشنامه های معتبر و معتبر است که می توانید از تحقیقات گذشته استفاده کنید.

گاهی اوقات، در روش ترکیبی، از شما خواسته می شود تا بر اساس نتایج تحقیقات کیفی خود، پرسشنامه ای تهیه کنید. این امر به ویژه اگر از طراحی اکتشافی متوالی استفاده می کنید، جایی که به دنبال تأیید نتایج تحقیقات کیفی خود از طریق داده های کمی بعدی هستید، محتمل است.

در هر صورت، یک روش ترکیبی نیاز به تأکید ویژه بر همسویی اقدامات کمی و کیفی شما دارد، به طوری که آنها به همان موضوع بپردازند. شما همیشه می توانید در مورد نحوه انجام این کار با سرپرست خود مشورت کنید.

مرحله 7: تجزیه و تحلیل را انتخاب کنید
از آنجایی که تحقیقات کمی و کیفی به روش‌های تجزیه و تحلیل داده‌های متفاوتی نیاز دارند، یک روش ترکیبی شما را ملزم به انجام هر دو می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تجزیه و تحلیل های خاص مورد استفاده در این روش ها می توانید در بالا نگاه کنید.
به طور کلی، تحقیقات کیفی شما را ملزم می کند که داده های خود را به صورت موضوعی تجزیه و تحلیل کنید، که از طریق کدگذاری پاسخ های شرکت کنندگان یا مشاهدات شما و یافتن مضامین در بین کدها انجام می شود. شما می توانید بر تحلیل موضوعی، تحلیل پدیدارشناختی تفسیری، تحلیل تطبیقی ثابت، تحلیل روایی و تحلیل گفتمان تکیه کنید.

تحقیقات کمی شما را ملزم به انجام تحلیل های آماری می کند که انتخاب آن به نوع طرح کمی که استفاده می کنید بستگی دارد. بنابراین، در صورت انجام تحقیقات توصیفی، از آمار توصیفی، در صورت انجام تحقیقات همبستگی، از آمار توصیفی، و اگر در حال انجام یک آزمایش یا شبه آزمایش هستید، از آزمون t، ANOVA یا MANCOVA استفاده خواهید کرد.

مرحله 8: درک روش

روش شما برای انجام تحقیقات ترکیبی تا حد زیادی به نوع طرح ترکیبی که استفاده می کنید بستگی دارد. بنابراین، اگر از طرح اکتشافی متوالی استفاده می کنید، ابتدا بخش کیفی تحقیق و سپس بخش کمی تحقیق خود را بر عهده خواهید گرفت.
اگر از طرح توضیحی متوالی استفاده می کنید، برعکس است. مثلث‌سازی همزمان و طراحی‌های تودرتوی همزمان از شما می‌خواهد بخش‌های کمی و کیفی بررسی را به طور همزمان انجام دهید. چیزی که آنها را متمایز می کند این است که آیا شما به یکی از روش ها (کیفی یا کمی) به عنوان روش غالب اولویت می دهید (یا نه).

صرف نظر از طرح ترکیبی خود، باید رویه های خاصی را برای تحقیقات کمی و کیفی دنبال کنید که همه آنها در بالا توضیح داده شده است.

مراحل دیگری که باید در نظر بگیرید

مرحله 9: به اخلاق فکر کنید

چه در حال انجام یک مطالعه کیفی، کمی یا ترکیبی هستید، باید اطمینان حاصل کنید که تحقیقات اولیه شما اخلاقی است.
برخی از مطالعات با گروه‌های آسیب‌پذیر مردم یا موضوعات حساس سروکار دارند. بنابراین بسیار مهم است که به شرکت کنندگان شما آسیبی وارد نشود.

قبل از شروع تحقیقات اولیه خود، پیشنهاد تحقیق خود را به کمیته اخلاق ارائه خواهید کرد. در اینجا، نحوه برخورد با تمام مسائل اخلاقی احتمالی که ممکن است در طول تحصیلتان پیش بیاید را مشخص خواهید کرد. حتی اگر تحقیقات اولیه شما اخلاقی تلقی شود، باید از قوانین و رفتار خاصی پیروی کنید تا الزامات اخلاقی را برآورده کنید. این شامل ارائه رضایت آگاهانه، اطمینان از محرمانه بودن و حفاظت از شرکت کنندگان، امکان خروج از مطالعه و ارائه توضیحات است.

رضایت آگاهانه تضمین می کند که شرکت کنندگان تحقیق را درک کرده و با شرکت موافقت کرده اند. صرف نظر از نوع تحقیقی که انجام می دهید، رضایت آگاهانه را دریافت خواهید کرد. شرکت کنندگان می توانند با امضای یک فرم رضایت نامه چاپی یا آنلاین رضایت خود را ارائه دهند. اگر شرکت کنندگان شما نمی توانند امضای آنلاین ارائه دهند، می توانید به سادگی به آنها بگویید که با رفتن به صفحه بعدی پرسشنامه، با شرکت در تحقیق موافقت می کنند.

رضایت آگاهانه باید توسط افراد بزرگتر از 18 سال امضا شود. اگر شرکت کنندگان شما جوان تر هستند، باید از والدین یا قیم قانونی رضایت بگیرید. در نهایت، به دلایل مختلف ممکن است گاهی اوقات دریافت رضایت آگاهانه از شرکت کنندگان غیرممکن باشد. اگر چنین است، می توانید از گروه مشابهی از افراد بپرسید که چه احساسی برای شرکت در مطالعه شما دارند. اگر آنها موافقت کردند که شرکت کنند، شما “رضایت فرضی” را دریافت کرده اید.

محرمانه بودن شرکت کنندگان شما از طریق ناشناس نگه داشتن تمام داده ها تضمین می شود. بنابراین، شما هرگز نام شرکت کنندگان خود را نخواهید پرسید – در عوض، به هر یک از آنها یک شماره شرکت کننده ارائه می دهید. حتی اگر مصاحبه با چندین شرکت کننده را گزارش می کنید، نباید به آنها با نام، بلکه با حروف اولشان اشاره کنید.

همچنین مهم است که داده های خود را ایمن نگه دارید، به طوری که اشخاص ثالث به آنها دسترسی نداشته باشند. علاوه بر این، اهمیت محافظت از شرکت کنندگان به این معنی است که باید اطمینان حاصل کنید که آنها در حین یا پس از شرکت متحمل هیچ گونه عواقب جسمی و روحی نخواهند شد. شما نباید آنها را شرمنده کنید، آنها را بترسانید یا آنها را آزار دهید. اگر شرکت‌کنندگان شما نماینده گروه‌های آسیب‌پذیر (کودکان، سالمندان، معلولان و غیره) هستند، باید در طول تحقیق مراقبت‌های ویژه‌ای به آنها ارائه کنید.

مهمتر از همه، شرکت کنندگان شما باید همیشه مطلع شوند که می توانند در هر زمانی از تحقیق کنار بکشند. این کار را می توان در حین شرکت آنها (مانند مصاحبه یا پرسشنامه) و یا بعد از شرکت آنها انجام داد. در حالت دوم، شرکت‌کنندگان باید بتوانند با شما تماس بگیرند و از بین رفتن داده‌هایشان بخواهند.

در نهایت، شما همیشه باید در پایان مطالعه به شرکت کنندگان خود توضیح دهید. این امر به ویژه زمانی مهم است که شرکت کنندگان خود را با نگفتن هدف واقعی تحقیق خود از قبل (برای حذف سوگیری) “فریب دهید”. شما می توانید شرکت کنندگان خود را به صورت چهره به چهره یا از طریق ارائه یک فرم گزارش تایپ شده به اشتراک بگذارید.

مرحله 10: سطح تحصیلات و رشته خود را در نظر بگیرید

در مقايسه با تحصيلات تكميلي، تحصيلات كارشناسي شامل تحقيقات پيچيده كمتري است.
اگر دانشجوی کارشناسی هستید، تحقیقات اولیه شما معمولا به روش شناسی کیفی یا کمی تکیه می کند تا بر روش شناسی ترکیبی. هنگام انجام تحقیقات کیفی، بیشتر از مشاهدات، گروه های متمرکز یا مطالعات موردی از مصاحبه استفاده خواهید کرد. حتی ممکن است از سرپرست خود برای ایجاد سؤالات مصاحبه کمک بگیرید.

هنگام انجام تحقیقات کمی، ممکن است بر طیف کامل روش‌شناسی (توصیفی، همبستگی، تجربی و شبه تجربی) تکیه کنید، اما مطالعه شما ساده و سرراست خواهد بود. حجم نمونه شما خیلی زیاد نخواهد بود، نیازی نیست اندازه نمونه خود را از قبل محاسبه کنید، فقط از چند معیار استفاده خواهید کرد و از تحلیل های آماری ساده تری استفاده خواهید کرد. هدف اصلی پروژه تحقیقاتی شما در مقطع کارشناسی این است که به شما در یادگیری اصول تحقیق کمک کند.

تحصیلات تکمیلی مستلزم مشارکت بیشتر با یک پروژه تحقیقاتی است. اگر دانشجوی کارشناسی ارشد هستید، باید انتقادی فکر کنید و در مورد بهترین راه برای پاسخ به سوال تحقیق خود تصمیم بگیرید. بنابراین، شما باید تمام مراحل تحقیق اولیه را که در این راهنما ذکر شده است، در نظر بگیرید. می توانید از روش شناسی کیفی، کمی یا ترکیبی استفاده کنید.

در صورت انجام تحقیقات کیفی، باید مناسب ترین روش را انتخاب کنید، معیارهای خود را بسازید و درک عمیقی از تحلیل موضوعی (یا سایر روش های مشابه) نشان دهید. در صورت انجام تحقیقات کمی، باید مطالعه خود را به خوبی طراحی کنید، حجم نمونه خود را از قبل محاسبه کنید، تعداد زیادی از شرکت کنندگان را استخدام کنید، فرضیه های متعددی را آزمایش کنید و بر تحلیل های آماری پیچیده تری تکیه کنید. هدف اصلی پروژه تحقیقاتی فارغ التحصیلی شما این است که به شما در یادگیری روش های پیشرفته تر تحقیق کمک کند.

آخرین چیزی که باید در مورد انجام تحقیقات اولیه بدانید این است که روش های تحقیق خاصی در برخی رشته ها بیشتر از سایر رشته ها استفاده می شود.

تحقیقات کیفی بیشتر در علوم اجتماعی و اندکی کمتر در علوم طبیعی و رسمی (ریاضی) کاربرد دارد. به دلیل اتکای مکرر آنها به تحقیقات کیفی، علوم اجتماعی اغلب «علوم نرم» نامیده می‌شوند (که آن‌ها را رشته‌های ساده‌تر نمی‌کند!)

مشاهدات در قوم‌شناسی و انسان‌شناسی فرهنگی، اما همچنین در جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، آموزش، جغرافیای انسانی و مطالعات ارتباطات استفاده می‌شود. مصاحبه در تمام رشته هایی که به نفع تحقیقات کیفی هستند استفاده می شود. گروه های تمرکز در علوم کتابداری و اطلاع رسانی، علوم اجتماعی، مطالعات بازرگانی و مهندسی قابلیت استفاده استفاده می شوند. و مطالعات موردی در علوم اداری، مددکاری اجتماعی، علوم بالینی، آموزش، انسان شناسی، جامعه شناسی، روانشناسی و علوم سیاسی استفاده می شود.

تحقیقات کمی در همه علوم اجتماعی مورد علاقه است (البته در جغرافیا و مردم شناسی کمی کمتر) و اساس همه علوم طبیعی و رسمی (ریاضی) را تشکیل می دهد (به همین دلیل به آنها “علوم سخت” می گویند – که به این معنی نیست. رشته های سخت تری هستند!). صرف نظر از رشته، شما باید با تمام روش های کمی اولیه (توصیفی، همبستگی، تجربی و شبه تجربی) آشنا باشید. اینها به عنوان سنگ بنای علم در نظر گرفته می شوند، به ویژه هنگامی که چنین روش هایی به دنبال ایجاد علیت هستند.

در نهایت، تحقیقات ترکیبی بیش از همه در علوم اجتماعی مورد علاقه است، اگرچه علوم طبیعی و رسمی نیز از آن سود می برند.

به طور خلاصه

این راهنما مراحل اصلی انجام تحقیقات اولیه را برای پروژه کارشناسی یا کارشناسی ارشد شما خلاصه کرده است. این مراحل به شرح زیر است:

. در مورد نوع داده ها تصمیم بگیرید
. در مورد روش شناسی تصمیم بگیرید
. از نقاط قوت و محدودیت های روش شناسی خود آگاه باشید
. یک روش تحقیق اولیه خاص را انتخاب کنید
. شرکت کنندگان را انتخاب کنید
. اقدامات را انتخاب کنید
. تجزیه و تحلیل را انتخاب کنید
. رویه را درک کنید
. به اخلاق فکر کن
. سطح مطالعه و رشته خود را در نظر بگیرید

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *