زمان استفاده از نمونه گیری نظری

تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی

تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی ، انجام پایان نامه همواره تأثیر و عواقب بسیار زیادی در زندگی افراد می گذارد که دانشجوها اغلب از فوائد آن غافل می شوند. شاید می توانیم بگوییم که کیفیت یک پایان نامه خوب می تواند حتی مسیر زندگی خیلی از افراد را هم تغییر بدهد بنابراین به صحبت های اطرافیان خود دلبسته نشویم چون افراد در شرایط حال حاضر یاد گرفته اند که فقط به مسیر زندگی افرادی توجه کنند که با گذراندن فوق و پایان نامه هم به نتایج خوبی دست پیدا نکرده اند، اما به افرادی که با انجام پایان نامه با کیفیت توانسته اند تغییرات متعددی در زندگی خود ایجاد کرده اند غافل مانده اند.

تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی
تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود. پایان‌نامه با عنوان و محتوای تکراری در هیچ سیستم آموزشی و در هیچ مقطع تحصیلی‌ای تعریف نشده‌است و همهٔ دانشجویان موظف به نگارش پایان‌نامه با موضوع و محتوای جدید هستند. اغلب پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی به صورت نوشتاری حاصل از گردآوری تحقیقات دیگر می‌باشد. در حالی که پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری لزوماً باید موضوع جدیدی را مورد هدف قرار دهد.

در بسیاری از متون از کلمهٔ «پایان‌نامه» برای نوشتار پایان دورهٔ دورهٔ کارشناسی یا کارشناسی ارشد و از کلمهٔ «تز» یا «رساله» برای نوشتار پایان دورهٔ دکتری استفاده می‌شود. تفاوت «تز» و «رسالهٔ دکتری» با پایان‌نامهٔ دورهٔ کارشناسی یا کارشناسی ارشد، جدید بودن و نوآوری پژوهش‌های انجام‌شده و همچنین حجم بیشتر این تحقیقات در دورهٔ دکتری است. به عبارتی دیگر پایان‌نامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد گاهی می‌تواند ارائه نتایج پژوهشی توسعه گونه در مطالعات و تحقیقات پیشین باشد اما «تز» یا «رساله» لزوماً باید نتایج حاصل از پژوهش ایده‌ای نوین یا ارائه راه حلی برای مسئله‌ای که تاکنون حل نشده بوده‌است، باشد.

پایان‌نامه و رساله به کمک استادان راهنما نگارش می‌شوند و در آخر در یک جلسه متشکل ار استادان و دانشجویان دیگر در قالب گزارش کار ارائه داده می‌شود. پایان‌نامه کارشناسی ارشد دارای پروپوزال می‌باشد.

تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی

کیفیت نگارش پایان نامه

در صورتی که کیفیت پایان نامه شما مطلوب باشد مورد تایید اساتید و داورها قرار گرفته و شما به دفاع از آن دعوت می شوید که اگر این مرحله نیز با موفقیت طی شود دوره تحصیلی شما در آن مقطع به پایان رسیده و می توانید مدرک خود را از دانشگاه اخذ نمایید. اما وقتی که مطالب شما عالی باشد به عنوان مقالات علمی در دسترس دیگران قرار می گیرد و شما هم به عنوان گردآورنده آن مطلب معرفی می شوید که این کار علاوه بر اینکه رزومه کاری شما را تحت تاثیر قرار می دهد باعث رشد علمی کشور می شود. از این جهت کیفیت نگارش پایان نامه بسیاز حائز اهمیت بر تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی است.

گام اول برای نوشتن پایان نامه خوب، ایجاد یک سوال پژوهشی است که در طی پروژه باید به آن پرسش پاسخ داده شود.

انتخاب مناسب ترین بیان مسئله شغلی (تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی)

همان طور که گفته شد این مرحله ستون اصلی هر پایان نامه ای در هر مقطعی اعم از کارشناسی، ارشد و یا دکتری می باشد. پس حتما قبل از شروع به نوشتن مقاله یک پرسش مناسب مطرح کنید که ضمن ایجاد انگیزه برای نوشتن آن، در وقتتان نیز صرفه جویی کرده باشید. منظور از پرسش مناسب سوال هایی است که ذهن جامعه آموزشی و مخاطبان آن رشته را به خود درگیر کرده است. لذا تحقیق درست و کاربردی در این زمینه، نتیجه مطلوبی در فارغ التحصیلی شما و پس از آن خواهد داشت. این پرسش ها باید به گونه ای باشند که محتوایی اصیل را مورد پژوهش قرار دهند و سازمان یافته و جالب باشند.

برای انتخاب پرسش های مناسب می توانید از فارغ التحصیلان رشته تحصیلی خود راهنمایی بگیرید. مشورت با افراردی که در این زمینه کار کرده اند شما را در تصمیم گیری برای موضوع پایان نامه تان راهنمایی می کند و از سختی این کار می کاهد. همینطور یکی از مهمترین مواردی است که تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی دارد.

در نظر گرفتن مخاطبان مقاله

همان طور که می دانید مقاله شما برای دانشجو های هم رشته خودتان که عموما در رده سنی مشترکی با شما هستند مورد استفاده قرار می گیرد. به همین جهت از نوشتن مطالب زیادی صرف نظر کنید زیرا این کار از حوصله مخاطبان خارج است. می توانید با مطالعه مقاله ها و پژوهش های بیشتر در مورد موضوع پروژه خود ذهن باز تری نسبت به موضوع داشته باشید و از تکرار مطالب بپرهیزید و بلکه با نگارشی جدید کیفیت مقاله خود را بهبود ببخشید.

یافتن موضوع مناسب برای نوشن پایان نامه

با توجه به تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی، شروع نوشتن پایان نامه با انتخاب موضوع مناسب با شرایط شغلی بهتر است آغاز شود. هرچه در این زمینه حرفه ای تر عمل کنید با توجه به تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی، نتیجه مطلوب تری خواهید گرفت. انتخاب موضوع مقاله نیز به موارد به زیر بستگی دارد.

. نیاز های جامعه
. علاقه و دانش محقق در رشته مورد نظر
. داشتن شرایط تحقیقات تئوری
. داشتن امکانات پژوهش های عملی
. در نظر گرفتن آینده شغلی

پس از در نظر گرفتن این معیار ها می توانید اقدام به یافتن موضوع مناسب نمایید اما باید توجه داشته باشید تز شما تکراری نباشد و شخص دیگری در گذشته به انجام آن نپرداخته باشد. بعد از انتخاب موضوع، پرسش پژوهشی خود را با شرایطی که ذکر شد مطرح کنید و بعد از مطرح کردن پرسش اقدام به یافتن استاد راهنما و مشاور حرفه ای در این زمینه برای نوشتن پایان نامه نمایید. با توجه به تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی در صورت تکراری بودن موضوع و ضعف پایان نامه امکان تاثیر در پست های دولتی بالاتر کاهش می یابد.

یافتن بهترین منبع برای نوشتن مقاله

بعد از انتخاب موضوع انتخاب منابع مناسب برای انجام پایان نامه امری اساسی شمرده می شود. می توانید با بررسی کتاب ها و مقالات منتشر شده در این زمینه مناسب ترین آن ها را پیدا کنید. برای این کار می توانید از مقالات نوشته شده در زبان های انگلیسی و ترجمه آن ها بهره بگیرید. شایان ذکر است که در پایان تحقیقتان باید لیست این منابع ذکر شود. منابع مورد استفاده در این زمینه به دو دسته منابع اولیه و منابع ثانویه تقسیم می شوند.

اهمیت پایان نامه در مسیر زندگی افراد

سعی کنید اگر خودتان انجام می دهید باید زمان و هزینه زیادی را برای آن بگزارید و اگر هم به فردی می دهید و شما خودتان پایان نامه را دنبال می کنید و تمام فصل ها را مرور می کنید به فردی بدهید که تخصصش بالا باشد دارای رزومه خوبی باشد که با اطلاعاتش بتواند شرایط شما را در آینده عوض کند و بتواند پایان نامه شما را با کیفیت بالایی انجام دهد.

● پایان نامه موجب رزومه علمی و کاری برای فرد محسوب می‌شود.
● تنها راه قوی نمودن رزومه و دادن مقاله ، پایان‌نامه قوی و باکیفیت است.
● یکی از مهم‌ترین راه‌های مهاجرت تحصیلی ، پایان‌نامه خوب است.
● یکی از مهم‌ترین راه‌های ورود به مقطع دکترا ، پایان‌نامه است.
● بدون داشتن یک پایان‌نامه قوی نمی‌توان انتظار مقالات معتبر داشت.
● تنها تفاوت افراد متخصص با مدرک فوق‌لیسانس و دکتری ، پایان‌نامه است.
● به‌جای صرف زمان و هزینه زیادی برای قبولی در دکترا پایان‌نامه خوب تهیه کنید.
● به‌جای هزینه‌های گزاف برای وکیل جهت مهاجرت آسان ، پایان‌نامه خوب و قوی بنویسید.
●طبق آمارگرفته شده مهاجرت تحصیلی تنها راه آسان مهاجرتی شناخته‌شده است.
● اگر به هر پستی در کار خود برسید افراد به پایان‌نامه انجام‌شده شما نگاه می‌کنند و نشان‌گر سطح علمی شما می‌باشد.
● یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه ارتقای درجه اساتید ،داشتن رزومه قوی و مقالات معتبر است که اغلب از پایان‌نامه استخراج می‌شود.
● در خیلی مواقع دانشجوها می‌توانند با استفاده از پایان‌نامه خود ، سربازی خود را کسر یا حذف نمایند.
● یکی از راهکارهای کسر خدمت ، انجام پایان‌نامه قوی و کاربردی در شکاف‌های ایجادشده در کشور است.
● انتخاب دانشگاه و استاد در مهاجرت تحصیلی در کشور موردنظر بر اساس پایان‌نامه و موضوع انتخابی شما می‌باشد.
● افراد باتجربه از نتایج پایان‌نامه کاربردی خود می‌توانند در کار خود استفاده نمایند و هزینه‌ها و زمان زیادی را در پروژه‌های خود به وجود بیاورند.
● افراد با انتخاب موضوع کاربردی پایان‌نامه و استفاده از نتایج آن در شغل موردنظر می‌توانند شغل خود را نیز در زمینه‌های مختلف گسترش دهند. همواره در عصر حاضر، دانش و اطلاعات تنها راه ارتقای مشاغل گوناگون می باشد، اگر اطلاعات خود را در هر شغلی افزایش ندهید مطمئنا پیشرفتی نخواهید کرد و در عصر رقابتی امروزه جایی پیدا نخواهید کرد. دانشجویان عزیز خیلی دقت کنید که پایان نامه را به چه فردی برون سپاری می کنید و سعی کنید از فرصت ایجاد شده در پایان نامه استفاده کنید.

تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی
تاثیر پایان نامه بر آینده شغلی – تزیسمی

چه موضوعاتی را برای پایان نامه انتخاب کنیم تا در آینده کاربرد داشته و بتوانیم شاغل شویم؟

برای انتخاب موضوعی که موجب شود در آینده به راحتی استخدام شوید باید به این مسئله توجه کنید که موضوع پایان نامه ارشد و یا رساله دکترای شما چند وجهی باشد، یعنی تنها به یک نوع بازار کار نیاندیشید، مثلا اگر دانشجوی رشته مشاوره هستید سعی کنید تا یک “موضوع میان رشته ای” مشاوره _ روانشناسی بالینی را برای پایان نامتان انتخاب کنید. به این ترتیب بعد از فارغ التحصیلی شانس بیشتری دارید تا در مکانهای دولتی و خصوصی راحتر جذب کار شوید.
اگر علاقمند به استخدام در دانشگاه بصورت هیئت علمی و یا استاد قراردادی هستید سعی نمایید تا با توجه به درسی که علاقه به تدریس آنرا دارید موضوع پایان نامه را انتخاب کنید تا بدین ترتیب تخصص و دانش کافی را کسب نموده و به جدیدترین مسائل مربوط به آن درس مسلط شوید. مثلا اگر علاقمند به تدریس دروس مربوط به بازاریابی هستید، سعی کنید تا بروی موضوعاتی مانند “وفاداری مشتریان” به تحقیق و آماده سازی پایان نامه بپردازید.
برای انتخاب موضوع پایان نامه تنها در اندیشه کار در داخل کشور نباشید، زیرا گاهی ممکن است شرایط به گونه ای رقم بخورد که مجبور به مهاجرت شوید بنابراین سعی کنید تا موضوعاتی را انتخاب نمایید که در سراسر دنیا از بازار کاری خوبی برخوردار باشد مثلا اگر در یکی از رشته های مهندسی مشغول به تحصیل هستید بهتر است تا پایان نامه ای را در راستای مفاهیم مدیریتی کارخانجات آماده سازید، زیرادر کشورهای خارجی علم مدیریت بسیار قابل اهمیت است و برخلاف ایران، در تمام کارخانجات کشورهای خارجی اشخاصی دارای رده های شغلی بالا هستند که تخصص مدیریتی دارند. از طرف دیگر سازه ها و تجهیزات دوستدار طبیعت نیز از موضوعاتی است که امروزه کشورهای جهانی را به شدت به این سمت سوق داده است.
البته این مورد را نیز به یاد داشته باشید که برای وارد شدن به بازار کار تنها تحقیق در یک موضوع و تهیه پایان نامه کافی نیست و نیاز است تا مهارتهای مجزایی را نیز کسب کنید مثلا اگر علاقمندید که در آینده حسابدار و یا حسابرس شوید فقط انتخاب یک موضوع پایان نامه برایتان کفایت نمیکند بلکه نیاز است تا به نرم افزارهای تخصصی فراوانی مسلط شده و کلاس های آموزشی زیادی را بگذرانید.

پایان نامه بررسی امید به آینده شغلی دانشجویان

از دیدگاه برنامه ریزان اقتصادی اوضاع و احوال آموزش از جهات کاملا متفاوتی مورد انتقاد است. به این معنی که توسعه آموزش و کیفیت کار آن با نیازهای اقتصادی و تقاضاهای اجتماعی از در ناهماهنگی درآمده و گسترش کمی آموزش که بیشتر بر ملاحظات سیاسی متکی بود کمتر رابطه ای با نیازها و امکانات اقتصادی داشته و جامعه را در محدوده مشکلات اقتصادی و اجتماعی جدید قرار داده است. پیدایش این تضاد در بطن جامعه از شیوه عدم تجانس استراتژی های اقتصادی و اجتماعی از یک سو و آموزش از سوی دیگر است. این تضاد مشخصه های متعددی دارد که از میان آن ها بیکاری جوانان، بخصوص بیکاری فزایند فارغ التحصیلان دانشگاهی به نحو خاصی جلب نظر می کند.

این امر قبل از هر چیز نمایانگر این واقعیت است که دانشگاه ها وظایف خود را در زمینه آماده ساختن فرد برای احراز شغل به خوبی انجام نمی دهند. بنحوی که هم اکنون می بینیم فارغ التحصیلان دانشگاهی با مشکلات جدی در زمینه پیدا کردن شغل رو برو هستند. در تشریح مکانیسم این وضع پیچیده کارشناسان امور اقتصادی وسایل آموزشی از اصطلاح رکود تورمی آموزش کمک می گیرند. رکود اشتغال و تورم آموزشی را باید در ورشکستگی تکنیک های برنامه ریزی انسانی، نظام آموزشی و رکود اقتصادی که در آن تقاضای شغل بیش از عرضه آن است، جستجو کرد که نتیجه این عدم تعادل به صورت بیماری پنهان و آشکار ظاهر می شود.

اگر دیدگاه انتقادی اقتصاد را از اوضاع آموزشی عمیق تر مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم به این نتیجه دست می یابیم که نسبی بودن کیفیت آموزش از یکسو و بالا بردن سطح هزینه های آموزش دانشگاه نتایج رضایت بخشی در زمینه توسعه اقتصادی به دست نداده اند. بیش از نیمی از افراد که وارد دانشگاه می شوند نمی توانند تخصصی را که مبتنی بر نیازهای نوین جامعه باشد فراگیرند، در نتیجه پس از فراغت از تحصیل نمی توانند شغل مناسب و فراخور خویش پیدا کنند، و جز کسب مدارک عالیه انگیزه دیگری ندارند.

کار و تلاش بخش مهمی از شخصیت انسان ها است. اهمیت اشتغال و بحث و بررسی در این زمینه را می توان از اصول قانون اساسی به سهولت استنباط نمود. به موجب اصل 28 و بند دوم اصل 43 قانون اساسی ایجاد اشتغال کامل یکی از هدف ها و جهت گیری های توسعه بیان شده است.

اصول مزبور تا حدودی سیاست اشتغال کشور را تدوین کرده است و تصمیم گیرندگان و سیاستگزاران کشور را ملزم ساخته که به شناسایی عوامل موثر در عرضه و تقاضای نیروی کار به منظور ایجاد توازن کمی و کیفی مساله اشتغال بپردازد. ایجاد اشتغال کامل خود یکی از عوامل زمینه ساز تحقق هدف های دیگر نظیر رفع فقیر، تامین بهداشت، آموزشی و مسکن می باشد. دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه امکان اشتغال به کار و شرایط مادی را برای احراز شغل برای تمامی فارغ التحصیلان فراهم نماید.

اشتغال و بیکاری یکی از مسایل مهم و اساسی جامعه در حال توسعه ایران است. آمارها نشان می دهد در دهه 75-65 نظام آموزش عالی ایران دو برابر پنجاه سال گذشته دانشجو تربیت کرده، طی همین دهه تعداد دانشجویان در بخش دولتی کشور معادل 245 درصد و دانشجویان دانشگاه آزاد سالانه برابر 43 درصد افزایش داشته است. از اینرو کشور همه همه ساله با دانش آموخته عالی بیکار بسیاری روبروست به نحوی که در سال 1387 نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه ها رقم 7/85 درصد را نشان می دهد.

هرزبرگ معتقد است که انگیزش شغلی تحت تاثیر عوامل درونی و خارجی می باشد عوامل انگیزش درونی از انجام کار ناشی شود و موجب رضایتمندی فردی شوند مثل موفقیت، پیشرفت، قدردانی و ماهیت کار و عوامل خارجی عمدتا با محیط و زمینه شغل ارتباط دارد و شامل خط مشی و مقررات و شرایط محیط کار، حقوق، دستمزد و امنیت شغلی می شود.

مشکل جدی نظام آموزشی و پرورشی این است که تعداد زیادی از فارغ التحصیلان نمی توانند مشاغل مناسبی را به دست آورند حتی تعداد چشمگیری از آنان بیکار می مانند و بر جمعیت بیکار افزوده می شود. جوانان ما برای ورود به دانشگاه ها با توجه به رشته های مختلف دانشگاهی که وجود دارد. مجبور به انتخاب رشته هایی می شوند که مورد علاقه آنان نیست و معیار انتخاب رشته بر پایه مدرک تحصیلی و یا داشتن کار در جامعه است بدین دلیل مجبور به ادامه تحصیل در رشته ای می شوند که مورد علاقه آنان نیست و مجبور از علاقه خود چشم پوشی نموده در نتیجه امید به آینده شغلی خود را از دست می دهند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *