بیان مسئله

بیان مسئله

بیان مسئله ، پروژه های بهبود فرآیند توسط بسیاری از کسب و کارها و سازمان ها برای ایجاد بهبود در نحوه عملکرد آنها استفاده می شود. چندین چیز برای یک پروژه بهبود فرآیند موفق مهم هستند، اما هر پروژه با شناسایی مشکلی که باید حل شود شروع می شود. درک اینکه بیانیه مشکل چیست و چگونه آن را بنویسید می تواند به شما کمک کند هنگام کار روی پروژه های بهبود فرآیند موفق تر شوید.

در این مقاله، با ذکر مثالی به بیان مسئله و عناصر کلیدی بیان مسئله می پردازیم.

بیان مسئله
بیان مسئله – تزیسمی

فهرست مطالب

بیان مسئله چیست؟

بیان مسئله، شرح مختصری از مشکل یا مسائلی است که پروژه به دنبال حل آن است. بیانیه مشکل وضعیت فعلی، وضعیت مطلوب آینده و هر شکاف بین این دو را مشخص می کند. بیانیه مشکل یک ابزار ارتباطی مهم است که می تواند به همه افراد شاغل در یک پروژه کمک کند تا بدانند مشکلی که باید به آن بپردازند چیست و چرا پروژه مهم است.

اهمیت بیان مسئله

بیان مسئله برای یک پروژه بهبود فرآیند مهم است زیرا به شناسایی واضح اهداف پروژه و ترسیم محدوده پروژه کمک می کند. همچنین به هدایت فعالیت ها و تصمیمات افرادی که روی پروژه کار می کنند کمک می کند. بیان مشکل می تواند به کسب و کار یا سازمان کمک کند تا برای پروژه بهبود فرآیند، پشتیبانی و خرید بخرد.

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: استفاده از بیانیه پایان نامه

عناصر کلیدی بیان مسئله چیست؟

چهار عنصر کلیدی وجود دارد که باید هنگام نوشتن بیانیه مشکل در نظر بگیرید:

1. وضعیت ایده آل

اولین چیزی که بیانیه مشکل شما باید توضیح دهد این است که اگر مشکلی وجود نداشت که شما نیاز به حل آن دارید، وضعیت ایده آل چگونه خواهد بود. این بخش اهداف و محدوده پروژه را مشخص می کند. این بخش باید درک روشنی از محیط ایده آل پس از حل مشکل ایجاد کند.

2. واقعیت

بخش بعدی بیانیه مشکل شما باید توصیف کند که واقعیت فعلی برای شرکت یا سازمان شما چیست. این بخش مشخص می‌کند که مشکل چیست، بیان می‌کند که چرا مشکل است و مشخص می‌کند که مشکل بر چه کسی تأثیر می‌گذارد. همچنین زمان و مکان شناسایی مشکل را توضیح خواهد داد.

3. پیامدها

بخش بعدی بیانیه مشکل شما باید پیامدهای مشکل را مشخص کند. این بخش تأثیرات مشکل را با تشریح نحوه تأثیرگذاری بر افراد متاثر از مشکل و تعیین میزان تأثیر مشکل بر آنها شرح می دهد. پیامدهای رایج می تواند شامل از دست دادن زمان، پول، منابع، مزیت رقابتی، بهره وری و موارد دیگر باشد.

4. پیشنهاد

بخش پیشنهاد یک بیانیه مشکل ممکن است شامل چندین راه حل ممکن برای مشکل باشد، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که نیازی به شناسایی راه حل خاصی ندارد. هدف از بخش پیشنهاد باید راهنمایی تیم پروژه در مورد چگونگی تحقیق، بررسی و حل مشکل باشد.

نحوه نوشتن بیانیه مشکل

با شناسایی و پاسخ به چندین سوال مرتبط با مشکل می توان یک بیان مسئله خوب ایجاد کرد. فرآیندی که برای نوشتن بیانیه مشکل استفاده می شود باید شامل پاسخ دادن به سؤالات با استفاده از روشی باشد که معمولاً به عنوان 5W2H شناخته می شود.

این فرآیند شامل شناسایی این است که مشکل چیست، چرا مشکل است، چه زمانی و کجا مشکل شناسایی شده است، مشکل بر چه کسانی تأثیر می‌گذارد، چگونه آنها تحت تأثیر مشکل قرار می‌گیرند و چقدر تأثیر آن مشکل است. می توانید از فرآیند زیر برای ایجاد یک بیانیه مشکل استفاده کنید که به موارد زیر رسیدگی می کند:

1. مشکل را شناسایی کنید

قبل از اینکه بتوانید شروع به نوشتن بیانیه مشکل خود کنید، ابتدا باید مشخص کنید که مشکل چیست.

2. بیانیه خود را با موقعیت ایده آل خود شروع کنید

در مرحله بعد، می توانید نوشتن بیانیه مشکل خود را با توضیح اینکه اگر مشکل شما وجود نداشت، محیط ایده آل چگونه به نظر می رسید، شروع کنید. این بخش باید سعی کند آنچه را که شرکت شما امیدوار است در نتیجه پروژه بهبود فرآیند به انجام برساند، شرح دهد.

3. شکاف های فعلی را توصیف کنید

بعد، بخش واقعیت بیانیه مشکل خود را بنویسید. هدف شما در این بخش باید این باشد که به وضوح مشخص کنید که محیط فعلی چگونه است. در این بخش، باید مشخص کنید که مشکل چیست، چه چیزی باعث ایجاد مشکل شده و چرا مشکل ایجاد شده است. همچنین باید توضیح دهید که چه زمانی، کجا و چگونه توانستید مشکل را شناسایی کنید.

4. پیامدهای مشکل را بیان کنید

بعد، بخش پیامدهای بیانیه مشکل خود را بنویسید. این بخش برای تعیین کمیت و حمایت از ادعای این که مشکل چیست استفاده می شود. می توانید از این بخش برای شناسایی اعداد خاصی مانند میزان زمان یا درآمد از دست رفته یا تعداد منابع هدر رفته استفاده کنید. مهم است که اعداد مشخصی را که ادعاهای شما را تأیید می کند در این بخش لحاظ کنید.

5. پیشنهاد رسیدگی به مشکل

در نهایت، بیانیه خود را با یک بخش پیشنهاد پایان دهید. در این بخش، باید سعی کنید مشخص کنید که چگونه شرکت شما در جهت دستیابی به اهداف شما و تحقق محیط ایده آل شما پیشرفت خواهد کرد. در حالی که می‌توانید چندین راه‌حل ممکن را در این بخش شناسایی کنید، مهم‌تر از شناسایی راه‌حل خاصی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، روی شناسایی اینکه چگونه شرکت شما آن راه‌حل‌ها را پیدا می‌کند، تمرکز کنید.

مثال بیان مسئله

در اینجا مثالی از بیانیه مشکل برای مرکز تماس فروش آورده شده است:

وضعیت ایده آل:

در حالت ایده‌آل، همکاران فروش ما می‌توانند با برقراری تماس‌های بیشتر با سرنخ‌ها هر روز، تولید خود را به حداکثر برسانند.

واقعیت:

در حال حاضر، همکاران فروش ما نمی‌توانند تعداد سرنخ‌هایی را که هر روز با آنها تماس می‌گیرند به حداکثر برسانند، زیرا زمان زیادی را صرف یافتن سرنخ‌های واجد شرایط برای تماس می‌کنند و قبل از برقراری تماس، اطلاعات سرنخ را در سیستم وارد می‌کنند. این یک مشکل است زیرا زمانی که همکاران فروش ما صرف یافتن سرنخ ها و وارد کردن اطلاعات سرنخ در سیستم ما می کنند، می تواند برای تماس با سرنخ های واجد شرایط تر و ایجاد فروش بیشتر استفاده شود. ما این مشکل را در مرکز تماس فروش خود در حین بررسی شناسایی کردیم تا بازخورد همکاران فروش خود را در مورد آنچه که توانایی آنها را برای به حداکثر رساندن تعداد فروش محدود می کند جمع آوری کنیم.

عواقب:

همکاران فروش ما در حال حاضر حدود دو ساعت در روز را برای یافتن سرنخ های واجد شرایط و دو ساعت دیگر در روز را برای وارد کردن اطلاعات سرنخ به سیستم ما قبل از شروع تماس صرف می کنند. این بدان معناست که همکاران فروش ما فقط نیمی از روز کاری خود را صرف برقراری تماس با مشتریان واجد شرایط می کنند.

از آنجا که همکاران فروش ما قادر به استفاده از کل شیفت خود برای برقراری ارتباط با سرنخ ها نیستند، تعداد فروش کلی آنها تحت تأثیر قرار می گیرد. شرکت ما تخمین می‌زند که همکاران فروش ما اگر بتوانند کل شیفت خود را صرف تماس با سرنخ‌های واجد شرایط کنند، می‌توانند حداقل دو برابر تعداد فروش داشته باشند.

پیشنهاد:

شرکت ما به دنبال حل این مشکل با ایجاد یک تیم بهبود فرآیند است تا چندین راه‌حل بالقوه را شناسایی کند که چگونه می‌توانیم زمانی را که همکاران فروش ما صرف تماس با سرنخ‌های واجد شرایط می‌کنند، کاهش دهیم.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: چگونه یک بیانیه پایان نامه قوی بنویسیم؟

نحوه نوشتن بیانیه مسئله در پروپوزال تحقیق

شروع با هدفتان مفید است. اگر مشکلی که طرح می‌کنید حل شود، چه هدفی را می‌بینید؟ تحقیق پیشنهادی از نظر نظری چگونه چیزی را تغییر خواهد داد؟ نتایج بالقوه چیست؟

سپس می توانید بحث کنید که چگونه مشکل از توانایی دستیابی به راه حل واقع بینانه و دست یافتنی شما جلوگیری می کند. این چیزی است که مانع تغییر یک موضوع به سمت بهتر شدن می شود. به عنوان مثال، در مورد وضعیت فعلی امور و چگونگی تأثیر این مشکل بر زندگی یک فرد صحبت کنید.

در این مرحله مفید است که به طور کلی دانش و درک فعلی از موضوع مورد نظر را طرح ریزی کنیم، قبل از آن شکاف های دانشی را که در حال حاضر نیاز به مطالعه دارند، توصیف کنیم. بیان مشکل شما یک راه حل پیشنهادی برای رفع یکی از این شکاف ها است.

یک بیان مشکل خوب، پیامدهای ترک مشکل را به شکل فعلی نشان می دهد. اهمیت ندادن به این مشکل چیست؟ نتایج احتمالی آینده چیست؟

بیان مسئله
بیان مسئله – تزیسمی

نمونه ای از بیان مسئله در پروپوزال تحقیق

برای مثال، اگر قصد داشتید در مورد تأثیر مکمل ویتامین D بر سیستم ایمنی تحقیق کنید، باید با مروری بر دانش فعلی در مورد عملکرد شناخته شده ویتامین D در رابطه با سیستم ایمنی بدن و چگونگی تأثیر کمبود آن بر روی سیستم ایمنی بدن شروع کنید. دفاعی ها

شما می توانید محیط ایده آل بدن را زمانی توصیف کنید که سطح کافی ویتامین D وجود داشته باشد. سپس، شروع به شناسایی مشکلات مرتبط با کمبود ویتامین D و دشواری افزایش سطح از طریق مکمل ها، همراه با پیامدهای این کمبود کنید. در اینجا شما شروع به شناسایی مشکل کمبود رایج و دشواری فعلی افزایش سطح ویتامین D در خون می کنید.

در این مرحله، ممکن است شروع به شناسایی مشکل کنید و آن را به روشی که برای یک پروژه تحقیقاتی کاربردی است محدود کنید. شاید شما روش جدیدی را برای معرفی ویتامین D به روشی پیشنهاد می کنید که امکان جذب بهتر توسط روده را فراهم کند یا در ترکیب با محصول دیگری که سطح آن را در خون افزایش می دهد.

روشی را که تحقیقات شما در این زمینه به پایه دانش در مورد چگونگی افزایش سطح ویتامین D در گروه خاصی از افراد، شاید زنان یائسه مبتلا به سرطان سینه کمک می کند، شرح دهید. سپس پیشنهاد تحقیق به صورت عملی شرح داده می شود.

چگونه در تحقیق بیان مسئله بنویسیم؟

بیان مسئله بسته به نوع و موضوع تحقیق متفاوت است و بین چند جمله تا چند پاراگراف متفاوت است.

با این حال، بیان مشکل نباید بی جهت ادامه یابد. با وجود عدم وجود یک قالب ثابت، یک بیان مسئله تحقیق خوب معمولاً از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

زمینه: این بخش پیشینه تحقیق شما را توضیح می دهد. این مشکل را شناسایی می کند و یک سناریوی ایده آل را توصیف می کند که می تواند در غیاب مشکل وجود داشته باشد. همچنین شامل هرگونه تلاش و کاستی های گذشته در حل مشکل می شود.

اهمیت: این بخش چگونگی جلوگیری از دستیابی به سناریوی ایده‌آل را از جمله تأثیرات منفی آن بر جامعه یا حوزه تحقیقاتی، تعریف می‌کند. این باید شامل این باشد که چه کسی بیشتر تحت تاثیر راه حلی برای مشکل قرار می گیرد، ارتباط مطالعه ای که شما پیشنهاد می کنید، و اینکه چگونه می تواند به مجموعه تحقیقات موجود کمک کند.

راه حل: این بخش هدف و اهداف تحقیق شما و راه حل شما برای غلبه بر مشکل را توضیح می دهد. در نهایت، نیازی به تمرکز بر راه‌حل کامل نیست، بلکه باید روی پرداختن به یک هدف واقع‌بینانه برای نزدیک‌تر شدن به سناریوی ایده‌آل تمرکز کند.

در اینجا یک برگه تقلب برای کمک به شما در فرمول یک بیانیه مشکل خوب است.

1. با یک نشانه واضح شروع کنید که بیانیه مشکل قرار است بعدا مورد بحث قرار گیرد. می‌توانید با یک جمله کلی مانند «مشکلی که این مطالعه به آن می‌پردازد…» شروع کنید.

2. در ادامه عواقب حل نشدن مشکل را ذکر کنید. می‌توانید در صورت ادامه‌ی مشکل، چه کسی تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد یا تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و چگونه.

3. با اشاره به نوع تحقیق/اطلاعات مورد نیاز برای حل مشکل نتیجه بگیرید. حتماً به نویسندگانی مراجعه کنید که ممکن است ضرورت چنین تحقیقی را پیشنهاد کرده باشند.

سپس این امر مستقیماً به هدف و برنامه کاری پیشنهادی شما منجر می شود و اینکه چگونه انتظار می رود مشکل را حل کند، یعنی شکاف تحقیق را ببندد.

چه زمانی بیان مسئله در تحقیق بنویسیم؟

بیان مسئله تحقیق باید در ابتدای فرآیند تحقیق قبل از جمع آوری یا تجزیه و تحلیل داده نوشته شود. این به این دلیل است که این بیانیه با تعریف واضح مشکلی که تحقیق سعی در حل آن دارد، پایه و اساس کل پروژه تحقیقاتی را تعیین می کند.

نوشتن بیانیه مسئله در اوایل فرآیند تحقیق به هدایت طراحی و روش تحقیق کمک می کند و اطمینان می دهد که تحقیق بر روی پرداختن به مشکل خاص در دست متمرکز است. همچنین کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که تحقیق مرتبط است و شکاف در دانش یا درک فعلی را برطرف می کند.

علاوه بر این، یک بیانیه مشکل به خوبی نوشته شده به طور موثر هدف و اهمیت تحقیق را به سرمایه گذاران بالقوه، همکاران و سایر ذینفعان منتقل می کند. همچنین باعث ایجاد علاقه و حمایت برای پروژه تحقیقاتی می شود.

همچنین توجه به این نکته مهم است که در طول فرآیند تحقیق، بیانیه را می توان با کشف اطلاعات جدید یا پیشرفت تحقیق، اصلاح یا به روز کرد. این طبیعی است و ایده خوبی است که بیانیه را در صورت لزوم بازبینی کنید تا اطمینان حاصل شود که واضح و مختصر باقی می ماند و به طور دقیق تمرکز فعلی پروژه تحقیقاتی را منعکس می کند.

تفاوت بین بیانیه پایان نامه و بیان مسئله

بیانیه پایان نامه و بیان مسئله عناصر مرتبط اما متمایز یک پروژه تحقیقاتی هستند.

بیانیه پایان نامه بیانیه ای است که استدلال یا ادعای اصلی یک مقاله یا مقاله تحقیقاتی را خلاصه می کند. ایده اصلی مقاله را ارائه می دهد و جهت بقیه مطالب را تعیین می کند. معمولاً در انتهای مقدمه قرار دارد و اغلب یک جمله است.

از سوی دیگر، بیان مسئله، بیانیه ای است که یک مشکل یا موضوع خاصی را که پروژه تحقیقاتی قصد دارد به آن رسیدگی کند، توصیف می کند. با تعریف واضح مسئله تحقیق، پایه و اساس کل پروژه تحقیقاتی را تعیین می کند. معمولاً در ابتدای مقاله یا پروپوزال تحقیقاتی قرار دارد و یک یا چند پاراگراف است.

به طور خلاصه، بیانیه پایان نامه خلاصه ای از نکته اصلی یا استدلال کلیدی مقاله پژوهشی است. بیان مسئله، موضوع خاصی را که پروژه تحقیقاتی قصد دارد به آن رسیدگی کند، توصیف می کند. بیانیه پایان نامه بیشتر بر نتیجه نهایی تحقیق متمرکز است. در حالی که بیان مسئله بر وضعیت فعلی دانش و شکاف در درک که پروژه تحقیقاتی قصد پر کردن آن را دارد متمرکز است.

در نتیجه

بیان مسئله یکی از اجزای حیاتی پروژه تحقیقاتی است، زیرا نقشه راه روشن و مختصری را برای تحقیق ارائه می‌کند و کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تحقیق به خوبی طراحی شده و به یک موضوع مهم و مرتبط می‌پردازد.

امیدواریم این وبلاگ ابهامات و سردرگمی شما را در رابطه با بیان مسئله تحقیق روشن کرده باشد و به شما کمک کند تا یک بیانیه موثر برای پروژه تحقیقاتی خود بنویسید!

3 دیدگاه برای “بیان مسئله”

  1. بازتاب: نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق - تزیسمی

  2. بازتاب: بیانیه های مسئله موثر - تزیسمی

  3. بازتاب: چگونه یک بیان مسئله جامد بنویسیم؟ - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *