نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق

نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق

نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق ، بیان مسئله پایه و اساس نگارش تحقیق دانشگاهی است که نمایش دقیقی از یک شکاف یا موضوع موجود در یک رشته تحصیلی خاص ارائه می دهد.

ایجاد یک بیان مسئله دقیق و متمرکز، زمینه را برای پروژه تحقیقاتی شما فراهم می کند.

. اهمیت تحقیق را برجسته می کند.
. بر پتانسیل خود برای تأثیرگذاری بر جامعه دانشگاهی گسترده تر تأکید می کند.
. نمایانگر گام اولیه شما برای کمک معنادار به رشته خود است.

نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق
نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

بیان مسئله تحقیق چیست؟- نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق

بیان مسئله تحقیق بیانیه مختصری است که مشکل یا موضوعی را که توسط مطالعه تحقیق مورد توجه قرار گرفته است، توصیف می کند. مسئله تحقیق باید به گونه ای تنظیم شود که هم متخصصان و هم غیرمتخصصان آن رشته بتوانند آن را درک کنند.

هر مقاله تحقیقاتی بررسی یک مشکل را توصیف می کند: با افزودن دانش به ادبیات موجود، بازبینی مشاهدات شناخته شده یا یافتن راه حل های مشخص. اینکه انتشار شما چه کمکی به حوزه شما یا جامعه علمی به طور کلی می کند بستگی به این دارد که آیا تحقیق شما “اساسی” است (یعنی عمدتاً علاقه مند به ارائه دانش بیشتر است که محققان می توانند بعداً برای مشکلات خاص به کار ببرند) یا “کاربردی” (یعنی توسعه موارد جدید). تکنیک ها، فرآیندها و محصولات).

در هر صورت، یک پروپوزال پژوهشی یا مقاله پژوهشی باید به وضوح «مشکل» مورد بررسی را شناسایی و توصیف کند، به طوری که خواننده بفهمد که تحقیق از کجا آمده است، چرا مطالعه مرتبط است، آیا روش های کاربردی مناسب هستند، و آیا نتایج ارائه شده معتبر بوده و به سوالات بیان شده پاسخ می دهد. این به عنوان “بیان مشکل” شناخته می شود.

 

درک چگونگی نوشتن یک مسئله تحقیق- نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق

مشکل تحقیقاتی شما شکاف موجود در دانش موجود را که می‌خواهید به آن بپردازید (مثلاً علل گرمایش جهانی)، یک مسئله با یک فرآیند خاص (مانند ثبت نام رای دهندگان) یا شیوه‌ها (مثلاً درمان بیمار) را مشخص می‌کند که شناخته شده و به خوبی مستند شده است و نیاز به بررسی دارد. راه حل، یا برخی پدیده های شگفت انگیز یا یافته های قبلی که به نیاز به بررسی بیشتر اشاره می کند. رویکرد شما می تواند نظری یا عملی باشد و نوع خاصی از مشکلی که برای حل آن انتخاب می کنید به نوع تحقیقی که می خواهید انجام دهید بستگی دارد.

در هر صورت، مقاله شما نباید آنچه را که سایر مطالعات قبلاً گفته اند تکرار کند. همچنین نباید سؤالی بپرسد که دامنه آن خیلی گسترده است که در مطالعه شما به آن پاسخ داده شود، همچنین نباید آنقدر مبهم باشد که خواننده نتواند انگیزه یا تمرکز شما را درک کند. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، باید سؤال تحقیق خود را به وضوح تعریف کنید، آن را در چارچوب قرار دهید و بر اهمیت آن برای حوزه تحقیقاتی خود، جامعه تحقیقاتی گسترده تر یا حتی عموم مردم تأکید کنید.

 

نحوه نوشتن بیان مسئله در یک مقاله تحقیقاتی- نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق

هنگام درج بیانیه خود از مسئله تحقیق، چندین عامل کلیدی باید در نظر گرفته شود تا بیانیه ای واضح، مختصر، مرتبط و قانع کننده برای خوانندگان ارائه شود. در مورد عناصر زیر نه به عنوان “مراحل” برای نوشتن بیانیه مشکل خود، بلکه به عنوان شرایط ضروری که بیانیه شما می تواند بر اساس آن استوار باشد و برجسته شود، فکر کنید.

زمینه مطالعه خود را فراهم کنید

قرار دادن مشکل تحقیق خود در زمینه به معنای ارائه اطلاعات پیش زمینه به خواننده برای درک اینکه چرا می خواهید این مشکل خاص را مطالعه یا حل کنید و چرا مرتبط است، ارائه دهید. اگر قبلاً تلاش‌هایی برای حل مشکل یا راه‌حل‌هایی که در دسترس هستند، اما ناقص به نظر می‌رسند و نیاز به بهبود دارند، انجام شده است، این اطلاعات را در اینجا درج کنید.

اگر در حال انجام تحقیقات کاربردی هستید، این بخش از بیان مسئله (یا «بیانیه تحقیق») باید به خواننده بگوید که کجا یک مشکل خاص ایجاد می شود و چه کسی تحت تأثیر آن قرار می گیرد. در تحقیقات پایه یا نظری، شما ادبیات مربوطه را در مورد موضوعی که اساس کار فعلی را تشکیل می‌دهد مرور می‌کنید و به خواننده می‌گوید مطالعه شما در کجا قرار دارد و به چه شکافی در دانش موجود می‌پردازید.

ارتباط این تحقیق را مشخص کنید

بیان مسئله همچنین باید به وضوح بیان کند که چرا تحقیق فعلی اهمیت دارد یا اگر در حال نوشتن یک پروپوزال تحقیق هستید، چرا کار آینده اهمیت دارد. از خود بپرسید (و به خوانندگان خود بگویید) اگر مشکل ادامه یابد چه اتفاقی خواهد افتاد و چه کسی بیشتر عواقب آن را احساس خواهد کرد. اگر راه‌حلی که در مطالعه خود جستجو می‌کنید یا پیشنهاد می‌کنید، در خارج از زمینه موضوعاتی که مطالعه کرده‌اید، ارتباط گسترده‌تری دارد، باید این مورد نیز در اینجا گنجانده شود. در تحقیقات پایه، پیشرفت دانش همیشه پیامدهای عملی روشنی ندارد – اما شما باید به وضوح برای خواننده توضیح دهید که چگونه بینش‌هایی که مطالعه شما ارائه می‌دهد با تصویر بزرگ‌تر منطبق است و چه تحقیقات بالقوه آینده می‌تواند الهام‌بخش باشد.

اهداف و مقاصد خاص را تعریف کنید

اکنون که خواننده از زمینه تحقیق شما و دلیل اهمیت آن آگاه است، به طور خلاصه طرح و روش هایی را که استفاده کرده اید یا قصد استفاده از آن را دارید معرفی کنید. هنگام توصیف این موارد، همچنین باید اهداف دقیق خود را با وضوح بیشتری فرموله کنید، و در نتیجه همه عناصر مقاله خود را کنار هم بیاورید تا خواننده بتواند خودش قضاوت کند که آیا (الف) منطق پشت مطالعه شما را درک می کند و (ب) از نظر شما متقاعد شده است. رویکرد.

این بخش آخر را شاید بتوان «بیان مسئله» واقعی مطالعه شما در نظر گرفت، اما قبل از بیان صریح، باید خواننده را با ارائه تمام جزئیات لازم آماده کنید. اگر پیشینه پیشینه ای که ذکر می کنید بسیار گسترده باشد و مشکلی که قبلاً معرفی کردید کمی مبهم به نظر می رسد، در این صورت خواننده در درک اینکه چگونه به آزمایش های خاصی که به طور ناگهانی در اینجا توضیح می دهید، دچار مشکل می شود. مطمئن شوید که خوانندگان شما می توانند ساختار منطقی ارائه شما را دنبال کنند و هیچ جزئیات مهمی از قلم نیفتد.

نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق
نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق – تزیسمی

مثال بیان مسئله تحقیق- نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق

در زیر بیان نمونه ای از مسئله برای یک مطالعه تحقیقاتی عملی در مورد چالش های یادگیری آنلاین است. توجه داشته باشید که بیانیه شما ممکن است بسیار طولانی تر باشد (مخصوصاً قسمت زمینه ای که باید پیشینه مطالعه را توضیح دهید) و باید منابعی برای همه ادعاهایی که دارید و ادبیات قبلی که به آن استناد می کنید ارائه دهید. همچنین سرفصل‌های «زمینه»، «ارتباط» و «اهداف و مقاصد» را درج نمی‌کنید، بلکه فقط این بخش‌ها را به عنوان پاراگراف‌های مختلف ارائه می‌کنید. اما اگر بیان مشکل شما از این ساختار پیروی کند، مشکلی برای متقاعد کردن خواننده به اهمیت کار خود ندارید.

فراهم کردن زمینه: از آغاز همه‌گیری کووید، اکثر مؤسسات آموزشی در سراسر جهان حداقل در زمان اوج آلودگی و اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی، به یک مدل مطالعه کاملاً آنلاین روی آورده‌اند. این انتقال آسان نبوده است و حتی با گذشت دو سال از همه‌گیری، مشکلات مربوط به آموزش و مطالعه آنلاین همچنان وجود دارد (مرجع مورد نیاز است). در حالی که شکاف فزاینده بین افرادی که به فناوری و تجهیزات دسترسی دارند و افرادی که دسترسی ندارند به عنوان یکی از چالش‌های اصلی تعیین شده است (مرجع مورد نیاز)، دیگران ادعا می‌کنند که یادگیری آنلاین فرصت‌های بیشتری را برای بسیاری از دانش‌آموزان با شکستن موانع مکان و فاصله فراهم می‌کند. (مرجع مورد نیاز است).

ایجاد ارتباط: از آنجایی که معلمان و دانش‌آموزان نمی‌توانند منتظر باشند تا شرایط به حالت عادی برگردد، اقداماتی که مدارس و دانشگاه‌ها در دو سال اخیر انجام داده‌اند، مزایا و معایب آن‌ها و تأثیر آن اقدامات بر پیشرفت، رضایت و رضایت دانش‌آموزان. بهزیستی باید درک شود تا بتوان بهبودهایی را ایجاد کرد و جمعیتی که عقب مانده‌اند بتوانند در اسرع وقت حمایت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

تعریف اهداف و مقاصد: برای شناسایی اینکه چه تغییراتی در محیط یادگیری به عنوان چالش‌برانگیزترین در نظر گرفته می‌شوند و اینکه چگونه این تغییرات با انواع معیارهای پیامد دانش‌آموز مرتبط است، نظرسنجی‌ها و مصاحبه‌هایی را بین معلمان و دانشجویان ده موسسه آموزش عالی در چهار رشته مختلف انجام دادیم. شهرها، دو شهر در ایالات متحده (نیویورک و شیکاگو)، یکی در کره جنوبی (سئول)، و یکی در بریتانیا (لندن). پاسخ‌ها با تمرکز بر جمعیت‌شناختی دانش‌آموزان مختلف و اینکه چگونه ممکن است تحت تأثیر وضعیت فعلی متفاوت باشند، تجزیه و تحلیل شدند.

 

چرا نوشتن بیان مسئله ضرورت دارد؟

بیان مسئله ظریفترین و حساسترین بخش یک تحقیق می باشد و در این بخش اهداف اصلی از شروع تحقیق و پژوهش باید مطرح شود و نویسنده مقاله و پایاننامه باید در پروپوزال خود اهمیت و ضرورت شروع پژوهش را مطرح کند یقینا زمانی که یک خواننده از اهداف تحقیق مطلع می شود و دلیل شروع پژوهش را می داند بهتر می تواند مفهوم موضوع را درک کند. اهمیت و ضرورت انجام تحقیق را خواننده از این بخش می تواند دریابد.

 

بیان مسئله در مقاله شما کجا می رود؟

اگر بیانیه ای از مسئله را برای یک پروپوزال تحقیق بنویسید، می توانید آن را به عنوان یک بخش جداگانه در همان ابتدای متن اصلی قرار دهید (مگر اینکه ساختار متفاوت یا عناوین متفاوتی به شما داده شود، پس باید با آن سازگار شوید). اگر بیان مشکل شما بخشی از یک دستنوشته مقاله تحقیقاتی برای انتشار در یک مجله دانشگاهی است، پس کم و بیش بخش مقدمه شما را تشکیل می دهد و زمینه/زمینه بررسی ادبیاتی است که باید در اینجا ارائه دهید.

اگر بخش مقدمه را بعد از سایر بخش‌های مقاله خود می‌نویسید، مطمئن شوید که سؤال و رویکرد تحقیق خاصی که در اینجا توضیح می‌دهید با اطلاعات ارائه شده در چکیده مقاله تحقیق مطابقت دارد و به تمام سؤالاتی که در اینجا مطرح می‌کنید پاسخ داده شده است. پایان بخش بحث – مثل همیشه، ثبات کلیدی است. دانستن محل قرار دادن سوال تحقیق می تواند به چندین عامل زمینه ای مهم بستگی داشته باشد.

نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق
نحوه نوشتن بیان مسئله در تحقیق – تزیسمی

نحوه نوشتن بیان مسئله در پروپوزال

بیان مسئله یکی از مهم ترین بخش های تحقیق است که این قسمت با هدف روشن سازی دلایل انجام تحقیق نوشته می شود و خواننده باید با مطالعه این بخش از تحقیق به خوبی از دلایل شروع تحقیق اطمینان حاصل کند. جالب است بدانید که داوران تاکید بسیاری بر این بخش دارند و شاید اولین قسمتی که مطالعه می شود بیان مسئله باشد. بیان مسئله می تواند مجاب کننده داوران به خواندن تمام مقاله باشد پس باید به درستی و با نگارش صحیح بیان شود زیرا که راه ورود شما به پژوهش است. برای اینکه بتوانید یک بیان مسئله خوب بنویسید باید مدتها فکر کنید و قدرت تصور و تخیل خود را به کار بگیرد تا بتوانید مسئله را از ابعاد و زوایای مختلف تبیین کنید. با توجه به اینکه همه تحقیقات با یکسری اهداف مشخصی آغاز می شوند و نهایتا پاسخگوی برخی ابهامات می باشند از این رو بخش بیان مسئله در همه تحقیقات موجود می باشد.

1. گام اول: ذکر مقدمه کلی وقتی می خواهید بیان مساله پروپوزال و پایان نامه خود را بنویسید، باید ابتدا با ذکر یک مقدمه در خصوص اهمیت موضوع تحقیق بیان مساله را شروع کنید تا خواننده به تدریج وارد فضای اصلی تحقیق شود. یعنی اطلاعات کلی در مورد تحقیق خود ارائه دهید.
2. بیان مساله یا مشکل اصلی بعد از ذکر مقدمه ای کوتاه در بیان مساله، به تعریف و تبیین مفهوم متغیرهای اصلی تحقیق که در واقع همان مساله تحقیق می باشند بپردازید. یعنی متغیرهای اصلی تحقیق را بررسی کرده و روابط میان آنها را تشریح کنید. سعی کنید مساله اصلی تحقیق را به صورت سوالی بنویسید و از بیان آن به صورت عبارات کلی و یا خبری خود داری کنید، بیان مساله می توان گفت که همان موضوع اصلی تحقیق است که به سوال اصلی تحقیق تبدیل شده است، یعنی مشکل اصلی می باشد.
3. نحوه برخورد با مشکل یا فرضیه ها بعد از اینکه سوال اصلی تحقیق را بیان کردید، به فرضیه هایی که در آن مورد دارید، بپردازید و فرضیه تحقیق خود را بیان کنید، یعنی جواب احتمالی شما به مشکل چیست و تحقیق شما در صدد اثبات و یا رد این فرضیه می باشد. فرضیه در واقع پاسخ احتمالی به سوال اصلی تحقیق می باشد، که در جریان تحقیق اثبات و یا رد می شود.
4. بیان اهداف تحقیق و اهمیت هر تحقیقی به دنبال اهداف خاصی می باشد، که معمولاً در پروپوزال به صورت جداگانه نوشته می شود، ولی در بیان مساله هم اهداف اصلی تحقیق ذکر می شود، تا خواننده در جریان هدف هایی که تحقیق دنبال می کند قرار گیرد و از آنها اطلاع یابد و از اهمیت تحقیق خبردار شود. برای بررسی اهمیت تحقیق می توانید از منابع گوناگون و سخنان شخصیت های مختلف استفاده کنید و در آخر دورنمایی از وضعیت تحقیق ارائه دهید. در بخش پایانی بیان مسئله می توانید جزئیات بیشتری از این که پژوهش شما چه کاری می خواهد انجام دهد را شرح دهید و فراموش نکنید که تمام این مراحل باید استناد علمی و واقعی داشته باشند.
5. روش تحقیق در پایان بیان مساله خود اعلام کنید که برای رسیدن به هدف و آزمون فرضیات خود از چه روشی استفاده خواهید کرد. روش های مورد استفاده در پایان نامه ها بر حسب موضوعات خود می تواند مختلف باشند، از این رو، در انتخاب روش تحقیق دقت داشته باشید که متناسب با موضوع تحقیق باشد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *