بیان مسئله تحقیق

بیان مسئله تحقیق

بیان مسئله تحقیق ، بیان مساله (Problem Statement) نخستین بخش یک پروپوزال است که در آن چالش اصلی موجود به صورت کوتاه و روشن تصریح می‌شود. در این بخش از طرح پژوهشی باید دغدغه و مشکل اصلی موجود به‌طور دقیق مشخص شود. پژوهشگر در شناسایی مسئله پژوهش، سعی بر آن دارد تا شواهدی دال بر وجود مسئله عرضه کند. به عبارت دیگر پژوهشگر زمینه‌ای را تصویر می‌کند که در آن مسئله ی مورد نظر رخ داده است. در این مرحله ویژگی‌های مسئله، گستردگی و علل احتمالی بروز آن نیز شناسایی می‌گردد. بیان یک مسئله روشن، دقیق و قابل اجرا شاید مشکلترین مرحله ی تحقیق باشد.

بیان مسئله تحقیق
بیان مسئله تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

بیان مسئله تحقیق چیست؟

عبارتی واضح، مختصر و مشخص است که موضوع یا مشکلی را که پروژه تحقیقاتی به آن می پردازد، توصیف می کند. باید به گونه ای نوشته شود که برای افراد متخصص و غیرمتخصص به راحتی قابل درک باشد.

برای نوشتن بیان مسئله تحقیق باید:

. حوزه کلی مورد علاقه را شناسایی کنید: با شناسایی حوزه کلی تحقیق که مورد علاقه شماست شروع کنید.
. تعریف مشکل خاص: محدوده کلی مورد علاقه را به یک مشکل یا موضوع خاص محدود کنید.
. اهمیت مسئله را توضیح دهید: با توضیح اینکه چرا مطالعه مهم است و چه شکافی در دانش فعلی یا درک آن پر می کند، زمینه را برای مشکل فراهم کنید.
. بیانیه ای واضح و مختصر ارائه دهید: مشکل را به شیوه ای واضح و مختصر بیان کنید و مطمئن شوید که از زبانی استفاده می کنید که برای مخاطب مورد نظر شما به راحتی قابل درک باشد.
. از لحن علمی و عینی استفاده کنید: بیان مسئله باید با لحنی خنثی و عینی نوشته شود و از هرگونه زبان ذهنی و سوگیری شخصی اجتناب شود.

چگونگی بیان مساله تحقیق

پژوهشگران بهتر است قبل از بیان مساله و تعریف آن، پیرامون ادبیات و پیشینه موضوع تحقیق کمی مطالعه نماید. این امر باعث می‌شود تا اولا پژوهشگر اشراف بیشتری روی موضوع داشته باشد و بتواند ویژگی‌ها و جنبه‌های مختلف آن را تجزیه و تحلیل نماید و ثانیا متغیرهای مورد بررسی را به راحتی شناسایی کرده و تشریح نماید، زیرا شناسایی متغیرها، پیش‌بینی و در نهایت بررسی رابطه ی بین آن‌ها مهم ترین وظیفه ی یک پژوهشگر در امر تحقیق است. همواره باید توجه داشت که تعریف و بیان مساله مهم ترین و در عین حال سخت ترین وظیفه پژوهشگر در مراحل آغازین تحقیق است. آنچه در این قسمت آورده می‌شود، به ماهیت و گستردگی تحقیق بستگی دارد و حجم مطالب ممکن است از یک پاراگراف تا چندین صفحه را شامل شود.

بیان مساله همواره با مقدمه‌ای آغاز می‌شود که با فاصله‌ای اندک، ناظر بلافصل بر تعریف مشخص مساله است. به این معنا که مقدمه را نباید چنان دور از مساله انتخاب کرد و کلی گرفت که بتوان آن را در آغاز هر مطلب دیگری نیز بیان کرد. مقدمه در واقع فتح بابی برای ورود به مساله اصلی تحقیق است و در حقیقت، نوعی توجیه و استدلال در جهت پرداختن به مساله مورد بررسی است. طول مقدمه نیز نباید چنان باشد که بر مطلب اصلی – یعنی تعریف مساله – غلبه کند و به عبارت دیگر «مقدمه زاید بر متن» باشد. اندازه نوشتاری مقدمه طبعا با حجم نوشته اصلی تناسب دارد و به همین دلیل، هر گاه افزایش طول مقدمه ضرورت یافت، ناگزیر باید دو لایه فراتر از مساله اصلی را در بر گیرد. در کل باید گفت که آنچه در قسمت مقدمه آورده می‌شود باید کاملا مرتبط با موضوع باشد.

درک چگونگی نوشتن یک مسئله تحقیق

مشکل تحقیقاتی شما شکاف موجود در دانش موجود را که می‌خواهید به آن بپردازید (مثلاً علل گرمایش جهانی)، یک مسئله با یک فرآیند خاص (مانند ثبت نام رای دهندگان) یا شیوه‌ها (مثلاً درمان بیمار) را مشخص می‌کند که شناخته شده و به خوبی مستند شده است و نیاز به بررسی دارد. راه حل، یا برخی پدیده های شگفت انگیز یا یافته های قبلی که به نیاز به بررسی بیشتر اشاره می کند. رویکرد شما می تواند نظری یا عملی باشد و نوع خاصی از مشکلی که برای حل آن انتخاب می کنید به نوع تحقیقی که می خواهید انجام دهید بستگی دارد.

در هر صورت، مقاله شما نباید آنچه را که سایر مطالعات قبلاً گفته اند تکرار کند. همچنین نباید سؤالی بپرسد که دامنه آن خیلی گسترده است که در مطالعه شما به آن پاسخ داده شود، همچنین نباید آنقدر مبهم باشد که خواننده نتواند انگیزه یا تمرکز شما را درک کند. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، باید سؤال تحقیق خود را به وضوح تعریف کنید، آن را در چارچوب قرار دهید و بر اهمیت آن برای حوزه تحقیقاتی خود، جامعه تحقیقاتی گسترده تر یا حتی عموم مردم تأکید کنید.

نمونه ای از بیان مسئله تحقیق

«شیوع فزاینده چاقی در کودکان یک نگرانی رو به رشد سلامت عمومی است. با وجود در دسترس بودن اطلاعات در مورد تغذیه سالم و فعالیت بدنی، بسیاری از کودکان هنوز درگیر رفتارهای سبک زندگی سالم نیستند. مشکلی که این مطالعه به آن می‌پردازد، عدم درک موانع و تسهیل‌کننده‌های رفتارهای سبک زندگی سالم در کودکان است.»

نحوه نوشتن بیان مسئله در یک مقاله تحقیقاتی

هنگام درج بیانیه خود از مسئله تحقیق، چندین عامل کلیدی باید در نظر گرفته شود تا بیانیه ای واضح، مختصر، مرتبط و قانع کننده برای خوانندگان ارائه شود. در مورد عناصر زیر نه به عنوان “مراحل” برای نوشتن بیانیه مشکل خود، بلکه به عنوان شرایط ضروری که بیانیه شما می تواند بر اساس آن استوار باشد و برجسته شود، فکر کنید.

زمینه مطالعه خود را فراهم کنید

قرار دادن مشکل تحقیق خود در زمینه به معنای ارائه اطلاعات پیش زمینه به خواننده برای درک اینکه چرا می خواهید این مشکل خاص را مطالعه یا حل کنید و چرا مرتبط است، ارائه دهید. اگر قبلاً تلاش‌هایی برای حل مشکل یا راه‌حل‌هایی که در دسترس هستند، اما ناقص به نظر می‌رسند و نیاز به بهبود دارند، انجام شده است، این اطلاعات را در اینجا درج کنید.

اگر در حال انجام تحقیقات کاربردی هستید، این بخش از بیان مسئله (یا «بیانیه تحقیق») باید به خواننده بگوید که کجا یک مشکل خاص ایجاد می شود و چه کسی تحت تأثیر آن قرار می گیرد. در تحقیقات پایه یا نظری، شما ادبیات مربوطه را در مورد موضوعی که اساس کار فعلی را تشکیل می‌دهد مرور می‌کنید و به خواننده می‌گوید مطالعه شما در کجا قرار دارد و به چه شکافی در دانش موجود می‌پردازید.

ارتباط این تحقیق را مشخص کنید

بیان مسئله همچنین باید به وضوح بیان کند که چرا تحقیق فعلی اهمیت دارد یا اگر در حال نوشتن یک پروپوزال تحقیق هستید، چرا کار آینده اهمیت دارد. از خود بپرسید (و به خوانندگان خود بگویید) اگر مشکل ادامه یابد چه اتفاقی خواهد افتاد و چه کسی بیشتر عواقب آن را احساس خواهد کرد. اگر راه‌حلی که در مطالعه خود جستجو می‌کنید یا پیشنهاد می‌کنید، در خارج از زمینه موضوعاتی که مطالعه کرده‌اید، ارتباط گسترده‌تری دارد، باید این مورد نیز در اینجا گنجانده شود. در تحقیقات پایه، پیشرفت دانش همیشه پیامدهای عملی روشنی ندارد – اما شما باید به وضوح برای خواننده توضیح دهید که چگونه بینش‌هایی که مطالعه شما ارائه می‌دهد با تصویر بزرگ‌تر منطبق است و چه تحقیقات بالقوه آینده می‌تواند الهام‌بخش باشد.

اهداف و مقاصد خاص را تعریف کنید

اکنون که خواننده از زمینه تحقیق شما و دلیل اهمیت آن آگاه است، به طور خلاصه طرح و روش هایی را که استفاده کرده اید یا قصد استفاده از آن را دارید معرفی کنید. هنگام توصیف این موارد، همچنین باید اهداف دقیق خود را با وضوح بیشتری فرموله کنید، و در نتیجه همه عناصر مقاله خود را کنار هم بیاورید تا خواننده بتواند خودش قضاوت کند که آیا (الف) منطق پشت مطالعه شما را درک می کند و (ب) از نظر شما متقاعد شده است. رویکرد.

این بخش آخر را شاید بتوان «بیان مسئله» واقعی مطالعه شما در نظر گرفت، اما قبل از بیان صریح، باید خواننده را با ارائه تمام جزئیات لازم آماده کنید. اگر پیشینه پیشینه ای که ذکر می کنید بسیار گسترده باشد و مشکلی که قبلاً معرفی کردید کمی مبهم به نظر می رسد، در این صورت خواننده در درک اینکه چگونه به آزمایش های خاصی که به طور ناگهانی در اینجا توضیح می دهید، دچار مشکل می شود. مطمئن شوید که خوانندگان شما می توانند ساختار منطقی ارائه شما را دنبال کنند و هیچ جزئیات مهمی از قلم نیفتد.

بیان مسئله تحقیق
بیان مسئله تحقیق – تزیسمی

بیان مسئله مثال

در زیر بیان نمونه ای از مسئله برای یک مطالعه تحقیقاتی عملی در مورد چالش های یادگیری آنلاین است. توجه داشته باشید که بیانیه شما ممکن است بسیار طولانی تر باشد (مخصوصاً قسمت زمینه ای که باید پیشینه مطالعه را توضیح دهید) و باید منابعی برای همه ادعاهایی که دارید و ادبیات قبلی که به آن استناد می کنید ارائه دهید. همچنین سرفصل‌های «زمینه»، «ارتباط» و «اهداف و مقاصد» را درج نمی‌کنید، بلکه فقط این بخش‌ها را به عنوان پاراگراف‌های مختلف ارائه می‌کنید. اما اگر بیان مشکل شما از این ساختار پیروی کند، مشکلی برای متقاعد کردن خواننده به اهمیت کار خود ندارید.

فراهم کردن زمینه: از آغاز همه‌گیری کووید، اکثر مؤسسات آموزشی در سراسر جهان حداقل در زمان اوج آلودگی و اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی، به یک مدل مطالعه کاملاً آنلاین روی آورده‌اند. این انتقال آسان نبوده است و حتی با گذشت دو سال از همه‌گیری، مشکلات مربوط به آموزش و مطالعه آنلاین همچنان وجود دارد (مرجع مورد نیاز است). در حالی که شکاف فزاینده بین افرادی که به فناوری و تجهیزات دسترسی دارند و افرادی که دسترسی ندارند به عنوان یکی از چالش‌های اصلی تعیین شده است (مرجع مورد نیاز)، دیگران ادعا می‌کنند که یادگیری آنلاین فرصت‌های بیشتری را برای بسیاری از دانش‌آموزان با شکستن موانع مکان و فاصله فراهم می‌کند. (مرجع مورد نیاز است).

ایجاد ارتباط: از آنجایی که معلمان و دانش‌آموزان نمی‌توانند منتظر باشند تا شرایط به حالت عادی برگردد، اقداماتی که مدارس و دانشگاه‌ها در دو سال اخیر انجام داده‌اند، مزایا و معایب آن‌ها و تأثیر آن اقدامات بر پیشرفت، رضایت و رضایت دانش‌آموزان. بهزیستی باید درک شود تا بتوان بهبودهایی را ایجاد کرد و جمعیتی که عقب مانده‌اند بتوانند در اسرع وقت حمایت مورد نیاز خود را دریافت کنند.

تعریف اهداف و مقاصد: برای شناسایی اینکه چه تغییراتی در محیط یادگیری به عنوان چالش‌برانگیزترین در نظر گرفته می‌شوند و اینکه چگونه این تغییرات با انواع معیارهای پیامد دانش‌آموز مرتبط است، نظرسنجی‌ها و مصاحبه‌هایی را بین معلمان و دانشجویان ده موسسه آموزش عالی در چهار رشته مختلف انجام دادیم. شهرها، دو شهر در ایالات متحده (نیویورک و شیکاگو)، یکی در کره جنوبی (سئول)، و یکی در بریتانیا (لندن). پاسخ‌ها با تمرکز بر جمعیت‌شناختی دانش‌آموزان مختلف و اینکه چگونه ممکن است تحت تأثیر وضعیت فعلی متفاوت باشند، تجزیه و تحلیل شدند.

چه زمانی بیان مسئله در تحقیق بنویسیم؟

بیان مسئله تحقیق باید در ابتدای فرآیند تحقیق قبل از جمع آوری یا تجزیه و تحلیل داده نوشته شود. این به این دلیل است که این بیانیه با تعریف واضح مشکلی که تحقیق سعی در حل آن دارد، پایه و اساس کل پروژه تحقیقاتی را تعیین می کند.

نوشتن بیانیه مسئله در اوایل فرآیند تحقیق به هدایت طراحی و روش تحقیق کمک می کند و اطمینان می دهد که تحقیق بر روی پرداختن به مشکل خاص در دست متمرکز است. همچنین کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که تحقیق مرتبط است و شکاف در دانش یا درک فعلی را برطرف می کند.

علاوه بر این، یک بیانیه مشکل به خوبی نوشته شده به طور موثر هدف و اهمیت تحقیق را به سرمایه گذاران بالقوه، همکاران و سایر ذینفعان منتقل می کند. همچنین باعث ایجاد علاقه و حمایت برای پروژه تحقیقاتی می شود.

همچنین توجه به این نکته مهم است که در طول فرآیند تحقیق، بیانیه را می توان با کشف اطلاعات جدید یا پیشرفت تحقیق، اصلاح یا به روز کرد. این طبیعی است و ایده خوبی است که بیانیه را در صورت لزوم بازبینی کنید تا اطمینان حاصل شود که واضح و مختصر باقی می ماند و به طور دقیق تمرکز فعلی پروژه تحقیقاتی را منعکس می کند.

بیان مسئله در مقاله شما کجا می رود؟

اگر بیانیه ای از مسئله را برای یک پروپوزال تحقیق بنویسید، می توانید آن را به عنوان یک بخش جداگانه در همان ابتدای متن اصلی قرار دهید (مگر اینکه ساختار متفاوت یا عناوین متفاوتی به شما داده شود، پس باید با آن سازگار شوید). اگر بیان مشکل شما بخشی از یک دستنوشته مقاله تحقیقاتی برای انتشار در یک مجله دانشگاهی است، پس کم و بیش بخش مقدمه شما را تشکیل می دهد و زمینه/زمینه بررسی ادبیاتی است که باید در اینجا ارائه دهید.

اگر بخش مقدمه را بعد از سایر بخش‌های مقاله خود می‌نویسید، مطمئن شوید که سؤال و رویکرد تحقیق خاصی که در اینجا توضیح می‌دهید با اطلاعات ارائه شده در چکیده مقاله تحقیق مطابقت دارد و به تمام سؤالاتی که در اینجا مطرح می‌کنید پاسخ داده شده است. پایان بخش بحث – مثل همیشه، ثبات کلیدی است. دانستن محل قرار دادن سوال تحقیق می تواند به چندین عامل زمینه ای مهم بستگی داشته باشد.

5 جزء یک بیان مسئله چیست؟

در تدوین یک بیان مسئله، با تمرکز بر پنج موضوع به تفکر مانند یک روزنامه نگار کمک می کند: چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا، و چرا یا چگونه. به خاطر داشته باشید که هر عبارت ممکن است به صراحت شامل هر جزء نباشد. اما پرسیدن این سوالات راه خوبی برای اطمینان از پوشش دادن عناصر کلیدی است:

. چه کسی: ذینفعانی که تحت تأثیر مشکل قرار می گیرند چه کسانی هستند؟
. چه: وضعیت فعلی، وضعیت مطلوب یا نیاز برآورده نشده چیست؟
. چه زمانی: مشکل در چه زمانی رخ می دهد یا دوره زمانی مربوط به آن چیست؟
. کجا: مشکل کجاست؟ به عنوان مثال، آیا در یک بخش، مکان یا منطقه خاص است؟
. چرا: چرا این مهم یا ارزش حل کردن دارد؟ این مشکل چگونه بر مشتریان، کارمندان، سایر ذینفعان یا سازمان شما تأثیر می گذارد؟ وسعت مشکل چقدر است؟ فاصله بین حالت فعلی و مطلوب چقدر است؟

بیان مسئله تحقیق شامل چه مواردی است؟

بیان مسئله تحقیق معمولاً شامل عناصر زیر است:

1. موضوع تحقیق:

حوزه کلی مورد علاقه یا زمینه مطالعاتی که پروژه تحقیقاتی به آن می پردازد.

2. مشکل یا مسئله خاص:

بیان واضح و مختصر از مشکل یا موضوعی که پروژه تحقیقاتی قصد دارد به آن رسیدگی کند.

3. اهمیت مسئله:

بحث در مورد اینکه چرا مشکل مهم است و چه شکافی در دانش فعلی یا درک آن پر می کند.

4- سؤالات تحقیق:

مجموعه ای از سوالاتی که پروژه تحقیقاتی به منظور پرداختن به مشکل یا مسئله هدف پاسخگویی به آنهاست.

5- اهداف تحقیق:

مجموعه ای از اهداف مشخص و قابل اندازه گیری که هدف پروژه تحقیقاتی دستیابی به آنهاست.

6. محدوده تحقیق:

توصیفی از جامعه، محیط یا زمینه خاصی که پروژه تحقیقاتی بر آن تمرکز خواهد کرد.

7. چارچوب نظری:

بحث در مورد مفاهیم و اصول نظری که پروژه تحقیقاتی را مشخص می کند.

8. طرح تحقیق:

شرح روش شناسی تحقیق که برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها به منظور پاسخگویی به سؤالات و اهداف تحقیق استفاده می شود.

توجه به این نکته مهم است که بیان مسئله معمولاً مختصر و مختصر است، معمولاً چند جمله یا یک پاراگراف کوتاه. اما باید اطلاعات کافی برای انتقال ایده اصلی پروژه تحقیقاتی ارائه دهد.

بیان مسئله تحقیق
بیان مسئله تحقیق – تزیسمی

ویژگی های مهم بیان مسئله تحقیق

1. وضوح

بیان مسئله باید واضح و قابل درک باشد. آن را به گونه ای بنویسید که هم برای افراد متخصص و هم برای افراد غیرمتخصص در این زمینه قابل دسترسی باشد.

2. خاص بودن

بیانیه باید مشخص باشد و به وضوح مشکل یا موضوعی را که پروژه تحقیقاتی قصد دارد به آن رسیدگی کند، تعریف کند. باید به اندازه کافی باریک باشد تا قابل مدیریت باشد، اما به اندازه کافی گسترده باشد تا مورد علاقه دیگران در این زمینه باشد.

3. اهمیت

بیانیه باید توضیح دهد که چرا مشکل مهم است و چه شکافی در دانش فعلی یا درک آن پر می کند. باید زمینه را برای پروژه تحقیقاتی فراهم کند و به توجیه اهمیت آن کمک کند.

4. ارتباط

بیانیه باید مرتبط با رشته تحصیلی باشد و موضوعی را که در حال حاضر مورد توجه محققان است، مورد توجه قرار دهد.

5. سؤالات تحقیق

بیانیه باید شامل مجموعه ای از سؤالات پژوهشی باشد که هدف پروژه تحقیقاتی به منظور پرداختن به مشکل یا مسئله پاسخ به آنهاست.

6. اهداف تحقیق

بیانیه باید شامل مجموعه ای از اهداف مشخص و قابل اندازه گیری باشد که هدف پروژه تحقیقاتی دستیابی به آنهاست.

7. دامنه

بیانیه باید جامعه، محیط یا زمینه خاصی را که پروژه تحقیقاتی بر آن متمرکز خواهد شد، تعریف کند.

8. چارچوب نظری

بیانیه باید نمای کلی از مفاهیم و اصول نظری که پروژه تحقیقاتی را مشخص می کند ارائه دهد.

9. طرح تحقیق

بیانیه باید نمای کلی از روش های تحقیق ارائه دهد. این برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها به منظور پاسخگویی به سؤالات و اهداف تحقیق مفید خواهد بود.

تفاوت بین بیانیه پایان نامه و بیان مسئله

بیانیه پایان نامه و بیان مسئله عناصر مرتبط اما متمایز یک پروژه تحقیقاتی هستند.

بیانیه پایان نامه بیانیه ای است که استدلال یا ادعای اصلی یک مقاله یا مقاله تحقیقاتی را خلاصه می کند. ایده اصلی مقاله را ارائه می دهد و جهت بقیه مطالب را تعیین می کند. معمولاً در انتهای مقدمه قرار دارد و اغلب یک جمله است.

از سوی دیگر، بیان مسئله، بیانیه ای است که یک مشکل یا موضوع خاصی را که پروژه تحقیقاتی قصد دارد به آن رسیدگی کند، توصیف می کند. با تعریف واضح مسئله تحقیق، پایه و اساس کل پروژه تحقیقاتی را تعیین می کند. معمولاً در ابتدای مقاله یا پروپوزال تحقیقاتی قرار دارد و یک یا چند پاراگراف است.

به طور خلاصه، بیانیه پایان نامه خلاصه ای از نکته اصلی یا استدلال کلیدی مقاله پژوهشی است. بیان مسئله، موضوع خاصی را که پروژه تحقیقاتی قصد دارد به آن رسیدگی کند، توصیف می کند. بیانیه پایان نامه بیشتر بر نتیجه نهایی تحقیق متمرکز است. در حالی که بیان مسئله بر وضعیت فعلی دانش و شکاف در درک که پروژه تحقیقاتی قصد پر کردن آن را دارد متمرکز است.

در نتیجه

بیان مسئله یکی از اجزای حیاتی پروژه تحقیقاتی است، زیرا نقشه راه روشن و مختصری را برای تحقیق ارائه می‌کند و کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تحقیق به خوبی طراحی شده و به یک موضوع مهم و مرتبط می‌پردازد.

امیدواریم این وبلاگ ابهامات و سردرگمی شما را در رابطه با بیان مسئله تحقیق روشن کرده باشد و به شما کمک کند تا یک بیانیه موثر برای پروژه تحقیقاتی خود بنویسید!

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *