چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟

چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟

چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟ ، در هنگام انجام یک آزمایش، تعریف مسئله تحقیق شما ضروری است. در این مقاله یاد می گیرید که چگونه برای پروپوزال تحقیق خود بیانیه مشکل بنویسید. با ویژگی های بیان خوب مسئله و نمونه هایی از سؤالات تحقیق آشنا شوید.

شما محقق بزرگی هستید. شما پر از ایده ها و سوالاتی هستید که در ادامه کار خود را به کجا ببرید. اگر در طرح سوالات جالب در منطقه خود خوب نبودید، در این موقعیت قرار نمی گرفتید. اما یک مشکل این است که بدانید زمان، انرژی و پول خود را کجا خرج کنید. کدام ایده ها، پرسش ها و مشکلات ارزشمند هستند؟

شما باید بتوانید یک مشکل تحقیقاتی خوب را تعریف کنید. یک مشکل تحقیقاتی به شکاف موجود در دانش در زمینه شما می پردازد و منجر به تحقیقات بیشتر توسط شما و سایر محققان می شود. الهام بخشیدن به دیگران با مشکل تحقیقاتی خود منجر به استناد می شود و تأثیر شما و مؤسسه شما را افزایش می دهد.

برای نوشتن یک بیانیه مشکل واضح و مفید، باید یک سوال و پیامدهای آن را توضیح دهید.

یکی از راه‌های کلیدی برای ارزیابی «مفید بودن» ایده‌های تحقیقاتی‌تان این است که یاد بگیرید چگونه آنها را به‌عنوان مسائل واضح بیان کنید.

در این مقاله در مورد نحوه نوشتن بیانیه مشکل برای پروپوزال تحقیق بعدی صحبت خواهیم کرد. این نه تنها برای ارزیابی «مفید بودن» ایده‌های تحقیقاتی، بلکه برای فرمول‌بندی درخواست یا پروپوزال کمک هزینه مهم است. ما در مورد چگونگی توضیح ایده های تحقیقاتی خود به دیگران در قالب بیان مسئله در پروپوزال خود صحبت خواهیم کرد.

چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟
چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

بیان مسئله در تحقیق چیست؟- چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟

همه پروژه های تحقیقاتی باید با بیان مسئله روشن شروع شوند. بیانیه مشکل فرمول بندی یک موضوع است که معمولاً یک «شکاف» در منطقه شماست. شکاف پژوهشی یک سوال بی پاسخ، یک موضوع، اختلاف نظر یا فرضیه آزمایش نشده است که هنوز به آن پرداخته نشده است.

ترفند مشکلات تحقیقاتی این است که مشخص شود آیا واقعاً ارزش صرف زمان، انرژی و پول برای کشف کردن را دارند یا خیر. این با تجربه همراه است، یا فقط می توانید ادامه دهید!

از آنجایی که یک بیان مسئله واضح اساس پروژه تحقیقاتی بعدی شما را تشکیل می دهد، سوال این است: چگونه می توانم یکی بنویسم؟

چگونه این کار انجام می شود؟ اولین گام، آشنایی با عناصر اساسی بیان مسئله در تحقیق مؤثر است.

ویژگی های بیان مسئله- چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟

بیان مسئله تحقیق دو ویژگی کلیدی دارد:

1. مشکل باید چالش برانگیز و اصلی باشد، اما به طور بالقوه توسط تیم شما قابل دستیابی است.
2. مشکل نباید افزایشی باشد. به عبارت دیگر، سعی نکنید یک تغییر کوچک یا پیشرفت در یک مطالعه موجود را که منجر به بینش علمی جدید نمی شود، مطرح کنید. این می تواند به اعتبار شما و تیم شما آسیب برساند و احتمالاً منجر به انتشار معنی دار نخواهد شد.

بنابراین، ایجاد یک بیانیه مسئله تحقیق “خوب” مستلزم برنامه ریزی منظم و تعیین اهداف واقعی و مبتنی بر زمان است. مشکل شما باید قابل دستیابی باشد.

شما همچنین باید روش‌های تحقیق عملی را بر اساس رویکردی که به بهترین وجه با سؤال تحقیق مطابقت دارد، اعمال کنید. روش های شما باید منطقی باشد. آنها باید قابل استفاده باشند. به عبارت دیگر، شما باید بتوانید داده های آماری کافی و مرتبط را که قابل تکرار هستند به دست آورید.

در نهایت، مشکلی که شما تعریف کردید به این معنی است که باید اعضای تیم را در این زمینه و روش های تحقیقاتی خاص آموزش دهید.

نوشتن بیانیه مشکل- چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟

بیان مسئله تحقیق با تعریف آن در حوزه کلی تحقیق شما انجام می شود. این بستگی به کار و تجربه قبلی شما دارد. ممکن است این حوزه ای باشد که می خواهید به آن بروید یا موضوعی مرتبط با آنچه قبلاً به عنوان محقق روی آن کار کرده اید. مثال‌ها می‌تواند شامل یک سؤال در اخترفیزیک در فیزیک، رباتیک در مهندسی، تغذیه در پزشکی، یا زیست‌شناسی دریایی در علوم اقیانوس‌ها و زمین باشد.

هنگامی که منطقه کلی خود را مشخص کردید (و البته از قبل این را می دانید)، زمان آن است که یک مشکل تحقیقاتی را در آن زمینه بررسی کنید، تصمیم بگیرید و تعریف کنید.

ابتدا، بیانیه شما باید مشکلی را مشخص کند که باید در حوزه فرعی انتخابی شما حل شود.

این تقریباً به طور قطع نیاز به کار ادبی دارد، اما این ایده ممکن است ناشی از:

. بحث هایی که با همکاران داشته اید؛
. بحث در کنفرانس؛
. مقاله ای که خوانده اید

دوم، بیان مشکل شما باید یک «مشکل تحقیقاتی خوب» باشد. این به بررسی و مطالعه بیشتر نیاز دارد زیرا شما “چه انجام شده است” را در نظر می گیرید؟ و “چه کاری باید انجام شود؟”

سوم، جستجو برای اطلاعات بیشتر، شاید توسط:

. پیدا کردن کتاب‌ها، اوراق و سایر مواد مرتبط؛
. ارزیابی کیفیت و اعتبار اطلاعات جمع آوری شده؛
. حفظ مرور متون منظم در طول پروژه؛
. یادداشت برداری منظم بر روی مواد پس زمینه؛
. تصمیم گیری در مورد چگونگی انجام این جستجوی ادبیات در گروه تحقیقاتی؛
. تصمیم گیری درباره نحوه انتشار اطلاعات به دست آمده به گروه (به عنوان مثال، از طریق هر محققی که به طور منظم مروری بر ادبیات خود در حوزه فرعی خود انجام می دهد و اطلاعاتی که در جلسات گروه یا از طریق ایمیل در فواصل زمانی منظم منتشر می شود).

این فرآیند ممکن است نحوه بیان یا فرمول بندی مسئله تحقیق شما را تغییر دهد یا تغییر دهد.

هنگامی که مشکل تحقیق شما مشخص شد، سؤالات تحقیق در درون مسئله باید مشخص شوند.

چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟
چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟ – تزیسمی

بیان مشکل شما چقدر باید باشد؟- چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟

نه خیلی زیاد. یک صفحه برای بیان مشکل واضح و مؤثر کافی است.

سؤالات مربوط به مشکل خود را تحقیق کنید

مرحله اول نوشتن بیانیه مسئله تحقیق شما شامل فرمول بندی سوالات شما به شیوه ای معنادار است. در زمینه سؤالات مهم، ما به دنبال چیزهایی هستیم که بسیاری از خوانندگان در رشته های مختلف آن را جالب می دانند. اما در عین حال سؤال خود را در حوزه خود تنظیم کنید.

بنابراین، هنگامی که یک مسئله تحقیق مشخص شد، می توان چندین سؤال را نوشت. این سؤالات باید دقیقاً مشخص کند که چه چیزی برای حل مشکل باید تعیین شود.

این سؤالات همچنین باید به اندازه کافی مشخص باشند که بتوان با استفاده از روش‌های تحقیقی موجود – یا روش‌هایی که می‌توان در اختیار گروه پژوهشی قرار داد (مثلاً با خرید یا قرض گرفتن تجهیزات) به آنها پاسخ داد.

این سؤالات باید به بررسی، تحلیل و استدلال عمیق و پیچیده نیاز داشته باشد. آنها نباید به اندازه کافی ساده باشند که بتوان به راحتی با حقایق ثابت شده یا پاسخ های بله/خیر به آنها پاسخ داد.

تمام سوالات تحقیق باید متمرکز، خاص، به طور مناسب پیچیده و مرتبط با اهداف کلی پروژه باشد.

نمونه سوالات و مراحل بعدی

. چگونه مقررات دولتی از آلوده کردن سیستم های آب توسط شرکت ها جلوگیری می کند؟
. چه عواملی بر رشد جمعیت در کشورهای با رشد سریع تأثیر گذاشته است؟
. چگونه می توان یک واحد دفع حرارتی سفارشی برای استفاده در تشخیص ذرات معلق در یک محیط آلوده (به عنوان مثال، یک خیابان شلوغ شهری) طراحی و ساخت؟
. از چه روش‌ها و رویه‌هایی می‌توان برای درک و در نتیجه کنترل فرآیندهای شیمیایی اساسی که در شعله‌های آتش رخ می‌دهند استفاده کرد؟
. چگونه می توان پروتکل های اندازه گیری مورد استفاده در طیف سنجی جرمی در آزمایشگاه تحقیقاتی دانشگاه را توسعه و استاندارد کرد تا امکان مقایسه مستقیم با اندازه گیری های مرتبط در آزمایشگاه دولتی را فراهم کند؟

هنگامی که مشکل و سؤالات مشخص شد، منابع مورد نیاز برای انجام تحقیق باید ارزیابی شوند. این شامل موارد زیر خواهد بود:

. شناسایی تجهیزات مورد نیاز دریابید که چه چیزی موجود است و چه چیزی باید خریداری شود.
. ارزیابی اینکه کدام مواد مصرفی (مثلاً مواد شیمیایی) برای پروژه مورد نیاز است و تعیین اینکه آیا می توان آنها را به طور منظم به دست آورد (یعنی در مقادیر مناسب در زمان های مناسب).
. شناسایی نرم افزار، تجزیه و تحلیل داده ها و سایر پشتیبانی های کامپیوتری مورد نیاز. ارزیابی کنید که چه چیزی باید خریداری شود.
. ارزیابی فضای آزمایشگاهی و اداری مورد نیاز و در صورت نیاز بیشتر، این موضوع را با مدیر آزمایشگاه مربوطه در میان بگذارید.
. شناسایی اینکه چه حمایت هایی برای سفر برای گروه مورد نیاز است و همچنین چه منابعی برای حضور گروه در کنفرانس های مربوطه و آموزش پرسنل گروه مورد نیاز است.

نحوه نوشتن بیان مسئله برای یک مقاله تحقیقاتی: 5 مرحله

خواه هدف شما روشن کردن نتایج تحقیق در مورد یک موضوع خاص باشد یا راهنمایی برای تحقیقات آتی ارائه دهید، درک مراحل اساسی مربوطه بسیار مهم است. بیایید با چک لیستی از ملاحظات برای اطمینان از یک پاراگراف برجسته شروع کنیم.

مرحله 1. تمرکز را محدود کنید.

مهم‌ترین جنبه ایجاد یک بیان مسئله، توضیح این است که چگونه باید به طور گسترده به موضوع نزدیک شد و چرا این موضوع مستلزم تحقیق است. هنگام تنظیم بیانیه خود، باید نشان دهید که این موضوع قبلاً توسط دیگران شناسایی و بررسی شده است. وظیفه شما این است که متمایز بودن کار خود را برجسته کنید.

مرحله 2. اهمیت مشکل خود را توجیه کنید.

این ممکن است چالش برانگیز به نظر برسد، اما ضروری است که از بیان موضوع فراتر برویم. شما باید به طور خلاصه درباره چرایی وجود آن، تأثیر آن بر چه کسانی و چرایی اهمیت آن صحبت کنید. اگر تلاش‌های قبلی برای رسیدگی به مشکل ناموفق بوده است، آنها را تأیید کرده و در مورد آنها نیز بحث کنید.

مرحله 3. شامل بحث در مورد محدودیت ها و هزینه ها.

اگر چالش‌ها و ملاحظات مالی خاصی با موضوع مرتبط است، ارقام و مثال‌های دقیقی برای روشن کردن آن‌ها ارائه کنید (همان کاری که هنگام تکمیل بیانیه پایان نامه برای یک مقاله تحقیقاتی انجام می‌دهید).

مرحله 4. از ایده های خود با شواهد حمایت کنید.

در حالی که انجام این کار ممکن است در قالب بیان مسئله و دامنه محدود آن چالش برانگیز باشد، سعی کنید هر گونه شواهد موجود را برای جلب توجه و توجه جامعه علمی ارائه دهید.

مرحله 5. راه حل های بالقوه را ارائه دهید و مزایای آنها را بیان کنید.

اگر رویکرد پیشنهادی شما با تحقیقات قبلی متفاوت است، این تمایزات را برجسته کنید و دلایل پیش بینی موفقیت را بیان کنید.

بیانیه های مشکل مؤثر جزئیات روشن و عناصر مرتبط موضوع مورد بررسی را ارائه می دهند. در حالی که پرهیز از جزئیات بیش از حد مهم است، هنوز لازم است در چندین جمله راه حلی را که می‌خواهید به کار ببرید و اینکه چگونه می‌تواند به طور موثر مشکل را حل و فصل کند، نشان دهید.

چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟
چگونه یک بیانیه مسئله برای پروپوزال تحقیقاتی خود بنویسید؟ – تزیسمی

چه مواردی را نباید در این پاراگراف لحاظ کرد؟

در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که یک نویسنده پروپوزال تحقیقاتی باید هنگام تهیه بیانیه های مشکل برای اطمینان از اثربخشی به خاطر بسپارد. توصیه ها و مشکلات زیر را برای جلوگیری از آن در نظر بگیرید:

. سادگی را در آغوش بگیرید: با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم که مخاطب هدف شما می تواند به راحتی درک کند، برای وضوح و مختصر تلاش کنید.
. تمرکز را حفظ کنید: در مسیر خود بمانید و از ارجاع به مسائل نامرتبط در بیانیه خود اجتناب کنید. برای جلوگیری از سردرگمی و حفظ تأثیر، توجه خود را مستقیماً بر روی مشکلی که در حال حل آن هستید متمرکز کنید.
. افزایش دسترسی: تعادلی بین فنی بودن و دسترسی برقرار کنید. از استفاده بیش از حد از اصطلاحات تخصصی که ممکن است مخاطبان وسیعی را بیگانه کند، خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که متن شما برای افراد با زمینه ها و سطوح مختلف تخصص قابل درک است.

با رعایت این دستورالعمل ها، می توانید وضوح و تأثیر محتوای خود را افزایش دهید و در نهایت ایده های خود را تقویت کنید.

نمونه ای از بیان مسئله برای یک مقاله تحقیقاتی

«شیوع چاقی در دوران کودکی به سطوح هشداردهنده ای در سطح جهانی رسیده است که خطرات سلامتی و بار اجتماعی قابل توجهی را به همراه دارد. با این حال، تحقیقات محدودی در مورد اثربخشی مداخلات مبتنی بر مدرسه در مبارزه با این موضوع در جوامع کم درآمد انجام شده است. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر اجرای برنامه جامع تغذیه و فعالیت بدنی در مدارس ابتدایی مناطق محروم از نظر اقتصادی، کاهش نرخ چاقی کودکان و ترویج سبک زندگی سالم انجام شده است.

اولین جمله این نمونه چاقی دوران کودکی را مشخص می‌کند و شیوع جهانی آن را برجسته می‌کند و بر پیامدهای منفی سلامتی و پیامدهای اجتماعی آن تأکید می‌کند.

در جمله دوم، نویسنده شکاف موجود در تحقیقات موجود، به ویژه در مورد اثربخشی مداخلات مبتنی بر مدرسه در جوامع کم درآمد را تایید می کند. این نشان دهنده نیاز به بررسی بیشتر در این زمینه خاص است.

جمله آخر هدف تحقیق را برای بررسی تأثیر برنامه جامع تغذیه و فعالیت بدنی اجرا شده در مدارس ابتدایی معرفی می کند. نتیجه در نظر گرفته شده کاهش نرخ چاقی کودکان و تقویت سبک زندگی سالم در میان جمعیت هدف است.

افکار نهایی

تعریف و نوشتن یک بیانیه واضح از یک مسئله به عنوان مبنای یک پروژه اولین – و مهمترین – مرحله در هر تحقیق است. نکات و ایده های موجود در این مقاله به شما کمک می کند تا به وضوح هدف تحقیقی را که در حال توسعه آن هستید شناسایی کنید.

بیان مسئله تحقیق واضح احتمالاً اسکلت مقدمه مقاله نهایی شما را تشکیل می دهد. اگر بتوانید به وضوح خواننده خود (مهمترین فرد در فرآیند انتشار) را به یک سؤال مهم و جالب هدایت کنید، احتمالاً درگیر خواهند ماند و در آینده از مقاله شما استفاده کرده و به آنها استناد خواهند کرد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *