بایدها و نبایدهای نگارش پایان نامه

بایدها و نبایدهای نگارش پایان نامه

بایدها و نبایدهای نگارش پایان نامه ، همانطور که پیشتر بیان کردیم نگارش پایان نامه نیز همانند بسیاری از اسناد علمی دیگر تابع قوانین و استانداردهایی است.
زمانی که می خواهید نگارش پایان نامه را شروع کنید، باید سعی کنید تمامی بایدها و نبایدهای نگارش را یک به یک انجام داده و پیاده سازی کنید تا در نهایت یک پروژه باکیفیت و کاربردی داشته باشید.
ممکن است این فرآیند زمانبر، هزینه بر و طولانی به نظر برسد، ولی باید بدانید که تمامی این عوامل برای دستیابی به یک پایان نامه باکیفیت ضروری و لازم الاجرا هستند.

بایدها و نبایدهای نگارش پایان نامه
بایدها و نبایدهای نگارش پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- بایدها و نبایدهای نگارش پایان نامه

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

10 قانون برای تسلط بر پایان نامه- بایدها و نبایدهای نگارش پایان نامه

نوشتن پایان نامه برای تکمیل مدرک به ندرت لذت بخش است. انجام پایان نامه به زمان، تجربه و منابع زیادی نیاز دارد. دانش‌آموزان جوان معمولاً به دلیل نداشتن تجربه با مشکل مواجه می‌شوند، در حالی که دانش‌آموزان پیشرفته و شاغل بیشتر با مدیریت زمان و منابع دست و پنجه نرم می‌کنند.

من صدها دانش‌آموز را از طریق کارکردهای مختلف، از سرپرست و ممتحن بودن تا کمک به آنها در طراحی تحقیق، پردازش داده‌ها و فرآیند نوشتن از بیرون، در این فرآیند راهنمایی کرده‌ام. بنابراین، در اینجا می‌خواهم بینش‌هایی را درباره نحوه انجام پایان‌نامه به اشتراک بگذارم – و چگونه واقعاً پای خود را در آن نگذاریم.

نوشتن پایان نامه با انتخاب موضوع مناسب شروع می شود. این بدیهی به نظر می رسد، اما در واقع بسیار مهم است که روی موضوعی کار کنید که مورد علاقه شما و در حالت ایده آل نیز برای شغل آینده شما باشد. دیدن ارزش عملی پایان نامه، الهام و پشتکار شما را افزایش می دهد، دو مورد از مهم ترین عوامل انجام پایان نامه.

فرآیند نوشتن پایان نامه شامل دو بخش است: ساختار محتوای شما و نوشتن متن. قسمت دوم معمولاً قسمت اول را دنبال می کند. با این حال، شروع نوشتن مطالب قبل از تکمیل پردازش داده ها هوشمندانه تر است، زیرا فرآیند نوشتن احتمالاً به شما کمک می کند تا ناهماهنگی ها، شکاف ها یا ایرادات غیرمنتظره ای را که باید قبل از رسیدن به مرحله نهایی برطرف کنید، شناسایی کنید.

محتوای خود را ساختار دهید

پایان نامه شما باید به گونه ای ساختار یافته باشد که برای استدلال شما منطقی باشد. بنابراین، پس از انتخاب موضوع، احتمالاً باید تمرکز خود را محدود کنید. دقیقا چه خواهید کرد؟ آیا یک نظریه را با داده های جدید آزمایش خواهید کرد یا یک زمینه جدید و کم تحقیق را باز خواهید کرد؟ من خودم یک محقق میدانی نسبتاً اکتشافی و مبتنی بر داده‌ها هستم، زیرا من پدیده‌های تحقیق‌نشده را بررسی می‌کنم و آنچه را که در حال وقوع است تجزیه و تحلیل می‌کنم.

پایان نامه من در مورد یک جامعه استرالیایی در پاراگوئه را به عنوان نمونه ای از تحقیقات میدانی اکتشافی و داده محور در نظر بگیرید. قبل از شروع پروژه ام، به روستایی پاراگوئه سفر کردم تا بفهمم چه چیزی از جامعه آنجا باقی مانده است. ایده اولیه من این بود که توضیح دهم چگونه زبان انگلیسی در پاراگوئه در طول زمان تکامل یافته است. به محض ورودم، متوجه شدم که یک آقایی متولد 1926 تنها گوینده بومی انگلیسی بود در حالی که بیشتر فرزندان به زبان بومی محلی صحبت می کردند. بنابراین، داده‌ها را دنبال کردم و تمرکز تحقیقاتم را برای تحلیل تاریخچه تغییر زبان در استرالیای جدید، پاراگوئه تغییر دادم. داده ها تمرکز تحقیق من را مشخص کردند. این نوع رویکرد داده محور در تحقیقات میدانی رایج است. در مقابل، یک رویکرد نسبتاً مبتنی بر نظریه، مستلزم آزمایش یک نظریه با داده‌های جدید یا تحت شرایط جدید است.

سوال تحقیق

هنگامی که تمرکز مشخص شد، به سوال تحقیقی مناسب نیاز دارید. سوال تحقیق ستون فقرات پایان نامه شما است زیرا پایان نامه شما پاسخ علمی شما به سوال تحقیق شما است. این تعیین می کند که پایان نامه چقدر طول خواهد کشید، به چه ادبیات ثانویه نیاز دارید، به چه مجموعه داده ای نیاز دارید، و اینکه آیا به یک فرضیه نیاز دارید یا خیر.

به عنوان مثال، اگر برنامه شما این است که به تأثیر یک سیاست جدید بر جامعه نگاه کنید، ممکن است نتوانید به سؤال تحقیق خود پاسخ دهید زیرا برای دامنه یک پایان نامه بسیار گسترده است. اگر به اثرات اقتصادی این سیاست بر بخش خاصی از جمعیت و در یک دوره زمانی معین نگاه کنید، سوال تحقیق شما قابل مدیریت خواهد بود. تدوین یک سوال تحقیقی دقیق زمان می برد و حتی ممکن است در مراحل بعدی نیاز به اصلاحات جزئی داشته باشد.

سوال تحقیق همچنین پایان نامه شما را ساختار می دهد. به یاد داشته باشید که هدف پایان نامه شما پاسخ به سوال تحقیق شما است. امروزه بیشتر تحقیقات مبتنی بر داده های کمی است. تجزیه و تحلیل کمی مستلزم آن است که شما پدیده ها را شمارش کرده و نتایج عددی مانند نسبت ها، توزیع ها، همبستگی ها یا احتمالات را ارائه می دهید. این نوع پایان نامه به متن کمتر و تجسم داده ها و جداول بیشتری نیاز دارد. در این صورت، پایان نامه شما احتمالاً شامل پنج بخش زیر خواهد بود:

1. معرفی
2. بررسی ادبیات
3. روش و داده ها
4. نتایج
5. نتیجه گیری

اگر به این ساختار پایبند باشید، در سمت امن خواهید بود. ساختار تنها در صورتی متفاوت خواهد بود که شما در حال انجام یک تحلیل کیفی باشید. تحلیل‌های کیفی از این جهت با تحلیل‌های کمی تفاوت دارند که پدیده‌های فردی را توصیف و تحلیل می‌کنند و اغلب بر متن بیشتری تکیه می‌کنند. بنابراین، اگر در حال نوشتن یک مقاله تحلیلی گفتمان، یک مطالعه فرهنگی، یک مرور ادبیات، یک مرور کلی تاریخی، یا یک مقاله مقاله ای هستید، احتمالا پایان نامه شما طولانی تر و ساختار متفاوتی دارد. قسمت 1 و 5 اما همیشه یکسان است.

اگر موسسه شما یک الگو در اختیار شما قرار می دهد، آن را به عنوان علم موشکی نیز نگیرید. در عوض، یک لحظه برای ارزیابی اینکه آیا ساختار الگو واقعاً هدف شما را برآورده می کند، وقت بگذارید. اگر نه، ادامه دهید و آن را تغییر دهید. چون شما استاد پایان نامه خود هستید.

به هر حال، مقدمه باید بدون هیچ گونه اظهارات متکبرانه در امتداد این جمله باشد که “این یک واقعیت کاملاً پذیرفته شده است”. در عوض، ملموس باشید و ادعاهای خود را با داده ها و مراجع پشتیبانی کنید. همچنین، خوانندگان خود را راهنمایی کنید و ذکر کنید که تازگی تحقیق شما چیست – آیا روش جدیدی را پیشنهاد می کنید؟ آیا یک فرض قدیمی را مرور می کنید؟ یا می خواهید داده های بیشتری را به یک بحث در حال انجام اضافه کنید؟ در پایان مقدمه خود، سؤال تحقیق خود را ارائه می دهید و اینکه داده های شما چگونه به آن پاسخ می دهند.

بایدها و نبایدهای نگارش پایان نامه
بایدها و نبایدهای نگارش پایان نامه – تزیسمی

فرضیه: بله یا خیر؟

اغلب دانشجویان و مشتریان به طور یکسان از من می پرسند که آیا نیاز به تدوین یک فرضیه دارند یا خیر. این یک باور غلط رایج است که فرض کنیم هر مقاله به یک فرضیه نیاز دارد. شما فقط در صورتی نیاز به یک فرضیه دارید که رشته، سوال تحقیق یا طرح تحقیق شما به یک فرضیه نیاز داشته باشد. اگر تصمیم دارید با یک فرضیه کار کنید، اگر فضایی در دسترس دارید، ممکن است در مقدمه خود به آن اشاره کنید. در غیر این صورت، پس از بیان پیشینه این فرضیه در بررسی ادبیات خود، آن را به تفصیل توضیح دهید.

نوشتن به سبک آکادمیک

زبان آکادمیک دقیق، صریح و واقعی است. مستلزم استفاده از جملات کامل و اصطلاحات تخصصی بدون مترادف های غیر ضروری است. متأسفانه، تعداد کمی از دانش‌آموزان دستورالعمل‌های نگارشی مناسب را دریافت می‌کنند، بنابراین مهم است که زمان لازم برای نوشتن یک متن علمی خوب را دست کم نگیریم.

زبان آکادمیک غالباً به عنوان هجو تلقی می شود. مردم می گویند: “در برج عاج اینگونه صحبت می کنند.” در واقع چنین است که برخی از متون دانشگاهی نامفهوم یا غیرضروری انتزاعی هستند. با این حال، یک متن آکادمیک خوب تا آنجا واضح است که بدون نیاز به اطلاعات بیشتر، هیچ شک و شبهه‌ای در مورد مقصود باقی نمی‌گذارد.

نوشتن به زبان آکادمیک می تواند اعصاب خردکن باشد. من دانش آموزان و مشتریان را دیده ام که ساعت ها با یک پاراگراف درگیر هستند. ناامید نشو. سعی کنید با کسی در مورد پروژه خود صحبت کنید زیرا این می تواند به شما کمک کند تا افکار خود را رها کنید.

تصحیح و املا

در نهایت، بازنگری حرفه ای حیاتی است. ممکن است زمان زیادی طول بکشد زیرا بازبینی حرفه‌ای تنها به صحت زبانی نمی‌پردازد، بلکه به انسجام، انسجام، منطق، کامل بودن، قالب‌بندی و سازگاری نیز می‌پردازد.

مراقب باشید که فقط به یک نرم افزار غلط گیر املا اعتماد کنید. یک نرم افزار ممکن است اشتباهات تایپی را تشخیص دهد، اما بعید است که بتواند با چالش های متون دانشگاهی مقابله کند. این نرم افزار ممکن است واژگان تخصصی رشته شما را نداند، بنابراین در تشخیص اشتباهات یا تصحیح خودکار ممکن است نقطه نظر شما را خراب کند. همچنین، نرم افزار نمی تواند بررسی کند که آیا محتوا به طور قانع کننده ای به هم وصل شده است یا خیر، و ناسازگاری های اصطلاحی و قالب بندی را از دست می دهد.

در موارد خاص، حروف بزرگ، خط فاصله یا مورب کردن یک کلمه نیز تفاوت معناداری دارد. یادم می آید که یک ترم دانشجویی در دوره زبان شناسی من نوشته بود. این مقاله استفاده از به اصطلاح پسوندها، یعنی بخش‌هایی از کلمات را که در وسط یک کلمه دیگر درج می‌شوند، تحلیل کرد. در انگلیسی، “خونین” یا “لعنتی” را به عنوان پسوندهای بازیگوش می شناسیم، مانند کلمات “kanga-bloody-roo” و “fan-fucking-tastic”. در مقاله، دانش آموز فراموش کرد که کلمه کلیدی را به صورت مورب بنویسد، بنابراین استدلال او در مورد “ضرب لعنتی” به عنوان یک توهین مطرح شد. یک تصحیح کننده انسانی این ناسازگاری ها را تشخیص می دهد در حالی که یک نرم افزار احتمالاً شما را ناامید می کند.

به طور خلاصه، نوشتن پایان نامه کار بسیار زیادی است. منابع خود را برای هر یک از مراحل محاسبه کنید و به خاطر داشته باشید که اکثر سرپرستان زمان محدودی برای راهنمایی دانش آموزان خود دارند. این ما را به دو عنصر کلیدی که برای انجام پایان نامه خود نیاز دارید برمی گرداند: الهام گرفتن و پشتکار.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *