اهداف تحقیق

اهداف تحقیق

اهداف تحقیق، آنچه را که تحقیق شما در تلاش برای دستیابی به آن است توضیح می دهد و توضیح می دهد که چرا آن را دنبال می کنید. آنها رویکرد و هدف پروژه شما را خلاصه می کنند و به تمرکز تحقیقات شما کمک می کنند.

اهداف شما باید در مقدمه انجام پایان نامه یا مقاله تحقیقاتی شما در انتهای بیانیه مشکل شما ظاهر شود. آنها باید:

محدوده و عمق پروژه خود را مشخص کنید
در طراحی تحقیقاتی خود سهیم باشید
نشان دهید که چگونه پروژه شما به دانش موجود کمک می کند.

فهرست مطالب

هدف تحقیق چیست؟

اهداف تحقیق آنچه را که پروژه تحقیقاتی شما قصد انجام آن را دارد، توصیف می کند. آنها باید هر مرحله از فرآیند تحقیق را راهنمایی کنند، از جمله اینکه چگونه داده ها را جمع آوری می کنید، استدلال خود را ایجاد می کنید و نتیجه گیری خود را توسعه می دهید.

اهداف تحقیقاتی شما ممکن است با پیشرفت تحقیق شما کمی تغییر کند، اما آنها باید همیشه با تحقیقات انجام شده و محتوای واقعی مقاله شما مطابقت داشته باشند.

اهداف تحقیق

اغلب بین اهداف تحقیق و اهداف تحقیق تمایز قائل می شود.

هدف تحقیق معمولاً به یک بیانیه گسترده اشاره دارد که هدف کلی پروژه تحقیقاتی شما را نشان می دهد. باید در انتهای بیانیه مشکل شما، قبل از اهداف تحقیق شما ظاهر شود.

اهداف تحقیق شما خاص تر از هدف تحقیق شما هستند و تمرکز و رویکرد خاص پروژه شما را نشان می دهند. اگرچه شما فقط یک هدف تحقیقاتی خواهید داشت، احتمالاً چندین هدف تحقیقاتی خواهید داشت.

مثال: هدف تحقیق
بررسی عوامل مؤثر در احتباس عضلانی در گروهی از افراد مسن.

چرا اهداف تحقیق مهم هستند؟

اهداف تحقیق از این جهت مهم هستند که:

محدوده و عمق پروژه خود را مشخص کنید: این به شما کمک می کند از تحقیقات غیر ضروری جلوگیری کنید. همچنین به این معنی است که روش های تحقیق و نتیجه گیری شما به راحتی قابل ارزیابی است.
در طراحی تحقیق خود سهیم باشید: زمانی که می دانید اهداف شما چیست، ایده روشن تری از مناسب ترین روش ها برای تحقیق شما خواهید داشت.
نشان دهید که پروژه شما چگونه به تحقیقات موجود کمک می کند: آنها به شما این امکان را می دهند که دانش خود را در مورد تحقیقات به روز نشان دهید، روش های تحقیق فعلی را به کار بگیرید یا بر اساس آنها کار کنید و سعی کنید در بحث های اخیر مشارکت کنید.

نحوه نوشتن اهداف تحقیق

هنگامی که یک مشکل تحقیقاتی را ایجاد کردید که می خواهید به آن بپردازید، باید تصمیم بگیرید که چگونه به آن رسیدگی کنید. اینجاست که هدف و اهداف تحقیق شما مشخص می شود.

مرحله 1: در مورد یک هدف کلی تصمیم بگیرید

هدف تحقیق شما باید منعکس کننده مشکل تحقیق شما باشد و باید نسبتاً گسترده باشد.

مثال: هدف تحقیقبرای ارزیابی ویژگی‌های ایمنی و زمان واکنش خودروهای خودران.

مرحله 2: در مورد اهداف خاص تصمیم گیری کنید

هدف خود را به تعداد محدودی از مراحل تقسیم کنید که به شما در حل مشکل تحقیق کمک می کند. چه جنبه های خاصی از مشکل را می خواهید بررسی یا درک کنید؟

مثال: هدف تحقیق
برای اندازه گیری زمان پاسخ خودروهای خودران به عابران پیاده.

مرحله 3: اهداف و مقاصد خود را تدوین کنید

هنگامی که هدف و اهداف تحقیق خود را مشخص کردید، باید آنها را به طور واضح و مختصر برای خواننده توضیح دهید.

شما اهداف و مقاصد خود را در پایان بیانیه مشکل خود که در مقدمه شما ظاهر می شود، بیان می کنید. آنها را به عنوان عبارات واضح بیانی قاب کنید و از افعال مناسب برای توصیف دقیق کاری که انجام خواهید داد استفاده کنید.

مثال: هدف و اهداف تحقیق خود را توضیح دهید
هدف از این تحقیق ارزیابی ویژگی‌های ایمنی و زمان واکنش خودروهای خودران است. با استفاده از روش‌های کمی، زمان پاسخ خودروهای خودران را ابتدا به سایر وسایل نقلیه در حال حرکت و سپس به عابران پیاده اندازه‌گیری می‌کنم. من همچنین آگاهی آنها را از موانع بی جان اطراف (مثلاً پیاده روها) آزمایش خواهم کرد.

اهداف تحقیق هوشمند

مخفف “SMART” معمولاً در رابطه با اهداف تحقیق استفاده می شود. بیان می کند که اهداف شما باید این باشد:

خاص: مطمئن شوید که اهداف شما خیلی مبهم نیستند. تحقیقات شما باید به وضوح تعریف شود تا به نتایج مفیدی برسید.
قابل اندازه گیری: بدانید که چگونه می توانید اندازه گیری کنید که آیا اهداف خود به دست آمده اند یا خیر.
دست یافتنی: اهداف شما ممکن است چالش برانگیز باشند، اما باید قابل اجرا باشند. اطمینان حاصل کنید که مقدمات مربوطه در مورد موضوع شما انجام شده است یا منابع اولیه یا ثانویه مرتبط وجود دارد. همچنین اطمینان حاصل کنید که به امکانات تحقیقاتی مرتبط (آزمایشگاه ها، منابع کتابخانه ای، پایگاه های اطلاعاتی تحقیقاتی و غیره) دسترسی دارید.
مرتبط: مطمئن شوید که آنها مستقیماً به مشکل تحقیقی که می خواهید روی آن کار کنید رسیدگی می کنند و به وضعیت فعلی تحقیق در زمینه شما کمک می کنند.
بر اساس زمان: ضرب‌الاجل‌های مشخصی را برای اهداف تعیین کنید تا مطمئن شوید که پروژه در مسیر خود باقی می‌ماند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *