انواع مطالعات مشاهده ای

انواع مطالعات مشاهده ای

انواع مطالعات مشاهده ای ، مطالعات مشاهده‌ای می‌تواند به آماردانان، دانشمندان، روان‌شناسان، تحلیل‌گران بازار تجاری و دیگر متخصصان کمک کند تا رفتارها یا پدیده‌های طبیعی را درک کنند. انواع مختلف مطالعات مشاهده‌ای، همگی مزیت‌های مشخصی را برای افراد یا سازمان‌هایی که قصد انجام تحقیقات را دارند، ارائه می‌کنند. اگر در هر زمینه ای کار می کنید که تحقیق در آن ضروری است، ممکن است با انواع مختلف مطالعات مشاهده ای روبرو شوید و نیاز به درک نحوه کار آنها داشته باشید.
در این مقاله به این می پردازیم که مطالعات مشاهده ای چیست، چند نمونه از مطالعات مشاهده ای، هفت نوع اصلی مطالعات مشاهده ای و چگونگی مقایسه مطالعات مشاهده ای با مطالعات تجربی.

انواع مطالعات مشاهده ای
انواع مطالعات مشاهده ای – تزیسمی

فهرست مطالب

مطالعات مشاهده ای چیست؟- انواع مطالعات مشاهده ای

مطالعات مشاهده ای فرآیندهای تحقیقاتی هستند که در آن افراد یا سازمان ها چیزی را بدون دستکاری در آن بررسی می کنند. بیشتر مطالعات رصدی امروزه شامل مشاهده افراد یا حیوانات است، اما محققان ممکن است پدیده های طبیعی مانند آب و هوا یا آتشفشان ها را نیز مشاهده کنند. محققان ممکن است یک یا چند عامل مرتبط با موضوع انتخابی خود، مانند یک ویژگی یا رفتار را مطالعه کنند. اگر محققی مطالعات مشاهده ای را انتخاب کرده باشد، سعی در تغییر یا تأثیرگذاری بر عوامل تحت مشاهده ندارد.

کاربرد مطالعه مشاهده ای چیست؟- انواع مطالعات مشاهده ای

مطالعات مشاهده ای برای دانشجویانی که باید برای فارغ التحصیلی خود، موضوع پایان نامه داشته باشند بسیار مناسب هستند. انواع مطالعه مشاهده ای برای پاسخ به یک سوال تحقیق بر اساس آنچه محقق مشاهده می کند استفاده می شود. هیچ گونه مداخله یا دستکاری در مورد افراد تحقیق و هیچ گروه کنترل و درمانی وجود ندارد.

چند نمونه از مطالعات مشاهده ای چیست؟- انواع مطالعات مشاهده ای

مطالعات مشاهده ای می تواند زمینه ها و عوامل بسیاری را در بر گیرد. محققی که مطالعات مشاهده ای انجام می دهد ممکن است یک یا چند عامل مرتبط با موارد زیر را مشاهده کند:

. حیوانات در محیط طبیعی خود
. استفاده انسانی از محصولات یا خدمات یک شرکت خاص
. بلایای طبیعی مانند گردباد، طوفان یا سونامی
. انسان هایی که از تکنولوژی استفاده می کنند
. فرسایش یا حرکت طبیعی زمین
. رفتار انسان در یک محیط خاص، مانند کافی شاپ یا اجتماعات مذهبی
. حیوانات در باغ وحش یا ذخیره گاه حیات وحش
. انسان ها برای یک بیماری خاص مانند سرطان غربالگری می شوند
. ستارگان، سیارات و دیگر پدیده های نجومی
. انسان هایی که به یک گروه خاص مانند جنسیت یا ملیت تعلق دارند

7 نوع مطالعات مشاهده ای

هفت نوع مطالعه مشاهده ای وجود دارد. محققان ممکن است انتخاب کنند که از یک نوع مطالعه مشاهده‌ای استفاده کنند یا هر یک از این رویکردهای مطالعه مشاهده‌ای چندگانه را ترکیب کنند:

1. مطالعات مقطعی

مطالعات مقطعی زمانی اتفاق می‌افتد که پژوهشگران موضوع انتخابی خود را در یک مقطع زمانی خاص مشاهده کنند. این روش یکی از ساده‌ترین انواع مطالعات مشاهده‌ای است، زیرا نیازی به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل چندباره داده‌ها ندارد. برای مثال، دانشمندی که یک مطالعه مقطعی انجام می‌دهد، ممکن است به این موضوع نگاه کند که افراد از یک گروه جمعیتی خاص، مانند گروه سنی، چقدر به یک بیماری خاص مبتلا می‌شوند.

2. مطالعات مورد شاهدی

مطالعات مورد شاهدی شامل مقایسه دو یا چند گروه از شرکت کنندگان یا پدیده ها است. یکی از این گروه ها گروه کنترل و بقیه گروه های درمانی هستند. تنها تفاوت بین گروه کنترل و تیمار، عامل تحت نظر است. مقایسه گروه کنترل با گروه درمان به اطمینان از معتبر بودن نتایج مطالعه کمک می کند.

به عنوان مثال، تصور کنید که می خواهید تأثیر کافئین بر عادات خواب را مطالعه کنید. گروه درمانی شما افرادی هستند که به طور منظم کافئین می نوشند. گروه کنترل شما از نظر جمعیتی، مانند سن و جنسیت، با گروه درمانی شما مطابقت دارد، اما به طور منظم کافئین مصرف نمی کند. مطالعه عادات خواب هر دو گروه می تواند به شما کمک کند تا بفهمید کافئین چگونه بر عادات خواب تأثیر می گذارد.

3. مطالعات کوهورت

کوهورت به گروهی از افراد با یک ویژگی مشترک اشاره دارد. این ویژگی مشترک ممکن است بر اساس یک جمعیت یا رفتار باشد. محققانی که یک روش مطالعه کوهورت را انتخاب می‌کنند، تنها افرادی را مشاهده می‌کنند که در یک ویژگی خاص مشترک هستند. سپس محققان آنچه را که در گروه اتفاق می‌افتد مشاهده می‌کنند تا بررسی کنند که آیا صفات خاصی در گروه بر پاسخ‌های متغیر تأثیر می‌گذارند یا خیر. به عنوان مثال، دانشمندان با استفاده از یک مطالعه کوهورت ممکن است افرادی را که در یک هفته از یک منطقه خاص متولد شده اند مطالعه کنند. این دانشمندان چندین سال تفاوت در رفتارهای گروهی مانند رژیم غذایی، تعاملات اجتماعی یا عادات را مشاهده می کنند.

4. مشاهده طبیعت گرایانه

مشاهده طبیعت گرایانه به این معنی است که دانشمندان رفتار انسان یا حیوان را در محیط طبیعی که آن رفتارها رخ می دهد، مطالعه می کنند. مشاهده طبیعی نوعی تحقیق میدانی است، به این معنی که محققان داده های خود را خارج از محیط آزمایشگاهی یا بالینی جمع آوری می کنند. محققان با استفاده از مشاهده طبیعت گرایانه سعی می کنند تا حد امکان خود را با محیط ادغام کنند تا شرکت کنندگان ندانند که مشاهده می شوند و متعاقباً رفتارهای طبیعی خود را تغییر دهند. بسیاری از جانورشناسان یا دانشمندانی که رفتارهای حیوانات را مطالعه می کنند، از رویکردی طبیعت گرایانه برای تحقیقات خود استفاده می کنند.

5. مشاهده شرکت کننده

مانند مشاهده طبیعت گرایانه، مشاهده مشارکتی شامل مطالعه رفتارها در محیط طبیعی آنها است. با این حال، بر خلاف مشاهده طبیعت گرایانه، محققان در مطالعه خود در طول مشاهده مشارکتی فعال می شوند. محققان اغلب مشاهده مشارکتی را زمانی انتخاب می‌کنند که فقط می‌توانند داده‌های خاصی را با جذب کردن یا ایفای نقش‌هایی که شبیه نقش‌هایی در محیط طبیعی هستند جمع‌آوری کنند. به عنوان مثال، دانشمندی که می خواهد درباره رفتارهای موجود در یک مرکز توانبخشی بیشتر بداند، می تواند خود را به عنوان بیمار ثبت نام کند. تحلیلگران بازار تجاری همچنین ممکن است از مشاهدات مشارکت کننده برای ارزیابی استفاده عمومی یا دانش یک محصول یا خدمات خاص استفاده کنند.

6. مشاهده ساخت یافته

برخلاف مشاهدات مشارکتی و طبیعی، مشاهده ساختاریافته شامل مطالعه شرکت کنندگان در محیط طبیعی آنها نمی شود. در عوض، دانشمندان با استفاده از مشاهدات ساخت‌یافته، شرکت‌کنندگان را در یک محیط ساخته‌شده یا کنترل‌شده‌تر مطالعه می‌کنند. محیط ساخت یافته ممکن است یک آزمایشگاه، کلینیک یا مرکز تحقیقاتی باشد. با این حال، محیط ساخت‌یافته نیز می‌تواند یک محیط طبیعی باشد که به نوعی توسط محققان تغییر یافته است. به عنوان مثال، تحلیلگران بازار کسب و کار ممکن است به شرکت کنندگان در یک محیط اداری وظیفه خاصی را برای انجام یا یک محصول خاص برای استفاده را بدهند.

7. مطالعات طولی

مطالعات طولی شامل مشاهده عوامل مشابه در دوره های زمانی مشخص است. فواصل زمانی مطالعه ممکن است کوتاه باشد، مانند مشاهده شرکت کنندگان در چند نقطه در طول یک ساعت. این فواصل زمانی همچنین می تواند دوره های طولانی تری مانند ماه ها یا حتی سال ها را شامل شود. به عنوان مثال، دانشمندان ممکن است از مطالعات طولی برای مشاهده رشد رشد در نوزادان و کودکان استفاده کنند. تحلیلگران بازار همچنین می توانند از مطالعات طولی برای ردیابی آگاهی عمومی از محصولات یا خدمات یک کسب و کار در طول یک سال یا بیشتر استفاده کنند.

انواع مطالعات مشاهده ای
انواع مطالعات مشاهده ای – تزیسمی

مطالعات مشاهده ای در مقابل مطالعات تجربی- انواع مطالعات مشاهده ای

مطالعات تجربی دسته دیگری از مطالعات علمی هستند. در اینجا شباهت ها و تفاوت های اساسی بین مطالعات مشاهده ای و مطالعات تجربی وجود دارد:

تاثیرگذاری بر نتایج

تفاوت اصلی بین مطالعات تجربی و مشاهده‌ای این است که مطالعات تجربی تلاش می‌کنند بر نتایج علمی تأثیر بگذارند. در طول یک مطالعه تجربی، دانشمندان بر روی مطالعه تأثیر می گذارند یا در آن دخالت می کنند تا ببینند دستکاری آنها چه تأثیری دارد.

به عنوان مثال، دانشمندان از یک طرح مطالعه تجربی استفاده می کنند تا بفهمند که آیا یک درمان پزشکی جدید می تواند به درمان یا به حداقل رساندن علائم یک بیماری خاص کمک کند. در این سناریو، همه شرکت کنندگان یک مشکل پزشکی دارند، اما دانشمندان شرکت کنندگان را به دو گروه مجزا تقسیم می کنند. یک گروه درمان جدید را دریافت می کنند در حالی که گروه دیگر دارونما یا ماده ای که بر سلامت آنها تأثیر نمی گذارد دریافت می کنند. سپس دانشمندان ارزیابی می‌کنند که آیا گروهی که درمان جدید را دریافت کرده‌اند، در مقایسه با گروه کنترل، بهبود قابل توجهی در وضعیت پزشکی خود داشته‌اند یا خیر.

تعیین روش ها

در یک مطالعه تجربی، محققان معمولاً به شرکت کنندگان یک کار، درمان یا روش خاصی برای انجام کاری اختصاص می دهند. در یک مطالعه مشاهده‌ای، محققان مطالعه می‌کنند که شرکت‌کنندگان چگونه رفتارها یا فعالیت‌های خاصی را انجام می‌دهند بدون اینکه به آنها بگویند چه روش‌ها یا رفتارهایی را انتخاب کنند. به عنوان مثال، اگر دانشمندی بخواهد مطالعه کند که چگونه میزان آبی که انسان می نوشد بر رژیم غذایی آنها تأثیر می گذارد، ممکن است یک مطالعه مشاهده ای را انتخاب کند. در این مطالعه، آنها رژیم غذایی موجود شرکت‌کنندگانی را که قبلاً مقادیر متفاوتی آب می‌نوشیدند، ارزیابی کردند.

دانشمند همچنین می تواند یک طرح آزمایشی را برای همان مطالعه انتخاب کند. در این نوع مطالعه، دانشمند شرکت کنندگان را در گروه های مجزا دسته بندی می کند و به هر گروه مقدار معینی آب را برای نوشیدن هر روز اختصاص می دهد. سپس دانشمند بررسی می کند که آیا تغییرات رژیم غذایی قابل توجهی در میان گروه های مورد مطالعه وجود دارد یا خیر.

ساختن یک محیط

مطالعات تجربی معمولاً محیطی با یک یا چند عنصر کنترل شده یا دستکاری شده ایجاد می کنند. یک مطالعه تجربی اغلب در یک آزمایشگاه یا سایر محیط های ساختار یافته رخ می دهد. شرکت کنندگان در یک مطالعه تجربی نیز معمولاً نیاز به انجام یک کار خاص یا انجام یک درمان خاص دارند. با این حال، مطالعات مشاهده‌ای بر مطالعه رفتارها در محیط‌های طبیعی که توسط محققان کنترل نشده است، تمرکز دارند.

یافتن شرکت کنندگان

هر دو مطالعات مشاهده ای و تجربی اغلب از روش های نمونه گیری تصادفی برای یافتن شرکت کنندگان استفاده می کنند. نمونه‌گیری تصادفی برای جمع‌آوری بخش کوچکی از یک جمعیت خاص که آن جامعه را به عنوان یک کل نشان می‌دهد، استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر دانشمندی بخواهد رفتار خاصی را در کودکان مطالعه کند، ممکن است از روش نمونه گیری تصادفی برای یافتن شرکت کنندگان در مطالعه استفاده کند، خواه آن مطالعه مشاهده ای یا تجربی باشد.

تعیین روابط علی

مطالعات تجربی معمولاً در اثبات روابط علی دقیق تر هستند. رابطه علّی به این معناست که یک عامل مستقیماً عامل دوم را ایجاد می کند یا بر آن تأثیر می گذارد. در یک مطالعه مشاهده ای، احتمال بیشتری وجود دارد که یک متغیر مخدوش کننده، یا یک عامل اندازه گیری نشده و پیش بینی نشده، بر داده ها تأثیر بگذارد.

با ادامه مثال آب آشامیدنی، بهترین رویکرد برای این نوع مطالعه احتمالاً یک مطالعه تجربی خواهد بود. اگر دانشمند یک مطالعه مشاهده‌ای را انتخاب کند، ممکن است متغیرهای مخدوش‌کننده‌ای مانند عادات خواب یا ورزش وجود داشته باشد که علاوه بر میزان آب آشامیدنی، بر رژیم غذایی نیز تأثیر می‌گذارد. اگرچه این متغیرهای مخدوش کننده ممکن است هنوز در یک طرح مطالعه تجربی وجود داشته باشند، متغیرهای مخدوش کننده احتمالاً کاهش می یابد زیرا دانشمند در حال دستکاری مصرف آب شرکت کنندگان و سپس ارزیابی تغییرات رژیم غذایی آنها است.

هزینه ها

مطالعات مشاهده ای معمولاً به اندازه مطالعات تجربی گران نیستند. ایجاد محیطی با کنترل ها یا دستکاری های بیشتر معمولاً مطالعه پرهزینه تری ایجاد می کند. از آنجایی که مطالعات مشاهده ای هزینه کمتری دارند، اغلب می توانند برای مدت زمان طولانی تری اجرا شوند. برای دانشمندان آسان‌تر است که از شرکت‌کنندگان بخواهند هر سال به برخی سؤالات پاسخ دهند تا اینکه سالانه محیط دقیق و کنترل‌های یک مطالعه تجربی خاص را تکرار کنند.

انجام مطالعات مشاهده ای- انواع مطالعات مشاهده ای

مانند هر طرح مطالعه دیگری، مطالعات مشاهده ای با طرح سوالات تحقیق آغاز می شود. پرسش‌های رایج هنگام استفاده از روش‌های مشاهده‌ای شامل مطالعه فرهنگ‌های مختلف، تعاملات بین افراد جوامع مختلف، یا افرادی که در شرایط خاص مستلزم مطالعه بیشتر هستند (مانند افرادی که با یک بیماری نادر کنار می‌آیند).

به طور کلی، یک سؤال تحقیقی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک پدیده نسبتاً ناآشنا است، برای تحقیق مشاهده ای مناسب ترین است. از سوی دیگر، روش‌های کمی یا روش‌های تحقیق تجربی ممکن است برای پرس و جوهایی مناسب‌تر باشند که در آن نظریه درباره یک پدیده اجتماعی به طور عادلانه تثبیت شده باشد.

طراحی مطالعه

طراحی مطالعه برای تحقیقات مشاهده ای شامل تفکر در مورد اینکه چه کسی باید مشاهده شود، کجا باید مشاهده شود، و محقق باید در طول مشاهده به دنبال چه چیزی باشد. بسیاری از رویدادها می توانند در یک محیط طبیعی و پویا در مدت کوتاهی رخ دهند، بنابراین ثبت همه چیز چالش برانگیز است. اگر محقق بداند چه چیزی را می‌خواهد مشاهده کند، می‌تواند یک مشاهده ساختاریافته را دنبال کند که شامل یادداشت برداری از مجموعه محدودی از پدیده‌ها است.

جمع آوری داده ها

جمع آوری داده های واقعی برای یک مطالعه مشاهده ای می تواند چندین شکل باشد. یادداشت برداری در تحقیقات مشاهده ای رایج است، جایی که محقق آنچه را که در طول مشاهده می بیند، یادداشت می کند. هدف این روش ارائه رکوردی از رویدادهای مشاهده شده برای تعیین الگوها و مضامین مفید برای توسعه نظری است.

مشاهده همچنین می تواند شامل گرفتن عکس یا ضبط صدا برای درک بهتر پدیده های اجتماعی باشد. ویدئوی ضبط‌شده از مشاهدات همچنین می‌تواند داده‌هایی را ارائه دهد که محقق می‌تواند از آن برای مستندسازی حالات چهره، حرکات و سایر زبان بدن شرکت‌کنندگان در تحقیق استفاده کند.

توجه داشته باشید که هنگام انجام تحقیقات مشاهده ای ملاحظات اخلاقی وجود دارد. محققان باید به حریم خصوصی و محرمانه بودن شرکت کنندگان در تحقیق خود احترام بگذارند تا اطمینان حاصل کنند که آنها تحت تأثیر تحقیق قرار نخواهند گرفت. محققین باید قبل از هرگونه مشاهده در صورت امکان، رضایت آگاهانه از شرکت کنندگان را کسب کنند.

تحلیل داده ها

مانند بسیاری از تحقیقات کیفی، هدف تجزیه و تحلیل در تحقیقات مشاهده ای اغلب شناسایی الگوها یا مضامینی است که منجر به توسعه نظری یا ادعاهای تجربی می شود. با این حال، چالش در مطالعات مشاهده‌ای این است که داده‌ها معمولاً سازمان‌دهی نشده‌اند، برخلاف کارآزمایی تصادفی‌سازی‌شده شامل گروه‌های کنترل و گروه‌های درمانی.

با سازماندهی مجدد داده ها، محققان می توانند فرآیند تحلیلی را سریعتر و کارآمدتر کنند. ATLAS.ti ابزارهایی مانند جستجوی متن، تجزیه و تحلیل احساسات، و کاوی عقیده برای شناسایی سریع و آسان مضامین و الگوها دارد.

چالش های مطالعات مشاهده ای

مانند بسیاری از روش های دیگر در تحقیقات کیفی، انجام یک مطالعه مشاهده ای زمان بر است. در حالی که روش‌های تجربی می‌توانند به سرعت داده‌ها را تولید کنند، تحقیقات مشاهده‌ای بر مستندسازی رویدادها و تعاملات با جزئیات تکیه دارد که می‌تواند برای توسعه نظری تجزیه و تحلیل شود.

یکی از انتقادات رایج تحقیقات مشاهده‌ای این است که فاقد ساختار ذاتی تحقیقات تجربی است که دارای مفاهیمی مانند سوگیری انتخاب و قابلیت اطمینان بین ارزیاب برای تضمین کیفیت تحقیق است. از سوی دیگر، پژوهش کیفی بر این فرض تکیه دارد که مطالعه و داده های آن به صورت شفاف و صادقانه ارائه شده است. بر اساس این اصل، محققان مسئول متقاعد کردن مخاطبان خود هستند که اظهاراتی که انجام می دهند به طور تجربی با مشاهداتی که انجام داده اند و داده هایی که جمع آوری کرده اند مرتبط است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *