انواع تحقیق: تعاریف و مثالها

انواع تحقیق: تعاریف و مثالها

انواع تحقیق: تعاریف و مثالها ، تحقیق نحوه جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها توسط افراد و مشاغل است. تحقیقات دقیق و مرتبط، تصمیمات کلیدی کسب و کار، از جمله برنامه های بازاریابی، تصمیمات و توسعه کارکنان، و داده های حیاتی، مانند اثرات زیست محیطی، مراقبت های بهداشتی، و ویژگی های اجتماعی را راهنمایی می کند. تعیین اینکه چه داده هایی برای اهداف شما مفیدتر است و یافتن مؤثرترین راه ها برای به دست آوردن آنها می تواند به شرکت شما در تصمیم گیری های بلندمدت موفق کمک کند.

در این مقاله، 19 نوع تحقیق را مورد بحث قرار می‌دهیم و مثال‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید روشی را انتخاب کنید که بهترین کار را برای اهداف خود دارد.

خوراکی های کلیدی:

. تحقیق با پرسیدن سؤالات درست و انتخاب روش مناسب برای بررسی مسئله آغاز می شود.
. تحقیق در زمینه های علمی و غیر علمی اهمیت دارد.
. روش های تحقیق بر اساس معیارهای مختلفی از جمله طبقه بندی کلی، ماهیت مطالعه، هدف مطالعه و طرح تحقیق طبقه بندی می شوند.

انواع تحقیق: تعاریف و مثالها
انواع تحقیق: تعاریف و مثالها – تزیسمی

فهرست مطالب

چرا تحقیق در تجارت مهم است؟- انواع تحقیق: تعاریف و مثالها

تحقیقات بسته به دلیل انجام آن و اقدامات انجام شده، نقش های متفاوتی در تجارت ایفا می کند. تحقیقات می تواند به شما کمک کند:

. مشتریان بالقوه و جدید را شناسایی کنید
. مشتریان فعلی را درک کنید
. اهداف عملی را تعیین کنید
. استراتژی های بازار مولد را توسعه دهید
. به چالش های کسب و کار رسیدگی کنید
. یک طرح توسعه کسب و کار بسازید
. فرصت های تجاری را شناسایی کنید

انواع تحقیق چیست؟- انواع تحقیق: تعاریف و مثالها

انواع تحقیق به روش های مختلف مورد استفاده برای انجام تحقیق اشاره دارد. انواع مختلف ممکن است برای مطالعات خاص بر اساس اهداف، جدول زمانی و اهداف شما مناسب تر باشد. اولین کار این است که مشخص کنید چه چیزی را می خواهید مطالعه کنید و اهداف خود را تعیین کنید. برای مثال، ممکن است بخواهید درباره یک موضوع کلی بیشتر بدانید یا تعیین کنید که یک خط مشی جدید چگونه بر کارمندان تأثیر می گذارد.

انواع مختلف مطالعات تحقیقاتی در صنایع و زمینه ها مفید هستند، از جمله:

. زیست شناسی، شیمی و سایر رشته های مرتبط با علم
. ادارات و سازمان های دولتی
. تحصیلات
. کسب و کار

انواع تحقیق- انواع تحقیق: تعاریف و مثالها

تحقیقات بنیادی و کاربردی دو مقوله اصلی تحقیق هستند. بسته به اهداف مطالعه، بیشتر انواع تحقیقات را می توان به بنیادی یا کاربردی بودن ردیابی کرد.

1. تحقیقات بنیادی

تحقیقات بنیادی که به عنوان پایه یا نظری نیز شناخته می شود، برای کمک به محققان در درک بهتر پدیده های خاص در جهان طراحی شده است. به چگونگی کارکرد کارها نگاه می کند، اما به دنبال یافتن این نیست که چگونه آنها را بهتر کار کنند. این تحقیق سعی در گسترش درک شما و گسترش نظریه ها و توضیحات علمی دارد.

مثال: یک شرکت مطالعه می کند که چگونه مکان های مختلف محصول بر فروش محصول تأثیر می گذارد. این مطالعه اطلاعاتی را ارائه می دهد و مبتنی بر دانش است.

2. تحقیقات کاربردی

تحقیقات کاربردی برای شناسایی راه حل هایی برای مسائل خاص یا یافتن پاسخ برای سؤالات خاص طراحی شده است. دانشی را ارائه می دهد که قابل اجرا و پیاده سازی است.

انواع تحقیقات کاربردی عبارتند از:

. فن آوری: این تحقیق به دنبال راه هایی برای بهبود کارایی در محصولات، فرآیندها و تولید است.
. علمی: این تحقیق متغیرهای خاصی را برای پیش بینی رفتارها، نتایج و تأثیرات اندازه گیری می کند.
مثال: دانشجویی که در مقطع دکتری در آموزش و پرورش کار می کند، راه هایی را برای افزایش مشارکت دانشجویان در کلاس درس مطالعه می کند. این تحقیق بر روی یک مسئله تعریف شده تمرکز دارد و مبتنی بر راه حل است.

انواع تحقیق: تعاریف و مثالها
انواع تحقیق: تعاریف و مثالها – تزیسمی

انواع تحقیقات اضافی- انواع تحقیق: تعاریف و مثالها

در اینجا انواع دیگری از تحقیقات وجود دارد که می توانید هنگام طراحی پروژه تحقیقاتی خود در نظر بگیرید:

3. اقدام پژوهی

اقدام پژوهی به بررسی اقدامات، ارزیابی اثربخشی آنها در حصول نتیجه مطلوب و انتخاب مسیر اقدام بر اساس آن نتایج اشاره دارد. معمولاً در محیط‌های آموزشی برای معلمان و مدیران برای انجام نوعی خودارزیابی و اصلاح دوره استفاده می‌شود.

مثال: معلمی اطلاعاتی را در مورد روش های تدریس ریاضی کلاس پنجم جمع آوری می کند. در پایان سه ماهه اول مدرسه، آنها متوجه شدند که تنها 33 درصد از دانش آموزان در مفاهیم مهارت داشتند. در نتیجه معلم روش های جدیدی را برای سه ماهه دوم اجرا می کند.

4. تحقیقات علی

تحقیقات علی که به آن تحقیق تبیینی نیز می گویند، به دنبال تعیین روابط علت و معلولی بین متغیرها است. مشخص می کند که یک متغیر چقدر ممکن است باعث تغییر در دیگری شود. تحقیقات علّی برای ارزیابی فرآیندها و رویه‌های جاری و تعیین اینکه آیا و چگونه تغییرات باید رخ دهد، مهم است.

مثال: یک کسب‌وکار نرخ‌های حفظ کارکنان را قبل و بعد از ایجاد یک سیاست کار از خانه پس از شش ماه استخدام مطالعه می‌کند تا ببیند آیا این رویکرد حفظ کارکنان را افزایش می‌دهد یا خیر.

5. تحقیق طبقه بندی

تحقیقات طبقه بندی به دنبال شناسایی و طبقه بندی عناصر فردی یک گروه به گروه ها یا زیر گروه های بزرگتر است.

مثال: محققان یک گونه حیوانی را مطالعه می کنند و آنها را بر اساس ویژگی های مشترک در دسته بندی های تعریف شده قرار می دهند، مانند:

. تقسیم بندی بدنه
. نوع زیستگاه
. روش های تولید مثل
. رژیم غذایی

6. تحقیق تطبیقی

تحقیق تطبیقی شباهت ها و تفاوت های بین دو فرد، آزمودنی یا گروه را شناسایی می کند.

مثال: یک صاحب کسب و کار اسناد آموزشی استخدامی جدید را بررسی می کند و متوجه می شود که کارکنان جدید بسیاری از اطلاعات مشابه را در جهت گیری و آموزش اولیه دپارتمان خود دریافت می کنند. مالک مواد را در یک جلسه ترکیب می کند تا زمان بیشتری را برای آموزش خاص بخش فراهم کند.

7. تحقیق مقطعی

تحقیقات مقطعی یا همزمان، یک گروه یا زیر گروه را در یک مقطع زمانی مطالعه می کند. شرکت‌کنندگان عموماً بر اساس ویژگی‌های مشترک خاص، مانند سن، جنسیت یا درآمد انتخاب می‌شوند و محققان شباهت‌ها و تفاوت‌های درون و بین گروه‌ها را بررسی می‌کنند. این گروه اغلب به عنوان نماینده یک جمعیت بزرگتر استفاده می شود.

مثال: یک شرکت در مورد تکنیک های فروش 10 درصد از فروشندگان برتر خود تحقیق می کند و آنها را با 10 درصد پایین خود مقایسه می کند. این به شرکت بینشی در مورد موفق ترین و کم موفقیت ترین روش های فروش می دهد.

8. تحقیق قیاسی

تحقیق قیاسی یا تئوری-آزمایی نقطه مقابل تحقیق استقرایی است و از گسترده به امر خاص حرکت می کند. محققان یک فرضیه را انتخاب کرده و صحت آن را از طریق آزمایش یا مشاهده آزمایش می کنند.

مثال: محققان مشاهده کردند که 12 شرکت بین المللی استانداردهای داخلی انتشار کربن را در همان سال وضع کردند. آنها از تحقیقات قیاسی برای مقایسه سطوح انتشار جهانی قبل و بعد از اجرای اقدامات استفاده می کنند.

9. تحقیق اکتشافی

تحقیقات اکتشافی آنچه را که قبلاً در مورد یک موضوع شناخته شده است و اطلاعات اضافی ممکن است مرتبط باشد بررسی می کند. به ندرت به یک سوال خاص پاسخ می دهد، اما در عوض دانش بنیادی یک موضوع را به عنوان مقدمه ای برای تحقیقات بیشتر ارائه می دهد. اغلب، تحقیقات اکتشافی در مورد مسائل و پدیده های کمتر شناخته شده اعمال می شود.

مثال: می‌توانید آنچه را که در حال حاضر درباره موفقیت برنامه‌های مرخصی زایمان و پدری سالانه شناخته شده است، در نظر بگیرید. تحقیق شما شامل جمع آوری تمام اطلاعات مرتبط و گردآوری آن در قالبی قابل دسترس است که قبلاً در دسترس نبود. یافته‌های شما ممکن است شکاف‌هایی را در دانش نشان دهد که منجر به مطالعات بیشتری در آینده شود.

10. تحقیق میدانی

تحقیقات میدانی در هر جایی که شرکت‌کنندگان یا آزمودنی‌ها هستند یا «در محل» انجام می‌شود. این نوع تحقیق مستلزم مشاهده در محل و جمع آوری داده ها است.

مثال: یک کارخانه تولیدی یک شرکت مهندسی محیط زیست را استخدام می کند تا کیفیت هوا را در کارخانه آزمایش کند تا اطمینان حاصل شود که با الزامات ایمنی و بهداشت فدرال مطابقت دارد. محققان برای جمع آوری نمونه ها به این گیاه سفر می کنند.

11. تحقیق ثابت

تحقیقات ثابت شامل رویه‌هایی است که از قبل تعیین شده‌اند، مانند تعداد دفعات آزمایش، محل انجام آن، تعداد آزمودنی‌ها و انواع آن‌ها. این تحقیق به شرایط دقیق و انطباق با پروتکل های از پیش تعیین شده برای کاهش متغیرها بستگی دارد. آزمایش اغلب تحقیقات ثابت است.

مثال: یک محقق می خواهد آزمایش کند که چگونه برچسب های مختلف بر رتبه بندی مصرف کنندگان یک نوشیدنی ورزشی تأثیر می گذارد. به شرکت کنندگان نوشیدنی مشابه با برچسب های مختلف به طور همزمان داده می شود و در مورد طعم و برداشت کلی نظرسنجی می کنند. زمان ارائه هر نوشیدنی و بررسی های بعدی برای اعتبار مطالعه بسیار مهم است.

12. تحقیق انعطاف پذیر

تحقیق انعطاف پذیر اجازه می دهد تا رویه ها در طول دوره آزمایش تغییر کنند. انواع مختلف تحقیق انعطاف پذیر عبارتند از:

. مطالعات موردی: مطالعات موردی، تحلیل ها و مشاهدات عمیق در مورد یک فرد یا موضوع خاص است.
. مطالعات قوم نگاری: مطالعات قوم نگاری، تحلیل ها و مشاهدات عمیق گروهی از افراد است.
. مطالعات تئوری پایه: مطالعات تئوری زمینه ای برای توسعه نظریه ها بر اساس داده های جمع آوری و تجزیه و تحلیل دقیق طراحی شده اند.

مثال: یک پزشک از روش مطالعه موردی برای پیگیری بیمار از طریق علائم، درمان و بهبودی استفاده می کند.

13. تحقیق استقرایی

تحقیقات استقرایی، که به عنوان تحقیقات نظریه‌سازی نیز شناخته می‌شود، داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کند که ممکن است به ایجاد یک نظریه جدید در مورد یک فرآیند یا پدیده کمک کند. مشاهدات و الگوها را بررسی می کند و چندین فرضیه برای توضیح این الگوها ارائه می دهد. تحقیقات استقرایی اغلب اولین گام در تولید نظریه است و ممکن است به تحقیقات اضافی مانند تحقیقات قیاسی برای آزمایش بیشتر فرضیه‌های احتمالی منجر شود.

مثال: محققان مشاهده کردند که انتشارات در سراسر جهان با تصویب استانداردهای داخلی انتشار کربن در همان سال توسط 12 شرکت بین المللی کاهش یافت. محققان این نظریه را مطرح می‌کنند که اگر شرکت‌های بین‌المللی استانداردهای انتشار داخلی را اعمال کنند، انتشار گازهای گلخانه‌ای در سراسر جهان می‌تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

14. تحقیقات آزمایشگاهی

تحقیقات آزمایشگاهی در یک آزمایشگاه کنترل شده به جای میدانی انجام می شود. اغلب، مطالعه مستلزم رعایت دقیق شرایط خاص، مانند حذف متغیرها یا شرایط زمانی است. تحقیقات آزمایشگاهی شامل آزمایشات شیمیایی و تحقیقات فارماکولوژیک است.

مثال: یک شرکت داروسازی فرمول دارویی جدیدی را برای تعیین اینکه آیا این دارو برای بیماران دیابتی مفید است، تحقیق می کند. محققان قبل از حرکت به مرحله بعدی، برهمکنش های شیمیایی را در محیط های آزمایشگاهی به دقت بررسی می کنند.

انواع تحقیق: تعاریف و مثالها
انواع تحقیق: تعاریف و مثالها – تزیسمی

15. تحقیق طولی

تحقیقات طولی بر چگونگی تغییر اندازه گیری های خاص در طول زمان بدون دستکاری هیچ متغیر تعیین کننده تمرکز می کند. انواع تحقیقات طولی عبارتند از:

. مطالعه روند: تحقیقات ویژگی های جمعیت را در طول زمان بررسی می کند.
. مطالعه کوهورت: تحقیقات یک زیرجمعیت را در طول زمان ردیابی می کند.
. مطالعه پانل: تحقیق همان نمونه را در طول زمان ردیابی می کند.

مثال: یک محقق بررسی می کند که آیا و چگونه رضایت کارکنان در همان کارمندان بعد از یک سال، سه سال و پنج سال با همان شرکت تغییر می کند یا خیر.

16. تحقیقات ترکیبی

تحقیقات ترکیبی شامل داده های کمی و کیفی است. نتایج اغلب به صورت ترکیبی از نمودارها، کلمات و تصاویر ارائه می شود.

مثال: یک سازنده خودرو از خریداران خودرو می خواهد که پس از خرید یک سدان قرمز یا سفید، نظرسنجی را تکمیل کنند. پرسش‌ها بر این موضوع تمرکز می‌کنند که چقدر رنگ بر تصمیم آن‌ها تأثیر گذاشته است و سایر سؤالات مبتنی بر نظر.

17. سیاست پژوهی

تحقیقات سیاست گذاری اثرات دولت یا سیاست های اجتماعی فعلی را بررسی می کند یا اثرات بالقوه سیاست های پیشنهادی مرتبط با توزیع منابع را پیش بینی می کند.

محققان سیاست اغلب در سازمان های دولتی کار می کنند و انواع مطالعات زیر را انجام می دهند:

. تحلیل هزینه
. تحلیل هزینه و فایده
. ارزیابی برنامه
. نیاز به تحلیل دارد

مثال: یک آژانس ممکن است تحقیق کند که چگونه یک سیاست توزیع واکسن بر ساکنان مناطق روستایی تأثیر می گذارد. در جایی که دولت کلینیک های شات رایگان ایجاد می کند، نتیجه ممکن است تغییر کند.

18. تحقیق کیفی

تحقیق کیفی شامل داده های غیر عددی مانند نظرات و ادبیات است. از توصیف برای به دست آوردن معانی و احساسات موجود در یک موقعیت استفاده می کند. کسب و کارها اغلب از تحقیقات کیفی برای تعیین نظرات و واکنش های مصرف کننده استفاده می کنند.

نمونه هایی از تحقیقات کیفی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

. گروه های متمرکز
. نظرسنجی ها
. نظرات شرکت کنندگان
. مشاهدات
. مصاحبه ها

مثال: یک سازمان بازاریابی یک آگهی تجاری جدید را قبل از پخش عمومی برای دریافت بازخورد به یک گروه متمرکز ارائه می کند. این شرکت داده های غیر عددی را جمع آوری می کند – نظرات شرکت کنندگان در گروه تمرکز – برای تصمیم گیری.

19. تحقیقات کمی

تحقیقات کمی به داده‌های عددی مانند آمار و اندازه‌گیری‌ها برای بررسی سؤالات خاص مانند چه کسی، چه چیزی، کجا یا چه زمانی بستگی دارد. نتایج معمولاً به صورت جداول یا نمودار ارائه می شوند.

انواع روش های کمی عبارتند از:

. تحقیق پیمایشی
. تحقیق توصیفی
. تحقیق همبستگی

مثال: یک سازنده خودرو تعداد فروش سدان های قرمز را در مقایسه با سدان های سفید مقایسه می کند. این تحقیق از داده های عینی – ارقام فروش سدان های قرمز و سفید – برای نتیجه گیری استفاده می کند.

نکاتی برای انتخاب روش تحقیق- انواع تحقیق: تعاریف و مثالها

همانطور که تصمیم می گیرید چه چیزی را می خواهید تحقیق کنید، نکات زیر را در نظر بگیرید. آنها به شما کمک می کنند تا تعیین کنید از کدام نوع تحقیق استفاده کنید.

. هدف واضح: شما باید بدانید که به دنبال چه اطلاعاتی هستید. یک سوال تحقیق خوب دقیق، کاربردی و ارزشمند خواهد بود. این نشان می دهد که شما می توانید به طور کامل بدون تعصب یا پیش داوری به موضوع رسیدگی کنید.
. بازنمایی مناسب: یافته های تحقیق به پایایی اطلاعات بستگی دارد. با استفاده از نظرسنجی ها و پرسشنامه های فراگیر، باید اطمینان حاصل کنید که متغیرهای مناسب مانند تعداد، نوع و ویژگی های آزمودنی ها نمایش داده می شوند.
. زمان در دسترس بودن: مطمئن شوید که برای مطالعه موضوع، جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل یافته های خود وقت دارید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *