انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ملزم به رعایت اصول روش تحقیق می باشد. بنابراین اگر با روش تحقیق آشنایی ندارید می توانید مطالعات خود را در این حوزه افزایش داده و کار نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد خود را راحت تر نمایید. اولین گام در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد انتخاب استاد راهنما و موضوع می باشد. از آنجا که پس از انتخاب واحد پایان نامه زمان بسیار سریع می گذرد و دانشجو دچار استرس می شود سعی کنید یک ترم قبل تر استاد راهنمای خود را انتخاب کرده و حیطه کلی موضوع را مشخص نمایید.

در چه دانشگاهی درس می خوانید؟

اگر شما دانشجوی یک دانشگاه برتر در کشور هستید قطعا باید هزینه ی بیشتری را برای انجام پایان نامه صرف نمایید. زیرا مواردی که در دانشگاه های برتر مورد بررسی استادان قرار می گیرد به مراتب سخت گیرانه تر از دانشگاه های معمولی است. هر چقدر رتبه محل تحصیل شما بیشتر باشد باید مطالب و پایان نامه ی پیچیده تری را ارائه دهید.

انتخاب استاد راهنما

اهمیت انتخاب استاد راهنما برکسی پوشیده نیست. استاد راهنمای دلسوز و مجرب می تواند روند نگارش پایان نامه را تسریع کرده و در خلال کار دانشجو را در مسیر صحیح هدایت کند لیکن در نقطه مقابل استادراهنمای مسئولیت گریز یا پر مشغله می تواند زمان بندی پایان نامه را ماهها به عقب انداخته و مشکلات بیشماری برای دانشجو ایجاد کند. در خصوص شرایط تعیین استاد راهنما توصیه می شود مقاله مزبور را مطالعه نمایید.

مرحله تکمیل پایان نامه کارشناسی ارشد

پس از تکمیل فصلهای پایان نامه؛ دانشجویان عزیز بایستی با یک سری اقدامات ضروری و تعریف شده؛ نسبت به تجمیع پایان نامه در قالب یک فایل نهایی و تهیه فایل پاورش پوینت اقدام نمایند. برای آشنایی با این مراحل؛ مقاله تکمیل پایان نامه کارشناسی ارشد  و تهیه پاورپوینت را مطالعه نمایید.

انتخاب موضوع و نگارش پروپوزال

نگارش پروپوزال مشخص می‌‌کند چه کاری را چگونه باید انجام دهید. نگارش پروپوزال از چند جنبه اهمیت دارد. نخست این که پروپوزال اولین بخش مهم پایان نامه یا رساله است که دانشجو می‌نویسد. پروپوزال، تمرین اولیه برای نوشتن پایان نامه یا رساله است و نشان می‌دهد نوشتن کل پایان نامه یا رساله احتمالاً چقدر زمان می‌برد

نگارش پیشینه پژوهشی در انجام پایان نامه

تحقیق در مورد پیشینه پژوهشی اصل بسیار مهم در انجام پایان نامه است. در واقع هیچ محققی بدون مطالعه پیشینه پژوهشی نمی تواند یک کار تحقیقاتی را آغاز نماید. پیشینه پژوهشی عدم تکراری بودن یک کار را تایید می کند، به پژوهشگر فرصت آشنایی گسترده با موضوع را می دهد و سبب اعتبار بالای یک کار پژوهشی می شود. به دلیل آشنایی هر چه بیشتر مخاطب با موضوع توصیه می شود که در بخشی از پایان نامه یکی از زیر عناوین فصل ها به پیشینه پژوهشی اختصاص یابد. در برخی از پایان نامه ها این قسمت را جزو فصل اول یا دوم و در برخی، بسته به سلیقه استاد راهنما و دانشجو پیشینه را در فصلی مجزا و اختصاصی مورد بررسی قرار می دهند.

پیشینه پژوهشی می تواند شامل دو یا سه مقاله پژوهشی چاپ شده در ژورنال های معتبر جهانی باشد. شما می توانید بخش های کلیدی و مهم این مقالات برگزیده را به زبان فارسی ترجمه و تفسیر آنها را در پایان نامه خود نگارش نمایید. قطعا این بخش یکی از مهم ترین قسمت ها در نگارش و تنظیم پایان نامه است. بهترین، جدیدترین و معتبرترین مقالات بهترین گزینه ها برای نگارش پیشینه پژوهشی هستند.

آشنایی با ترکیب بندی و قالب پایان نامه

می توانید آیین نامه نحوه ی انجام پایان نامه ارشد و انجام رساله دکتری را از وبسایت وزارت علوم دانلود کنید. پس از نگارش پایان نامه و نوشتن رساله دکتری فایل نهایی پایان نامه شما باید اجزایی مطابق با ترتیب زیر داشته باشد:

 • طرح جلد پایان نامه
 • صفحه ی سفید بدون نوشتار
 •  صفحه ی “به نام خدا”
 • صفحه ی عنوان (به زبان فارسی)
 • اظهار نامه دانشجو (که در آن دانشجو اظهار می کند تمامی مطالب پایان نامه دسته اول بوده و از جایی کپی نشده است)
 • حق چاپ و تکثیر و مالکیت (که به قانون کپی رایت و حق مولف معروف است)
 • صفحه ی تقدیم، تشکر و یا سپاسگذاری
 • چکیده و کلمات کلیدی (به فارسی باشد و عموما بین 250 تا 300 کلمه باشد)
 • علائم، نشانه ها و اختصارات ( که از آن به Abbreviations و Acronyms  یاد می شود)
 • فهرست مطالب (حاوی تمامی قسمت های اصلی که در بخش قبلی این مقاله به آن اشاره شد. همچنین تمامی زیر قسمت ها در فهرست مطالب جای دارند)
 • فهرست نمودارها، جداول، فرمول ها، عکس ها و نقشه ها
 • متن اصلی پایان نامه (که حاوی تمامی 5 فصل مقدمه، پیشینه ی تحقیق، مواد و روش ها، نتایج، بحث و پیشنهادات، فهرست منابع و مراجع)
 • پیوست ها ( می تواند شامل پرسشنامه، آیین نامه و دستورالعمل ها و تمامی فایل هایی باشد که در صورت نیاز در پایان نامه قرار بگیرد)
 • اظهار نامه (به زبان انگلیسی)
 • چکیده و کلمات کلیدی ( به زبان انگلیسی)

هزینه پایان‌ نامه به 6 مورد متکی است :

1 – مقطع تحصیلی – طبیعی است که هزینه آموزش و انجام پایان‌نامه دکتری نسبت به مقطع ارشد بیشتر است.

2 – دانشگاه محل تحصیل – معمولا پایان‌نامه دانشگاه های برتر نسبت به دیگر دانشگاه ها پیچیده‌تر است.

3 – میزان پیچیدگی موضوع پایان‌نامه – این مورد در تعیین هزینه پایان نامه بسیار اهمیت دارد.

4 – تعداد صفحات مورد نگارش – هر چه تعداد صفحات مورد نیاز برای نگارش بیشتر باشد هزینه افزایش پیدا میکند.

5 – زبان نگارش پایان نامه – نگارش به همراه آموزش پایان نامه به زبان های غیر فارسی، هزینه متفاوتی دارد.

6 – نرم افزارهای مورد استفاده – برای مثال کار با نرم افزار R و متلب پیچیده‌تر از سایر نرم افزارهای آماری است.

حجم پایان نامه شما چقدر است؟

حجم و تعداد صفحات مورد نیاز برای پایان نامه قیمت نگارش مطلب را مشخص می نماید. قطعا نگارش یک مطلب 50 صفحه ای با یک پایان نامه 200 صفحه ای یکسان نیست و نیاز به وقت بیشتری دارد. پس اگر تعداد صفحات پایان نامه ی شما زیاد باشد باید هزینه ی بیشتری را پرداخت نمایید.

انجام پایان نامه در شهرهای مختلف

یک نکته مهم در انجام پایان نامه دانشجویی و انجام رساله دکتری آگاهی از قوانین دانشگاه محل تحصیل است. همان‌طور که گفتیم، برای نگارش پایان‌نامه اصول و قواعد خاصی وجود دارد که کلیات آن‌ها در همه دانشگاه‌ها یکسان است، اما بسیاری از دانشگاه‌ها در برخی جزئیات قوانین خاصی وضع می‌کنند و لازم است دانشجویان به آن‌ها واقف باشند؛ یعنی قوانین انجام پایان‌نامه در تبریز با قوانین انجام پایان‌نامه در مشهد یا قوانین انجام پایان‌نامه در اصفهان متفاوت است. بنابراین دانشجویان باید پیش از آغاز پژوهش دستورالعمل انجام پایان‌نامه در دانشگاه محل تحصیل‌شان را با دقت مطالعه کنند و از استادان خود مشورت بگیرند.