انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری

انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری

انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری ، انجام پروپوزال های دانشجویی می‌تواند کاری بسیار دلهره آور و چالش برانگیز باشد. مجوز شروع پروژه های تحقیقاتی دانشجویی به واسطه همین پروپوزال ها هموار می شود. پروپوزال ها باید در قالب نوشته هایی چند صفحه ای و منسجم به استادهای راهنما ارائه شوند و اگر در آنها، تمام جوانب و ریزه کاری های ضروری رعایت شده باشند اساتید راهنما این نوشته ها را تایید می‌کنند. تایید شدن پروپوزال به معنی این است که دانشجو یا محقق، مجاز به شروع تحقیقات مطلوب خود است. نباید هیچ گونه اشتباهی در چارچوب تعیین شده برای نوشتن پروپوزال رخ دهد. مثلا ضعیف یا گنگ بودن نوشته، کلی بودن عنوان، درست نبودن خط مشی تحقیقاتی و … همگی می توانند سبب رد شدن پروپوزال شوند. در نتیجه، بسیاری از دانشجویان از همان ابتدا سعی می کنند بی گدار به آب نزنند و انجام حرفه ای پروپوزال خود را به سایت تزیسمی واگذار کنند. اگر شما نیز چنین تصمیمی دارید با این نوشته همراه بمانید.

انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری
انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری – تزیسمی

فهرست مطالب

پروپوزال چیست و اهمیت پروپوزال نویسی چقدر است؟- انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری

پروپوزال، سندی مکتوب است برای بیان تحقیقاتی که باید انجام شوند و همچنین فرصتی است برای محققان و دانشجویان تا مهارت ها و تجربیات خود را نشان دهند. در پروپوزال ها، روش شناسی مورد استفاده در انجام تحقیقات و نتایج مورد انتظار از تحقیقات باید به خوبی تشریح شده باشند. در مجموع، نوشتن و انجام حرفه ای پروپوزال، گام مهمی در فرایند تحقیقات دانشگاهی، پایان نامه ها و مقاله تحقیقاتی است.

هدف از نوشتن و انجام پروپوزال های دانشجویی، ترسیم استراتژی دانشجو برای انجام مطالعه ای است که خود دانشجو پیشنهاد آن را داده است. در شرایط خاص، به دست آوردن پول برای انجام تحقیق پیشنهادی یکی از اهدافی است که دانشجو با انجام درست پروپوزال به آن می‌رسد. در موارد دیگر، هدف دانشجو صرفا دریافت مجوز از استاد راهنما برای ادامه تحقیق است. ممکن است دانشجو به عنوان بخشی از برنامه تحصیلات تکمیلی خود نیاز داشته باشد تحقیقی انجام دهد و بعد، آن را در قالب پایان نامه یا مقاله ارائه دهد. برای اینکه تحقیق وی مورد پذیرش و توجه قرار گیرد باید ابتدا آنچه را که قصد دارد انجام دهد در قالب پروپوزال ارائه دهد و این، کار آسانی نیست. پروپوزال، ممکن است به دلیل مختلف از جانب استاد یا سرپرست تحقیقاتی مربوطه رد شود و وقت و انرژی دانشجو به هدر رود.

اهمیت بازنگری ها و مهارت های تصحیح در پروسه انجام پروپوزال ها- انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری

در طول انجام پروپوزال های دانشجویی ممکن است چندین بار نیاز به بازنویسی، بازنگری و تصحیح وجود داشته باشد. اینگونه اصلاحات و بازنگری ها اهمیت زیادی در موفقیت نهایی پروپوزال‌ها خواهند داشت. اگر پروپوزال را خودتان بنویسید ممکن است در این مرحله، بی دقتی هایی داشته باشید که موفقیت نهایی پروپوزال را به خطر بیندازند. بنابراین در اکثر موارد، اساتید به دانشجویان خود توصیه می کنند که حتی اگر پروپوزال‌های خود را به تنهایی می نویسند ویرایش آن را به ویراستاران خبره بسپارند. ولی این توصیه، کافی نیست و اگر واقعاً می‌خواهید شانس پذیرش پروپوزال خود را افزایش دهید از خدمات سایت تزیسمی استفاده کنید. نویسندگان این سایت، ساختار پروپوزال شما را به خوبی مرور کرده و انطباق آن را با معیارهای دانشگاه بررسی می کنند.

انجام پروپوزال به شیوه ای درست بیانگر چه توانایی هایی است؟- انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری

دانش و مهارت: انجام پروپوزال در سطحی مناسب به دانشجو این فرصت را می دهد که دانش و توانایی های تحقیقی خود را نشان دهد. اینکه دانشجو از شخصی متخصص در نوشتن پروپوزال کمک گرفته به هیچ وجه ضعف تلقی نمی شود و اصلا به این موضوع توجه نخواهد شد. البته به شرطی که دانشجو بتواند آشنایی خود را با روندهای تحقیقاتی موجود در پروپوزال ابراز کرده و تسلط خود را بر موضوع نشان دهد.

توانایی های تفکر انتقادی: انجام پروپوزال به شکلی درست، اینطور نشان می دهد که دانشجو توانایی های تحلیلی بالایی دارد و می‌تواند مفاهیم را به طور منسجم با هم ترکیب کند.

توانایی های ارتباطی: یک پروپوزال قوی همچنین توانایی دانشجو را در بیان واضح و مختصر مفاهیم نشان می دهد.

انجام پروپوزال به شیوه ای موفق، در گرو چیست؟- انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری

. انجام پروپوزال به شیوه ای موفق در گرو برنامه ریزی دقیق و توجه به جزئیات است. نویسنده باید دستورالعمل ها را با دقت بخواند و مطمئن شود که مراحل را درک کرده و آنها را به دقت دنبال می‌کند.

. انجام پروپوزال به شیوه ای موفق تا حد زیادی وابسته به متمرکز باقی ماندن روی موضوع اصلی است. نویسنده نباید سعی کند بیش از حد، یک پروپوزال را گسترش دهد. او باید روی یک موضوع اصلی تمرکز کند و مطمئن شود که به وضوح آن را تعریف و توضیح می دهد.

. باید اطمینان حاصل شود که سوال تحقیق، کاملا واضح و مختصر است. همچنین طرح تحقیق باید درست، واضح و متناسب با سوال تحقیق باشد. نویسنده همچنین باید شواهدی برای حمایت از تحقیقات خود ارائه دهد. این شواهد می توانند شامل داده ها، تحقیقات قبلی یا منابع دیگر باشند. به هر حال بدون وجود شواهد حمایت کننده تحقیق اعتباری نخواهد داشت.

در نهایت انجام پروپوزال به شیوه ای موفقیت آمیز در گرو بازنگری‌های قبل از ارسال نهایی است. نویسنده باید مطمئن شود که نسخه نهایی پروپوزال، عاری از هر گونه اشتباه املایی، گرامری محاسباتی و … است. زیرا هرچه پروپوزال، بهتر نوشته شده باشد احتمال بیشتری دارد که پذیرفته شود. توصیه می شود شما نیز برای بالا بردن شانس موفقیت پروپوزال های خود از سایت تزیسمی کمک بخواهید. هزینه انجام پروپوزال ها در سایت تزیسمی، تابع پارامترهای مختلف تحقیقاتی بوده ولی در مجموع کاملا منصفانه و رقابتی است.

پروپوزال شامل چند بخش می شود؟- انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری

برای نوشتن یک پروپوزال قوی می توان آن را به دو بخش اصلی تقسیم کرد:

بخش اول

بخش اول شامل مشخصه‌ و ویژگی فنی خود پروپوزال می باشد. مشخصه فنی را می توان از روی موضوع تحقیقی که دانشجو دارد اجرا می کند تشخیص داد، مانند منشا، خلاصه موضوع و زمینه تحقیقی که دارد از روی آن صورت می گیرد.

بخش دوم

بخش دوم را می توان نمای کلی پایان نامه نامید. اما مهم ترین قسمت این بخش جمع‌بندی پایان نامه است، که شامل مقدمه، دیدگاه اصلی، استراتژی تحقیق، جمع‌بندی، مراجع تحقیق و یادداشت های پایانی می‌باشد.

به صورت کلی پروپوزال، راهنمای بسیار عالی و کاربردی برای نوشتن پایان نامه است، به صورتی که نویسنده گزیده‌ نتایج و تحلیل تحقیقات خود را به صورت سلیس و روان به دیگران شرح می دهد و می توان گفت سرآغاز پیشرفت دانشجو برای کارهای آینده می باشد.

انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری
انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری – تزیسمی

اصولی که باید در نوشتن پروپوزال پایان‌نامه رعایت شود!

تعیین موضوع پایان‌نامه

پس از انتخاب موضوع، باید مسئله را از زوایای مختلف دسته‌ بندی کرده و به نقاط قابل تحقیق، تحلیل و بررسی توجه کنید. همچنین باید ایده‌های خلاصه شده را در دو یا سه جمله نوشته و ارائه دهید.

مرور ادبیات پایان نامه

این بخش شامل بررسی ادبیات و مطالعات انجام شده در زمینه موضوع پایان نامه است. نقد و بررسی مطالعات قبلی که توسط دیگر افراد شکل گرفته است؛ می‌تواند یک دیدگاه شناسایی شده برای موضوع جدید را به همراه داشته باشد. به همین دلیل مرور دیگر مقاله ها و پایان نامه می تواند به شما در این مسیر کمک کند.

اهمیت موضوع پایان‌نامه

در این بخش باید توضیح دهید که چه چالش هایی در رابطه با موضوع ممکن است پدیدار بیاید، صحبت در این زمینه باید برای استادان و مخاطبان دیگر قابل درک باشد.

هدفی که دانشجو تعیین کرده است!

در این بخش، هدف‌های تحقیق باید به دقت شرح داده شود، همچنین باید روش پژوهش خود را کامل توضیح دهید و بر اهمیت آن تاکید کنید. روش تحقیق باید بر اساس این سؤالات دسته ‌بندی شود:

1. جمع‌آوری نمونه: کدام نمونه‌هایی باید جمع‌آوری شوند؟
2. اندازه ها‌ی نمونه: چه مقدار از نمونه باید برای تحقیق استفاده شود؟
3. تقابل: چگونه از دیگران بهره بردید؟

فرضیات

باید فرضیات تحقیق خود را شرح دهید. تمام فرضیات شما باید توجیه، تجزیه و تحلیل شوند.

روش تحقیق

در این بخش باید توضیح دهید که چه ابزارهایی برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده می‌کنید. همچنین باید با خلق انطباق از الگوهای قبلی روش خود را شرح دهید.

برنامه‌ی زمانی

در این بخش باید برنامه زمانی تحقیق را توضیح دهید. هر فعالیتی که طی زمانی بیشتر از دیگری برای انجام نیاز دارد، باید به شکل چارت گانت نشان داده شود.

بهتر است بدانید، پروپوزال پایان‌نامه را می‌توان به عنوان نمونه‌ای مستند استفاده کرد، تا حدی که درک تعاملی بین نویسنده، داوران و سایر قشرهای پژوهشی شک بگیرد. پروپوزال، مرحله اولیه‌ی پایان نامه است و باید به نحوی باشد که نشانگر تجربه شما در پژوهش و بوم شناسی موضوع باشد و باید نشان دهید که قابلیت دارید کیفیت خوبی برای پژوهش‌های آینده را ارائه دهید.

مراحل نوشتن پروپوزال پایان نامه چیست؟

پروپوزال که به آن پیشنهاد پایان نامه می گویند یک سند مهم و اساسی است که قبل از شروع به نوشتن پایان نامه به منظور تحقق پروژه تحقیقاتی، باید نوشته شود. این سند تعاریف، مباحث و مسائلی که در پایان نامه مورد بررسی قرار می‌گیرد را معرفی می‌کند. که بهتر است مراحل نوشتن پروپوزال پایان نامه رعایت کنید.

1-انتخاب موضوع: در این مرحله باید یک موضوع برای پروپوزال و پایان نامه انتخاب کرده و باید در این مرحله به اهمیت و جدیت موضوع توجه کنید.

2- تعریف مسئله: بر اساس موضوع انتخابی، باید مسئله ای را که در پایان نامه می‌خواهید حل کنید، برای دیگران شرح دهید.

3- تعیین هدف: در این قسمت باید هدفی را برای پروپوزال و پایان نامه تعیین کنید، در این قسمت در نظر داشته باشید که هدفی مشخص و تاثیر گذاری را مد نظر داشته باشید

4-مطالعه کامل منابع: در این مرحله باید به جمع‌آوری و مطالعه منابع مرتبط با موضوع و مسئله پرداخته و به تحلیل آن و پیدا کردن راه‌های حل کردن آن بپردازید.

5- تعیین فرضیات: در این قسمت باید فرضیات کلی مربوط به پایان نامه را تعریف کنید. این فرضیات باید بر اساس تحلیل‌ها و مطالعات انجام شده در مرحله قبلی ارائه شود.

6- تعیین اهمیت کار: این مرحله یعنی باید اهمیت پایان نامه و ارتباط آن با صنعت، جامعه و علم به طور کامل توضیح داده شود.

7- روش‌های تحقیق و پژوهش: روش‌های مختلف تحقیق و پژوهش برای جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز شناسایی شده و روش مناسب باید انتخاب شود.

8- جمع‌آوری داده‌ها: این مرحله شامل جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مورد نیاز برای پایان نامه است.

9- تحلیل داده‌ها و بحث: تحلیل داده‌ها و بحث در رابطه با نتایج به دست آمده از داده‌ها و مطالعات انجام شده در پایان نامه است.

10- نتیجه‌گیری: این قسمت شامل خلاصه‌ بندی نتایج به دست آمده، تلاش برای حل مشکلات و پیشنهاد راه‌حل‌هایی برای بهبود وضعیت است.

بایدها و نبایدهای نگارش پروپوزال ارشد

. در مورد موضوعی که برای پژوهش خود انتخاب کردید، مطالعه و دانش کسب نکنید. این موضوع سبب کاهش کیفیت پروپوزال یا نگارش اشتباه آن می‌شود
. عنوان‌هایی که برای بخش‌های گوناگون تحقیق خود به کار می‌برید در عین جذابیت باید ساده و شفاف بیان شوند
. تکنیک‌ها و روش‌هایی که برای نگارش پروپوزال استفاده می‌کنید باید صحیح و دقیق باشند
. هرگز حتی یک جمله از مقاله خود را نیز از جایی کپی نکنید. این کار سرقت ادبی محسوب می‌شود و به‌کلی پروژه شما را زیر سؤال می‌برد
. برای جلوگیری از سرقت ادبی می‌توانید، پارافریز را به‌عنوان یکی از روش های انجام پروپوزال ارشد به کار ببرید
. طرح مسئله شما باید صحیح انجام شود، زیرا این بخش وسعت تحقیق شما را تعیین می‌کند
. کلیه قوانین نگارشی باید در مقاله و پروپوزال شما به شیوه صحیح استفاده شوند. اشتباه نگارشی ممکن است در برخی قسمت‌های پژوهش شما سبب کج‌فهمی مخاطب شود
. بین پرسش‌های طرح شده فرضیه‌ها و طرح مسئله پروپوزال شما باید تناسب و توازن وجود داشته باشد
. باید در پژوهش شما به‌روشنی مشخص شود که نتیجه آن چیست و قرار است برای چه مشکلاتی راه‌حل ارائه نماید
. در تجزیه‌وتحلیل اطلاعات هرگز نباید به‌صورت تک‌بعدی عمل کنید. می‌توانید این بخش را به‌وسیله چندین نرم‌افزار گوناگون انجام دهید
. برای ارائه پژوهش خود می‌توانید از منابع گوناگونی استفاده کنید، اما فراموش نکنید که باید خلاقیت و ابتکار به خرج دهید. این کار سبب می‌شود، محتوای شما کاملاً یونیک باشد.

نقش استاد راهنما در انجام پروپوزال ارشد چیست؟

پایان‌نامه یکی از رسالت‌های مهم تحصیلی است که دانشجویان در دوره‌های تحصیلی انجام می‌دهند. دانشجو با استفاده از پایان نامه به عنوان یک تحقیق در یکی از زمینه‌های علمی مشخص، باید موضوع را به دقت بررسی، تحلیل و نتیجه‌گیری کند. در بسیاری از دانشگاه‌ها، دانشجویان برای انجام پایان نامه خود، با یک استاد راهنما همکاری می کنند.

استاد راهنما یک نقش بسیار مهم در انجام پایان نامه دارد و باید به دانشجو بهترین روش‌ها و راه حل‌هایی برای تحقیق، نوشتن پروپوزال، انجام و نوشتن پایان نامه‌ای که برگزاری آن را در رسالت تحصیلی دانشجو معتبر کند، پیشنهاد کند.

استاد راهنما با بکارگیری تخصص و دانش خود به دانشجو کمک می کند تا ضمن نگارش پروپوزال، به بهینه سازی فرآیند تحقیق، مشکلات احتمالی برای شناسایی، بهبود و رفع آنها کمک می کند. استاد راهنما می تواند به عنوان راهنمای دوم دانشجو هم عمل کند و برای پایان نامه یا هر فصل از آن که دانشجو نیاز به بازخورد دارد، فیدبک‌ها مناسب و باروری ارائه کند. بسته به نوع تحقیق، استاد راهنما ممکن است نیاز داشته باشد نظرات خود را در مورد پایان نامه دانشجو مشخص کند یا با دانشجو جلساتی برای ارزیابی و به‌روزرسانی داشته باشد. علاوه بر این، استاد راهنما هنگام نگارش نهایی پایان نامه، با دانشجو جلسات هماهنگی دارد و برای بهبود محتوا و جنبه‌های دیگر از نگاه علمی کمک می کند.

در کل، استاد راهنما نقش بسیار مهمی در انجام پایان نامه دانشجو دارد. وی با به کارگیری تخصص و دانش خود، به دانشجو در بهبود محتوا، نگارش و روند پیشبرد تحقیقات به کمک می رساند و به رسیدن به نتیجه‌گیری صحیح و دقیق که برگزاری هر چه بهتر آن را میسر نماید، کمک می کند. در نهایت، انجام پایان نامه با راهنمایی مناسب در اخذ مدرک تحصیلی موفق نتیجه می‌دهد.

انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری
انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری – تزیسمی

۱۰ اشتباهی که در پروپوزال نویسی نباید انجام دهید

1. نوشتن پروپوزال بدون داشتن دانش و مطالعه کافی باعث بوجود آمدن مشکل در انجام پایان نامه ارشد خواهد شد.
برای داشتن یک پروپوزال خوب باید مطالعات منطقی و متناسب در چارچوب موضوع انجام شده باشد.
2. استفاده از عنوان بد
عنوان باید اشتیاق زیادی برای خواننده ایجاد کند؛ استفاده از عناوین کوتاه، مبهم و سوالی می تواند پروژه ما را با شکست مواجه کند.
3. روش شناسی سطحی
شیوه نگارش پروپوزال اهمیت بالایی دارد؛ بهتر است از روشی کارآمد با بررسی کافی استفاده کنید
4. کپی پست نکنید
5. استفاده از طرح مسئله ضعیف
طرح مسئله در واقع قلمرو پژوهش ما را نشان می دهد پس بهتر است آنرا با کیفیت و با روش درستی بنویسیم
6. رعایت نکردن اصول نگارش
اصول نگارش یک ساختار و قاعده مشترک می باشد که در زبان نوشتاری رعایت می شود اگر نتوانیم ایده و فکر خود را به درستی به مخاطب منتقل کنیم شکست خواهیم خورد.
7. عدم هماهنگی بین طرح مسئله ، فرضیات و پرسش های پروپوزال
8. ارائه ندادن نقشه راه از روند پژوهش
در واقع یک تحقیق باید نشان دهد که پس از انجام چه دستاورد و نتیجه ای دارد و چه مسائل و مشکلاتی را رفع می کند.
9. تک بعدی نگری در تحلیل داده ها
بهتر است برای تکمیل اطلاعات پروپوزال از چندین نرم افزار برای تحلیل داده ها استفاده شود
بنابراین استفاده از روش های میدانی،کتابخانه ای،وب،مصاحبه،نظرسنجی و دیگر روش ها باید در کنار هم انجام شود.
10. نداشتن نوآوری
داشتن نوآوری در پروژه باعث موفقیت و رشد فکری پژوهشگر و بالا رفتن سطح علمی کشور می شود پس از ارائه محتوای کپی بدون داشتن نوآوری پرهیز کنید.

ملاحظات اخلاقی در نوشتن پروپوزال ارشد چیست؟

ملاحظات اخلاقی در پروپوزال پایان نامه شامل تمامی مواردی است که باید رعایت شود تا در اجرای پایان نامه، اصول اخلاقی رعایت شده باشند. به عنوان مثال:

1. احترام به حقوق مالکیت فکری: باید از استفاده از ایده‌ها و نوشته‌های دیگران به نحوی که به حقوق آنها ضرر بزند، خودداری کرد.
2. انتخاب منابع اخلاقی: باید از منابعی که از نظر اخلاقی مشکل دارند، خودداری کرد و به جای آن‌ها، منابع مناسب و اخلاقی انتخاب کرد.
3. عدم تقلید بدون اجازه: باید از تقلید از نوشته‌ها و ایده‌های دیگران بدون اجازه‌ی صاحبان آن‌ها، خودداری کرد.
4. رعایت حقوق دیگران: باید از نقل و اقتباس منابع به نحوی که به حقوق دیگران ضرر بزند، خودداری شود.
5. رعایت حقوق موضوع تحقیق: باید در هنگام تحقیقات، حقوق و نیازهای موضوع تحقیق رعایت کنید.
6. نشر پایان نامه: باید پس از اتمام پایان نامه، در جای مناسب آن را منتشر نکرد.

هزینه انجام پروپوزال ارشد دانشگاه چقدر است؟

هزینه پروپوزال دانشگاه به عوامل مختلفی مانند موضوع تحقیق، روش نوشتاری، حجم و خلاصه نویسی، تعداد صفحات، زمان تحویل و… بستگی دارد. برای دانستن هزینه دقیق، بهتر است با دفتر پژوهش دانشگاه مورد نظر تماس گرفته و اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید. اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید.

آیا پروپوزال کارشناسی ارشد با پروپوزال دکترا فرق دارد؟

پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد و پروپوزال پایان نامه دکترا با یکدیگر تفاوت دارند. پروپوزال پایان نامه کارشناسی ارشد اغلب کوتاه‌تر (حدود 10 صفحه) و کمتر جزئیات دارد و معمولاً به منظور ارائه یک فرضیه و موضوع اصلی پایان نامه نوشته می‌شود. اما پروپوزال پایان نامه دکترا بلندتر است (حدود 30 صفحه یا بیشتر) و شامل جزئیات بیشتری درباره پژوهش، سوالات پژوهش، فرضیات، متدهای پژوهش، نتایج مورد انتظار و برنامه‌ریزی زمانی است. هدف اصلی این پروپوزال، ارائه یک طرح کامل برای انجام پژوهش دکترا است.

1 دیدگاه برای “انجام حرفه ای پروپوزال ارشد و دکتری”

  1. بازتاب: پروژه های تجزیه و تحلیل داده ها: راهنمای گام به گام - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *