نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

نحوه انجام تحقیقات اکتشافی ، بازاریابان ارزش زیادی در یک سازمان دارند، اما مهارت در ترویج یک تجارت، محصول یا خدمات به معنای دانش جهانی نیست. به این ترتیب، بسیاری از بازاریابان برای تصمیم‌گیری آگاهانه زمان خود را به تحقیقات خارجی اختصاص می‌دهند.

بنابراین، چه زمانی تحقیقات بازاریابی مفید است؟ به عنوان مثال، یک بخش بازاریابی را در نظر بگیرید که اساساً بر یک استراتژی خاص متکی است. شاید، در جریان تهیه یک تحلیل رقابتی برای تعیین کارایی در صنعت، یکی از اعضای تیم به تکنیکی برخورد کند که برای چندین رقیب کارآمد بوده است. با این حال، این روش‌ها یا جدید هستند یا کمتر مورد تحقیق قرار گرفته‌اند که منجر به خلأ در دانش مناسب می‌شود. برای حرکت رو به جلو، ارزیابی مستقل برای تخصیص بهترین منابع و تعیین مسیر صحیح اقدام مورد نیاز است.

در حالی که اشکال متعددی از تحقیق وجود دارد که می تواند در موضوعات بازاریابی اعمال شود، تحقیقات اکتشافی یک گزینه موثر است که توسط محققان بازار در طیف گسترده ای از صنایع، چه به عنوان اولین گام و چه به عنوان یک رویکرد مستقل، مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه در همه شرایط مناسب نیست، تحقیقات بازاریابی اکتشافی می تواند در شرایط مناسب بینش های ارزشمندی را ارائه دهد.

نحوه انجام تحقیقات اکتشافی
نحوه انجام تحقیقات اکتشافی – تزیسمی

فهرست مطالب

تحقیق اکتشافی چیست؟- نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

همانطور که از نام آن پیداست، تحقیقات اکتشافی رویکردی برای بررسی بازار است که به دنبال پاسخگویی به سؤالاتی در مورد موضوعی که قبلاً ناشناخته است از طریق اکتشاف مستقل است. بر خلاف پروژه های تحقیقاتی تعریف شده، تحقیقات اکتشافی اغلب فاقد پارامترهای پرس و جوهای رسمی تر است و در عوض برای به دست آوردن اطلاعات گسترده ای که می تواند در مطالعات موردی خاص تر مورد استفاده قرار گیرد، خدمت می کند.

به طور کلی، تحقیقات اکتشافی به پاسخ های قطعی منجر نمی شود، بلکه دامنه و ماهیت یک مسئله را روشن می کند و راه حل های ممکن را پیشنهاد می کند. هنگام انجام این نوع تحقیقات، یک بازاریاب باید انعطاف پذیر بماند و مایل به تغییر جهت با در دسترس قرار گرفتن اطلاعات جدید به جای پایبند بودن به یک روش در طول فرآیند باشد.

تحقیقات اکتشافی چندین مزیت را نسبت به جایگزین ها ارائه می دهد. اغلب، فرآیند صرفه جویی در زمان است. از آنجایی که نتایج لازم نیست قطعی یا کامل باشد، بازاریابان می‌توانند در صورت لزوم به تحقیق روی بیاورند تا پایگاه دانشی محکمی ایجاد کنند که پس از آن در ارزیابی‌های آتی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، تاکتیک‌های اکتشافی اطلاعات کلیدی را بدون صرف زمان و انرژی برای یک پروژه تحقیقاتی رسمی بالقوه بی‌نیاز فراهم می‌کنند.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: نحوه استفاده از تحقیقات اکتشافی برای تصمیم گیری های تجاری بهتر

 

مراحل تحقیق بازار- نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

تحقیقات اکتشافی بسیار بازتر از بسیاری از گزینه‌های جایگزین است، اما این بدان معنا نیست که بازاریابان باید بدون برنامه بازی وارد آن شوند. مراحل زیر لزوماً با سنگ نوشته نمی‌شوند و می‌توانند در صورت لزوم تغییر داده شوند، اما کار برای تعیین یک فرآیند ساختاریافته می‌تواند در رسیدن به بهترین نتایج ممکن تفاوت ایجاد کند.

مشکل را تعریف کنید

همه مشکلات تحقیق معمولاً از یک مکان شروع می شوند: شناسایی موضوع مورد نظر. این اطلاعات اغلب قبل از شروع فرآیند برنامه ریزی شناخته شده است، اما چه سؤالاتی می خواهید در طول تحقیق خود به آنها بپردازید ممکن است نیاز به روشن شدن داشته باشد. به عنوان مثال، اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد رویکرد جدیدی برای بازاریابی محصولات خود هستید، تعیین آنچه می‌خواهید یاد بگیرید – مانند استراتژی‌های پیاده‌سازی، ارزش یا اهداف بلندمدت – بخش مهمی از حصول اطمینان از انجام کارآمد و مؤثر تحقیقات است.

یک روش انتخاب کنید

تحقیقات اکتشافی، به طور طبیعی، اغلب شامل صحبت با دیگرانی است که ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد آنچه شما دوست دارید یاد بگیرید، داشته باشند. به طور متناوب، تحقیقات اکتشافی می تواند برای بررسی ایده ها و مفاهیم جدید با یک بازار بی طرفانه و ناآگاه به منظور قضاوت در مورد ادراکات شخص ثالث خنثی استفاده شود. به این ترتیب، نظرسنجی ها و پرسشنامه ها اغلب محبوب ترین ابزار در این نوع رویکرد به کاوش هستند. بازاریابان با درخواست نظرات، چه مبتدی و چه متخصص، آمادگی بیشتری برای دریافت طیف وسیعی از اطلاعات دارند که می‌توان آن‌ها را افزایش داد.

ایجاد رویه های تحقیقاتی

رویه ها در تحقیقات اکتشافی می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. در برخی موارد، بسته به جدول زمانی، بودجه، اهداف انتخاب شده و موضوع مورد نظر، ممکن است بیش از یک رویکرد به کار گرفته شود. با این حال، هیچ راه درست یا نادرستی برای انجام رویه های تحقیقاتی وجود ندارد، تا زمانی که یک برنامه تحصیل کرده و مستدل در ریشه همه اهداف باشد.

گزینه های روش های تحقیق متفاوت است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

. گروه های متمرکز
. تحقیق ثانویه بر اساس مطالعات قبلی
. نظرسنجی های تخصصی
. سوالات پایان باز

جمع آوری داده ها

پس از تصمیم گیری در مورد نحوه به کارگیری روش های تحقیق، بازاریابان باید با جمع آوری داده ها به جلو حرکت کنند. نحوه انجام این کار البته به روش های انتخاب شده بستگی دارد. گروه‌های کانونی را می‌توان با افراد ثالث غیر مرتبط، شاید از سایر شرکت‌های محلی یا سازمان‌های اجتماعی که مایل به همکاری داوطلبانه هستند، گردآوری کرد. نظرسنجی های تخصصی را می توان به سازمان های آموزشی و حرفه ای ارائه کرد، در حالی که سؤالات باز را می توان هم به صورت آنلاین و هم حضوری برای افرادی که نیازهای مطالعه شما را برآورده می کنند مطرح کرد. تحقیقات ثانویه می‌تواند برحسب موضوع بسیار متفاوت باشد، اما اغلب به شکل مقالات دانشگاهی، مطالعات موردی، و خبرنامه‌ها و انتشارات صنعتی است.

تعیین نتایج

تحقیقات اکتشافی ممکن است به نتیجه‌گیری رسمی منجر نشود، اما این بدان معنا نیست که نتایج ارزشی ندارند. بازخورد گروه‌های کانونی، نظرسنجی‌ها، و تحقیقات قبلی در دسترس را می‌توان از نظر دقت، ماندگاری و اطلاعات مرتبط با موضوع مورد بررسی قرار داد تا در مجموعه‌های دانش موجود گنجانده شود. برای مثال، اگر گروه‌های متمرکز به منظور ارزیابی یک کمپین بازاریابی جدید گرد هم آمده‌اند، همه در مورد یک نقص درک شده اظهار نظر می‌کنند، ممکن است قبل از حرکت به جلو، تحقیقات یا اصلاحات بیشتری لازم باشد. نحوه تفسیر نتایج اغلب بر اساس موضوع خاصی است که در دست است، اما زمانی که به درستی مورد استفاده و ارزیابی قرار گیرد می‌تواند منجر به پیشرفت‌هایی در یک بخش و روش‌های جدیدی برای نزدیک شدن به اصول و ایده‌های صنعت شود.

 

این مقاله را هم مطالعه کنید: تحلیل عاملی اکتشافی چیست؟

مزایای پیمایش های تحقیقاتی اکتشافی چیست؟- نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

نظرسنجی های تحقیقاتی اکتشافی گنجینه ای از مزایا را ارائه می دهند.

بیایید آنها را بررسی کنیم.

1. ایجاد بینش جدید

از طریق نمونه‌های تحقیق اکتشافی، می‌توانید سفری اکتشافی را آغاز کنید تا دیدگاه‌های تازه‌ای را که قبلاً ناشناخته یا نادیده گرفته شده‌اند، کشف کنید.

این بینش‌های جدید، درک شما را گسترش می‌دهد و موضوع تحقیق شما را روشن می‌کند.

2. شناسایی متغیرهای تحقیق

انجام بررسی‌های تحقیقاتی اکتشافی می‌تواند به شما در شناسایی و مشخص کردن متغیرهای مرتبطی که کاوش بیشتر را ایجاب می‌کنند کمک کند. با شناخت این عوامل کلیدی، می توانید تمرکز تحقیق خود را اصلاح کنید، فرضیه ها را توسعه دهید و غیره.

3. پالایش اهداف تحقیق

نمونه های نظرسنجی تحقیق اکتشافی می تواند داده ها و بازخورد اولیه را در اختیار شما قرار دهد.

این می تواند به شما در تنظیم دقیق اهداف تحقیقاتی کمک کند. با تجزیه و تحلیل یافته ها، می توانید وضوح را به دست آورید و سؤالات تحقیقی خود را با نیازهای مخاطب هدف خود هماهنگ کنید.

4. افزایش طراحی نظرسنجی

زیبایی یک پیمایش تحقیق اکتشافی در توانایی آن در اصلاح و کامل کردن ابزارهای نظرسنجی، پرسشنامه ها و روش های جمع آوری داده ها نهفته است.

با آزمایش و بهبود این ابزارها، می توانید اعتبار، قابلیت اطمینان و ارتباط نظرسنجی های خود را افزایش دهید.

5. اطلاع رسانی تصمیم گیری

بینش های به دست آمده از نظرسنجی های تحقیقاتی اکتشافی می تواند ورودی ارزشمندی برای تصمیم گیری باشد.

می‌توانید از این یافته‌ها برای انتخاب آگاهانه، توسعه استراتژی‌های مؤثر و رسیدگی به چالش‌های خاص استفاده کنید.

نحوه انجام تحقیقات اکتشافی
نحوه انجام تحقیقات اکتشافی – تزیسمی

5 نمونه برتر تحقیقات اکتشافی- نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

آیا آماده هستید تا به فهرستی از کاربردی ترین نمونه های تحقیق اکتشافی شیرجه بزنید؟

این مطالعات ذهن ها را مجذوب خود کرده، ادراکات را به چالش کشیده و مرزهای جدیدی از دانش را گشوده است.

1. بررسی تأثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روان

در این مطالعه پیشگامانه، محققان به حوزه رسانه های اجتماعی پرداختند تا تأثیرات آن بر سلامت روان را درک کنند.

از طریق مصاحبه‌ها، نظرسنجی‌ها و تحلیل‌ها، آنها بینش‌های غیرمنتظره‌ای را در مورد ارتباط بین استفاده از رسانه‌های اجتماعی و سلامت روان کشف کردند.

2. بررسی پتانسیل نانوتکنولوژی در درمان سرطان

دانشمندان پژوهشی تلاشی را برای کشف امکانات بی‌شمار نانوتکنولوژی در متحول کردن درمان سرطان آغاز کردند.

آنها با دستکاری مواد در سطوح اتمی و مولکولی، پیشرفت‌های امیدوارکننده‌ای را در دارورسانی هدفمند کشف کردند.

3. کشف رازهای ارتباط با حیوانات

این تحقیق اکتشافی به دنیای جذاب ارتباطات حیوانات پرداخت. به دنبال درک پیچیدگی و اهمیت آواز، زبان بدن و نشانه های اجتماعی آنها بود.

این یافته ها راه های غنی ارتباط حیوانات با یکدیگر را روشن می کند.

4. بررسی تاثیر مدیتیشن بر کاهش استرس

محققان روی تمرین مراقبه باستانی با بررسی مزایای بالقوه آن در کاهش استرس و ارتقای رفاه کلی تمرکز کردند.

آنها از طریق یک سری آزمایش ها و مداخلات ذهن آگاهی، شواهد قانع کننده ای را کشف کردند که از اثرات مثبت مدیتیشن منظم حمایت می کند.

5. بررسی نقش هوش مصنوعی در افزایش تجربه مشتری

این مطالعه با بررسی اینکه چگونه الگوریتم‌های هوشمند و چت‌بات‌ها می‌توانند تجربه کلی مشتری را بهبود بخشند، به تقاطع هوش مصنوعی و خدمات مشتری پرداخت.

یافته‌ها احتمالات هیجان‌انگیزی را برای تعاملات شخصی و افزایش رضایت نشان داد.

گام های بعدی برای تحقیقات اکتشافی بهتر- نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

مانند همه مطالعات، نحوه ادامه کار در نهایت به شما بستگی دارد. تحقیقات اکتشافی از نظر ارائه یک مبنای مقدماتی در یک موضوع بسیار ارزشمند است، اغلب به روشی که نتیجه‌گیری خاصی ندارد، اما در عوض مرزهای جدیدی را برای توسعه تجارت و تحقیقات اضافی ارائه می‌دهد. برخی از بازاریابان بر اساس اطلاعات جمع آوری شده مفروضاتی را انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر به کاوش عمیق تر در موضوع مورد نظر می پردازند.

اگرچه به ندرت تحقیقات اکتشافی در تصمیم گیری های تجاری و بازاریابی به تنهایی می ایستد، اما گامی ارزشمند به جلو در فرآیند ارزیابی تلقی می شود. یک مطالعه اکتشافی می تواند با ارائه یک پایه دانش قوی که می تواند به حذف سوگیری و ایجاد پایه ای برای تحقیقات توصیفی کمک کند، اولین قدم به سوی تغییرات بزرگ در مورد آنچه سازمان شما قادر به انجام آن است باشد. به هر حال، هر چه بیشتر بدانید، بیشتر می توانید رشد کنید.

چرا تحقیقات اکتشافی در نظرسنجی ها اهمیت دارد؟- نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

نمونه های تحقیق اکتشافی مانند قطب نمایی هستند که شما را در طراحی ابزارهای نظرسنجی عالی و فرمول بندی سوالات مرتبط راهنمایی می کند.

بیایید بررسی کنیم که چرا تحقیقات اکتشافی در حوزه نظرسنجی بسیار مهم است.

با انجام تحقیقات اکتشافی، شما در اعماق دریای دانش فرو می روید و درک جامعی از بازار هدف خود به دست می آورید.

شما در مورد ترجیحات، رفتارها و نگرش های آنها یاد خواهید گرفت و به شما این امکان را می دهد تا رویکرد نظرسنجی خود را مطابق با آن تنظیم کنید.

این به شما کمک می کند تا با شرکت کنندگان در تحقیق خود ارتباط برقرار کنید و اطمینان حاصل کنید که سوالات با آنها همخوانی دارد.

علاوه بر این، تحقیقات اکتشافی به شما کمک می کند هرگونه سوگیری یا محدودیت بالقوه ای را که ممکن است در طول فرآیند نظرسنجی ایجاد شود، شناسایی کنید.

می‌توانید موانع یا چالش‌های پنهانی را که ممکن است بر جمع‌آوری داده‌ها تأثیر بگذارد، کشف کنید و به شما امکان می‌دهد تا از قبل آنها را کاهش دهید. این اطمینان حاصل می کند که نظرسنجی شما قوی و بی طرفانه است و بینش دقیقی در مورد موضوع ارائه می دهد.

علاوه بر این، از طریق تحقیقات اکتشافی، می‌توانید طرح نظرسنجی را اصلاح کنید تا کاربرپسندتر و جذاب‌تر شود.

می توانید فرمت های مختلف سوال را آزمایش کنید، وضوح زبان مورد استفاده را ارزیابی کنید و هرگونه ابهام را برطرف کنید. این منجر به یک نظرسنجی می شود که داده های دقیق و معنی دار را جمع آوری می کند و به یافته های معتبر و قابل اعتماد منجر می شود.

نحوه انجام تحقیقات اکتشافی
نحوه انجام تحقیقات اکتشافی – تزیسمی

هدف اصلی از تحقیق اکتشافی چیست؟- نحوه انجام تحقیقات اکتشافی

نمونه های تحقیق اکتشافی به عنوان ابزاری قدرتمند برای حرکت در وسعت وسیع سرزمین های ناشناخته عمل می کنند.

مزایای آنها را می توان به سه عنصر کلیدی تقسیم کرد که عبارتند از:

. به دست آوردن درک بهتری از موضوعات یا مشکلات مبهم و نامشخص
. تدوین فرضیه برای بررسی
. آزمایش امکان سنجی ایده ها

بیایید ۹ دلیل را بررسی کنیم که چرا تحقیق اکتشافی یک رویکرد ارزشمند در حوزه‌های مختلف است.

1. جمع آوری اطلاعات پس زمینه

تحقیقات اکتشافی شکاف هایی را که در آن دانش کم است پر می کند و بینش های ارزشمندی را در زمینه های مشکل دار که اطلاعات کمیاب است ارائه می دهد.

2. کاوش در توسعه مفهوم

نمونه‌های تحقیق اکتشافی می‌توانند به شما در شناسایی و کشف مفاهیم در مراحل اولیه توسعه یک محصول جدید کمک کنند، و از یک پایه محکم برای تحقیقات بیشتر اطمینان حاصل کنند.

3. تعریف حوزه های مشکل

تحقیقات اکتشافی می تواند به شما کمک کند تا زمینه های مشکل را به طور کامل تعریف کنید و امکان فرمول بندی و بررسی فرضیه ها را فراهم می کند.

4. بررسی تفاوت های گروهی

این می تواند به شما کمک کند تا دلایل تفاوت های قابل توجه مشاهده شده بین گروه ها را در نظرسنجی ها یا داده های ثانویه خود بررسی کنید.

5. مطالعه مسائل حساس

این به شما این امکان را می دهد که در موضوعات حساس و شرم آور تحقیق کنید و دیدگاه های ارزشمندی را از مخاطبان هدف خود به دست آورید.

6. ساده سازی گزینه ها

این می تواند به شما کمک کند تا گزینه های زیادی را در طول فرآیند غربالگری اولیه، مانند توسعه محصول جدید، محدود کنید.

7. پرداختن به چالش های بیان

این موضوع مسائلی را بررسی می‌کند که ممکن است بیان یا منطقی‌شان برای پاسخ‌دهندگان شما دشوار باشد، و بینش‌هایی را که ممکن است پنهان باقی بمانند، آشکار می‌کند.

8. کشف الگوهای رفتاری

می‌توانید از آن برای کشف الگوهای مرتبط در رفتار، نگرش‌ها، دیدگاه‌ها، انگیزه‌ها، نظرات و باورها استفاده کنید و درک عمیق‌تری از مخاطبان هدف خود ارائه دهید.

9. بررسی مفاهیم بازاریابی

نمونه‌های تحقیق اکتشافی می‌توانند به شما در شناسایی و کاوش مفاهیم برای اشکال مختلف ارتباطات بازاریابی، تقویت استراتژی‌ها و کمپین‌های خود کمک کنند.

نحوه طراحی یک نظرسنجی برای تحقیقات پیمایشی اکتشافی

طراحی یک نظرسنجی برای تحقیقات اکتشافی شامل چندین مرحله کلیدی است.

در زیر یک راهنمای کلی برای کمک به شما برای شروع ارائه شده است.

. هدف تحقیق را مشخص کنید

هدف از نظرسنجی تحقیق اکتشافی خود و داده هایی که باید از پاسخ دهندگان جمع آوری کنید را بیان کنید.

. جامعه هدف را شناسایی کنید

مخاطب هدف خود را مشخص کنید.

جمعیت شناسی، ویژگی ها یا تخصص آنها را مرتبط با هدف تحقیق خود در نظر بگیرید. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که سؤالات نظرسنجی شما با مخاطب هدف مرتبط است.

. فرمت نظرسنجی را تعیین کنید:

قالب نمونه های تحقیق اکتشافی خود را بر اساس جمعیت هدف انتخاب کنید.

گزینه‌ها شامل نظرسنجی آنلاین، نظرسنجی کاغذی، مصاحبه تلفنی یا مصاحبه حضوری است.

. ترکیبی از انواع سوال ایجاد کنید

ترکیبی از سوالات پایان بسته و باز را در نظرسنجی تحقیق اکتشافی خود بگنجانید.

سوالات بسته از گزینه های پاسخ از پیش تعریف شده استفاده می کنند (به عنوان مثال، چند گزینه ای، مقیاس لیکرت). از سوی دیگر، سوالات باز به پاسخ دهندگان شما این امکان را می دهد که پاسخ های مفصل و تشریحی ارائه دهند.

. با سوالات عمومی شروع کنید

نظرسنجی را با سوالات گسترده و کلی برای تنظیم زمینه شروع کنید.

از این سوالات برای بررسی گسترده موضوع و درک دیدگاه های پاسخ دهندگان خود استفاده کنید.

. شامل سوالات اکتشافی

سوالاتی را طراحی کنید که پاسخ دهندگان شما را به ارائه توضیحات، نظرات یا تجربیات دقیق ترغیب کند.

این سوالات باید با پایان باز باشد و به پاسخ دهندگان شما اجازه دهد تا افکار خود را آزادانه و بدون محدودیت بیان کنند.

. از تکنیک های کاوشگری استفاده کنید

سوالات کاوشگر یا درخواست های بعدی را برای عمیق تر کردن پاسخ های پاسخ دهنده خود بگنجانید.

اینها می توانند به شما کمک کنند تا پاسخ های مبهم را روشن کنید یا پاسخ دهندگان را تشویق به ارائه جزئیات بیشتر کنید.

. آزمایش آزمایشی نظرسنجی

یک آزمایش آزمایشی از نمونه های تحقیق اکتشافی خود را با یک گروه کوچک انجام دهید.

این به شما کمک می کند تا هر گونه مشکل بالقوه یا زمینه های بهبود را شناسایی کنید.

. داده ها را تجزیه و تحلیل و تفسیر کنید

پس از تکمیل نظرسنجی تحقیق اکتشافی، داده ها را با استفاده از نمودارها و نمودارها برای بینش عملی تجزیه و تحلیل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *