بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه

بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه

بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه ، هر مقاله پژوهشی، از جمله پایان نامه یا رساله، برای شروع به منابعی نیاز دارد که بتوانید در آنها بگردید و مطالب مرتبط با پژوهش مد نظرتان را بیابید.

معمولا یکی از مشکلاتی که اکثر دانشجویان و محققین با آن روبرو هستند یافتن منابع است. منابعی که هم به روز باشد هم معتمد و قابل اطمینان تا بتوانید در پایان نامه یا رساله خود با روش های رفرنس دهی، به آنها ارجاع دهید. اما روش ­هایی وجود دارد که می­ تواند این مرحله را، که مهم­ ترین مرحله تهیه یک کار تحقیقاتی است، ساده ­تر کند. در ادامه با سریع ترین روش برای رسیدن به منابع تحقیقاتی آشنا خواهید شد.

این را در نظر داشته باشید تا پیش از انتخاب موضوع پایان نامه و انتخاب عنوان برای پایان نامه نمی ­توانید به تحقیق درباره آن بپردازید چرا که در این صورت کار شما بی هدف خواهد بود. بنابراین ابتدا موضوعی را انتخاب کنید و سوالاتی را درباره آن مطرح کنید. از میان آنها می­ توانید به عنوان مورد نظرتان برسید و همچنین این سوالات می توانند شما را به مقالات و مطالب مورد نظرتان برسانند.

بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه
بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه

گزارش یا تحقیقی است که دانشجویان درباره یک موضوع خاص مرتبط به گرایش تحصیلی شان، برای دریافت مدرک تحصیلی این کار تحقیقی را انجام می دهند. موضوع پایان نامه نه تنها نباید تکراری باشد بلکه باید موضوعات جدید را مورد هدف قرار دهد، پس هر دانشجو موظف به نگارش پایان نامه با موضوع و محتوای جدید هست.
در بسیاری از متون از کلمه «پایان‌نامه» برای نوشتار پایان دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد و از کلمه «تز» یا «رساله» برای نوشتار پایان دوره دکتری استفاده می‌شود. تفاوت «تز» و «رساله دکتری» با پایان‌نامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد، جدید بودن و نوآوری پژوهش‌های انجام‌شده و همچنین حجم بیشتر این تحقیقات در دوره دکتری است. به عبارتی دیگر پایان‌نامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد گاهی می‌تواند ارائه نتایج پژوهشی توسعه گونه در مطالعات و تحقیقات پیشین باشد اما «تز» یا «رساله» لزوماً باید نتایج حاصل از پژوهش ایده‌ای نوین یا ارائه راه حلی برای مسئله‌ای که تاکنون حل نشده بوده‌است، باشد.

 

این مقاله را هم بخوانید: راهنمای نوشتن عنوان پایان نامه

چگونه برای پایان نامه خود منابع معتبری جست و جو و انتخاب کنیم؟- بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه

لیستی از کلمات کلیدی و مفاهیم اصلی موضوع خود تهیه کنید

وقتی که موضوع خود را انتخاب کردید به کلمات کلیدی که حول محور این موضوع وجود دارد فکر کنید.

این کلمات و مفاهیم مختلف موجود در این مبحث را یادداشت کنید که بتوانید از آن­ ها برای پیدا کردن منابع کمک بگیرید. برای یافتن این کلمات کلیدی نیز لازم است هدف تحقیق را مد نظر داشته باشید تا به کلمات و مفاهیم پراکنده­ ای نرسید و در نهایت تمامی این کلمات بتوانند شما را به موضوعی مرتبط به هدف و عنوان پایان نامه شما برسانند.

کار خود را با ویکی پدیا آغاز کنید

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که مقالات و مطالبی که در ویکی پدیا پیدا می­ کنید را نمی ­توانید بعنوان منبع در پایان نامه یا رساله خود ارجاع دهید چرا که به دلیل اوپن سورس بودن، معمولا منبعی قابل اطمینان و معتبر محسوب نمی­ شود.

اما حتما متوجه شده ­اید که مطالب ویکی پدیا نیز خود رفرنس ­هایی دارند که در انتهای هر مطلب به آن­ ها اشاره شده است و بدون شک با جستجوی موضوع مورد نظرتان در اینترنت، ویکی پدیا یکی از اولین سایت­ هایی است که خواهید یافت.

بنابراین چرا از این فرصت پیش آمده استفاده نکنید و از منابعی که در ویکی پدیا به آنها اشاره شده استفاده نکنید؟ این منابع می­ توانند کتاب یا مجلات و تحقیقاتی باشند که با جستجوی نام آن ­ها می­ توانید منابع معتبر را برای پایان نامه خود بیابید.

به کتابخانه مراجعه کنید

این مرحله نیز از جمله مراحلیست که ممکن نیست در یک کار تحقیقاتی آن را نادیده بگیرید. شما می­ توانید در کتابخانه به دنبال کتاب­ هایی که در مرحله قبل از مطالب ویکی پدیا یادداشت کردید بگردید.

حالا که لیستی از کتاب­ ها و مجلات دارید می­ دانید در کتابخانه باید به دنبال چه بگردید و کارتان ساده ­تر می ­شود. بدون شک کتاب ­ها منابع قابل اعتمادتری نسبت به سایت ­های اینترنتی هستند.

بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه
بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه – تزیسمی

منابعی که بیشترین ارجاع را در مقالات علمی دارند پیدا کنید

این مرحله از کار معمولا زمان بیشتری از شما می ­برد. شما می ­توانید سایر مقالات علمی داخلی و خارجی مشابه و مرتبط با موضوع تحقیقتان را مطالعه کنید. این مقالات می­ توانند در مجلات علمی چاپ شده باشند یا پایان نامه و رساله دکترا باشند.

بنابراین باید این منابع را نیز بعنوان منابع اولیه در نظر بگیرید اما چیزی که مهم است منابعی است که این مقالات علمی به آن­ها ارجاع داده اند. منابع آن­ها را نیز یادداشت کنید و ببینید آیا موارد مشابهی بین این منابع وجود دارد یا خیر. منبعی که در مقالات بیشتری به آن اشاره شده باشد معمولا منبع معتبرتری خواهد بود.

برای پیدا کردن این منابع می­ توانید از Google Scholar کمک بگیرید. گوگل اسکولار به شما می ­گوید منبعی که جستجو کردید در چند مقاله علمی ارجاع داده شده است. با این روش می­ توانید ببینید منابعی که پیدا کرده اید تا چه حد معتبر هستند و کار تحقیق خود را به روی منابعی که ارزش بالایی ندارند انجام ندهید.

به دنبال اطلاعات متنوعی بگردید- بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه

در نظر داشتن این موضوع نیز می ­تواند به شما کمک کند کار تحقیقاتی بهتر و کامل ­تری ارائه دهید. برخی از افراد فکر می ­کنند یک پایان نامه را باید با خلاصه کردن مطالب موجود در کتاب ­های مختلف تهیه کنند.

اما این کار صحیح نیست بلکه برای جذاب­ تر شدن مطلبتان باید بتوانید از اطلاعات مختلفی استفاده کنید، بخصوص اطلاعاتی که بتواند قانع کننده ­تر باشد؛ همانند داده ­های آماری، فیلم مستند، مصاحبه، مثال­ های قانع کننده از داستان­ های حقیقی موجود در تاریخ.

ادغام کردن این اطلاعات با هم موجب می شود پایان نامه شما یکنواخت و کسل کننده نباشد.

بنابراین جستجوی خود را به منابع گسترده ­تری تبدیل کنید. اگر درباره یک شخص خاص می ­نویسید سعی کنید مصاحبه ­ها یا نامه ­ها و حتی کتاب ­هایی که نوشته است را مطالعه کنید. هیچ منبعی را از تحقیقاتتان جا نگذارید.

یادداشت برداری کنید

در تمامی این مراحل به یاد داشته باشید هر موضوع و مطلبی که به نظرتان مرتبط و مناسب با پژوهش شما بود را یادداشت کنید. به یاد داشته باشید باید منابع هر نکته ­ای که یادداشت می­ کنید را نیز در نظر بگیرید چرا که باید در پایان کار به آن­ها اشاره کنید.

می ­توانید یک جدول تهیه کنید و نام منبع را در یک فیلد آن بنویسید و تمامی نکاتی که در این منبع پیدا کردید را زیر آن لیست کنید. بعدا می ­توانید از این جدول هم برای ارجاع دهی هم برای نوشتن پایان نامه کمک بسیاری بگیرید.

اطلاعات جمع آوری شده را آنالیز کنید

وقتی منابع مورد نظرتان را یافتید و به مطالعه و یادداشت کردن نکات مورد نظرتان پرداختید زمان آن می ­رسد تا آن­ ها را بررسی کرده و به بازخوانی اطلاعات بپردازید و آن ها را با دقت تحلیل کنید چرا که قرار است با توجه به این نکات کار تحقیقاتی خود را شروع کنید.

مطالب بدست آمده را با توجه به نیاز پژوهشتان دسته بندی کنید و ببینید به هر کدام باید در کدام قسمت از پایان نامه اشاره کنید.

به موضوعات خوب فکر کنید چرا که قرار است شما نیز نظرتان را در تایید یا تکذیب هر یک از آن­ها بیان کنید و بر اساس نتایج بدست آمده تحقیقات خودتان را انجام دهید.

به تاریخ مقالات و منابع دقت کنید

شما باید جدیدترین مطالب مرتبط با موضوع مورد نظرتان را بیابید. در واقع اولویت کار تحقیقاتی شما باید جدیدترین مقالات علمی و جدیدترین نوشته ­ها باشد. بنابراین دقت به اینکه یک مقاله در چه تاریخی نوشته شده است می ­تواند به شما کمک کند آن منبع را در اولویت قرار دهید یا خیر.

برای اینکار می ­توانید در گوگل اسکولار، از ستون چپ، تاریخ جستجو را تغییر دهید و مثلا مشخص کنید که مقالات علمی مربوط به سال ۲۰۱۵ به بعد را نشان دهد. با این کار می ­توانید از به روز بودن اطلاعات آن مطمئن شوید.

این را در نظر داشته باشید برای کار پژوهشی خود هرچه از منابع معتبرتر، به روزتر و بیشتری استفاده کنید اعتبار و ارزش کار تحقیقاتی شما بالاتر می ­رود. همچنین وجود تنوع در نوع مطالب ارائه شده نیز به جذاب­ تر شدن مطلب شما کمک خواهد کرد.

با روش ­هایی که گفته شد، پیدا کردن منابع تحقیقاتی برایتان ساده ­تر خواهد شد، از این مرحله به بعد به زیرکی و خلاقیت خودتان بستگی دارد که چطور از منابع بدست آمده بهترین استفاده را ببرید و یک پایان نامه خوب و معتبر تهیه کنید که بعدها در مقالات علمی دیگر به آن بعنوان یک منبع معتبر ارجاع داده شود.

بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه
بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه – تزیسمی

این مقاله را هم مطالعه کنید: چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟

جستجو و انتخاب منابع پایان نامه- بهترین روش برای انتخاب منابع پایان نامه

1- انتخاب کلیدواژه های مناسب برای جستجوی منابع پایان نامه

کلیدواژه های پایان نامه خود را مشخص کنید. کلید واژه ها باید دقیق و جزیی باشند. اگر کلید واژه های صحیحی انتخاب نکنید، ممکن است منابع مهمی از چشمتان دور بماند.

2- اهمیت انتخاب صحیح کتاب و مقاله برای پایان نامه

هنگامی‌که کتابی یا مقاله ای را به عنوان منبع پایان نامه خود انتخاب می‌کنید به سال انتشار و مولف توجه کنید. اگر منبع شما خیلی قدیمی باشد ممکن است نظریه‌های مورد بحث در آن دیگر بی‌اهمیت شده باشد. اگر مولف شخص معتبر و صاحب نظری نباشد هم نمی‌توانید از نظرهایش در یک پژوهش علمی استفاده کنید. مقاله ها معمولا مفیدتر از کتاب‌ها هستند. چون جدیدترین دستاوردهای یک پژوهشگر را در اختیار ما می‌گذارند. اما درمورد مقاله‌ها هم باید به دو نکته مهم سال چاپ و نویسنده توجه کنیم. برای جستجو در میان کتاب‌های فارسی می‌توانید به سایت کتابخانه ملی مراجعه کنید. اگر کتاب مورد نیاز شما ترجمه نشده‌است، ترجمه آن را به آقای مترجم بسپارید. آقای مترجم در سریع‌ترین زمان ممکن متن صحیح و روان ترجمه‌ شده را در اختیار شما قرار می‌دهد.

3- معرفی وب سایت‌های مفید برای جستجوی منبع

برای جستجو در میان مقاله‌ها می‌توانید از وب‌سایت‌های زیر کمک بگیرید:

وب سایت science direct
در وب سایت ساینس دایرکت می‌توانید براساس کلید واژه های پایان نامه، نویسنده، کتاب یا اطلاعات دیگر جستجو کنید. این وب سایت همه رشته‌های مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و هنر را در بر می‌گیرد. پس از جستجوی عنوان یا کلید واژه می‌توانید مشخص کنید که مقاله‌ها و کتاب های چه سال‌هایی برای شما نشان داده شوند. چکیده مقاله به صورت رایگان به پژوهشگران نشان داده می‌شود اما برای دسترسی به متن کامل مقاله باید در سایت عضو شوید.

وب سایت emerald
در وب سایت emerlad پس از عضویت می‌توانید جستجو کنید و منابع مورد نیاز خود را بیابید. این وب سایت مقاله ها و کتاب های رشته های مدیریت، جامعه شناسی، پزشکی، فنی و مهندسی و بسیاری دیگر از رشته ها را ارایه می‌دهد.

وب سایت google scholar
در سایت گوگل اسکولار می‌توانید در همه زمینه‌ها جستجو کنید و کتاب یا مقاله موردنظر خود را آنلاین بخوانید. نسخه PDF بعضی از کتاب‌ها هم در وب سایت گوگل اسکولار موجود است. این وب سایت کتاب‌ها و مقاله‌های همه رشته‌ها را ارایه می‌کند. در جستجوهای این وب سایت می‌توانید تاریخ را تنظیم کنید و مثلا مشخص کنید که مقاله‌ها و کتاب های قدیمی‌تر از سال 2010 را نمی‌خواهید.

وب سایت Jstor
وب سایت جی استور نیز یکی از وب سایت های خوب در زمینه مقاله ها و کتاب های مفید برای نگارش پایان نامه است. در این وب سایت علاوه بر تنظیم زمان، می توانیم انتخاب کنید که در میان مقاله‌ ها برای شما جستجو شود یا در میان کتاب ها، پایان نامه ها و طرح های پژوهشی. ویژگی دیگر این وب سایت ارایه نتیجه‌های مشابه به جستجوی شماست. ممکن است شما به دنبال یک کلید واژه خاص باشید، وب سایت پس از جستجو کلید واژه های مفید دیگر را هم به شما نشان می‌دهد. در این وب سایت می‌توانید مقاله ها را به صورت آنلاین و رایگان بخوانید.

وب سایت omicsonline
وب سایت omicsonline نیز وب سایت دیگری برای جستجو در میان کتاب ها و مقاله ها انگلیسی است. این وب سایت از همه رشته ها پشتیبانی می‌کند و منابع مورد نیاز آن‌ها را ارایه می‌کند. دیگر ویژگی برجسته این وب سایت، معرفی کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی است.

4- گزینش منابع پایان نامه

پس از مطالعه مقاله ها و کتاب های مختلف متوجه خواهیدشد که بعضی از منابع اصلی و مهم‌تر ‌هستند. منابع دیگر یا از روی آن‌ها نوشته‌ شده‌اند و یا در حد منابع اصلی اهمیت ندارند. منابع را دسته‌بندی کنید و به هرکدام امتیاز دهید. سپس براساس اولویت به مطالعه آن‌ها بپردازید.

آقای مترجم در کنار شماست تا مرحله‌های نگارش پایان نامه خود را به آسانی پشت سر بگذارید. پیش از این درمورد انتخاب موضوع سخن گفتیم. در مطلب امروز به نکته‌های مهم در انتخاب منبع اشاره کردیم و وب سایت‌های مفید برای جستجوی منابع پایان نامه را معرفی کردیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *