اصول نگارش مقدمه پایان نامه

اصول نگارش مقدمه پایان نامه

اصول نگارش مقدمه پایان نامه ، از جمله بخش‌های اصلی و مهم هر پایان‌نامه، مقدمه آن است. محتوای مقدمه پایان نامه از جمله مواردیست که به مخاطب کمک می‌کند تا با ابعاد کلی موضوع آشنا شده و راحت‌تر تصمیم بگیرد که به خواندن پایان‌نامه ادامه دهد یا رهایش کند. بنابراین یک مقدمه جامع، مختصر، شفاف و دقیق می‌تواند سبب ترغیب و تمایل بیشتر خوانندگان به مطالعه متن اصلی پایان‌نامه شود. از اینرو در اینجا می‌کوشیم تا مختصری با محتوا، اصول نگارش و نحوه نوشتن مقدمه پایان نامه آشنا شویم و مهمترین نکات پیرامون نگارش این بخش مهم از پایان‌نامه را بیان کنیم.

اصول نگارش مقدمه پایان نامه
اصول نگارش مقدمه پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

آنچه باید در مقدمه پایان نامه بنویسیم- اصول نگارش مقدمه پایان نامه

در ابتدای مقدمه مهمترین مطلب، شرح مساله یا موضوع تحقیق است که باید با بیانی واضح، روان و البته جذاب برای خواننده، نوشته شود. در این بخش مخاطب می‌بایست با چارچوب و ابعاد مختلف پایان‌نامه شما آشنا شود و متوجه شود که شما می‌خواهید چه چیزی را در این تحقیق تشریح کنید و مقصد و هدف اصلی‌تان از پرداختن به این موضوع و پژوهش پیرامون آن چیست. همچنین در خصوص دلایل و انگیزه‌هایتان از انتخاب این موضوع و اهمیت آن مختصرا توضیح دهید و به تحقیقات و مطالعات دیگران بر این ایده خصوصا جدیدترین آنها اشاره کنید. پس از آن به ذکر دلایلتان برای لزوم پرداخت بیشتر به موضوع موردنظر و انجام مطالعات جدید بپردازید تا ضرورت و ارزشمندی انجام پایان نامه شما برای مخاطب بیشتر مشخص شود.

چه زمانی نوشتن مقدمه پایان نامه را آغاز کنیم

اصولا نمی‌توان زمان قطعی و مشخصی برای نگارش مقدمه پایان نامه تعیین کرد، اما از آنجایی که طبیعتا برای نوشتن این بخش، می‌بایست بر قسمت‌های مختلف پایان‌نامه و مسایلی که در آن مطرح و تشریح می‌کنید، واقف باشید، توصیه می‌شود که کار نگارش مقدمه پایان نامه در مراحل پایانی انجام گیرد تا پس از تحلیل و بررسی کامل موضوع، مقدمه‌ای جامع‌تر، مفیدتر و بهتر بنویسید. چراکه به‌هرحال آنچه در ابتدا از پایان‌نامه شما پیش روی اساتید قرار می‌گیرد فصل اول پایان‌نامه و مقدمه آن است. بنابراین هرچه زمان و دقت بیشتری در این بخش لحاظ کنید مسلما نتیجه رضایت‌بخش‌تری کسب خواهید کرد.

نگارش مقدمه برای پایان نامه

مقدمه به عنوان اولین بحث تخصصی و شروع فرآیند علمی در پایان نامه قلمداد می شود. مقدمه در پایان نامه ارشد و دکتری از یک اصول استاندارد نگارشی تبعیت می کند و هدف اصلی آن آگاه کردن مخاطب در مورد اهمیت و ضرورت تحقیق است. نمونه های بسیار زیادی از مقدمه پایان نامه در اینترنت قابل دسترسی هستند ولی برای اینکه بتوانید یک نمونه مقدمه استاندارد و صحیح برای پایان نامه نگارش کنید به شما توصیه می کنیم که موارد زیر را در زمان نگارش رعایت کنید. هدف ما از بیان کردن این موارد این است که به شما بیاموزیم چطور میتوان یک مقدمه جامع و کامل بدون کپی کردن از نمونه های دیگر نگارش و تهیه کرد.

1. در مقدمه پایان نامه توجه مخاطبان را جلب کنید: در بخش مقدمه علاوه بر توضیح کلی و عمومی در مورد موضوع پایان نامه باید بتوانید در محتوا نویسی از کل به جزء حرکت کرده و زبان نوشتاری جذابی را به کار ببرید. برای مثال می نویسید که ” موضوع توسعه پایدار در صنایع غذایی در سالهای اخیر توجه بسیاری از محققان در سراسر جهان را به خود جلب کرده است و پژوهش های بسیاری در جهان در حال انجام بر روی این موضوع است” که این جمله توضیح کلی و عمومی موضوع تحقیق است و در ادامه می نویسید “اما پژوهش های مختلف نشان می دهد که بیش از 60 از آسیب های زیست محیطی و مشکلات ایجاد شده در زمینه توسعه پایدار محصولات غذایی مربوط به زنجیره تامین می شود” این جمله نشان دهنده بیان مسئله در حالت عام و مرتبط با موضوع پایان نامه شما ولی به شکلی جزءی تر از جمله قبلی است.

این جملات مقدماتی در پایان نامه معمولا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند چرا که میتوانند نظر مخاطب را به محتوای آن و اهمیت و ضرورت انجام تحقیق جلب نمایند. برای اینکه بتوانید یک متن زیبا، جذاب و متقاعد کننده برای مخاطب در بخش بیان مسئله در مقدمه پایان نامه نگارش کنید نیاز است که

(1) از داده های آماری و واقعیت های جذاب درارتباط با موضوع پایان نامه استفاده کنید،

(2) سوالات بنیادین و اصلی در مورد موضوع پایان نامه را در مقدمه بیان کنید،

(3) چند سوء برداشت مفهومی و اشتباهات رایج ادراکی در ارتباط با موضوع پایان نامه را ذکر نمایید مثلا این جمله “برخلاف باور عموم که گمان می کنند آسیب های زیست محیطی در ارتباط با محصولات غذایی ناشی از فرآیند تولید است، اما بیشتر این آسیب ها مربوط به مرحله بسته بندی و توزیع غیرمسئولانه و نادرست در زنجیره تامین مواد غذایی می باشد” و

(4) تجربه ها و داستان های شرکت ها یا موسسات در ارتباط با موضوع پایان نامه نیز می تواند برای جلب نظر مخاطبان تاثیر گذار باشند برای مثال این جمله “در سال 2018 شرکت کوکاکولا با اصلاح فرآیندهای توزیع و بسته بندی در محصولات خودش و اجرای سیاست های مربوط به توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست توانست 45 درصد از آلودگی های زیست محیطی شرکتش را کاسته و سود شرکت را 25 درصد نسبت به سال مشابه قبل افزایش دهد”

2. درمقدمه پایان نامه بر اهمیت موضوع، کانتریبیوشن و کاربردهای آن تمرکز کنید: دراین بخش باید بتوانید به درستی به این سوالات پاسخ دهید که

(1) پایان نامه شما در مورد چه موضوع است و قصد دارد چه چیزی را بسنجد؟،

(2) چرا انجام و پیاده سازی این پایان نامه با موضوع مشخص شده ضرورت دارد؟،

(3) چطور پایان نامه حاضر گپ های تحقیقاتی در حوزه موضوع مشخص شده را پر خواهد کرد،

(4) پایان نامه شما چه کاربردهایی برای دانشگاه، جامعه، صنعت و یا مدیران خواهد داشت؟

(5) پایان نامه شما چه نکته یا فرآیند منحصربه فردی نسبت به سایر تحقیقات این حوزه دارد؟.

برای اینکه بتوانید پاسخ دقیقی به این سوالات بدهید نیاز است که تسلط بالایی به ادبیات موضوع جدید در این حوزه داشته باشید و روندها، فرآیندها، فاکتورها و تمامی عوامل تاثیرگذار بر موضوع تحقیق را به دقت بشناسید. پاسخ به سوال اول به نوعی شفافیت در ارتباط با موضوع و بیان مسئله را فراهم خواهد کرد، سوال دوم به ضرورت و اهمیت تحقیق خواهد پرداخت، سوال سوم در ارتباط با کانتریبیوشن و نوآوری در پایان نامه است، سوال چهارم به کاربردهای تحقیق اشاره دارد و در نهایت سوال پنجم به تمایز تحقیق و قابلیت های آن در توسعه دانش در حوزه مشخص می پردازد.

3. در مقدمه پایان نامه شفاف، منسجم و قابل فهم صحبت کنید: تمامی مواردی که در بالا ذکر شد برای نگارش یک مقدمه مناسب برای پایان نامه ضروری هستند و در تمامی نمونه های موجود وجود داشته و رعایت می شوند ولی توجه داشته باشید که گنجاندن این موضوعات بدون رعایت اصول شفافیت، انسجام و قابل فهم بودن برای مخاطب کاربردی نخواهند داشت.

نکات مهم برای نوشتن مقدمه پایان نامه

علاوه بر توضیحاتی که برای ساختار مقدمه پایان نامه ارائه شد، باید یک سری فاکتور دیگر را در هنگام نوشتن مد نظر قرار داد. در نظر گرفتن این نکات باعث خوانایی و بهبود کیفیت محتوای شما خواهد شد. در ادامه یک توضیح اختصاری از این نکات را آورده ایم:

1 – مقدمه خود را با زبانی ساده بنویسید. استفاده خیلی زیاد از کلمات تخصصی و پیچیده در همان ابتدای کار، باعث سردرگمی خواننده می‌شود. به همین خاطر درک خوبی از پایان نامه و ماهیت آن پیدا نکرده و از مطالعه مقاله صرف نظر می‌کند. پس برای نوشتن مقدمه پایان نامه خود، از جملاتی کوتاه استفاده کنید.

2 – از مانور بیش از اندازه بر روی یک مفهوم خودداری کنید. چون تکرار مکررات و طولانی شدن بی دلیل مقدمه باعث خستگی مخاطب می‌شود. حتی شاید حوصله برخی از مخاطبان سر رفته و از ادامه مطالعه آن منصرف شوند.

3 – متن نوشته شده برای مقدمه باید منسجم و مرتب باشد. چون جذابیت یک متن وابسته به پیوستگی و چیدمان جملات آن است.

4 – از دید مخاطب به موضوع نگاه کنید. چون مخاطب شما هیچ گونه ذهنیتی از موضوع پایان نامه و جزئیات آن ندارد. پس برای آشنایی با موضوع و درک تحقیقات شما، به سراغ مقدمه می‌آید. به همین خاطر باید از زاویه دید او به موضوع نگاه کرده و ساختار مقدمه پایان نامه را تکمیل کنید.

5 – از پرداختن به موارد حاشیه ای بپرهیزید. چون برخی مفاهیم هستند که هیچ ارتباطی با موضوع پایان نامه شما ندارد. پس لازم نیست که توضیحات مربوط به آنها را در مقدمه و یا دیگر بخش های پایان نامه بیاورید.

6 – ساختار مقدمه پایان نامه شما دقیقا باید مطابق با موضوع و اهداف آن باشد. مثلا اگر در مقدمه خود ادعایی را مطرح کردید، حتما در ادامه باید آن را به نتیجه رسانده و اثبات کنید. چون هر گونه ناهماهنگی بین بخش های مختلف پایان نامه، از ارزش تحقیقاتی کار شما کم می‌کند.

7 – از بخش مقدمه خود نهایت استفاده را ببرید. مقدمه در اصل یک معرفی کوتاه از پایان نامه شما است. پس این به هنر شما بستگی دارد که تا چه اندازه از این فرصت، برای معرفی کار خود استفاده کنید. اگر متن شما جذاب و مختصر باشد، مخاطب ترغیب می‌شود که ادامه آن را هم بخواند. اما اگر متنی پیچیده و تخصصی برای مقدمه پایان نامه خود بنویسید، احتمال از دست دادن مخاطب زیاد خواهد بود.

اصول نگارش مقدمه پایان نامه
اصول نگارش مقدمه پایان نامه – تزیسمی

روند بیان مطالب در مقدمه پایان نامه

در مقدمه باید ابتدا به ابعاد و جنبه‌های کلی موضوع بپردازید و مرحله به مرحله بحث را اختصاصی‌تر کرده و جزییات بیشتری را آشکار کنید. به‌عبارت دیگر به‌طور منطقی مقدمه پایان نامه از کلیات به سمت جزییات پیش می‌رود و پس از بیان یک گزاره کلی، محتوای مقدمه، به سمت مشخص کردن مساله اصلی و هدف اختصاصی تحقیق سوق داده می‌شود. به این ترتیب مخاطب با جایگاه موضوع تحقیق، ابعاد گسترده آن و به‌ویژه بخشی از آن که پایان‌نامه پیش رو تصمیم به بیان و تا حد امکان حل آن را دارد آشنا خواهد شد.

طول مقدمه پایان نامه

معمولا اندازه مشخص و معینی برای حجم مقدمه پایان‌نامه ذکر نمی‌شود؛ به‌طوری که اندازه مقدمه می‌تواند از یک پاراگراف تا چند صفحه نیز باشد. این اندازه به عواملی مثل مقطع تحصیلی، حجم کلی پایان‌نامه و … وابسته است. بهترین راه برای تعیین میزان حجم آن، مشورت با استاد راهنما و مطالعه بسیار و دقیق پایان‌نامه‌های دیگران برای آشنایی بیشتر با ساختار آن است. اما آنچه همواره باید به آن توجه کرد مختصر و مفید بودن مقدمه است تا برای مخاطب خسته کننده نشود و بتواند در زمان کوتاهی آن را مطالعه کند.

حجم يك مقدمه پایان نامه خوب چقدر است؟

پيشنهاد مي‌شود طول مقدمه حداكثر دو صفحه يا 6 / 1 كل مقاله باشد ( هر كدام كه كمتر است).

درپايان به چندنكته مهم توجه كنيد:

1. هرگز در مقدمه به نتايج حاصل از مطالعه اشاره نكنيد.
2. تا حد امكان از افعال معلوم استفاده كنيد. البته « من » كلمه‌اي است كه اكثر داوران از آن دل خوشي ندارند، لذا در استفاده از ضمير اول شخص پرهيز كنيد.
3. به هنگام نوشتن، آنجا كه از موضوعي پذيرفته و اثبات شده سخن به ميان مي‌آوريد، از زمان حال ساده و آنجا كه به پژوهشها و مطالعات قبلي اشاره مي‌كنيد از زمان گذشته استفاده نماييد. چنانچه خواستيد عبارتي را عيناً از ديگران نقل كنيد آنرا داخل گيومه قرار دهيد.
4. تا حد امكان از مخفف‌هاي نادر و بعضاً نامانوس استفاده نكنيد. هيچ چيز نمي‌تواند سريعتر از علايم اختصاري بي‌معني يا اشاره به بيماريها، داروها، گزارشها يا مكانهايي كه مخاطب « نمي‌داند » او را از خواندن مقاله منصرف نمايد.
5 . از تكرار فراوان واژگان كليدي پرهيز كنيد زيرا به زيبايي مقدمه لطمه مي زند.
6. همواره به همخواني عنوان مقاله و مشكل مورد مطالعه توجه كنيد و در گيرودار تحرير مقاله از اين نكته مهم غافل نمانيد.
7. « براي مخاطبتان بنويسيد؛ نه براي خودتان ». بعضاً مولفان در خصوص آنچه مي‌خواهند بگويند و نيز مخاطبينشان توجه كافي ندارند. آنها نگارش خود را با ايده‌اي شروع مي‌كنند و اميدوارند خواننده با درايت شخصي خود نكات مهم آنرا دريابد و اعتراضي هم نكند. اين اشكال بويژه در مقالاتي كه از جانب متخصصان براي پزشكان عمومي نوشته مي‌شود به وفور ديده مي‌شود.

کلام آخر

به جرات می‌توان گفت که تمامی بخش های پایان نامه مهم و حیاتی هستند. چون نه یک مقدمه قوی بدون پشتوانه ارزشی دارد، و نه مقاله ای قوی بدون یک معرفی نامه جذاب! چون اولین کاری که به عنوان یک محقق یا دانشجوی کارشناسی ارشد باید انجام دهید، معرفی موضوع به مخاطب است. مقدمه پایان نامه هم دقیقا همان نقش معرفی نامه برای کار تحقیقاتی شما دارد. پس باید برای نوشتن این بخش، ساختار اصولی مقدمه پایان نامه را در نظر بگیرید. در این مطلب به طور کامل در خصوص بخش مقدمه و شرایط نوشتن آن توضیح دادیم. این توضیحات به شما کمک خواهد کرد تا پایان نامه یا مقاله ای استاندارد بنویسید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *